Te Rotterdam kwam een staljongen in een •igarenwinkal, waar hij zijn hoofdhaar boven de gaB- vlam hield, totdat het bijna geheel was afgebrand, en het daarna doofde, door zijn pet op bet hoofd te drukken. Hij verklaarde ronduit, dat hij dit deed, om da kosten van haarknippen uit te sparen»hij kon die vijf centen wel beter gebruiken." 't Is, volgens De Maasb.y werkelijk gebeurd. Als een vermakelijke meledeeling omtrent de temperatuur in dezen zomer wordt gemeld, dat dezer dagen in een der voornama hotels te 's-Haga een Amerikaansche familie logeerde, welke in twee dagen tijds twee bakken steenkolen en 100 turven verstookte en des nachts zich dekte met vijf dekens. »Keetje, je komt zoo erg ongeregeld op de cate- chisate, en je wilt nog wel dit jaar aangenomen worden." Ja, dominee, maar daar kan niets van komen, want moeder wil me geen nieuwen hoed koopen, en de oude ziet er zoo vreeselijk uit." •Och, kind, we zien niet op het nitwendige." Maar, dominee, de voeiiag is ook versleten." Zaterdagnacht tusschen 1 uur eu half twee is aan het centraalstation te Amsterdam op het terrein van de Holl. IJzeren Spoorwegmaatschij. een rangeer- treio, bestaande uit ongeveer veertig wagens, door verkeerden stand van den wissel op een verkeerd spoor geloopen en daardoor in het ijzeren locomotie venge bouw binnengereden. De trein, die achterwaarts stoomde, had zulk een gang, dat hij, over den stoofcbalk heen, door den tegenoverliggende!) muur heendrong, in zijn vaart een op het spoor staanden tender voor zich uit duwende. De tender kwam door de gemaakte opening langs den dijk op de Wusterdokdijkkade terecht, en ligt nu schuin tegen de helling op. Het gat in den wand van het gebouw is bijna een zuiver vierkant en ongeveer 16 vierk. meter groot. Da geheele muur bestond uit steen, ter hoogte van 1 M. en ook even breed van onderen, en overigens uit ijzer van 1 dM. dikte, waarin glasruiten waren aangebracht. De influenza breidt zich thans ook, volgens be richten uit Kopenhagen, uit naar IJsland. De ziekte kwam het eerst voor op de Westmann- eilanden en van daar naar de Zuidkust. Men is daar zeer bevreesd voor de ziekte, door de groote verwoes tingen, welke zij voorheen onder de bevolking heeft aangericht. In 1843 stierven daar van de 57,000 in woners ongeveer 2000 aan de influenza, en in 1866 ongeveer 1500 personen. Eenige jaren geleden ontdekte een Engelsch geestelijke in een Braziliaansch plaatsje, 60 mijlen ten zuiden van Bahia, in den bodem eene zelfstandig heid, turfa genaamd, welke lichtgevende olie bevatte, die er door distillatie gemakkelijk uit te verkrijgen was. Hoewel aanvankelijk aan het nieuwe product weinig aandacht werd geschonken, kwam het later tot de oprichtiDg van eene maatschappij, welke machines uit Engeland aanvoerde en thans met 400 a 450 man in de mijnen arbeidt ter ontginning van de tnrfa. Uit de bestanddeelen wordt thans een uitmuntende soort waskaarsen vervaardigd, welke in de zuidelijke Staten grooten aftrek vinden, terwijl de verkregen olie een geduchte mededingster voor de Noord-Ameri- kaansche petroleum is geworden en het zich laat aan zien, dat Brazilië den invoer daarvan bij ontginning op ruimer schaal, geheel zal kunnen missen. De olie is, naarmate de fijnere of mindere qualiteit, geel, licht blauw, of bijna zwart van kleur, en moet voor machine rieën veel beter bruikbaar zijn dan plantaardige olieën. In het land zelf wordt deze brazolina of Brazili- aansche petroleum genoemd. Volgens particulier telegram heeft de stedelijke Raad van Chicago besloten, 250 acres van het Michi- gan-meer in te polderen voor het terrein der wereld tentoonstelling, en in de kosten,der demping 2 millioen bij te dragen. Op het jongste feest tot viering van het jubilé van de penny-post, dat Woensdag jl. in het South Kensington Museum te Londen werd gehouden, konden de aanwezige gasten kennis maken met een der laatste uitvindingen op het gebied van electriciteit, als drager of middel van vervoer van berichten. Dit toestel, dat den naam heeft van een »Electro-phonoscope" wij maakten reeds vroeger melding er van doet meer dan de telephoon, want zoodra het begint te werken, geeft het 't beeld weder van den persoon, die aan het andere uiteinde van den draad spreekt, zoodat de ont vanger van het bericht feitelijk den afzender zien kan, zooals deze bezig is ïd het instrument te spreken. De gelaatstrekken zijn zoo duidelijk herkenbaar, alsof de spreker op slechts zeer korten afstand zich bevond. Wanneer dit toestel wordt ingevoerd, zal het voor grappenmakers of bedriegers niet langer mogelijk zijn de slachtoffers te maken, die de telephoon thans zoo gemakkelijk onder hun bereik brengt. De macht van het toestel om het beeld des sprekers weder te geven is het gevolg van het gebruik van het metaal selenicum. Het vraagstuk om het aan de telephoon dienstbaar te maken heeft deskundigen jarenlaag bezig gehouden en is eerst thans opgelost. Indien het werktuig niet te duur is, zal men er waarschijnlijk spoedig wel meer van hooren. De Zwolsche Ct. geeft een smakelijk verhaal van de bereiding van rozijnen. Zij geschiedt uit druiven, die van Korinthe langs de Noordkust van den Pelo- ponesus tot voorbij Patras groeien. Om die te drogen bevindt zich in eiken wijnberg op «en geschikte plaats een open, niet met wijnstokken beplante, kale plek. In den tijd van den oogst wordt daar een laag paarden- en ezelsmest uitgespreid van circa 30 c.M. hoog. Daarin worden de rijpe druiven gelegd en het drogen wordt aan de zonnestralen over gelaten. De mestlaag dient eenvoudig als warm bed, dat overdag als 't ware de warmte opzuigt en die 's nachts zeer langzaam afstaat. Werkt het weer mee, dan hebben zon en mest in tien of twaalf dagen ge daan en is de druif gedroogd. Gedurende den tijd dat in Griekenland de druiven in den mest liggen, hangt er ontzettend veel van het weer af. Een enkele on weersbui en de oogst kan tot op de helft vernietigd worden. En als men weet, dat de geheele opbrengst een waarde van 24 millioen guldens heeft, is dit geen kleinigheid te achten. De gedroogde drui ven of rozijnen worden nu uit den mest gevischt en geborsteld in zakken van geitevel, waarvan het haar binnenwaarts is gekeerd. Het is niet alles rozijn wat er in zulk een zak komt. Veel kleine dingetjes, die, wat kleur betreft, wel met rozijnen overeenkomen, doch wier aard en wezen met die van ezelsmest overeenstemmen, worden er mee in geborsteld. Doch wat komt het er op aan? 't Is toch maar voor dan uitvoer dussnel maar den zak toe gedaan en per ezel naar de naastbijzijnde haven ver voerd Daar begint eerst de handel. Op de reede liggen de stoomschepen klaar. Eer de rozijnen in 't scbip komen, ondergaan ze nog een zeer nette behandeling. Na gewogen te zijn, worden ze op den grond geschud en dan eindelijk in lange houten kisten gepakt. Om daar nu zooveel mogelijk in te krijgen, stampen de arbeiders ze met de voeten vast aan. Een handels man, die van de verpakking getuige was en zeker een beetje vies was uitgevallen, deed een duren eed, dat hij nimmer weer rozijnen zou eten. Doch ziet, hij wordt bij een Grieksche familie ten eten gevraagd en aan het dessert verschenen rozijnen. Hij kon zijn tegenzin niet overwinnen en vertelde wat hij ge zien had om zich te verontschuldigen. »0," luidde het geruststellend antwoord»eet er maar gerost van de rozijnen, die we hier in 't land krijgen, hebben noch met ezelsmest noch met voeten kennis gemaaktdat gebeurt alleen bij die, welke we uitvoeren." Nog eene koteletDe Braziliaansche nabob, ba ron Fereau, die kort geleden overleed, was in klei nigheden buitengewoon gierig, terwijl hij aan den anderen kant ook niet zelden de buitensporigste uit gaven deed. Hij had onder meer de eigenaardigheid nooit fooien aan bedienden te geven en de kelners van de ver schillende groote hotels, die hij bezocht, waren daar door dan ook niet bijzonder op den baron gesteld. Eens logeerde baron Fereau ia het prachtige Maux- HOtel te Rio Janeiro. Hij kwam 's middags eens in de eetzaal en bestelde eene kotelet. Nadat hij deze had genuttigd, vroeg hij een tweede. •Baron", zeide de 1ste kellner met een boosaardigen glimlach, »het is hier de gewoonte, nooit een zelfde gerecht tweemaal te presenteeren." •Zoo, is dat hier de gewoonte?" vroeg Fereau, stond op en verliet de zaal. Tien minuten later trad hij de eetzaal wederom binnen. Kellner", zeide hij tot dengene die hem zooaven omtrent de gewoonten van het hotel had ingelicht, •ik heb zoo even dit hotel gekocht en ben nu hier heer en meester. Daar ge niet in staat zult zijn om aan mijn bevel, om de gasten overeenkomstig hunne wenschen te bedienen, te voldoen, geef ik je op staanden voet je ontslag." Hij zette zich weder aan tafel, nam zijn servet weder op en zeide tot een anderen kellner: Breng mij nog een kotelet." Te Pembroke, Ontario, sneed een man voor de aardigheid het touw los, dat een vlot aan den oever bevestigde. Het vlot zonk en van de 22 mannen, die er op waren, verdronken er 20. De Italiaansche regeering heeft aan eene familie t« Genua, dia afstamt van den doge Durazto, verlof verleend, een deel van de bolwerken af te breken, ten einde te graven naar een schat, die genoemde doge daar omstreeks 1573 zou hebben begraven. Daarbij zouden zich bevinden zijn met edelgesteenten versierde sabels en kisten Genueesche goudstukken, ter waarde van omstreeks 80,000,000 fr. Kunstvoorwerpen en wapenen, die voor den dag mochten worden gehaald, zullen in staatsmuseums bewaard blijven. Er zullen maatregelen genomen worden tegen de wreede behandeling, waaraan het rundvee bloot staat dat uit Amerika en Australië naar Engeland wordt vervoerd. De sterfte op de veebooten is ver schrikkelijk. De Palestine" verloor 168 stuks vee van de 344, de »Rtalio" 314 van de 328, de »North Durham" 281 van de 381, de •Oxford" 151 van de 187. De dieren worden niet uit hun lijden geholpen, want de verzekeringsmaatschappij keert alleen schade vergoeding uit voor het vee dat een zoogenaamden natuurlijken dood gestorven is. De grootste moeielijkheid om in dezen schandelijken staat van den veehandel langs wettigen weg een ver andering te brengen, is wel dat het Parlement geen tijd of gelegenheid heeft om een wet, die nu eerst ingediend wordt, in behandeling te nemen. Prof. Krafft EbiDg, de bekende specialiteit voor zielstiekten, heeft een boek uitgegeven, waarin hij een hoofdstuk wijdt aan een merkwaardig geval, dat nog geen jaar geleden voor een rechtbank in Oostenrijk aan het licht kwam. In November 1889 werd zekere graaf Sandor Vay door zijn behuwd vader beschuldigd, dat hij hem voor 800 florijnen had opgelicht. Het rechtsgeding toonde niet alleen aan, dat dit waar was, maar bracht ook uit dat de graaf op valsche papieren was gehuwd. Het zonderlingste was echter, dat zijn verbintenis maar een huwelijk voor de leus kon worden genoemd, want in werkelijkheid was hij geen man, maar gravin Sarolta Vay, die sedert jaren zich als een man had voorgedaan. Haar vader was een verkwister, die «en anderhalf millioen florijnen had opgemaakt, en zijn twee kinderen «en opvoeding gaf, zooals slechts in een dwaas hoofd kon opkomen. Zijn dochtertje voedde hij op als jongen en zijn zoontje als een meisje. Toen de jongen 15 jaren oud was, werd hij cadet en met hem was de komedie dus uit. Niet alzoo met Sarolta, die bekend was onder den naam Sandor. Voor zij 18 jaar oud was, dronk en rookte zij, deed druk aan gymnastiek, zat 's avonds in koffiehuizen en had verscheidene vrijages. Iedereen in Pest meende dat zij een man was. Drie jaren geleden raakte zij in kennis met de dochter van een gouvernementsklerk, die jaist haar examen als onderwijzeres had gedaan. Na twee jaren in stilte verloofd te zijn, liepen zij weg en trouwden ergens in Hongarije. Een gewaande priester sloot het huwelijk en een boezemvriend was getuige. Het paar leefde zes maanden samen, totdat de vader van de jonge vrouw, angstig geworden door den slech ten staat der financiën van zijn schoonzoon, de aan klacht van oplichting tegen hem inbracht. Het was niet mogelijk te weten te komen, of de vrouw" wezenlijk aan haar »echtgenoot" was gehecht, of dat de vrees van uitgelachen te worden haar mond gesloten hield. Sarolta Vay werd vrijgesproken. Zij keerde naar Budapest terug en hernam haar manne- kleeding en gewoonten van rooken en drinken. Zij schrijft thans voor couranten en niet zonder talent. Haar eenig verdriet is naar zij vertelt dat zij van het geen zij noemt haar »wettige vrouw" is beroofd. Aan een der kleine stations van den Pacific- spoorweg in Westelijk Utah (Amerika) stegen voor een paar weken twee elegant gekleede heeren in een coupé eerste klasse, en hadden nog veel moeite om een plaatsje machtig te worden, want de wagen was reeds bijna vol. Nadat de conducteur de kaartjes had nagezien en de trein zich in beweging gezet had, be gon tusschen de beide heeren een levendig gesprek, dat weldra in een heftige woordenwisseling ontaardde. Plotseling staat een der beide heeren op, plaatste zich in het midden van den waggon en riep met luider stemme*. •Ladies and gentlemen Ik verzoek u vrien delijk tusschen ons als scheidsrechters op te treden in een quaestie, waarover wij het alles behalve eens zijn. Mijn vriend is van meening, dat van vijf menschen er drie niet aaa eene ziel gelooven. Ik heb meer ver trouwen in het menschdom. Daarom verzoek ik die genen van u, dia wel aan eene ziel gelooven, den rechterarm op te steken", Alle personen, die in den wagen zaten, deden wat hij gevraagd had. •Ik dank u", zei de heer lachend. »Weest zoo goed uw arm zoo een oogenblik te houden. Nu verzoek ik allen, die aan een voortbestaan der ziel na dit leven gelooven, ook den linkerarm op te heffen". Alle linkerarmen gingen in de hoogte, waardoor het gezelschap 't aanzien kreeg van eenige gymnasten, die met vooroefeningen bezig waren. •Ik dank u nogmaals", zeide de heer en voegde er bij, terwijl hij plotseling twee blinkende pistolen uit zijn gordel trok: »AI wie het wagen durft een zijner armen te laten zakken of zich te verroeren, zal ik zonder genade een kogel door de hersens jagen. Mijn vriend zal zoo vrij zijn even uwe zakken te doorzoeken, om te zien of er iets van onze gading bij u te vinden is. Laat hem bedaard zijn gang gaan, want denkt er aan, dat hij door mijne pistolen gedekt wordt. En nu, Jim", hiermede wendde hij zich tot zijn kame raad haast je een beetje, voordat we aan het naaste station ziju". In weinige oogeDblikken hadden de beide schurken aan geld en kostbaarheden eene waarde van ongeveer 2000 dollars (5000 gulden) buitgemaakt. Toen ver lieten zij bedaard den wagen, steeds dreigende met de pistolen en gingen op het platform achter den wagen staan en een juist berekende sprong deed hen zooder eenig letsel op den grond terechtkomen, waarna zij het in de tegenovergestelde richting van den trein op een loopen zetten. Toen de overrompelde reizigers «enigszins van den schrik waren bekomen, en door middel van den noodrem den trein tot staan gebracht hadden, waren de sluwe bedriegers reeds lang uit het gezicht, zoodat er geen mogelijkheid was hen nog te achterhalen. Te Detroit, in Michigan, zullen de naakte gips figuren in het musenm worden bekleed, omdat zij kwetsend zijn voor de zedelijkheidI De stervende gladiator zal nu van een pantalon en Venus van Milo van een onderrok worden voorzien. De maatregel werd genomen op aandrang van een aantal kunst kenners, waaronder verscheidene geestelijken. Men denkt dat de geweldige hitte op hunne hersens een nood- lottigen invloed heeft gehad. Op het stadhuis van het elfde meest bevolk te arrondissement van Parijs werden Zaterdag tusschen tien en twee uren door den onder-burgemees ter niet minder dan zeven-en-vijftig huwelijken geslo ten. Voor elk paar had hij dus slechts vier minuten den tijd. Laatste en telegraphlsche berichten. Londen, 28 Juli. Volgens de jongste berichten uit Argentinië was de revolutie te Buenos-Ayres grooten- deels meester van den toestand. Bij de gevechten in de straten zijn meer dan 1000 personen gedood of gewond. Er was wapenstilstand gesloten tot heden. De Regeering wil Buenos-Ayres belegeren als het in de macht der revolutie blijft. Berlijn, 28 Juli. De Keizer is heden te Wilhelms- hafen teruggekeerd. Ingezonden Stukken. Mijnheer de Redacteur! Wees zoo goed het volgende in uw blad op te nemen. Den 31 Augustus a. s. wordt Prinses Wilhelmina tien jaar. In vele gemeenten van ons land worden aanstalten gemaakt, om dien dag feestelijk te vieren. En geen wonder. Want de Prinses is de eenige over gebleven telg van onzen innig geliefden Vorst, den laatsten mannelijken afstammeling uit het Huis van Oraüje. Ieder Nederlander weet, welke groote verplichtingen ons volk heeft aan dat Vorstenhuis. In den loop der tijden zijn, tengevolge van vele omstandigheden, Oranje en Nederland werkelijk éen geworden. En waar nu onze jeugdige Prinses, zij, op wie de toekomst van ons volk is gebouwd, reden beeft zich te verheugen, moeten wij allen wel in hare vreugde deelen. Het Comité van Volksvermaken heeft gemeend het initiatief te moeten nemen, om ook in Goes een feest te organ iseeren. Van welken aard dit feest zijn zal? Het Comité heeft gedacht aan. een kinderfeest, aan muziek uitvoeringen, aan een optocht, aan Maar het kan niets zonder den steun van de burgerij. Eo van dien steun zal afhangen, wat op dien dag gedaan wordt. De leden van genoemd Comité zullen zich wenden tot de ingezetenen om bijdragen en zij hopen, ja verwachten, dat zij zooveel succes zullen hebben, dat zij in staat worden gesteld, zij het al niet een schit terend, dan toch een feest te geven, dat Goes waar dig is. Als schoone voorbeelden kan gewezen worden op de znstersteden Vlissingen en Middelburg. Laten wij niet achterblijven. Bij vroegere gelegenheden hebben wij gehoord en gezien, dat ook hier veler harten warm kloppen voor de Vorsten en Vorstinnen uit het Huis van OraDje. Daar dit jaar de 31e Aug. op Zondag valt, kan het feest den volgenden dag worden gevierd. Mogen door dit schrijven de ingezetenen opgewekt worden de pogingen van het Comité krachtig te steunen. M. de R. ontvang onzen dank voor de plaatsing van dit stuk en tevens de betuiging onzer hoogachting. Goes, 28 Juli 1890. Het Comité van "Volksvermaken Mijnheer de Redacteur In de Qoesche en Middelburgsche Courant werd onlangs gewag gemaakt van •ïkkestaarten", die te Tolen zouden gezien zijn. Met dit woord geen vrede hebbende, sprak ik er over met ds. Te G. alhier, die meende dat het Nikker-, d. i. Dnivelsstaarten moest zijn. Kan een taalkundige aan belangstellenden deswege inlichting geven? Hoogachtend, met dank voor de plaatsing Uw dw. dnr., H. 28 Juli 1890. B. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Bij de Vrijdag 25 Juli te Borsele ten overstaan van notaris Pilaar te Goes gehouden publieke verkooping van ongeveer 14' hectaren veldvruchten, wassende in den van Citterspolder onder Borsele, brachten 9 per- ceelen tarwe op van 40 tot 77 per gemet van 41.68 aren, 3 perceelen wintergerst van 38 tot/41, 7 perceelen paardenboonen van 41 tot/ 61, 3 per- ceelen platteboonen van 15 tot 41, haver 48, zomergerst 32 en erwten 25. Twee perceelen erwten kleven onverkocht. Burgerlijke Stand Goes van 25 tot 28 Juli 1890. Overleden: 25, Cornelia Maria Barbier, 82 j., weduwe van Johannes Pieter Meijler; 27, Antony Cornelis, 3 w., z. v. Gerrit Van Riet en Jacomina Maria Ossewaarde. Posterijen. Staat van brieven, verzonden door het postkantoor te Goes, waarvan de geadresseerden op de plaats van bestemming onbekend zijn, over de le helft der maand Juli 1890. Fierneel, 's-Hage. J. Schot, Hansweerd. Schippers, Neuzen. J. Klugkist, Utrecht. Van Bath: J. Boogaart, Rotterdam. Van 's-Heerenhoek: W. Rommée, Dinteloord. Briefkaarten. Wed. A. De Wild, s-Hage. Verzonden geweest naar Amerika. A. R. Kuiper, Rochester. Van K1 o e t i n g eIdem. Naar België: Van Hansweerd: Jan Claeijssens, Gent. Naar Duitschland: Paula Derckum, Bonn. Verkoopingen en Verpachtingen. Datnm. Plaats. 29 Juli, Goes, 80 Goes, 's Heer Arendsk., Kloet in ge, Kattend ij ke, Bergen-op-Zoom, Ierseke, 80 30 81 r sl - 1 Ang. 5 11 28 29 Voorwerpen. Iaformatiën. tapijten enz., Pilaar, vendutie, Hollmann. bouwland, Pelle. vruchten, Mnlock Houwer inspan, Pelle. eikenhout enz., V. d. Ven. oesters, Pelle. Kloeiinge, appelen, peren, aardappelen, Pelle. Wemeldinge, woonhuis en erf, Gallis Merens. Kloetinge, bruine boonen en snikerpenen, Pelle. Ierseke, inspan, Pelle. Te houden Aanbestedingen. Datnm. Plaats. Voorwerpen. Information. 31 Juli, Middelburg, arbeiderswoningen, A. Le Clercq, Kruiningan. Watergetljen voor Ierseke. DAGEN. HOOGWATER. LAAGWATER. vooru. Nam. vooru. Nam. 29 Juli. 022 6.11 6.52 30 0.55 1.24 7.25 7.54 31 1.52 2 20 8.22 8.50 1 Augustus. 2.46 311 9.16 9.41 2 a 3.37 4.1 10.7 10.31 3 9 4 24 4.49 10.54 11.19 4 a 5.3 5.36 11.33 Marktberichten. ROTTERDAM, 28 Juli 1890. Van Vlas ter markt 790 steen blauw. Granen Buitenlandsche en Meel vast. TARWEf 6,50 a f 8,60 ROGGE- 5,40 - 6,50 W1NTERGERST- ZOMERGERST- a - HAVER- 3,— - 4,30 PAARDENBOONEN - 5,60 1 - 6,75 DUIVENBOONEN- BRUINE BOONEN- 7,75 - 9,50 WITTE BOONENa BLAUWE ERWTEN - 7,25 a - 8,25 MESTINGERWTEN - 6,— - 6,50 KOOLZAAD- 8,50 a - 9,60 KANARIEZAAD- 5,75 - 6,75

Goessche Courant | 1890 | | pagina 3