1890. N°. 92. Donderdag 7 Augustus. 7?te jaa FEUILLETON. Door vreemden wil beheerscht. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Yr ij dagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,7$, Behalve aan ons Burean worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. De prijs der gewons advertentiën is van i5 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. GOES, 6 Augustus 1890. Op initiatief van de heeren J. F. Van der Leeuw en A. Fraokin werden Dinsdagavoad de bewoners der Langevorststraat bijeen geroepen om te beraadslagen over het denkbeeld om op Prinsesjes jaardag die straat een feestelijk aan Ann te geven. M<it alge- msene stemmen besloot het vijftigtal opgekomenen totversiering dar straat met groan, illimuuatie en het oprichten van eon viertal eerepoorten. Ook wenschte man eeu gedeelte der straat af te zetten om voor kinderen een wedstrijd te houden in zakloopen enz. Naar wij vernemen rijpt ia meer buurten het plan om de straten op dien dag te versieren. St. Annaland. Deze gemeente wordt dit jaar weder in hevige mate geteisterd door de besmettelijks vlek ziekte ouder de varkens. Ouden van dagen kunnen zich niet herinneren, dat hier die ziekte ooit zoo hevig gewoed heeft. 17 Juli jl. werd het eerste geval aangegeven en nu is het getal aangetasten reeds ge klommen tot 124. Hiervan zijn gestorven 35, geslacht 63, hersteld 6 en nog ziek 20. Mon kan rekenen dat in dezen korten tiji meer dan der in de gemeente aanwezige varkens is opgeruimd. Ook verleden jaar heerschte da vlekziekte alhier en ook toen werd 17 Juli het eerste geval aangegeven, doch de ziekte breidde zich niet zoo snel uit als nuhet getal aangetasten was op 5 Augs. '89 nog slechts 37 en nu zooals gezegd is 124. Da besmette hokken worden voorzien van een plak kaat, waai op de naam der ziekte vermeld staat, eu later ontsmet met carbol en chloorkalk. Uit Deu Haag wordt aan het Hblad gemeld, dat de minister Godin de Beaufort een wetsontwerp gereed heeft tot belasting van het roerend vermogen effecten. In den vorm van een zegelrecht, dat elk jaar be taald moet worden, wanscht de Minister inkomsten uit effecten ta belasten. Dit recht zou echter ook kunnen worden betaald na eenige jaren als de effecten worden verhandeld, wat voor families, die hunne fondsen onveranderd in de brandkast laten liggen, aangenaam zou zijn. Naar hetgeen men van dit voorstel hoort zou het eeue soort vau accijcs zijn cp het bezit van effecten, om dus eene inkomstenbelasting te ontgaan, maar tevens toch wat te doen met het oog op de verkie zingen van 1891. De Minister van Waterstaat, Handel en Nijver heid brengt ter kennis van belanghebbenden dat in de maand October 1890 te 's-Gravenhage eeD verge lijkend onderzoek zal plaats hebben van personen, geboren in een der jaren 1865 tot en met 1874, die wenschen te dingen naar de betrekking van klerk bij de Rijkstelegraaf, waartoe vijftien plaat sen ter vervulling worden opengesteld. De aanstelling geschiedt op eene jaarwedde tot ƒ400, welke fceloo- ning, zoo zij met het gewone dienstwerk zijn belast, kan klimmen tot 900. Zij, die zich aan het onder zoek verlangen te onderwerpen, moeten zich daartoe vóór 1 October 1890 aanmelden bij het departement van waterstaat, handel en nijverheid door een op zegel geschreven verzoek, met nauwkeurige opgaaf van naam, voornaam en woonplaats. Men zie verder de Staatscourant van 5 Aug. 38) (Vervolg.) »En welke schadeloosstelling zou hij kunnen vin den vroeg de vorst met st9eds klimmenden toorn. »Ja, juist" zeide da graaf, welke schadeloosstelling wilt gij hem verschaffan 7 Spreek onbevreesd." Da pastoor liet het hoofd op de borst zakken als huiverde hij voor het antwoord, dat komen zou. pMijzelve" zeide de vorstin, terwijl ze haar vader mat groote, glanslooze oogen aanzag. «Gij hoort het, vader" zeida de vorst knarsetandend, zij heeft ten minste den moed hare misdadige lusten te bekennen." «U zelf" riep de graaf, »u zelf hoe is dat mogelijk hoe kon zulk een krankzinnige gedachte in uw hoofd opkomen pik moest het doen" sprak de vorstin kalm en bedaard. «Zij moest het doen" zeide de vorst schamper lachend, »hoort ge wel, graaf Kronstein, ze moest." «En hebt gij hem dat alles gezegd V' vroeg de graaf. Zoover kwam ik niet" antwoordde zij, «want wij naderden het overige gezelschap, maar het zweefde mij op de lippen en hadden we even nog getoefd, dan zou ik het zeker gezegd hebben." »En wat gebeurde er verder?" vroeg de graaf, die Da Javdbode zegt: »De expeditie naar Edi is afgeloopen en over eenige dagen zullen de daarheen gezonden troepen terugkeeren. Waarschijnlijk hebben de Atjehsche benden zich verspreid, ten minste er werd niets meer van bespeurd. Hetgeen echter niet wil zeggen dat zij niet elders weer handelend zullen optreden. Trouwens zij, die land en volk kennen, ver wachten dat dit nog jaren zoo zal voortgaan, en dat stellige rust voorloopig in die streken uiet zal heer- schen. Op eene pacificatie door middel van onder handelingen wordt thans nog i^hts door enkelen gerekend, misschien niet eens mier door general Van Teijn, die dan ook, na het schitterend resultaat te Edi verkregen, binnen kort als gouverneur van Atjeh zal aftreden. Het ligt volstrekt niet in de be doeling om tbans aanvallend te werk te gasn, maar wel om in zooverre van politiek te veranderen, dat de onderwerping vau de Kemala-partij niet meer door ons zal worden gezocht, maar wij ons eenvoudig als gevestigd zullen beschouwen en de gebeurtenissen zullen afwachten, zonder ons buiten dringende nood zakelijkheid in de onderlinge twisten der Atjehers te mengen. Die bedoeling spreekt ook daaruit dat de assistent-resident Goossens te Kota-Radja, die met verlof gaat, door den heer Ruijssenaers is vervangen en dat het verzoek van den assistent-resident Van Assen om overplaatsing zal woiden ingewilligd. Als opvolger van den gouverneur Van Teijn woiden ge noemd de kolonel Vetter en de overste Van de Pol." Naar de haagsche Crt. verneemt, heeft Neder land van de overige betrokken autoriteiten verkregen, dat eerlang het telegraaftarief voor Java zal worden verlaagd met 40 ets. per woord, terwijl ook voor het overige Ned.-Iudië eenige verlaging zou zijn verkregen. Het tarief van telegrammen naar Frankrijk zou waarschijnlijk van 122 op 9, misschien zelfs wel tot 8 ct. per woord worden verminderd. Maandag is te Bergen-op-Zoom door den Ned. Mil. Bond 6en nieuw gebouwd «Militair Telmis" ge opend door den voorzitter der afdeeling, den heer Rubsaam. Behalve woning voor den concierge bevat het gebouw eene ruime luchtige recreatiezaal met buffdt, waar tegen zeer billijke prijzen allerhande eenvoudige eet- en drinkwaren zijn te bekomen, terwijl in een der bovenlokalen gelegenheid wordt aangeboden om rustig te lezen en te schrijven. (IV. R. Ct.) Sedert Maandag jl. is aan de Ned. Gist- en Spiritus-fabriek en aan de Ned. Oliefabriek te Delft eene zoogenaamde arbeids-beurs in werking. Deze instelling strekt ter voorkoming van overma- tigen arbeidsduur voor het vaste personeel, eu tevens ter voorkoming in tijdelijke behoefte aan werkkrachten, noodig geworden hetzij door ziektegevallen onder het vaste personeel, hetzij door tijdelijke vermeerdeling van werkzaamheden in de fabriek. De arbeidsbeurs wordt gehouden dagelijks, met uit zonde! iog van Zondags, des morgens en des avonds telkens van kwart voor 6 tot kwart na 6 uur en des namiddags van 12 uur tot 12 V'2 uur. Bij tijdelijke behoefte aan werkkrachten in eenige afdeeling der fabriek en bij de tijdelijke overmaat van werkkrachten in het vaste personeel van eenige afdee ling der fabriek, wenden de meesters zich tot het be van den vorst de leidiüg van het verhoor had over genomen en, niettegenstaande zijne ontzetting, zich toch gedwongen zag in de diepste diepte van den afgrond, die zich voor hem opende, neder te daler. «Wat gebeurde er verder?" «Ik kon niet anders" zeide zij, «ik moest hem schrijven, hem bij mij roepen om hem te zeggen, wat mij op het hart brandde 1" «En kwam hij vroeg de graaf. *0, zeker kwam hij" riep de vorst, «hij moest wel, want hij werd er voor betaaldHij kwam in het priëel in het park om eene bekentenis te hooren, die wel niet nieuw voor hem zal geweest zijn, om te hooren, hoe de vorstin van Hohenwartburg hem hare misdadige liefde toezong en hem wilde weglokken van een edeler en reiner liefde, die hem anders mis schien had kunnen bevrijden nit de onwaardige boeien van het verleden, wanneer hij in staat geweest was de liefde te winnen en te bewaren van een edel meisje. Zij liet haar lokkend sirenenlied hooren, zij wilde hem niet loslaten, zij had immers aflaidiDg noodig, ver strooiing van de zware taak, die als echtgenoote en moeder op haar rustte." Hij stiet een schellen lach uit en hief dreigend de vuist omhoog. «Is dat waar Is dat waar vroeg de vader, »is werkelijk mijn kind, de dochter uit het Huis Kronstein, zoo diep gezonken Antwoord mij, zoo iets verschrikkelijks kan ik alleen uit uw eigen mond gelooven." De vorstin sprong optoorn fonkelde in hare oogen stuur van de arbeidsbeurs met het verzoek om voor ziening. De personen, die los werk verlangen, moeten zich dagelijks aanmelden aan de arbeidsbeurs. De aanstelling voor los werk geschiedt in den regel telkens voor niet lauger dan éen dag of éeu nacht. Van deze bepaling kan evenwel naar gelang van be hoefte worden afgeweken, met dit voorbehoud, dat niemand langer dan gedurende zes achtereenvolgende weken voor loswerk aangesteld kan blijven, tenzij na gebleken uitmuntende of zeer goede toewijding en ge schiktheid gedurende den duur van bepaalde werk zaamheden van tijdelijken aard, die buiten bet kader liggen van de geregelde fabriekswerkzaamheden. Het loon voor los werk wordt naar gelang van omstandigheden geregeld, doch bedraagt ia geen geval minder dan 16 cent per uur. Het loon wordt verhoogd: voor nachtwerk met 10 pet., voor Zondagswerk 25 pet. Aan het loon kan worden toegevoegd een premie bij geschiktheid en zaer goede toewijding van 5 pet. en bij geschiktheid en uitmuntende toewijding van 10 pet. Omtrent de werking van de arbeidsbeurs wordt door de Fabrieksbode medegedeeld, dat Dinsdag 12, Woensdag 5 en Donderdag 5 man werkzaam werden gesteld. Het aanbod overtreft tot dusverre de vraag. Gemid deld kan gerekend worden, dat zich bij elke zitting 3 a 4 personen om los werk aanmelden, dus ongeveer 7 per dag, allen sjouwers. Er heeft zich nog geen ambachtsman aangemeld. Van de werkzaam gestelden werden geplaatst: in de afdeeling algemeene dienst 8molen 2branderij 32spiritus 2machinerieën 4en in de timmer werkplaats 11. De duur der aanstelling was als volgt: 35 een week; 13 een dag3 een hal ven dag en 8 eeu nacht. Reeds in éen opzicht heeft de arbeidsbeurs goed gewerkt, wat betreft den arbeidsduur voor het vaste personeel. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Gedurende de maand Juli werd aan school B alhier bij de Rijkspostspaarbank ingebracht op form, van 1 ct. 18, van 5 ct. 1, samen 19. Juli '89/19, Juli '88 18. Bij het examen in het Engelsch lager onderwijs, te Utrecht zijn geslaagd de heeren M. J. Waale te Zieriksee en M. Van Dijk te Oostkapelle. Bij het examen hoofdakte te Breda zijn geslaagd de haeren A. Beerens te Schoondijko en L. J. De Vries te Zaamslag. Gelijk wij reeds in ons .vorig no. vermeldden kunnen ter beschikking van den Gouverneur-generaal van Nederlandsch-Iudië worden gesteld eenige onder wijzers en onderwijzeressen, om te worden geplaatst als onderwijzer der 3a klasse en als hulponderwijzeres bij het openbaar lager onderwijs voor Europeanen eu daarmede gelijk gestelden daar te lande. Voor uitzen ding kunnen in aanmerking komen zij, die in het bezit zijn der akte van bekwaamheid, bedoeld ia artikel 56b der wet van 17 Augustus 1878 zooals het gelezen wordt volgens de wet van 8 December 1889 of van daarmede gelijkstaande akten. Speciale akten of aan- teekeningen voor vakken van onderwijs strekken tot zij strekte de armen naar haren gemaal uit, terwijl een rauwe kreet aan hare borst ontsnapte. Salantieri, op wien niemand acht sloeg, schoot als het ware stralen vuurs uit zijn oogen naar de vorstin de toppan zijner vingers trilden aan zijn halfgeopende lippen ontsnapte een hoete adem. Zijn slachtoffer zonk plotseling weder in haar stoel terughare han den vielen in haren schoot. Op ruwen, heeschan toon, maar duidelijk verstaanbaar, sprak zij: «Het is waar." «Maar hoe was het u toch mogelijk zoo misdadig te handelen?" vroeg de graaf weder, »hoe kondt ge zoo uw eigen leven vernietigen Waart ge dan niet gelukkig als echtgenoote van een edelman, als moeder van een aanvallig kind?" Da vorstin had den strijd tegen de macht, die haar beheerschte, opgegeven. Met eene overschilligheid, die tot in het diepste der ziel trof, sprak zij»Ik moest het doen." Hoort ge het wel, markies" riep de vorst, pge wildet immers zoo iets ongehoords niet gelooven, ge deedt mijzelf twijfelen aan wat mijne zintuigen hadden waargenomen ge verlangde! de bekentenis der schul dige, ofschoon gij alles met mij hebt aanschouwd. Zijt ge nu tevreden Mij dunkt oen bewijs, als ge thans hebt ontvangen, moet zelfs u voldoende zijn". Salantieri trad nader. De vorstin sidderde; zij wendde het hoofd naar hem toe en keek hem strak aan. »Ik heb tot mija diepe smart vernomen, wat ik hoopte altijd te kunnen betwijfelen en wat ik als vreemdeling veel liever niet gehoord had", zeide hij. «Gij hebt thans recht gedaan, mijn verst en ik ben aanbeveling. Zij, die ter beschikking van den Gouver- neur-geDeraal vari Ned§rlandsch Indië worden gesteld, ontvangena. eene gratificatie voor uitrusting ten bedrage van 500 b. vrijen overtocht naar Batavia als gouvernementspassagier der eerste klasse c. q. ook voor hun wettig gezinc. een voorloopig traktement van 100 ;s maands, ingaande met den dag van aan komst te Batavia. Zij moeten zich schriftelijk verbinden om, ingeval zij niet binnen den aangewezen termijn naar Nederlandsch-Indië vertrekkeD, of om andere redenen dan wèlbewezen ziels- of lichaamsgebreken, buiten eigen toedoen ontstaan, ontslagen worden binnen vijf jaren na aankomst op Java, onverwijld in 's lands kas terug te storten wat is bepaald wegens gratificatie voor uitrusting en wegens overtocht naar Indië. la Iadië worden zij in alle opzichten als burgerlijke ambte naren beschouwd, en zijn derhalve de bepaliogen om trent verloven, wachtgelden, pensioenen en het weduwen- en weezenfonds van toepassing. Voor de verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de Staats courant van 3 en 4 Augustus. Gemengde Berichten. Men verzoekt ons de aandacht vau onze lezers te vestigen op de in dit blad voorkomende advertentie van den heer J. Linse, waarbij deze een paar nieuwe merken sigaren aankondigt. Door de kolfsociëteit »de Prins van Oranje" alhier werd gisteravond het jaarlijksche koning- en prinskolven gehouden. Na eeu strijd van drie uren was de uitslag dat de heer G. Raijerse met 82 pun ten koning, en de heer F. Q. C. den Hollander met 79 punten prins werd. Naar wij vernemen zal op de aanstaande kermis o. a. weder komen de méaagerie méchanique, die ten vorigen jare tegenover het stadhuis hare standplaats had. Het schijnt, dat het méchanique thans onhoorbaar werkt, zoodat buiten de tent niat is waar te nemen of het in beweging is of niet, terwijl, daar er geen steenkolen meer gebruikt worden, de omliggende per- ceelen geen hinder meer zullen hebben van rook. Voorts schijnt het decoratieschilderwerk, waaraan een groote som is ten koste gelegd, geheel te zijn vernieuwd. Den landbouwer L. K. te Kattendijke, die door den brand jl. Vrijdag een groote schade leed, werd ook nog een sommetja aan geld ontstolen. Het voor werp waarin het geborgen was werd ledig terug ge vonden. Gouden en zilveren voorwerpen, die men ook eerst miste, zijn terecht gekomen. Eenige collega's zijn hem met hooi, harnachement en gereedschappen ter hulp gekomen om zijn bedrijf terstond te kunnen voortzetten. Gisterenavond zijn door den laatsten trein naar Vlissingen in den ouden Craaijert drie runderen van den landbouwer P. Hage overreden en gedood. Iorseke. In Juli zijn op het telegraafkantoor alhier verzonden 131 en ontvangen 199 telegr., samen 330. Ia de spaarbank is ingelegd 260,84 en er uit genomen 684,35. Batli. Gistermorgen circa S1^ uur is de Eagelsche stoomboot pOakwell", kapt. Wmttington, geladen met 280000 kilo zand van Antwerpen en bestemd naar Sicxham op een plaat alhier aan den grond gevaren en tot 33/4 uur nm. blijven zitten, waarna zij de reis verder heeft voortgezet. verheugd, dat ik u heb kunnen terughouden van eene overijlde veroordeeling. Maar betoon thans medelijden gij ziet, dat de vorstin diep geschokt iB. Heb daarom medelijden met de zwakke kracht der vrouw staak nu uw verhoor en laat het verleden rusten". Da oogen van den vorst openden zich wijd alsof er een spookgestalte voor hem oprees, pllat verleden", riep Rij. «goed, dat gij mij daaraan herinnert. Luister, graaf Kronstein. Vader mag ik u thans niet meer noemen, maar toch koester ik nog evenveel liefde en eerbied voor u alsof gij het waart. Luister daarom, de zaak is nog niet uit. Er komt nog eene verrassing, waarvan gij voorzeker niet gedroomd hebt, maar de kelk, dien ik te ledigen heb, moet ik tot op den bodem ledigen". plloud op, mijn vorst" sprak Salantieri, plaat ver borgen blijven, wat toch nooit geheel en al tot klaar heid kan gebracht worden. Er zijn geheimen, die alleen God toebehooren". «God zal ze openbaren" hernam de vorst, «wanneer er in de ziel van eene verworpelinge, die met zijne heiligste geboden den spot drijft, tenminste nog plaats is voor de vrees voor zijn gerechten toorn. Daarom luister, graaf, en antwoord mij. Die Meisenberg ver keerde immers in uw huis tot het oogenblik, waarin ik den onzaligen bond sloot, die thans mijo leven vergalt «Zaker" antwoordde de graaf, den vorst vragend aanziende. »0, mijn God", riep de pastoor, «welk een schrikbeeld doemt er voor mija geest op. M*ar neen, dat kan niet mogelijk zijn, dat zou erger zijn dan de zondeval der eerste uaanschen".

Goessche Courant | 1890 | | pagina 1