1890. N°. 76. Dinsdag 1 Juli. 77ste jaargang. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. De milicien-verlofganger CORNELIS JACOBUS SNOEP, loteling der gemeente, lichting 1888, die zich schuldig gemaakt heeft aan overtreding van art. 136 der militiewet, wordt overeenkomstig bevel van den commissaris des konings in Zeeland, hiermede, krachtens art. 137 dier wet, voor den tijd van drie maanden tot den werkelijken dienst opgeroepen. Hij zal zich daartoe den 24 Juli a. s. bij den com mandant van het 4e Bataljon 3e Regiment Infanterie te Vlissingen behooren aan te melden, voorzien van zijne kleeding en vooi werpen van uitrusting, alsmede van zijn oor vertrek afgeteekenden verlofpas Ooes, 30 Juni 1890. De Burgemeester van Goes, J. G. d. W. HAMER. GOES, 80 Juni 1890. Ter herdenking van het 25jarig bestaan der H. B. S. alhier zal op 30 Augustus a. s. in een der localen van die school een reunie-diner van leeraren en oud-leeraren plaatshebben. Z. M. heeft, op grond van de wet betrekkelijk de burgerlijke pensioenen, 320 pensioen verleend ten laste van den Staat aan L. J. Tronpée, rijksveld wachter. Met ingang van 27 deser is te Nieuwdorp een Rijkstelegraafkantoor, iDgericht met telephoondienat, voor het algemeen verkeer geopend. Ds diensturen zijn geregeld als volgtop werkdagen van 10 tot 42 uren voor- en van 5 tot 6 uren na middags op Zon- en feestdagen van 8 tot 9 uren voormiddags. Io de te Vlissingen gehouden jaarlijksche alge- meene vergadering van aandeelhouders in de Stoom- vaart-Maatschappij Zeeland zijn de balans en winst- en verliesrekening over 1889 goedgekeurd; de laatste, sluitende met een voordeeiig saldo van 151,769,75dat geheel voor afschrijving is bestemd. Blijkens het verslag werd de dienst geregeld uitge voerd en vermeerderden de bronnen van inkomsten, zoodat dit jaar, het tweede van den dubbelen dianst, op een flinken voornitgaDg kan gewezen worden. Het aantal vervoerde reizigers bedroeg 74,198, terwijl 45,621 ton goederen werden verscheept. Vergeleken met het voorafgaande jaar werden alzoo 3810 reizi gers en 7226 ton goederen meer vervoerd, terwijl de grootere opbrengst van deze takken van vervoer be droeg resp. 35,128,99 en 70,558,22% ook de opbrengst van het vervoer van brievenmalen vermeer derde. Da Maatschappij bezit zeven, voor den dienst uit muntend ingerichte stoomschepen vier voor den nacht dienst en drie voor den dagdienst. Te Haamstede en Bnrgh (Schouwen) is algemeen feest gevierd ter eere van den oudsten geneesheer, den heer H. W. Ferleman, ter gelegenheid van zijn vijftig jarige uitoefening d<?r genees-, heel- en verloskundige praktijk. Er werd overal gevlagd en men bood den ouden dokter tal van geschenken aan. Des avonds werd den jubilaris oen serenade gebracht door het muziekgezelschap Witte van Haamstede". Met ingang van 1 Juli is bij het departement van Binnenlandscha Zaken benoemd tot commies A. J. Fehr, thans adjunct-commies. De heer Fransen Van de Putte wist in de Vrijdag gehouden zitting der Eerste Kamer door eene vraag aan den Minister van Koloniën zich den waar borg te verschaffen dat, indien de Lawa-conventie door de Tweede Kamer zal zijn aangenomen, de Eerste Kamer ook ia het genot zal worden gesteld van de onder geheimhouding overgelegde Lawa-documentaa. Rapporteurs ovor de spoorweg-overeenkomsten zijn de heeren Van der Breggen, Van Alphen, Stork, Kap- peyne van de Coppello en Six. Die overeenkomsten en de ontwerpen betreffende de verlenging van den militiediensttijd, de pensioenen tan de mindere geëmplooieerden, de betrekkingen die be noembaar maken voor het lidmaatschap der Eerste Kamer en de verzekering der vrijheidsbeneming wach ten ons in de tweede helft van Juli, met en benevens hetgeen in de Tweede Kamer nog zal goedvinden deze week toe te bereiden. Het antwoord der Regeering op het Kamerverslag over de Lawa-quaestie is ver schenen. De Minister zegt o. a.»Er is een arbiter gekozen, en hoewel de Regeering gaarne zou hebben gezien, dat zijne bevoegdheid kon worden beperkt tot de be slissing der vraag, of Nederland of wel Frankrijk ge lijk had, of de Lawa dan wel de Tapanahoni de grens vormt, of dus het geheele gebied tusschen de beide rivieren aan Nederland dan wel aan Frankrijk behoort, is het onmogelijk gebleken, eene arbitrale uitspraak te verkrijgen, wanneer de bevoegdhei i van den arbiter aldus beperkt werdeerst toen heeft de Regeering toegestemd in de thans aan de goedkeuring der Staten- Generaal onderworpen verklaring, waarbij voor geval dat de gekozen arbiter, zich met de uitspraak willende btlasten, na onderzoek van het geschil geen termen mocht vinden, om de Lawa dan wel de Tapanahori a s grens aan te wijzen, aan hem de bevoegdheid wordt toegekend, om een andere grens aan te wijzen op het betwiste gebied". In de pas oDt*angen West-Indiër wordt het telearam aan Het Vadertonlangs medegedeeld, be treffende de aanhechting van het Lava- gebied bevestigd. De Moniteur van Fransch Guyana van 3 Mei bericht, dat de buiten werking gestelde verordening van 8 April krachtens hooger last wederom in werking is gesteld. Het besluit betreft de uitgifte van voorloopige eigendomsbewijzen. Tevens zijn er bij besluit van den gouverneur van Fransch-Gnyana dd. 6 Mei drie nieuwe militaire posten opgericht, op Poeloegoede, Assici en Inini, zoodat de Franschen thans aan de Tapanahoni en Lawa zes posten hebben, met last de Fransche goudzoekers te be schermen en hun, die zonder vergunning van het Fran sche gouvernement er goud mochten exploiteerer», dat goud te ontnemen. In't geheel zijn 144,972 H.A. in concessie afgestaaD. De landbouwcommissie zal in den loop van Augustus haar vergaderingen hervatten. Bij de nieuwe onlangs opgerichte groote »N*dcr- landsche Maatschappij voor kunstmatige oester teelt, door jhr. J. L. C. Pompe Van Meerdervoort", heerscht op dit oogenblik zeer groote bedrijvigheid, ten einde deze grootsche inrichting, welke voor slechts weinige weken tot stand is gekomen, nog dit seizoen in volle werking te brengeD. Duizenden kubieke meters schelpen ziet men op de gronden dier maatschappij uitzaaien, terwijl rnim anderhalf millioen broedpannen gekalkt en toebereid gereed staan, om waarschijnlijk reeds de volgende week naar de gronden gebracht te worden tot het vangen van oesterbroed. Overal ziet men groote bedrijvigheid en bet weer werkt tot nu toe nogal mede, om dit jaar een ruimer broedaanslag te verwachten. Blijft de weersgesteldheid gunstig mede werken, dan kan men met grond de beste resultaten verwachten voor een onderneming, waarvan de con ceptie grootsch was, de organisatie volgens het oordeel van deskundigen zeer flink gaat en waarbij men alle voorwaarden voor een groot succes vereenigd vindt. Vad Minister Mackay heeft voor de in Augustus te Zutfen te houden Landbouwtentoonstelling, die door hem en ook door de Ministers van Waterstaat en Justitie, zoomede door den Commissaris des Konings in Galderland zal worden bezocht, een groote gouden medaille voor de inzending van m rikkoeien uitgeloofd. Ia Nederland stierven, blijkens de merk waardige graphische statistiek, door de gezondheids commissie aan den Zwitserschen Bondsraad aange boden over de pokken en de vaccinatie, tusschen 1870 tot 1873 en in Beieren van 1870 tot 1875 van de 100,000 ingezetenen aan pokken: Nederland. Beieren. Tusschen het le en 2e levensjaar: 770 235 Van het 2e tot het 5a 1400 40 Van het 6e tot het 10a 900 25 Van het lie tot het 20a 740 20 Van het 21e tot het 30e 870 250 Van het 31e tot het 40 3 850 350 Van het 41e tot het 50e 850 455 Van het 51e tot het 60e 850 600 Een der tabellen bevat de vergelijking tusschen Zweden, Schotland en Beieren, waar de verplichte inenting bestaat, en Pruisen (waar zij eerst in 1874 tot stand kwam), Nederland en Oostenrijk. Het hoogste sterftecijfer op het millioen was in Zweden in 1873 940, Schotland in 1872 545. Beieren in 1871 1100, Pruisen in 4871 2050, Nederland io 1872 4350, Oostenrijk in 1872 3155. Een ingezetene uit Harlingen zond het volgend adres aan den Minister van Justitie: Excellentie Geeft te kennen de ondergeteekende, dat hij zich ge noodzaakt ziet door deze tot u te komen, tengevolge van die ongelukkige wetten, in 't leven geroepen door buitengewoon heldere, verstandige mannen van be- teekenis. Het geldt hier de arbeidswet. Adres sant is van beroep bierhandelaar; hij vraagt dispen satie aan voor oud 14 jaar, om des Zondags vóór kerktijd bier bij de cliënteele te mogen rond brengen, daar genoemde het brood moet ver dienen voor een groot gezin en bij afwijzing dezes ver'.ies zou lijden. Oodevgeteekende verzoekt dat uwe Excellentie wil bevorderen, dat deze wet wordt ge wijzigd, daar het ondoenlijk is zulk eene wet na te bomen, verzoekende vriendelijk van dit schrijven nota te nemPD, omdat het verzoek op goeden grond berust en de Liten ia waarheid bestaan. Hiermede heb ik de eer te zijn uw onderdanige dienaar." (Volgt de oud rteekerinp). Op dit adres kwam een paar dagen daarna reeds e°n gunstig antwoord. Adressant werd ten gemeente huize ontboden en hem daar medegedeeld dat da Minister boodschappen doen niet onder arbeid rang schikte en dus het rondbrengen van bier in strijd met hetgeen de plaatselijke autoriteit van de zaak dacht mocht geschieden. Het concept-programma voor verlicht exa men ter verkrijging eener aanteekening van bevoegd heid tot het onderwijzen der vrije- en ordeoefeningen der gymnastiek, ingediend bij den Minister van Binnenlandsche Zaken door de x>Gymnastiekonderwijzers- Vereeniging in Nederland", omvatleer der beenderen, hoofdgroepen der spieren, banden, gewrichten, kennis der organische verrichtingen en het geven van klassen- onderwijs in de vrije- en ordeoefeningen. Volgens de Indépendance heeft de Nederlandsche Regopring zich in de zitting der Brusselsche conferentie van Vrijdag neergelegd bij het beginsel van de invoe ring van inkomende rechten in het Congo- bekken, op de voorwaarden, in de voorgestelde verklaring vastgesteld. Baron Gericke had zich in 't begin dier zitting nog verzet, maar ten slotte, naar genoemd blad mededeelt, toegegeven onder zekere reserves zonder gewicht. Daarop volgden huldebetui gingen van den Voorzitter en van de Fransche en EQgelsche vertegenwoordigers. Blijkens een bij de Nederlandsche Zuidafrikaansche spoorwegmaatschappij ontvangen telegram heeft de Volksraad der Zuidafrikaansche repu bliek de gewijzigde concessie dier maatschappij goedgekeurd. Bij de nieuwe concessie wordt haar da bouw en de exploitatie opgedragen van eenen spoorweg van de Portugeesche grenzen naar Pretoria en van daar via Johannesburg naar de Vaalrivier, alsmede van een zijtak naar Birbarton. Tevens verkrijgt zij, in plaats van haar recht van voorkeur voor het geheele gebiid der republiek, het uitsluitende recht tot aanleg en exploitatie van de ver bindingen met het buitenland en van spoorwegen die als concurrentie harer lijnen zijn te beschouwen. De republiek verkrijgt daardoor vrijheid om voor andere binnenlandsche lijnen coccpssie te verleenen. Het net der Nederlandsche Zuidafrikaansche spoor wegmaatschappij zal eene uitgebreidheid van 600 kilo meter verkrijgen. De aanlegkosten worden op 72,000 per kilometer geraamd. Alle lijnen moeten voor 31 December 1894 voltooid zijn, bij vertraagdo oplevering vervalt de maatschappij in eene boete, welke ingeval van naasting op den naastiogprijs wordt gekort. Ü3 zoozeer gevoelde behoefte aan spoorwegen wettigt het stellen van een zoo korten termijn. De republiek blijft voor het geheele benoodigde bouwkapitaal rechtstreeks aan de aandeelhouders 6 pet. dividend en aan de oblisati'houders de rente eu aflossing van de obligatiën waarborgen. DE ZEERAMP. Ia ons vorig no. deelden we mede welk groot ver lies onze handelsvloot wederom geleden heeft door de schipbreuk van de Prins Frederikhahoorende aan de Stoomvaartmaatschappij ^Nederland' Het stoomschip vertrok Zaterdag 21 Juni van Am sterdam met bpstemming naar Batavia, en had ook lading in voor Tji'atjap. Een detachement aanvjllings- tro*pen ouder bevel van majoor A. Voorsluys van Elk bevond zich aan boord, als medeleiders der troepen gingen de 2e luitenants H. A. Kooy en H. Van Wijk mede. Da laatste, en een korporaal en vijf kolonialen zijn, helaas! verdronken. De overige passagieiszijn allen behouden. Het ongeval greep plaats in de golf van Biscaye. Des avonds van den 25a Juni te 10 u. 25 m. had bij mistig weder de botsing plaats. De Marpessa liep de Prins Frederik midscheeps aan bakboordzijde in, makende eea groot gat, waardoor eene overstelpende watermassa binnendrong, tengevolge waarvan de Prins Frederik binnen acht minuten zonk. Gdukkig was het weder kalm en werd de orde op het aangevaren schip nauwelijks een oogenblik gestoord. Vooral de voorbeeldige tucht der militairen gaf een uitstekend voorbeeld aan de passagiers en schepelingen. Op kommando snelden alle soldaten hunne hangmatten uit en schaarden zich op het dek in gelid als op eene parade. Ook de bemanning gedroeg zich voortreff dijk. Zij liet sael eu ordelijk de booten te water, waarmede de opvarenden achtereenvolgens naar de zwaar be schadigde, half zinkende Marpessa werden overge bracht. Het eenige oponthoud, dat oudtr «ouden weid, kwam door de zeer natuurlijke begeerte van eenige passagiers om teo deel hunner bezittingen te redden. Eene dam9 wilde niet weg zonder haar geldtrommel- tje; een andere werd met moeite teruggehouden van naar hare hut te gaan, die vol water stond en waar zij 1200 pond sterlirg had liggen. De nameD der verdronken militairen zijü, behalve da 2e luitenant Van Wijk, oud 23 j*ar en den 18en November 1889 tot officier benoemd de kor- p raai Kurtz en de soldaten Rumund, Fleury (of Flury), Marly (of Martin), Roelvink en Schijnen. Het voorste gedeelte van de Marpessa werd ver brijzeld en stroomde vol wateralleen de waterdichte schotten hebben belet dat zij zonk. Da stoomvaartmaatschappij »Nederland" liep op het casco van de Prins Frederik f 300 000 eigen risico. Behalve de kostbare lading is een millioen gulden aan gemunt geld, eigendom van de Nederlandsche Handelmaatschappij, gezonken, welke waarde echter verzekerd was. De Marpessa bracht te Falmouth den kapitein en 93 opvarenden van de Prins Frederik behouden bin nen, waaromtrent gemeld wordt dat zij allen in goeden welstand zijn. Da militairen zijn opgenomen in de kazerne, het scheepsvolk in het Zeemanshuis. Het plan bestond om de militairen en d9 passagiers hunne reis te doen voortzetten met het stoomschip Sumatra, kapt. Drooglever Fortuin, dat den 5n Juli van Amsterdam naar Batavia vertrekt. Tengevolge van het spoedige zinken van de Prins Frederik is er geene gelegenheid geweest voor de opvarmden om i^ts te redden. Het stoomschip Marpessa is eene geheel nieuwe stalen boot, ongeveer 2500 ton groot en in 1889 ge bouwd te Newcastle bij de firma Palmer Co. Het stoomschip Prins Frederik, groot 3070 register-ton, werd gebouwd iu 1882 door de firma J. Elder Cj. te Glasgow. H-st schip vertrok deu 241 van South ampton. Betreffende het verongelukken van het stoomschip kan de N. B. Ct. nog berichten dat, toen de militairen zich in de sloepen bevonden en er appèl werd gehou den, men zeven personen miste, waaronder de 2e luite nant H. Van Wijk. Klaarblijkelijk werd hun door de binnanstroomende zee belet het bovendek te bereiken, en toen zij vermist warden, was het te laat om hun eenige hulp te kunnen verleenen. Hunne kameradon waren bereid eene poging te doen om hen nog te redden, doch zij zouden noodeloos hun leven opgeolïird hebben, want oomidiellijk nadat de laetste boot het stoomschip verliet, begon het te zinken. In het geheel werden 170 pirsonen gered, waaronder 86 man der equipage, die op de Marpessa werden aan boord gi- nomen. Deze liep zelf groot gevaar, dewijl de voorste afd ieling vol water stond en de beide boegen ingedrukt waren. Gelukkig bleken da waterdichte schotten tegen het indringende water bestand te zijn, en door hat overboord werpen van eenige lading en andere hulp- raid leien bleef het bovea en slaagde man er in de haven van Falmouth te bereiken. Da luitenant Van Wijk zou aanvankelijk eerst in November van dit jaar naar I idië vertrekken. Hij ruilde echter met den luitenant Velde, die wilde huwen en gaarne een huwelijksreisj i deed. Daze was voor dien vriendendienst zoo erkentelijk, dat hij des Zitardags nog te IJ muiden was met zijn vrouw om van luitenant Van Wijk afscheid te nemen. Van Wijk was ongehuwd en maakte raeds bij zijne komst aan boord door zijae opgeruimdheid op allen een recht prettigen indruk. Rechtszaken. In eene Vrijdag gehouden plechtige openbare zitting van het gerechtshof te 's-Gravauhage werd als raadsheer in dat college g-ïnstalleerd mr. H. Van Manen, laatstelijk president van de arr.-rechtbank te Zieriksee. .if <11 ir.» n—I IHIIBIMII I I I—M Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Op het drietal bij de Ned. Herv. Gam. te Aalten staat ds. Meloen, te KoHjnsplaatop het drietal bij de Cbr. Gar. Gem. te Kampen ds. A. M. Donner te Assen; drietal bij diezelfde gemeente te Iarseke ds. J. P. Tazelaar te Waesp, A. Mulder te Bolnes, en E. Kropveld te Alblasserdam c. a. Het nieuwe kerkgebouw der Doopsgezinde ge meente te Vlissingen zal Zondag 6 Juli. a. s. worden ingewijd. De voorloopige synode van Nederduitsche gere formeerde Kerken heeft besloten, ean deputatie te benoemen om naar Java te gaan, en verbaad met de daar bestaande Javaansche christen-kerken te zoeken, terwijl aan dezen deputaat twee broeders uit Jiva zouden worden toegavoegd. Als doputaat naar Java te zenden werd benoemd ds. Lton Cachst. De volgende voorloopige Syioda van N idarduit- sche Gereformeerde kerken zal in Sept. 1891 te 's-Hige worden gehouden. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ceat. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slecht* tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden vac 18 regels a 1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel.

Goessche Courant | 1890 | | pagina 1