1890. N°. 86. Donderdag 24 Juli. 77: jaargang' ste De uitgave dezer Courant geschiedt baandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75* Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bijdeheeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prij* der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ceat« Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a I,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regelf GOES, 23 Juli 1890. De Tijd zet nader haar standpunt uiteen tegen over het wetsontwerp tot wijziging van da- wet van 4 December 1872, houdende voorziening tegen besmettel ij ke ziekten. Da Tijd erkent, dat het bestaande art. 17 van de wet van 1872 niet veel tegenstand heeft ondervondenimpopulair kan het slechts bij e> n zeer klein gedeelte der bevolking ge noemd worden, terwijl het getal kindereD, die wegens deze bepaling van schoolonderwijs verstoken blijven, als uiterst gering kan worden beschouwd. Voor het gemoedsbezwaar van sommige anti-revolutionairen ge voelt de Tijd niet de geriDgste sympathie. Niettemin keuit zij het goed, dat ook voor deze bezwaarden elke moeielijkheid bij de opvoeding hunner kinderen uit den weg worde geruimd, mits en voor zoover dit zon der schade voor het algemeen en zonder even wettige be langen van anderen ia gevaar te brengen geschieden kan. Hat voorstel der regeering, hoe goed bedoeld ook, schijnt de Tijd tot gegronde critiek aanleidiug te geven. »Om aan de bezwaren van enkelen tegemoet te komen, zal het bij een veel grooter getal anderen nieuwe be zwaren in het leven roepen. »Of er dan, indien de oplossing der regeering on aannemelijk schijnt, geen andere kan gevonden worden, die aan alle eerlijk gemeende gemoedsbezwaren een einde maakt? Wij gelooven: ja! nMen h'ffe de verplichting van het vaccine-bewijs op, niet voor enkele personen, maar voor die scholen en inrichtingen van bijzonder onderwijs, welke daarom vragen. Vooral nu door de herziene Wet op het Lager Onderwijs het oprichten van bijzondere scholen zóózeer is vergemakkelijk-, gelooven wij dat langs dan door ons voorgestelden weg, voor zoover dit van den wet gever afhangt, aan den eisch om vrijheid en gelijke behartiging der belangen van allen zal voldaan worden. »Bastaat bij een eenigszins aanzienlijk getal Neder landers de meening, dat de vaccinatie óf ongeoorloofd öt nadeelig is, welnu, men geve hun vrijheid eigene scholen op te richten, waar gevaccineerden en onge vaccineerden naast elkander kunnen plaats nemen. Iedereen zal dan volkomen vrij blijven, zijne kinderen al dan niet naar zoodanige school te zenden. Zendt hij ze er been, dan draagt bij zelf ook de gebeele verantwoordelijkheid voor de gevolgen. »Voor alle openbare scholen echter en vooral die bijzondere scholdD, die geen vrijstelling ten opzichte van het vaccinebewijs verlangen wij durven voor spellen, dat daartoe alle bijzondere r.-katholieke scholen zullen behooren zouien wij wen^chen, dat in den bestaanden toestand, waaraan het Nederlandsche volk sinds lang is gewoon geworden, geen verandering werd gebracht. De Zuid Hollandermede een r.-k. blad, noemt het vraagstuk van den vaccinedwang een vzeer moeielijke en teedere quaestie voor de r.-katholieken. De bezwaren der protestanten tegen de inenting spruiten voort uit da meest stuitende ketterij van Calvijo, die der praerles- tinatie of voorbeschikking. De aanhangers dezer leer beweren dat God reeds vóór de geboorte den mensch voor smart en geluk en zelfs voor hel of hemel heeft beschikt, dat Hij den een tot hemriiog heeft uitver koren, den ander lot verworpeling heeft bestemd. Geen middel mag daarom volgens hen worden aan gewend om een ziekte of ramp te voorkomen, wijl het kwaad niet te keeren. is. Wij daarentegen, die in God iets anders zien dan een Moloch, van barmhartigheid vervreemd, Die olf irpopken in zijn gloeiende armen neemt, En laaft het aan de speen, met olie, vier en vonken I wij, die in Hein de oneindige goedheid eeren en dank baar de voorbehoedmiddelen aanvaardeD, ons door Hem geschonken, wij noemen een pUcht, wat zij zonde faeeten. Toch zijn wij niet ongeneigd, waar het moge lijk is, aan de bezwaren der ongelukkige verdwaalden tegemoet te komen, evenais wij met datzelfde doel erin berusten, dat den D oopsgezinden wordt toege staan, in plaats van den van ons gevorderden eed een belofte af te leggeD." Terwijl echter de Z.-H. «enerzijds rekening wil houden met de gemoedsbezwaren vau de protestanten, kan zij de oogsn niet sluiten voor het feit, dat de inenting vermindering van het getal poklijders ten gevolge heeft gehad en dat de ziekte, zoo tij uitbreekt, nog steeds bij voorkeur en bijna uitsluitend hare slacht offers maakt onder de niet-gevacciieerden. »Wij schrijft de Z.-H. »en zeker de overgroote meerder heid der Nederlandera, zouden het met ons geweten niet in overeenstemming kunnen brengen, om onze gevaccineerde kinderen op de schoolbanken plaats te doen nemen naast niet-gavaccineerde, dn wellicht de ziektekiemen op onze kleinen zouden overbrengen. Het wegnemen der gemoedsbezwaren van eenigen zou nieuwe, even wettige en door de feiten alleszins gerechtvaar digde gemoedsbezwaren voor zeer velen doen geboren worden li dus de afschaffing der verplichte vaccinatie voor onderwijzers en leerlingen der open bare school te eenenmale onaannemelijk, wat de bij- zondere scholen betreft, scharen wij ons uit volle over tuiging aao de zijde der Regeering. De Staat is onbe- voegd en mist het recht om ook voor bijzondere in richtingen van onderwijs de vaccinatie verplichtend te stellen. »Eischen wij het recht voor alle bijzondere scholen in het algemeen, en dus ook voor de r.-katholieke, men vergete niet dat tusschen een recht en het ge bruikmaken daarvan een groot verschil is. Wij ver wachten, dat dit laatste wel nooit op onze scholen zal goschieden en de besturen en hoofden van bijzondere r.-katholieke scholen de verplichting zullen handhaven en onder geen voorwendsel hoegenaamd ooit een niet- gevaccineerd kind tot hun school toelaten". Als iotern-kweekeling is aan de machinisten- school te Amsterdam o a. toegelaten J. A. G o e - mans van Goes. Bij het toelatingsexamen behaalde hij van de 80 aspiranten No. 19. Gisteren heeft H. M. de Koningin met H. K. H. Prinses Wilhelmina de hoofdstad des rijks bezocht. Bij aankomst werden zij op het perron ontvangen door jbr. mr. Schorer, Commissaris des Konings in Noord-Hollaod, en verder door burgerlijke en militaire autoriteiten, aan het hoofd waarvan de heeren mr. Van Tienhoven en generaal-maj >or Den Beer Poortugael. De stoet begaf zich van het station naar het Paleis van Volksvlijt, waar nagenoeg de geheele tentoonstel ling werd bezichtigd. H. M. toonde in vele zaken eene levendige belang- stellirg Na de bezichtiging der tentoonstelling werd de tocht voortgezet naar het Rtjksmuseum, en ook hier, evenals op de tentoonstelling, maakte de Koningin weder dien warmen indruk van eene moeder, die met haar kind uit is. II. M. ziet alles,, bewondert gemakkelijk, maar heeft het meest oog voor het Prinsesje. Als er wat te zien is, vestigt zij het eerst de aandacht van het kind er op, en daarna kijkt zij zelve. Ontvangt de moeder voorlichting, dan is hare allereerste zorg er haar kind deelgenoote van te maken. De drukte en beweging om haar heen ontgaan H. M. wel niet, maar hinderen haar evenmin. Zij blijft opgaan in dat kind. Na het kijkjo in het museum begaf II. M. zich naar het paleis op deu Dam. Na het déjeuner ten paleize werd de tocht door de hoofdstad voortgezet. Te half twee kwam het vorstelijk gezelschap aan den kop van da Handelskade aao, waar het stoomschip Both" door H. M. bezichtigd werd. Hierna begaf men zich aan boord van de stoomboot vCeres" die, vergezeld door eene havenstoomboot met de kapel van het 7de regiment aan boord, koers zette langs de Handelskade. Bij de Rietlanden wendde de vCeres" den steven en stoomde op naar het Koninginnedok. Voortdurend bleef de »Ceres" omstuwd door eeD aantal gieken met forsche roeiers bemand, die ondanks den krachtigen golfslag en soms druipnatte pakken en waterscheppende vaartuigen den moed niet opgaven en voortdurend bijbleven. Tegenover het Westerdok lag het viermast- stoomschip Rotterdam", waar de vorstelijke personen zich een oogenblik aan boord begaven. Te 3!/4 uren stapten H. M., de Prinses en gevolg bij den steiger van den West-Iiid. maildienst weder aan wal, waar nog het stoomschip Prins Willem II" werd bezocht. Daarna ging het vorstelijk gezelschap per rijtuigen weder stadwaarts naar den dierentuin, waar allereerst het aquarium werd in oogenschouw genomen, onder geleide van dr. Kerbert, directeur van H. A. M. Daarna werd een tochtje door den tuin ondernomen, waar in korten tijd het belangrijkste bezichtigd werd. Het bezoek hier eindigde met het gebruiken van ververscbingen in de Koningszaaltpgen halfvijf begaven de Koningin en de Prinses z ch naar het station, waar H. M. in den burgemeester de hoofd stad bedankte voor de Haar en Hare Dochter bewezen eer. Da terugtocht was afgelegd door de Jodenbuurt en langs de Nieuwmarkt en Prins Hendrikkade. Ierseke. Maandagavond hield de Raad dezer ge meente eene vergadering. In de vorige vergadering was geweigerd om de kosten van verpleging van eene krankzinnige uit deze gemeente, welke bij vonnis van den off van just, in een krankzinnigengesticht is geplaatst, voor rekening der gemeente te nemen, omdat een broeder zich bereid had verklaard haar op zijn kosten in de woning harer oud ars te doen verzorgen. Naar aanleiding van dit besluit was een missive van den Comm. des Kon. ingekomen, waarin verzocht werd Z. E. te informaeren of de ouders der verpleegde onvermogend zijn de verplegingskosten in het gesticht te dragen. M ocht dit het geval zijn, dan is de gemeente verplicht zelf die kosten op zich te nomen. De brief van den Comm. des Kon. ging vergezeld van een schrijden van den directeur-geneesheer van het gesticht, welke verklaart dat eene verpleging van de patiente buiten een gesticht niet mogelijk is. Do Voorzitter deelde mede, dat in de vergadering van B. en W. de wethouders van gevoel on waren bij het Raadsbesluit te moetpn volharden. Toen hij daar over de discussie opende, stelde de heer Van Oeveren voor in geheime zittiDg over te gaan, te meer daar hij nog eene andere mededeel!Dg had. Hieraan werd voldaan. Na heropening der openbare zitting stelden de wet houders voor, nogmaals de verpleging op gemeeDte- kosten te weigeren, aangezien de wet ook eene ver- poging in de ouderlijke woning toestaat. De broeder wil de patiente naar huis doen komen en daar onder behandeling van een geneesheer stellen. Mocht dus- dar ige verpleging onmogelijk blijken dan wil hij, hoe wel daartoe volgens de wet niet verplicht, die in ten krankzinnigengesticht naar zijne keuze en op zijn kosten doen vervolgen. De heer Sauer verklaarde zich vóór het voorstel en dit werd met algemeene stemmen aangenomen. Daarna werden 4 candi laten gekozen tot benoeming van 2 leden van het college van zetters. Gekozen werden de heeren L. Laban en M. De R>gt (aftredende leden), C. RiddeThof en W. Goeman. Verder was ingekomen een verzoek om ontslag van den heer D. Spruit uit zijne betrekking van secretaris en ontvanger der gemeente wegens zijne benoeming tot plaatsvervangend directeur in de oesterzaak der heeren De Groot en Bolier. De Voorzitter stelde voor het ontslag op de meest eervolle wijze te verleenen, onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige dimsten aan de gemeente bewezen. De hoer SiDke zeide, het heengaan van den heer Spruit te betreureD, waarmee de anderen instemden. Het voorstel werd met algemeene stemmen aange nomen. In de volgende vergadering zullen B. en W. een voorstel tot tijdelijke voorziening in de vacature in dienen en een candidaat tot tijdelijke benoeming voor stellen. Een oproeping van sollicitanten zal dus voor- loopig niet plaats hebben. Tan slotte werd behandeld een verzoek van de flrma Wed. J. H. C. Kakebeeke om op gemeentegrond palen te mogen zetten voor eene electrische verbinding van haar kantoor op den Dam met het telegraafkantoor, tot welke verbinding haar door den Minister reeds verlof is verleend. Het verzoek werd met algemeene stemmen toege staan onder voorwaarde, dat daarvoor eeu jiarlijksche bijdrage van 25 aan de gemeente zal worden uit gekeerd. Daarna werd de vergadering gesloten. Bij beschikking van den minister van financien is tot deurwaarder der directe belastingen bij de 2e afd. te Rotterdam benoemd de heer J. Michielsen te Middelburg. De Commissaris d s Konings in Zeeland, jhr. mr. DeBrauw, is te 's-Gravenhage aangekomen. Met de oesterkweekerij is men te Brui- nisse dezen zomer weer niet gelukkig, aangezien de jonge oestertjes weer gedeeltelijk onder het mosselzaad gevallen of daarmede bezet ziju. Dit is reeds de derde maal in tijd vau vijf jaren. Het betrekkelijk pas ge plante oester broed moet derhalve ten spoedigste opge vangen en verplant worden, waardoor, zonder later afsterven, reeds dadelijk een groot gedeelte verongelukt, waar nog bijkomt dat ook dezen zomer weer alles behalve gunstig is voor eenigszins vlugge ontwikkeling. (N. R. Ct.) In de Amsterdamsche bladen komt het volgende schrijven voor Het bestuur vau de afd. Amsterdam van het Anti- dienstvervangingbond met groote ingenomenheid gezien hebbende, dat de Regeering met bewonderingswaar- digen moid en blijkbaar nit volle en ernstige over tuiging het beginsel van den persoonlijken dienstplicht als grondslag heeft aangenomen voor de regeling van ons krijgswezen in de door haar ingediende legerwet innig overtuigd zijnde, dat de invoering van dat beginsel niet alleen dringend gevorderd wordt voor eene meer gelijkmatige en meer billijke verdeeling der lasten, die de krijgsdienst der] weerbare bevolking op de schonders legt, maar ook, volgens bijna eenparige getuigenis van heD, die bevoegd zijn in dezen een oordeel uit te Bpreken, gebiedend noodzakelijk is, om met de minste kosten en lasten onze krijgsmacht zoo danig in te richten, dat zij, gebruik makende van de eigenaardige gesteldheid vau den vaderlandsclien b idem, in staat is het behoud van onze vrijheid en onafhan kelijkheid volkomen te verzekeren; van meening zijnde, dat eene good geregelde weer baarheid in een klein, van nature zoo sterk land, als het onze, niet alleen de vrijheid zal waarborgen, maar meer dan waarschijnlijk dm oorlog zal vóórkomen, wanneer bij die regeling de grondsDgm zijn in acht genomeD, die door alle groote mogendheden als de beste zijn erkend met groot leedwezen gezien hebbende, dat ook deze bij uitnemendheid nationale zaak, waarbij bet waar achtig belang van het vaderland en al zijne burgers ten nauwste betrokken is, dreigt tot eene partijqnaestie verlaagd te zullen worden Roept alle ingezetenen van Amsterdam en onmiddel lijke omgeving, tot welke staatkundige partij en welken stand zij ook mogen behooren en die van meening zijn, dat het behoud van den vrede het hoogste doel is, waarnaar moet worden gestreefd, op, zich bij het Antidienstvervangingbond aan te sluiten, ten einde, zoo zulks onverhoopt noodig mocht zijn, nauw aaneenge sloten elk partijgeschil vergetend, schouder aau schouder, de Regeering te steunen in haren strijd tegen de heil- looze oppositie, die, zoo dit haar streven mocht ge lukken, het land ten verderve zal voeren en niet alleen den vrede, maar ook zelfs de vrijheid in gevaar zal brengen. God behoede ons vaderland. Leve de Koning Het Bestuur voornoemd: H. W. Groeneveld, voor zitter; G. P. Wijnmalen Jr., secretaris; prof. dr. RoggeW. Hoogenboomdr. H. BlinkJ. H. Rovers jhr. C. Hartsen. Amsterdam, Juli 1890. Het huldeblijk voor de graven Lodewijk en Hen drik van Nassau zal niet op de Mookerheide worden geplaatst wat bezwaarlijk wordt geacht met het oog op het voortdurend onderhoud, den invloed van het weder, mogelijke baldadigheid, gebrek aan toe zicht, enz. maar in de Protestansche kerk te Heumer; De minister van hinnenlandsche zaken brengt ter kennis van hen, die het examen van geëxamineerd en beëedigl landmeter wenschen af te leggen, dat zij zich daartoe vóó*- 15 Augustus schriftelijk bij het departement van hinnenlandsche zaken moeten aan melden. Zij, die in het bezit zijn van getuigschriften of diploma's bedoeld in art. 4 van het kon. besluit van 28 Juli 1865 (Stbl. n° 97), zooals het gewijzigd is bij dat van 30 Jnni 1882 8tbln°. 78), behoo ren dia stukken bij huo verzoekschrift om toelating over te leggen. Blijkens een telegram van den Gouv.-Generaal van Nederlandsch Iodië van 21 Juli 1890 wordt de gouvernements-koffieoog8t op Java voor dit jaar thans geraamd op 162,485 pikols. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beroepen te Biezelinge ds. Hugenholtz te Zuid- Beierland. Bedankt voor het beroep naar Tdr-Neuzen door ds. J. F. De Klerk te Ameide. Bedankt voor het beroep bij de Chr. Ger. gem. te Ierseke door ds. E. Krop veld te Alblasserdam. De heer Klaarhamer, pred. bij de Ned. G*r. gemeente te Middelburg, heeft bedankt voor het beroep bij diezelfde gemeente te Rotterdam. Door den heer arrondissements-scboolopziener J. G. Gerritsen waren Zaterdag 19 Juli eenige hoofden van scholen, zoowel bijzondere als openbare, uit het arrondissement Oostburg uitgenoodigd tot eene bijeen komst ter bespreking van de mogelijkheid in hoever het houden van vroegscholen de bezwaren, die het schoolverzuim aankleven, kan verminderen. Naar we vernemen kwam men tot de slotsom, dat het houden van vroegscholen geen verbetering in den bestaanden toestand zou teweegbrengen, de plaatselijke toestanden aldaar in aanmerking genomen. (Af. Cf.) De heer D. Rottier, geboren te Borsele en onder wijzer te Vlaardingen, is ter beschikking van den Gouverneur-generaal van Ned. Iadië gesteld om aldaar te worden benoemd tot onderwijzer. Bij het examen voor de hoofdacte te Breda is o. a. geslaagd de heer J. Hage te Middelburg. Buiienlandsch Overzicht De feesten ter eere van België's 60j*rige onafhan kelijkheid en van Koning Leopold's 25j irige regeering hebben duizenden naar Brussel doen st-oomen. Het was echter meer de historische optocht dan de persoon des Konings, die scheen aao te trekken, want het moet opmerkelijk zijn geweest, hoe zeldzaam de toe juichingen waren bij het passaeren der koninklijk) familie, die in de Ste.-Gudule een Te Deum bijwoonde. De linkerzijde dar Kamer bleef bij deze plechtigheid zelfs afwezig. De geschiedkundige optocht, bestaande uit een 80 J tal gecostumeerden, wordt als schi Merend geroemd. Da voornaamste futen uit den worstelstrijd tegen da Spaan'cha dwingelandij werien door do verschillend*

Goessche Courant | 1890 | | pagina 1