r ei Erf, Afsluiting Weg. 1 WOONHUIS, Appels en Peren JLÜ'VEIDR.TIEJSrTIiHiJSr. verhuren op Vrijdag 15 Augustus 1890, lo. Zes Compartimenten in eeu binnendijkschen Oesterput, 2o. De Platting voor dien put, 3o. Eeu Steiger met Loods, Bij inschrijving te pachten Ist0.4 II. 26 A. 30 c.A. tiendvrij BOUWLAND, 2de. 2 H. 50 A. 20 c.A. tiendvrij BOUWLAND, Op Zaterdag 23 Augustus 1890, verkoopen: 2' Op Woensdag 27 Augustus, Meubels en Huisraad, Openbare Verkooping. Op Zaterdag 23 Augustus 1890, DE VERKOOPING op Vrijdag 15 Augustus 1890, F. Kleeuwens Zoon. Algeraeene Expeditie-onderneming Ëen der zoons tan ferigham Young, den Mor monen-profeet, is dezer dagen benoemd tot kolonel in het leger der Vereenigde Staten. Onder de zes-en-vijftig kindaren van Brigham Young, allen nog in het leven en zeer gezond, zijn er tien in dienst van leger of vloot, voorts verscheiden advocaten, kooplieden, een spoorwegdirecteur, enz. De zoons zijn allen flink ge bouwd en schrander, de dochters bevallig, geestig en zeer muzikaal. De jongste dochter, mevr. Susa Young Gates, zal waarschijnlijk in het najaar naar Europa komen om lezingen te houden over de toekomst van de Mormonen. In een goed bezette waggon van den Lubeck Hamburger posttrein word Zaterdagavond kort vóór het station Wandsbeck een bloedig drama afgespeeld. Een der reizigers, een Rus, stak plotseling een der medereizigers een mes in de borst en kwetste hem doodelijk. Daarna stak hij een kind met hetzelfde mes een oog uit en wondde nog vijf andere passagiers insgelijks met messteken. Op het station Wandsbeck maakte men zich met veel moeite van den moordenaar meester. Men kan niet anders denken, dan dat men met een geval van plotselingen waanzin te doen heeft gehad. Reeds meermalen is er op gewezen, dat de kracht, voortgebracht door eb en vloed, nuttig toegepast kan worden. Thans heeft de Fransche ingenieur Decoeur in verband daarmede een „plan uitgewerkt, volgens 't walk Parijs met geringe kosten electrisch verlicht kan worden. Hij stelt voor, in de nabijheid van Havre twee met elkander in verbinding staande vijvers te graven van kolossale afmetingen. Bij vloed stroomt het water over een dam in den eenen vijver, en bij eb vloeit het uit den anderen weg. Op de plaatsen, waar het water in- en uitstroomt, bevinden zich een aantal zeer groote turbines, die het water opvangen en zijn kracht over dragen. Men verkrijgt op die wijze een mechanische kracht, welke (volgens berekening van Decoeur bij den gemiddelden waterval te Havre van 5% meter) gelijk staat met 6 paardekracht per hectare. De vijvers zou den een oppervlakte moeteD hebben van 7000 hectaren en dus 45,000 p. k. opleveren, welke, in electriciteit omgezet, naar Parijs geleid zou worden. Decoeur's ont werp heeft reeds veel aanhang en ofschoon de door ham geraamde jaarlijksche zuivere winst ten bedrage van 8^2 millioen francs veel te hoog schijnt te zijn, laat het zich toch aanzien, dat het ontwerp vroeg of laat tot uitvoering zal komen. Een nieuwe methode. Man zet een aardige jonge dame aan een station te Parijs en laat haar met wanhopige blikken in het gekrioel van menschen dwalen, blijkbaar niet wetende wat te doen. Een heer komt haar te hulp, brengt haar naar een hotel, bespreekt een kamer voor het hulpbehoevende jonge meisje, dat zoodra hij in het hotel is, met zijn bagage er van door gaat. Dit is de laatste Parijsche methode die reeds vele slachtoffers maakte en succes had. Burgerlijke Stand Goes van 9 13 Augnstus. Ondertrouwd: 9, Pieter Van Hese, 22 j., jm. en Rosalia Maria Tierie, 21 j., jd. Eerste Huwelijksafkondiging 10, van Pieter Theodoras Verschnnr, 32 j, jm., te Rotterdam en llendrika Wilhelmina Fukken, 26 j, jd., te Vlissingen onlangs te Goes. Ingezonden Stukken. Aan de Redactie der Goesche Courant. Het was mij hoogst aangenaam het ingezonden stuk van den heer Vorsterman van Oijen dd. 19 Juli jl. te lezen en daarin te zien dat de heer V. V. O. den arbeid wil voortzetten die zooveel beroemde mannen hebben gestaakt, en daar de heer V. V. O. een brief kaart verlangde van al diegenen, die willen meehelpen om de uitgave van het jaarboekje van Zeeland mogelijk te maken, hab ik van dat oogenblik af mij ook bereid getoond om den heer V. V. O. krachtig ter zijde te staan om in geheel Zuid-Beveland zoo mogelijk ook daar buiten inteekenaren te verzamelen en zulks meer omdat ik een geboren Aardenburger ben, aan welke plaats alleen reeds een belangrijke geschiedenis is ver bonden. Da geschiedenis van die stad is alleen de geringe prijs van 1 overwaard. Ik zal er een klein gedeelte van aanhalen. In 'tjaar 1672 kwamen er 4000 of zooals een later schrijven meldt 6000 Franschen voor de stad om die op te eischen. De bezetting bestond volgens gemelden schrijver uit 36 of 38 man onder bevel van den vaandrig Beekman, 9 stukjes geschut en éen kanonnier om deze te bedienen voorts was er een slecht voor zien magazijn. De commandant Beekman trad te midden ziiner strijdbare mannen met uitgetrokken degen en het hoofd ontbloot en sprak»ik van mijne zijde zweer u uwe rechten en vrijheid te zullen handhaven." Deze woorden klonken niet alleen in de ooren van zijn strijdbare mannen maar ook in die der vrouwen en kinderen. Toen het er op aan begon te komen en de Franschen naderden onder het geroffel der trommen en het geschal der trompet, was de vaandrig Beekman ook trouw op zijn post om den vijand af te wachten. Een van de krijgshoofden der Franschen trad voorwaarts en gaf op een gebiedenden toon den vaandrig Beekman die gevraagd bad »wat wilt gij?" ten antwoord »In naam van Zijne Majesteit Lodewijk den veertienden Koning van Frankrijk eischt Zijne Excellentie de Mar kies de Nancre, bevelhebber der Fransche troepen in Vlaanderen, oogenblikkelijke overgave dezer vesting." Toen kwam het tot een zeer verwoed en moorddadig gevecht: de Franschen beukten met boomstammen op de Zuiderpoort en met stormladders wilden ze op de borstwering klimmen, maar de vrouwen wierpen met steenen en kokend water op de vijanden, zoodat deze naar beneden tuimelden. De lijken lagen er met hoopen zoodat het zelfs moeielijk werd om de stormladders te zetten, maar onder 't gebulder van 't kanon en een kogelregen rukten alweör nieuwe Fransche troepen aan. Ieder bleef echter getrouw op zijn gevaarlijken post en met het handjevol volks weérstond Beekman eenen aanval en dreef hij de Franschen terug. Den volgenden dag kregen zij eene versterking van 40 man. De Franschen herhaalden nogmaals den aanval en al wat ademde in Aardenburg werd nu in soldaat her schapen. De meisjes lieten naald en spinrok, de joDgens hoepel en drijftol varen om zich met verdedigings middelen bezig te houdenzij werden hierin voorge gaan door Margarets Sandru, huisvrouw van Pieter Roman, voorzittend schepen. Zij zat voor haar huis en goot kogels of sneed ze door, omdat ze niet pasten op de schietgeweren der burgers en deze kogels werden door de kinderen naar de wallen gedragen. In éen woord na nog eenige hulp bekomen te hebben gelukte het den Aardenburgers niet alleen de Franschen te verdrijven maar er nog velen gevangen te nemen. Het volgende versje is op deze gebeurtenis toepasselijk: Toen Frankrijk's trotsche macht Schier Neêrland had verkracht, Gaf nog de tuinleeuw blijken Van dapperheid en moed ln 't Vlaamsche en Zeeuwsche bloed, 't Geen eeuwig 's lands Kronijken Versiert met Gloriestof Tot Aardenburgers lof. In het fraaie stadhuis wordt de degen van den dapperen kommandant Elias Beekman nog zéér zorg vuldig bewaard in een opzettelijk daartoe gemaakt kastje, waarbij het navolgende versje van Bellamy is Dit 's Beekmans degen in wiens onverwinbre vuist Hij 't vege Nederland, door 't Fransch geweld verguisd, Op d' Aardenburgschen wal manhaftig deed herleven, Door Radermachers gunst den roest des tijds ontheven. Ja waarde lezers, ik zou nog meer belangrijke punten kunnen aanhalen maar ik durf zooveel ruimte niet te vergen van de Redactie. Als iedere Zeeuw nu maar begrijpt dat niet alleen Aardenburg zijn geschiedenis heeft maar alle andere steden, dorpen en gehuchten van Zeeland even zoo goed. Ik kan niet nalaten u allen zeer beleefd aan te sporen om voor het jaar boekje van Zeeland in te teekenen om de uitgave mogelijk te maken. UEd. dankzeggende Mr. de Redacteur voor de ver leende plaatsruimte heb ik de eer te zijn UEd. dw. dn. P. A. VERVAAT. Kapelle, 13 Augustus 1890. Afloop Aanbestedingen en Verknopingen. Door het bestuur der waterkeering van den calamiteuzen Vlietepolder werd gisteren herbesteed het verdedigen van den onderzeeschen oever van boven- gemelden polder, zinkwerk en steenbestorting. Voor het zinkwerk was laagste inschrijver de heer Visser te Hansweerd voor 134.830, voor de steen bestorting de Bazaltmaatschappij te Rotterdam voor ƒ34 473. (Af. Ct Te houden Aanbestedingen. Datum. Plaats. Voorwerpen. Information. 29 Aug. Wilhelminadorp, verbouw school, J. H. Hannink. Goes. Verkoopingen en Verpachtingen. Datum. Plaats. Voorwerpen. Iaforaatiën. 14 Aug. Kruiningen, bouw- en weiland en boomgaard. Prins 15 Wemeldinge, appels en peren. Gallis Merens. 15 Ieraeke, compartimenten oesterput, steiger en loods enz., Prins. 16 Ovezand, meubilaire goederen enz., V. d. Kloes. 20 Goes, verpachting bouw- en weiland, Pilaar. 23 Goes, woonhuis, kuiperswinkel, Mr. Liebert. 23 - Goes, schaar en erf, Mulock Houwer. 27 Baarland, oppervruchten, V. d. Kloes 28 Kloetinge, bruine boonen en suikerpenen, Pelle. 29 lerseke, inspan, Pelle. 8 Sept. Middelburg, aandeelen ambachtsheerlijkheid, recht van tiendheöing, B. A. Verheij. Watergetijen voor lerseke. DAGEN. HOOGWATER. LAAGWATER. VOORK. Na u. voorh. Nar. 14 Augustus. 28 2.29 8.38 8.59 15 i 2.47 3.3 9.17 9.33 16 3.20 3 30 9.50 10.6 17 l 3.51 4.7 10.21 10.37 18 4.23 4.39 10.53 11.9 19 4.55 5.10 11.25 11.40 20 5.26 542 11.56 Marktberichten. GOES, 12 Augustus 1890. Jarige Tarwe, die weinig meer voorkomt, iets hooger. Nieuwe Rogge, vrij goed van qualiteit, werd voor zaai gevraagd. Nieuwe Erwten tot uiteenloopende prijzen verkocht. per hectoliter 8, 5,50 4,80 8,— 1,15 3,20 8,25 5,80 5,— 9,— 9,25 8,50 1,20 3,60 Oude TARWE Nieuwe ROGGE WINTERGERST ROOKERWTEN WINTER-KOOLZAAD KARWU-ZAAD BOTER Der K G. EIEREN per 100 stuks ROTTERDAM, 11 Augustus 1890. Tarwe, welke heden slechts matig aangevoerd was, vond tot onveranderde prijzen plaatsing. Zeeuw sche, de beste f8,40 a 8,70, goede en mindere qual. f 8,30 a 6,75. Afwijkende qual. werd per 100 kilo verhandeld van f8,90 tot 9,50. Canada-Tarwe 10 ets. hooger verkocht, f6,75 a 7,35. R 0 g S e Jarige wordt nagenoeg niet meer getoond en derhalve ook niet meer genoteerd. Van het nieuwe gewas waren verscheidene partijtjes ter markt doch meerendeels niet van voldoende droogte, slechts enkele partijtjes voldeden aan den eisch. Naar qual. werd ae aanvoer opgeruimd van f 5 tot 6,25. Gerst Nieuwe winter met grooter aanvoer on veranderd. Men bedong naar qual. van f3,75 tot 5, voor betere qual. werd 20 ets. boven de hoogste noteering bedongen. Per 100 kilo werd verkocht van f7,60 tot 8. Haver onveranderd. De beste f 4 a 4,30, goede en mindere qual. f 3,90 a 3,25. Blauwe Erwten. Van het nieuwe gewas waren heden enkele partijtjes ter markt van uiteenloopende qualenkelen waren zeer goed doch liet meerendeel onvoldoende droog. Men bedong daarvoor van f 8 tot 9 Koolzaad met vrij goeden aanvoer, ging tot onveranderde prijzen van de hand. Naar qual. werd betaald van f 8,75 tot 9,60. Kanariezaad alsvoren. De beste soort f6,75 a 7, mindere qual. f 5,75 a 6,50. Meelbericht. De stemming voor Meel bleef gedurende de afgeloopen week onveranderd vast bij matigen kooplust, doch waren de aanbiedingen zoo uit het buitenland als van binnenlandsche meelfa brieken beperkt Sommige fabrieken zijn niet genegen tot de tegen woordige noteeringen te verkoopen. Heden stemming vast met redelijken handel en werden verschillende partijen tot iets hooger prijzen geac cepteerd. Zeeuwsche eieren f3,80 a f4,de 100 stuks. ROTTERDAM, 12 Augustus 1890. Op de veemarkt waren heden aangevoerd: 430 vette runderen, 1200 magere dito, 222 vette en gras- kalveren, 52 nuchtere kalveren, 125 biggen. De prijzen waren als volgt: vette Runderen le qual. 76 c„ 2e qual. 72 c., 3e qual. 68 c., kalv. le qual. 92'/3 c., 2e qual 85 a 80 c., alles per kilo. De prijzen der boter waren heden als volgt :1e qual. f 48, 2e qual. f 46, 3e qual. f 42, per '/a kilo 60 a 65 ets. Op den -17 Augustus a. s. hopen mijne geliefde ouders KORNELIS RIJN en ANNA HERMINA STOKMANS hun 25-jarige Echtvereeniging te gedenken. Rotterdam, Bokelstraat No. 3. Hun dankbare zoon. A. s. Dinsdag 4 9 Augustus hopen onze geliefde ouders ANT. VAN BOVEN en E. DE KORTE hunne 25-jarige Echtvereeniging J te vieren. Hunne dankbare kinderen. Driewegen, Augustus 4890. m ^.-9 BURGEMEESTER en WETHOUDERS van 's-Gravenpolder maken bekend, dat de ACHTERWEG, langs den heer Over man, van den llden tot den Bisten Augus tus a. 8. voor het vervoer van RIJTUIGEN GEHTRE9ID ZAL ZIJN. De passage kan plaats hebben over de dorpsstraat. Burgemeester en Wethouders, J. RISSEEUW. De Secretaris, F. W. PRUMERS. 's-Gravenpolder, 8 Augustus 1890. De Notaris C. PRINS te Kruiningen za 1 des middags te 1 uur, ten herberge van J.Harthoorn te lersekenamens den heer C. H. Prins te Bergen-op-Zoom, voor den tijd van 1 of 5 jaren: gelegen vóór Bokhof onder lerseke tusschen de putten van de Burgerploeg en den heer De Ram in perceelen zooals op het terrein is aan den Molenpolderdijk. Inlichtingen geeft CORNELIS HAR TOOG, opzichter te lerseke. voor den tijd van 7 jaren, te aanvaarden rooven oogst 4890, onder de gemeente Krabbendijkein den Oost polder gelegen nabij de Haven gelegen achter de hofstede bewoond door J. Van Liere. Inschrijvingsbiljetten worden ingewacht vóór of op den 22sten Augustus a. s., bij den heer W. F. K. LENSHOEK te s-Beer Arendskerkebij wien nadere inlichtingen zijn te bekomen en de voorwaarden ter inzage liggen. des avonds te 8 uren, te Goes, op het »Slot Oostende", zullen de erfgenamen van wijlen dhr. Johannes Bookelaar EEN HECHT EN STERK hoek Voorstad en Singel, te Goesvroe ger genaamd »de Meiboom", zeer ge schikt WINKELHUIS. daartegenover. Dagelijks te bezichtigen op aanvrage bij Joseph Bookelaar, Kreokelmarkt te Goes. '8 morgens 40 uren, terzelfder plaatse Kleeren, Lijfs- en Huislinnen, Goud en Zilver enz. KIJKDAG: Dinsdag te voren. Informatiën bij Notaris Mr. LIEBERT te Goes. 's avonds te 7 uren, te Goesin het »Slot Oostende", ten overstaan van Notaris MU LOCK HOUWER, van te Goes, aan het Groene Weitje, wijk C no. 486, groot 434 CeDtiaren, behoorende aan H» Van Agten c. s. van te Wemeldinge, zal gehouden worden des avonds te 6 uren, in de herberg van C. Daane. De Notaris, A. GALLIS MERENS. Kif) NAAMKAARTJES, in net étui, ge- 1UU drukt met letter naar keuze, worden voor 90 cent geleverd door VAN GEND LOOS. Voor alle plaatsen, waarin Nederland hare kantoren zijn gevestigd, en die in België der firma Van Gend Co., worden GOEDE REN VERZONDEN tegen gelijk tarief en gewicht als voor den post pakket dienst niet-franco verzendende, slechts vijf cents hooger. Het is toegestaan dat de pakketten 4 o. van onbepaalde afmeting zijn 2o. geen afzonderlijke adreskaart behoeven met vermelding des inhouds van het collis 3o. tegen rembours kunnen afgeleverd worden 4o. geschiedende voorts de verzending met verschillende personen-treinen en wel onder geleide van eigen conducteurs der onderneming; 5o. ook op Zon-en feestdagenworden goe deren ter verzending aangenomen en de goederen, welke aankomen, ook besteld. Bij elke zending voor Belgie moet wor den gevoegd eene verklaring des inhouds, óok vermeldende het collis geen schrifturen bevat van welken aard ook. Verzendingen voor geheel het buitenland benevens in- en uitklaring en verdere for maliteiten aan de grenzen tegen speciaal tarief. Incasseeringen van wissels en quitantiën op het binnen- en buitenland, benevens spoedige toezending der gelden na inkomen, geschiedt tegen zeer laag tarief. Zendingen naar Oost- en West-Indië en de Vereenigde Staten van JSoord-Ame- rika volgens bijzonder tarief. Zendingen naar Londen tot 1 kilo 90 cent, boven 43 kilo 95 cent, boven 35 kilo 4,enz.; zeegevaar-assurantie niet in begrepen. Incasseering van quitantiën en wissels van f 5,en daar beneden 40 cents, boven - 5,tot f 45,45 vrachtberekening voor het rembours; of ver zekeringsbedrag tot f5,vrij van vracht. Zendingen tegen rembours (al dan niet vrachtvrij) tot ieder bedrag te verzenden. Vracht van een rembours tot f 5,gratis, boven f 5,tot f 40,40 cents. - 40,— - 25,— 45 - 25,- 50,20 - 50,- 400,25 - 400,— - 425,— 35 - 425,— - 450,— 40 voor elke f 50 meer 40 Deze berekening is dus voordeeliger dan volgens het Posttarief. Zegelen van stukken, lichten en legali- seeren van akten in het binnen- en bui- senland, bij particulieren of openbare per- tonen en inrichtingen. Inwisselen en toezending van loten, obligatiën en verdere stukken van gelds waarde. Voorts uitvoering van orders of opdrach ten, van welken aard en waar ook, geschiedt door haar nauwgezet, spoedig en billijk, tegenover schriftelijke opdracht en juiste omschrijving.

Goessche Courant | 1890 | | pagina 3