1890. N°. 96. Zaterdag 16 Augustus. 77s,e jaargang. I Personeele belasting FEUILLETON. Door vreemden wil beheerscht. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Yr ij dagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75, Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij deheeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. De prij* der gewone advertentiën is van 15 regels 60 cent, elke regel meer 10 cent# Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slecht» tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel OPENBARE VERGADERING VAN DEN Baad der gemeente Goes, op ZATERDAG den 16 AUGUSTUS 1890, des namiddags te 2 uren precies. Goes, den 13 Augustus 1890. De Secretaris, HARTMAN. Punten van behandeling: I. Notulen. II. Mededeelingen. III. Ingekomen stukken. IV. Verantwoording van Burg. en Weth. nopens hun comptabel beheer over 1889, onder over- legging der hun door den Ontvanger aangeboden rekening. V. Aanvrage van den heer J. G. Talen om eervol ontslag als leeraar in het Duitsch aan de in richtingen voor Middelbaar O ader wijs en casu quo benoeming ter zijner vervanging. VI. Opmaken van dubbeltallen ter benoeming van twee leden in het college van zetters. VII. Benoeming van twee leden in het stembureau voor de verkiezing van een lid der Prov. Staten. VIII. Vaststelling van het le snppletoir kohier van den Hoofd. Omslag. IX. Idem van de belasting op de honden. X. BegreotiDg der kosten van de schutterij voor 1891. XI. Aanbieding der begrooting van ontvangsten en uitgaven der gemeente voor 1891. Aan den ontvanger der directe belastingen is op hedon uitgereikt het kohier no. 2 van de over 1890/91, zoodat ieder aangeslagene, na bekomen kennisgeving, verplicht is zijn verschuldigde binnen den bepaalden tijd te voldoen. Goes, 14 Augustus 1899, De Burgemeester van Goes, J Q. d. W. HAMER. GOES, 16 Augustus 1890. Biter dan de harmonie-vereeniging «Euphonia", die jl. Dinsdagavond om het ongunstige weder baar voorgenomen concert moest uitstellen, trof het Woens dagavond het harmonie-gezelschap «H os an na", dat toen onder leiding van zijn directeur, den heer P. De Jonge Jz., zijn eerste openbare uitvoering gaf in den voor deze gelegenheid verlichten boomgaard van dhr. J. Da Jager alhier, welke uitvoering tamelijk wel be zocht was. Na eene openingstoespraak door den voorzitter, den beer S. Hartog, ving de uitvoering aan. Het programma bevatte een 14tal nummers, waar- van| wij alleen de tweede helft hoorden uitvoeren. Den korten tijd van het bestaan van het gezelschap in aanmerking genomen, kan men deze eerste uitvoering vrijwel geslaagd noemenhet spreekt echter van zelf dat er nog vele moeilijkheden zijn te overwinnen, wat alleen door voortdurende ijverige studie en oefeoiag onder flinke leiding kan geschiedeö. Na sfloop van het programma gaf t> Hosanna" nog het Volkslied ten beste, 42) {Vervolg.) «Wat is het hier mooi", sprak de graaf eindelijk, men moet van jongsaf geheel anders leeren denken en gevoelen als men altijd in de natuur leeft onder den hemel en tnsschen de boomen en te midden van goede menschen zonder valschheid of list". «Ja, graaf" zeide Thekla mst een gelukkig lachje, »dat is zoo eu ik hoop, dat u hetzelf ook zult onder vinden, hoe goed het is in de vreedzame natuur te leven en van den strijd der menschen alleen te hooren vertellen of in boeken te leien het boeit wel en heeft wel iets verlokkends, het te volgen zonder het geheel te begrijpen, maar toch doet het goed te weten, dat men er zoo geheel voor gevrijwaard is". «Goed kind" sprak hij, zonderling aangedaaD, «moge God u uw gansche leven daartegen beveiligen". Hij bracht hare hand aan zijne lippen en drukte er een kus op. «Ziet u, gratf" sprak ze, onbevangen voortpratende alsof ze reeds oude bekenden waren, x»dit alles is mijne wereld, het spreekt tot mij en ik versta het. Ik ken hier iederen boom, iederen tak, iedere bloem, iederen vogel en dat alles wekt gedachten bij mij, gedachten zoo schoon en helder en toch zoo ernstig en plechtig, dat het mij in het bosch dikwijls te moede is alsof ik in eene kerk ben. En als ik dan al de bekende plekjes opzoek, dan is het mij of de boomen mij groeten, waarna de heer Poolmeijer hoewel erkennende, dat dit harmonie-gezelschap wat betreft gemakkelijkheid van uitvoering en zuiverheid van toon natuurlijk den toets der vergelijking met oudere vereenigingen van dien aard nog niet kan doorstaan toch een woord van waardeering sprak voor hetgeen de werkende leden hadden gedaan om de opgekomenen een aangenamen avond te verschaffen. Hij beval de jeugdige vereeniging in de sympathie van allen, die haar willen en kunnen steunen, aan, en dankte het publiek voor zijne op komst en den eigenaar van het terrein voor zijne wel willendheid om dit voor het beoogde doel af te staan. Met het spelen en zingen van Ps. 68 vers 10 werd deze toespraak besloten. Een gedeelte van het publiea met name het jongere toonde niet veel begrip te hebben van hetgeen bij eene uitvoering als deze voor de werkende laden gemakkelijk en voor de rustige hoorders nood zakelijk isoplettendheid en stilte ontbraken nog al eens. Als deze wenk voor het vervolg in acht wordt genomen, moet ongetwijfeld in den geest van dit ge zelschap gehandeld zijn. «SpaWa", de nieuwe gymnastiek-vereeniging al hier, hield gisteravond in de schouwburgzaal van «De Prins van Oranjehare eerste openbare oefening, waar bij de kunstlievende leden in grooten getale opgekomen waren. Die opkomst hebben zij zich niet beklaagd. De voorzitter, de heer W. Kosten, opende de bij eenkomst met de voorstelling der vereeniging aan de aanwezigen, en van dezen aan de Vereeniging. Ge sproten als zij is uit de samensmelting van de drie vroeger bestaan hebbende gezelschappen Hercules Volharding en G. O. E. S., die begrepen hebben, dat eendracht macht maakt, kan Sparta beschikken over krachten en middelen, die menige vereeniging haar zouden benijden. Dankbaar voor den steun, dien zij door de ruime deelneming van de kunstlievende leden mocht ondervinden, zal zij streven naar meerdere vol making en trachten voortteschrijden op de baan van de ontwikkeling der gymnastiek. De spreker hoopte, dat, waar de werkende leden eenige proeven zullen geven van hunne oefeningen, de kunstlievende leden een aangenamen avond mochten doorbrengen. En die hoop is niet beschaamd. D1 vrije oefeningen op de plaats, het spriDgen over den bok, zelfs nog met hindernissen op den koop toe, de groepoefeningen met ijzeren staven en vooral de oefeningen aan het vaste rek, alles getuigde van den ijver en den lust, die de leden bezielt en tevens van de goede leiding die zij bij bun oefeningen hebban. De vrije oefeningen van de adspirant-leden geven hoop voor de toekomst, terwijl de komische voordrachten en de posse «een studentengrap" de oefeningen alleraardigst afwisselden. Na afloop der oefeningen schaarden alle leden en adspiranten zich op het tooneel rondom den keurig vernieuwden standaard en werden zij door den heer H. G. Hartman Jz., die daardoor de tolk van de kunstlievende leden was, met eenige hartelijke woorden toegesproken. Hij moedigde hen aan, gedachtig aan de wapens van Zeeland en Goes, die vóór het tooneel waren aangebracht, om, zij het al worstelende, te overwinnen, opdat de zinspreuk van Jacoba van Beieren, die haar wapen aan de stad schonk, eenmaal het deel der vereeniging moge zijn: «Van ongenuchten vrij." de vogels mij het welkom toezingen, de bloemen zich ▼oor mij openen. Hot is altijd eender en toch telkens wêer nieuwmen wordt hier niet oud, geloof ik, zelfs vader eu moeder niet en die leven hier toch zooveel langer dan ik. En mijne viervoetige vrienden, mijn reebok en Nimrod, mijn beste hond, zij verstaan mij ookzij zijn altijd vriendelijk, altijd trouw, er is geen valschheid in hun hart, want de dieren hebben ook een hart, goede, trouwe harten, meer misschien dan de menschen. Daarom, graaf, blijf hier; het zal mij ▼aa harte verblijden, indien u hier weder vroolijk en gezond wordt en nooit" liet zij er kinderlijk plagend op volgen, «mser aan den wilden jager doet denken". Hij keek haar verrokt aan, zooals zij daar vroolijk snappend aan zijne zijde liep. Waar was nu de ver meende blauwkous, zooals hij zich dat meisje had voorgesteld Zij was de zuivere poëzie, frisch als eene pas ontloken bloem, helder als het water eener beek. «Daar zijn we thnis" zeide zij, toen ze bij een bocht in den weg uit het bosch traden. Vóór hen lag een smaakvol gebouw, in den vorm van een kasteeltje met torentjes en boogvensters. Op het plein daarvóór stonden eenige zware abornboomen en bier zat eene onde dame even eenvoudig gekleed als Thekla. Zij droeg een doekje vau zwarte kant ovor het hoofd en haar fijn besneden, ietwat bleek gelaat had eene kalme opgewekte uitdrukking. Zij stond op, toen zij Thekla aan den arm van eeD vreemden heer zag aankomen. Het jonge meisje li«t den arm van haren geleider los en vlug vooruit loopend, riep zij«Verbeeld u, mama, graaf Montau komt om papa een bezoek te brengen. Ik heb hem in het bosch ontmoet en hem Hij riep hun toe, dat zij zouden pogen, voor hunne vereeniging bewaarheid te zien, wat een ander gezel schap in Goes tot leuze heeft aar genomen«Houdt wat gij hebt, opdat niemand u de kroon ontneme." Dan directeur, den heer P. Van der Meulen, wenschte hij lust en opgewektheid toe, opdat «het kleinood hem toevertrouwd in sierlijkheid moge winnen." En den beschermheer, den heer Z. D. Van der Bilt La Motthe, bracht hij den dank der kunstlievende leden voor zijne pogingen, aanvankelijk met zulk een gunstigen uitslag bekroond, om da vereeniging der drie vroeger bestaan hebbende gezelschappen tot stand te brengen. Met den gewonen turnslag werd deze toespraak bezegeld, waarna de beschermheer, namens de wer kende leden en hun bestuur, bedankte voor de geuite woorden. Van vier zusterverenigingen waren afgevaardigden tegenwoordig en wel van de Dames-gymnastiekclub van Goes, «Luctor et Emergo" van Vlissingen, «Zelandia" van Middelburg en «Willen is kunnen" van Wemeldinge. Een geanimeerd bal besloot den gezelligen avond. Onder het opschrift «Rustverstoorder" is thans in Recht voor Allen de «Open Brief" ge plaatst, aan den Minister van Binnenlandsche Zaken De Savornin Lohman gericht, ter zake van zijne rede, 4 Juli jl. in de Tweede Kamer gehouden. Gelijk men weet had de heer Domela Nieuwenhuis in de inter pellatie over de houding der autoriteiten te Enschede bij de werkstaking aldaar o. a. gezegd, dat ook de Minister, evenals hij, D. N., door velen beschouwd werd als een rustverstoorder. De Minister weersprak toen openlijk deze beschuldiging en in dezen «open briet" nu herinnert de schrijver, die zich een «niet- socialist" noemt, wat er op den 6 Januari 1886 ge beurd is in de Nieuwe Kerk te Amsterdam en geeft het oordeel weer, daarover geveld door verschillende personen van naam en gezag. Hij zelf is van opinie, dat de Minister, door de rede van 4 Juli jl., de kroon zet op de «gewelddaad" van 6 Januari 1886 en het verwondert hem, dat geen enkel Kamerlid zich ge roepen achtte om tegenover deze «onbeschaamde en brutale verklaringen een krachtig woord van protest te doen hooren." «Voor mij" aldus besluit hij «die geacht wordt tot de anti-revolutionaire partij te behooren, wordt het bij den dag duidelijker, dat het streven harer gezag hebbende leidslieden Nederland naar den afgrond voert. Wel weet ik, Excellentie, dat de partijdrift u eenmaal de woorden op de lippen legde, dat de schoolstrijd door u en de uwen zou worden volgehouden al ging het vaderland ook te gronde, maar veroorloof mij der gelijk drijven verfoeielijk te noemen. En dat gij, nu een der stralen vsn de majesteit van de kroon op uw persoon nederdaalt, u niet ontziet met uw geheele verleden te breken en het niet beneden u acht om tot verminking der geschiedenis mede te werken, waardoor tal van geloofwaardige personen in een zeer verdacht licht worden gesteld en het rechtsgevoel van geheel een volk wordt beleedigd, dat alles doet mij over alle zwarigheden, welke uit het schrijven van dezen open brief voor mij kunnen ontstaan, heenstappen, opdat er gelegenheid zij ter beantwoording van de vraag of gij, Excellentie, u al dan niet aan rustverstoring hebt schuldig gemaakt. Welke gevoelens moeten bij de over- den weg hierheen gewezen. Bijna had hij op mijn armen reebok geschoten lust had hij er ten minste in" liet zij er plagend op volgen, «maar mijn bokje is te verstandig om op zich te laten mikken, welk een knap jager de graaf ook moge zijn." Mevrouw Hellwald was den graaf tegemoet gegaan, die haar met den hoed in de hand naderdezij toonde wel eenige verbazing over dit onverwachte bezoek, maar toch zonder eenige verlegenheid. Met de kalme waardigheid eener dame uit den hoogsten stand beantwoordde zij den groet van den graaf, drukte haar spijt uit over de afwezigheid van haren echtge noot en beval Thekla een knecht te roepen om het paard naar den stal te brengen. «O, dat kan ik ook wel doen, mama" riep Thekla en tegelijk nam zij de teugels om het dier weg te brengen. «Volstrekt niet" sprak de graaf. «Ik zal zelf voor mijn paard zorgen, ik ben een oud cavalerist en ik heb geen hulp noodig." Maar Thekla wilde niet toegeveD, zoodat zij beiden tot bij den ingang van het erf gingen. Daar kwam hun een knecht tegemoet, die den graaf had zien aankomen. Toen deze met Thekla weder bij mevrouw Hellwald terugkwam sprak zij «Vergeef het, graaf, wanneer mijne dochter een weinig den eerbied en de vormen tegenover u uit het oog verliest. Zij is in de eenzaamheid van het bosch opg'groeid en weinig gewoon om met vreemden om te gaan, allerminst met heeren van uwen stand. U moet haar die gemeenzaamheid ten goede te houden." «O, mama, de graaf neemt het in het minst niet kwalijk," zeide Thekla, «als ik spreek zooals het mij weging van die vraag zich niet meester maken van u, Minister des Konings, die u nooit zult kunnen vrij pleiten van de beschuldiging u te hebben vergrepen aan het huis van den Koning der koDingen?" De rekening van den polder Waarde van 1 Mei 1889 tot 30 April '90 is vastgesteld in ont vang en uitgaaf op 34367,70. De ontvangsten van het reservefonds bedroegen 29274,17, de uitgaven 20123,95% zoodat het batig slot 9150,2172 bedraagt. St. Annalaml. De besmettelijke vlekziekte breidt zich onder de varkens nog maar steeds uit. Tot heden zijn 161 gevallen geconstateerd. Daarvan zijn bereids gestorven 56, geslacht 82 en hersteld 15. Inde Midd. Ct. is vermeld dat dit jaar de ziekte in 't zelfde hok is uitgebroken als verleden jaar. Dit is echter niet zoo. Verleden jaar zijn de eerste gevallen buiten de kom der gemeente voorgekomen en tot heden is men op die plaats nog van deze ziekte verschoond Tot ambtenaar ter Secretarie dezer gemeente is benoemd de heer A. J. van Luijk alhierterwijl het salaris van den onderwijzer P. S. van 't Hof is ver hoogd met 50, en alzoo gebracht op ƒ450. Bij kon. besluit van 12 Aug. is aan mr. J. W. A. Schneiders van Greyffanswerth, op zijn daartoe gedaan verzoek, met ingang van 1 September, eervol ontslag verleend als rechter in de arroadissements rechtbank te Zieriksee. Bij kon. besluit van 13 Aug. is, met ingang van 1 September, benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Zieriksee G. M. De Bloeme, thans in gelijke betrekking te Brielle. Da vergadering voor de oprichting te Vlissin gen van eene gaarkeuken, die Woensdagavond plaats had, was niet druk bezochtvau de uitgenoo- digden was slechts 7,o deel opgekomen. Evenwel blijft de hoop bestaan, dat zonder twijfel door sim in werking deze nuttige zaak tot stand zal komen. Men schrijft uit Breda: Zooals bekend is, loopt het gerucht dat II. M. de Koningin met prinses Wilhalmina binnenkort een be zoek zullen brengen aan deze gemeente. Wij hebben ons daaromtrent nader g«>ï aformeerd en kunnen thans met zekerheid melden, dat het plan werkelijk bestaat, en het reisplan aldus is vastgesteld: Arnhem,'s-Bosch, Breda, Bergen-op-Zoom en Ritterdam. Het juiste tijd stip is echter nog niet vastgesteld. (MB.) De Rijksmiddelen hebben in Juli 1890 opgebracht 9,181,999,91, tegen 9,945,974,26 ia Juli van het vorige j\ar. Eéa twaalfde der raming bedraagt 9,390.691,59. Gedurende de eerste zeven maanden van dit jaar bedroeg de opbrengst 62,339,184 38% tegen 62,506,728,69 in hetzelfde tijdvak van 1889. Dan 9 en dezer heeft te Parijs de uitwisseling plaats g*>h*d der akten van bekrachtiging der op 28 April 1890 aldaar door de wederzijdsche gevolmachtig den van Nederlanl en Frankrijk uitgewisselde ver klaring aangaande de bevoegdheid van den scheids- op het hart ligthij is volstrekt niet trotsch of hoo- vaardig, volstrekt niet zooals Zij hield op en bloosde. «Zooals men hem ook u gaschilderd heeft," zeide de graaf lachend«neen inderdaad, een weinig beter dan de roep, die er over mij gaat, ben ik toch wel, vooral wanneer mij het geluk te beurt valt, zooveel oprechte natuurlijkheid te ontmoeten als bij uwe dochter het geval is." Mevrouw Hellwald gevoelde, dat het pijnlijk werd het gesprek verder voort te zettenzij verzocht den graaf plaats te nemen en zond Thekla in huis om het een en ander te halen. Weldra kwam het meisje terug, gevolgd door eene meid, die geurige koffn en smakelijk gebak op tafel zette. Zij scheen ditmaal met bijzonder genoegen de huiselijke plichten van hare moe der over te nemen. Het gesprek liep in den beginne over algemeone onderwerpen, de aankomst en het verblijf van den graaf op Wiedenfeld en andere zaken en de graaf verbaasde zich evenzeer over de eenvoudige, ongedwon gen kalmte, waarmede de houtvesters vrouw het gesprek wist te voeren als over de veelzijdige ontwikkeling en de verrassende, dikwijls zeer treffinde gedachten; die zij op zoo lichte en ongedwongen wijze uitsprak. Ook mevrouw Hellwald scheen dit gesprek, zooals zij er in hare eenzaamheid er zelden kon houden, aangenaam aantedoen en weldra was, zonder dat de graaf het bemerkte, meer dan een uur voorbijgegaan. Ook nu weder was hij op aaugenarae wijze ontgoo cheld, want in plaats van de stijve, waan wijn gou vernante vond hij eene vrouw, die in haar doen en lat^n in alle opzichten de vormen in acht nam, en d.e in

Goessche Courant | 1890 | | pagina 1