Fi;i SIJJiTO.V Door vreemden wil beheerscht. Men schrijft ons «Naar het heet is te Utrecht een veeverzekering- maatschappij «De Eersteling" gevestigd, doch, blijkens ingewonnen informatiën van iemand uit Ierseke, wien een agentschap was aangeboden, is te Utrecht van die maatschappij niets bekend en is zij noch geconstitueerd, noch gepubliceerd. De persoon, die namens de directie teekent, noemt zich, zoaver zijn naam leesbaar is, Den Hartigh van Eek, een naam die eigenlijk niet bestaat, daar het een verbinding is van zijn eigen familienaam met dien zijner vrouw. Hij gaat met zijne agenten een contract aan volgens hetwelk deze zelf verzekerden moeten zijn of een ver zekerde moeten hebben ingebracht alvorens hunne aanstelling te erlangen. Dat ingebracht, evenmin als een berg van andere taalfouten in het polisformulier en het ontwerp contract met de agenten, getuigt niet voor de taalkundige ontwikkeling van den pseudo-assuradeur." Bij de posterijen zijn verplaatst de adsistent L. H. Z a a ij e r van Z eriksee naar Oudenboscb, en de adsistent H. G. F ij nvan Heusden naar Zieriksee. Door God. Staten van Limburg is de aandacht van den Minister van Binnenlandsche Zaken gevestigd op drie gebrekeD, die de wet van 4 Juli 1850 aan kleven en voor een deugdelijk kiesstelsel driDgend ver betering behoeven. In de eerste plaats wijzen zij op de «macht van het stembureau", dat door het terug houden van den geloofsbrief den uitslag eener ver kiezing kan verijdelen. Die macht behoort bij eene eventueele herzi^Eiag der kieswet te worden ingekort, en aan het hooger gezag de bevoegdheid gegeven, om het werk van het stembureau in zijn geheel te over zien, te beoordeelen en zoo noodig te verbeteren. la de tweede plaats meenen de Staten, levert het Kon. besluit van 8 Aug. 1850, hoe groote zorgen daarbij ook ter voorkoming van eene schending der stembus voorgeschreven zijn, geene voldoende waar borgen voor de zuiverheid der verkieziDg. Vooral ten platten lande worden aan de bepalingen, regelende de sluiting en verzegeling der stembus, nadat de stem briefjes zijn ingeleverd, n et die waarde en beteekenis gehecht, welke zij zouden verdienen. Hat komt de Staten daarom als een vereischte voor, dat de opening der stembus geschiede op den dag zalf der verkiezing. Ia de derde plaats achten de Staten aanvulling van art. 61 der kieswet met betrekking tot stembriefjes, die van een of ander merk voorzien zijn, en daardoor hunnen oorsprong verraden, onvermiid lijk. Zulke stem briefjes moeten, volgens adressanten, ongeldig worden verklaard, ten einde het geheim on de vrijheid der verkiezing, de voorname begiaseten der kieswet, te verzekeren. Het e- rstvolgend examen voor commies der p o s t e r ij e n zal gehoud' n worden in November of December. Deelneming daaraan zal, behalve voor hen, die vroeger benoemd weiden, openstaan voor de sur numerairs, die bij kon. besluit van 20 Mei 1887 No. 10 zijn aangesteld. De Minister van Oorlog heeft in overleg met zijn ambtgenoot voor Justitie vastgesteld, dat in den loop van dit jaar ia de noordelijke provinciën nog elf brigades maréchaussée zullen worden uitgezet. Het Weekblad van Notaris ambt en Registratie deelt mede dat eene wijziging gebracht is in de rege ling van het derde chiiftelijk) gedeelte van het notariëel examen. In de laatste jaren namelijk werden zij, die dat gedeelte van het'i :men wenschten af te leggen, opgeroepen in twee ploegenin den aan vang van Juli zij, die zich alleen voor het derde gedeelte hadden aangemeld, in October zij, die in hetzelfde jaar tot dat gedeelte waren toegelaten. Thans zullen allen, die zich aan h«t derde gedeelte onder werpen, onverschillig of zij tot dat doel eerst du worden, dan wel reeds vroeger werden toegelaten, 21Vervolg.) Nog een kort oogenblik vermeide Salantiui zich in de aanschouwing van deze ineengedoken vrouw, die ge heel aan de macht van 2ijn wil onderworpen was toen nam hij uit eene portefeuille, die hij opende met een sleuteltje, dat aan zijn horlogekettiog hing, een stak beschreven papier, boog zich naar de vorstin over en sprak: «Hoort ge mij gevoelt ge mijn wil?" De vorstin werd ten prooi aan hevige stoiptrek- kingen en zij trachtte tevergeefs de bevende lippen te openen. «Span al uwe krachten in om te hooren en te be grijpen 1" beval Salantieri, terwijl hij da toppen zijner duimen zacht tegen den neuswortel der vorstin plaatste, «antwoord ik wil het!" Da vorstin haalde zwaar ademzij opende met moeite de lippen en zeide op gedempten toon met een klank, die van verre scheen te komen «Ik luister ik begrijp 1" «Let dan goed op" ging Salantieri voort, terwijl hij zich nog meer tot haar overboog, zoodat bij bijna tagen hare oo,;en sprak, «binnen drie dagen van heden af moet ge beginnen al datgene ten uitvoer te brengen, wat ik nu ga bevelen". «Dat zal ik", antwoordde de vorstin. Salantieri vestigde den blik scherp en doordringend op de gesloten oogen der vorstinvervolgens las hij met gedempte stem op zacht fl listerenden toon al de afzonderlijke z nn n, die hij op het papier had ge schreven. Na I dare i zin beval hij de vorstin dien te herhalen en dit dea i zij gewillig altijd op dienzelfden doffen toon alsof ze hardop droomde. Af en toe bewoog xij zich bevend heen en weder zij scheen zich te willen oprichten, zich te willen verzetten toorn, ver twijfeling en angst stonden op haar gelaat te lezen, maar te'kens bewoog Salantier. de hand voor baar tegen denzelfden dag vermoedelijk omstreeks half Augustus bijeengeroepen worden, ten einde aller bekwaamheid aan de uitwerking van dezelfde opgaven te toetsen. Bij het wetsontwerp, tot wijziging van den Suikeraccijns, wordt bepaald, dat, zoo da op brengst van dien accijns in 1890 minder bedraagt dan 8,350,000 of voor volgende jaren minder dan 8,500,000, 't ontbrekende bij wijze van omslag, pondpondsgewijze, op de fabrikanten zan beetwortel suiker zal worden verhaald. De Dinsdag gehouden koffie-veiling der Ned. Handelmaatschappij kenmerkte zich door een vrij opgewekte stemming. Voor de betere soorten werd */2 c. boven taxatie besteed. De vtiling van 43554 b. Java, 6503 b. Menado, 1831 b. Lahat, 1094 b. Macassar, 313 b. Timor, 197 k. en 69 b. Padang is afgeloopen op de basis van 54^ c. voor goed ordinair Java. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Door Z. M. den Koning is het voorstel-Reekers be krachtigd de heer Smeenge is toegelaten. Bij de voortgezette behandeling der wet op het militair onderwijs is in de wet bepaald, dat de zetels voor de krijgsschool te 's-Gravenhage, die voor de militaire academie te Breda en van den hoofdcursus te Kampen zullen gevestigd zijn. De plaats voor de cadettenschool zal nader worden bepaald. De bijdragen der cadetten zijn vastgesteld op een maximum van 400 'sjiars. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Doopsgezinde Kerk. Zondag 29 Juni, 's voor middags 10 uren, dr. Joh. Dyserinck, van Rotterdam. Tot onderwijzer aan de o. 1. school te Oud- Sabbinge (gem. Wolfeitsdijk) is met iogang van 1 September benoemd dhr. P. Van de Linde, thans tijde lijk onderwijzer te Hoedekenskerke. Bij K. B. is buitengewoon subsidie in de kosten ven bet 1. o. verleend aan de gemeenten Krabbendijke, Waarde en Wemeldirga, respectievelijk ten bedrage van 800, 1300 en 1200. Rechtszaken. Bij bevelschrift der Arronddissemmts-R^chtbank te Middelburg van den 25an dezer is paar de open bare terechtzitting dier Rechtbank verwezen M. O., oud 72 jaren, geboren te Biezelin/e, ai beider, wonende te Kloetinge, thans in hechtenis te M dieburg ter zake dat hij te Schore 1°. in den nicht van 29 op 30 Mei 1890 omstreeks half 12 uur uit e*n ge sloten kippenhok, staande op de hofstede van J. Won- dergemwelk hok hij met eenen daarvoor niet bestemden sleutel heeft geopend, heeft weggenomen 5 kippen, aan genoemden Wondergem toebehoorende, met bet oogmerk om zich die kippen wederrechtelijk toe te eigenen 2°. in den nacht van 19 op 20 Juni jl. uit oen kippenhok, staande op d9 hofstede van I. van Hoote- gem, heeft weggenomen zes kippen aan genoemden van Hootegem toebehoorende, met het oogmerk om zich die kippen wederrechtelijk toa te eigenen. Aan beklaagde ia ambtshalve als verdediger toege voegd M*. F. J Sprenger, advocaat te Middelburg. Gemengde Berichten. Door de politie werd hedenmiddag van een loge ment bij Den Boer alhier per rijtu'g vervoerd een Belgisch koopman in schrijfpapier, die met blokken aan da b«8cen eu met behulp van krukken zich voort sleepte. Naar men zegt dienden dezn attributen tot het opwekken van medelijden. Hij is over de grenzen gezet. g« laat of strooide hij de zaadkorrels van zijn wil boven haar hoofd. Dan werd zij weder rustig en her haalde zij gehoorzaam, wat hij had voorgelezen. «Hebt gij het begrepen volkomen begrepen vroeg hij. «Ik heb het begrepen." «Zij^ gij volkomen van mijn wil doordrongen zult gij mijne bevelen onuitwisbaar in uwe ziel prenten »Ik ben het ik zal het" klonk het als een weg stervende zucht van hare lippen. «Wanneer go ooit mocht twijfelen" zeide bij, met de duimen andermaal haar voorhoofd ter hoogte van den neus aanrakende, «kijk dan naar mijn oogen en ge zult in mijn blik de kracht vinden om u mijn wil te herinneren en dien te gehoorzamen." «Dat zal ik" antwoordde de vorstin op denzelfden toon, terwijl eene hevige rilling haar door de leden liep. «En nu" zeide Salantieri, de hand boven haar hoofd houdend, «moet gij alles vergeten wat in uw slaap geschied is en wat ik u bevolen heb, tot het oogen blik komt, waarop het moet worden uitgevoerd; gij moet overtuigd zijn alles geheel uit vrijen wil te doen en dit ook verklaren wanüeer het u gevraagd wordt". Hij strooide nog eens het onzichthare zaad van zijn wil over het hoofd der vorstin uit, gaf haar vervolgens het kristal weder in de hand, hief haar arm ter hoogte van haar oogen op en zwaaide daarna met de hand voor haar gezicht heen en weder, zoodat een koude luchtstroom ontstond, terwijl hij op bevelenden, maar toch steeds fluisterenden toon riep «Ontwaak 1 Ont waak Ontwaak Langzaam richtte de vorstin zich uit haar gebogen houding op, er kwam beweging in haar lichaam, zij opende de oogen en keek evenals te voren strak naar de spits van den steen, dia in bonte kleurenpracht schitterde. «Het is werkelijk verbazend" zeide zij op haren ge wonen toon, die alleen een weinig vermoeid klonk, «zoo eigenaardig als dit kleurenspel op den mensch werkt het is bijna alsof onze oogen er door ge boeid worden". «Dat is nu juist de oigenaardige werking door de 's-GraYeupolder. Hedenmorgen omstreeks vier uren ontdekte men brand in de keet op de hofstede van dea heer Labrijn, die zoo spoedig in hevigheid toenam dat slechts enkele voorwerpen konden worden gered, en het gebouw zölf spoedig geheel instortte. De brandwei r was spoedig op de plaats des onheils, waar door het mocht gelukken verdere onheilen te voor komen. 's-Heorenhoek. Maandag 11. hield de handboog sociëteit «Concordia" alhier een wedstrijd naar den lossen vogel waaraan door 71 schutters van verschil lende sociëteiten werd deelgenomen. De eerste prijs werd behaald door Alb. Rijk Pz. van «de Vrije Schut ters" alhier, de tweede door C. Vau Aalst van Ter- Neuzen, die tevens ook een zijvogel had afgeschoten de andere zijvogel werd geschoten door M. Rijk Pz. van «St. Sebastiaan" alhier, en de kallen door Jac. Thomaes van «Willem Tell" van Ovezand en door P. Van Stee Nz. van «Concordia". Gisterochtend is te Haarlem overleden een L9idsch student, de heer P. P., die bij het monsteren voor den optocht het ongeluk had van zijn paard te vallen en daardoor eone hersenschudding kreeg. Maandag jl. had te Haarlemmermeer een arres tatie plaats die heel wat moeite kostte. Zekere H. P. weigerde voor een maand in werkelijken dienst te verschijnen. «Als ze me hebben willen, moeten ze me maar halen, want gaan doe ik niet", was zijn zeggen. En hij is ook gehaald, maar hat ging vrij moeielijk. 10 sterke mannen waren er bij noodig eer hij geboeid was en zoo heeft men hem onder behoorlijk geleide naar Haarlem gebracht, waar hij zich voor den mili tairen rechter zal te verantwoorden hebben. Als een bewijs hoe goed het is de meststoffan te doen onderzoeken door een proefstation diene 't vol gende. E9n landbouwer uit Koewacht had chili-salpeter aangekocht, dat een stikstofgehalte moest hebben van 15 a 16 pet. Naar het proefstation te Breda gezonden, kwam het terug met de verklaring van den deskun dige dat uit de analyse bleek, dat het slechts 7.46 pet. stikstofgehalte bevatte, alzoo nog niet de helft van wat het moest halen. T.-NCt.) Als een bewijs hoe groot het vervoer van kersen naar Engeland is, kan dienen, dat Dinsdagmiddag uit Rotterdam het stoomschip «Wbarfe" geheel met die vrucht beladen en met een deklast daarheen is ver trokken. En een paar weken geleden heette het, dat de keisenoogst mislukt was D Zaterdagmiddag waren in de duinen bij Ejzmond- Binnen twee joDgens bezig konijnen te delven. Terwijl de oudste zich in het hol begaf, om de dieren machtig te worden, stortte het zand in en levenloos werd de jongen te voorschijn gehaald. Op de Mare te Leiden is een vierjarig meisje, dat naar het groen keek, onder een pakwagen geraakt. Een der wielen ging over het voorhoofd, zoodat het kind onmiddellijk dood was. Van het bekende «Waterpoortje" te Maastricht zal de oude boog met de oude steenen der afbraak weder worden opgebouwd, doch de poort zelf, als zijnde van moderne constructie, afgebroken blijven. Te Baarle Nassau is Woensdagnacht een brutale diefstal met inbraak en mishandeling gepleegd. Even buiten het dorp aan den weg naar Chaam woont ia een herberg alleen de 76jarige wedawe Gielen. Om streeks mildernaebt hoort deze plotseling een ongewoon gelruisch en ziet een man met het hoofd reeds door het bovenlicht van de deur zich naar binnen werken. Het kordaat oudje slaat twee handvegers op zijn hoofd aan stukken. Hij houdt echter vol, schuift den grendel weg en opent daarna de deur. Hij werpt nu onder bedreiging van moord het oude vrouwtje op bed en dwingt haar het geld te wijzen ongeveer 40 is zijn buit benevens een horlog9 en haar gouden sieraden. Met geweld ontrukt ze hem het horloge en het goud. Toen hij zich verwijderde, verbood hij haar onder doodsbedreiging voor den morgen het huis te verlaten bijzondere wijze van slijpen veroorzaakt, waarop ik uwe doorluchtigheid opmerkzaam wenschte te maken" zeide Salantierie, het kristal uit de hand der vorstin nemende. «Ik heb dit nog nooit zoo sterk waarge nomen als bij dezen steen. Misschien vind ik hier of daar nog wel iets over den oorsproDg en de vroegere bestemming van dit kleinood. Ik wilde er alleen even uwe aandacht op vestigen en thans zal ik de vrijheid n^men met de behandeling van het onderwerp aan te vangen dat mij onwillekeurig aan den steen herinnerde". Hij begon dadelijk met zijne gewone duidelijkheid en medeslepende levendigheid over de sieraden der middeleeuwen te spreken, hij liet afbeeldingen zien en vlocht in zijne voordracht verschillende vertellingen ic, nu eens van afschuwwekkenden, dan weder van opgewekten aard, die allen den geest der vervlogen tijden duidelijk deden kenneD. De vorstin luisterde met belangstelling toe. Het onderwerp was voor haar even leerzaam als onder houdend toch scheen ze wat moe en afgemat te zijn. Af en toe onderdrukte zij met moeite een geeuwen en gleed zij met de hand langs het hoofd alsof zij daar een drukking gevoelde. Na een uurtje stond zij op. Zij zeide, dat zij zich wat moe gevoelde en dat zij zich eens moest gaan overtuigen of de nieuwe kindermeid niets verkeerd deed. Zij dankte den markies voor zijne onderhoudende voordracht en deze geleidde haar beleefd door de ver schillende gangen naar bare bijzondere vertrekken. Toen hij wed^-r ia de bibliotheek was teruggekeerd, keek bij trotsch in het rond en liet zijn blik weiden over het park en de daarachter gelegen vlakte. «Nu ben ik vorst van Hohenwaitburg", zeide hij. «Mij behooren thans de macht en de rijkdom van dezen schoonkliukenden en veel benijden naam. Konin gen hebben talrijke legerscharen en bloedige oorlogen van noode om veroveringen te maken, ik verover de wereld door de macht van mijn geest, door de heerschappij van mijn wil!" De vorst was, van zijn rijknecht vergezeld, naar Steinau gereden en had daar zijne boodschappen af gedaan; en, daar hij geen lust had bezoeken af te leggen, trad hij vermoeid het voornaamste restaurant inderdaad kwam hij na tien minuten terug om zich daarvan te overtuigen. Te 2 ure 's nachts is het kordate vrouwtje naar de politie geloopen om aangifte van een en ander te doen, deze heeft een streng onder zoek ingesteld, doch heeft den dader nog niet kunnen achterhalen. Hij schijnt al drie dagen in de buurt te hebben rondgezworven en de wijk naar België geno men te hebben. Begunstigd door prachtig weder stelde de optocht der Leidsche studenten zich Dinsdag te 2 uren in beweging. Reeds op het Rapenburg moest de stoet een oogenblik stil houden, daar de heeren Van Kempen, eigenaars der zilverfabriek te Voorschoten, voor hunne woning Zijne Majesteit Keizer Karei V een prachtig gedreven zilveren beker aanboden. Een der heeren hield eene korte toespraak, waarin gewezen werd op de groote vreugde der stad om den Keizer te mogen ontvangen. De bokaal is vervaardigd in renaissance stijl en vertoont aan de voorzijde een toepasselijke inscriptie. Da stoet trok verder in de beste orde door de straten en werd overal op zijn weg met luide bijvals betuigingen begroet. Er was een groote menschen- massa op de boen, die des avonds nog talrijker scheen geworden. Terwijl de stoet werd opgesteld, trok een ongeluk, dat een der met de handhaving der orde belas! e huzaren aan het Rapenburg overkwam, nogal de aan dacht. Hij geraakte met zijn paard achteruit in 't water, doch wist uit het zadel te komen en zwom, ondanks zijne zware uitrusting naar den wal. Met het paard had men veel getob eer hat op het droge was. Aanstaanden Zondag zal een zestigtal van de voor naamste personages van^e maskerade der Leidscha studenten door den heer Van Pallandt (keizer Karei voorstellende) vereenigd worden aan een gastmaal in het Oranje Hotel te Scheveüiagen Na all jop daarvan, begeven zich de studenten in optocht naar het Kurhaus, waar voor hen de aparte to» gang van de terrastrap bij de theaterzaal opengesteld wordt, in de nabijheid waarvan het muziekkorps der Haagsche schutterij post vatten en hen met het lo vivat begroeten zal. De stoet zal zich dan langs de wandelwegen van het Terras naar de Kurzaal begeven, waar voor hen, op dezelfde wijze als verleden jaar voor den Shab van Perzië, eene sierlijk ingerichte tribune wordt gereserveerd. Te Carlsruhe hebben eenige jongelieden een vereenigirg gesticht, waarvan de leden zich schriftelijk verbinden geen juffers te huweD, die piano spelen. In aebt dagen tijds traden reeds 310 leden tot de ver- eenigiDg toe. Ook in andere p'aa^sen van het groothertogdom Baden worden pogiügtn in het werk gesteld om der gelijke vereenigirgen op te richten, en men verwacht, dat de beweging zich over geheel Duitschland zal uitbreiden. -Uit Spa wordt aan bet Handelsblad van Ant werpen gemeldEen zonderling incident had dezer dagen aan de Duitsche grens plaats. H. M. de Koningin, die zooals men weet te Spa verblijft, deed in een rijtnig een uitstapje naar de grens. Zij werd door de Duitsche donanen tegengehouden en ondanks de pro- testaties van baron Gofiinet, welke haar vergezelde, moest het koninklijke rijtuig onderzocht worden, als ware het een kar smokkelgoed. Mahmud Djelaleddin Pacha, een zoon van een van de zwagers van den Sultan, is met zijn vrienden nabij Sinekli door roovers overvallen. De roovers eischen 19,000 pond losgeld. Een eskadron cavalerie is onmiddellijk uit Koostantinopel gezonden, om de gevangenen te bevrijden. Volgens particuliere berichten uit Grand Rapids (N.-A.) loopende over de eerste dagen van Juni, was het aldaar zóo heet, dat arbeid bijna onmogelijk was. Naar aanleiding van den 75jirigen gedenkdag van den slag bij Waterloo, meldt de Köln. Zeitg dat het aantal nog in leven zijnde oud-strijders van het Duitsche leger 49 bedraagt, waarvan vijf 100, een 101, een 105 en eeD 107 jaar oud zijn. der stad binnen om een weinig te rusten tot de paarden hem daar zouden komen halen. Uit een zijvertrek drongen vroolijke stemmen tot hem door en de dienst vaardige eigenaar van het restaurant deelde hem mede, dat de luitenant van Meisenberg met eenige zijner vrienden daar een lunch gebruikten. Eenige oogeublikken daarna trad uit het zijvertrek luitenant van Velsen, die blijkbaar iD zeer opgewonden stemming verkeerde. Hij groette den vorst, deelde daarop aan zijno kameraden mede, dat deze er was en zij kwamen met het dringend verzoek tot hem, of zijne doorluchtigheid een oogenblik in hun midden wilde doorbrengen. OfschooQ de vorst, vermoeid als hij was, weinig lust gevoelde om de uitnoodiging aantenemen, kon hij toch, zonder onbeleefd te schijnen, niet bedanken en hij trad derhalve binnen onder voorwaarde evenwel, dat hij naar huis moest terugkeeren, zoodra de paarden zouden komen. De opgewonden stemming der jongelui vond hare natuurlijke verklaring iu het niet onaanzien lijk aantal ledige flesschen, dat op de tafel aanwezig was. De heeren spraken op hun luchtigen, ongedwongen toon verder. Ofschoon zij den vorst al de eer bewezen, waarop zijn hooge rang hem aanspraak gaf, zoo bracht zijne tegenwoordigheid geena gedwongenheid te weeg en dit to minder, omdat hij in leeftijd weinig met hen verschilde en hij zeker tot hen zou behoord hebben als een gunstig lot hem niet de vorstenkroon en do uitgestrekte heerlijkheid in de wieg had gelegd. «Laten we een glas wijden aan het gelukriep luitenant van Velzen met eenigszins onvaste stem, terwijl hij den schuimenden beker ophief, «men kan niet te beleefd tegenover die wispelturige godin zijn. Misschien laat zij zich door deze beleefdheid verlokken ons evenzeer haar gunst te doen deelachtig worden als Meisenberg, die zij zoo onberaden heeft begunstigd. Op het geluk, mijne heeren, welks vriendschap wij allen gebruiken kunnen, zelfs zijne doorluchtigheid de vorst van Hohenwartburg", liet hij er plechtig op volgen, «want het geld op zichzelf maakt niet gelukkig, men moet het ook bezitten Lachend hieven allen de glazen op. Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1890 | | pagina 2