die op de harde baan voor 1 Januari 1890 nimmer op welk type machine ook een prijs hebben ge wonnen. Afstand 2000 meter; prijzen verguld zilveren, zilveren en bronzen medailles. Deze baan werd afgelegd door C. Witteveen Jr., van Haarlem, in 3 min. 34*/« sec.J. C. K a k eb e eke, van Goes, in 3 min. 367# sec.Fr. Grund te Arnhem, in 3 min. 36*/* sec. De centrale tentoonstellings-commissie «Land- bouwbelang" zond ons een programma voor de ten toonstelling van zaaigranen enz., te houden op Donder dag 18 September a. te Zieriksee. Die tentoonstelling wordt gehouden in de zaal der sociëteit «Landbouw en Handel", van des voormiddags 11 uur tot des namiddags 3 '/2 uur. Gevraagd worden monsters van winterzaaigranen of zaden en verzamelingen gedroogde grassen of planten, waarvan de kennis nuttig ban geacht worden voor den landbouwer. Monsters van zomerzaaigranen worden toegelaten maar niet beoordeeld. De inzending en mededinging op de tentoonstelling dezer vereenigmg staat ieder vrij. De prijzen zullen bestaan in diploma's en getuig schriften. Bovendien wordt uitgeloofd voor Ruwarige Essex-tarwe een prijs van 25. Victoria-tarwe een prijs van 25. G importeerde tarwe van eene variëteit, die beter is dan hier bekende soorten, een prijs van f 25. Met ingang van heden is het r ij k s t e 1 e- graafkantoor met telephoondienst te 's - G r a - venpolder op werkdagen open van 8 tot 10 oren voor- en van 2 tot 4 uren namiddags. Da dienst uren op Zon- en feestdagen blijven onveranderd. Op de veiligheids-tentoonstelling te Amsterdam is bekroond met de verguld-zilveren waardeerings- medaillo do stoomvaartmij. «Zeeland" te Vlissingen en met een zilveren dito medaille de beer P. P o 1 e t te Middelburg. Aan de koninklijke maatschappij De Schelde te Vlissingen, is de bouw opgedragen van eene stalen schroefstoomschip type «Ceram"ten behoede der Indische militaire marine. De stoommachines en ketels zullen mede aan dezelfde fabriek vervaardigd worden. Men deelt aan hat VI. BI. v. A. mede, dat Keizer Wilhelm heeft te kennen gegeven, dat 't hem aangenaam zou zijn een bezoek te brengen aan onzen Koning en ons land. De KoniDg moet daarop geantwoord hebben, dat hoe aangenaam 't hem ook zou geweest zijn den Keizer te ontvangeü, zijn gezond heidstoestand niet van dien aard is om zich to ver plaatsen. Misschien wisten de bnitenlandsche bladen, naar aanleiding daarvan, te vertellen, dat de gezondheid des Konings in den laatstee tijd weder achteruitgaande is. Naar de Standaard verneemt, is door den Minister van Binnenlandsche Zaken eene klacht bij den officier van justitie te 's-Gravanhago ingediend tegen Recht voor AllenwegeDs em in dat blad op genomen artikel, waarin den Minister geweldpleging wordt den laste gelegd. Het wetsontwerp tot wijzigingderge- meentewet, hoofdstuk belastingen, alsmede dat tot wijziging der grondbelasting, dat hiermede verband houdt, is gereed en zal eerstdaags bij de Staten-Generaal worden ingediend. (Stand.) Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Bedankt voor het beroep naar Iersske door ds. J. J. Impeta, pred. bij de Christ. Ger. gemeente te Alfen Rijn. Beroepen te Kats ds. K. v. d. Werfhorst Jr., te Mastenbroek. Aan den heer J Van der Bel, gewezen hoofd eener lagere school te Kroiningen, is met ingang van 1 Juni 1890 pensioen verleend ten bedrage van/700 's jaars. De heer C. Treffers, eervol ontslagen hulponder wijzer aan de Cbr. school te Raamsdonk, is als zoo danig benoemd aan de Cbr. school te Ierseko. (De Z.) Gelengde Berichten. Te Middelburg was de hevige onweersbui van Dinsdagnacht vergezeld van een regen, die als bij «en wolkbreuk bij stroomen neerviel, een groot gedacht, maar ook nog aan een ander, d e u meer liefheeft dan deze trouwe diereü, omdat gij zijne ziel hebt gered en hem uit de diepste duisternis hebt ge leid tot het heerlijkste lichtIk heb u lief, Töekla, hoort ge het? Laat dat woord iu uw hart doordringen en laat mij dan de echo daarvan van uwe lippen hooren 1" Langzaam richtte het meisje zich op. Zij keek hem aan als ontwaakte zij uit een droom. «Is het dat", vroeg zij, «wat mij zco oneindig droevig stemt En na een oogenblik zwijgens vervolgde zij met een gelukkig lachje «Ja, ja, dat moet het zijn, want ik kan aan alles wat ik hier moet achterlaten denken zonder dat mij Int hart breekt, alleen aan dat eene niet «En dat eene", liep hij juichend, «dat beD ik O, spreek het, dat woord, dat mij tot het toppunt van geluk brengen zal." Zij sprak nietzachtkens slechts bewogen zich hare lippen, bijna onmerkbaar boog zij het hoofd, maar nit hare blikken, die zij niet van zijne oogen afwendde, kon hij baar antwoord lezen. Hij drukte haar vurig aan zijn hart en zij weerde hem Diet af toen hij zijne lippen iü een langen kus op de hare drukte. «Miar" zeidö zij, terwijl zij zich zacht uit zijne omarming losmaakte, »:s dat dan mogelijk Wat zullen vader en moeder zeggen Mag men wei beminnen, wat zoo boog boven ons is geplaatst? De bloem mag zich wel verheugen in de stralen der zod, maar zij kan toch niet tot haar omboog stijgen, veel minder de ongerief, ja hier en daar zelfs aanzienlijke schade veroorzaakte. Hier drong het water door een lek in bet dak en verder tot in de kamer, waar menig kleed of meubel stuk het moest ontgelden. Ginds liep het nat, door verstopping van een riool, in de straat, in een kelder waar men alles drijvende vond. In andere woningen werden de bewoners zeer onaangenaam verrast door eene overstrooming ten gevolge van het overloopen van hun regenbak. Ook te Goes en op geheel Zuid-Beveland heeft dien nacht het onweder gewoed en is er zeer veel regen gevallen. Een gerucht, dat gistermorgen verspreid werd, als zou de bliksem geslagen zijn in de stoom zagerij van dhr. v. d. Peijl alhier, bleek onjuist te zijn. Wel vlogen Dinsdagmorgen, bij het hervatten der werkzaamheden, eensklaps eenige spaken uit een ijzeren vliegwiel waardoor de werkzaamheden eenigen tijd zullen gestaakt moeten blijven maar hoewel de invloed van het weder of van de atmosfeer op het ijzer niet geheel schijnt uitgesloten te zijn, is van inslaan van den bliksem geen spoor te ontdekken. 's-Heer Aiemlskerke. Maandagnamiddag half vijf ontstond er brand in een schuurtje bij het wachthuis no. 50 van den staatsspoorweg in den Ouden Kraaiei t- polder, vermoedelijk door het spelen met lucifers door het 31f2jarig kind van den bewoner. Door spoedig toe gesnelde hulp wist men den brand met emmers water te blusschen, zoodat hij zich heeft bepaald tot de helft van 't schuurtje, waarin een paar honderd bindten kanthooi geborgen waren. Niets was verzekerd tegen brandschade. Ileinkensznnd. Als een bijzonderheid kan worden gemeld dat dezer dagen bij een lsndtouwer alhier snij- boonen geplukt zijn, die een lengte hebben van 3032 centimeters. In den nacht van Maandag op Diasdag werd het wagenhuis vao den landbouwer J. Van den Dries onder Borsele door het onwêer getroffen zonder dat brand ontstond. Van het wagenhuis ging de bliksem naar den regenbak, waar san het deksel werd wegge slagen en het bovendeel ontzet. Onder Ovezand werd Maandag een arbeider dood op het veld gevonden. Men vermoedt dat hij te veel koud water heeft gedronken toen hij verhit was. Man meldt uit Zieriksee aan de iV. R. Ct. De tjalk «ie Vrouw Wilhelmina", schipper W. Borsse, geladen met steen, komende van Sliedrecht en bestemd voor deu Vüetepolder, op Noord-Bavelacd, Zaterdag namiddag op de Schelde zeilende, had het ongeluk door een hevigen wind den mast overboord te zeilen, waar door het vaartuig aan de golven was prijs gegeven en in gioot gevaar verkeerde. Da Zeeuwsche spoorboot, van Middelburg komende, ontdekte bij het uitvaren van de Zandkreek het in nood verkeerende vaartuig. Hoewel door de hoog loopende zeeëa het uitbrengen van een tros niet gemakkelijk was en de eerste maal de stoomboot genoodzaakt was het schip te laten glippen, gelukte het toch de tweede maal en had de bemanning der spoorboot de voldoening het schip be houden te Zieriksee binnen te brengen. Van het Eogelscha stoomschip «Bordeaux", van Gent naar Londen bestemd, is Zaterdagavond in het Terneuzensche kanaal de hofmeester overboord gavellen en verdronken. Uit Ochten wordt gemeld, dat met het onweder, dat Dinsdagnacht zich ontlastte, de laatste pluk van de tabak, het zoogenaamde best goed, geheel ver- hageld is. Thans zegt de Amst. Ctdat er bij Publieke Werken te Amsterdam geen sprake is van de op richting van een crematie-oven op de ni°uwe begraaf plaats aldaar. Maandagochtend viel te Dever.ter een 8jarig meisje van een 6 meter hoogen kaaimuur in den Use). Haar broertje van 12 jaren zat in de nabijheid te hengelen, en op haar geroep om hulp sprong bij zonder zich een oogenblik te bedenken van den hoogen muur in het water. Hij had het geluk de drenkelinge al zwemmende to bereiken, onder de toejuichingen der omstanders bracht bij zijn zu«je ongedeerd aan wal. Nabij het Hotel des hides te 'e-Hage kreeg eergisteren een boer uit een naburige gemeente een toeval. Io genoemd hotel binnengebracht en tot be wustzijn gekomen, miste onze buitenman 2000. Hoewel de man de mogelijkheid niet geheel uitsloot dat hij het geld thuis had laten liggen, ging hij toch met een bezwaard gemoed daarheen. Gelukkig werd de vermiste som door hem thuis in zijn vestzakje gevonden. schitterende ster tot zich omlaag trekken in het stof." «De schitterende ster mjns levens zijt gij, gij hebt mijn pad verlicht. Ik ben voor altijd de uwe, zoo wil Gjd het, want zonder u zou ik terugzinken in de duisternis van voorheen. O, het is niet louter toeval, dat wij elkander hier hebben ontmoet op dezelfde plek, waar wij elkander het eerst hebben leeren kennen. Het is de Voorzienigheid zelf, die dit alles zoo be schikt heeft, opdat het tnsschen ons tot eena verklaring zou komen. Ik ben dankbaar voor de tranen, dia ik zoo straks in owe oogen zag blinken en die mii de tolken waren van de geheimen van uw hart. Maar thans is dat geheim opgehelderd en het mag niet langer meer voor iemand een geheim blijven. Kom, lieveling, laat ons tot de uwen terug keeren; uw vader en uwe moeder moeten onze liefde zegen«n en dat zullen ze ook doen. Zij weten immers" vervolgd3 hij half lachend half ernstig, «dat ik niet meer de wilde jager ben, voor wien gij eens zoo bang waart; zij weten, dat zij mij thans veilig hun kind kunnen toe vertrouwen, dat mijn reddende engel is geworden, wier leidende hand ik niet meer kan ontberen, wanneer ik Diet weder zal terugzinken in de duisternis van voorheen." Hij legde baar arm in den zijn?, maakte zijn paard los en zoo schreden zij naast elkander voort eveaals op den eersten dag hunner kennismaking, voorafgegaan door de twee dieren, die thans hun beider vrienden waren geworden. Wordt vervolgd.) Naar het Dagblad van s-Qravenhage mede deelt, is door een onderzoek der politie aldaar ge constateerd, dat het telegram betri ffende de inhech tenisneming van mevrouw Bulkley te Arnhem is aange boden door een jongetje van omstreeks 10 jaren, die verklaarde het te hebben ontvangen van een heer die op den singel liep. De politie meent in het schrift van 't oorspronkelijk telegraphisch beiicbt de hand te herkennen van een ingezeten der residentie. Door de justitie wordt de zaak niet vervolgbaar geacht, omdat bet zenden van het bericht geen straf bare daad oplevert. Een eigenaardig schouwspel hield Zondagmorgen in de Vijzelstraat te Amsterdam vele voorbijgangers staande. In een winkel (de bekerde «Rooda Hand schoen") zat in de uitstalkast een blijkbaar losgebro ken aapje cp ijn manier de uitgestalde artikelen te bewonderen. Het rukte met handen en tanden aan handschoenen en dasseD, om te beproeven hoe sterk ze waren, verplukte doozen, paste boorden om en wierp alles door elkaar, natuurlijk met de gebruikelijke potsierlijke bewegingen, grijnzen en knipoogjes tot talrijke torschouwers voor het raam, die af en toe in een luid gelach uitbarstten. Men belde herhaaldelijk aan om de bewoners van het huis opmerkzaam te t maken op den ongewenschten klant in den winkel maar er was niemand thuis en men morst den bal- dadigen vernieler, die ondertussch«n ook aan het spelen was met een gevonden doosje lucifers, voor- loopig zijn gaag laten gaan. Een agent hield op de stoep de opdringerige nieuwsgierigen in bedwang. Eindelijk echter werd, in overleg met de familie van den winkelier, het slot van do deur opengestoken, waarna de kleine meester Sim spoedig in zijn ge vangenschap werd teruggebracht. In den laten namiddag wandelden Maandag eenige infanteristen van het garnizoen te Vlissingen langs de duinen aldaar, toen een hunner lust kreeg om een zeebad te nemen. Nauwelijks was hij te water, of de kameraden vernamen zijn hulpgeroepdoch zij moesten hem voor hunne oogen zien verdrinken zon der eenige hulp te kunnen verleenen. De zwemmer was waarschijnlijk in eene draaiing gekomen en door kramp overvallen. (N. R. Ct.) De Zondag gehouden meeting te Heerenveen is in de beste orde en zonder eenig militair vertoon afgp'oopen. Aan allen komt lof toe voor hunne goede houding. Vooral de burgemeester van Schoterland en de politie verdienen dank voor bet oordeelkundig beleid. Domela Nieuwenhuis was uit Parijs niet overgekomen. Er traden 9 sprekers op en 1 spreekster (mej. Drucker uit Amsterdam). Er heersebte voorbeeldige orde. Te 12 uur begonnen, eindigde de «betooging" te 5 uur. Men schat het aan tal tegeiiwoordigen van elders op twaalf duizend. Door bet claseicsal bestuur van Alkmaar is een dominee geschorst wegens herhaalde dronkenschap. Op den dag der uitspraak werd hij als kennelijk door de Amsterdamscbe politie opgepakt. (Vad.) Twee jongens, die Vrijdag op last van hun pa troon bij tan juffrouw te Rotterdam eon quitantie moesten innen, werden minder vriendelijk ontvangen. Op een gegeven oogenblik loste de lastig gevallen wordende juffrouw op de twee jongeDs eenige revolver schoten, die gelukkig huQj doel misten. De jongens kozen het hazenpad, en hebben van het voorgevallene aangifte gedaan bij de politie, die een onderzoek instelt. Te Epse is een weduwe, oud 64 jaren, bij het plukken van pruimen, uit den boom gevallen. Zij bleef op de plaat? dood. Maandagnacht hebben twee Pruisen, in hun kost huis te Venloo, waar zij werkzaam zijn, 4 mede-kost- gaogers bestolen. Zij ontvreemdden 4 portemonnaies met geld, 3 zilveren horloges, 4 paar nieuwe schoenen en verscheidene kleedingstukken. Tot nog toe heeft men de dieven niet opgespoord. Vermoedelijk hebben zij de vlucht genomen naar Pruisen. Zondagmiddag was zekere buurt te Leiden in rep en roer en bewoog zich daar tot aan het politie bureau veel volk. De oorzaak daarvan was, dat een vader zijue twee mindei jarige kinderen bij de groot ouders opnschte, waartegen laatstgenoemden zich sterk verzetten, zoodat de hulp der politie werd ingeroepen. Alstoen ging hij per rijtuig, geassisteerd door een politie-agent, wederom naar de woning der grootouders, doch de kinderen waren aldaar niet te vinden. De gebaren waren zoo verwoed, dat zij niet alleen den vader, maar ook don koetsier te lijf wilden, waai'op de agent het geradea oordeelde, meerdere assistentie te halen. Toen alsnn de lui zagen, dat het minder geraden was, zich tegen een zestal agenten te verzetten, werd er voorgesteld, dat de grootouders de kindaren zei ven nan het bureau zouden brengen, hetgeen geschiedde. Iotusschen was de vader gevlucht, uit angst dat men hem te lijf wilde. Aan het bureaa werden de kinieren aan den vader afgegeven, hotgeen natuurlijk nog onder hevig protest van da zijde der schoonouders ging, die beweerden dat de vader niet goad voor zijne kinderen was. Die vader, thans te Utrecht woonachtig, woonde vroeger te Ljiden, alwaar zijn vrouw hem ontloopen was, die onlangs, tengevolge van eene kraam, onge steld was geworden en kort daarna overleden is. (N. R. Ct) Een Amsterdammer, de heer Pameyer, die zich dezer dagen te Bruinisss bevond, heeft een stout, maar roekeloos stuk ondernomen, dat h m door weinigen zal worden nagedaan. Hij he9ft di rivier het Zjpe over eene breedte van pl. m. 400 M. haan en weder achter elkander overgezwommen. Het Qi3en's Theatre te Manchester is Maandag door brand vernield. Das namiddags te vier uren ward het vuur ontdekt en dj brandweer opgeroepen. Daze was ongelukkig bazig met een anderen brand, waar voor 120,000 schade werd aangericht. Hat gehaele gebouw verbrandde dan ook, behalve het tooneel dat gespaard bleef, doordien men een asbest gordijn deed zakken. Men schrijft dd. 19 Juli uit SamarangVerleden Dinsdag kwamen hier de troepen van Edi terug. Zij werden bij aankomst verwelkomd door den generaal- majoor Visser en den resident, die beiden in goed ge kozen bewoordingen de militairen geluk wenschten met het schitterende resultaat van de expeditie en als blijk van hulde verzocht de resident nog dat namens de dames van Samarang een krans aan het vaandel mocht worden gehecht. Mevrouw Wegener trad daarop naar voren en bood een prachtigen krans aan van bloemen, waaraan een oranjelint was gehecht, waarop de ins criptie was aangebracht: «Hulde en dank aan de dap pere strijders tegen Edi, JuniJuli 1890". De woorden van den resident en het aanhechten van den krans werden met een levendig hoerah begroet. Majoor Halewijn dankte daarop mevrouw Wegener uit naam van het korps. Nadat ook de heer mr. C. Th. Van Deventer, lid van de feestcommissie, een toespraak had gehouden en aan de officieren den eerewijn was aangeboden, marcheerde de troep naar den aloon-aloon. De schut terij ging voorop, dan volgde het 6e bataljon, daar achter de cavalerie en ten slotte het 5e bataljon. Op den aloon-aloon werden de troepen afgedankt en betrokken zij de voor hen bestemde kwartieren, waar zij onthaald werden op bier, brood en cervelaat- worst. De onderofficieren der expeditionnaire troepeD, zoomede die van het garnizoen, werden in de loge aan een maal vereenigd. Uit Ambarawa meldt men dat ook daar ter plaatse de troepen van Edi eenigszins feestelijk zullen worden ontvangen. Een bedrag van ruim 300 is bijeenge bracht om den officieren en troepen bij aankomst met den trein op behoorlijke wijze te verwelkomen. Men meldt uit Samarang, 14 Juli. Een zeer belangrijke diefstal is, vermoedelijk in den nacht van Zaterdag op Zondag, gepleegd in het lokaal van de firma Schnitzler Co., alhier. Do dief moet over een betrekkelijk lagen muur van het erf van de wagen- verhuurderij van den heer C. geklommen, en zoo op het erf van het toko-lokaal van genoemde firma ge komen zijn. Vervolgens heeft hij met een koevoet of een ander ijzer voorwerp een gat in den muur van bet pakhuis van genoemde firma gemaakt, welk pakhuis ten westen niet van een bewanding is voorzien en daar door zonder eenige sluiting in directe verbinding staat met het vertrek, waarin de heeren kantoor houden en waarin een brandkast staat. Na door het gat te zijn gekropen, moet hij zich naar hot kantoorvertrek hebben begeven en daarop naar de brandkast, die bij ongetwijfeld door middel van een valschen sleutel heeft weten te openen, daar de sluiting zoowel als de deur in het minst niet beschadigd zijn. De brand kast was verdeeld in twee vakken waarvan het be nedenste werd gebezigd voor het bewaren der boeken en het bovenste vak gebruikt werd voor het bergen van papieren van waarde en het geld. Dat bovenste vak was voorzien van een afzonderlijke sluiting, waar van echter de inbreker naar het schijnt geen sleutel had, daar hij die sluiting met een en ander gereed schap, dat communisten steeds bij zich hebben, heeft geforceerd. Uit dat bovenste vak ontvreemdde de in breker een bedrag van 9800 waaronder 600 aan zilver geld, terwijl de rest uit bankpapier bestond. Een trommel, waarin zich eenige papieren van waarde bevonden, in het bovenste vak aanwezig, heeft de dief er ingeloten. Daarna is hij weder door het zelfde gat in den muur naar buiten op het erf gekropen en heeft hij zich over denzelfden lagen muur, waar men bij het onderzoek nog eenige voetsporen aantrof, verwijderd. Da resident en de regent waren hedenmorgen in het lokaal van de firma Schnitzler aanwezig, teneinde een onderzoek naar den diefstal in te stellen. (Loc.) Te Wiesbalen is op het kerkhof het kort ge leden van Bad-Wildungen gebrachte lijk van de weduwe Marie Fossard de Lillebonne opgegraven en in beslag genomen, op groad van vermoedens van vergiftiging. De overledene heeft een vermogen vau eenige millioenen Dagelatea. Iliar onverwachte dood wordt in verband gebracht met het door haar gekoesterde voornemen om haar testament te veranderen, dewijl zij wenschte te hertrouweo. Haar toekomstige echtgenoot maakte het gerecht op verdachte bijzonderheden opmerkzaam. Ook da echtgenoot en een dochter der overledene zijn indertijd plotseling gestorven. Cholera. De gezondheidsraad te Keïro ontkent het uitbreken van de cholera aldaar. Te El Tor moe- ten zich echter onder de pelgrims choleragevallen heb ben voorgedaan. De Egyptische kameelruiterij is naar de kust gezonden om het doordringen van pelgrims tegen te gaan. Het cholera-kamp te Abbasayah is in orde gebracht. Te Madrid moet Zondag een wascb- vrouw aan cholera zijn overleden. Haar woning is ontsmet. O Ver 't algemeen blijft de cholera in Spanje afnemen en blijft ook te Mekka en Djeddah de toe stand vooruitgaande. Zaterdag te Mekka 34, te Djeddah 28 sterfgevallen aan cholera. Ia Spanje eergisteren 38 cholera- en 17 sterfgevallen. De aardappelziekte begint haar gevaarlijke ge volgen in Ierland te toonen. De prijs is op sommige plaatsen reeds verdriedubbeld, terwijl gevallen van hongarkoorts reeds moeten zijn voorgekomen. Vóór eenige weken stond in een der bladen een advertentie betreffende een dienstaanbieding voor een R.-K. kindermeid te Parijs. Een twintigjarig meisje te Haarlem schreef daarop en ontving kort daarna een schrijven met f35 voor kosten. Het meisje, arg waan verkregen hebbende, ri ;htte zich om inlichtingen tot den consul en ontving van dezen de mededeeling, dat het opgegeven adres onbekend was. Het Eogelsche Lagerhuis houdt er ook een af zonderlijken postmeester op na. Deze ambtenaar heeft verslag uitgebracht over zijn werkzaamheid gedurende de afgeloopen zitting,waarin omstreeks 70,000 telegram men werden ontvangen en verzonden en voor f 36000 postzegels verkocht. Dagelijks worden er in het Hui3 12000 briaven bezorgi en 3700 brieven verzonden. Het Ligerhuis is da beste sociëta.t ter wereld en de keuken schijnt er niet slecht te zijn. Gedurende de nu pas geëiadigde zitting zijn er 15000 middag en 10000 ochtendmalen opgedischt.

Goessche Courant | 1890 | | pagina 2