1890. N°. 82. Diusdag 15 Juli. 77sle jaargang. De Aangifte van leerlingen Cornells Jacobus Snoep Het uitvoerig en beredeneerd Verslag SCHUTTERIJ -Cj?<£jC5=C**S» De uitgave dezer Courant geschiedt Maaudag, Woensdag on Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, soo binnen als buiten Goes, f 1,75e behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. De prijs der gewone advertentiën is van 5 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, hawelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. voor alle scholen van het lager onderwijs en de bewaarschool is opengesteld van Maandag deu 21 tot en met Zaterdag 28 Juli a. s. op eiken werkdag, van des voormiddags 9 tot des namiddago 2 uren, ter Secretarie van de ge meente. School E is toegankelijk voor meiejes die de vijfde klasse (laagste afdeeling van de hoogste klasse) aan een der andere openbare scholen in deze gemeente hebben afgeloopen. Van elders of van andere scholen komende, onder werpen zij zich aan eene proefweek. Goes, den 5 Juli 1890 Burgemeester en Wethouders van Goes J. G. d. W. HAMER. De Secretaris, HARTMAN. De milicien-verlofganger dezer gemeente van de lichting van 1888 zijnde loteling, getrokken hebbende no. 36, en ingelijfd bij het 3e regiment Infanterie, bij het jongste onder zoek afwezig gebleven zijnde, wordt hiermede opgeroe pen, om op Zaterdag den 26 Juli e k des voor middags te 10 uren op de Koopmansbeurs te verschijnen voorzien van al de door hem van het korps medege brachte kleeding en eqaipementstukken, zijn zakboekje en verlofpas. Goes, den 12 Juli 1890. Burgemeester en Wethouders van Goe», J. (1. d. W HAMER. De Secretaris, HARTMAN. VAN DEN TOESTAND DER GEMEENTE OVER 1889. is gedrukt en ter secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage nedergelegd, terwijl exemplaren daar van, tegen betalingjvan vijl en zeventig cents, verkrijg baar zijn Goes, den 12 Juli 1890. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. De Secretaris, HARTMAN. De Commissie tot onderzoek der redenen van vrij stelling of uitsluiting, die zij vermeenen te hebben, welke dit jaar voor ae zijn ingeschreven, zal in een der zalen van het raadhuis hare zitting honden op DONDERDAG DEN 17 JULI aanstaande, des middags te 12 uren, wordende belang stellenden opgeroepen voor die Commissie te verschijnen, daar zij, die hierin nalatig blijven, geacht worden geene redenen van vrijstelling te hebben en znllen worden ingelijtd. Goes, den 12 Juli 1890. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER De Secretaris, HARTMAN. Brieven uit de Ganzestad. XXIV. Het was Zaterdag 5 Juli, vooral des avonds, bepaald koud. Ik wensch dit even te constateeren, mindsr nog om het belangrijke van het feit, dan wel omdat, mocht ooit iemand in later jaren dezen bihf weder eens onder de oogen krijgen, men niet aan mijne toereken baarheid zou gaan twijfelen, als men hierin leest, dat ik mij dien avond heb te goed gedaan aan een glas warme punch. Zie, dat kwam zoo. Dien dag was onze goede Betje ja ig. »52" lispte ze zacht, toen ik haar 's morgens mijne gelukwenschen bood en vroeg hoeveel het nu eigenlijk was." De blik vol twijfel, waarmede ik haar na dia woorden aanzag, ging voor haar verloren, om dat mijne vrouw haar juist iets anders gegeven had om naar te kijken. Nu was het tot nu toe eene vaste gewoonte, dat op Betje'8 jaardag hare zuster 's avonds bij haar op visite kwam ea dan zorgde mijne vrouw voor een kopje warme melk als het kond, of voor iets verfrisschends als het warm was. Maar Batja's zuster, die wat jonger is dan zij, is verleden jaar met man en kroost haar heil in de Nieuwe Wereld gaan zoeken volgens berichten heeft ze het er nog niet gevonden en «nu is 't laatste wat ik nog had, weggegaan, mevrouw" zeide Betje op den dag van het vertrek, maar minder vlot dan ik het hier heb neergeschreven. En op dien morgen van den jongsten 5dsn Juli had ze al tegen mijne vrouw gezegd, maar weèr met een erg vreemde trekking om den mond: «Voor van avond is er nou niks te beredderen, mevrouw." 's Avoads kwam mijne vrouw even in de keuken en diar zat de goede ziel, dooi alleen, mat het B.jbel- boek \Ó3r zich; maar haar bril was zoo erg beslagen, dat ze hem telkens moest afvegen en dan dwaalde zoo ter sluiks haar schort even naar haar oogen, alsof dia ook wat beilagen waren. «Als 't nu maar beter weer was" zei mijne vrouw, toen ze binnenkwam tot mij, «dan kon jij een beetje Daar de sociëteit gaan en dan nam ik da goede ziel maar hier wat bij ons' Ik begreep, dat dit eene poging was om mij eens te polsen en daarom zei ik: «Wel, laat Bat maar binnenkomen" en meteen trok ik zelf aan de schel. Ea zoo zaten we «enige ooganblikken later met ons vieren bijeen, mijne vrouw, mijne dochter, Bat je en ik, onder een lakker glaasj* warme punch en iets uit den Haagschen winkel, dat nog «in het trom metje" was, en het trof mij welk een zenuwstillende werkiog deze lafenis op de jubilarisse had. «Wel, Bet" liet ik me zoo op eens ontvalleD, wil len wij na morgen eens met den luchtballon medegaan" «Gunst, mijnbeer, dat is nou ook" klonk haar antwoord, «en dan op een Zondag, 't is schande, met uw permissie". «Nu, mensch" liet ik er iets minder vriendelijk opvolgen, »ik zal je de schande niet aandoen, hoor, 't was maar een grapje". «Ja, mijnheer, dat begrijp ik ook wel, maar ik wou maar zeggen, dat het toch niet goed is om op Zondag zoo'n ballon optelaten. 't Is toch de dag des Heeren en dan zoo'n kermisdrukte. Als ik de burge meester was, dan bad ik het niet willen hebben"' nDan zon jij geen heel geschikte burgemeester wezen, hoor", antwoordde ik. x>Kijk eens hier, mijn goeje mensch, jij en vele anderen mogen dat nu niet goed keuren, maar je moet niet vergeten, dat er een heele massa andere menschen zijn, die er niets kwaads in zien en die juist vermaken op een rustdag, als iedereen er van kan profiteeren, heel geschikt vinden. Over di) menschen is de burgemeester ook gesteld en met hunne wenschen en verlangens moet hij ook rekening houden. Nu gaat het moeielijk om iets tegelijkertijd wel en niet te doen plaats hebben, en daar alzoo beide partijen niet konden tevreden worden gesteld, had de burgemeester maar te kiezen tusschen «ja en neen" en nu heeft hij »ja" gekozen". «Maar zou hij dan nu, als hij «neen" gekozen had, geen geschikte burgemeester geweest zijn?" vroeg Bet gevatter, dan waarvoor ik ze ooit had aangezien en het bewijs leverende, dat ook bij haar nog het verstand met de jaren komt. «Dat wil ik niet gezegd hebben" antwoordde ik. «Maar toch vind ik het verstandig, dat hij zijne toe stemming verleend heeft. Vergeet niet, dat de opstij ging binnen eene besloten ruimte plaats heeft en dat dus niemand, die er niets van zien wil, er naar behoeft te komen kijken of hem overlast wordt aangedaan. Geschiedde hot nog op de Groote Markt, dan kon je nog zeggen, dat het hinderlijk was voor kerkgangers of voor degenen, die na kerktijd hun Zondag met eene wandeling willen besluiten. Maar nu kan ieder, die er niet van gediend is, zich gemakkelijk aan de geheele geschiedenis onttrekken". «Ja, mijnheer, maar er is toch muziek bij en dan zoo dicht bij twee kerken". »'t Zou moeielijk zijn in Ganzestad iets te do?n, wat ook, zonder dichtbij een of meer kerken te zijn, want er zijn er zooveel, dat ja er in verwart. Maar die mu ziek zal alleen spelen tusschen 4 en 6 uren, als er geen kerk gehouden wordt. Dus, Bet", zeide ik, «dat wapen valt ja ook al uit de hand". «Als dat zoo is, mijnheer, dan vind ik het nou ook zoo heel erg niet. Maar, ziet u, het blijft toch altijd eene verleiding om er naar te staan blijven kijken en dat geeft allemaal drukte op straat en dat past op Zondag toch niet best", Alles tot je dienst, maar je vergeet, dat de straat voor ieder is en dat in dagen van rust ieder recht heeft er te blijven staan zoolang hij wil en met zoo veel personen als hij wil. En wat die verleiding be treft, Bet, moet ja me eeDS eerlijk zeggen, wanneer jij vindt, dat er meer bewijs geleverd wordt bestand te zijn tegen wat jij gelieft «zonde" te noemen, als alle verleiding van de menschen wordt weggenomen of als hun die wordt geboden en ze zich ervan af- keeren". «Natuurlijk in het laatste geval, mijnheer; maar ocb, daar zijn er roo weinigen die daartoe de kracht bezitten". «Zie je wel", riep ik en ik schonk haar nog eens in, («een scheutje maar meer, mijnheer, met veel water alsjeblieft" zei ze), «ik dacht wel dat we het eens zouden worden. Want zie ja, als er zoo weinigen zijn, die niet voor de zonde bezwijken en dat ben ik volkomen mat ja eens dan moet men bet niet altijd doen voorkomen, alsof wij alleen zondigen, wij, die niet tot «ons Christenvolk" mogen behooren, omdat we ons niet omgevea met een waas van vroomheid, die echter voor iedere verleiding zwicht. Het zit hem niet in al dat kerkgaan alleen dat ik overigens naar waarde weet te schatten maar eerst als men in handel en wandel getrouw is aan wat ons geleerd wo-dt, dan kan men zeggen waarachtig godsdienstig te zijn. Onlargs kwam ik zelf uit da kelk en zag ik dat ei'in of liever buiten een buis, waarvan deur en ramen operstonden, een tafelkleed of zoo iets uitgeslagen werd. Dat trok mijne aandacht, omdat ik van die bewoners, die zooals men dat not mt «ian den fijaen kant" zijn, niet bad var- wacht, dat mou zich op Zondag, nog wol onder kerk tijd, of bij het uitgaan dar keik, zou bezighouden met poetsen en dan voren aan de straat." Mij hin derde dat niet zoo erg, omdat ik daarin evenmin iots zondigs zie als in het oplaten van een luchtballon, maar het gaf aanstoot aan aodereD, dat zag ik, en als de heer van dat huis het bij mij had gezien, hid hij het zeker niet over zijn kant laten gaanhij zou mij gewezen hebben op het tiende gebod (Exodus 20: 10). Zie je" vervolgde ik warm wordend, niet van de punch, want ik had het bij éen glaasje gelaten, maar wel van het praten, «zie je, ik wil maar zeggen, dat wij allen struikelen ia velen en dat het daarom niet goed, niet Christelijk is, altijd met steenea naar anderen te gooian. Wanneer men dat wat meer bedacht en daarnaar ook wat meer handelde, dan zouden er onder «ons Christenvolk" vrij wat meer Christenen zijn dan nu." «Ik geloof dat mijnheer gelijk heeft" zei Bet zachtjes, terwijl ze opstond, «en ik bedank mijnheer en mevrouw en de jaffiouw wel voor der gezelschap en voor der lekker glaasje. 't Is nou 10 uur, ik zal eens voor »'t sepé" gaan zorgen." Den volgenden avond zei Bet me, dat er geen kermis drukte was geweest en dat ze niet vond dat die ballon erg hoog gegaan wasDat nu was de vrucht van mijn zedtpreek. ADSPIRANTs. GOES, 14 Juli 1890. Omtrent het Prinsesje meldt het N. v d. D. het volgende Ilaar lichamelijke ontwikkeling en gezondheid laten niets te wenschen over, en ook op geestelijk en ver standelijk gebied maakt z:j gelukkig snelle vorderingen. Gelijk men weet, was aan den heer T. Gjdeking de taak opgedragen het Prinsesje in da vakken van het lager onderwijs te onderrichten. Diens taak nu loopt bijna ten einde. Na de vacantie zal hij niet meer, zooalB totnutoe eiken dag, doch slechts twee dagen in de week het onderwijs voortzetten. De heer dr. J. J. Salverda de Grave is thans met de leiding van het verdere onderwijs belast. Mej. Liotard, die haar de Fransche taal onderwees, is sinds gsruiman tijd ver trokken en made door den heer Salverda de Grave vervangen. Hat onderwijs in de Eagelsche taal geschiedt door mej. Saxton Winter, terwijl H. M. de Koningin zelve hare dochter les geeft in de Duitsche taal. Deze studies worden afgewisseld door lassari in da muziek, teekenen en schildaren, welke laatste made geschieden onder toezicht van H. M. Hat spreekt van zelf, dat er nog tijd genoeg over schiet om de poppenkamer, welke in hat chalet van het Prinsessetnintja gelegen ij, herhaaldelijk te bezoeken. Ook de speelkamer wordt natuurlijk niet vergeten. Dezer dagen is hierin geheel nieuw meubilair aange bracht en een keurig plafond geschilderd. Nu de vacantie weder begint, zullen de spelen in de open lucht wel weder op den voorgrond komen en ook de noolige tijd gewijd worden aan paardrijden en varen. -Zaterdag werd te Amsterdam de algtm. vergade ring der «Liberale Unie" gehouden en werden in het openbaar behandeld de bekeude voorstellen van het bestuur tot wijziging der statuten ter uitbreiding van het getal bestuurders en tot instelling van eene nieuwe categorie leden, met de tegen-voorstellen der heeren mrs. J. Oppenheim, J. A. Van Gilse en C. M. J. Willeumier. Deze verdedigden hunne voorstellenzij werden echter bestreden door de heeren Waldeck en de professoren Van Hamel en Buys, als strijdig met de geschiedenis der Unie en daaraan het centraliseerend element ont nemende. Da voorstellen der drie heeren werden ten laatste verworpen met 36 tegen 8 stemmen; dat be treffende de openbaarheid van de vergaderingen werd evenwel aangenomen. Nadat vervolgens de bestuursvoorstellen waren be sproken werden deze met groote meerderheid goed gekeurd. De Eerste Kamer hield Vrijdag een vijf kwar tier lange geheime zitting over de L a w a - quaestie. Volgens de Avondpost kwamen Zaterdag de ministers in buitengewone zitting bijeen, vermoedelijk naar aan leiding van het door die Kamer in comi'.é generaal vei handelde in zake deze quaesti e. De Kamer zal heden en volgeDde dagen vergaderen, ter afdoening van de aanhangige wetsontwerpen, waar over, voor zooveel de laatst ingekomene betreft, eind- 1 verslag is uitgebracht. Mtt ingang van 1 Aug. is benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Zierikeea J. A. Dorrenboom Jr., thans in gelijke beirekking te Sluis. Ia de tweede algemeene vergadering der Noder- landsche Heidemaatschappij werd medegedeeld, dat volgens een ingesteld ondorzoek naar de woeste gronden in ons vaderland, deze niet, zooals tot nutoe opgegeven was, eene oppervlakte van 713,000 H A besloegen, doch slpcbts ruim 600,000 H.A. Daar deze opgave zoo nauwkeurig mogelijk samengesteld is, blijkt dus dat er in de laatste jaren reeds veel woeste gronden zijn beboscht, en de vorige opgaven niet zeer nauwkeurig waren. Aan bosch besloeg ons vaderland ruim 210,333 H.A., waarvan 118,333 H.A. akkermaals- bosschen en 92,000 H.A. dennebosschen. De opbrengst van 's Rijks middelen over de maand Juni 11. bedroeg 8,767,479,19%, tegen 8.560,669,88 in dezelfde maand van 1889. Over de zes eerste maanden van 1890 werd ont vangen 53,177,184,47%, tegen 52,560,754,43 in dezelfde maanden van 1889. De raming voor een half jaar bedraagt/56,344,150. De Algemeene Nederlandsche Wereldtaalveree- niging Balif Mekom Valadi zal hare eerste algemeene vergadering houden te Haarlem op Donderdag 21 Augustus, 's namiddags te 1 uur. Daarin zal o. a. gesproken worden over middelen tot verbreiding van v o 1 a p k in Nederland, in te leiden door den heer J. E. K. Van Wijnen, cif voor Zaid-Holland, te Willige Langerak hij Schoonhoven. Door den secretaris-penningmeester, den heer J. A. Adriaanse, van 's-Heerenhoek, zal verslag worden uit gebracht. Het correspondentie-blad van het Nedarlandsch onderwijzers-genootschap bevat het rapport van het hoofdbestuur van het N. O. G. aangaande de ingekomen antwoorden op de vragen aan de afdeelingea gesteld, over het onderwijs in de vrije en ordeoefeniDgen der gymnastiek. Als resultaat van de beschouwingen, waartoe de antwoorden op de vragen door het hoofdbestuur gesteld aanleiding gaven, mogen in de eerste plaats gelden de volgende stellingen 1. Het onderwijs in de vrije en ordeoefeningen der gymnastiek mag niet alleen beschouwd worden als eene gepaste en nuttige afwisseling der gewone werk zaamheden, maar moet wel degelijk tot strekking hebben het bevorderen vaa de gezondheid der leer lingen en de versterking en harmonische ontwikkeling van het lichaam. 2. Bij voorkeur worde het gymnastiekonderwijs ge geven in zijn vollen omvang door een vakonderwijzer. Slechts waar dit niet mogelijk is, stelle men zich te vreden met de orde- en vrije-oefeningen onder leiding van den gewonen onderwijzer, mits deze zich voor die taak behoorlijk heaft voorbereid. 3. Er moet voor elke school, waar gymnastiek onderwijs gegeven wordt, een leerplan voor dat vak worden vastgesteldhierbij moet rekening gehouden worden met den leeftijd, de lichamelijke ontwikkeling en het geslacht der kinderen. De tijd voor dit vak mag en behoeft ook niet al te bekrompen gesteld te worden. 4. Gymnastische spelen zija bijzonder aan te bevelen, inzonderheid in de eerste helft van den leertijd. Het zoogenaamde vrije spelen mag echter niet in de plaats treden van het eigenlijke gymnastiekonderwijs. 5. Het houden van gymnastische oefeningen in de gewone schoollokalen is streng af te keuren; eene goed ingerichte speelplaats is een minimum eisch voor elke school. Biter nog is een eenvoudig, frisch, afzonderlijk lokaal. 6. Er moet opzettelijk werk gemaakt worden van het doen waardeeren van gymnastische oefeningen, zoowel bij onderwijzers als bij ouders; vooral bij de laatsten moet men op voorzichtige wijze bezwaren en vooroordeelen tegen dat vak zoeken weg te nemen. Iq eene Zaterdag te Bergen-op-Zoom gehouden vergadering der Katholieke Kiesvereeniging is besloten tot ontbindiag der Vereeniging. Tot dit besluit moeten verschillende omstandigheden aanleiding hebben ge geven. (N. R. Cf.) Van de 166 gekeurde asp.- c a d e 11 e n voor de kon. mil. academie te Breda zijn reeds 37 genees kundig afgekeurd. De JV. Bred. Crt. spreekt echter tegen, dat 21 aspi ranten-cadetten wegens aderspatten zouden zijn afge keurd. Te Amsterdam worden pogingen aangewend om aan generaal J o u b e r t, uit de Transvaal, die, zooals wij onlaDgs gemeld hebben op zijn reis naar Engeland ook ons Vaderland zal bezoeken, een feestelijke ont vangst te bereiden.

Goessche Courant | 1890 | | pagina 1