1890. N°. 94. Dinsdag 12 Augustus. 77ste jaargang. PATENTRECHT DteyVEEMARKT OPENBARE LES FEUILLETON. Door vreemden wil beheerscht. GOESCHE De ottgate dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en VrijdagaTond, uitgezonderd op feestdagen. Prija per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bijdebeeren NIJGH Sc VAN D1TMAR te Rotterdam en verder bij aile Boekvarkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Het primitief kohier no. 3 van het voor deze gemeente, voor het dienstjaar 18901891, is op heden ter invordering gepteld in handen van den ontvanger dier belastingen en zal dus ieder verplicht zijn zijnen aanslag ten gestelden tijde te voldoen. Goes, den 8 Augustus 1890 De Burgemeester van Goes, J. G. d. W. HAMER. Dsn belanghebbenden wordt herinnerd, dat weder eene TE GOES zal gehouden worden op Dinsdag den 9 en den 23 September 1890. Goes, den 9 Augustus 1890. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. De Secretaris, HARTMAN. in de Bewaarschool voor on- en minvermogenden aan de Beestenmarkt, op Vrijdag den 15 Augustus a. s., te beginnen des voormiddags te halftien uren, tot bij woning waarvan belangstellenden worden uitgenoodigd. Goes, den 9 Augustus 1890. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. <L W. HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 11 Augustus 1890. Men verzoekt ons het publiek te herinneren aan de uitvoeringen van het muziekgezelschap «Ho sanna" op a. s. Woensdag in de wside van dhr. J. De Jager en van de gymn. vereeniging »S p a r t a" op a. s. Donderdag in «de Prins van Oranje." Men schrijft ons uit Breda Zaterdagavond omstreeks 9 uur vereenigden zich een groot aantal turners, die hierheen waren gekomen om deel te nemen aan het XVe bondsfeest van het Ned. Gymn. verbond, aan het station om zich met de kapel van het 6a reg. Infanterie en het muziekkorps der dd. schutterij aan het hoofd in op tocht naar de sociëteit «Concordia" te begeven. Daar aangekomen werden zij ontvangen door de feestcom missie. De g'p. generaal J. H. H. Dommers, voorzitter dier commissie, en de afgevaardigden der gymn. bonden in Nederland, België, Frankrijk en Duitschland spraken daar hartelijke woorden van welkom en broederschap, waarna het muziekcorps van het 6a reg. Infanterie en Breda's mannenkoor'' den avond verder opluisterden door instrumentale en vocale muziek. Nadat den volgenden dag des voormiddags te 9 uren op het groote buitenplein der Kon. Mi). Acad. de generale repititie der vrije oefeningen was gehouden, begaf men zich van daar te 12 uur in optocht naar het stadhuis, waar de ontvangst door het gemeente bestuur plaatshad. Te 2 uren werd daarna de openbare uitvoering op het feestterreiu gehouden onder leiding van den heer R. Fransen, gymnastiekleraar te Nijmegen. Nauwelijks echter was men op het terrein aangekomen, of er ont lastte zich een hevige onweersbui, gepaard met zwareu slagregen, die dreigde alles te doen mistakken. Te 3% uren eindelijk was de bui over en bleek de grond gelukkig nog niet zoo doorweekt of de vrije- en orde oefeningen konden worden uitgevoerd. Zij liepen uit stekend van stapel en maakten op de talrijke aanwezigen, die inmiddels van onder alle mogelijke schuilplaatsen waren te voorschijn gekomen, een goeden indruk. Helaasalvorens de oefeningen aan de werktuigen konden aanvangen, ontlastte zich een tweede bui, veel heviger nog dan de vorige, gepaard met krachtige windstooten, die het zeil boven de tribune medenamen en menige parapluis eerst den dienst van luchtballon, daarna dien van parachute deden vervullen. Toen om 5 uur ook deze bui voorbij was, was er geen denken meer aan «werken", zoodat dit gedeelte van het feest totaal mislukte. Des avonds zou er in «Concordia" concert zijn van de Grenadiers en Jagers. Omtrent den dag van heden kon gisteren nog niets bepaald worden. Op het feestterrein is alles zoo door nat, dat de vele veldtenten, die er opgericht zijn, geen behoorlijk logies meer aanbieden. Dsn vorigen nacht hadden ruim 300 turners daar gekampeerd. Vermoedelijk zouden, afgeschrikt door het weder, reeds gisteren velen naar hunne haardsteden terugkeeren. In het geheel waren ruim 500 turners te Breda samen. 't Is zeer jammer, dat de natuur niet medewerkte, want alles was uitstekend ingericht en beloofde een keurig en genotrijk feest. Door da arrondissements-rechtbank te Zieriksee is, ter vervulling van eene vacature van rechter iu dat college, opgemaakt de navolgende alphabetische lijst van aanbeveling: mr. J. H. Van Bel, substituur-griffier bij de ar rondissements-rechtbank te Maastrichtmr. J. F. Van der Lek de Clercq, rechter-plaatsvervan- ger in ds arrondissements-rechtbank en advocaat te Zieriksee; en mr. B. W. F. Kronenberg, substi tuut-griffier bij de arrondissements-rechtbank te Rot terdam. De off. van gez.1 2e kl. C. C. Vermaas, van het 2e reg. vest.-art., is overgeplaatst bij het 3e reg. inf. te Middelburg. Io de Matin van 5 Augustus] komt een artikel voor van den afgevaardigde Jules Delafosse over de Fransche koloniale politiek. Naar aanleiding van de Brusselsche anti-slavernijconferentie, waarin werd voor gesteld de Berlijnsche Congo-akte te wijzigen en daardoor het heffen van inkomende rechten mogelijk te maken, schrijft de heer Delafosse «Goddank, in die vergadering van diplomaten, van wijsgeeren en philanthropen, die alleen met zichzelf raadpleegden en weigerden een handelaar te hooren, was éene natie, die voor allen verstand toonde te hebben bet is Nederland, dat kort en bondig zijne toestemming weigerde. Men heeft dat land dank te wijten voor zijn tegenstand, want die is voldoende om de zaak te beletten." Het bericht, dat dr. A. J. V i t r i n g a (Jan Holland) de betrekking van redacteur van de Tijd zou aanvaarden, blijkt, ondanks de tegenspraak, toch juist te zijn geweest. Het blad deelt thans mede, dat Jan Holland als medewerker aan hare redactie is terbonden. De Raad van Toez. op de Spoor wegd., daartoe 40) (Vervolg.) Tiende Hoofdstuk. Aan de grens der provincie, ver van al de goe deren, die tot de vorstelijke bezittingen behoorden, lag het landgoed Wiedeufeld, waarover het toezicht door den vorst was opgedragen aan zijn neef Erik van Montau. Toen deze daar aankwam werd hij ontvangen met al den eerbied en de achting, die een lid der vor stelijke familie toekwamen. De rentmeester, een een voudig, rechtschapen man, stood met al de beambten aan den ingang van het huis om hem te begroeten. De eene vleugel van het gebouw was geheel nieuw voor den graaf ingerichtin den stal stonden twee koets en twee rijpaarden, zoodat de graaf niet kon klagsn, dat zijn neef hem niet geheel en al als een lid der familie beschouwde. Behalve door den rentmeester, diflDs vrouw en doch ters werd de graaf nog opgewacht door den opper houtvester van het landgoed, die tamelijk ver in het woud zijne woning had. De graaf ontving de beambten, die hem als plaatsvervanger van hun heer begroetten, beleefd en hoffelijk, maar toch eenigszins koel, want hij beschouwde zijn verblijf op Wtedenfeld als eene verbanning, eene soort van gevangenschap, die hem door zijn neef was opgelegd en uit dien hoofde alleen reeds had hij er een afkeer van. In de eerstvolgende dagen na zijn aankomst kon hij evenwel er niet van tusschen de landerijen, die bij het landgoed behoorden, met den rentmeester in oogen- schouw te nemen. Deze zoowel als al de andere be ambten stelden zich te zijner beschikking en wachtten zijne bevelen. Dit was geheel volgens de order van den vorst, die een lid van zijn familie eene hem passende positie wilde verschaffan. De voorstellen, die de rentmeester aan de goedkeuring van den graaf onderwierp, wareD evenwel zoo doeltreffend, dat deze niet anders had kunnen doen dan ze goedkeuren, zelfs al had hij meer verstand van zaken gehad dan thans het geval was. Hij deed dit echter alles met een bitter lacbje want hij was vast overtuigd, dat de vorst deze maatregelen alleen getroffen had uit familietrots, dat hij achterin werkelijkheid niets zou te zeggen hebben en zelfs eenigermate onder toezicht stond van hen, die schijn baar zijne bevelen wachtten. Hij bepaalde zich daarom tot eene korte toestemming, die de rentmeester dan als een bevel opnam. Om evenwel ook zijnerzijds deze verhoudiag, die hij voor eene bloote formaliteit hield, in acht te nemen, liet hij zich door den rentmeester en de overige beambten op de hoogte van het geheele bedrijf brengen, hoorde hij de berichten van eerst genoemde aan, reed hij de landerijen langs, inspecteerde hij de stallen en het vee, en zonder het zelf te be merken, begonnen al die zaken, die bem tot nog toe vreemd geweest waren, hem balang in te boezemen. gemachtigd door den Min. van Waterstaat, brengt ter openbare kennis van belanghebbenden dat zal worden overgegaan tot de aanstelling van een 3tal deskundigen, artsen of doctoren in de genees kunde, die onder genoemden Raad bet toez. zullen uitoefenen over de hulpmiddelen, welke op de stations en treinen aanwezig moeten zijn om dienst te doen bij het verleecen van de eerste hulp bij spoor- wegongevallen. De standplaatsen der desk. zullen zijn 's-Graven- hage, 's- Hertogenbosch en Zwolle, of in de nabijheid van deze plaatsen gelegen gemeenten. De voorwaarden, waarop de aanstelling zal geschie den, liggen van 12 Aug. af ter lezing in het bureau van dien Raad, Willemstraat 17 te 's-Gravenhage. (Stct.) Men schrijft uit Schoterland aan de IV. Asser Ct. Velen uit de volkspartij, hoogst ontevreden over den afloop der werkstakingen te Beets en Appelscha, en over de rol, daarbij door Domela Nieuwenhuis gespeeld, zijn voornemens bij de eerstvolgende ver kiezing voor een lid der Tweede Kamer, C r o 11 als protest-candidaat tegen Domela Nieuwenhuis te stellen. Degenen die, hetzij voor zich zei ven of voor anderen, aanspraken kunnen doen gelden om met 1 Jan. 1891 in het genot van weduwen of wee- zenpensioen te worden gesteld, worden verzocht met de indiening van aanvragen en bescheiden to wachten tot een uitnoodiging daartoe, met opgaaf der over te leggen stukken, in de Staatscourant heeft plaats gehad. Het Maandbl. tegen de vervalsching van levens middelen en handelsartikelen bevat eenige mededee- lingen betreffende zinkverbindingen, haar voor komen in voedingsmiddelen, de werking op ons orga nisme, enz. Aangaande de quaestie der werking op ons organisme van zinkverbindiugen merkt de redactie op, dat deze door medici, niet door chemici behoort be handeld te worden en dus buiten hare competentie ligt. Wat de vraag betreft over het voorkomen van zink in voedingsmiddelen, herinnert zij in een voorname plaats aan het door haar het eerst hier te lande op gemerkte voorkomen van zinkverbindingen in appel schijven, uit Amerika in groote hoeveelheden ingevoerd. Dit zinkgehalte (als appelzuurzink) is later herhaalde lijk door keurmeesters geconstateerd geworden. Behalve in appelen werden zinkverbindingen her haaldelijk door haar geconstateerd in gedroogde peren en groenten, uit Duitschland geïmporteerd. Evenals bij da Amerikaan8che appelen, was het drogen op tink- houdende platen ook hier de oorzaak der verontrei niging. Geëmailleerde pannen zijn door verschillende des kundigen dikwijls sterk zinkhoudend bevonden en hebben zelfs tot ongesteldheden aanleiding gegeven. Een andere aanleiding tot het zinkhoudend worden van ons voornaamste voedingsmiddel is de aanwending in de broodbakkerij van zinkhoudende kneedtroggen. Voor «de zekerheid" laten velen da metalen voor werpen, die met voedingsmiddelen in aanraking komen, «galvaniseeren". Dit moest nagelaten worden, daar het niets anders is dan het overtrekken met een laag zink. Verder kan het drinkwater wegens zinkhoudende goten en daken zeer belangrijk met zink verontreinigd worden. Haar werd o. a. medegedeeld, dat hat water, Hij leerde het meerdere genot van den arbeid boven dat van zijn doelloos leven uit vroeger dagen kennen en geest en lichaam verkwikten zich aan de taak, die hem was opgelegd, te meer omdat de overgang lang zaam en geleidelijk plaatsgreep, tot de graaf zich eensklaps er op betrapte, dat zich bij hem omtrent som mige zaken den landbonw en de veeteelt betreffende, eene eigene opinie begon te vormen en hem verbeteringen door het hoofd speelden, die, toen hij het waagde daarover den rentmeester te raadplegen, diens bijval mochten verwerven. Aanvankelijk koesterde de graaf eenig wantrouwen en was hij geneigd ook die instemming van den rent meester voor niets dan een vorm te houden; mair toen hij bemerkte, dat zijne wenken werden opgevolgd en algemeen werden gewaardeerd, gaf hem dit zelf vertrouwen en prikkelde het hem om zich meer eu meer met de borst op de zaak toeteleggen. Het kon wel niet anders of de graaf kwam bijna dagelijks in aanraking met de familie van den rent meester, die een der beide vleugels van het groote landhuis bewoonde, waarvan de andere vleugel voor hem zelf was ingericht en de degelijkheid, de opge wektheid en vooral het gezellig, huiselijk leven van deze eenvoudige, maar goed ontwikkelde meuschen oöfenden op hem eene eigenaardige bekoring. Hij, die jarenlang had rondgezworven als de speel bal van plotselinge opwellingen en lusten, door het noodlot dan hierheen dan daarheen gedreven, terwijl zijn zenuwgestel overprikkeld werd door de afwisse lende kansen, die het spel hem bood, hij leerde nu hetwelk in de pastorie bij de Oude Lutbersche kerk te Amsterdam van de daken in den regenbak vloeide, vroeger zeer sterk zinkhoudend was door de zinken dakbedekking, en evenwel jaren lang zonder merkbaar nadeel gedronken werd. Een der meest gewone wijzen, waarop zink in onze huishouding en daardoor allicht in ons lichaam ingevoerd wordt, bestaat in de aanwending van caout- chouc-artikelen, als ringen, kurken, buizen, enz. Menig maal werd bevonden dat spuitwater in kogelfleschjes zinkhoudend was door het aanwenden van sterk zink- oxydhoudende caoutchouc-ringen, ter afsluiting gebezigd. De redactie wees reeds in het Maandblad op de aanwezigheid van zinkwit hierin, hetwelk soms tot een bedrag van niet minder dan 50 pet. (voor ver zwaringsdoeleinden) bijgevoegd wordt. Vooral indien zure vloeistoffen, wijn, bier, enz. met deze artikelen in aanraking komen, is natuurlijk het gevaar voor een slepende vergiftiging zeer groot. Ten slotte brengt zij met den meesten ernst het volgende onder de aandacht harer lezers. Juist bij het opsporen van misdaden door vergifti ging treedt helderder dan ooit de dringende nood zakelijkheid van het opsporen der vervalschingen in het licht, en het tegengaan daarvan door strenge straffen. Welk een kans, dat afschuwelijke misdadigers hun wettige straf ontkomen door zich te beroepen op het feit, dat een door hen gebezigd vergift dagelijks in een of meer onzer voedingsmiddelen of verbruins- artikelen voorkomtMen denke b. v. aan de door haar eveneens in het Maandblad gesignaleerde lood houdende kleurstoffen in suikerwerk, de aanwezigheid van niet minder dan 178 Mgr. van het vergiftigde tinoxyde (per kilogr.) opgelost in het zure vocht van ananassen, enz. Doch ook aan den anderen kant, welk een kans, dat onschuldige personen van huiveringwekkende mis daden beschuldigd worden op grond vau het consta- teeran in lijken van schadelijke stoffen, die zonder hun toedoen reeds in verontreinigde of varvalschte levensmiddelen aanwezig waren en als langzame ver giften werken I Het waken voor de zuiverheid onzer voedingsmid delen behoort dus, naar haar overtuiging ook met het oog op het opsporen van misdaden, als een der hoogste plichten van de Regeering van alle beschaafde landen beschouwd te worden, en een der eerste stappen daar toe is, zooals zij herhaaldelijk, zoowel iu haar blad als op buitenlaudsche congressen voorsloeg: een nauw lettend Staatstoezicht op den invoer vau levensmiddelen of verbruiksartikeleu, die vergiftige of in het algemeen voor de gezondheid schadelijke stoffm bevatten. Uit Amsterdam wordt bericht, dat da komst hier te lande van den ganeraal P. J o u b e r t ten doel heeft de oprichting vai eeae nieuwe directe stoom vaartlijn tusschen Nederland en (voorloopig) Delagoa- baai, eu den aanleg eener haven aan de Kosi-baai, teneinde later onafhankelijk te kunnen worden van Delagoa-baai. Tevens komt de heer Joubert de midde len zoiken voor het aanleggen eener nieuwe spoorlijn van Kosi-baai naar Pretoria. Of deze spooraanleg zal geschieden gezamenlijk met, of uitsluitend door de Ne- derlandsche Zuid-Afrikaansche Spoorweg-maatschappij, is ons niet geblekenwel meenen wij te weten, dat deze maatschappij reeds de toezegging heeft gedaan, alleen van de nieuwe stoomvaartlijn te zullen gebruik eerst ten volle beseffen de kracht, die de arbeid en de tevredenheid en kalmte, die een gezellige huiselijke kring ons «chenken. Langzamerhand werd hij dan ook een dagelijksche gast bij de rentmeesters-familie en omgekeerd noodigie hij zijne medebewoners van het groote huis meermalen bij zich. Het was hem dan alsof hij op zijn lustslot een kleinen hofstoet hield, waarvan de hoogstgeplaatsten afentoe aan den vorste- lijken disch werden genoodigd. LaDgzamerhaDd ontwikkelde zich uit graaf Erik vau Montau een geheel ander persoon dan hij tot nutoe geweest was. Zijn vroeger leven eu da wereld, waarin hij zich bewogen had, werden hem meer eu meer vreemd; hij morde minder tegen het noodlot, dat hem eensklaps den weg tot de zoozeer benijde vorstelijke waardigheid had afgesnedenja zijne ont moeting met Salantieri, diens beloften en voorspellin gen, ze waren hem niet meer dan de bron *an zijn tegenwoordig geluk. Ze hadden hunne aantrekkelijkheid voor hem verloren en hij dacht nauwelijks meer aan den Italiaan anders dan aan iemand met eeu rijke phantasie, die zich eene scherts met hem veroorloofd had. Weliswaar bleef de geschiedenis met den bankier hem vreemd toeschijnen; maar toch, er zijn somwijlen van die edelmoedige personen, en hij meende, dat Sa lantieri er zoo een was en dat deze hem alleen van een zelfmoord uit wanhoop had willen terughouden door hem op deze bescheiden wijze een som gelds te geven, wat trouwens met het oog op dan naam zijner familie niet zulk een groot waagstuk was. Toch drukte hem de schuil aan dea vreemdeling en hij nam zich

Goessche Courant | 1890 | | pagina 1