de uitnemendste geesten op geneeskundig gebied zich in om door altijd beter methoden de verschillende zelfs de ongeneeslijk verklaarde ziekten te bekampen, te overwinnen. Kweekt men niet nieuwe krankheden, vooral de zenuwachtigheid, die ramp van onzen tijd, aan Oreral zijn nu de bacteriën te vreezan. Angstvallig moet het huis er voor worden afgesloten of er van gezuiverd. Bacteriën-vrije melk moet men drinken. In den beeten zonneschijn durft men niet wandelen, omdat de uitdampingen der slooten of grachten ook dit gevaarlijk gedierte bevatten. Wordt het nu toch niet te erg, als men ook al de vrije lucht na een verkwikkenden regen of een fiissche hagel- of sneeuwbui niet zoeken kan uit vrees voor besmetting? Moet men de buitenlucht ook al gaan desinfecteeren Arme of gelukkige vaderen, die van al deze din gen niet geweten hebben! Waren ze er zooveel minder sterk of gezond om vraagt de Vaderlander, Op 15 Oct. e. k. en volgende dagen zal te Le den, te Groningen en te Amsterdam gelegenheid worden gegeven tot het afhggen van de practische examens van arts, alsmede te Utrecht, tot het af leggen van de practische examens van arts en tand meester. Nadere bijz. bevat de St.-Crt. De miliciens der lichting 1889 tullen den 15 September met groot verlof vertrekken. Bij Koninklijk besluit is vr ij stelling van port verleend voor de briefwisseling over dienstzaken tusschen de districts-veeartsen en hun plaatsvervangers •ener- en de hoofd-commissarissen en commissarissen van politie anderzijds, binnen den kring, waarin ge noemde ambtenaren hunne functiën uitoefenen. In de maand September of October e. k. zal t« Arnhem gelegenheid worden gegeven tot het leveren van voldoend* bewijzen van genoegzame voorbereiding tot de beoefening der natuurkundige weten schappen, om te kunnen worden toegelaten tot het eerste natuurkundig examen, vermeld in art. 4 der wet van 25 Dec. 1878. Nadere bijzondei heden bevat de if.-Crf. Volgens den h«er W» el put zou de droge pe riode duren van 28 Juli tot 7 October, dan zal de natte weder aanvangen, om eerst 13 December op nieuw plaats te maken voor de droge. Het ongelukkige van deze voorspelling is geweest, dat het weraelijk in de laatste dagen van Juli goed weer was. Dat gaf den menschen nog hoop op een warmen zomer. Da hondsdagen loopen nu echter ten •inde en het mooie weer laat zich wachten. We zeggen den heer Waeiput ons geloof in zijn voorspellingen op dan valt het misschien nog mee. ArnhCt.) Lijkverbranding in Nederland? Kr bestaan tegenwoordig 39 inrichtingen voor doo den ver brand ia g. Daarvan zijn er 23 in Italië, 10 in Amerika, alsmede een in elk der Staten Engeland, Duitschland, Frankrijk, Zwitserland, Denemarken en Zweden. Sedert 1876 zijn 1269 dooden in der» in richtingen verbrand, waarvan alleen in Italië 1177. In ons land was er tot dasver geen. Dit zal waar schijnlijk zoo Iarg niet meer duren, daar bij Publieke Werken te Amsterdam plannen worden ontworpen voor de oprichting van een crematie- of lijkoven op de nieuwe begraafplaats in het Watergraafsmeer. (A. Ct.) Koloniën. Van Edi wordt aan de Java'Bode onder dag- teekening van 28 Juni het volgende geschreven Sinds de laatste gevechten op den 21 j. 1. schijnt Eli geheel van vijaoden gezuiverd te zijn. Nergens ziet men meer in het gebergte de Aijebsche vlsg wappereD, en des nachts wordt geen enkel schot meer gelost. De kwaadwilligen hebben bet gevoeld, dat d* compagnie hare tactiek van blindelijks stormen heeft laten varen bij bet 2ien van de zeer sterke stel lingen, die da vijand innam. Da heuvels, waarop deze 2ich tot nog toe genesteld had, waren zoo steil en begroeid, dat de infanterie er met moeite en verspreid tegenop moest klauteren. Do manschappen kwamen dan geheel buiten adem boven, «n dus geheel onvermogend om nog een stormloop te doen. Den vijand door geweer vuur te verjagen ging ook niet, daar hij zich te veel hare dochter ondervond, maar ze begreep ook, dat boe heviger dia smart was hoe sneller er gehandeld diende te worden. Zij sloeg den arm om Thekla heen en zeide op kalmen toon, terwijl ze bare dochter over het haar streek: sik begrijp wel, mijn kind, dat hst u moeielijk vallen moet van de ouderlijke woning te scheiden; het is voor een klein schuw vogeltje, dat altijd opgesloten is geweest, heel wat om het kooitje te verlaten en da wijde wereld in te vliegen. Maar die schuwheid gaat gauw over. Ik zal u zelf naar uw oom brengen en daar zult ge u spoedig thuis gevoelen, 't Is boven dien maar een leertijd ge zult de ouderlijke woning als ga terug komt nog schooner vinden dan thans". Op deza wijze trachtte zij haar kind tot kalmte te brengen, doch dat gelukte slechts tan deele. TVkla floot haar hond, nam haar boek, riep het reebokje en ging zoo met hare trouwe vrienden in de eenzaamheid van het wond troost zoeken voor het leed, dat zij te dragen had. Mevrouw Heliwald schudde bet hoofd toen ze alleen was. «Hat zit al dieper dan ik dacht" zeide zij, «we mogen geen oogenblik verliezen. In enkels dagen kan alles voor de reis klaar zijn, maar hoe kalmer of alles geschiedt hoe minder argwaan het wekt en hoe minder sij zelf xal begrijpen wat de eigenlijke oorzaak is van hare smart". Zij slaakte een diepen zucht en haar blik scheen ver in bet verledene door te driogen. Eindelijk zette sij zich aan de piano om door middel der tonen uiting te geven aan hare herinneringen «b aan het gevoel, dat haar bebeerschte. had gedekt. Er schoot dus niets anders over dan met kwistige hand van artillerie-vuur gebruik te maken. Dit nu is geschied; er is zulk een groot aantal projectielen verschoten als tot nu toe bij zulk een kortstondige expeditie wel nooit het geval is geweest, en met het resultaat, dat wij een ongekend gering aantal dooden en gewonden hebben bekomen. Als men nagaat, dat in deze expeditie tot nu toe pl. m. 250 dooden aan de zijde der der Edineezen zijn gevallen, terwijl wij slechts 2 dooden hebban bekomen, dan kan men begrijpen, dat aan onze zijde alles in het werk is gesteld om van onze betere bewapening en tactiek het grootst mogelijk profijt te trekken. Jam mer dat ten gevolge van cholera en buikziekten, voor namelijk opgedaan bij den afmattenden tocht naar Bagoh, reeds elf militairen ons zijn ontvallen. Gelukkig zijn deze ziekten thans geweken. Den 30 dezer gaat de Java-colonne er nog eens op uit. De tocht zal met tongbans plaats hebben. Vermoedelijk is Perlak het object. Dit wordt echter nog wel een beetje geheim gehouden, en met reden. Alles zal bij dezen tocht in het werk worden gesteld om den troep frisch en gezond en niet vermoeid voor 's vijanis stellingen te brengen, dezen daar een goed pak slaag te gaven en dan onverwijld terug te keeren. Indien dit goed slaagt, kan den 2 Juli de geheele expeditie als geëindigd worden beschouwd, en keert de Java-colonne vermoedelijk den 8 Juli naar Java terug. Op verschillende groote plaatsen cp Java zijn belangrijke incompleten aan dwangarbeiders ontstaan, ten gevolge van de zware eischen voor de uitrustingen der f-xpeditiën naar Floras en naar Edi en voor de aanvulling van Atj^h gesteld: op Flores alleen zijn thans 800 dwangarbeiders. In verband daarmede heb ben sommige bestuurshoofden aan de regeering in overweging gegeven, voor den dagelijkschen dienst vrije koelies in te huren, tot tijd en wijle weder meerdere gestraften beschikbaar komen. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Te Oost- en West-Souburg is beroepen ds. De Vink te Lopik. Ia het afgeloopen jaar werden te Leiden 47, te Utrecht 92, te Groningen 51 en te Amsterdam 27 stodenten bij de kerkelijke boogleeraren ingeschreven. Er is uitzicht, dat het aantal predikanten in da toe komst grooter zal worden. Men berekent het getal nieuwe candidate» voor het predikambt in dit jaar op ongeveer vijftig. Voor de Hoogduitsche taal (L. O.) is te VGra- tenhage toegelaten de heer W. J. Scheres.van IJtendijke. OPENBARE VERGADERING van den llaad der gemeente G o e i, op ZATERDAG den 16 AUGUSTUS 1890, des namiddags te half drie uren. Voorzitter da heer mr. J. G. Da Witt Hamer, Bur gemeester. Tegenwoordig 11 laden en de Secretaris. Afwezig met kennisgeving de heeren L^mbrechtsen en G. v. d. Hoek. I. De notulen der vergadering van den 19 Juli jl. worden gelezen en goedgekeurd. II. De Voorzitter doet de volgende mededelingen, die, zooveel noodig met goedkeuring, voor notificatie worden aangenomen a. dat voor de verzameling van geschiedenis en oud heidkunde of voor de boekerij zijn ontvangen een diploma van wijlen S. J. D* Jonge, als kunstlievend lid van de Rederijkerskamer Vondelde catalogus van de Prentverzameling over Alkmaar en omstrekende registers vaa de charten en bescheiden in het archief van Kampende statistiek der scheepvaartbeweging in Nederland over 1889 en de jaarverslagen van on derscheidene gemeenten over hetzelfde jaar; b. dat de heer D. De Koning den 1 Augustus jl. zijne betrekking als directeur-boekhouder der Gasfa briek heeft aanvaard, ea als borgtocht ten kantore van den gemeente-ontvanger heeft gedeponeerd een certificaat 2,/a N. S. ad 1000 en 2 obligatiën Ntcolai-sdoorweg 4 elk ad 20; c. dat wegens vertrek van D. Van der Does zijn benoemd tot lijkdrager J. Visser en tot assistent lijkdrager M. B. Schipper. Denzelfden morgen, waarop dit in de houtvesters woning voorviel, ontving graaf Erik den brief van den vorst, waarbij hij naar Hohenwartburg werd opgeroepen om over eene dringende familieaangelegenheid te spreken. Deze tijding deed hem veel genoegen, daar zij hem een bewijs was, dat de vorst hem weder zijn volle ver trouwen schonk en hoe meer hij gevoelde, dat hij op Wiedenfeld een ander mensch geworden was, hoe meer een bewijs van achting van de zijde van zijn vorste lijke» neef hem aangenaam aandeed. Hij gaf daarom bevel alles voor zijne reis op den volgenden dag in gereedheid te brengen en besprak mat den rentmeester verschillende zaken, die hij monde ling aan het oordeel van deo vorst wenschte te onder werpen. Hoe verheugd hem echter da reis ook maakte, toch had hij te gevoel alsof hij met weemoed afscheid vaa Wiedenfeld zou nemeu. Hij begreep dit eigenlijk zelf niet, want hij zou toch slechts enkele dagen wegblijven en hij glimlachte bij het denkbeeld, dat hij reeds zoo honkvast geworden was, dat het scheiden hem zwaar viel. 's Namiddags reed hij naar de houtvesterswoniag en toen hij den ouden beuk in het bosch naderde, stond daar weder aan den hoek van den weg de reebok, die nu ia vlugge sprongen naar ham kwam todhuppelen. De oogen van den graaf straalden van vreugde: waar dit dier was, daar was ook zijne meesteres. E a werke lijk, toen hij de kromming van den weg had bereikt, zag hij Thekla zitten op dezelfde plaats, waar hij haar de eerste maal had ontmoet. Wordt vervolgd.) III. Als ingekomen stukken worden ter tafel gebracht Provinciaal blad no. 61 houdende een gewijzigd model voor de begrooting van ontvangsten en uitgaven der gemeente. b. Missive van Ged. Staten dd. 25 Juli no. 3708/24, waarbij goedgekeurd wordt teruggezonden het raads besluit tot wijziging der begrooting voor 1890, ten behoeve van de vernieuwing van het Sas. c. De begrooting van de exploitatie der gasfabriek voor 1891, die met de begrooting van de gemeente- comptabiliteit aan de financiëele commissie zal worden gezonden. d. Dankbetuiging van den heer J. K. Swaters voor zijne benoeming tot leeraar in het teekenen. e. Reclames van P. Zandee en J. Fukken tegen hunnen aanslag in den H. O. die tegelijk met de anderen zullen behandeld worden. Alles voor notificatie aangenomen. IV. Door den Voorziter wordt nu ingediend de verantwoording van Burgemeester en Wethouders wegens hun comptabel beheer over 1889 onder over legging van de hun door den Ontvanger aangeboden rekening, en een ontwerp-besluit tot voorloopige vast stelling, waaruit blijkt dat is ont vangen 105,666.59 uitgegeven101,333.62 Zoodat de rekening een batig saldo oplevert van4332.97 V. Nu komt in behandeling de aanvrage van den heer J. G. Talen om eervol ontslag alt leeraar in het Duitsch aan de inrichtingen voor Middelbaar onderwijs, met gunstig advies van den heer Inspecteur van dat onderwijs. Het ontslag wordt op de meest eervolle wijze ver leend, waarna de Voorzitter overlegt een aanbevelings lijst van benoembaren ter vervulling der vacature, waarop in alphabetiscke orde voorkomen de heeren G. D. Gips te Dordrecht, J. Goemans te Amsterdam en J. A. M. Rijk te Leiden. Nadat is goedgevonden dadelijk tot benoeming over te gaan blijkt bij de opening der briefjes, dat zijn uit gebracht op den heer J. Goemans 8 en op den beer G. D. Gips 3 stemmen, zoodat de eerste is benoemd. VI. Vervolgens worden opgemaakt de dubbeltallen, die den Commissaris des Konings moeten aangeboden worden, ter benoeming van twee leden in het college van zetters, en waartoe door B. en W. worden aan bevolen de heeren J. J. Remondt en P. Buitendijk, G. Van der Hoek en W. F. Van Riet, D. Hildernisse en M. D. Dekker, A. Dekker Jz. en W. De Beste. Da dubbeltallen worden geformeerd met de heereD J. J. Ramondt en G. Van der HoeV, D. Hüdernisse en A. Dekker Jz. VIL Voor leden van het Stembureau bij de aan staande verkiezing van een lid der Provinciale Staten worden aangewezen de heeren G. Van der Hoek en J. P. S. Jonquière, terwijl al de andere leden, des noodig, als plaatsvervangers zullen optreden. VIII. Het eerste suppletoir kohier van den H. O. voor 1890 wordt vastgesteld met 26 contribuabelen op een totaal bedrag van 654,05. IX Evenzoo het eerste suppletoir kohier van de belasting op de honden met 14 aangeslagenen op een totaal bedrag van 56. X. De begrooting der kosten van de dienstdoende schutterij voor 1891 wordt voorloopig vastgesteld in ontvaDg en uitgaaf op 573,75, met eene toelage uit da gemeentekas ad 461,36. XL Door B. en W. wordt aangeboden de begrooting van ontvangsten en uitgaven der gemeente voor 1891 bedragende ia ontvangst en uitgaaf 214247,35 met een hoofdalijken omslag van 25000 en eene som van 2265,98voor onvoorziene uitgaven. De vergadering is daarna op de gewone wijze gesloten. Gemengde Berichten. Het zesjarig dochtertje van den heer v. d. Leeuw alhier was Zaterdag tegen den avond uitgegaan om, gelijk tegenwoordig vele kinderen doen, de eenden aan den westwal te gaan voederen. Zij is daarbij te water geraakt doch gelukkig gered door den zoon van De Pree. De moedige knaap ontving tot belooning een fraai geschenk. Een landbouwer in den Schengepolder, die het vorige jaar een proef nam om erwten evenals bruine boonen in tollen te stapelen, heeft er zich goed bij bevonden. De erwten werden uitstekend droog en mooi blank, evenzoo het stroo, dat voor den voer zeer geschikt was. Kloetinge. Vrijdag had alhier het door de hand- boogschuttersvereeniging «de Batavieren" uitgeschreven concours plaats. Niettegenstaande het vrij onguastige weer waren er 61 schutters opgekomen, behoorends tot de volgende sociëteiten: «Jacoba van Baieren" te Goes mat 3, «St. Sabas- tiaan" te Kwadendamme met 2, «Doel naar Hooger" te Wolfertsdijk met 2, «de Batavieren" te Kloetinge met 14, «Concordia" te 'g-Heerenhoek mat 4, »l'Union fait la force" te Bergen-op-Zoom metl, «Vooruitgang zij ons streven" van Kwadendamme met 4, «de E iele Handboog" te Kapalle met 6, »de Kroonprins" te Kets mat 2, «Vrijheid" te Bergen-op-Zoom met 4, «Oefening en uitspanning" te Hansweerd met 1, «Willem Teil" te Ovezand m3t 1, «Soranus" te Hainkensiand" met 9, »St. Sabastiaan" te 's-Heeren- hoek met 2, «St. Sebaatiaan" te Ierseke met 1, «Victoria" te Kwadendamme mat 2, Vrije schutters" te 'g-Heerenhoek met 3 leien. De drie uitgeloofde prijzen voor de meeste kleppen werden behaald: een van 20 door M. Rijk van «St.-Sibastiaan" te's-H^erenhoekeen vaQ 10 door J. B jonraan van «Concordia" te 's-Haerenhoek en een van 5 door J. v. d. Rut van «de Batavieren" te Kloetinge. Enn zij vogel (prijs/10) werd geschoten door M. Van der Haga van «de Elele Handboog" te Kapalle. Twee kallen (elk /2,50) werden geschoten door D. Priem van »St.-S3bastiaan" te Ierseke en J. Goense van «Victoria" te Kwadendamme. Door den harden wind was men genoodzaakt het schieten te staken, zoodat 1 tij vogel, 2 kallen en de meute kleine vogels verloot werden. Middelburg. Hier ter stede doen zich thans eenige gevallen van mazelen en typhus voor. Ylissingen. Toen de plezierboot, die van hier en Middelburg naar Antwerpen was gegaan, gisterenavond in de schutsluis alhier terugkwam en aldaar de pas sagiers voor deze stad zouden worden ontscheept, viel een passagier van de loopplank in het water tusschen de sluizen. Niet dan met zeer veel moeite gelakte het den man meer dood dan levend weer aan boord te brengen en door de toepassing der kunstmatige adem haling door den aan boord zijnden zeeloods gelukte het de levensgeesten bij den drenkeling weder op te wekken. Zaterdagnamiddag is op de kermis te Rotterdam het zoogenaamde Hyppodióme ingewaaid. Persoonlijke ongelukken hadden daarbij niet plaats, en da tent werd weder opgebouwd. Vernuftelingen onder jongens, die van vliegers- oplaten houden, hebben er wat op gevonden, om onze hedendaagsche luchtreizigers na te bootsen, die met een valscherm neerdalen. Zij laten namelijk een grooten vlieger op, waaraan een papieren valscherm (parachute) is bevestigd en daaraan een pop. Is de vlieger een maal hoog in de lucht, dan geeft men het touw een ruk, waardoor het valscherm vrij komt en de lucht reiziger de pop statig naar omlaag komt. Vrijdag geraakte een lOjarig knaapje te Delft al spelende te water en zonk bijna onmiddellijk. Zijn 12jarige broeder had op een afstand het ongeluk ge zien, sprong gekleed te water en dook zijn broeder op. Hij had de voldoening hem te redden. Onlangs had zooals we meldden te Utrecht brand plaats ia een rouwkamer, waarbij een lijk verbrandde. Algemeen werd toen als vermoedelijke oorzaak opge geven bet omvallen van een der kaarsen of het in aanraking komen daarvan met een rouwkleed. Dit blijkt echter niet zoo te zijn. Teneinde de beneden voorkamer beter en geschikter tot rouwkapel te kunnen inrichten, had men aldaar de gaskroon doen wegnemen en de gaspijp aan het plafond van een kurk voorzien. Mogelijk door dreuning, of door den druk van den gasaanvoer, heeft die knrk losgelaten, waardoor binnen korten tijd zóóveel gas in 't vertrek drong, dat de brandende kaarsen het konden doen ontvlammen. Weinig had het gescheeld, of Donderdag was de arbeiderswoning van J. v. D., op den zoogenaamden Polder te Noordbroek eeD prooi der vlammen geworden en dat wel doormoedwil. Het elfjarig dochtertje van v. D. was boos op hare moeder, omdat zij niet mee naar het land mocht aren zoeken, ofschoon de moeder het haar eerst had beloofd, en wreekte zich nu door een kooltje vuur in het in de schuur geborgen hooi te leggen. De rookwolken stegen reeds op, maar door spoedig toegesnelde hulp werd de brand nog tijdig gebluscht. Het kooltje vuur werd nog in het hooi ontdekt en de politie bracht het ondeugende kind tot de bekentenis van haar daad. Ter beschikking van de Rotterdaznsche politie is gesteld een valsche rijksdaalder met de beeltenis van Willem III. Da Standaard vindt in het Nieuws eene adver tentie, waaruit het blad den volgenden regel afschrijft: «Een liberaal, «doch" zeer solied Burgerheer, zoekt, enzheeren in dezelfde omstandigheden verkeerende." Dat herinnert ons een uitdrukking van Multatoli: «mijn ouders wareu vroom «maar" eerlijk." (R. N.) Haarlemmerolie is een mengsel van raapolie en terpentijnolie, waarin zwavel is opgelost; de priis, 20 ct., dien men er voor betaalt, is nog wel 4 meal te duur en daarbij is het middel, vooral voor kinderen, lang niet onschadelijk. Vergiftigingen door Haarlemmer olie hebben reeds meermalen plaats gehad. Da politie heeft thans ook gearresteerd den medeplichtige aan de oplichting van eene bankiers firma te 'g-Hage voor ƒ1200 aan valsche wissels. Men herinnert zich, dat het bewuste jongmensch zijn «vriend" een deel van het onrechtmatig verkregen geld had gegeven. Het is zeker onaangenaam te zien dat de sten gels van groote boonen dagelijks meer met de bekende zwarte luis bezocht worden. Een middel om dit kwaad in den voortgang te stuiten en geheel te doen ver dwijnen, bestast hierin, dat men een sterk afkooksel maakt van fijne tabak en onbruikbare stukjes van sigaren. Met dit afkooksel, voor de helft met water verdund, moet men dan de stengels besproeien, zoodra men mieren of bladluizen daaraan ontdekt. Ziet men, dat het kwaad niet geheel verdwenen is, dan moet men het sproeien nog eens, maar met minder var- duod afkooksel herhalen, waarvan de goede gevolgen niet zullen uitblijven. Woensdagmorgen tusschen elf en éan uur wan delde twee Duitsche dames In dan Haarlemmer Hout, toen eensklaps een gerosp achter haar gehoord werd van: «DamesI blijft u zoo maar doorloopen". Niet wetende wat dit beteekende, keek de oudste (73 jaren) verschrikt om, week op het zelfde oogenblik een wei nig uit en kwam hierdoor in aanraking met eenen in volle vaart zijaden wielrijder. Zij werd op den grond geworpen, de schouder ontwricht en brak tevens een baan en den rechtar bovenarm. De berichtgever van deze gebeurtenis in de Üaarl, Ct. verlangt, dat ter voorkoming van dergelijke on gelukken bevolen werd, dat alle wielrijders zonder onderscheid, bij het binnenrijden van eene itad of dorp of op druk door wandelaars bezochte wagen, naast hun machine moeten gaan. Hij knoopt er de «raag aan vast, of men misschien het geval zal navolgen van de stoep vóór het telegraafkantoor in de Kruis straat, waar bijna een ieder over viel, maar die toch niet weggenomen werd voor dat de echtgenoote van den burgemeester er zelve ovar gevallen was 1 Een minder gebruikelijke manier van den nacht door te brengen, heeft een kermisganger te Zwartsluis in praktijk gebracht. Na op onbekrompen wijze den tol aan St. Lambert betaald te hebban, heeft hij zijn intrek genomen in een sloot, waar men hem 's ochtends tot aan da borst in 't water vond staan, slapende, net het eendenkroos op den schouder.

Goessche Courant | 1890 | | pagina 2