1890. N°. 89. Donderdag 31 FEUILLETON. Door vreemden wil beheerscht. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75 Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. Be prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel.] GOES, 80 Juli 1890. Men doelt ons mede, dat het heden juist dertig jaren geleien is, dat de gasfabriek alhier voor het eerst lichtgas leverde. Ter herdenking van dit feit is door het personeel der fabriek boven den steen in het gebouw, die de opening der fabriek vermeldt met de namen der hearen mr. M. P. Blaaubeen, J. W. Van Kerkwijk en G. H. Kakebeeke, een troféa aangebracht van vlaggendoek, groen en bloemen, ter wijl ook de drieklear van het gebouw wappert. Evenwel vermeldt de Qoesche Courant van 27 Augustus 1860, dat de feestelijke inwijding en de ontsteking der straatverlichting op dieo drg zou plaatshebben en die van 30 Aug. d. a. v. dat die 0)k werkelijk toch heeft plaatsgehad. Bij Zr. Ms. besluit is o. m. met ingang van 2 Aug. a. 8. benoemd tot adelborst Ie klasse bij de zeemacht de adelborst 2e kl. J. /E. R a m o n d t. Iq de gisteren gehouden vergadering der k o 1 f- sociëteit »de Prins van Oranje" alhier is het jaarlijksche koningkolven bepaald op Dinsdag 5 Augustus a. s. Tevens werd voorloopig besloten om, bij gelegenheid der kermis, tot een der twee door het gezelschap van dhr. Van Doeselaer uit Antwerpen te geien tooneel- vooratellingen den leden der sociëteit vrijen toegang te geven met ésne dame. Zoo mogelijk zal na afloop der voorstelling een bal worden georganiseerd, toe gankelijk voor de kden met recht van introductie. Ellewoudsdijk. Op hst verzoek, door een belang hebbende bij Ged. Staten ingediend, tot vernietiging van de benoeming van den heer J. Bruggeman te Driewegen tot gezworen bij het waterschap Ellewouds dijk, en zulks op grond van informaliteiten, is afwij- z >nd beschikt, zoodat de benoeming gehandhaafd blijft. Bij het examineeren van candidaten voor da be trekking van commies bij 'g Rijks belastingen is als ztoianig toegelaten de heer A. Looij Az. te Elle- woudsdijk. Tot honorair lid van de »Socié des ingénieurs Givils de France" te Parijs, is benoemd de heer J. F. \V. Conrad, president van het kon. instituut van in genieurs. Bij kon. besluit is ingetrokken het kon. besluit, houdende benoeming met ingang van 1 Augustus 1890 van den directeur van het post- en telegraafkantoor te Sluis, J. A. Dorrenboom Jr., in gelijke be trekking te Zieriksee. - Door het hoofdbestuur der Belgische staatsspoor wegen is besloten thans ook over te gaan tot de invoering van het zonentarief op hare lijnen. Het Vad. verklaart het onlangs ingediende wetsontwerp tot regeling van den krijgs- dienst met warme sympathie te begroeten. Daarin zijn alle grondbeginselen neergelegd, voor welke het Vad. nagenoeg twintig jaren lang gestreden heeft. Iu de eerste plaats de persoonlijke dienst, afschaffing van eiken vorm van dienstvervanging en toepassing van algemeenen weerplicht wel te onderscheiden van algemeenen dienstplicht in gezonden zin. Daarentegen zijn in het ontwerp bepalingen gemaakt die de strekking hebben om het bezwarende, dat voor 35) (Vervolg.) De vorstin was den ganschen morgen alleen in hare kamer geweestzij had eerst als gewoonlijk in doffe onverschilligheid maar met eene lijdenstrek op het gelaat mêrgezeten, met een boek in de hand, waarin zij echter weinig las. Zij was zeer vroeg opgestaan, daar de kindermeid haar verteld had, dat de vorst en Salantieri reeds uitgereden waren. Bij dit bericht had ze verbaasd opgezien, maar ze had niets gevraagd en ook geen verder teeken van belangstelling gegeven. Na eenigen tijd had ze evenwel het boek, dat ze in de hand had, heftig weggeworpen ze was van haar stoei gesprongen, hare gelaatstrekken teekenden hevige angst en ze had handenwringend de kamer rondgeloopen. Dit geschiedde op hetzelfde oogenblik waarin Salantieri al zijne wilskracht bezigde om den vorst en Meisenberg te beheerschendaarna was ze hevig verschrikt op een stoel nedergezegen, alsof ze onverwachts een schot had vernomen ze had de handen tegen het hart ge drukt en de oogen gesloten, daarna met een dankbaren blik hemelwaarts gestaard en de lippen geopend alsof g) een jnichkreet wilde aanhtffm. Ditzelfde had zich neg eens herhaald, doch na den tweeden keer was er na den juichtoon een trek van medelijden op haar sommigen in persoonlijke vervulling van den dienst plicht gelegen kan sijn, zooveel mogelijk te vermin deren. Tot vrijwillige vervroegde vervulling van den dienstplicht en uitstel zelfs gedurende vijf jaren van de eerste oefening wordt onder bijzondere voorwaar den gelegenheid gegeven en verkortirg van oefenings- tijd toegestaan aan hen, die bij hun inlijving aan bepaalde voorwaarden voldoeD. Op deze wijze zal ten slotte een ieder gebaat zijn met den persoonlijken dienst. Een tweede hoofdbeginsel van het ontwerp is, dat in de land- en zeeweer eDkel dienstplichtigen no men die reeds bij het leger hun dienstplicht vervuld hebben, en deze reserve \ai het leger dus geheel bestaan zal uit geoefende manschappen, die blijven dienen bij het wapen, waarbij ze geoefend zijn. Het is duidelijk, dat de militaire waarde van dit gedeelte der levende strijdkrachten zoodoende aanzienlijk zal worden verhoogd. Dan zal de nieuwe wet ons eindelijk eens een behoorlijke aanvulling verzekeren, aan welke thans bij de zeer groote verliezeü, die een oorlogvoe rende krijgsmacht vooral in den eersten tijd to wach ten staan, meer dan ooit dringende behoefte is. De voorstellen der regeering zullen ons geven een leger van 116,000 man en daarnaast een dadelijk beschikbare landweer van ongeveer 50,000 man, een legermacht waarmede wij waarlijk met gerustheid de toekomst tegemoet kunnen gaan. Dat resultaat zal verkregen worden door een jaarlijksche lichting van ten hoogste 13,200 man voor volledige oefening en ten hoogste 2500 man voor verkorte oefening (3 maanden), benevens 600 man voor de actieve zee macht. Duur van den diensttijd voor de ingelijfden bij de actieve zeemacht 6 en bij de actieve landmacht 8 jaren daarna gaat de dienstplichtige voor den tijd van 5 jaren bij de zee- of bij de landweer over. Gaat men nu na, dat reeds in 1867 een militieconlingent vaa 14000 man door de toenmalige regeering noodig geoordeeld werd, en hondt men rekening met de voort durende vei meerdering der bevolking, dan msg waar lijk de ei8ch der regiering, wat de grootte van het jaarlijksch contingent aangaat, niet overdreven heeten. De hoogere uitgaven, die uit de nieuwe regeling zullen volgen, worden door de regeering geschat op 1,550 500, in mindering waarvan echter de kosten der schutterijen komen tot een bedrag van 228,000, zoodat een jaarlijksche verhooging van uitgaven blijft van 1,322,500. Daarbij moet echter in aanmerking worden genomen, dat ook bij het bestaande stelsel de kosten grooter zouden worden indien werd overgegaan tot het uitbreiden der militie en het verbeteren d*r schutterijen, bv. in den zin als in 1881, toen generaal Reuther minister van oorlog was, voorgesteld werd. Daarbij zouden de jaarlijksche uitgaven vermeerderd zijn met 2,270,600, een groot verschil dus in 't voordeel van het nu aanhangig wetsontwerp. Utrecht. Gekozen tot lid der Tweede Kamer hot liberale aftredend lid dhr. A. L. W. Seyffardt met 1045 van de 1060 geldige stemmen. Er waren 47 blanco-biljetten. Arnhem. Gekozen het aftredend lid dhr. W. Rooseboom met 555 van de 060 stemmen. Dhr. Tindal had 60 stemmen. Er waren 28 blanco biljetten. Omtrent de behandeling van de zaak der aan varing tusschen de Prins F r e d er ik en de Marpessa wordt uit Londen nog aan de Amst. Crt. medegedeeld gelaat zichtbaar geworden. Dit alles had juist zoolang geduurd als Salantieri met alle inspanning zijner wilskracht den gang van het duel had geleid. Maar hij had toch de vorstin reeds zoozeer aan zich onderworpen, hij had haar ge dwongen zoo geheel en al éen met hem te zijn, dat al hare gebaren en bewegingen dezelfde waren, die zij ongetwijfeld zou gemaakt hebben als ze zelf het duel bad bijgewoond, van den angst en den schrik voor het schot tot de vreugde over het behoud van haren gemaal en het vriendelijk medelijden met de verwonding van den heer van Meisenberg. Toen het duel geëindigd was en Salantieri tot zijne gewone kalmte was teruggekeerd, hield ook deze bij zondere gevoeligheid der vorstin weder op. Ze keek rond, als ontwaakte ze nit een droom ze scheen een oogenblik in hare herinnering te zoeken en daarop verzonk zij weder in hare vroegere rustige, onverschil lige, doffe mijmering. Met den kleinen Kurt bemoeide ze zich in het geheel niethet scheen zelfs alsof ze bij den aanblik van het kind een soort van afkeer ondervond en alleen de smartelijke blik, waarmede zij hem in het eind nakeek als het kind, dat zelf schuw en angstig werd voor de koele onverschilligheid zijner moeder, bewees, dat ze toch nog iets voor het kind gevoelde. Zij at werktuigelijk iets van de spijzen, die haar werden voorgezetdes avonds ging ze reeds vroeg naar hare slaapkamer en het meisje, dat af en toe aan de deur ging luisteren, hoorde niets dan van tijd tot tijd een pijnlijk gekreun. Voor de Engelsche reeders trad als verdediger op de advocaat-generaal, voor de Maatschappij «Nederland" sir Walter Philemore, een bekend rechtsgeleerde. De vei klaringen van kapitein Visman lieten aan duidelijkheid niets te wenschen over. De kwartiermeester van de Prins Frederikeen Zweed, was echter zoo zenuwachtig, dat de verdedi ger van de tegenpartij den man spoedig in de war bracht en hij een zeer weifelende verklaring afljgde over de uitgevoerde manoeuvres. Het journaal van de Marpessa bleek geheel ver anderd te zijn, waarover men heenstapte met de lachende opmerking, dat htt door den eersten stuur man opgemaakt was, terwijl de passagiers van de Prins Frederik in de kajuit zaten, en de stuurman beter zeeman dan klerk was. De kapitein Geary van de Marpessa en zijn getui gen bezwoeren eerparig dat zij de stoomfluit van de Prins Frederik niet gehoord hadden dan eenige oo- genblikken vóór de aanvaringdat zij de Prins Fre derik aan hun bakboord hoorden, en niet aan stuur boord, en dat zij niet meer dan 2 a 3 mijlen vaart liepeD, evenals de Prins Frederik. Een der getuigen echter stond lijnrecht daartegen over en verklaarde dat de Marpessa tot even vóór de aanvaring full speed geloopen had. (Deze verklaring komt overeen met hetgeen de matrozen van de Prins Frederik ons bij hun aan komst aan de Handelskade mededeelden, uit den mond der Engelsche stokers gehoord te hebben. Red. Amst. Crt.) De rechter wees deze verklaring echter af, op grond dat de getuige een paar dagen dronken was geweest en een parti pris tegen den kapitein had. Alle lof werd gebracht aan de goede orde en dis cipline, die aan boord van de Prins Frederik heerschte, doch de rechter nam aan, dat de Prins Frederik den boeg der Marpessa had gekruist, dus voor haar overgeloopeo was, en verklaarde op grond daarvan de Prins Frederik schuldig. Dit is trouwens niet te verwonderen, voegt onze berichtgever erbij, daar van de 10 maal, dat derge lijke processen hier gevoerd worden, de Engelschen 9 maal gelijk krijgen. De eventueel te houden toelatings-examens voor den artillerie-cursus en den voorbereidenden practischen cursus der militaire school zullen den 19en Augustus a. s. te Delft een aanvang nemen, en tot en met den 22en Augustus d. a. v. duren. Het daaraan voorafgaand geneeskundig onderzoek zal den 18en Augustus t. v. des voormiddags te 9 uren in het militair hospitaal daar ter stede plaats hebben. Voor het geval herkeuring kan worden toegestaan, zal deze den 23en Augustus d. a. v. om 9 uur in het militair hospitaal te 's Gravenhage geschieden. De aanvragen om toelating aan genoemde inrich tingen moeten vóór 11 Augustus 1890 bij het depar tement van oorlog zijn ingekomen. Indien de gevorderde getuigschriften of diploma's niet vóór dien datum zijn uitgereikt, kunnen deze na de indiening der aanvrage aan gezegd departement worden ingezonden. De minister van oorlog heeft afwijzend beschikt op een adres van de Maatschappij van landbouw in Limburg, houdende verzo«k om, evenals in België en Zoo verliepen er eenige zeer droevige dagen op het slot. De ou ie R^inhold waagde het Diet meer tot den vorst te spreken, nadat hij het beslissende antwoord van den geestelijke had gehoord en ook de vorst roerde de oorzaak van zijn smart niet meer aan. Wat zou het geholpen hebben, er was toch geen ommekeer, geen verbetering te wachten hij had nog slechts dien eenen plicht tegenover den ouden graaf Kronstein te vervullen, dezen zelf over zijne dochter te doen recht spreken, en hetgeen verder moest geschieden zooveel mogelijk in overeenstemmiog te brengen met de eer en den naam van twee zoo oude geslachten, die tot de voornaamste en meest geëerbiedigde uit het gansche land behoorden. Ook met Salantieri sprak hij niot over zijn leed en da Italiaan toonde als altijd zijne gewone tactvolle bescheidenheidhij trachtte des avonds, wannear hij bij den vorst op dims kamer zat, te ver tellen over het een of ander onderwerp, waarvan hij wist, dat het zijn gasthoer belang inboezemde en soms gelukte het ook wel dezen een tijd lang aan zijne sombere overdenkingen te ontrukken en hem tot een levendiger gesprek te verlokken. Vooral was dit het geval, wanneer Salantieri vertelde van zijne reizen, van het volksleven in de verschillende landen die hij bezocht had en van de eigenaardige genoegens der verschillende wereldsteden. Dan luisterde de vorst met klimmende aandacht, hij wierp er enkele vragen tusschen en krikte dikwijls toestemmend, wanneer Salantieri terloops opmerkte, dat er geen beter ge neesmiddel voor droeve levenservaringen is dan de af- Frankrijk plaats heeft, de onder de wapens zijnde zoons of knechts van landbouwers, in de groote drukte van den oogst, op hunne aanvraag voor 4 of 6 weken met verlof naar huis te zenden. rTwwn- «ijirwra V.T- .'*1* -zxiimr.v-w lacsags» :sre?K*r^s»gBtmaHl Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Zondag heeft ds. Van Oosten te Lekkerkerk plechtig herdacht zijne 25jarige evangeliebediening. (Da eigenlijke datum was Dinsdag 22 Juli). ZEerw. was o. a. predikant te Bath en Rilland en te Elle- woudsdijk. Beroepen bij de Chr. Geref. gemeente te Middel burg de heer W. H. Oosten, cand. te Amsterdam. Bij het examen hoofdakte te Breda zijn geslaagd de heeren P. C. De Moor te Zaamslag en J. F. Peule man te Hengstdijk. Bij het examen Fransche taal lag. onderw. zijn te 's-Gravenhage geslaagd mej. A. S. W. Rinders te Middelburg en de heeren J. F. Faas te Ter-Neuzen en J. Van der Hage te Stoppeldijk. Rechtszaken. Iq zake J. B., oud 29 jaren, zonder beroep, geboren en wonende te Kloetinge, thans gedetineerd te Middel burg, is op heden (Woensdag) door de Arrondissements rechtbank te Middelburg het navolgende vonnis ge wezen Overwegende dat door de bekentenis van de beklaagde ter terechtzitting, dat zij het bij dagvaard vermelde feit heeft gepleegd en door de aanwijzing, voortvloeiende uit de verklaring van de ter terechtzitting onder eede gehoorde getuige Janna De Vos, buisvrouw van G. De Waard, dat zij op 23 Maart jl. in de luur van het kind van de beklaagde heeft gevonden een grintsteen ter grootte van een knikker en op onderscheidene dagen daarna telkens een der ter terechtzitting als overtuigingstukken aanwezige 5 spijkers, wettig en overtuigend is bewezen het aan de beklaagde bij akte van dagvaard te laste gelegde; O. dat door den ter terechtz. onder eede gehoorden deskundige J. J. Berdenis Van Berlekom is verklaard dat in het algemeen bij een kind van 6 maanden het doen inslikken van eenige spijkers als de in judicio aanwezige den dood zal tengevolge hebben, doch dat die onder de meest gunstige omstandigheden zich langs den natuuilijken weg kunnen verwijderen; O. dat de rechtb. zich met dit gevoelen vereenigt en, het als resultaat van eigen onderzoek overnemende, beslist dat de uitvoering van het voornemen van de beklaagde om het kind te dooden alleen daardoor niet is voltooid dat die voorwerpen zich langs den natuur lijken weg uit het lichaam hebben verwijderd O. dat door de mede ter terechtz. als getuige en deskundige gehoorden dr. A. v. d. Swalme, oud-direc teur van het krankzinnigengesticht te Delft, als zijn gevoelen is medegedeeld, dat de beklaagde ten deze niet toerekenbaar heeft gehandeld O. dat de rechtbank zich ook met dit gevoelen vereenigt en met de gronden, waarop de deskundige zijn gevoelen heeft doen steunen, en mitsdien beslist, dat het begane feit aan de beklaagde niet kan worden toegerekend, wegens de gebrekkige ontwikkeling harer verstandelijke vermogens. Gezien art. 37 alinea 2 van het wetboek van straf recht, art. 216 alinea 2, 219 van dat van strafvordering» wisselende indrukken des levens en de opwekking, die den omgang met andere menschen in eene andere omgeving met zich brengt. De vorst had weinig gereisd; hij was kort na de voleinding zijner studiën naar Hoheuwartburg getrok ken om daar als heer en meester op te treden en ofschoon hij zich in het huiselijk leven altijd zeer goed had kunnen schikken, had hem toch dikwijls do lust bekropen de wereld ook buiten zijn kleinen kring te leeren kennen. Thans was zijn huiselijk geluk verwoest en alle hoop, dat het ooit weder zou worden opge bouwd, was vervlogen. Was het wonder, dat zijn zucht om de wereld te leeren kennen zich nu krachtiger dan ooit deed gevoelen, vooral daar Salantieri door zijne reisverhalen zijn lust daartoe prikkelde Te Steinau had het gebeurde te Hohenwartburg groote belangstelling gewekt. In een zoo kleinen kring, waar men elkander dagelijks zag en sprak, kon het wel niet anders of het verhaal van het duel tusschen den vorst en Meisenberg ging spoedig van mond tot mond. De laatste had zich ziek gemeld en het heette dat hij lijdende was aan hevige zenuwkoortsen. De com mandant van het regiment bevestigde dit en toonde diep medelijden met den jongen man; de overige offi cieren volgden dit voorbeeld ea ieder deed alsof hij in ernst aan de ziekte van den heer van Meisenberg geloofde. Iedereen wist intusschen hoe da vork in den steel zat en met vrienden en bekenden sprak men ook, ernstig of den jongen man beklagend, sous ook

Goessche Courant | 1890 | | pagina 1