1890. N°. 88. Dinsdag 29 Juli. Verjaardag der Koningin, Het Kohier van den Hoofdelijken Omslag FEUILLETON. Door vreemden wil beheerscht. (iOËSÜE De uitgave deter Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, i uitgezonderd op feestdagen. 1 Prijs per kwartaal, too binnen als buiten Goes, f 1,75» Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH VAN D1TMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 5 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent# Bij directe opgaaf tan driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechtf tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regeLj In den avond van Zaterdag den 2 Augustus a. s. na halt acht ure zal het, ter gelegenheid van den geoorloofd zijn Voetzoekers en ander klein V uurwerk aftesteken, uitsluitend op de Groote Markt, de Vlasmarkt, de Beestenmarkt en de Groote Kaai; doch blijft het verboden dit elders te doen, zoomede het schieten met Vuurpijlen, Kanonnetjes, Pistolen en ander geweer, op straffe bij de verordening op het brandwezen bedreigd. Goes, den 26 Juli 1890. De Burgemeester van Goes, J. G. d. W. HAMER. voor het jaar 1890 is alphabetisch en klassikaal gedrukt en ter secretarie van de gemeente tegen betaling van vijf-en-dertig cents verkrijgbaar .gesteld. Goes, den 28 Juli 1890. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 28 Juli 1890. - Z. M. de Koning heeft de wet tot goedkeuring der spoorwegovereenkomsten bekrachtigd. Het voornemen is om ze op 15 Oct. a. s. inwer king te doen treden. Z. M. de Koning heeft, door bemiddeling van H. D. gezant bij 't Hof van België, bij een zeer harte lijk schrijven zijn gelukwenschen aan Koning Leopold II gezonden, ter gelegenheid van zijn 25- jarig Regeeringsjubileum. Men schrijft ons uit Krabbendijke Wel heeft Krabbendijke boven vele andere gemeen ten het voorrecht door middel van het station van de Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen aangesloten te zijn aan het telegraafnet, doch tele grammen langs dien weg ontvangen of verzonden staan bij die, den dienst der exploitatie betreffende, achter en ondervinden daardoor veelal grooter vertraging, dan met de billijkste eischen van spoed overeenkomen. Waar geen ander middel om in het telegrafisch ver keer opgenomen te worden mogelijk is, stelt men zich met dat der exploitatie tevreden, hoe me ïigmaal het ook uit den aard der zaak tot teleurstelling moet aanle.ding geven. Nu evenwel eene kosteloozetelefonische verbinding kan vei kregen worden langs de lijn OostdijkWaarde, waardoor de gemeente Krabben dijke rechtstreeks in gemeenschap met het telegraaf net zal staan, wordt deze door het merendeel der ingezetenen verkieslijk geacht. Zij hebben zich daarom tot den gemeenteraad gericht met het verzoek, dat het gemeentebestuur bij bet rijk aanvrage om genoemde verbinding zal doen. Waar de uitgaven voor telefoon kantoor, telefonist en besteller, de tegenwoordige kosten niet te boven zullen gaan en de verbinding veel beter aan baar doel zal beantwoorden, kan het bijna niet anders, of onze vroede mannen, die steeds een open oor voor ds belangen der ingezetenen hebben, zullen dit verzoek gaarne inwilligen, te eerder, daar, door het te niet gaan der lijn OostdijkWaarde (wat door de opruiming van den kabel WaardeWalsoorden slechts eene quaesiia van dagen is) voor goed de kans zou verkeken zijn, om zulk eene verbinding geheel koste loos te verkrijgen. 34) (Vervolg.) De pastoor ging eenige oogenblikken op en neder; toen bleef hij voor den vorst staan en zeide: •En toch sta ik voor een raadsel, voor een duister, treurig, onoplosbaar raadsel. Ik heb de vorstin nooit zoo gezienmen zou denken, dat ze onder een geheim zinnige macht staat, die hare gebeele ziel beheerscht en waaraan ze ten spijt van zichzelve volkomen ondergeschikt is." Dat geloof ik ook", riep de oude Reinhold op staande, »dat geloof ik ook, eerwaarde heerBezweer uj toch den boozen geest, die zich in de gedaante van den Italiaan8chen markies verschuilt!" De pastoor glimlachte droevig. Vergeef den ouden Roiohold", zeide de vorst, »hij ziet de schuld overal behalve waar zijne liefde en trouw hem beletten haar te zien. Ik bid u, laat mij alleen met groote rampen moet men zich in de eenzaamheid trachten te verstaan. En gij, mijn goede Reinhold, stel u tevredenuw arme meester is zwaar gewond voor zijn gansche leren; gij moet hem verzorgen en troosten zooals ga het in zijn jeugd den argeloozen knaap hebt gedaan!" Naar men verneemt zal door eenige geneeskun dige ambtenaren een onderzoek worden ingesteld naar den toestand en de werking van de koepok- jnrichtingen in de verschillende provinciëD. Ook in de vergadering van den Geneerkundigen Ra.d voor Noord-Brabant en L:mburg is met alge- meevie stemmen de volgende motie aar genomen; »De Geneeskundige Raad enz. is van oordeel, dat de aanneming van art. 17 der gewijzigde wet op de vaccinatie tot nadeel van de volksgezondheid zal strekken". Ia verband met het in ons land aanhangige wetsontwerp te dezer zake is het nuttig iets te ver nemen over het oordeel der Fransche geleerden over de vaccinatie. Bij monde van dokter Proust, professor aaa de medische faculteit te Parijs, heeft de gezondheidscommissie zich als volgt teD opzichte van bet nut der vaccinatie verklaard De commissie, van oordeel zijnde, dat de vaccinatie en revaccinatie do eenige middelen zijn om het uit breken van pokken te beletten; dat deze inentingen niet bet miaste gevaar opleveren, wanneer zij vo'gens de regelen van da kunst worden bewerkstelligddat zij niet alleen niet gevaarlijk zijn in tijden van pokken epidemieën, maar het eenige middel zijn om aan deze epidemieën paal en perk te stellendat de pokken bijna geheel verdwenen zijn uit de landen, waar de vaccinatie en revaccinatie verplichtend zijn gesteld en geregeld worden bewerkstelligd dat deze ziekte bepaald uit de beschaafde landen moet verdwijnenten slotte van oordeel zijnde, dat men in de dierlijke pokstof een zuivere bron van die stof gevonden heeft, die een absolute zekerheid geeft en alle vrees voor eventueele gevaren opheftspreekt den wensch uitDat een wet de vaccinatie en revaccinatie in Frankrijk verplichtend stelle. Als antwoord op het door eenige ingezetenen der gemeente Staveniase ingediend n quest om open stelling van het rijkstelegraafkantoor al daar gedurende éen uur op Zon- en feestdagen, is van het dep. van W., H. en Nijv. een schrijven ontvangen, meldende dat de regeling der diensturen op de tele graafkantoren behoort tot de bevoegdheid der gemeen tebesturen, en dat er dusvoor zooverre bedoeld departement betreft, aan het verzoek niet kan worden voldaan. (M. Ct.) De Af. Ct. verneemt dat de som van 800 door het bestuur der Vereeniging »Uit het "Volk Voor het volk" te Middelburg noodig geacht om haar plan tot eeDe volksfeestviering ter gelegen heid van den tienden jaardag van H. K. H. prinses Wilhelmina gevolg te geven, thans bijeengebracht is en het feest alzoo zal plaats hebben. De in ons vorig no. medegedeelde uitspraak van den Engelschen rechter Butt, in de zaak der aanvaring tusschen da «Prins Frederik" en de »Mar- p e s s a", heeft verwondering gewektmen zal dit bestffen als wij vermelden, dat de reeders van de •Marpessa" vóór Zaterdag jl. aan de Maatschappij •Nederland" een voorstel deden, om, teneinde groote proceskosten te voorkomen, de helft van den ge6telden eisch, vergoeding van schip en lading, te betalen, waarop door die Maatschappij, overtuigd van haar goed recht, niet werd ingegaan. Naar thans de Amst. Ct. verneemt, zal de zaak te Hij drukte den pastoor de hand tot afscheid. De oude Reinhold volgde den geestelijke en bezwoer hem nogmaals de dwangmiddelen der Kerk tegen den mar kies te gebruikeD, tot eindelijk de pastoor hem ernstig op het hart drukte dergelijke gedachten te laten varen over een waardig en onberispelijk man, die den vorst in zulke moeielijke tijden zooveel trouwe vriendschap bewees. De vovst bleef tot 's avonds alleen in zijne kamer hij schreef verscheidene brieven eo ordende zijne pa pieren. Toen liet hij Salantieri uitnoodigen bij zich te komen en hij besprak alles met h«m wat noodig was en gaf hem voor alle gevallen volmacht. Op raad van den markies ging hij vroeg ter ruste om den volgenden dag kalm te zijn, maar toch brandde er tot laat in den nacht licht in zijne vertrekken. De eerste stralen der zon deden de dauwdroppels op het gras fonkelen, toen het rijtuig van den vorst aan den rand van het bosch tusschen de stad en Hohenwartburg stilheid. Er stond reeds een rijtuig uit de stad en na een kwartiertje gaans bereikten de vorst en Salantieri de open plek, waar het duel zou plaats hebben. De beide officieren wachtten hier reeds met een dokter. De afstand werd gemeten, de pistolen werden ge laden, de vorst en de heer van Meisanberg gingen naar hunne plaatsen. Salantieri stond zijwaarts eo hield luitenant van Meisenberg vaat in het oog. De jonge officier was bleek, Amsterdam aan een onderzoek van den raad van tucht op de koopvaardijschepen wordpn onderworpen, en zal de Maatschappij «Nederland" in hooger beroep tegen het Engelsche vonnis komen. lieden is dan eindelijk de droge periode begonnenHet is de heer Waelput die dit reeds in Mei 1889 voorspelde in de Gazette van Gent. Die droge periode zal duren tot 7 October; davangt de natte weder aan om eerst den 13n December opnieuw plaats te maken voor de droge. Om het vertrouwen in des heeren Waelput's pro fetie te versterken, diene, dat hij in Mei '89 de vol gende weersvoorspelling deed De lente van 1890 zal droog en koud zijn. Er zal nachtvorst zijn tot in Mei. Dit wil niet zeggen, dat men geen regen of ook niet wat warmte zal hebben enkel zal de temperatuur en het regenen gedurende de periode van 6 Maart tot 16 Mei, in haar geheel genomeD, gevoelig lager dan de gemiddelde zijn. De regen, in Mei begonnen, zal overvloedig vallen in Juni en Juli, en enkel omtrent het einde dezer maanden ophouden. Er zal misschien meer water vallen dan in 1888. Er zal weinig warmte zijn. Te rekenen van de maand Augustus zal bet seizoen nogal goed zijn. Wij zullen eenen guren en strengen winter hebben, welke zal kunnen vergeleken worden aan dien van 1879—1880, omdat de dag- en nacht-eveniogen en de winter- zonne8tilstand van 1890 zich gedurende droge parioden zullen opdoen. Naar De Ingenieur uit goede bron verneemt, zal waarschijnlijk tegen het einde der maand November a. 8. een vergelijkend onderzoek plaats hebben van candidaten, dingende naar een getuigschiift van vol doend afgelegd examen voor opzichter van 's Rij k s Waterstaat. Door den Minister van Justitie is aan de Pro cureurs-generaal een circulaire gericht, waarin het ver langen is uitgedrukt, dat de bezoldigde R jksveldwach- tera zich onthouden van het uitoefenen van die vis- scherijen waarvoor een akte vereischt wordt, en in elk geval van het handeldrijven ook in visch, hetzij op eigen naam, hetzij ten name van de bij hen inwonende betrekkingen. Wegens den toestand zijner gezondheid moet dr* Egeling, volgens het Vaderlandzijn ontslag gevraagd hebben als inspecteur van hat Geneeskundig Staats toezicht in Zuid-Holland. In de coöperatieve broodfabriek da Volharding," ta 's-Hage, onder het bestuur van socialisten, bestaat naar ons wordt verzekerd een «normale arbeids dag" van 's morgens kwart vóór 5 uren tot 'savonds 9 uren, d. i. van 16 uren zondar aflossing bij ploegenEn, men weet het, de socialisten ijveren voor een normalen arbeidsdag van 8 uren. Woorden en daden zijn twee, zegt hst Vaderl. niet ten onrechte. De hser S. J. Dutoit is naar Londen ver trokken, ten einde naar Znid-Afrika terug te keeren. Door ongesteldheid zijner echtgmoote moest hij laDger in het zuiden van Europa vertoeven dan hij voor nemens was. Daardoor kwam hij te laat in Nederland, om nog de toegezegde lezingen te houden. Deze zullen nu in den vorm eener brochure verschijnen. zijne oogen stonden droef en dof. Hat afschuwelijk gehf-im, dat hij zoo plotseling ontdekt had, had zijn denkvermogen gestoord. Wat de vorstin, dio hij van hare jeugl af gekend had, gedaan had, kon hij slechts als waanzin beschouwen, maar deze waanzin kostte hem zijne liefde en misschien zijn leven en hij was helaasniet in staat te bewijzen, dat hij aan dien waanzin part noch deel bad. Hij scheen onder den invloed van Salantieri's blik ken te geraken alsof een magnetische stroom uit diins oogen hem trof. Telkens wanneer diens pupillen zich vernauwden en hij de toppen der vingers als toevall g naar hem uitstrekte, liep den officier eene siddering door de leden. Zijne blikken zochten dan onwillekeurig die van Salantieri en bleven aan diens oogen hangen. Op den vorst scheen Salantieri eveneens een eigen aardigen invloed uitteoefenen. Zoo dikwijls hij zijne blikken op den vorst richtte, trilde diens arm alsof een onzichbare macht er een duw aan gaf. Niamand bemerkte daarvan echter op dat oogenblik iets. Luitenant van Vulsen ging nog eens naar Salantieri alvorens hij als secondant van de beleedigde partij het commando deed hooren. •Wat is er nu nog, waarop wachten wij V' vroeg de vorst. •Ik heb", zeide van Velsen, »in opdracht van mijn vriend hier nogmaals de verzekering te geven, dat niet hij het is, die de zaak tot dit bloedig einde heeft doen komen. Hij heeft door mij de meest billijke Kerkelijke Zaken en Onderwijs. De heer A. F. C. Pont, beroepen predikant te Nisse, zal den 7 September a. s. zijne intrede doen in die gemeente. Te Zaamslög is beroepen ds N. De Jong i, pree B bij de Vrije Evang. gem. te Brussel. Dr. O. G. Van Reeken heeft de benoeming tot quaestor-generaal bij de Synode der N. H. kerk aange nomen. Hem is vergund kantoor te houden te Haarlem. De Synode heeft Vrijdag ten einde gebracht het werk der quotisatie van de gemeenten; de gaheele omslag tot bestrijding van de algemeene kosten werd vastgesteld op 26,585 tegen 23,980 vijf jaren geleden, aanwijzende eene varhooging van 2605. Aan de synodale commissie is opgedragen eene her ziening van het reglement in dien geest, dat naast da bestaande vijf klussen eene zesde, die 30 zal be talen, worde gevormd, of wel de gemeenten in meer klassen, b.v. in tien, beginnende met 2,50, worden verdeeld, tijdig voor te bereiden om, zoo dit door de tijdsomstandigheden wordt gevorderd, over vijf jaren bij eene volgende quotisatie in werking te kunnen treden. Bij het examen lager onderwijs (Fransch) zijn te 's-Hage geslaagd de heeren J. Cbristiaanse te Koudekerke en J. K. Cruiq te Arnemuiden. De commissie, aan welke wordt opgedragen hel examineeren van hen, die akten van bekwaamheid wenschen te verkrijgen tot het geven van middelb. onderw. in de gymnastiek voor het jaar 1890, zal zitting houden te 's-Gravenhageaan deze commissie is tevens opgedragen het examineeren van hen, die in 1890 de akten van bekwaamheid verlangen voor de gymnastiek, bedoeld in art. 65 der wet tot regeling van bet lager onderwijs. Kortgenc. Vrijdag den 25a Juli 11. hielden de leden der beide onderwijzers-vereenigingen in het arrondisse ment Tolen onder presidium van den arrond.-school- opziener den heer mr. L. A. Bybau hunne tiende al gemeene vergadering. De heer mr. C. De Witt Hamer, schoolopziener in het district Goes, de burgemeesters van St. Annaland en St. Maartensdijk, twee raadsleden van bier, de heer A. A. Beekman van Zutfen, een onderwijzer der Christelijke kweekschool te Nijmegen en nog een tweetal geïntroduceerden vereerden de ver gadering met hunne tegenwoordigheid. Iq het geheel waren er 42 personen aanwezig. Do voorzitter riep ia zijne openingsrede autoriteiten, gasten en leden een hartelijk welkom toe; herdacht de groote verdiensten van den afgetreden inspecteur, den heer A. Moens, zoowel als de jongste wijziging der onderwijswet en hoopte, dat de schoolstrijd een zach- teren vorm moge aannemen en de verbetering van het onderwijs zelf meer en meer op den voorgrond moge treden. Een ingekomen voorstel der vereeniging »Tolen" om voortaan om de twee jaren de algemeens vergade ring te houden, vond veel bestrijding, zoodat op voor stel van den voorzitter besloten werd de beslissing tot het volgende jaar uit te stellen. Daarna werd be sloten in 1891 op het eiland Tolen samen te komen, aan de vereeniging Noord-Beveland" de keuze dar gemeente overlatende. De heer W. C. Crucq van Stavenisse leidde zijn onderwerp in, getiteld: »Jongens- en meisjisklassen." Tengevolge van een bezoek, dat de spreker te voorstellen tot een vergelijk laten doen, die zelfs bij het teederste gevoel van eer aannemelijk waren." •Zij zijn door mij verworpen" riep de vorst, »le zaak moet dus tot een einde komenik althans vrees den uitslag niet!" Salantieri bevestigde door eene lichte buiging da woorden van den vorst. •Ook deze door niets gerechtvaardigde woorden", zeide van Velsen, «kunnen mij niet beletten den markies te verzoeken met mij te willen getuigen, wanneer het ooit noodig mocht zijn, dat de heer van Meisenberg er onschuldig aan is, dat de zaak tot het uiterste wordt gedreven en dat ik, zooals ik bij dezen namens mijn kameraad doe, nog eenmaal zijn voorstel tot minnelijke schikking heb herhaald." De vorst stampte ongeduldig met den voet op den grond. Salantieri gaf hem een wenk en zeide; »Ik zal bevestigen wat mijnheer van Velsen verlangt." •En thans" vervolgde deze, »heb ik nog éjn ver zoek aan den markiesnamelijk of hij, voor het geval mijnheer van Meisenberg mocht komen te vallen, dezen brief van hem aan zijne doorluchtigheid den vorst van Hohenwartburg wil overhandigen of den inhoud ervan woordelijk aan den vorst mededeelen. Ik ver zoek u, markies, mij dat te beloven." •Ik beloof het" zeide Salantieri en hij stak den verzegelden brief in den zak. •Thans kunnen wij beginnen" zeide v*n Veis3n» Mijnheer van Meisenberg schiet hat eerst.1

Goessche Courant | 1890 | | pagina 1