J f eei ffoonMs en Erf, ilaire Goederen, Bouw- en Weiland, AANBESTEDING. UIT DE OUDE DOOS. ADVBRTENTIBN. Rekening en Verantwoording. verkoopen: op Zaterdag 30 Augustus 1890, Te koop of in ruil een ijarig klein RUINPAARD, Op Vrijdag deu 29 Augustus 1890, aan te besteden op Woensdag 27 Augustus 1890, publiek verkoopen: op Zaterdag 16 Augustus 1890, openbaar verkoopen Openbare Verpachting, op Woensdag den 20 Augustus 1890, In een gröot gedeelte van Ierland is de aard appelenoogst mislukt. Ellende staat daar te wachten zoo er geen hulp van buiten komt. In Texas zijn zeven of acht negers, meest voor malige slaven, die elk omstreeks 1,200.000 bezitten. Een hunner geeft jaarlijks 4200 aan de weduwe van zijn vorigen eigenaar die tot armoede is vervallen. Een rijke neger uit Memphis, een voormalige slaaf, maakt met zijn gezin een reisje door Europa. Op de Spaanche kust, niet ver van Bilbao, is sedert kort een spoorweg onder water in exploitatie. Daar ter plaatse is de branding sterk en de kust te vlak, om schepen, die wenschen aan te leggen om Ve laden en te lossen, dicht te laten naderen. In verband met de groote ladingen erts, die uit de mijnen bij Bilbao, ter verzending naar Hamburg (voor KLrupp bestemd) moeten worden geladen aan boord vsn de stoomschepen, heeft men een spoorweg in de zee ge legd van de kust naar de plaats, waar men voldoen den diepgang voor de schepen heeft. Op dezen spoorweg, welke oogenschijnlijk geene andere bevestiging heeft dan zijne eigene zwaarte, loopt een waggon, waarop zich een boog toestel bevindt, dat weder als onderstel dienst doet voor een twseden waggon, kunnende deze 2000 ctr. erts bevatten doormiddel van een tip wordt deze wagen van de hoogte der strandrotsen gevuld. Zoodra de vulling heeft plaats gehad, glijdt het geheel langzaam over het spoor naar het voor anker liggende schip. Om nu de gaheele inrichting weder, nadat het erts uitgeladen is, terug te halen, is aan den waggon, die den zoogenaamden ertswagen draagt, een ijzeren kabel bevestigd, welke over een katrol loopt en met de kust in verbinding staat. Dit laatste geheel op de wijze van kabel- of draadspoorweg. Naar men moldt, moeten er dagelijks 50 ritten gedaan kannen worden, en zelfs bij onstuimig weder, toodat 100.000 ctr. erts dagelijks kan worden ge- zransporteerd. Southt-Lawrenca (Massachusetts) is door een wervelstorm gedeeltelijk verwoest. Het dak eener nieuwe Roomsche kerk werd weggeslagen en 75 woonhuizen omgeworpen, welker puin in brand geraakte. Tusschen de 15 en 25 personen moeten bij de ramp zijn omge komen, ruim 100 gekwetst. Een groep van omtrent 15 zware boomen werd als van den grond afgesneden. Te North-Ando ver zijn mede 8en vijftiental huizen vernield en verscheidene menschen omgekomen of ge wond. Een komkommer in den vorm van sinaasappelen wordt ons thans door de vereenigde journalisten op- gedischt. De barones de Beanlieu, die in 1878 op tachtigjangen le&ftijd te Monaco overleed, zou veertig jaar niets anders gegeten hebben dan dagelijks drie dozijn sinaasappelen en twee sneedjes brood, waarbij zij een glas wijn dronk. Onder de geschiedkundige merkwaardigheden, die men althans in vroeger tijd op school leerde, behoorde, dat Jacob Simonszooo de Rijk door eane ïveifijnde wreedheid" zijner vijanden, veroordeeld werd om gedurende ziine gevangenschap eiken dag hetzelfde te eten en te drinken. Hij koos kalfsvleesch en Rijn- schen wijn, zegt de geschiedschrijver en kon, in latei- jaren, noch het een noch het ander meer gebruiken. En nu laat men een mensch veertig jaar lang, zomer en winter door, driemaal op een dag niets dan sinaas appelen eten, en de collega, die deze mare in de wereld zond, voegt er bij, dat zij ^bewonderd werd om haar goed uiterlijk". Dat zij transparent was geworden, zou men dan nog eerder begrijpen. Laatste en teleg'&phlsche berichten. Ierseke. OESTERBEURS. Verkochtafsteeksl 1 tot 2 Va cM- *»052 tot 3Va cM- 3- Rampen over Zuid-Beveland. In vorige opstellen besprak ik Zuid-Beveland, zoo als het omstreeks de twaalfde eeuw en kort daarna was met de deelen, die daarbij opkwamen. Thans zal ik een enkelen blik slaan op de schaden, die dit eiland door het water geleden beeft. Over Noord-Beveland handelende, noemde ik den vloed van 1530 een der geweldigste, die dit eiland ooit teistefden. Dezelfde vloed was voor heel Zeeland, en vooral ook voor Zuid-Beveland, verschrikkelijk. Onder Nissa lag de Kruinmgsche polder, aldus ge naamd naar heeren van Kruiningen, die als ambachts- heeren van Nisse dien polder hadden doen bedijken. De westelijke dijk van dezen polder werd bijna geheel vernield, waarvan zelfs nu nog duidelijke sporen over zijn. Ook de westelijke dijk van Nisse zelf, de zg. notendijk, ging verloreD, en slechts een klein deel der Nissesche dijken bleef bewaard, waardoor Bewesten Ierseke daar tegen overstrooming beveiligd bleef. Erger had de breede watering te lijden aan de noordzijde bij Goes. Daar brak de dijk op drie plaatsen door het water stortte met zoo onstuimige kracht naar binnen, dat een deel der Ganzenpoort werd stukge slagen, een groot deel der watering ouderliep en men de grootste moeite had om te verhoeden, dat niet nog meer overstroomde. TusschÊn Honte en Hinkelinga bleef geen plekje droogmen kon er daar niet aan denken, iets tegen het aandringende water te doen. Eerst den volgenden zomer was het mogelijk, da geleden schade zooveel doenlijk te herstellen. Het allerergst was het in Beoosten Ierseke. Tege lijkertijd werden de dijk bij Lodijke en de sluis bij Kreecke weggeslagen. Van twee zijden stroomde nu het water den polder binnen. Huizen en schuren wer den verbrijzeld. Meubelen, vee, graan, balen meekrap werden meegesleurdduizenden meuscben kwamen om of konden slechts met ongeloofelijke inspanning er het leven afbrengen. Voor sommige dorpen, die het naast aan het water lagen, kwam het ongeluk zoo vreeselijk snel, dat geen enkele der bewoners tijd had te vluchten en allen omkwamen. Toen de grond, nadat de vloed was teruggetrokken, weer boven kwam, zag men alles overdekt met bouwvallen, met allerlei goederen en daartusschen lijken van menschen en vee. De meesten, die behouden waren gebleven, hadden niets dan het naakte lijf gered: zij waren nu doodarm. Aanzien lijken, die te voren vooraan hadden gestaan, als er voor armen geld moest opgebracht worden, moesten nu zelf gaan bedelen of zich als dienstboden bij anderen verhuren. Adellijke namen, zooals Van de Kreecke, Van den Broecke en andere, behoorden voortaan alleen aan zeer geringe burgers, landlieden en dienstbaren. In den zomer van 1531 werden op de meeste plaat sen de dijken vernieuwd, maar helaas t een jaar daarna kwam een andere vloed, die de pas aangebrachte wer ken weer bijna overal vernielde. West-Borsele liep onder en bleef alzoo gedurende 84 jaar. In Oost-Borsele verdwenen de zuidelijke deelen van Everinge en Kou- dorpe en alles, wat er nog over was van het in Baar land gelegen Stuvezand en Vinninge. Tusschen Honte en Vinkelinge werd bijna alles vernieldhet overschot volgde in 4551. Reimerswale en meer dan tien dorpen verdwenen voorgoed. Een eigenaardig verschijnsel is het, dat bovenal de zuidelijke oevers het meest te lijden hadden. De slikken van Bath af tot Waarde toe waren eenmaal vrucht baar land, dat behoorde tot den Agger, Rilland, Miire en Valkenisse. In 1750 verging een deel van den dijk des Westveerpolders bij Waarde; in 1791 volgde al daar een nog geduchter val. Kruiningen had eveneens aan den zuidkant veel last. Keizer Karei V schonk reeds in 1549 aan dezen polder verschillende vrijheden tot het versterken der dijken, omdat het te vreezen stond, dat de Honte haren loop zou nemen dwars door Hansweertsdijk." In 1598 had een dijk val plaats vóór den Hinkelenpolder, waardoor men genoodzaakt was, een inlaagdijk te maken. Ter zelfder plaatse hadden in 1604 en 4734 nieuwe door braken plaats, zoodat de inlaagdijk zeedijk werd. Nadat in 1480 de Zwake in het oosten, ter plaatse, waar zij in de Hont uitliep, afgedamd was, moest de stroom zich aldaar, dus bij Schore, verleggen. Dit geschiedde, waardoor tegen den gelegden dam zich aanslibbingen vormden, terwijl de Hont nu langs Hoede- kenskerke veel sneller stroomde en veel meer wrijviüg veroorzaakte dan te voren. Een groot deel van Ostende en Vinninge, benevens de Palliex-, Oost-, Provisoor- en Raamspolder gingen te loor. De gansche polder van Hoedekenskerke kreeg zóóveel te lijden, dat de Staten der provincie aan ingelanden gedurende twee eeuwen telkens vermindering en kwijtschelding van belasting schonken. Vallen en verzakkingen hadden plaats in de jaren 1716, 1718, 1751, 1782 en 1804. Bij Baarland was het al niet veel beter. Wel werden daar nog in 1595 enkele polders bedijkt, maar zij hielden het niet lang. Door zware zinkwerken werd de stroom wel van de oostkust afgehouden, maar hij teisterde destemeer den zuidelijken oever. In 1628 was de Dierikpolder bezweken. In 1682 verdwenen de laatste overblijfselen van het Vogelenzand. In Everinge, Ellewoudsdijk en Koudorpe zag het er nog erger uit. Ia 1519 moest men in Koudorpe 55, ia Everinge 160 gemeten buitendijken; op het einde der 17e eeuw was dit getal reeds 680 gemeten. Ia bet jaar 1714 was hat geschot aldaar 8 gulden per gemet, terwijl de paebt slechts 7 gulden was. Toch leverde toen da rekening nog een kwaad slot van 5515. Io 1721 moest men weer een leening sluiten van 55000. Vermindering en kwijtschelding van belasting ook daar! Zelfs tiendanhouders en eige naars van vroonen moesten toen bijspriDgen. In 1749 was het gevaar voor den zsedijk van den westnol tot Borsele, waarin een menigte scheuren waren en welks rijsberm op vele plaatsen geen steun meer had, zoo groot, dat de Lands-Inspecteuren het noodig oordeelden om een inlage te vormen, waarvan de kosten/78000 zouden bedragen, of den dijk over een lengte van 350 roeden over te halen, hetwelk/86000 zou kosten. In 1760 was hetzelfde noodig voor weder 300 roeden, waarvoor 61000 noodig was. Dat de stroom hier sterk was, bleek aan den Zwemerdam vóór E/eringe, waar in 1805 een val plaats had. Kort daarna peilde man 18 vademen, waar onlangs de steenglooiing had gelegen. Ia Borsele weer dezelfde verschijnselen. WestBovsele was aanvankelijk 4777 gemeten groot; reeds in 1616 was het tot 3379 gemeten verminderd, en dit giDg zoo voort, tot in 1715 de geheels Wolfertspolder, groot 242 gemeten, verdween. Dat sommige, ja vele dezer rampen voor een deel de schuld wareu van de menschenkindereu zelf, hoop ik in een volgend artikel aan te toonen. BAVO. Burgerlijke Stand Soes van 9 tot 13 Augustus 1890. Ondertrouwd: 14, Jacobus Bal, 29 j., jm. en Catharina Dirkse, 25 j., jd. Geboorten: 29 Juli, wettiging, bij brief van Z. M. Den Koning, van Levina, d. v. Christiaan Rijkse en Lavina Post; 13, Marinus, z. v. Adriaan "Veihage en Wilhelmina Buijs; 14, Constantia d. v. Adriaan Reijerse en Elizabeth Jerina Milhous. Overleden: 13, Marinus, 8 weken, z. v. Jan Danielse en Maatje Gijzel. Watergotljen voor Ierseke. DAGEN. HOOGWATER. LAAGWATER. voorm. Nam. voorm. Nam. 16 Augustus. 3.20 3 36 9 50 10.6 17 1 3.51 4.7 10.21 10.37 18 4.23 4.39 10.53 11.9 19 a 4.55 5 10 11.25 11.40 20 5.26 5 42 11.56 21 5.59 6.16 0.9 0.29 22 6.35 6.55 0.46 1.5 Te houden Aanbestedingen. Datum. Plaat». Voorwerpen. Information. 22 Aug. Middelburg, maken en veranderen ducdalven in de buitenhaven te Ilansweerd, Rijks-ingenieurs. 29 Aug. Wilhelminadorp, verbouw school, J. H. Hannink. Goes. Verkoopingen en Verpachtingon. Datum. Plaat» Voorwerpen. Inforraatiïn. 15 Aug. Wemeldinge, appels en peren, Galli» Meren». 15 Icr»eke, compartimenten oesterput, «teigar en loods enz., Prins. 16 Ovezand, meubilaire goederen enz., V. d. Kloe». 20 Goes, verpachting bouw- en weiland, Pilaar. 23 Goes, woonhuis, kuiperswiukel, Mr. Liebert. 23 x Goes, schuur eu erf, Mulock Houwer. 27 Baarland, oppervruchteu, V. d. Kloes. 27 - Kloetinge, woonhuis en erf, Mulock Houwer. 28 x Kloetinge, bruine boonen en suikerpenen, Pelle. 29 x Ierseke, inspan, Pelle. 30 x Krabbendijke, meubilair, Prins. 3 Sept. Middelburg, aandeelen ambachtsheerlijkheid, recht van tiendhefiing, B. A. Verheij. gfor&öarlchton* KRUININGEN, 13 Augustus 1890. Nieuwe Tarwe f8,Nieuwe Rogge f6,Winter- gerst f 4.80 a 5,10, Nieuwe Zomergeret f5,Erwten f7,75 a 8,75, Winter-Koolzaad f9,20, alles per hectoliter. MIDDELBURG, 14 Augustus 1890. De aanvoer uit Walcheren van Tarwe was heden weder gering van Koolzaad ook minder dan men verwacht had Ook eenige nieuwe vruchten werden aangeboden Tarwe werd gekocht van t8,40 tot 8,50. Mindere qualiteit van f8,10 tot 8,25 Nieuwe Rogge f6. Dito Wintergerat f5,15 a 5,25 betaald. Dito Zomer gerst nog al blank van kleur en droog, f4,65 a 4,75 gekocht. Ronde Bruine Booneu en Krombekken dito op f 10 ge houden. Puike Witte Boonen zeer weinig meer ter markt, meer begeerd, en van f 10,25 tot 10,50 betaald. Paardenboonen op f6 gehouden Nieuwe Groene Kook- erwten, droog en goed van qualiteit, zijn tot f 9 afgegeven, weinig werden er nog geveild. Koolzaad hoofdzakelijk voor verzending van f 9,50 tot 9,60 betaald, verscheidene houders hielden liooger. Raapolie f31, Patentolia f 33, Lijnolie f28 per vat op 6 weken, contant fl korting. Boter f 1,10 a f 1,20 per K.G Eieren f 3,40 per 100 stuks. rmfp De zaadmarkt van A Maandags is ingetrokken. A. s. Maandag 18 Augustas hopen .1 onza geliefde ouders G. y. d. VLIET N. MOELËKER hunne 25jarige Echtvoreeniging te vieren. Hunne dankbare kinderen en behuwdkind. Kattendijke, Aug. 1890. A. s. Dinsdag 19 Augustus hopen I onze geliefde ouders ANT. VAN BOVEN en E. DE KORTE hunna 25-jarige Echtvereeniging te sieren. Hunne dankbare kinderen I Driewegen, Augustus 1890. De schuldeischers in het faillissement van Cornells Franse, koopman, wonende te Kruiningenworden opgeroepen om op MAANDAG 25 AUGUSTUS 1890, des voor middags te 9 3t uren, in een der lokalen van het Gerechtsgebouw te Middelburgde Rekening en Verantwoording aan te hooren, welke door den Curator in dat faillissement ten overstaan van den EdelAchtbaren heer Rechtercommissaris zal worden afgelegd. De Curator in het faillissement voornoemd, Mr. A. C. A. JACOBSE BOÜDEWIJNSE. V Voor de vele bewijzen van deelne ming, ondervonden bij het overlijden van onzen geliefden echtgenoot en vader, den heer A. W. B. VAN ALTENA, betuigen wij, ook namens verdere familie, onzen oprechten dank. Goes, 14 Aug. 4890. Wed. M. J. VAN ALTENA— Knaap en kinderen. V Voor de menigvuldige bewijzen van deelneming, bij het noodlottig overlijden van onzen veel belovenden zoon JOHANNES, betuigen wij bij deze aan G. MOLHOEK en diens echtgenoote, voor de moeite en liefde volle verzorging, alsmede aan de inwoners van Driewegen en Ovezand en ook aan W. L. DE VRIEZE te Nisse, onzen wel- gemeenden dank. Oawerkerk (bij Z.zee), 15 Aug. 1890. A. VAN DE STOLPE en echtgenoote. 0T Da INSPECTEUR over het LOODS WEZEN enz. in het 69 District maakt bekend dat, wanneer berichten omtrent eenig gestrand of in nood verkecrend Schip worden aangebracht bij Hoofden en tu8schenpdrsunen bij den dienst der kust vaart, dan wel bij Opzichters der kust en oeververlichting en beambten van het Loodswezen, daarvoor eene belooning zal worden gegeven van 5 tot 25, naar gelang van bet belangrijke van het bericht. Alleen bij zeer bijzondere omstandigheden kan een hooger bedrag worden toegekend. Hoofden der kustwacht zijn: te Nieuwer sluijsP. FARINAUX, Op lichter der verlichting; te ZoutelandeH. VAN SICHEM, mr. smid te Westkapelle: W. DE RAPPER, Op lichter der verlichting. Tevens is een kustwachtstation in den opstand van het geleidelicht op den zeedijk van Westkapelle. De Inspectenr voornoemd, F. J. P. NI. M U L D E R. Het Bestnnr van den Polder „de Breede Watering bewesten Ierseke" maakt bekend, dat de REKENING en VERANTWOORDING over 1889/90 van af 18 Augustus 1890 tot en met den 26 d. a. v. ter inzage zal liggen ten kantore van den Ontvanger-Griffier en dat hiervan afschriften tegen betaling der kosten ver krijgbaar zijn. Tevens wordt kennis gegeven, dat eene zal gehouden worden op WOENSDAG 27 AUGUSTUS 1890, 's voormiddags te half elf uren, in het gewoon lokaal te Goes. Goes, den 16 Augustus 1890. Het Bestuur voornoemd, B. V. VAN DER BILT, Dijkgraaf. G. H. VAN DER MEER MOHR, Ontvanger-Griffier. De Notaris C. PRINS te Kruiningen zal dos middags te 12 uren, ten huize van Jan De Kok te Krabbendijke Kabinet, Bureau, Tel» Kastie> Stoelen, Ta- fels, Klok, Veeren- en Kapokbedden, Kleederen, 3 Ka chels, Schoenmakersgereedschap, Koper-, Tin-, Blik-, Ijzer- en Aardewerk enz. eerlijk en fijn afgericht, bij P. JONKER, Logementhouder, Wolfertsdijk. des voormiddags om II uren, zal het Gemeentebestuur van Kattendijke trachten in het Gemeentehuis te Wilhelminadorp: het verbeteren der Gemeen teschool en Onderwijzers- woning aldaar. Waarvan gedrukte bestekken van af heden verkrijgbaar zijn bij de firma F. KLEEU- WENS Sc ZOON te Goes, tegen betaling van 1, De teekening hiervan ligt van af heden ter visie in het G meentehuis te Wilhelmi nadorp tot op den dag der aanbesteding. Aanwijzing io loco geschiedt op Zaterdag 23 Augustus 1890, des voormiddags van 1112 uren, door den heer J. H. HAN NINK, Architect te Goes, bij wien tevens nadere inlichtingen kunnen worden ver kregen. Wilhelminadorp, 8 Augustus 1890. Burgemeester en Wethouders van Kattendijke, G. J. v. D. BOSCH, Burgemeester. C. RISSEEUW, Sdcretaris. De Notaris MULOCK HOUWER zal 's namiddags te 2 uren, te Kloetingein de herberg van Akkenaar, voor S. Yan Kruininge, in da gemeente Kloetinge, aan de ICapelsche s.raat, sectie B no. 376, groot 410 c.A. De Notaris J. VAN DER KLOES «al des middags 12 uren, in de gemeente Ovezande, aan het Hollestelleweegje, ten sterf huize van Frans Yerinue, in het EENE PARTIJ waaronder Bureau, Tafels, Stoelen, Antieke Kast, Kachel, Klok, 2 Bedden mettoebehooren, Meelkist, Kleer- kist, Glas-, Blik-, Koper-, IJzer en Aardewerk, een partij Land bouwgereedschap, Brandhout, 2 Geiten, 1 Varken, 13 Kippen, Maten, Tobben, Tonnen, een partij Mest enz. des Yoormiddags te 10 uren, te Goes, in het koffiehuis »het slot Ostende" voor het Burgerlijk Armbestnur te Goes, ten over staan van den Notaris J. M. PILAAR, Yoor 1 jaren, van: 18 PERCEELEN in de gemeenten Ovezand, Baarland EllewoudsdijkHoedekenskerke en 's-Qra- venpolder. Informatiën zijn te bekomen ten kan tore van den secretaiis-penningmeester den heer E. VAN DEN BOSCH en voornoem den Notaris PILAAR, beiden te Qoes,

Goessche Courant | 1890 | | pagina 3