1890. N°. 83. Donderdag 17 Juli. 77ste jaargang. -CSX&CSCiCS* GOËSCHË De uitgave dozer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feostdagen. Prijs per kvrartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75e Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH VAN D1TMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 45 regels &0 cent, elke regel meer 10 ceat» Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, hnwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald 20 ot» Aanvragen om en vermelding van liefdegaven i coat per regeL, GOES, 16 Juli 1890. Gistermorgen hield de afdeeling Heinkenszand der Maatschappij van Landbouw en Veeteelt in Zee land in de »Prins van Oranje" eene vergadering. Na voorleziDg en goedkeuring van de notulen der vorige vergadering, installeerde de voorzitter met een kort woord den nieuwen secretaris, den heer A. M. Peman Kakebeoke, waarna hij eenige madedeelingen deed omtrent het afgeloopen congres. Het verslag zal binnen eenige weken verschijnen; bereids zijn eenige vellen in proef. Voorts bracht bij hartelijk dank aan den heer P. Dekker Jz. te Wemeldinge voor de ont vangst op zijne hofstede. Dezen zal daarvoor nog schriftelijk dank worden gebracht. Uit de mededeelingen omtrent het verhandelde op de zomervergadering van het hoofdbestuur bleek, dat alleen Tolen en Zieriksee waren voor het denkbeeld om afgekeurde hengsten niet ter dekking toetelaten. De afdeeling Noord-Beveland zal in 4891 de alge meens vergadering en de tentoonstelling in haar mid den ontvangen. Een voorstel tot uitkeering van eene schadeloos stelling aan den heer Nathan te Vlissingen voor zijne tentoonstellingsvarkens kwam na in behandeling. De Voorzitter erkende, dat het afdelingsbestuur een steek hesft laten vallen door niet te denken aan de verordening omtrent uitvoer van varkens te Goes. Niemand heeft er het bestuur opmerkzaam op gemaakt en niemand heeft dus een steek helpen oprapen. Hij trad daarna in eene beschouwing over het verloop der onderhandelingen met den heer Nathan, waaruit bleek, dat deze zich zou tevreden stellen met eene schade loosstelling van ƒ100 en de voorzitter hoopte, dat de vergadering, erkennende, dat allen in dezen gefaald hadden en dus allen een deel der schuld hadden te dragen, ook bereid zou zijn tot aanneming van zijn voorstel om aan den heer Nathan de som van ƒ100 uittekeeren. Dit voorstel werd na eene zeer korte discussie aan genomen met 28 tegen 3 stemmen. Omtrent het voorstel van den heer V. d. Have be treffende de hengstenkeuring deelde de voorzitter mede, dat genoemde heer, gehoord de meeningen der ver schillende afdeelingen over dit punt, een bemiddelings voorstel heeft gedaan, om namelijk gedurende 4 jaren bewaringsprijzen uittegeven en zoo lang met het in eene vorige vergadering der afdeeling Heinkenszand aangenomen voorstel mede te gaan. Na verloop van dien termijn zou dan nader over het punt der ver plichte hengstenkeuring worden beslist. Dit voorstel werd zonder discussie aangonomen. Alsnu deed de voorzitter eenige mededeelingen, o. a. dat de afdeeling Krniningen bereid wa3 samen te werken met deze afdeeliDg tot oprichting eener ver- eeniging voor onderlinge hagelverzekering. Er hadden zich bereids een vijftigtal personen aangemeld, die tot oprichting van eene dergelijke vereeniging willen mede werken. Deze zullen nu binnenkort worden opgeroepen ter verkiezing van een bestuur en tot het nemen van verdere maatregelen. Aan het einde der vergadering bracht dhr. Z. D. v. d. Bilt La Motthe een woord van dank aan den heer E. v. d. Bosch, aan wiens ongekend vele werk zaamheden, waaronder een gewoon mensch zou zijn bezweken, voor een goed deel het welslagen van het congres en de tentoonstelling was te danken (daverend applaus). Dhr. V. d. Bosch was hoogst dankbaar voor deze ovatie, waarop hij niet was voorbereid. Hij wist van den aanvang af, dat zijne werkzaamheden vele zouden zijn, maar hij heeft ze met luit vervuld, omdat hij naast zich had een bestuur, dat hem in veel de vrije hand had gelaten en alles goedkeurde wat hij deed, Hij mocht daarom niet nalaten een groot deel van de hulde, hem door den heer La Motthe toegezwaaid en waarmede de vergadering zoo luide instemde, toe te kennen aan het congresbastuur en niet het minst aan den waardigen voorzitter, den heer G. J. v. d. Bosch, die door zijne uitgebreide kennis van zaken en personen de rechte man op de rechte plaats was en zeker er veel toe heeft bijgebracht, dat zoo tal van vreemde •n daaronder beroemde mannen het congres met hunne tegenwoordigheid hadden vereerd. De vergadering werd daarna gesloten. '«•Heer Abtskerke. Tot leden van den gemeenteraad alhier zij a herkozen de heeren M. Van Iwaarden en P. Polderman met 23 van de 26 uitgebrachte stemmen. Krniningen. Door den heer Van Mervennée, veearts te Goes, is alhier een geval van vlekziekte ge constateerd. Ier8eke. Maandag is de heer dr. Cuipar, inspecteur van den arbeid, hier geweest om een onderzoek in te stellen naar den arbeid bij de oastercultuur. Dit be zoek staat waarschijnlijk in verband met een van de heeren Walter en De Ram, leden der Tweede Kamer voor Hontenisse en Bergen-op-Zoom, die verleden w« ek Ierseke bezochten, Door den gemeenteraad van Toleii is aan den heer Pook van Bsggen te Apeldoorn de goedkeuring verleend om de gasfabriek aldaar met 1 Augustus in eigendom te geven aan den heer C. J. P. Kaïnpers te Maassluis. Maandagavond hield de vLiberale Kiesvereeni- ging" te Zieriksee eene vergadering tot bet stellen van candidaten voor dan gemeenteraad, waarin twee vacatures ontstaan zijn door het bedanken van de heeren dr. H. Goemans en mr. J. W. A. Schneiders GreylFanswerth. Bij de 70 leden waren ter vergade ring aanwezig, en tot candidaten der vereeniging werden gekozen de heeren mr. J. C. v. d. Lek de Clercq, advocaat en notaris, en C. J. v. d, Bout, landbou wer, die de candidatuur hebben aangenomen. De Minister van Binnenlandsche Zaken, overwe gende dat de heeren A. L. W. Seyffardt en W. Roo seboom, ingevolge artikel 96 der Grondwet, van rechts wege het lidmaatschap van de Tweede Kamer der Staten-Ganeraal hebben verloren, en dat derhalve een verkiezing van een lid dier Kamer moet plaats hebben in elk der hoofdkiesdistricten Utrecht en Arnhem, heeft bepaald lo. dat de verkiezing van een lid der Tweede Kamer van de Staten-Generaal in elk der hoofdkiesdistricten Utrecht en Arnhem zal plaats hebben op Dinsdag 29 Juli aanstaande; 2o. dat de herstem ming, is die noodig, zal geschieden op Dinsdag 12 Augustas daaraanvolgende. Da gemeenteraad van 's-Gravenhage besloot met het oog op het voorkomen van cholera in SpaDje en in verband met een adres van 79 doctoren in de residentie, dat zal worden gespuid onder de noodige voorwaarden. Door 'sKonings Commissaris in Noord-Brabant is aan de gemeentebesturen in dat gewest de volgende circulaire gezonden »De geneeskundige inspecteur voor Noord-Brabant en Limburg bericht mij, bij schrijven van 10 dezer, dat volgens mededeeling van den voorzitter van de geneeskundige commissie der provincie Antwerpen, in de Belgische gemeente Moll negen personen door pokken zijn aangetast. De ziekte werd aldaar over gebracht door eene schuit, komende van Visé. »Ik haast mij u hiervan kennis te geven, met uit- noodiging vooral aan de besturen der naburige gemeenten om de ingezetenen op het gevaarlijke der ziekte te wijzen hen, onder de gegeven omstan digheden, voor het verkeer met de gemeente Moll te waarschuwen, en verder om, zooveel mogelijk, de in enting en herinenting, door het openen van eene buiten gewone gelegenheid tot deze kunstbewerking, te helpen bevorderen." Ook in het noorden van Luik heerschen de kinder pokken. Door den Commissaris dei Konings in Files- land is de volgende, in het Prov. blad geplaatste, missive aan de gemeentebesturen gericht «Gelijk bekend is, zijn de in de laatste weken veel vuldig gevallen jegens Diet zonder invloed gebleven op het gewonnen hooi. Meer dan anders nog is dus waakzaamheid noodig, om de noodlottige gevolgen van hooibroeien te voorkomen. In verscheidene gemeenten dezer provincie bestaan in dit opzicht plaatselijke verordeningen. Wordt daar aan krachtig de hand gehouden, dan zal in menig geval het ontstasn van brand door hooibroeien kan nen worden voorkomen. Voorziet eene plaatselijke verordening niet in de zaak, dan acht ik het ten hoogste wenschelijk, dat tot vaststelling van de noodige voor schriften alsnog ten spoedigste worde overgegaan. Doch ook daar, waar dergelijke voorschriften ontbre- keD, ligt het, naar mij voorkomt, op den weg vao den burgemeester, als hoofd der politie, om, waar sterke hooibroeiing wordt waargenomeD, door zijne tusschenbomst te bevorderen, dat door den eigenaar al die maatregelen worden genomen, welke tot af- wendiDg van brandgevaar noodig en dienstig worden geacht. Ik acht het bovendien niet overbodig, dat de inge zetenen door u worden gewezen op den inhoud van art. 158 van het wetboek van strafrecht, waarbij ver schillende straffen zijn bedreigd, onder anderen tegen hem, aan wiens schuld (waaronder te verstaan is ver zuim, nalatigheid, onvoorzichtigheid, gebrek aan voor zorg, achteloosheid, enz.) brand is te wijten. Ik heb gemeend, zooveel noodig, uwe aandacht op deze belangrijke aangelegenheid te moeten vestigen, en vertrouw, dat door u alle maatregelen zullen wor den genomen, die u ten dienste staan, om het gevaar voor brand, tengevolge van hooibroeiing, zooveel mo gelijk, te voorkomen." Staten-Generaal. EERSTE KAMER. De Eerste Kamer heeft gisteren verschillende ont werpen aaDgenomen, o. a. de lijst van benoembaren -.ot lid dar Eerste Kamer, de pensioenen voor mindere geëmployeerden aan de rijks inrichtingen, tot verlen- van den diensttijd der militie, tot verkoop van duinen aan Middelburg en overeenkomst omtrent het gymna sium te Emmerik, verhooging van hoofdstuk Oorlog (voor het vermaken der geweren), vet hooging voor het maximum-bedrag ven zilveren pasmunt in Indië en de subsidie voor den Ouden IJsel. De heer Fransen Van de Putte drong sterk aan bij de Regeering om voor bereidende maatregelen te nemen tot handelend optreden in zake de spuiing te Scheveningen. Minister Lohman verzekerde, dat de Regeering alles zal doen waartoe zij bii machte is. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Uitslag der gehouden overgangsexamens aan de Hoogere Burgerschool te Goes. Bevorderd zijn Van de Voorbereiding s~ tot de le klasse. Met den ln graad P. Wingender, W. A. Dor maar, en de leerling voor enkele vakken D. H C. Ittmann. Met den 2n graadC. A. M. Kaitel. Met den 3n graad: P. W. Quilt en J M. Moojan. Voorwaardelijk F. W. de Ligny, D. de Koning, II. J. Belzer, A. F. Pennings, J. A. Mulock Houwer en F. Schneider. Van de le tot de 3e klasse. Met d n Id graad: J. J. Persant Suoep en D. de Groot. Met den 2n graadL. W. van Puffelen en H. A. Nij88en. VoorwaardelijkJ. Th. van Borrendamme, C. A Schrijver, D. Sandee en J. D. Fuijkschot. Van de 3e tot de 3e klasse. Met den ln graad I. Emanuël. Met den 2n graad H. J. Stigter, H. L Bannet, J. A. Sturm en N. van PolTelen. Met den 3n graad: A. Markusse, A. J. Sturm, J. C. Bom en C. H. van Altena. VoorwaardelijkL. van Dellen en H. Schneider. Van de 3e tot de de klasse. Met den 2o graadS. H. Vleugels Schutter, G. Ph. Ittman en J. C. Diehl. Met den 3n graad H. de Witt Hamer en P. J. Spruijt. Van de de tot de 5e klasse. Met den 2n graad C. van Oosten en L. de Ko ning de leerling voor enkele vakken J. C. Pilaar. Met den 3a graadD. M. Prumers. Voorwaardelijk J. W. van Dellen. Aan de Theologische School te Kampen is Za terdag het theologisch examen A met gunstigen uit slag afgelegd door den heer F. Staal van Kipalla. Bij het hoofdonderwijzers-examen te Arnhem is o. a. geslaagd de heer W. Van Bakergem, van Vlis singen. Het hoofdbestuur der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen he aft het reglement voor het op te richten schoolfonds vastgesteldde circulaire om gelden voor dat fonds bijeen te brengen zal niet vóór September of October uitgaan, terwijl tot leden der commissie vanwege de maatschappij zijn benoemd de heeren mr. W. II. K. Mouthaan, mr. A. Bloembergen Ez. en A. Moens en vanwege Volksonderwijs" de heeren mr. H. Goemao Borgesius, D. Andié de la Porteen W. De Meijier. Als secretaris dezer commissie zal optreden de heer J. Bruinwold Riedel. Schoolblad 8TATI8TI EK Comité tot wering van Schoolverzuim te Goes, over Juni 1890. Op de School A waren gedurende deze maand 143 kinderen Onder dezen waren: 108 kinderen, die geen enkelen schooltijd verzuimden, 34 van 110 verzuimen, en i meer dan 10 verzuimen hadden. Het gemiddeld verzuim was 1.5 percent op het geheele aantal scholieren en schooltijden, tegen 1 percent over dezelfde maand in 1889. Op de School B waren 248 kinderen, waaronder 219 zonder eenig verzuim, 26 die van 110 verzuimen hadden, en 3 met meer dan 10 verzuimen. Het gemiddeld verzuim was 1.2 percent, tegen I.8 percent over dezelfde maand in 1889. Op de School C waren 182 kinderen, waaronder 149 zonder verzuim, 45 met 110 verzuimen, 18 met meer dan 10 verzuimen. Het gemiddeld verzuim was 7.5 percent, tegen 7.5 percent over dezelfde maand in 1889. Op de School D waren 54 kinderen, waaronder 45 zonder eenig verzuim, 6 met 110 verzuimen, 3 boven de 10 verzuimen. Het gemiddeld verzuim was 3.6 percent, tegen 0.3 percent over dezelfde maand in 1889. Het verzuim op de openbare scholen te zamen van 1 Januari af tot uit. Juni 1890 bedroeg 2.6 percent, i tegen 2.4 percent over 't zelfde tijdvak in 1889. Rechtszaken. Kantongerecht te Goes. Door dit kantongerecht werden veroordeeldwegens het verblijven in eene herberg na 't sluitingsuur: P. v. d. W, te Ierseke en A. v. I. te Graauw, ieder tot ƒ2 b. s. 2 d. h.het niet beletten dat zijn hond wild opspoortJ. B. te Heinkenszand, tot 1 b. s. 1 d. h.het met een wildstrik zich in 't veld bevinden buiten openbare wegen en voetpadenM. T. te Heinkenszand, tot 5 b. s. 4 d. h.jachtwet- overtrediDg: J. P. te Ovezand, J. De M., Ph. M. te Rilland, ieder tot 5 b. s. 4 d. b., G. I te Kortgene, tot 2maal 0,50 b. s. 1 d. b., C. G., P. Z., A. T. te Heinkenszand, ieder tot 2maal 3 b. s. 3 d. h., H. De K. te 's Heer Arendskerke, B. De L., M. v. d. P. te 's-Heerenhoek, G. N. te Baarland, J. A. S. te Hoe- dekenskerke, ieder tot 2maal ƒ5 b. s. 4 d. h.bet des nachts bevisschen van eens anders vigchwater zonder akte of vergunniog E. T. te Goes, tot 2maal 2 b. s. 2 d. h.het na 't sluitingsuur hebben van bezoekers in zijne herbergJ. v. d. W. te Ierseke, tot 2 b. s. 2 d. h. het rapen van schelpvisch zonder vergunning: A. S. te Wemeldinge, tot 1 b. s. 1 d. h.het be visschen der Schelde zonder consent: J. P. te Ierseke, tot ƒ1 b. s. 1 d. h.het maken van nachtelijk burengerucht: P. S. te Kloetinge, A. K., M. G., J. W., J. K., J. MP. G., J. L., W. K A. v. B., Q. T. te Kapelle, ieder tot 2 b. s. 2 d. h. het in een Rijkskanaal op 100 M. afstand van een brug niet doen stoppan van zijn stoombootJ. B. te Hansweerd, tot 10 b. s. 5 d. h.straatschen derij A. O. te Wemeldinge, N. B., J. T. te Baarland, ieder tot 5 b. s. 3d. h.het in staat van dronkenschap verrichten van eene handeling waarbij bijzondere omzichtigheid wordt vereischt: A. S. te Heinkenszand, tot 3 b. s. 3 d. h. Allen tevens in de kosten. Vrijgesproken werdE. d. H. te Doel (België), be klaagd van jachtwet-overtreding. BuiieriSandscii Overzicht. De betrokken commissie van het Huis van afge vaardigden in de Yereeulgde Staten heeft een guoitig rapport uitgebracht ove- het wetsontwerp, strekkende om voor alle werklieden in Staatsdienst deo arbeids dag van 8 uren in te voeren. Da afgetreden Spaausche Minister-president Sigasta heeft een redevoering gehouden in den »Llberalen Kring." Hij noodigde zijn partij uit zich voor te be reiden op de provinciale verkiezingen in December, op de algemeene verkisziogen in Februari en op de ge meentelijke in Mei. De heer Sagasta hoopt dat de conservatieve partij verslagen zal worden bij al de verkiezingen, als het algemeen stemrecht ia werking getreden is. De liberale partij zal vast besloten ter stembus gaan, na het terrein voorbereid an een wakend oog gehouden ta hebben op de samenstelling der kiezerslijsten. De liberale partij zal vooreerst geen bondgenootan zoeken en elke transactie met de Regeering tijdens da verkiezingen verwerpen, om niet zekere groepen der dissidenten na te volgen, van de schakeering Martos, die daak zij dit compromis zetels hopen te verkrijgen. Alleen in het geval dat de conservatieve partij pressie uitoefent om het kiezerskorps geweld aan te doen, zullen naar sprekers meaning al de liberale en demo cratische elementen zich vast aaneensluiten. Gemengde Berichten. Heinkenszaud. Maandag 11. had de knecht van de wed. M. Van Ssee te 's-Haer Areadskerke het oogeluk met een geladen wagen mat hooi om te slaan, die echter zonder letsel op den grond terecht kwam. Oagalukkiger liep het af met den arbeider L. Da K. die ook op den wagen was gezeten en onder het hooi bedolven was; mst veel inspanning van eenige personen werd hij uit zijn n9telige positie verlost en toan bleek dat ziju voet ontwricht was. Ganeeskundige hulp werd verleend door dr. Leuni3 te Nieuwdorp. Heinkenszand. Door de »Warkmans vereeniging" alhier is besloten de leverantie der steankolen dit jaar weder op te dragen (70 a 80 kar tegen den prijs van 11 par kar) aan den haer Ochtman te Goes. Krniningen. Da handboogschutter^ iDe drie Ko- renbloemkens" alhier zal op Zaterdag 23 Augustus een concours op den vogel geven. Wie zou nog reden tot klagen hebben, indien fortuna zooveel schatten tegelijk aanbrengt? Zoo ook dacht een eenvoudig landbouwer te Deurna (in Noord-Brabant), toen hem in d3n nacht van Maan dag op Dinsdag een ooievaar een lief kindje bracht, een zeug hem elf jonge biggetjes schonk en een hen hem bij 't aanbreken van den dag haar zo eaten uit gebroede kuikens voor de eerste mail ouder 't oog bracht.

Goessche Courant | 1890 | | pagina 1