1890. N°. 93. Zaterdag 9 Augustus. jaargang. !ste PATENTRECHT FEUILLETON. Door vreemden wil beheerscht. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binneu als buiten Goes, f 1,75 e Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bijdeheeren NIJGH 8c VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkcopers en Postdirecteuren. De prijs dor gewono advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ceafc» Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald 20 ct« Aanvragen cm en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Het primatief kohier 2e ged. van het voor deze gemeente, voor het dienstjaar 1S901891, is op heden ter invoidering gesteld in handen van den ontvanger dier belasting binnen deze gemeente en is ieder verplicht zijnen aanslag ten gestelden tijd te voldoen. Goes, den 8 Angustus 1890. De Burgemeester van Goes, J G. d. VV. HAMER. GOES, 8 Augustus 1890. Nu met de werkzaamheden aan het SAS VAN GOES sedert half Juni jl. een aanvarg werd gemaakt, schijnt het niet ondienstig met een enkel woord in herinne ring te breDgeD, waarin de werken bestaan, die 7 JudI 1890 zijn aangenomen door A. Van der Maijden Az. te Hardingsveld voor 157978. De nieuwe schutsluis zal worden gebouwd in het breede havengedeelte landwaarts van de oude sluis en wel ruim 30 M. verder binnenwaarts. Daar de haven daar ter plaatse eene vrij belangrijke breedte heeft, is het mogelijk na het verrichten van eecig baggerwerk langs den nieuwen sluisbouw, en wel aan de noordzijde, het oude sas te blijven bevaren. Is het nieuwe sluisgebouw voltooid, dan zal men met de schepen door deze sluis kunneu passeeren en wederom het oude sas kunnen bereiken om op de oude wijze te worden naar zee geschut. Ia dezen stand van het werk zal men met de aanaarding van de nieuwe schut* sluis beginnen, en deze aanaardiog voltooid zijnde, het oude sas, dat op deze wijze buitendijks te liggen komt, buiten dienst kunnen stellen, en de nieuwe sluis voor het schutten der schepen in dienst stellen. Stremming der vaart is bij deze werkwijze geheel onnoödig, terwijl door de plaatsing der nieuwe sluis binnenwaarts de buitenhaven aanzienlijk zal worden verlengd, hetgeen voor het bevaren van de haven een groot gemak zal op leveren, vooral in verband met de meerdere diepte, die aan de buitenhaven zal gegeven worden, namelijk 2.50 M. beneden gewoon laag wvter. Het oude sas wordt na de buiten dienststelling vol ledig opgeruimd, daar het in de verlengde buitenhaven zeer hinderlijk in den weg zoude staan. Met het oude aas verdwijnt ook de uitwateringssluis van den Wilhelmit apoldsr (oostelijk deel) zoodat onder de nieuwe werken ook bigrepen is het bouwen eener nieuwe uitwateringssluis voor dien polder. Volgt uit het medegedeelde, dat de nieuwe schut sluis wordt gebouwd binnen de haver, midden in het water, deza plaatsing brengt hare eigenaardige moeie- lijkheden mede, die op de volgende wijze worden op gelost. Voor het bouwen van het buitensluisboofd, het binnenslnishoofd, de vleugeimuren en de schutkolk- muren worden geheid houten wanden van dampalen. Deze vierkant bezaagde palen moeten waterdicht met messing en groef diep in den bodem van de haven geslagen worden. Dat zulks een moeielijk werk is laat zich begrijpen, vooral bij het in aanmerking nemen van de afmetingen dezer dampalen, die voor het buitensluisboofd 11.50 M. lengte en van af de punt. 0.35 M. zwaarte hebben. Met behulp der gewone trekhei of stoomhci zouden deze zware palen zekerlijk niet behoorlijk met mes- 39) (Vervolg.) Er heerschte een tijdlang diepe stilte in de kamer. Toen trad graaf Kronstein op den vorst toe, sloot hem in zijne armen en brak in een krampachtig snikken uit. De vorst stond met de lippen vast op elkander gesloten en naar adem snakkend somber vóór zich te staren, maar geen traan schonk hem verlichting. Salantieri stond zwijgend in een hoek der kamer; zijn gelaat toekende smartelijke deelneming. Eindelijk kwam da pastoor teiug. Heeft ze met u gesproken heeft ze u eenigerlei verklaring gegeven?" vroeg graaf Kronstein met een laatste zwakke hoop. «Er is niets uit haar te krijgen" antwoordde de geestelijke, «ze antwoordt niets anders dan dat ze gezegd heeft, wat ze zeggen mo-st en zij smeekt alleen het leei te mogen dragen, dat God over haar gebracht heeft". «En wat hebt gij, de dienaar der eeuwige barm hartigheid, de verdediger der schuldigen, de bode der Goddelijke genade nog in het midden te brengen vroeg de vorst, «door eene rechtbank, waar de vader als voorzitter optreedt, moet ook de stem der hemelsche barmhartigheid gelegenheid gegeven worden zich te doen hooren". oik kan alleen nog bidden" sprak de pastoor met pl chtig^n trast, «Ut Gil, i:o rechtvaardig is, haar sing en groef in elkaar sluitend tot de vcreischto diepte in het zand te slaan zijn. Bij dit werk wordt dan ook op ruime schaal gebruik gemaakt van een ander hulpmiddw', vooral van groot nut in zandgi ond, gelijk aan het Sas wordt aaDgatroffüü. Dit hulpmid del bestaat in het «inspuiten" van de palen. De stoom- heimachine is voorzien van een sterke perspomp, die door een ijzeren buis een waterstraal spuit ongeveer ter plaatse, waar zich de punt van den paal bevindt. Deze buis zakt met den paal te zamen den grond in. Wordt nu door den krachtigen waterstraal uit de buis het zand bij de punt vau den paal weggespoten, dan zakt de paal zeer geleidelijk, vaak door het enktle gewicht vaa het heiblok, zonder slaan, tot de vereischte diepte. Dat zich ook bij' deze werkwijze nu en dan mocielijkheden kunnen voordoen, laat zich gereedelijk begrijpen, doch overleg en iltnk materieel zullen deze overwinnen kunnen. Stelt men zich de verschillende houten damwanden, reikende boven het kanaalpeil, alle op de omschreven wijze ingeheid voor, zoo kan de grond binnen die dammen worden weggebaggerd tot de verlangde diepte, voor zooverre zulks niet reeds vooraf heeft plaats gehad. Hierna worden in de damkisten da betonvloeren gestort, het beton derhalve in het natte gestort, elke vloer tot de verlangde dikte, die voor het buitensluis- hoofd eene 2waarte heeft van 2.40 M. Nadat het beton gedurende geruimen tijd onder water is verhard, kan tot het leegpompen der damkisten worden over gegaan, die nu een droog staanden put vormen, in den bodem afgesloten door den betonvloer, in de zijden door d« wanden gevormd door de waterdicht inge heide dampalen. Het is in deze kisten, dat het metselwerk van het sluisgebouw moet omhoog getrokken en volledig af gewerkt worden. Het muurwerk voltooid zijnde, worden de ijzeren sluisdeuren ingfhangen, de houten damwanden onder water afgezaagd en het sluisgebouw is op de aana^< ding na gereed. Gelijk bekend is, zal de breedte der sluis 9 M. bedragen (de oude sluis heeft 6 M. breedte) en de lengte der schutkolk 40 M., terwijl de diepte van den buitendrempel 1.50 M. onder gewoon laag water en die van den binnendrempel 3 M. onder kanaalpeil bedraagt. De werkzaamheden zija begonnen met het aanvoeren van het materieel van den aannemer en van een klein deel van het benoodigde aan steen, grint, dennenbout en scherp rivierzand. Op 1 Augustus was voltooid de tijdelijke vaargeul langs den noordelijken wal der binnenhaven en het heiwerk voor den aampalenwand van de uitwaterings sluis. Met het uitbaggeren van de haven ter plaatse van de nieuwe schutsluis wordt voortgegaan, terwijl begonnen is met het plaatsen van de dampalen voor het buiten- sluishoofd. Een ongeval aan een der heimachines over komen is ooizaak, dat het heiwerk enkele dagen moet onderbroken worden. Op het einde dezer week zal eebter weder met kracht aan de dampaalwanden worden gewerkt. Het metselwerk der nieuwe sluiswachters-woning is tot aan de zolderbinten voltooid. De aannemer heeft voor de uitvoering van het werk berouw en boete moge schenken, opdat zij eenmaal voor Zijn rechterstoel vergiffenis moge erlangen". Salantieri deed een schrede voorwaarts en sprak «Thans verzoek ik verlof om te mogen vertrekken. Ik ben getuige geweest van de bekentenis, getuige ook van het ontzettende ongeluk, dat een edel huis, waarin ik gastvrij ben ontvangen, heeft getroffenik heb hier thans niets meer te doen. Ik wil heengaan en niet door mijne tegenwoordigheid pijnlijke herinne ringen levendig houden". «Neen, neen", riep de vorst, Salantieri's hand vattend, «neen, gij moogt niet heengaan gij moet ons ter zijde staan met uwen raad, met nw kalm en zacht gemoed, opdat niet de toorn, niet het menschelijk hart, dat in zijn heiligst vertrouwen geschokt is, alleen oordeele. Maar bovendien moet ge om mijnentwil hier blijven. Gij moet mijD vriend zijn, want ik heb behoefte aan een vriend. Ik gevoel mij zoo alleen en zoo eenzaam, en ik kan de eenzaamheid nog niet verdragen." Met een kreet van wanhoop zoDk hij op een stoel neder. «Blijf hier, markies", sprak de pastoor op Salantieri toetredende. Ook graaf Kronstein deed de bede hooren «Blijf, mijnheer. De vorst heeft behoefte aan een vriend, op wien hij steunen kan en ik, ik ben geknakt, ik kan hem niet meer helpen. Ik mag zelfs voor de wereld zijn vriend niet blijven en met de wereld alleen hebben wij te rekenen, om nog van de eer van onzen naam ta redden, wat te redden valt." »Aan zoo vriendelijken drang kan ik geen weerstand bieden", antwoordde Salantieri. «Ik zal daarom den smarteiijken plicht aanvaarden, die mij te gelijk trotsch doet zijn, omdat hij mij een zoo edele taak oplegt. reeds vijf stoornm chines aangevoerd, als een machine, twee s:oomheimachines met perspompen, een locomobile voor het drijven van de centnfugaalpomp ter drooghouding van de siuisputten en een locomobile voor het drijven van den mortelmolen. Op ruime schaal wordt dus gebiuik gemaakt van werktuigen, in den tegenwoordigen tijd onmisbare hulpmiddelen bij publieke weiken van eenig belang. Aan belangstellenden zal steeds gaarne toegang tot het terrein der werken worden verleend, mits daarvan geen belemmering ondervonden worde. Bij de jongste veranderingen in het personeel der rijksveldwacht zijn verplaatst de rijksveldwachters der 3e kl.J. Zoon C z. (brigadier-titulair) van St. Maartensdijk naar Renesse L. C. S t r a u b (briga dier-titulair) van Renesse naar St. Maartensdijk. Bij kon. besluit is bij de dienstdoende schutterij te Zieriksee op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan mr. J. Lechner, als 2e luit. en zijn benoemd: bij die te Amsterdam, tot 2e luit. A. S. Fransen Van de Putte, vroeger 2e luit. bij de dd. schutterij te Goes; bij die te Zieriksee, tot 2e luit. A. H. W. Van der Vegt, thans 2e luit. li la suite. Z. M. heeft benoemd tot ontvanger der belas tingen te Appingadam, R. Van der Feen, thans controleur te Zieriksee. In de op Zondag te Scheveningen gehouden vergadering van het algemeen bestuur van den Alg. Ned. Wielrijdersbond is tot 2a voorzitter benoemd de heer Joan RahuseD, te Amsterdam, in plaats van den heer mr. H. graaf Van Limburg Stirum, die wegens gezondheidsredenen bedankt beeft. Tot afiee- lingsafgevaardigde voor de afdeeling Zeeland werd gekozen de heer Ph. Van den Bolk, te 's-Heer Areüdskerke. (M. Ct.) Ia het Leidsche Dagblad leest men het vol- Broeien van hooi. Nu de hooibouw in vollen gang i», en vooral om de ongunstige weersgesteldheid waaronder dit plaats heeft, mag het niet overbodig heeten, zoowel in het belang der biandverzekering- maatschappijen als ia dat van de verzekerden zeiven, de aandacht van de landbouwers er op te vestigen, dat in de politieverordeningen der verschillende ge meenten daaromtrent bepalingen voorkomen, die o. a. de verplichting opleggen om bij voorkomende broeiing van hooi of andere veldgewassen daarvan kennis te geven aan den burgemeester en tevens om alle voor zorgen te gebruiken. De maatregelen van voorzorg, die, naar het oordeel van deskundigen, op ervaring gegrond, kunnen geno men worden tegen brandgevaar door hot broeien van hooi, zijn in hoofdzaak deze lo. Is noodig dat het gras werkelijk hooi zij oóór dat het wordt binnen gehaald. Maar dit is ten opzichte van krachtig hooi niet genoeg en bij regenachtig weer ook niet altijd mogelijk; 2o. is daarom noodig, dat een behoorlijke hoeveel heid zout in het hooi gestrooid, eene hoeveelheid ten bedrage van 15 cent per wagenvracht is voldoende, en lagen oud hooi of stroo er tusschen aangebracht worden. Zout verhoogt ook den smaak van het hooi Ik beloof dan aan de zijde van den vorst te blijven, zoolang hij behoefte blijkt te hebben aan mijn raad, mijn troost en mijne vriendschsp." Andermaal drukte de vorst ham zwijgend de hand. Daarna stond hij langzaam op en er straalde weder als vroeeer groote wilskracht uit zijn oogen, toen hij sprak «Thans komt het er op aan te beslisseD, wat er geschieden moet. U, graaf Kronstein, dien ik tot nu toe vader mocht noemen en wian ik mijn geheele leven de grootste liefde en achting zal toedragen, u zult inzien, dat eene verbintenis, die door zulk een zwaar vergrijp feitelijk is verbrokan, ook vormelijk verbroken moet worden, voor zoover althans de Kerk dit veroorlooft." Graaf Kronstein en de pastoor bogen beiden toe stemmend het hoofd. «Maar", zeide Salantieri, «voor de wereli moet de ware oorzaak van deze scheiding verborgen blijven en daar ik nu toch eenmaal verlof bekomen en daarmede den plicht op mij genomen heb advies te geven, zoo stel ik voor, dat de vorstin haren vader naar zijn ver blijf vergezelledat baart geen opzien. Verder moet de vorst, zooais ik hem reeds aangeraden heb, tot zijn eigen bestwil en om zijne geschokte krachten te her stellen, zich op reis begeven. De vorstin moet daa later weigeren in het huis van haren gemaal terug te keoren en de scheiding van tafel en bed kan dan vanzelf volgen." Allen gaven hunne goedkeuring aan dit plan. «Op deze wijze", ging Salantieri voort, «zal er «an de eigenlijke oorzaak der scheiding ciits uitlekken en wat men hier en daar moge mompelen zal door den en is tegenwoordig bij de depóts van accijnsvrij zout bijna voor niet en zonder veel formaliteiten te bekomen. Het oude hooi, en vooral het stroo, nemen op deze wijze zeer toe in voedingswaarde. Beide (het zout en de lagen oud hooi of stroo) temperen den broei; 3o. behoort elke hooitas van ten minste ééa lucht- kanaal te zijn voorzien, dat gemakkelijk te vervaar digen is van stevige mandemakerstwijgen of van eenig eenvoudig latwerk. Waar genoemde maatregelen worden genomen, daar is het vrij zeker dat zich geen gevaarlijke broei zal voordoen, en blijven de landbouwers buiten moeite met de brandwaarborg-maatschappijen, die al dadelijk en niet ten onrechte beweren dat verbroeid hooi geen waarde heeft, er alzoo van vergoeding tegen goed hooi geen sprake kan zijn en daarbij mogen wijzen op begaan verzuim om den broei te voorkomen. Voor de levering van goederen en materialen Woensdag in het openbaar aanbesteed bij de directie der marine te Amsterdam, was minste inschrijver voor de levering van zwemvesten de firma wed. J. C. Massee Zn. te Goes voor 5,676. O.-Indiê. Bevorderd tot mil. paardenarts lste kl. (kapitein) bij den geneesk. dienst de mil. paardenarts 2e kl. (lste luit.) J. De Jongh, met verlof in Nederland. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Na jl. Zondag des morgens door ds. P. J. Van Melle van Nijkerk, naar aanleiding der woorden van Mattheus 107 en 8 bevestig! te zijn, hield ds. J. P. Van Melle des namiddags te Renswoule zijn intrée- rede, daarbij 2 Corinthe 518ó tot uitgangspunt kiezende. Vele belangstellenden, ook van elders, waren opgekomen. De beraadslagingen in de Synode der Ned. Herv. kerk gevoerd naar aanleiding van het rapport over het beklag van den kerkeraad der Herv. gemeente te Biervliet in zake het besluit van het prov. kerkbestuur van Zeeland, om dr. J. H. Schuurmans Stekhoven niet tot het houden van een colloquium doctumver- eischt tot zijn beroepbaarstelling in de Ned. Herv. kerk, toe te laten, op grond dat zijn optreden voor haar als predikant niet in het belang van deze was te achten, leidden tot den uitslag, dat de Synode zich met de conclusie der rapporteerende commissie ver- een-gde (vier leden stemden echter tegen). Die con clusie strekte om het beklag ter zijde te leggen. In het debat werd nog opgemerkt, dat het bestuur der Belgische Synodale kerk zich er over beklaagt dat predikanten, door haar geordend, kort na hun in dienst treding door een colloquium doctum trachten in de Nederl. Herv. kerk op te treden, waar de toegang vroeger voor hen niet openstond, en den post te ver laten, waarop zij met goeden uitslag werkzaam waren. Ia de zitting van jl. Woensdag kwam een voorstel in van den heer Cesar Sagers, strekkende om da syno dale commissie uit te noodigen een onderzoek in te stellen naar de regeling der vrijstellingen van werke- lijken dienst, in het «ontwerp van wet tot regeling van dan krijgsdienst" voorgesteld, en omtrent de voor waarden om in het genot daarvan te treden, voor zoover de studenten in de godgeleerdhei J betreft, en erustigen wil van allen, die bij de zaak betrokken zijn, wel te niet gedaan worden; en ik houd don heer van Meisonberg te veel voor een edelman dan dat hij zijnerzijds het gebeurde niet strikt gaheim zou houden." «Eu anders zal mijn kogel beter dan de eerste maal den weg naar zijn hart vinden", zeide de vorst. »Maar", vervolgde hij na een kort stilzwijgen, terwijl zijne oogen onheilspellend begonnen te foukelen, «Jaarmede zijn wij niet klaarwij moeten heden in deze samenkomst de zaak geheel ten einde brengen. Gij zult begrijpen, graaf Kronstein, dat de vorstentitel van Hohenwartburg en de bezittingen van mijn Huis niet rnogea overgaan op een erfgenaam, omtrent wien wij in twijfel ver- keeren of het bloei van de graven van Montau en de vorsten van H oh en wart burg wel in zijne aderen vloeit. Zulk een twijfel bestaat", sprak hij verblaekend met bevende stem, «ten opzichte van den knaap, dien ik tot nutoe mijn zoon heb genoemd." Graaf Kronstein liet het hoofd nog dieper op de borst zinken en de pastoor vroeg: «Moet dat arme, ongelukkige kind dan boeten voor eene schuld, waaraan hij geen deel heeft en die niet eens beweten is?" «Staat er niet geschreven" riep de vorst op bitteren toon, Jat de zonden zullen worden bezocht aan het darde en vierde geslacht? Niet bewezen? zegt ge. Het komt hier niet aan op het bewijs, maar op den twijfel. Ik heb slechts éin woord verlangJ om dien twijfel op te heffen en dat woord is niet gesproken." «Maar hoe kan man een erfgenaam uitsluiten'' vroeg Salantieri, «zonder hem voor een Hij hield plotseling op. «Zondar hem voor een bastaard ta verklaren' zeide

Goessche Courant | 1890 | | pagina 1