N°. 90. Zaterdag 2 Augustus. 7?,e jaargang. FEIJILLETOX. Door vreemden wil beheerscht. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentièn voor dit blad aangenomen bijdeheeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. Be prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechti tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald 20 et. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel.j GOES, 1 Augustus 1890. Bij kon. besl. van 30 Juli is met ingang van 16 Aug. 1890 dr. B. Car sten, thans adj.-intp. voor het geneesk. staatstoezicht voor Z -Holland, be noemd tot insp. voor het geneesk. staatstoezicht voor Z. Holland en met ingang van 1 Sept. 1890 dr. E. Wintgens, thans adj.-insp. voor het geneesk. staats toezicht voor N.-Brabant en Limburg, benoemd tot iasp. voor het geneesk. staatstoezicht voor Zeeland. Bij kon. besl. is in zijnen rang overgeplaatst bij het reg. gren. en jag. de Ie luit. F. M. A. Mesch, van het 7e reg. inf. Woensdag hield de Dijkraad van het calamiteuze waterschap EllewoudsdijkBorsele eene vergadering tot behandeling van de rekening en verantwoordiag van het beheer over 1889/90 en andere zaken. Na goedkeuring werden onder Dadere approbatie de ontvangsten vastgesteld op 68341,17 en de uitgaven op 68910,26%. Wegens tegemoetkoming van het Rijk en de provincie was ontvangen 1908,97%. Voor onafgehaalde renten van vorige dienstjaren werd eenb drag van 1338,13% aangewezen uit den dienst 1890/91. Tot verbetering der stemkisten en remmingswerken aan de havennollen te Ellewoudsdijk werd eene om schrijving van werken vastgesteld. Naar aanleiding der ongunstige uitkomsten der voor- jiars- en herhalingspeilingen besloot de vergadering tot uitvoering van onderzeesche oeverwerken door be- zinkiog en bestorting, ter bestrijding waarvan het dijk- geschot werd verhoogd met 5 van de vroeger vast gestelde som en tot heffing der gewone bijdragen van de aangrenzende polders of waterschappen. Ondelando. Bij de herstemming voor een lid van den raad dezer gemeente zijn uitgebracht 41 stemmaD. Gekozen met 35 stemmen de heer Pieter Mol Johz. Dhr. Daniël Boone bekwam 6 stemmen. Tolen. Door den gemeenteraad is besloten ter eere van den tienden jaardag van onze prinses aan de schoolkinderen een feest te bereiden. Uit de ge meentekas is daarvoor 200 beschikbaar gesteld. Voorts werd besloten eene geldleening groot 10,000 ad 3Va pet. aan te gaan met jaarlijksche aflossing van 300, ten einde de haven over eene lengte van van 127 meters te herstellen. Tot secretaris der gemeente Voorschoten is be noemd de 1 ear G. E. C. R i b b i u s thans secretaris- en .vanger van Willemstad. Het officieel bezoek van H. M. de Koningin met H. K. H. Prinses Wilhelmina aan de gemeente Arnh am is bepaald op Woensdag 6 Augustus a. s. Dbl Cr oil enDomelaNieuwenhuia. De hflfr C. Croll heeft eene brochure geschreven, waarin bij zijne uittreding uit de 9Sociaal-democratische partij" tod cht. 9 De heer Domela Nieuwenhuisschrijft hij o. a. 36) (Vervolg.) Negende hoofdstak. Graaf van Kronstein had zijn komst gemeld en ter bestemder tijd reed de vorst naar het station om den ouden man af te halen. Deze verschrikte toen hij be merkte, dat zijne dochter den vorst met vergezelde. 9 Is Sophie ziek", vroeg hij, »of is er met den klei nen Kurt iets gebeurd?" pGij zult alles vernemen, vader", antwoordde de vorst, 9 maar niet hier, niet in da open lucht, die het naar eenig menschelijk oor zou kunnen overdragen. De graaf keek hem verbaasd aan en nam zwijgend naast zijn schoonzoon in het rijtuig plaats. Hij was te veel man van de wereld en van vormen om verder te vragen, al toonde ook zijn gelaat angstige spanning, die hij tevergeefs trachtte te verbergen. Hij was een man van omstreeks zestig jaarzijn «del gelaat droeg scherpe trekkenzijne donkere oogen, het kort gesneden grijze haar, zijn eveneens sterk grijzende knevel en zijne hooge, krachtige gestalte deden denken aan de ridders uit den tijd van Lode wijk XIII, die ook op hoogen leeftijd nog uitmuntten door moed, waardigheid en galanterie. Zijne beginselen op het punt van wet en plicht ten opzichte van de eer eens edelmans waren meedoogenloos streng en hij ver gaf noch zichzelven noch anderen het geringste ver zuim daartegen. Tevergeefs keek de graaf naar zijne dochter uit, toen het rijtuig het plein opreedook de kleine Kurt was is theoretisch, streng communist, erkent het individu slechts als deel der gemeenschap, als »ean rad in bet grooto maatschappelijke raderwerk"; ik daarentegen meen, dat het individu geen genoegen kan nomen met de rol van rad, om de doodeenvoudige reden, dat h-t individu meer is dan een rad, namelijk een volledige machine met e6n volledig stel organen, behoeften, wenschen, van welker vrije werking en bevrediging het geluk van het individu afhangt en die derhalve geen stoornis mogen ondervinden door een verband, aangelegd tegen den wil van 't individu ik huldig dus de rechten van 't individu tegenover de lictie De heer Croll zet daarna breedvoerig uiteen, op welke gronden hij het recht, van welk menschelijk gezag ook, om van anderen gehoorzaamheid te vorderen, ontkent, met de practische opmerking echter er bij, dat hij zelf niet gaarne nu reeds op de volledige toepassing der consequentie van zijn beginsel zou aan dringen, omdat de tijd daarvoor »nog lang niet ge komen" is. Kon de heer Croll bet met de opvattingen, welke de heer Nieuwenhuis huldigt, niet vinden, ook beider persoonlijkheden kwamen met elkander iu botsing. Het beschuldigings-register van eerstgenoemde tegen den laatste is zeer lang en vult ongeveer de helft der brochure. De heer Croll verwijt zijn voormaligen chef hoofdzakelijk, dat hij zich te veel op den voorgrond stelt en zich laat opkammen." Op blz. 30 leest men »Hij (de heer Domela) maakt bespottelijk, dat de kranten van den Koning vei tellen dat hij vogeltjes heeft gekocht of de eerste grasboter heeft gekregen en dat de portretten van vorstelijke personen overal worden uitgestald, maar nog onlangs laat hij in zijn eigen blad plaatsen, dat Domela Nieu wenhuis het eerste kievitsei heeft ontvargen en dat zijn eigen portretten te koop zijn, die hij duldt, dat overal, in lokalen waar hij zelf geregeld verkeert, worden opgehangen, een vertooning, waar zelfs buiten landers hunne verwondering over te kennen geveD. De heer D. N. maakte zoo menigmaal bespottelijk den ophef, die wordt gemaakt over giften door vorsten geschonken, maar hijzelf vertelt in een openbare ver gadering van arme werkstakende veenwerkers, dat hij, Domela Nieuwenhuis, 100, zegge honderd gulden, geeft voor hun zaak. Dat heet pas: riaat de linker hand niet weten wat de rechter doet". In dezen trant gaat het verschillende bladzijden achter elkaar voort. Ook de Centrale Raad en het partij-referendum worden besproken en zoo wordt hier een merkwaardig licht geworpen op de leiding in da sociaal-democratische partij. Het relaas van den heer Croll bewijst opnieuw, dat wellicht geen partij meer tot tweedracht en dwang leidt, dan die der sociaal-democraten. Wij zien het in Duitschland, in Frankrijk, in Engeland. O/eral zitten de socialistische leiders elkander in 't haar en de strijd kenmerkt zich door een hartstocht, welke scherp af steekt bij de fraaie leuzen en spreuken, welke die partij als haar monopolie beschouwt. Hat socialisme leeft door het opwekken d»r men- schelijke hai tstoebtenhet kan niet anders of het zal er niet om zijn grootvader de armpjes toe te steken, en de blikken van den ouden man werden steeds som berder hij kreeg een voorgevoel alsof hem een groot onhdil dreigde en op dan bodem zijner ziel kwam da vreeselijke gedachte op of wellicht dochter en kleinkind beiden het slachtoffer waren geworden van een kwaad aardige ziekte, en dat de vorst hem laügzaam op dezen slag wilde voorbereiden. 9 Ik smeek n", zeide hij, de hand van den vorst vattende, »ik smeek u, zeg mij toch wat er gebeurd is. Deze lange onzekerheid is pijnlijker dan het ergste, dat de vrees mij voor den geest toovert." De vorst beantwoordde den handdruk des grijsaards, maar hij boog zwijgend het hoofd en bood hem den arm om hem naar het salon te geleiden. Daar stond een ontbijt gereed, maar de graaf nam alleen een glas madera en een beschuit. Hij was nu vast overtuigd, dat zijne dochter en haar kind dood waren. »IIoe is het gebeurd?" vroeg hij met bevende st9m, toen de vorst hem naar zijn studeervertrek had ge bracht, waar hij in een stoel nederzeeg. »Ik weet alles, zeg mij alleen maar hoe hot gekomen is, zoo snel, zoo onverwacht, waarom kon ik er niet tijdig zijn om ten minste een woord van afscheid vaQ haar te ontvangen, was er dan geen tijd meer om mij te laten halen De vorst schudde droevig het hoofd. De smart van den Guden man sneed hem door de ziel en hij schrikte er bijna voor terug deze gebogen gestalte een zoo harden slag te mo3ten toebrengen. Maar het moest gebeuren. Bereid u voor, vader, veel ergers te booren dan ge vreest." aErgers", riep de graaf, terwijl hij veibaasd opkeek, zhoe zou dat kunnen?" »IIoor mij aan; maar verzamel al uwe krachten ook door di» hartstochten ten ondergaan. De geschie denis van don dag leert hat iederen dag met meer n üruk en grootere welsprekendheid! (R. N.) liet Gereformeerd Jongelingsblad bei at een zeer uitvoerig verhaal van zes miliciens, die eerst bezwaar maakten om zich te laten inenten, maar zich lieten overreden en er ten slotte toe overgingen. Een van hen, die het verhaal gesteld heeft, verklaarde dat hij de vaccine niat overbodig vond, maar tegen den dwang was. Een zevende, die sterk door de pokken geschonden was en ook bezwaar maakte, behoefde zich niet aan de vaccine te onderwerpen. Het interessante van het verhaal is, dat de jongelui toch verstandiger bleken dan zij, die hen opzetten, zegt de Arnh. Ct. Naar wij uit goede bron vernemen, zal de heer H. De Veer wegens gezondheidsredenen het hoofd redacteurschap van het Nieuws van den Dag neer leggen en waarschijnlijk opgevolgd worden door prof. dr. Jan ten Brink. Vad Aan de belangrijke betrekking vaD directeur van het Rijkspensioenfonds voor weduwen en weezen van burgelijka ambtenaren is, naar het Vad. meldt, een jaarwedde van ƒ5000 verbonden en een bij koninklijk besluit vast te stellen toelage. Bij het nieuwe pensioenfonds zal een statistisch bureau worden opgericht tot verkrijging van de noodige sta tistieke inlichtingen betreffande het ambtenaars per soneel dat uit ongeveer 16.000 actief dienecdan bestaat. Da Engelsche Commissie tot bescherming van inboorlingen tegen sterkedrank heeft een adres gericht aan den Koning van Nedarland, met verzoek, dat 's Konings Regeering medewerke tot de voorge stelde maatregelen om den Afrikaanschen drankinvoer te Heiasten en te controleeren. De heeren zijn aan een verkeerd adres. Nooit beeft onze regeering zich daartegen verzet. Maar het zijn de andere Mogendheden, die weigeren de besluiten der Brussel8che conferentie in werking te doen treden, als riet tot het heffen van invoerrechten op andere artikelen *ordt besloten, 'c Is dus de schuld der an dere Mogendheden, als de drankinvoer onbelemmerd blijft. Vad.) In de Arnh. Ct. vonden we de volgende »w a r e geschiedenis uit het leven van een ambachtsman" medegedeeld Ilet was in de stad X. mole geworden zich bezig te houden met werken van barmhartigheid, en zoo konden menschen, die een naam hadden op te houden, er zich naar hun meening niet aan onttrekken. Aan den avond van den dag, dat een bleeke schoen maker zijne rekeningen bij vernieuwing had uitge schreven en rondgebracht, door den nood gedreven, en er ook eene had afgegeven aan het huis van den hoofdambtenaar Y., zonder betaling te ontvangen, was •er een concert ten bate van eene vereeniging tot het redden van jeugdige misdadigers. De vrouw van den hoofdambtenaar bezocht het met hare kinderen. Eene en val mij niet in de re ie; wij kunnen dan samen overleggen wat ons te doen staat." Langzsam, dikwijls naar kracht zoekend, maar ie der nutteloos woord vermijdend om de onzekerheid van den graaf te verkorten, verhaalde de vorst wat er gebeurd was. Da grijsaard zat ternedergeslagen in zijn stoel en kromp hoe langer hoe meer ineen. Hij sprak niet, hij keek nht op; afentoe ontwelde er slechts een korte snik aan rij ie borst. »Ea Meisenberg?' vroeg hij eindelijk, »ik heb altijd veel van den jongen man gehouden zijn vader was mijn beste vriend." »Hij is zwaar verwond" antwoordde de vorst. 9 En die vreemdeling?' vroeg de graaf verd ir d weet gij niet, wie hij is?" »Hij draagt een goeden Italiaanschen naam" zeide de vorst. »IIat toeval heeft hem deelgenoot gemaakt van dit verschrikkelijk geheim en ik moet zeggen, ik ben blijde dat juist hij het is, want hij is kalm en beraden ik heb hem gedurende zijn verblijf hier leeren kennen en hoogachten en ik geloof mij op zijne bescheidenheid te kunnen verlaten." 9 Het is hard, zeer hard" zuchtte de graaf, »dat 't geheim van zulk een ongeluk een vreemdeling tot getuige heeft en toch is het nog een geluk, dat er slechts éon getuige is. Zijt ge zeker, dat niemand anders iets ervan weet?" Daaromtrent meen ik zeker te kunnen zijn, hoe wel ik geloof, dat verscheidene personen er iets van vermoeden. Er heeft hier een voorval plaats gehad, dat ongetwijfeld opzien heeft gewekt en van Yelsen, de vriend van Meisenberg, vermoedde ongetwijfeld wel van wie dat geheimzinnige geschenk in geld afkom stig was." »Een geschenk in geld?" riep de graaf, »o, mijn God, hoe laag, hoe laag! Hoe is hat mogelijk, aanzienlijke uitgave veroorzaakte het, maar zij gaf het geld gaarne, want zij Was lid van de Vereeniging die hst ReddiDgshuis stichtte, en bezat een warm hart. Had zij maar voor alle jonge zondaars met groote offers het ware heil kunnen koopen 1 Hat concert was ten einde. Omdat het weer goed was, ging mevrouw met hare kinderen te voet naar hois. Onderweg ont moette haar een politiebeambte, die een knaap als gevangene wegbracht. Zij vroeg, »wat heeft het kind misdreven?" »Hij heeft gestolen", laidde het antwoord. Alweder zoo'n ongelukig wezen, dat in ons Reddings huis te huis behoort", zuchtte mevrouw. Den volgenden dag kwam de hoofdambtenaar met eene zeer ernstige bedroefde uitdrukking op het gelaat in de kamer. 9 Het oudste kind van onzen schoenmaker heeft gisteren den diefstal bedreven, waarover gij spraakt", zeide hij. 9 Wat, zijn kind!" riep zijne vrouw ontsteld uit, 9de schoenmakersjongen, die ons altijd zijns vaders werk te huis bracht Odat is verfoeilijk, dat menschen stelen, die goede verdiensten hebben." 9 Weet ge echter ook, mijn liefste", hernam haar echtgenoot, 9aan wien de knaap de schuld geeft van het kwaad dat hij heeft misdreven Aan u en onze kinderen." 9lioe afschuwelijk!" riep de vrouw uit. 9 Ja", hernam hij, 9als men het knaapje vroeg, wat hem tot zoo groot kwaad bracht, bleef hij stom. Als men er hem op wees, dat men niet begreep dat hij tot zoo iets kwam, die zulke brave ouders had, zuchtte hij en begon te weenen. Op de vraag, waarom hij stal? antwoordde hij: 9van honger, want we hadden den geheelen dag niets te eten gehadWe konden het niet meer verdragen. Vader had geen brood voor(ons". 9Op de opmerking dat zijn vader toch een goed schoenmaker was, die goede klanten en goede ver diensten had en vlijtig en spaarzaam was, antwoordde hij verder9ja, vader heeft werk en arbeid van 's morgens vroeg, tot ;s avonds laat". En als hem dan verder gevraagd werd of vader dan zijn verdiensten in de kroeg verteerde, barstte hij los: 9Neen! Vader heeft geen schuld, maar mevrouw Y. heeft schuld en vele heeren en dames, die vaders klanten zijn, maar hun rekeningen niet betalen". 9 Ach ik geloof dat ze hem voor rijk houden, maar door de concurrentie zijn de verdiensten zoo klein en moet het meeste geli terstoni naar den koopman in leder". Mevrouw Y. verbleekte. De geheele treurige geschie denis stond haar in eens duidelijk voor oogen. Zij gaf almoezen aan bedelaars, steunde allerlei werken van barmhartigheid, maar bij al die werken van liefde had zij haar eersten plicht verzuimd, den nijveren hand werksman, die zoo moeilijk het hoofd boven water hield, zijn zuur verdiend loon terstond uit te betalen. Daardoor werd zij, die reddingshuizen voor jonge mis dadigers hielp stichten, oorzaak dat een onschuldig kind van brave, vlijtige ouders tot diefstal verviel De ernstige, ware geschiedenis is ten einde. Wie ooren heeft om te booreD, die hooreMevrouw Y. betaalt nu altijd prompt. dat zoo iets, waarvan men tot hiertoe alleen in Frank rijk heeft gehoord, op Duitschen grond heeft kunnen plaatsgrijpen Da vorst vatte de hand van den ouden man en zeide op bewogen toon 9lk weet wel, beste vader, dat het niet uwe schuld is, dat een gravin Kronstein zoo haren plicht vergeten kon." Een tijd lang bewaarden beidan het stilzwijgen. Toen vroeg de graaf9En wat moet er nu gebeuren «Salantieri", zeide de vorst, 9heeft mij gewaar schuwd niet naar den schijn te oordeelen; hij heeft mij eraan herinnerd, dat de wet ook den grootsten misdadiger niet onverhoord veroordeeld. Wij moeten de schuldige hooren, hoe zwaar, hoe onnoemelijk zwaar het ook voor ons zijn moge. Ik ben dat aan mijzelven, aan u en ook aan haar verschuldigd. Ook pastoor Meinert, de vriend en biechtvader van mijne familie, is van dezelfde meening. Helaasvoegde hij er met trillende stem bij, »hij heelt nauwelijks hoop, dat zij in staat zal zijn zich van de zware aanklacht te zuiveren." 9Acht hij, die toch haar zieleleven kennen moet, haar dan tot zulk eene misdaad in staat 9 Hij achtte haar daartoe niet in staat" hernam de vorst, >hij herinnerde mij zelfs aan het geluk, de trouw, de liefde en de toewijding der verloopan jaren hij verzekerde, dat hij baar altijd gekend had als een vroom, trouw en geloovig persoon, maar »Maar?" vroeg de graaf op angstigen toon. 9Hoor hem zelf' zeide de vorst, »hij moet hier zijn; ik heb hem verzocht te komen. Ook Salantieri zal ik laten roepen, u moet vrij en onpartijdig oor deelen. Hoor eerst de getuigen en dan de verdediging der beklaagde, wanneer zij, wat God gave, iets tot hare verdediging heeft in te brengen." Dan vreemdeling hooren" riep de graaf, 9 on den

Goessche Courant | 1890 | | pagina 1