1890. N°. 87. Zaterdag 26 Juli. 77ste jaargang. FEUILLETON Door vreemden wil beheerscht. GOESCHI De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrydagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75e Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advortentién voor dit blad aangenomen bijdeheeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 45 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent# Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel.j GOES, 25 Juli 1890. Het jaarlijksch feast vanwege het Comité tot wering van schoolverzuim alhier voor de kinderen der openbare scholen bad gisteren plaats. Dreigde het weder in den voormiddag zeer ongunstig te zullen zijn, tegen den middag klaarde het op en men mocht zich verder dec geheelen dag in het voor een feest als dit meest gewenschte weder verheugen. Aan het strand te Vlissingen was de temperatuur noch te warm noch te koud, terwijl men ook van tocht geen last had. Da kinderen vermaakten zich dan ook naar hartelust en indien zij, die van meening zijo, dat dit schoolfeest wat eentonig is, getuige waren van het genot der kinderen, dan zullen zij wel over tuigd zijn geworden van het tegendeel. Ia de beste orde begonnen, liep het feest ook in de beste orde af, en dat het zich steeds in de sympathie van het publiek verheugen mag, daarvan is wel het beste bewijs te vinden in de onafzienbare menigte, die vooral bij de terugkomst zich laDgs de straten als 't ware verdrong. Moge het Comité in de dankbaar heid van ouders en kinderen eene genoegdoening vin den voor zijne zorgen. De harmonie «Euphonia" begeleid le den stoet met hare muziek en liet zich ook te Vlissingen op het terrein herhaaldelijk hooren. Bij koninklijk besluit is, met ingang van 1 Sep tember 1890, benoemd tot leeraar aan de rijks-hoogere burgerschool te Zwolle J. G. T a 1 e n leeraar aan de gemeentelijke hoogere burgerschool te Goes. Na afgelegd admissie-examen is o. a. als cadet aan de K. M. A. geplaatst bij het wapen der cave- lerie O.-I. leger W. H. A. S c h i 1 h a m. Blijkens de ter inzage liggende rekening van het calamiteuze waterschap EllewoudsdijkBorsele, over het dienstjaar 1889/90, bedragen de ontvangsten 68341,17 en de uitgaven 68910,26 V2. Wegens goed slot van den vorigen dienst werd ontvangen 1015,23; voor dijkgeschot en bijdragen van aan grenzende polders of waterschappen 64846.50 en uit inkomsten van bezittingen enz. f 2479 44. Aan kosten van beheer is uitgegeven 6106 20'/ovoor zeewering en oeververdediging 57281,59 voor verschillende andere behoeften 4777,46'/i en voor onvoorziene uitgavea 745. Door Z. M. is pensioen verleend aan C. B r o e r s e, hoofd der o. 1. school te Nieuw- en St. Joosland, tot een bedrag van ƒ601. Bij het 5e bataljon rustende schutterij in Zee land zijn tot kapitein benoemd de heeren J. K. Vink en H. P. Call en fels, beiden thans 2de-luit. Bij de jongste veranderingen in het personeel der rijks veld wacht is, op verzoek, met 31 dezer eervol ont slagen de rijksveldwachter der So klasse (jachtopziener) J. A. Buket, te Serooskerke (Walcheren); is aange steld tot rijksveldwachter der 3e klasse (jachtopziener) D. F. Raes, gepasporteerd marechaussee, thans agent van politie en onbezoldigd rijksveldwachter te Vlaar- dirgen, (staodpl. Graauw) en is verplaatst met 7 Aug. a. s. de rijksveldwachter der 3e klasse J. Polderman (jachtopziener), van Graauw naar S9rooskerke. Z. M. heelt met irgatg van 1 Oct. aan J. F. Limonard eervol ontslag verleend als haven- en sloismeester aan de zeedoksluis te Vlissingen. 33) (Vervolg.) Toen de oude Rnnhold den vorst bij het ontkleeden behulpzaam was, zeide hij op een toon, die harder en ruwer klonk, naarmate hij zich meer geweld moest aandoen om de grenzen van den eerbied te overschrijden en naarmate het hem steeds pijnlijker aandeed, dat zijn meester in een tijd, waarin zoo reel leed hem drukte, zijn ouden getrouwen dienaar, die hem op de armen gedragen had, niet als op andere tijden zijn vertrouwen schonk >Neen, doorluchtigheid, neen, zoo kan het waar achtig niet langer gaan. U lijdt, o is ongelukkig, boos, u slaapt niet en u zegt tegen mij, d«n ouden Reinhold, geen woord van hetgeen u bezwaart 1 Is er dan iemand op de wereld, die uwe doorluchtigheid meer aanhankelijk is dan ik en vroeger heb ik toch wel eens een woordje in het midden gebracht, waarop u antwoordde: «ja hebt gelijk, oude kerel" en waarom moet ik dan nu verder van mijn meester staan dan vreemden, van wie men niet eens weet van waar ze komen of waarheen de duivel ze eindelijk zal terugvoeren" liet hij er zachtkens opvolgen. De vorst legde de hand op zijn schouder. «Gij hebt Da Minister van Waterstaat heeft aan den directeur-generaal der Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen doen weten, dat het spoorwegg^deelte V I ij m e n's - Bosch opl October a. s. voltooid zal zijo, en alzoo in exploitatie kan worden genomen^ Aan de besturen der kiesv^reeDJgingen, leden der «Liberale Unie", en aan hare afgevaardigden, is thans door het bestuur der «Liberale Unie" een exem plaar toegezonden van de statuten en van het huis houdelijk reglement, gelijk die luiden na de daarin door de algemeene vergadering van 12 Juli 11. gebrachte wijzigingen. Deze wijzigingen komen hierop neder: lo. zullen in het vervolg de afgevaardigden door de kiesvereenigingen niet meer worden gekozen voor twee jaren, doch heeft de verkiezing van afgevaardigden plaats telkens vóór het houden eener algemeene ver gadering der «Liberale Unie", terwijl da gekozenen hun mandaat behouden tot op de eerstvolgende ver kiezing en alsdan herkiesbaar zijn. (Art. 5, 2e lid, der statuten.) Telkens derhalve, wanneer eene vergadering der «Liberale Unie" is uitgeschreven, vergaderen de kies verenigingen ter benoeming van afgevaardigden. Die kiesvereenigingen, welke aan dit voorschrift niet vol doen, worden geacht, het mandaat hunner in fanctie zijnde afgevaardigden te hebben hernieuwd. (Artt. 4, 5 en 6, Huish. Regl.) 2o. zal het bestuur, in plaats van uit negen, nit twaalf leden bestaan, van welke er miostens zeven uit de afgevaardigden worden gekozen. De bestuursleden, die niet uit de afga vaardigden worden benoemd, zullen moeten zijn beschermers of buitengewone leden der «Liberale Unie" (artt. 6, 7 en 8 der statuten) 3o. zullen bijzondere personen, die zich bereid ver klaren, tot het doel der «L'berale Unie" mede te werken, kunnen zijn beschermers of buitengewone leden. Eerstgenoemden dragen eene jaarlijksche contri butie van ten minste 10,of eene gift ia éms van ten minste 100,— bij, hebben het recht alle vergaderingen der «Liberale Unie" bij te wonen, daar het woord te voeren, en ontvangen alle stukken en verslagen, die aan de leden worden toegezonden. Buitengewone leden zijn zij, wier jaarlijksche bijdrage van 1 tot 10 bedraagt. Zij hebben het recht de vergaderingen bij te wonen, voor zoover deze openbaar zijo, en ontvangen op hun verzoek eveneens de stukken en verslagen (art. 13 der statuten); 4o. eindelijk, is in art. 20 van het Huisb. Regl. als regel aangenomen, dat de algemeene vergaderingen der «Liberale Uaie" worden gehouden in het openbaar. Tar bestrijding van de varkensiekte heeft het bestuur van de 8ste afd. der Friesche Maatschap pij van Landbouw een prijzenswaardigen maatregel genomen. Zij stelt namelijk hare leden kosteloos in de gelegenheid tot bet laten inenten van biggen tegen die ziekte. Da biggen mogen niet jonger dan 8 en niet ouder dan 16 weken zijn. Uit de kas der afdeeling is eene som van ƒ150 beschikbaar gesteld, teneinde de waarde der biggen, die tengevolge der enting stierven, voor de helft te vergoeden. Een Duitsch tijdschrift vestigt de aandacht op het gevaar, dat voedering van paarden met versch hooi meebrengt. Meestal schreef men de slechte gevolgen daaraan toe, dat het versche hooi het immers vernomen, mijn oude vriend", zeide bij, »wat mij onaangenaams is overkomen. Betty, in wie wij allen en gij ook zooveel vertrouwen steldeD, heeft ons bestolen en Vincentius, die arme vent «Och wat, doorluchtigheid" viel de oude hem ia de rede, «daarover spreek ik nu nietdat is erg treurig maar dat is voorbij. Maar wat er thans voorvalt, dat de vorstin in hare kamer zit, bleek en strak voor zich uit starend, zooals het kinder meisje zegt en schreit en ia zichzelf zit te praten, en dat uwe doorluchtigheid haar in het geheel niet gaat opzoeken dat u den nacht slapaloos doorbrengt en hier met den Italiaan zit, terwijl men op het kasteel allerlei dingen mompelt en fluistert dat hoor en zie ik zelf allesEa, doorluchtigheid, dat is alles gekomen sedert die gele Italiaan hier in huis is. Die arme Betty God ver geve hare zonden, maar daarin had zij gelijk, be weerde altijd, dat hij de duivel zelf was of zich ten minste met lijf en ziel aan hem verkocht had en dat hij nu zelf trachtte zieltjes voor de hel te winnen. Sedert hij hier is, volgt het eene ongeluk op het andere in dit huis, waar bet vroeger altijd zoo vroolijk ea vreedzaam was! Eerst heeft Betty en trots alles wat er gebeurd is zag ik toch die arme B9tty eerst heeft die arme Betty gestolen en zij is met Vincentius de wijde wereld ingegaan en nu, nu ocb, doorluchtigheid, geloof me toch er zijn men- 6chen, er zijn geheele huizen, die betooverd kunnen moeilijk is te kauwen en daardoor zwaar te verteren. Een FraDsche commissie kwam tot de conclusie, dat het gevaar niet zoo groot was als men over 't alge meen wel aannam, doch een geval dat in een circus in Zwitserland is waargenomen komt hiermede niet overeen. Bij de paarden van dat circus deden zich plotseling zeor eigenaardige ziekteveischijnselen voor: roode oogen, hevige koorts en zeer onregelmatige hartslag. De diagnose van den veearts luiddevergiftiging. Kwaadwilligheid was uitgesloten, het onderzotk van den bodem en het diiokwater toonde niets buiten gewoons, het bloed was bacteriën-vrij, de haver was zuiver en de sectie gaf geen bewijs voor de aanwe zigheid van vergift. Toen viel de verdenking op het jonge hooi, waarin door gisting zich vergiftige amid- basen konden ontwikkeld hebben, en er werden daarom proeven genomen te Zurich met de paarden, die voor de anatomie bestemd waren. Deze proeven bevestigden het vermoeden, en de schadelijkheid van de voedering met nog niet uitgegist hooi is daarmee opnieuw ge bleken. Van de 30 ziek geworden paarden stierven er 9. De minister van oorlog is, naar het Vad. ver neemt, sedert een paar dagen ongesteld. De kiesvereeniging «Arhem" heeft den heer Rooseboom met 51 stemmen, tegen 20 blanco briefjes, candidaat gesteld voor de Tweede Kamer. Zijn candidatuur werd vooral bestreden wegens zijn hou ding bij de behandeling der onderwijswet. De heer Tindal had per brief voor de candidatuur bedankt. Voor het hof der Admiraliteit te Londen werd Woensdag behandeld de zaak der eigenaars van het stoomschip Prins Frederik tegen die van het stoomschip Marpessawegens de aanvaring tus- schen die beide in den nacht van 25 Juni jl. De bij monde van den rechter Batt gevallen uitspraak luidde^ in hoofdzaak als volgt De beide schepen bevonden zich vóór het critieke oogenblik feitelijk parallel, dus in tegenovergestelde richtingen. Wij koesteren geen twijfel, dat de werke lijke oorzaak der ramp te zoeken is in het over stuur boord aanhouden van de Prins Frederik dwars voor den boeg van de Marpessa. De getuigen van de Mar pessa deden duidelijk uitkomen, dat zij den koers van hun schip niet veranderden, terwijl de Prins Frederik den zijnen aanmerkelijk moet veranderd hebben. Ook op het punt van te groote snelheid ia het mistige weder, blijkt het verwijt, dat den gezagvoerder der Marpessa gemaakt werd, ongegrond. De snelheid schijnt geweest te zijn twee knoopen op de Marpessa, en 2 of 3 knoopen op de Prins Frederik. De Prins Frede rik (zoo eindigde de rechter) was een mooi schip, bevaren door eenen kapitein en stuurlieden, die on getwijfeld voortreffelijke zeelieden zijn, en die in het algemeen haar goed hanteerden. Ik zeg dit omdat ik tot mijn leedwezen in dit geval tot de slotsom moet geraken, dat zij het waren, die de feil begingen. Ik verklaar de Prins Frederik allééo te laken. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Bero°p9n te Middelburg ds. J. D. Van Arkel te Bloemendaal. Door de Synode der Ned. Herv. kerk is benoemd tot quaestor-generaal dr. C G. Von Reeken, wethouder te Haarlem. worden door booze geesten en die booze geesten drij ven hun spel het liefst daar, waar geluk ea vre'e, godsvrucht en trouw heerschen. Doorluchtigheid, ik smeek u, vertrouw den Italiaan toch nietUtt zijne oogen straalt de helsche list en van zijne lippen drop pelt het gif van de leugen 1" De vorst keek met weemoedigen blik naar het van verontwaardiging gloeiende gelaat van zijn ouden die naar. «Reinhold," sprak hij, «gij hebt mij als kind ver zorgd, gij hebt uw ganscha leven aan den dienst van ons Huis gewijd, gij zoudt eerder stervea dan mij verraden of verachten, niet waar «Ja, bij God riep de ouda snikken!, «lat zou ik, doorluchtigheid en nooit zou ik het kunnen aanzien, dat mijn meester gean vertrouwen meer in mij stelde I" «Op u kan ik vertrouwen, in uwe handen is de eer van mijn Huis volkomen veilig" zeide de vorst zacht; «het heeft mij vroeger zoo dikwerf goed gedaan, wan neer ik mija verdriet voor u uitstortte en dikwijls wist ge goeden raad te geven't Is waar, wat waren mijne zorgen van vroeger in vergelijking met die van thans 1 Ea nu weet zelf6 G)d wel geen raad voor mijn kommer. Luister". H j strekte zich op een rustbed uit en trok den ouden man op sen stoel daarnaast. Daarna vertelde hij hem langzaam, nu eans stotterend, dan weder snel de woor den uitstootende, alles wat hij had ondervonden en wat zijne ziel zoo pijnlijk hal aaagelaan. Bij het examen Engelsch (lager onderwijs) te Utrecht is geslaagd mej E. Van de Kamer te Mid delburg. Voor het examen io de Fransche taal (lager onderwijs) is te 's-Hage geslaagd de heer J. Boogerd, van Ouwerkerk. Te Arnhem is voor de hoofdakte geslaagd de heer M. Van Hecke van Brouwershaven. De onderwijzers-spaarbank, opgericht 26 April 4848, neemt voortdurend in bloei toe. Volgens het jaarverslag zijn io 4889 4025 posten geplaatst tot een bedrag van 442.536.44 in 418 posten is uitgehaald 4 70,616.571/i. Op 31 Dec. was het inleg- kapitaal 3,007,068 42 2 verschuldigd aan 815 deel nemers, waarvan de voornaamste was de levensverzeke ringsmaatschappij van het N. O. G. Aan interest is ontvangen 119,073.76 de onkosten hebben bedragen 4,383.96, aan rente werd uitgekeerd 39/io pet. 'sjaars. Het kapitaal der 23 hulpspaarbanken bedraagt 572,352.92J/2, dat van particulieren 4,475,057.78, Het garantiefonds is geklommen tot 9,920.04'/j. Rechtszaken. Ter openbare terechtzitting der arrond.-rechtback te Middelburg van heden zijn veroordeeld: S. K., huis vrouw van J. R., te Hansweerd, wegens beleediging tot 5 boete sub. 5 d. hechtenis; J. O., 63 j., te Heinkenszand, wegens diefstal tot 3 boete sub. 3 d. hechtenis; C. K., 26 j., te Hansweerd, wegens mis handeling tot 4 maand gev.straf. Boekaankondiging. Het Tijdschrift ter beoefening van het admi nistratief rechthoofdredacteur II. G. Hartman Jz., secretaris der gemeente Goes, 7de jaargang, 7de afl., uitgave van F. Kleeuwens Zn. te Goes, bevat: De taak van den burgemeester ter uitvoering en toepassiDg van de arbeidswet, door G. B. Werther. Benoeming van collegiën en ambtenaren, door J. C. Stalenhoef. Ontwerp reglement van orde voor de vergaderingen van Burg. en Weth., door Van Bokhoven. Examen voor het diploma als candidaat-secretaris. Beantwoording der door de redactie gestelde vragen. Nog eens «de eed". Aanslag in den Hoofd. Omslag. Civiele lijst. Het gewestelijk bestuur als uitvoerder van den wil van het centraal gezag. Een goede gids. De stichter der eerste «Christelijke school". Onze leestafel. Vragen ter beantwoording. Gemengde Berichten. Het vijftienjarig dochtertje van de wed. Geene alhier, dat op 4 Maart jl. tengevolge van het dragen van een verwarmden steen tusschen hare kleederen, ernstige brandwonden bekwam is thans in zooverre hersteld, dat zij door twee personen ondersteund en mank gaande, een kleine wandeling kan doen. Zij zal nog eenigen tijd ia het gasthuis verpleegd worden tot zij geheel hersteld zal zijn. Kruiningen. Door den gem.-veldwachter v. d. Maas is proces-verbaal opgemaakt tegen een tweetal broeders van 9 en 11 jaar, die zich de vorige week aan diefstal van konijnen hadden schuldig gemaakt. Heinkenszand. Bij C. De Schipper alhier zijn aard appelen gegroeid zoo groot dat met 460 stuks een H. L. gevuld is. Gemiddeld is het getal aardappels dat in een Hectoli'er gaat 4000 a 1400, «Zoo is het gebeurd" aldus besloot hij zijo verhaal, «nu weet gij alles wat uw armen meester drukt en hem bedroeft. Niet waar, mijn ouie Reinhold" vroeg hij op weemoedigen toon, «dat is erger dan wanneer ik als kind een buil in het hoofd viel of een stuk speelgoed brak! Toen koBdt ge met een natten doek of een enkel woord van troost heel wat goed maken maar om deze wonde te helen is een menschenleven noodig en troost..." Hij slaakte een diepen zucht en verborg het gelaat in beide handen. De oude dienaar had in steeds toenemende opge wondenheid geluisterd. Meermalen was hij opgespron gen en had hij willen spreken, maar de vorst had hem telkens een teekan gegeven om te zwijgen. «Neen", riep hij toen da vorst zweeg, «neen, door luchtigheid, dat is niet waar, dat is een leugen, het zijn bedriegelijke duivelskunsten, zooals de machten der duisternis ze alleen kunnen scheppenDenk toch aan het verleden*, doorluchtigheid, aan al de liefde en de toewijding der vorstin 1 O, mijn God, het is on mogelijk «Dat alles heb ik mij zei ven ook gezegd, juist zoo weerklonk het altijd en altijd weder in mijn hart maar, helaasmijn beste Reinhold, ik heb gehoord, ik heb gezien." «Maar men leest toch zoo dikwijls in oude boeken van toovenaars en heksenmeesters, die met behulp van booze geesten den geest der menschen beheerschen en hun bedriegelijke beelden voorspiegelen, om twut en

Goessche Courant | 1890 | | pagina 1