1890. N°. 73. Dinsdag 24 Juni. DM JAARMARKT Middelbaar Onderwijs Eene stem des roependen. GOESC De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond* uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f I,7S« Lehalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 coat# Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel of KERMIS zal dit jaar aanvangen op Dinsdag 26 Augustus aanstaande en eindigen op Dinsdag 2 Sep tember daaraanvolgende. Met het opslaan der kramen enz. mag worden aan gevangen des Vrijdags vóór het begin en alle9 moet van de plaats zijn vervoerd, des Vrijdags na het einde der kermis. De aanvragen om plaatsen moeten vóór den hier boven verm lden aan^aug der jiarmaikt vrachtvrij en met opgaaf der benoodigde oppervlakte in Nederland- scbe maatbenamingen geschieden aan den Marktmeester, terwijl men aan dien ambtenaar het patent zal moeten vertoonen, alvorens te kunnen worden toegelaten, ge schiedende de toelating tot wederopzegging toe, ook gedurende de kermis De toelating van muzikanten, orgeldraaiers, liedjes zangers en dergelijke zal slechts tot een zeer beperkt getal geschieden. Goes, den 21 Juni 1890. Burgemeester en Wethouders van Goes, J G. d. W HAMER. De Secretaris, HARTMAK. De INSCHRIJVING van leerlingen voor de beide inrichtingen van het te Goes voor den cursus 1890/91 zal plaats hebben op Zaterdag 12 Juli a. s van 's middags 12 tot 1 uur, in het gebonw der inrichtingen, moetende van de inte- sehrijven leerlingen een bewijs van vaccine of kinder ziekte worden overgelegd. Goes, 21 Jnni 1890. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. De Secretaris, HARTMAN. I. Toen bij de verkiezingen voor de Provinciale Staten in het vorige jaar de liberale partij de meeste harer aftredende candidaten zag herkozen ging er in een groot deel van hare pers een juichtoon op en heette het, dat de kiezers getoond hadden bereids van hun waan te zijn teruggekomen, als zouden de verbonden anti-revolutionaire en katholieke machten de heilboden van een nieaw en gezegend tijdperk zijn. Men zag in de herkiezing der liberale Staten-leden het bewijs, dat inderdaad de kiezers de Eerste Kamer met hare over wegend liberale meerderheid wilden behouden als een bolwerk tegen het drijven der verbonden anti-liberale partijen, en sommigen zelfs gingen zoover uit die ver kiezingen de gunstigste resultaten te voorspallen voor de Kamer-verkiezingen in 1891. 't Moge erg pessimistisch van ons zijn, maar wij hebben dat alles uit de Staten-verkiezing van 1889 niet kunnen afleiden. Het is volkomen waar, dat de Standaard in de dagen aan die verkiezing voorafgaande een toon aansloeg alsof de Provinciale Staten en met hen de Eerste Kamer reeds nom" waren, en zoo dr. Kuyper en zijne medsstanders dit werkelijk verwacht hebben, moet hun de uitslag bitter zijn tegengevallen. Maar dien uitslag te decreteeren tot eene overwinning der liberale partij, hem te stempelen tot een bewijs van veranderde gezindheid bij de kiezers, achten wij op zijn minst gewaagd. Het is toch een feit, dat, over het geheele land genomen, de liberalen meerdere zetels hebben verloren het laatst nog in het district Tolen, waar de liberale candidaat honderd stemmen in de miudsrheid bleef en al was eene omzetting der Staten van dit alles voorloopig slechts in éene provincie het gevolg, daarmede zijn da partiëele over winningen dar gecombineeida machten niet tenietge daan en omgezet in overwinningen aan onzen kant! Bovendien, al nemen dezelfde personen aan de beide verkiezingen deel, men zie niet over het hoofd, dat zij in beide gevallen geheel anders gegroepeerd zijn en dat, vooral in streken waar de liberalen en anti-libe ralen ongeveer gelijke getalsterkte hebben, daardoor •n door persoonlijke voorkeur bij de eene verkiezing een candidaat van de eene, bij de andere een candidaat van de tegenpartij kan gekozen worden zonder dat dit nog het gevolg behoeft te zijn van eene veranderde gezindheid bij de kiesgerechtigden. Maar bovenal schijnt het ons gewaagd de boven bedoelde gunstige voorspelling voor de naaste toe komst nog vol te houden, ook na de tusschentijdsche verkiezingen in enkele districten voor de Tweede Kamer. Wanneer men nagaat dat in het district Delft èa in 1888 èo in 1890 evenveel stemmen zijn uitgebracht en dat in dit jaar da nieuwe anti-revo lutionaire candidaat slechts 10 stemmen minder ver kreeg dan twee jaren te voren het reeds zitting heb bende lid dhr. Fabiusdat verder de liberale can didaat slechts 27 stemmen vooruitging; dat slechts 156 kiezers van 1888 hadden behoeven te zijn bekeerd 0tn Delft voor de liberalen te winnen en dat dit niet [g mogen gelukken, dan is het ons onverklaarbaar, dat men nog optimistisch genoeg gestemd blijft om te voorspellen, dat in 1891 de zege ons zal zijn. Men zal ons wellicht tegemoet voeren, dit onze tegenpartij uit twee too heterogene bestanddeelen b staat, dat een) break tusschen anti-revolutionairen en katholieken niet kan uitblijven en dat dan m*t het bondgenootschap ook de kamer-meerderheid en de re^eering te gronde gaan. Wij beamen dit ten volle, doch wij wenschen er dan toch op te wijzen, dat de kansen to Delft juist daarom voor de liberalen zoo gunstig stonden, omdat er ernstig verzet bi stond van de zijde der katholieken tegen den pcrsooalijken dienstplicht en dat nitttemin dr. Schaepman de ten- heid heeft hersteld en dat dhr. Bablmann met zijne talrijke aanhangers gedwee gebukt hebben voor de macht van dezen katholieken leider. En juist het gebeurde te Delft in de laatste dagen vóór 22 April jl. versterkt ons in de meeniDg, dat men de bondgenootsn tot 1891 wel zal weten bijeen te houden. Moge dan daarna de breuk al ontstaan, tot 1895 is dan niet temin de regeermacht voor de liberalen verloren. Het is nu eenmaal een feit, dat in het overwegend Protestantsche Nederland het staatsbeleid op dit oogen- blik berust in de banden van een katholiek priester. Want welken hoogen toon dr. Kuyper in zijn Standaard en Heraut moge aanslaan om zijne lezers en partij- genooten te doen gelooven, dat de antirevolutionaire partij pal staat voor hare beginselen en liever in haar isolement wil terugkeeren dan van hare vrijheid iets prijs te geven, hij zal voor zich zelf moeten bekennen, dat, hoe handig hij ook is, er éen is nog handiger dan hij, die hem drijft waarheen hem goeddunkt. Niet het minst is dit te Delft uitgekomen, waar de heer Van de Velde als antirevolutionair candaat, als voor stander van »Ons program" en van het ^Program van actie" voorstander moest zijn van den persoonlijken dienstplicht, maar hij niettemin volgens dr. Schaepman toch aan de katholieken op dat punt bevredigende verklaringen bad gegeven. In de Kamer bewaart schier de geheele rechterzijde het stilzwijgen bij de discussiën, alleen dr. Schaepman verdedigt de regeering, stelt motiën voor en treedt blijkbaar op als leider van antirevolutionairen zoowel als van katholieken. Is het zoo pessimistisch te vreezen, dat zoo iemand, thans staande op het toppunt van zijne macht, zich nog wal éen jaar daarop zal weten te handhaven en zal weten te be wei kan, dat tot na de stembusaitspra&k van 1891 Dordt en Rome broederlijk hand aan hand zullen gaan De vraag rijst wat de liberalen daartegenover te doen hebben en inzonderheid of in ons eigen district ook voor hen een weg is aan te wijzen, die, hetzij het volgend jaar, hetzij later, tot eene overwinning kan leiden. Vooraf echter dient eene andere te worden opgelost, die door sommigen wel eens wordt gedaan, namelijk of het niet maar het best was, dat de liberale partij in ons district zich voortaan bij verkiezingen onthield. Bij de beantwoording dier vraag wenschen wij erop te wijzen, dat bij de jongste verkiezing op 20 Maart de heer Heijse 1153 stemmen bekwam en dit zonder dat er van liberale zijde iets anders was geschied dan het plaatsen van advertentiën op raime, haast schreven wij, te ruime schaal en het zenden van een circulaire en verkiezirg«nommer. We mogen dus gerust verklaren, dat de stammen op den heer Haijse uitgebracht inder daad stemmen waren van personen, die uit eigen over tuiging den liberalen candidaat stemdeD, zonder dat eenigerlei pressie op hem was uitgeoefend. En waar dan in een district eene zoo krachtige minderheid be staat, daar zou hot ons eene onvergeeflijke daad toi- schijnen die kracht ongebruikt te laten. Integendeel, het bestaan dier krachtige minderheid moet juist eene aansporiag zijn om haar te versterken en haar tot eene meerderheid op te voeren. Slot volgend no.) GOES, 23 Juni 1890. De (katholieke) Maasbode zogt over de Belgische verkiezingen »Er is nog eens gebleken, dat het liberalisme achter uitgaat, dat zijD rijk voorbij, zijn heerschappij ver dwenen is. Deze middenpartij is voorgoed naar het gebied der historie verwezen, vanwaar zij het moet aanzien, dat het Katholicisme overal groeit, de heer schappij over de volken weer in handen neemt en van dag tot dag sterker wordt. Heengaande, laat zij de socialisten achter, en deze onder verschillende namen van radicalen tot nihilisten toe zijn de macht, waartegen de Katholieke kerk in het laatst der 19de eeuw te strijden heeft en van welker overwinning door de eeuwige macht der Kerk de 20ste eeuw getuige zal zijn. Fiére en Bara kunnen in de Kamer nog kreten doen hooren van machtelooze woede, invloed hebben deze mannen niet meer zij behooren tot een tijdvak, dat voorgoed gesloten is. Zóó stellig zijn wij van deze waarheid overtuigd, dat wij bijna zouden durven voorspellen, dat ook de verkiezingen in ons land in het volgende jaar goed zullen ril jopen en de liberalen nog eens zullen geslagen worden." M;»er onverholen kan het zeker niet gezegd worden, dat de R jomsche Kerk de overwinning op den Staat beoogt. Volgers de ter lezing liggende begrooting van don cilamiteuzan polder Borsele voor het dienstjaar 1890/91 zijn de inkomsten en uitgaven ge raamd op een gelijk bedrag van 33483,13%. De inkomsten bestaan uit de navolgendeGoedslot van het vorige dienstjaar 291,75%. Inkomsten van be- zitticg m 487,36 Bijdragen en heffingen 34 35 en dijkgeschot 32669,66 Als uitgaven komen in de begrootiDg voorKosten van beheer 500. Kosten van afwatering en uitwatering, wegen en ei'endommen 756,97%. Verschillende uitgaven 32187,07% (waaronder 32087,07 voor bijdrage in de kosten van zeewering en oeververdediging) en onvoorziene uitgaven 39,08%. Bij kon. besluit is verplaatst de adjunct-controlenr der directe belastingen en van het kadaster J. B. C r a a n d ij k, van Middelburg naar Groningen. T- Te Breda zijn bij de examens van apothekers bediende o. m. geslaagd de heer J. Van de Velde Olivier en mej. C h. E. D e b a t s te Middelburg. Door verscheidene neringdoenden en particulieren te Sta*enisse is aan de betrokken autoriteit een adres verzonden, met het verzoek om het aldaar gevestigde rijkstelegraafkantoor, evenals zulks vroeger het geval was, ook op Zon - en feestdagen min stens éen uur open te stellen. Zooals het nu ingericht is, kau het geval zich voordoen, dat het kantoor pl. m. 86 uren aanéén gesloten is. Blijkens het achttiende jaarverslag der algemeene Nederlandsche vrouwenvereniging sTesselschade" over 188990 behooren van de 3758 leden, die de ver- eeniging telt, 189 meer dan in 1889, de afdeeliDg Goes 46 met 2 werksters, het correspondentschap Kapalle met 47 leden en 10 werksters. Goes bracht met het correspondentschap Kapelle samen een verslag uit, dat niet getuigt voor den bloei van het depot. Dj correspondente voor Kapelle be zorgde eene harer werksters eenige verdiensten door vertaalwerk en droeg voor teekenlessen eener kweeke- linge bij. De Min. van Binn. zaken heeft, wegens het heer- schen van da Aziatische cholera in Spanje (provincie Valencia) Spanje besmet verklaard wegens Aziatische cholera. - Uit Garcagenta worden 5 choleragevallen vermeld, waarvan ém met doodelijken afhop. Dit is de vierde plaats waar de ziekte zich vertoont. Da Goneeskundige raad van Friesland en Gro ningen heeft met algemeene stemmen de volgende moti'\ voorgesteld door den heer Tresliig, aangenomen »De raad 6preekt als zijn overtuiging uit, dat de aan neming van het regeer ings-ontwerp betrtffnde ophef fing van iadirecten vaccinedwang het ge 'aar voor het ontstaan van pokken-epidemieën zal doen toenemen. Met hat oog op de gevolgen, die kuanen voort spruiten uit de aanneming van eene door de tegen woordige Nederlandsche Regeeriog voorgestelde wete- w ij z i g i n g ten opzichte van de inenting, achten wij het niet van belang ontbloot, zegt de Arnh. Ct een overzicht te geven omtrent enkele Europeesche Vorstenhuizen, die door de pokziekte destijds geteisterd werden. Het is een bekend feit, hoe het heerschen der pokziekte na Jenner's ontdekking (in 1791), slechts tot de uitzonderingen behoorde, en die ziekte daar alloen het hoofd opstak waar die kleine kunstbawor- king verontachtzaamd werd. Onder de niet of onvol doende ingeënten bracht zij dood en verwoestiog. De epidemie van 1870 en 1871 li^t bij menigeen nog in het geheugen. Minder bekend is het hoe ook in vorige eeuwen de leden der Earopeesche Vorstenhuizen het slachtoffer dier ziekte zijn geworden. De gegevens zijn ontleend aan het Engelsche blauw-, boekzijn bijeengebracht door John Stmon en hadden o. a. tot gevolg, dat na 1857 voor Engeland de bij de wet geregelde inentingsdwang werd ingevoerd. Van de familie van Willem III van Eogelani zijn, zooals ons blijkt, destijds aan pokken gestorven zijn vader, zijne moeder, zijne gemalin, zijn oom, zijn tante, zijn neef. Hij zelf werd, evenals zijn vriend, lord Bentinck, door de pokken op zoodanige wijze aange tast, dat zijn gezondheid voor zijn leven er door werd geknakt. Aan het Oostenrijksche hof ir aan pokken over leden Joseph I; na hem zijn er nog aan gestorven twee Keizerinnen, zes Aartshertogen en Aartshertoginnen. Keizerin Maria Theresia werd door de ziekte aange- ast, doch herstelde; de bejiarde en vroeger zoo schoone Vorstin werd op danige wijze door de pokke geschonden. Ia Duitschland stierf in de vorige eeuw aan pokken o. a. de Keurvorst van Saksen, zoomede de laatste Keurvorst van Beieren. In Frankrijk stierf aan pokken o. a. de Dauphin, zoon van Louis XIV, en Louis XV. In 1741 stierf de Koningin van Zweden aan de pokken. Ia 1730 stierf de Keizer van Rusland aan die ziekte. Na de invoering dar vaccinatie bleven de Vorsten huizen van de gevolgen der zro gevreesde pokziekte gespaard G«en wonder ook dat zij, bij wie de existentie der dynastie soms bedreigd werd, het mogelijke deden, om door aenwending eener kleine onschuldige kunst bewerking, grooter gevaar te voorkomen en zoodoende het minder ontwikkelde gedeelte der bevolking op verstandige wijze in het goede voorgingen. De Eerste Kamer is bijeengeroepen tegen Woensdagavond a. s. De legerwetten ziin thans in zooverre ge reed, dat de indiening bij de Tweede Kamer eerstdaeg» kan worden tegemoet gezien. Uit Barlijn wordt aan do Haarl. Ct. gemeld, dat aldaar een deputatie uit Westphalen is aangeko men, om te protesteeren tegen de invoering van Amerikaansch varkensvleesch met Hol- landsche certificaten van oorsprong over de Hollandscha grenzen. Op de vergadering van de Maatschappij der Neder 1. Letterkunde te Leiden werd o. a. de wensch uitgesproken, dat ook dames tot lil zouden kunnen worden voorgedragen. Dr. Ten Brink stelle daarop voor het artikel der wet, dat dit verbirdt, een volgend jaar gewijzigd voor te dragen. De bdhandeliag der zaak tegen mevrouw Bulkley is door het gerechtshof te Freiburg voorloopig aan gehouden, ingevolge art. 203 wetboek van strafvor dering. Volgens de Köln. Ztg. zullen pogingen aangewend worden om de uitlevering van Mavr. Bulkley aan de Duitsche justitie te verkrijgen, of de zaak voor den Nederlandschen rechter te brengen. De advocaat Federle, te Freiburg die, als haar verdediger, openlijk de partij voor mevrouw Bulkley opnam, heeft thans na da uitspraak van het gerechts hof te Freiburg, in verschillende Freiburger bladen medegedeeld, dat mevrouw B. bij hem was geirtro- duceerd door een aanzien'ijk persoon te Freiburg, die haar jaren lang had gekend, en dat zij hem ge tuigenis had overgelegd, omtrent haar waarheidsliefde en »Idaalismus" van thans met name door hem ge noemde geachte ingezetenen van VGravenhage eu Arnhem, die haar als eene hoogst waardige cliëate aanbevalen. De lndépendance Beige meldt dat de A n t i- slavern ij -conferentie in haar jongste zit tingen medede*liog heeft ontvangen van een nieuw voorstel van Nederland, dat, naar men weet, niet bijzonder warm gestemd is voor het plan tot het heffen van invoerrechten in het bij tractaat aangewezen Congo-gebied. Da Minister van Nederland heeft het voorstel gedaan om de generale akte, welke van de conferentie wordt opgemaakt, te onierteekenen, zonder daarin gewag te maken van invoerrechten aan de Coogo, maar dat de conferentie binnen zes maanden opnieuw zou bijeenkomen om dit fiscaal vraagstuk te behandelen. Men gelooft echter niet, voegt de lndépendance er bij, dat dit het laatste woord is van de Neder landsche regeering. Haar vertegenwoordiger te Brussel onlerhoudt met haar een druk verkeer, waarvan men een gunstiger verloop verwacht voor een spoedig en bevredigend einde der conferentie Op de bijeenkomst dar conferentir van Vrijdag, zegt bedoeld blad, is nog niets beslist, daar de nieuwe en laatste instructiën voor den Nederlanlschen Minister nog niet waren aangekomen. Landbouw en Veeteelt. Artikeltjes over het bestrijken der ooftboomen met dikke kalkmelk (uil versch gebluschte kalk bereid) deden dezer dagen da ronde in verschillende vakbladen. De heer Gaillot, directeur van het landbouwkundig station van het Fransche deprrterasnt l'Aisne, raadt aan de kalkmelk te vervangen door eene 10 pets. op lossing van ijzervitriool (10 kilo ijzervitriool ia 100 L. water), als zijnde deze oplossing een veel krachtiger middel dan de kalk om de sporen van plantaardige parasieten, de mossen en de lichens te vernietigen, i Daartoe moet de boomschors echter terdege met de vloeistof worden doordrongen.

Goessche Courant | 1890 | | pagina 1