N°. 75. Zaterdag 28 Juni. 77s1" jaargang. *^-s*S§£>«ïSN3Sï'«*-x- De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goer, f l,7&, Behalve aan ons Burean worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ceat. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slecht» tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,— berekend, Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Brieven uit de Ganzestad. XXII. Ganzestad, 22 Juni 1890. Ik heb lang geaarzeld, beste vrouw, of ik u al dan niet een kort verslag zou geven van mijn wedervaren tijders de hier gehouden congresfeerien. Hoewel ik overtuigd b(n, dat ge huoker^nd uitziet naar eene beschrijving van wat er di afgoloopen week zooal is ge- I schied en ik weet, dat géPgroot belang stelt in alles wat ik heb ondervonden, vreesde ik toch, dat een getrouw relaas u slechts te meer spijt zou doen gevoelen, dat ge niet mede van de partij zijt geweest. Evenwel, ik begreep, dat ik, eenmaal te huis zijnde, toch zou moeten opbiechten en daarom besloot ik dan maar u alvast een en ander medetedeelen omtrent de genotrijke dagen, die ik hier heb doorleefd. Want genoten hebben we in ruime mate. Dit gast vrije plaatsje was reeds bij onze aankomst gehael in feestdos en de bevolking in feestelijke stemming. Uit aller woDhgen en van den stadhuistoren (den liberalen, waarvan ik u vroeger wel eens verteld heb) wapperde de driekleur, toen ik Maandagavond om 8.20 aan kwam; en teneinde mij en vele tegelijkertijd aankomende feestgangers onmiddellijk in de goede stemming te brengen, werden we, gekomen op het plein, welks naam i>het kerkhof" iemand als een memento mori in de ooren klinkt, door het klokkenspel begroet met de heerliike tonen van het bekende Ich weiss nicht was soil es bedtuten Dass ich so traurig bin. Ge kunt begrijpen, dat^ we slechts dit toepasselijk lied nog noodig hadden om in de juiste stemming te komen en we ijlden naar het stadhuis, waar ons het welkom" zou worden toegeroepen. Na aan een Cer berus met h-t stadswapen mijne kaart te hebben vertoond zonder die kaart had ik er ook wel mogen binnentreden kwam ik in eene schoone zaal, waar van ik u, om niet te uitvoerig te worden, da beschrij ving zal spareü, maar waarin mijn liefhebberij voor oudheden zich ruimschoots kon verlustigenik liep dan ook groot gevaar van den welkomstgroet van den burgemeester weinig te hooren, doch gelukkig wekte eene vriendelijke bodes mij met een glas wijn uit mijne antieke mijmeringen en bracht mij tot het heden terug, waardoor ik nog gelegenheid had te vernemeD, dat Ganzestad, in afwijking van andero congres-ontvangende stedeD, zich niet mocht verheugen in een burgervader, tevens specialiteit op landbouw gebied en dat hij daarom gemeend had voor da vereerende betrekking van voorzitter te moeten be danken. Nu, de juiste waarde van dit argument heb ik eerst leeren kannen toen ik de algemeene verga deringen had bijgewoond. Ik zou wel eens willen zien, dzt iemand, die geen landbouw-specialiteit is, zulk eene bijeenkomst naar behooren presideert. Doch om nog even op de receplie ten stadhuizo terug te komen, wil ik u nog melden, dat na de wel sprekende woorden van hot hoofd der gemeente, die gelijfstaffierd was door den gemeenteraad, nog de voor zitter van het congres een kort woord sprak en nog een der andere loden, die, als ik mij niet bedrieg, die week nog wel een enkele maal meer het woord heeft gevoerd. Iotusschen klonken ons van het marktplein de volks liederen reeds tegemoet, en toen we dan ook naar behooren verwelkomd waren, stroomden we weder naar buiten om ons te verlustigen in den heerlijken avond en de muziek, die door honderden werd aan gehoord. Later op den avond togen we naar het brand punt der gezelligheid, de sociëteit V. O. V., die keuiig versierd was tn waar handjesgeveu, praten en drinken schering en inslag waren. Ik zal echter niet voortgaan met op deze wijze u in bijzonderheden verslag te leveren van de congres dagen de bladen hebben u trouwens daarvan genoeg zaam op de hoogte gehouden. Zoo zal ik b. v. met stilzwijgen de vergaderingen voorbijgaan, die in talrijke m*te zijn gehoud n en waarvan ik de meeste heb bij gewoond. Maar de onderwerpen, die er bihandeld werden, zijn wel wat taai om er u mede bezig te houden, al twijfel ik niet aan de resultaten, die er met de discussiën zijn bereikt. Die moeten wel groot zijn, want verbeeld u dat, nadat de inltider zijn onder werp meer of minder uitvoerig heeft behandeld, ver schillende andere congresleden daarmede hunne in stemming betuigen of hunne bezwaren er tegen te berde brengen. Wanneer dan de voorzitter der afdee- ling of van de gecombineerde vergadering meent dat de zaak genoegzaam van alle kaQten bekeken is, ver klaart hij, dat hem uit de discussiën gebleken is, dat het heerschend gevoelen in de vergadering is zus en zoo, weshalve hij voorstelt aan de algemeene vergade ring de volgende conclusie in overweging te geven. Die conclusie wordt altijd aangenomen, en wel zonder stemming, omdat zij net zoolang vervormd wordt tot zij aan alle leden voldoetdat zij door die transformatiën in kracht wint behoeft geen betoog. In de algemeene vergadering wordt dan die conclusie medegedeeld en daar zelfs zonder discussie aange nomen. Wat er dan verder mede geschiedt zou ik u niet kunnen zeggen, maar van dat oogenblik af strekt zij ten bate van den landbouw en door hare t aanneming is dau weder voor een deel de wensch vervuld, dien ik in deze dagen zoo dtkwesf heb g.s- j hoord »dat onze werkzaamheden mogen strekken tot vermeerdering van den bloei van het landbouwbedrijf.1 Ge zult nu wel met mij doordrongen zijn van het nut dier vergaderingen en ik zal dus van dat onder werp afstappen om u nog enkele oogenblikken bezig te houden met een overzicht van do verdtro festiviteiten. Dinsdag was het weder niet bijzonder gunstig, zoodat het concert, dat ia den tuin van de sociëteit V. O. V. zou gegeven worden, binnenshuis moest worden afgespeeld. Nu, dit had het voordeel, dat we de muziek uitstekend konden hooren maar daartegen over stond het nadeel, dat het publiek afentoe zoo rumoerig werd, dat de musiek zich zelf niet kon hooren, zoodat op een gegeven oogenblik de directeur h3t geheele eorps strike" liet maken en het werk gestaakt werd tot wij ons wat stiller gedroegen. Tijdens die werkstaking werd geen wanklank gehoord. Woensdag was het weder geheel opgeklaard, zoodat de ons aangeboden rijtoer onder de gunstigste vooruit zichten aanving. Ik moet zeggen, dat ik mij daarop bepaald gespitst bad en vooral toen Adspirant1 mij Dinsdugs, bij gelegenheid van den marktdag, onzen vrienddlijk"n gastheer van den volgenden dag had aan gewezen. Toen ik dat joviale gezicht had gezien van dien eenvoudigen man met de handen in de zakken en d^n hoed een weinig achter op het hoofd, dacht ik dadelijk die zal het hem morgen wel leveren. Maar, niettegenstaande dat is mijne verwachting nog vrrre overtroffen. Niet alleen, dat het dorp Wemeldmge in feesttooi was en de bevolking ons juichend begroette, maar de ontvangst bij onzen vriendelijken gastheer giog kozen alle beschrijving. Inderdaad daar op zijne hofstede had men een beeld van het »Goed Zeeuwscb, goed rond". Gullo hartelijkheid en gastvrijheid zaten daar voor en hoe kort ook de duur is geweest, de indruk van dit landelijk festijn zal mij lang bijblijven. 's Avonds van disnzelfden dag waren er twee con certen éen Waterloo-uitvoering op de Groote Markt, en éan concert in het koffiehu s »De Prins van Orarja". Van het laatste heb ik volop genoten en inzonderheid na de pruze, toen we voor den regen moesten vluchten en het talrijk publiek in eene beperkte luimte was samengevloeidtoen begon eerst de gezelligheid. Ik kan niet ontkennen, dat de muziekuitvoering er wat onder leed, want de sluizen der welsprekendheid werden zoo wijd opengezet, dat er voor de muzieknommers ternauwernood tijd overbleef. Maar dat neemt niet weg, dat we hoogst aangenaam samen zaten en dat er banden van vriendschap met woorden althans zijn gesloten, waarvan marigeen zich den volgenden dag niets meer wist te herinneren. Donderdags en Vrijdags alweder muziekuitvoeringen, waarvan nu niet vee! nieuws meer te verteilen is en van het diner moet ik ook zwijgen, want daaraan hebben we Diet deelgenomen. Nu geen der ministers het feest kwam opluisteren was het ons wel wat duur. Adspirant en ik kunnen het niet eens worden over de reden, waarom geen der Excellenties gekomea is. Hij meent, dat door de verkiezing van den tegenwoor- digen afgevaardigde het bewijs geleverd is, dat men van het district Goes zeker genoeg ken zijn voor de eigeu partij om het advies van de Standaard niet op te volgen om bij dergelijke gelegenheden zich eens onder het volk te vertoonenik geloof, dat de regee ring bang was zich evenals in het vorige jiar weder onvoorzichtig uit le laten op het punt van graanrechten. Enfin, hoe het zij, er was geen enkele Excellentie. Het feest werd uitgeschoten met een schitterend vuurwerk en toen ik daarbij in vlammende letters de woorden les »Love landbouw" steeg mijn enthousiasme ten top en riep ik uit de volheid mijns harten sLeven de Ganzenstadters." Ge ziet uit dit alles, dat ik mijn tijd hier behoorlijk heb besteed. En toch heb ik nog gelegenheid kunnen vinden om enkele antiquiteiten te bezichtigen. Ik heb o. a. dichtgemetselde gangen gezien en door oude schietgaten gekeken, ja, ik heb zelfs een oud portret van Jacoba van Beioren in oogenschouw genomen en in de meening dat het goed gelijkend was, heb ik mij verbaasd over het feit, dat deze vrouw in haar zeven en dertigste levensjaar haar vierden echtgenoot als weduwnaar troosteloos achterliet. Adspirant2 brengt mij daar zoo juist de iV. R. Ct. en daaruit lees ik, dat we hier eigenlijk niet in hut land drr beschaving zijn. Ge zult u daarover misschien verontrusten, maar ik moet u zeggen, dat ik de be schaving hier nog niet gemist heb. Dit kan intusschen ook aan mij liggen en ik wil daarover derhalve geen oordeel vellen. Dit echter weet ik zeker, dat in »the darkest" Zuid-Beveland deze Rotterdamsche Stanley de beschaving niet brengen zal. t. t. K L E I N M A N. Voor copie conform. ADSPIRANTs. Eene partij quaestie. Da spoorwegovereenkomsten tot naasting van den Ned. Rijnspoor zijn door de Tweede Kamer aangenomen. Bij de stemming was de grheele rechterzijde met uit zondering van den heer Bahlmann vóór het ontwerp, de geheele linkerzijde met uitzondering van den heer Van Kerkwijk ertegen. Wij zullen over de vco<*- en nadeeL-n van het ontwerp geen oordeelvellen; wij zijn daarvan te weinig op de hoogte om er een zaakrijke en juiste meening over uittespreken. Als e>rste stap tot algemeene staat-exploiiat e is er misschien wat voor te zeggen; uit een financië 1 oogpunt daarentegen fe'oovea wij dat het ontwerp aller minst is in 's lands be aDg. De belangrijke stijging der Rijnspoorfondsen in de laatste tijden loveren bowijs genoeg, dat de aandeelhouders dier maatschsppij uit 's lands kas een aardig cadeautje oatvangea en dat het bank-octrooi niet de eenige lioanciëele onberaden stap der tegen woordige regeering is. Hoe dit zij, ongetwijfeld hebben de liberalen ernstige bezwaren gehad tegen het dragen der verantwoorde lijkheid voor eene daad, waai bij een niet onbelangrijk deel der belastingpenningcn zal vloeien in de handen der Rijnspoor-aandeelhoudeis. In hoeverre daartegen nu andere voordeelan opwegen, laten wij in het mid den, maar hot gaat niet op, dunkt ons, hunüe houding te veroordeelen als hadden zij daardoor de geheele zaak tot eene partij-quaestie gemaakt. Hetzelfde toch kan dan met evenveel zoo niet met meer recht gezegd worden van de geheele rechterzijde, die, met uitzondering van don heer Bahlmann, vóór de ontwei pen stemde, alleen omdat het eene bevriende regeering gold. Zij kunnen evengoed van partijdigheid beschuldigd worden en van opcffiring van 's lands belang daaraan, ja misschien met meer recht dan de liberalen. Wanneer men dan ook leest, wat de antirevolutio naire pers schrijft over de houding der liberalen bij de stemming over de spoorwegontwerpen, dan kan dat met eene kleine wijziging nagenoeg geheel worden toegepast op de rechterzijde. Wij laten ten bewijze daarvan hieronder een artikeltje uit een antirevolutionair blaadje gewijzigd volgen, dat hetzelfde opschrift voert als wij hierboven hebben geplaatst »'tls inderdaad jammer dat boven dit kleine stukje (asterisk) zulk e?n leelijk woord moet staan. Maar 't is dan ook om er een nog leelijker feit mee te signaleeren. pZooals de lezers weten heeft de Minister van Water staat het spoorwegontwerp (tot overnemiog van het Rijnspoor) ingediend, 't Was een bloot stoff Kjke quaestie, waarbij de antirevolutionairen en katholieken in de Tweede Kamer hoegenaamd geen partijbelang behoefden te betrekken. »Velen hunner waren dan ook met den m'nister niet eenstemmig op het stuk van het beginseldoch vonden nog altijd een reden om er voor te stemmen.) »De heer Bahlman, een lil der rechterzijde van den echten stempel, ging zelfs met den minister niet mede. Door zijn redevoeringen tegen de ontwerpen waar schuwde hij zijn vrienden herhaaldelijk, van deze stem ming geen partijstemming te maken. En toch deden zij het. »Da wet werd aangenomen, omiat al do anti-liberalen, met uitzondering van belanghebbenden die wegbleven en van B.ihlmann die tegen stemde, er voor wateu, »Van het overnemen van eenige spoorwegen een partijquaestie gemaakt. »Iloü jammer toch »Zelf erkennen zij dat met deze wet eene groote begunstiging van de Rijnspoorw? gmaatschappij plaats heelt; toch stemmen zij voor en het volk wordt ge sterkt in zijn wetenschap, dat de reg eringspartij het landsbelang verzaakt om op te gaan in de partijquaestie. »Eq opnieuw is het bewijs geleverd dat deze partij, behoudens e n enkele gelukkige uitzondering zelfs de uitsluitend practische zaken weigert vrij to houden van de politiek. »Want al begrijpen velen niet, hoe die zaak der spoorwegregeling in malkaar zit, zooveel begrijpen zij er wel van, dat 't hier geen quaestie geldt, waarbij de vraag naar liberaal of antirevolutionair zelfs maar van verre te pas komt. »De regeeringspartij slaat op die wijze haar eigen glazen in. Dit is de w«g niet om de meerderheii voor hare beginselen te behouden. At die door haar bijge sleepte partijquaesties zijn in ons voordeel. »Maar het arme landsbelang, wat komt er op die wijze van terecht?' GOES, 27 Juni 1890. Blijkens een bij het Departement vaD Koloniën ontvangen telegram van den Gouv.-G n. van Ned.-Indië is de vijand in E d i op 21 dezer, na weinig tegen stand, verdreven uit zijne stellingen Pedawa Pontong, Nibong Toealang en Mata Ajer, waarin hij eeDige dooden achterliet. Onzerzijds sueavelde een Ambonees en werden drie mindere militairen licht gewond. Da gezondheidstoestand dor troepen is gunstig. Door drie der voor Goes zittende leden der P ov. Staten van Zeeland was vóór een paar weken aan hun medeleden de uitnoodigiüg gericht, met het oog op eerlang opnieuw te behandelen aanvraag tot calamiteus - verklaring van d<n Sophiapolder, zich van de noodzakelijkheid daarvan in loco te komen overtuigen. Aan die uitnoodiging gaven een zestal leden gevolg. Voor de naaste belanghebbenden is het te betreuren, dat de zaak van lieverlede eeue partijvraag rreigt te worden. Reeds herhaalde malen heeft de aanvraag een pu it van behandeling in Zselands Staten vergadering uitgemaakt, en werd zoowel van libtrala als van anti-liberale zijde gesteund en bestreden. Op gronden van algemeenen en financiëelen aard werd echter de aanvraag steeds afgewezen. De vertegen woordigers van het Goesche district houden desniet temin vol, al is het vooruit vast te stellen, dat de Staten sedert hunne beschikking van het vorige jaar den toestaad riet dermate veranderd kunnen vinden, dat er thans grond zou zijn voor eene tegenoverge stelde beslissing. Het technische lid der anti-revolu tionaire zijde zag dan ook, blijkens zijn afwezigheid, in de demonstratie wekig heil. NR. Ct.) De commies der posterijen L. A. P. Hoffmann is met ingang van 1 Juli verplaatst van Sneek naar het spoorwegpostkantoor no. 3, standplaats Utrecht. Driewegen. Bij de gehouden verkiezing tot lid van den gemeenteraad is gekozen de heer Willem Van L o o met 29 van de 39 uitgebrachte geldige stemmen. Borsele. Woensdag hielden de ingelanden van den Calamiteuzen polder Borsele de gewone ver gadering tot behandeling van de rekening, de begroo- tiog en andere voorkomende zaken. De rekening sloot in ontvang met 33306,25 en in uitgaaf met 33014,49% zoodat een overschot aanwezig was van 291,75% terwijl de begrooting was ontworpen in ontvang en uitgaaf ten bedrage van 33483,4 3 Na onderzoek en goedkeuring van beide stukken werd het dijkgeschot voor 4890/91 vastgesteld op 26,40 per hectare. De herkozen gezworene, dhr. C. Mol Az., verwierf bij zijne benoeming 22 van de 24 stemmen. De twee anderen waren verdeeld tusschen de heeren A. Pol derdijk en C. Van de Velde. Ouder de iogekomen stukken behoorde een schrijven van burgemeester eu wethouders van Driewegen, waarin aanvraag werd gedaan om gedurende 40 jaren eene bijdrage van 0,10 per hectare te vorleenen in de bestrating van den weg van Driewegen tot de zoo genaamde staart (zeedijk van Borsele) tea behoeve van een steiger voor het stoombootveer te Borsele. De vergadering vond geen termen om het verzoek toetestaan en beschikte mitsdien daarop afwijzen J. Kruiningen. Woensdag herdacht de handboog- schutterij bDp drie Korenbloem keus ia minnen ver- zaemt" haar 40jarig bestaan. Het feest werd geopend met een optocht, waarin wij opmerktende deel nemende gezelschappen met hunne banieren, het fan faren gezelschap sEondracht maakt Macht", een rijtuig met den edel achtb. heer burgemeester benevens twee der oprichters van het feestvierende gezelschap en een ander met eenige meisjes houdende de medailles. Na den optocht werd de eere-wijn aangeboden, waarbij de heer J. H. O. Dominicus in 't kort de oprichting en het voortbestaan van bet gezelschap schetste om daarna de gezelschappen het welkom toe te roepen. Het eerste schot wo.d gedaan door den 87jarigen II. Blok, die een der oprichters en 40 jaren achter een een der ijverigste leden van het gezelschap is geweest. Aan het concours werd door 61 ledtn, be- hoorende tot verschillende vereemgingen van Zuid- Beveland, deelgenomen. Da afdeelings-prijs voor de meeste rozen viel ten deel aan ®St. Sebastiaan" van Ierseke, die voor de meeste punten aan »Ons Genoegen" van Rilland Bath. De prijs voor da meeste punten behaalde J. Luik van »Oofening en Uitspanning" te Hansweerd; die voor de meeste rozen C. Kale van »Ons Genoegen" te Rillanddie voor de meeste vieren O. Moerland van »Oas Genoegen" te Rilland, terwijl de prijzen voor de moeste drieën, tweeën en eenen respectievelijk ten deel vielen aan J. Schenkers, C. G. Hanson en L. Luik. De consolatie prijs behaalde D. Houtzager. Tijdens het concours gaf het fanfaren- gezelschap een concert in den tuin van L. D. v. d. Linde. Iersokc. Onze burgemeester de heer D. Koeleman hoeft, wegens zijn spoedig en flink optreden bij den braDd van 18 Mei 11. alhier, van de Antwerpsche verzekeringsmaatschappij »Securitas" een medaille ont vang. 11 met het opschrift x> Monsieur Dirk Koeleman, Bourgmestre Yerseke, Iucendie 18 Mai 1890." Aan de door den burgemeester genomen maatregelen schrijft de maatschappij hot toe, dat do brand geen uitbreiding kreeg.

Goessche Courant | 1890 | | pagina 1