1.01.20 BOIJffLAID, piTDilppiTöör^ OUDE VIOLEN Afsluiting Wegen. Openbare Verkooping op Woensdag 80 Juli 1890, Bakkersknecht- Een ingezetene van Montfoort bemerkte dezer dagen een muntbiljet van 10 op een bosje stroo, dat in den IJsel dreef. Het laat zich bpgrijpen dat de vinder in zijn schik was en aanvankelijk *van een vaartuig in het water wilde springen, om het aardige papiertje machtig te worden. Hij bedacht zich even wel en vischte het eenvoudig op. In de Spaansche provincie Valencia hebben zich twintig nieuwe gevallen van cholera en tien sterfge vallen voorgedaan. Te Cassano (pro*. Milaan) is «ene in aanbouw zijnde kerk ingestort, twee belendende huizen in haren val medeslepende. Drie metselaars bleven op de plaats dood en vijf anderen werden zwaar gekwetst. Eena verschrikkelijke hitte, afgewisseid door hevige regen- en donderbuien, heerschte Woensdag in de straten van New-York, Pennsylvania en vele wes telijker gelegen oorden. Vele sterfgevallen door zonne steek en bliksemvuur kwamen voor, en groote schade werd aan eigendommen toegebracht. De schade, veroorzaakt door brand in het kan toor der Western Union Telegraph Company" te New-York, wordt op 13/2 millioen geraamd. Ten gevolge van dien brand ondervindt de telegraafdienst, zoowel in het binnen- als in het buitenland, veel ver traging. Dit geldt o.a. ook van de beurstelegrammen, omdat er vele particuliere draden van makelaars ver nield zijn, evenals het aangrenzende kantoor van de Ame:ikaansche dagbladpers, waar tevens de archieven sedert 1840 bewaard werden. Ook te Liverpool heeft een hevige brand gewoed, waardoor een groot, g9heel met waren gevuld, dok gebouw, toebehoorend aan de Manchester Scheepvaart- kanaal-Maatschappij, vernield is. De schade beloopt 150.000. Te Wassilgwo Naidan, in het Russisch district Nishni-Novogorod, zijn 249 woonhuizen en 80 stallen afgebrand, zes personen en één kind omgekomen en 22 stuks vee verbrand, omdat een dronken boer met een brandende pijp is gaan slapen. Of bij zelf is om gekomen wordt Diet gemeld. In de parfumeriefabriek van Rimmel te Neuilly is ingebroken. De dief werd ontdekt, doordien in het venster waardoor hij was gegaan ee i nagel was blijven steken, terwijl werd opgemerkt, dat een beJieude der inrichting zijn vinger had bezeerd en daaraan een nagel miste hij nam de vlucht, de politie zette hem achterna in de woning zijner moeder, doch de jonge man opende het venster en sprong van de zesde verdieping op straat. Hij was onmiddellijk dood. Bij Stanley's huwelijksreceptie op Richmond- Terrace heeft een der genoodigden, de rijke weduwe Hatchard, verscheidene zilveren lepels van de uitstal ling der geschenken gestolen waarschijnlijk om ze als aandenken te bewaren. Zij werd op heeterdaad betrapt en gevangen genomen en thans is zij veroor deeld tot veertien dagen gevangenisstraf. Van Tanger wordt gemeld dat onder aldaar in het openbaar verkochte slaven en slavinnen zich een negerin bevond, die wegens haar prachtigen lichaams bouw en schoone stem aller aandacht trok. Vóór zij verkocht werd, was zij door al de straten geleid om koopers te trekken. Een Spaansch blad noemt het een schande, dat iets dergelijks gebeuren kan in de negentiende eeuw, aan de »poorten van Europa." Een werkman te Flint, in Engeland, streek een lucifer op zijne broekspijp aan. Oogenblikkelijk stond hij in vlammen. De man sprong in een vijver, maar toen hij uit het water werd gehaald, bleek hij zoo door brandwonden te zijn overdekt, dat men geen hoop heeft hem in het leven te behouden. Smith was werk zaam in de afdeeling der fabriek, waar chloraat van potasch wordt behandeld, en het blijkt nu, dat zijne kleeding zoo doortrokken was van stof van chloraat, dat de minste aanraking met vnnr ontbranding moest ten gevolge hebben. Een schrikwekkend vooral heeft verleden week plaats gehad in de Rue d' Avron, een van de hoofd kwartieren der arbeidersbevolking in de Oostzijde van Parijs. Een werkman met zijne vrouw en zes kinderen hebben aldaar zich van het leven beroofd door middel van verstikking met gloeiende houtskool. De ouders hadden geen werk, de kinderen geen kleederen en geen eten, de kamerhuur kon tiet betaald worden, en men zou door den huisheer op straat gezet worden. Toen stopte de vader 's avonds de openingen van ramen en deuren dicht, stak eenige houtskool aan, dat het oudste meisje had gekocht voor de laatste centen, en het geheele huisgezin legde zich neder om den doodslaap in te gaaD. Twee dagen later, toen de buren, klagende over de lijklucht die zich in huis verspreidde, de deur der kamer openbraken vond men dit slachtveld der ellende. De lijken der kinderen waren reeds tot bederf over gegaan. Alleen de vrouw, die to midden van den ver- stikkenden walm de eenig overgebleven beddedeken over haar hoofd getrokken had, gaf nog teeken van leven. Zij ontwaakte in de versche lucht, en zij staarde wezenloos en zonder geheugen op de lijken van haar man en zes kinderen. Te Bazel heeft de gemeenteraad besloten tot het heffen van eene katten-belasting. Men is reeds begonnen met het tellen der katten, die in de stad aanwezig zijn, maar nu reeds blijkt, dat dit werk niet zoo gemakke lijk gaat als men had verwacht. De raad vertrouwt echter, dat evengoed toezicht kan geoefend worden op de katten als op de honden. Da katteD, welke niet met een belastiog-penniDg voorzien zijn, znllen worden opgevangen, maar aan dit werk zijn groote bezwaren verbonden. Jeanne Lorette, die na afloop van haar gevange nisstraf wegens den te Rotterdam gepleegden moord op den Japanschen diplomaat naar Brussel is gegaan, werd door een nieuwen vriend dien zij daar vond, zekeren Boen, bestolen. Hij maakte zich met haar geld, 7 biljetten van 100 fr. en drie obligation, uit de voeten naar Monaco. Jeanne diende een aanklacht tegen hem in, maar toen de man bij zijn terugkeer in België gevat was, wilde zij die aanklacht weer intrekken. Zij kon echter, toen zij, na verscheidene boeten voor weg blijven te hebben opgeloopen, als getuige voor de recht bank verscheen, niet anders doen dan haar aanklacht bevestigen, en Boen werd nu tot twee maanden ge vangenisstraf veroordeeld. In MurrayMagazine wijst Jos. Stefansson er op, dat IJsland het land der toekomst is voor velen. In drie dagen stoomens van Leith landt men aan de kusten van IJsland, dat vulkanische eiland dicht bij d^n Noordpooicirkel. Dat eiland levert zooveel voor den sportman, don toerist, den naturalist, den bergbeklim mer, den kranke, dat het in een niet ver verwijderde toekomst druk bezoek zal trekken. Het zal in plaats van Noorwegen en Duitschland 's zomers druk bezocht wordenhet is slechts een quaestie van tijd. De gletschers in Zwitserland, de fjorden, de zalmrivieren vindt men hier allen, en daarnevens de valkanen, grotten en zwavelbronnen van Italië op groote schaal de zuivere, heldere lucht van Italië, de mineraalbronnen van Duitschland en de heetwaterbronnen van Oosten rijk. Nergens heeft de natuur zooveel wonderlijke zaken der schepping bijeen. Een uitstapje naar IJsland, vanuit Engeland, Schotland, Noorwegen en Denemarken, is niet duur en het leven aldaar totnutoe zeer goedkoop. Het klimaat is er in Juli en Augustus zeer aanbevelenswaardig. Te Holzmüaden (Hannover), wilde een jonge vrouw koperwerk oppoetsen en gebruikte hiervoor geconcentreerd zwavelzuur. Dit, haar te dik toeschijnende, wilde zij verdunnen en wierp het daartoe ineens in een kopje met water, waardoor het zeer sterke zuur haar met een knal in het aangozicht spatte, dat ge heel verbrand werd. In aeerniswaardigen toestand is zij naar het gasthuis in Hann.-Müoden gebracht. Het eene oog is totaal uitgebrandook het andere zal wel niet behouden blijven. Zuid-Bevelaud. Evenals ik vroeger de oorspronkelijke gesteldheid van Noord-Beveland beschreef, wil ik thans een blik slaan op oud-Zuid-Beveland. Aan het slot van mijn laatste opstel gewaagde ik van wel meer dar? zestien deelen, waaruit dit eiland eenmaal bestond. Ter wille van de regelmatigheid en om verwarring te voorkomen, zal het echter geraden zijn, niet al deze stukken tegelijk te vermelden, maar eerst iets te zeggen over de hoofd- verdeeling. Het is van vrij algemeene bekendheid, dat de buitenste grenzen van Zuid-Baveland zich oudtijds lang zoo ver niet uitstrekten als thans. Reeds vroeger had ik ge legenheid op te merken, dat voor de eerste maal, waarop we iets aangaande dit deel van Zeeland hooren, gesproken wordt van Beveland en Borsele. Dit ge schiedde in de zevende eeuw. Daarait blijkt dus, dat Borsele niet tot Zuid-Beveland behoorde, maar afzonder lijk lag. Na genoemd tijdstip vernemen we in lang niets van deze landen. Doch berichten van omstreeks de twaalfde eeuw doen ons zien, dat ook toen nog Borsele een zelfstandig bestaan had. Dat was ook het geval met Baarland en Wolfertsdijken met het zuidoostelijk deel, dat bekend was onder den naam van Tusschen Honte en Hinkelinge en bestond uit de Waardende Valkenissende Maren ('t heden- daagsche Maire), het Rilland, het Bathhet Hinke- loir en den Aggerwaarvan de twee laatste stukken nu verdwenen zijn. Aan den zuidkant van Borsele lag, als nu, de Honte of Wester-Schelde, aan den oost- en den noord kant de Loo-ijve en de Zwake en aan de westzijde het Sloe en het Vlakke of de Vlakeewat tegen woordig de Kaloot genoemd wordt. Stak men van Borsele aan de oostzijde een deel der Loo-ijve over, dan kwam men op Baarland, dat dus de Loo-ijve ten westen, verder de Zwake ten noorden en de Honte ten oosten en ten zuiden had. Wolfertsdijk, dat zich in de lengte van west naar oost uitstrekte, had ten noorden de Zandkreek of Zuid vliet, ten zuiden de Schenge. Zuid-Beveland werd van Wolfertsdijk gescheiden door de Schenge en had verder ook nog aan de noord zijde de Ooster-Scheldeoostelijk aan den kant van Brabant vond men het Kreekrak zuidelijk tusschen Zuid-Beveland en tusschen Honte en Hinkelinge de Hinkelingeverder in het zuiden ook de Honte en tusschen Znid-Beveland en Baarland de Zwake. Twee stroomeD, de Iersekee en de Vernoutsee deelden Zuid-Beveland weder in drie stukkenhet westelijkste werd genoemd Bewesten lersekehetzelfde wat nu nog de Breeda Watering heet, terwijl het middelste en oostelijke samen Beoosten lerseke heetten. De genoemde Iersekee begon in het zuiden bij Hans- weert, liep ten westen van Kraiüingen noordwaarts, ter plaatse waar zich nu de Zanddijk bevindt en stortte zich bij Iersekendam in de Ooster-Schelde, nadat hij eerst Iholseinde in tweeën gesplitst had, zoodat 1102 gemeten en 39 roeden van Tholseinde bij Bewesten, en 452 gem. en 93 roeden bij Beoosten lerseke behoorden. Beoosten lerseke, waarvan nu niets meer over is dan Kruiningen en Krabbendijke, terwijl de rest wordt ingenomen door het zg. verdronken land, werd, gelijk ikjzeide, door de Vernoutsee in een groot westelijk en een kleiner oostelijk stuk gesplitst. Dit oostelijke, dat 'geen grooter oppervlakte dan omstreeks 10000 gemeten kan hebben gehad, bestond vóór den tijd, waarvan hier sprake is, uit eenige afzonderlijke heerlijk heden, die daarna tot een geheel vereenigd werden. Het waren Grebca en Papingalandook Kreecke en Broecke genoemd, SteenvlietMachole en Reimerswale. Een groot deel van het eiland, nl. wel zes of zeven duizend gemeten, droeg den naam van de Wildemoer en behoorde aan Reimerswale, waarvoor deze stad aan den grafelijken rentmeester van Bewesten Schelde een jaarlijkschan cijns moest opbrengen. Als voorbeeld, hoe erbarmelijk toentertijd voor afwatering en bescherming der landerijen werd gezorgd, kan het eiland van Reimers wale uitstekend dienen. Da bedoelde Wilde moer, die tegen de Vernoutsee aanlag,was een onvaste grond, en nu blijkt uit bestaande geschriften, dat deze grond voort durend in de Vernoutsee verzakte, waaruit men ziet, dat het met don dijk daar ter plaatse treurig moet gesteld zijn geweest. Natuurlijk werd dit water, dat wegens zijn lengte en zijn geringe stroomsnelheid toch al niet diep was, hierdoor nog ondieper gemaakt, zoo dat het weldra als waterloozing onbruikbaar werd. Daarom beval de graaf van Holland en Zeeland in 1422 aan Klaas Kervink van Rumerswale, dat bij de slikken of gronden, vóór den mond der Vernoutsee gelegen, zou uitgeven en doen bedijken, om daarna een goed trekkende sluis erin te kunnen leggen. Acht jaar later werd nogmaals bevolen, alweder een sluis in de Vernoutsee te plaatsen. De heerlijkheden, waaruit het straks bedoelde weste lijk deel van Beoosten lerseke bestond, waren Krui- ningenKrabbendijkeScoudeede Everswaardende Seldijkt Nieuwlandeen deel van Iholseinde (dat ishet Hol einde), Duvenee, de Zwarte Waal, Nieuwer- kerk en de Lodijk. Al deze stukken waren niet vóór de veertiende eeuw tot een geheel verbonden. Krabben dijke was een der oudste, want reeds in 1187 kwam het in het bezit der Abdij van Ter Doest of der Does bij Biugge in Vlaanderen. Nadat het met de pas ge noemde andere deelen vereeüigd was, liet de abt van het Krabbendijksche klooster de dijken, die tot scheiding der heerlijkheden hadden gediend, met den grond gelijk maken. Evenals Beoosten Iarseke had ook Bewesten uit ver schillende brokstukken bestaan. Wemeldinge bleef het langst op zichzelf staan en werd van het overige ge scheiden door den Wijlvliet en de Deurloo. Op het einde der dertiende eeuw lieten de heeren van Kats den Wijtvliet afdammen, waardoor Wemeldinge aan een ander deel van Bewesten lerseke, nl. aan Dij kwel, vastraakte. De landerijen, die in den Wijtvliet waren ontstaan, kregen naar deze Katsche heeren den naam van Kattendijke. Toch werd Wemeldinge nog geruimen tijd na deze vereeniging als eenigszins zelfstandig be schouwd, tenminste in het jaar 1596 nog werden de dijkgraven aldaar betiteld als dijkgraven van de breede watering bewesten lerseke en van Wemeldinge. Dij kwel, een der schoonste en rijkste stukken van Zuid-Beveland, was reeds vroeg verbonden aan Evers- dijkSchoreVlake en lerseketusschen deze ver schillende deelen had zich het water de Wijdee be vonden, en uit da opslibbing daarvan ontstonden de moeren van Vlake en lerseke. In de heerlijkheid Dijk- wel schoot, te beginnen aan de Honte, het watertje de Biezelingee vooruit. Dit diende tot haven voor het dorp Biezelinge, terwijl het molenwater dier haven tot het dorp Kapelle doorliep. Dit molenwater was een soort van spuikom. Langs die haven werd veel handel gedreven, tot heer Simon Van Bruëlis in 1352 een deel ervan bedijkte, waardoor de Simonspolder ont stond, doch Biezeliüge's handel ophield. De rest van de haven werd eerst in 1717 bedijkt, terwijl dit met de voorgelegen aanwassen geschiedde in 1755, welke toen den naam kregen van Willem Annapolder. Over de andere deelen van Zuid-Beveland een vol gende maal. BAVO. Laatste en telegraphlsche berichten. Amsterdam. Bij het bezoek der Koningin en de Prinses zal morgen een dejèuner op het paleis van 30 personen plaatshebben, waartoe de meeste autoriteiten zijn genoodigd. Brussel, 21 Juli. De geheele Koninklijke familie woonde heden hot »Te Deum" bij, muziek van Benoit, bij gelegenheid van 's Koniags zilveren jubilé. Zeer werd opgemerkt, dat de linkerzijde der Kamer af wezig was. 334e Staatsloterij, Ie kl. Trekking van Maandag 21 Juli. Ie lijst. No. 11618 20000. No. 8635 2000. No. 16325 1500. No. 7057 1000. Collecte nit Zeeland. No. 2638 /100. Prijien van ƒ20. 783 2621 4863 5404 5724 7711 14053 800 2631 4851 5416 7510 7801 20463 869 2671 5382 5456 7520 13343 2585 4837 5387 5481 7695 14019 Ingezonden Stukken. Mijnheer de Redacteur Wil 8. v. p. zoo goed zijn het volgende op te nemen De heer Van Schelven maakt er uwen verslaggever opmerkzaam op, dat hetgeen in het verslag van de vergadering der Zuid-Bevelandsche onderwijzersver- eeniging voorkomt omtrent zijne bijdrage niet juist is uitgedrukt. Wij moeten hem daarin gelijk geven eu wijzigen de bedoelde plaats aldus De heer Van Schelven leverde eene diepgevoelde bijdrage, getiteld: »Een sprookje'3, waartoe zijne geestige aanvulling van 't woordenboek op 't woord gemoeds bezwaren als aanloop diende. Uw Verslaggever. Te houden Aanbestedingen. Dtum. Plaat». Voorwerpen. Information. 8L Middelburg, arbeider»woningen, A. Le Clercq, Kruiningen. Verkoopmgen en Verpachtingen. Datum. Plaat». Voorwerpen. Information. 22 Juli, Kolijnsplaat, beeetiaal en landbouwge reedschappen, Noordijke. 23 lerseke, vruchten te velde, De Ronde Breseer. 24 Goes, inspan, Mulock Houwer. 25 Kloetinge, vruchten te velde, Hollmann. 25 Middelburg, hofstede, B. A. VerhetJ. 25 Borsele, veldvrachten, Pilaar. 26 Nisae, veldvruchten, Pilaar. 80 Goes, vendutie, Hollmann. 80 's Heer Arendsk., bouwland, Pelle. 30 Kloetinge, vruchten, Mulock Houwer. 81 Kattendijke, inspan, Pelle. Eerste huwelijksafkondiging i 20, van Maarten Janus Stokman, 27 j., jm., te Goes, onlangs te Wisse- kerke en Cornelia Koole, 26 j., jd., te Wissekerke. Geboren: 20, Markus, z. v. Antonius Mijnsbergen en Johanna Paulina De Jonge; 21, Anna Maria Gear- truida Francina en Pieter Johannes Jacobus Franciscus, tweelingdochter en zoon van Pieter Augustinus Polfliet en Anna Maria De Witte. Watergetijen voor lerseke. Burgerlijke Stand Goes van 48 tot 21 Juli 1890. Ondertrouwd: 18, Jan Schouwenburg, 27 j., jm., te Nieuwer-Amstel en Trijntje Pieternella De Leeuwen, 24 j., jd., te Goes DAGEN. HOOGWATER. LAAGWATER. voorm. Nam. voorm. Nam. 22 Juli. 5.54 612 6.7 6.24 23 6.31 6 56 6.42 1.1 24 7.11 7.34 1.26 1.41 25 7.57 8.24 2.4 2.27 26 8.51 9.23 2.54 3.21 27 1 9 59 16 35 3.53 4.29 28 v 11.16 11.47 5.5 5.46 KSarktberlchten. ROTTERDAM, 21 Juli 1890. Van v 1 a s ter markt 400 steen blauw. Granen tarwe de beste 10 ets. hooger. Buitenlandsche onver anderd meel vast. TARWEf 6,25 a f 8,60 ROGGE- 5,60 - 6,50 WINTERGERST- ZOMERGERST- HAVER- 3,— - 4,25 - 5,— - 5,60 - 6,50 - 7,50 - 7,50 - 9,30 - 7,25 - 8,50 - 6,— - 6,50 - 5,75 - 6,75 PAARDENBOONEN DUIVENBOONEN BRUINE BOONEN WITTE BOONEN BLAUWE ERWTEN MESTINGERWTEN KANARIEZAAD -A-d-^ertentien Op Woensdag 23 Juli hoopt PIETERNELLA LEUNIS wed. van W. De MOL haar 75sten verjaardag te herdenken. Haar dankbaar kind behuwd- en kleinkinderen. Borsele, 22 Juli 1890. Hedenmiddag ongeveer 1 uur ont sliep zacht en kalm onze geliefde vader, behuwd-, groot- en overgrootvader P. JEREMIASSE, in den gezegenden ouderdom van 90 jaar 1 maand en 6 dagen. Namens kinderenbehuwden kleinkinderen. Wemeldinge, 18 Juli 1890. Eenige en algemeene kennisgeving. Voor de bewijzen van deelneming, bij het overlijden van onze geliefde moeder, behuwd- en grootmoeder CORNELIA VAN WIJNGEN, wed. Iz. Rottier, ondervonden, betuigen wij onzen hartelijken dank. Borsele, 21 Juli 1890. Namens de familie, L. ROTTIER Iz. Gedeputeerde Staten van Zeeland maken bekend dat van 21 Juli tot 21 December 1890 voor het verkeer zullen zijn afgesloten het noordelijk gedeelte van den VLIETE- WEG, over den binnenberm van den zeedijk van den YLIETEPOLDER, en de binnen bermweg langs den inlaagdijk en langs den zeedijk tot de aansluiting met den NIEUW NOORD BEVEL ANDPOLDER. Middelburg, 18 Juli 1890. DE BRAUW, Voorzitter. E. FOKKER, Griffier. Krachtens Art. 1223 B. W. des morgens te 11 uren, in do herberg bij J. De Ruijter tes-Heer Arendskerkevan gelegen in de gemeente s-Heer Arends kerke, kadaster sectie H nummer 1036. Laatst in gebruik bij M. Goeree. Informatiën te bekomen ten kantore van den heer W. PELLE te Goes. worden TE KOOP gevraagd. Aanbiedingen onder letter C. boekh. DHUIJ, Middelburg. Er biedt zich aan, om dadelijk of met 1 Augustus a. s. in dienst te treden, een bekwaam Brieven franco letter K. boekhandel NOEST, Sluis.

Goessche Courant | 1890 | | pagina 3