1890. N°. 95. Donderdag 14 Augustus. 77ste jaargang. FEUILLETON. Door vreemden wil beheerscht. SOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75, Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bijdeheeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en terder bij alle Böekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent# Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald 20 ct# Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel GOES, 13 Augustus 1890. A. s. Vrijdag zal dhr. J. Kooiman, organist alhier, in de Ned. Herv. kerk een orgel-concert geven. Aan htt einde zal er gelegenheid zijn eene gave voor de armen af te zonderen. Het Comité van Volksvermaken heeft besloten een deel van da gelden, die voor het Prinsesse- feest zijn ontvang n, te bestemmen voor eeDe be deeling van de armen. Daar echter op dit oogenblik weinig of geen gebrek geleden wordt, zal de bedeeling zelve worden uitgesteld tot een tijd, waarop daaraan meerdere behoefte bestaat. Op Maandag 1 September zal een kinder-optocht georganiseerd worden, waartoe de medewerking van de onderwijzers en onderwijzeressen is ingeroepen. Des morgens te 10 uren zullen de kinderen van de ver schillende scholen samenkomen in de wandelkerk. Na den optocht begeven zij zich weder naar de wandel- kerk, waar zij eenige versnaperingen zullen ontvangen en als 't mogelijk is nog eene kleine herinnering aan het feest. De optocht zal worden opgeluisterd met muziek van de gezelschappen «Euphonia" en Hosanna", die reeds hunne medewerking hebben toegezegd. Des middags tusschen twee en vier uren zal een orgel-concert worden gegeven in de Groote Kerk, voor iedereen toegankelijk. Verder zal een volks-concert gegeven worden. Daar evenwel de Maandag van de kermis een zeer ongeschikte dag daarvoor is, zal dit nummer van het programma worden uitgesteld tot Donderdagavond. Omtrent het turnfeest schrijft men ons nader uit Breda: De natuur scheen de muziek gunstiger gestemd te zijn dan de gymnastiek, want nadat Zondagnamiddag sedert 5 uren geen droppel regen meer gevallen was, had te 8 uren onder goed weer het concert plaats van de Kon. Mil. kapel van het reg. Grenadiers en Jagers in den tuin van de sociëteit «Concordia". IntU8schen was door de technische commissie en de jury bepaald, wat er den volgenden dag bij goed, en wat bij slecht weer nog zoa kunnen gered worden van wat in het water was gevallen, omdat het water er op gevallen was. Maandagmorgen 9 uur dan was hft weer tamelijk goed en een 200tal turners begaf zich naar het terrein om da afgebroken werkzaamheden van den vorigen dag voort te zetten. Behalve het turnen aan de gewone werktuigen werd er door 16 leden van de Algemeene turnvereeniging te Rotterdam onder leiding van dhr. Jac. Koopman, een scboone reeks vrije oefeningen met geweer en ijzeren staaf gegeven, die den leden zoowel als den directeur alle eer aandeden. Nog veel schoons op het gebied der gymnastiek stond ons te wachten, maar helaas! on geveer te 11 uren werden de sluizen des hemels weder geopend en moesten alle werkzaamheden ten tweeden male worden gestaakt. Omdat nu overtuigend gebleken was, dat men geen oogenblik op het weder vertrouwen kon, werd er besloten het turnen op het terrein defi nitief te staken, de benoodigde werktuigen over te 41) Vervolg Nadat hij ongeveer tien minuten gereden had zag hij midden op den weg eensklaps een reebok staan met prachtig gewei, die hem meer nieuwsgierig dan bevreesd aankeek. De graaf liet de teugels op den hals van zijn paard vallen en greep naar zijn geweer,}maar nog voor hij aangelegd had, keerde de bok zich met een koddigen sprong om en verdween door eene kromming van den weg voor zijn blikken. Mismoedig reed de graaf verder, maar toen hij aan de kromming kwam, sprong er een groote dog van het (edelste ras brommend op hem toe. De ruiter hield zijn paard in evenwel minder voor den hond dan om het eigenaardige tafereel, dat zich voor zijn oog opdeed. Op korten afstand van hem stond een reusachtige beukenboom met laag nederhangende takken. Om den stam van den boom was een ronde bank aangebracht en op die bank zat eene slanke vrouwelijke gedaante in een grijswollen japon. Zij hield een boek in de hand, waarin ze ijverig scheen te lezen. Naast haar lag een stroohoed, die met versche woudbloemen was versierd, terwijl zij den linkerarm geslagen had om den hals van denzelfden bok, dien hij zooeven op den weg had gezien. Toen de hond begon te blaffen hief de lezeres het hoofd op en den ruiter ziende, floot zij op een fluitje, dat aan een blauw lint om haar hals hing, waarna 4e hond zich onmiddellijk aan hare voeten legde. brengen naar de concertzaal van »Concordia" en daar het keur-turnen en den personeelen wedstrijd voort te zetten. Gedurende ruim drie uren hebben daar een dertigtal jonge mannen, bahoorende tot de keurbende der gymnasten, oefeningen te zien gegeven, die door vlugheid, kracht of schoonheid ieders verbazing wekten. Er werd geturnd aan ringeD, rek, brug, paard, hoog springen en gewicht-helfan. Jammer is het, dat het school-turnen door een klasse meisjes uit Dordt onder leiding van den heer Tuyoenburg en van een klasse jongens uit Breda onder leiding van den heer Siegmund kort na den aanvang reeds moesten geëindigd worden, terwijl die gymnasten in den dop nog voor hun moeite beloond werden met een nat pak. Hunne oefeningen zouden, te oordeelen naar het weinige dat we er van konden te zien krijgeD, het Diet-turnend publiek ge stemd hebben tot verrukking en den turners tot leering hebben verstrekt. Vooral moeders, die het zagen, zouden zonder twijfel ineens voor de gymnastiek gewonnen zijn. Tegen 5 uur was het weder weer zoo gunstig, dat de voorgenomen wedstrijd in hardloopen kon doorgaan. Dit kon trouwens niet in een zaal plaats hebben, waarom er een baan van 200 M. lengte voor afgeba kend was op het terrein. Deze afstand werd afgelegd door de vlugsten in 27 en door den minst vlugge in 343/5 seconde. Aan dezen wedstrijd werd door 26 tur ners deelgenomen. Al is het ten zeerste te bejammeren dat het we der zoo ongunstig was, toch mag gezegd worden, dat van de gelegenheid nog zoo goed mogelijk gebruik gemaakt is, en dat het XV8 feest van het Ned. Gymn. Verbood ongetwijfeld het zijne heeft bijgedragen om de beoefening der gymnastiek te verbreiden en haar heilzamen invloed heeft doen zien. Gedurende de drie dagen, waarop het feest plaats had, werden er op verschillende plaatsen, o. a. op de groote markt, waar een nette tribune was opgericht, concerten gegeven door verschillende muziekgezelschap pen uit Breda en omliggende gemeenten. Bij Kon. besluit is pensioen verleend aan P. Dansen, postbode te Bath, ten bedrage van/167. Borsele. Da ontvangsten en uitgaven der rekening over 1889 werden bij voorraad bepaald op 8533,47 en 7164,131/2, terwijl de begrooting der inkomsten en uitgaven voor 1891 werd aangeboden ten bedrage van 9082,71. Naar aanleiding van de verontrustende berichten in buitenlandsche bladen omtrent 's Konings ge zondheidstoestand verneemt de N. R. Ct. nog dat Z. M. de KoniDg zijne gewone bezigheden verricht. Bij gelegenheid van 'a Konings koperen huwelijksfeest op 7 Juli a. s. wil de Amster- damsche Courantdat door het Nederlandsche volk een paleis zal worden geschonken aan den Koning. Het tegenwoordige paleis op den Dam te Amsterdam zou dan aan zijne oorspronkelijke bestemming worden teruggegeven en het nieuwe paleis in de onmiddellijke nabijheid der hoofdstad worden opgericht. Wil men op 7 Juli 1891 de teekeningen enz. aan het oordeel van Z. M. De graaf werd getroffen bij den aanblik van het jonge meisje. Haar fijn besneden gelaat met edele trekkeD, hare groote, blauwe oogen, de donkerblonde lokken, die haar hoofd omgaven, leverden een schoon geheel, waarvan de tegenstelling tusschen den grooten hond en den tammen reebok nog het eigenaardige verhoogde. Hij reed langzaam nader, groette beleefd en vroeg den weg naar de houtvesterswoning. Het meisje bloosde licht, maar keek toch den vreemdeling zonder ver legenheid aan, terwijl zij antwoordde «Gij zijt op den rechten weg, mijnheer dit pad voert naar ons huis, maar u zult mijn vader daar niet vinden, want hij is uitgegaan en hij zal niet vóór van avond terugkeeren". Ah", riep Erik, vlug uit den zadel springende, en op haar toetredende, »is u juffrouw Hellwald 1 Ver oorloof mij mezelven aan u voor te stellen ik ben graaf Montau. Uw papa heeft mij vergunning gegeven hem te bezoeken, om onder zijne leiding het bosch wezen te leeren, en om zijne goedheid te beloonen, had ik bijna een misdaad gepleegd op uw reebok, die mij nu zoo boos aankijkt". Het jonge meisje stond op en maakte eene buiging. »0", zeide ze lachend, «hij laat zich zoo gemakkelijk niet doodschietenals hij een vreemde ziet of een jachtsignaal hoort, loopt hij het bosch niet in". Een oogenblik stonden beiden zwijgend tegenover elkanderbeiden waren verrast over de onverwachte ontmoeting. De graaf vond de verschijning van het mooie, lieve meisje geheel anders dan de voorstelling die hij zich gemaakt had van een aankomend meisje, dat opgevosd was door eene vroegere gouvernante, die zichzelf tot blauwkous had gepromoveerd. Zooals dit meisje vóór onderwerpen, dan is het zaak het plan thans ter hand te nemen. Het blad zou wenschen dat zich te Amster dam eene hoofdcommissie constitueerde, ter zijde ge staan door commissiën in de provinciale hoofdst?den, die zich verstonden met de burgemeesters der gemeenten. Op deze wijze zou elk burger het zijne kunnen bij dragen voor deze nationale zaak. De aanslag van oesters op de pannen in de Ooster-Schelde is tot dusverre zeer gering en bedraagt gemiddeld slechts 5 stuks per pan. Als men in aanmerking neemt, dat de aanslag in vorige jaren soms 50 tot 100 stnks per pan bedroeg, kan men gerust aannemen, dat de oester-oogst dit jaar slechte uitkomsten zal opleveren. Als een der oorzaken wordt genoemd de ongnnstige weersgesteldheid met lage temperatuur van het zeewater in de laatste weken. De werkzaamheden op de oester-perceelen, bestaande hoofdzakelijk in het opruimen van groote hoeveelheden vuil en onkruid, zijn nog in vollen gang. (N. R. Ct.) In het jongste nommer van Mercuriushet orgaan der Rotterdamsche vereeniging van handels bedienden, leest men «Onze lezers zullen zich herinneren, dat wij inder tijd een lans hebben gebroken voor het geven van v a c a n t i e door patroons aan hun employés, voor zoover de werkzaamheden op kantoor zulks toelaten. «Dezer dagen kwam ons een voorbeeld ter oore van eene groote, bekende, Hollandsche firma, die het vacantie-geven reeds in toepassing brengt. Van het talrijke personeel krijgt ieder employé op zijn beurt telkens vier employés tegelijk tien dagen vrij. Iq dien tijd kunnen zij een reisje doen, maar zij kun nen dit ook laten. Er wordt van hen niets anders verwacht, dan dat zij gedurende de tien dagen niet op kantoor komen. «Hebben zij geld en lust voor een uitstapje, dan veroorloven zij zich dat. Hebben zij geen geld, dan kunnen zij zich naar hartelust in de omgeving van hun eigen stad vermeien. «Het kantoorwerk lijdt onder deze regeling hoe genaamd niet. Degene, wiens beurt voorbij is of nog komt, doet met genoegen het werk van hem, die bezig is zijn vacantie te genieteD." De Maatschappij «Nederland" zal van de uit spraak des Engelschen rechters in zake het geding over de aanvaring der schepen «Marpessa" en de «Prins Frederik" in hooger beroep gaan. Op verschillende dagen dezer maand zullen naar het Noorder- en Znidernet der staatsspoorwegen i n- spectietreinen loopen ten behoeve van de hoofd ambtenaren van genoemde maatschappij en van de Hollandsche Spoorwegmaatschappij, om de gebouwen, inventarissen en wegen in oogenschouw te nemen. Waarschijnlijk zal dus de zaak der nieuwe regeling, wat het administratief gedeelte betreft, deze maand nog als afgedaan kunnen worden beschouwd. (St.) In enkele bladen komt het bericht voor dat de reis van generaal P. Joubert in verband zou staan hem stond bad iedere voorname dame, desnoods eene geboren gravin of vorstin, er kunnen uitzien en zich kunnen gedragen. Juffrouw Thekla was niet minder verrast bij de verschijning van den jongen man zij had vroeger hare ouders dikwijls over hem hooren spreken als over iemand, die door zijn woest en ongeregeld leven den vorst veel verdriet aandeed. Daarom had ze een zekeren afkeer van hem gekregen en had ze met eenige vrees het reeds lang verwachte bezoek van den graaf tegemoet gezien. Zij had zich hem voorgesteld als iemand van een koude, hooghartige natuur, die een groot deel van zijn leven op woeste wijze had doorgebracht. Ea nu stond daar een jonge, knappe, vriendelijke man vóór haar, die haar met achting en eerbied behandelde alsof ze zijns gelijke was en die geen enkelen trek gemeen had met het beeld, dat ze zich van hem gevormd had. Zooals gewoonlijk deed dit verschil hem thans voordeelig uit komen en scheen hij haar der volmaking nabij. Graaf Erik bekwam het eerst van zijne verwondering; hij maakte schertsend eenige opmerkingen over juff ouw Thekla's voorliefde voor het dartele reebokje, dat in de dwaaste sprongen om haar heen danste, prees den fraaien dog, die zich reeds door den vreemdeling over den kop liet strijken en vroeg eindelijk aan haar of zij ham den weg naar de houtvesterswoning niet zou willen wijzen. «Het zal mij eene groots eer zijn u te mogen geleiden, graaf" zeide Thekla, het paard den langen hals streelende. Graaf Enk sloeg den teugel om den linkerarm, bood den rechter aan het jonge meisje ea zoo wan delden beiden in gezelschap van het paard, den reebok en den hond langs het boschpad. »U zat te lezen geloof ik vroeg de graaf op het met de oprichting van een nieuwe directe stoomvaart lijn tusschen Nederland en Delagoabaai en den aanleg eener haven aan de Kosi-baai, tevens met den aanleg eener nieuwe spoorlijn Kosi-baaiPretoria. Wat het laatste betreft, kunnen wij, op grond van door ons ingewonnen inlichtingen, meedeelen, dat dit bericht eiken grond mist. Wat de directe stoomvaartverbin ding aangaatdat plan dat niets meer is dan een plan is niet nieuw en staat in geen verband met de reis vau den heer Joubert, die, gelijk hij trouwens meermalen heeft gezegd, met geenerlei missie van dezen of anderen aard belast is. Hbl Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Bedankt voor het heroep naar Zaamslag door ds. N. De Jonge, te Brussel. Nisse. Niet den 7 Sept., zooals onianes gemeld is, maar den 14 Sept. hoopt dhr. A. F. Ch. Pont zijn ntreépreek te houden. Bevestiger zal zijn ds. J. Van 't Hooft, vroeger predikant alhier, thans te Vlaardingen. Uit de rapporten betreffende de verslagen over de kerkvisitatie, in de vergadering der algemeene Synode der Ned. Herv. kerk uitgebracht, bleek o. a. dat bij alle provinciën weder giften en legaten door de diaconiën zijn ontvangen. Het gezamenlijk bedrag der giften en legaten be droeg in Zeeland 8453,09. Het getal godsdienst onderwijzers bedraagt in Zeeland 4. Het godsdienst onderwijs was in 1889 bijgewoond in Zeeland door 14,218 personen. Tot lidmaat werden ia 1889 aan genomen in Zeeland 1535 personen. Bij de examens Hoogduitsche taal (L. O.) te 's Gravenhage is toegelaten de heer G. Beneker, van Hoogeveen. Bij het examen in het Engelsch (L. O.) is ge slaagd de heer S. De Graaf, van Ter-Nauzen. Landbouw en Veeteelt. De zomer, die in vele opzichten te wenschen overlaat, blijft ook niet in gebreke, nu en dan een zeer nadeelige hagelbui te zenden, en het is daarom niet zonder nat, eens mede te deelen wat ean Duitsch vak blad schrijft over het verzorgen ran vruchtboomen, die sterk door hagel geleden hebben. Door het neerslaan van de hagelkorrels op den stam en de takken raakt de schors, waar zij niet kurk- achtig is, los, wordt beschadigd en scheidt zich af van het bindweefsel, waarmee zij aan den bast of de jonge houtlagen verbonden is. Dit weefsel nu is de voor naamste sapleider tusschen wortels en bladen. Door het wegslaan, het vernietigen van de schors worden deze sapvoerende lagen onmiddellijk aan de zon en de lucht blootgesteld, verdrogen en verliezen het vermogen sap aan te voeren. Er ontstaan aan den stam en de takken plaatsen, die kaal zijn, van schors ontbloot, waarin geen levensverrichtingen meer plaats vinden, waarin het vervoer van sappen van onder naar boven en omgekeerd onderbroken is. Ten gevolge hiervan wordt de boom onvoldoende gevoed, wat spoedig blijkt uit geringen groei, later uit dorre takken, ziekte of boek wijzende, dat Thekla nog in de hand hield. «Mag ik vragen waarmede hier in de eenzaamheid van het woud zich uw geest bezighield Hoe diep de indruk ook was, die het meisje op hem gemaakt had, kon hij toch de gedachte aan eene jeugdige blauwkous nog niet geheel onderdrukken. «Het is «de wilde jager" van Julius Wolff", ant woordde Thekla; «wij leven hier zoover van de wereld met al haar zwoegen en werken, dat ik gaarne het bosch mag bevolken met de personen uit de sage, die Jnlius Wolff door de toovermacht zijner poëzie zoo levendig voor onzen geest brengt. Maar ik moet be kennen, dat, hoezeer ik den dichter ook vereer, mij het beeld van zijn wilden jager niet recht wil bevallen." «Ea waarom nist" vroeg graaf Erik, verbaasd over deze opmerking, terwijl hij eenige onbeteekenende phra ses vol sentimenteele bewondering verwacht had. «Het komt mij voor" antwoordde Thekla, «dat de wilde jager, die zoo trotsch en verwaten zich tegen alle wet en recht verzet, niet langzaam aan eene uit terende ziekte moest stervenhem, die zoo uitdagend tegen den hemel optreedt, moest een wrekende blik semstraal verpletteren". «Juist" riep graaf Erik levendig, «dat is ook mijne meening. Hoe wild en duivelachtig deze Rijugraaf tegen den hemel in verzet komt, bij zijn afsterven onder vindt men toch medelijden en afkeer". «Nu" riep Thekla blijde, «als u het met mij eens is, moet mijne meening, waarvoor ik eigenlijk niet goed durfde uitkomen, wel juist zijn. U moet er wel over nunnen oordeelen, u, die zelf Z j verschrikte over hare eigene gedachteneen donkere gloed overdekte haar gelaat. «Die zelf ists van een wilden jager heeft, niet waar V\ vroeg de graaf lachend.

Goessche Courant | 1890 | | pagina 1