Nagekomen Advertentie. Opzending van WOLLEN DEKENS Alle soorten WIEGEN en LEDIKANTEN. F- J. Boone, Vervolgens kwam aan de orde punt 14, luidende: Welke is de meest doelmatige wijze van betaling der melk bij de levering aan Zuivelfabrieken, of bij Coöperatieve verwerking? Heeft de ondervinding aangetoond, dat de betaling naar vetgehalte, ge baseerd op de uitkomsten van den lactobutyrometer, van den toestel van Soxlet of van den lactocriet praktisch uitvoerbaar is Dit punt werd ingeleid door den heer L. Broe- kema, directeur van da Rijkslandbouwschool te Wage- ningen. Aan de discussiën namen deel de heeren V. d. Sande, Bierema, Zuidweg, Botma en Beer, welke discussiën leidden tot de aanneming van de volgende conclusie »dat het onderzoek naar het vetgehalte door de verbeterde toestellen zeer veel vergemakkelijkt en vol maakt wordt, en dat het ook zeer goed uitvoerbaar is, vooral bij coöperatieve inrichtingen." Nog werd behandeld punt 12, luidende: Is de tegenwoordige mindere waardeering van het Shorthornvee, tegenover het Hollandsche Vee slag gegrond? Dit punt werd ingeleid door den heer B. G. Van der Have van Ouwerkerk, terwijl aan de discussiën deelnamen de heeren G. J. Van den Bosch en 3. 3. Van Gorsel. Als conclusie werd aangenomen Dat kruising van Shorthorn-vee met Ilollandsch vee goede resultaten heeft opgeleverd, zoowel wat de melk- als wat de vleeschproductie betreft. In de 2e afdeeling leidde de heer J. C. Van de Blocquery van Geldermalsen punt 24 in, luidende Is de mogelijkheid om vee en paarden te kunnen verzekeren tegen sterfte tengevolge van ziekte en ongelukken, bij eene Nederlandsche Maatschappij, welke eene vooraf te stellen premie berekent, niet een Landbouwbelang? Aan de discussie namen deel de heeren Vorsterman Van Oyen, Sipman en Heidema en ward ten slotte deze conclusie aangenomen Het eerste gedeelte moet toestemmend beantwoord worden. Wat het tweede gedeelte betreft, dat voor alsnog onderlinge verzekering meer vertrouwen ver dient, doch dat blijkt oat da Ned. Maatschappij levens vatbaarheid heeft. Vervolgens werd door den heer J. Breabaart inge leid de bespreking van punt 32 Werkt de wet op de besmettelijke ziekten, ten aanzien van den vlekkentyphus bij varkens, gunstig, of zijn de klachten over de uitvoering dier wet gegrond Zoo ja, welke middelen moeten worden aange wend, om daarin verbetering te brengen Aan d8 discussie namen deel de heereo Zijp, Hndcma, De Witt Hamer en de Voorzitter, waarna deze con clusie werd aangenomen Dat de wet ten aanzien van de vlekziekte en tri chine ongunstg werktdat de klachten daaromtrent gegrond zijn; en dat alleen verbeterirg is te verkrijgen door onteigening en afmaking, maar na voorafgaande, of vooraf verzekerde schadevergoeding. Daarna kwam nog ii behandeling punt 31, iige- leid door den heer W. P. M. Ponders te Grave, lui Jende Wat staat er te doen om onze heidegronden pro ductief te maken Spr. schetste het nut der ontginring en wekte op tot deelnemiag on samenwerking voor hst tot stand komen «ener vereeriging tot ontginriBg, de heide maatschappij verdient hulde en ondersteuning. Ook door het vertrek van velen werd geene con clusie genomen, maar goedgevonden het congresbestuur te verzoeken, het stuk van den heer Penders op te nemen, als bijlage ia het verslag van dit congres. Om 12 uren opende de voorzitter, de heer G. J. Van den Bosch, de 2a algemeens vergadering van het congres met een kort woord ter herdenking van het 75jarig jubilé van den slag bij Waterloo, waardoor de regeering van bet geliefd Oranjehuis werd besten digd en onze vrijheid gegrondvest. Daverend, applaus Vervolgens deed de voorzitter mededeclmg van het volgend telegram, ontvangen in antwoord op de hulde, gisteren Z. M. per telegraaf aangeboden »Z. M. de Koning draagt mij op heeren leden van het congres Zijn dank voor de aangeboden hulde over te brengen". (Applaus). Hierna werden verschillende mededeelingen gedaan omtrent het Stoetfonds, waaruit bleek, dat de com missie van beheer van dit fonds bestaat uit de heeren C. F. Cremer te Oosterbeek, voor/., L. Bro«kema te Wageningen en J. A. Nagell te Arnhem, secretaris. De heer Cremer gaf eenige inlichtingen omtrent de oprichtiog en het doel van genoemd fonds, waardoor aan den leerlhg der Rjks-landbouwschool te Wage ningen, die het best heeft voldaan bij het eiadexamen A., een prijs van 50 wordt uitgereikt als herinne ring aan den heer Sloet tot Oldhuis en aan de land bouwschool tevens. De benoodigde som voor het fonds is thans bijeen, daDk zij de vele giften, waaronder b.v. van de heeren Moolenburgh, V. d. Bosch, Kake- beeke, mr. Heemskerk, maar vooral van de heeren Cremer, lil der 2e Kamer en Jansen, directeur der Deli-maatschappij. Deze maatschappij heeft tovandim te kennen gegeven gaarne jongelieden van de land bouwschool te plaatsen. De heer Cremer, die als beheerder van het fonds moest aftreden, werd bij acclamatie herkozen. Alsnu kwamen aan de orde de conclusiën der gisteren en hedenmorgen in de afdeelingen behandelde vraag punten die allen werden aangenomen. Tot leden van bet bestuur van het volgend congres te Zwolle te houden werden benoemdmr. J. II. Geertsema, Commissaris des Konings in Overijsel, eere voorzitter, H. C. Van der Houven van Cbrdt te Apel doorn, A. E. Bruinsma en mr. W. J. baron Van Dedem tot de Rollecate, beiden te Zwolle, J. Van Hasselt te Kampen, mr. H. G. Jordens te Zwolle, dr. E. Lindeboom te Zwolle, mr. A. VanNaamenvan Eamnes, voorzitter der Eerste Kamer, mr. J. A. Van Royen te Zwolle, A. H. Sirvatius te Terwolde, mr. A. G. A. baron Sloet tot O'.dhuis, J. M baron Van Voorst tot Voorst en mr. A. F. Vos De Wael, allen te Zwolle, terwijl het bestuur het recht behoudt op «ssumtie van meerdere leden. Hierna sloot de voorzitter da vargaJeriog. Te 2 uren ving de rijtoer aan met een zestigtal rijtuigen. De toer liep over den Noorddijk naar We- meldiuge, waar de burgemeester de leden van het Congres en van de Zeeuwsche landbouw-maatschappij ontving. Op diens hofstee was eene poort opgericht, met aan de eene zijde het woord »Welkom," aan de andere «leve Landbouw en Veeteelt." Eene schaar van meisjes in de kleederdracht van vóór 100 jaren en van tegenwoordig stood voor de deur. Dhr. Dekker riep zijnen gasten het welkom toe, en achtte het voor zich eene eer dat het congres kwam en de belangen van den landbouw bespreektmaar spreken is niet genoeg, werken is ook noodig. Het is goed dat de heeren boeren worden beter dan dat de boeren heeren worden. Dhr. Sauer sprak ook een woord van welkom uit naam der burgerij. De meisjes zongen daarna het 5e couplet van het Volkslied. Dhr. Ochtman dankte voor de welkomst groeten en wenschte heil aan den burgemeester en aan Wemeldinge, waarna de eere-wijn door de meisjes werd aargeboden. Gemengde Berichten. Wanneer men meer dan 60 jaren als echtge- nooten eikaars lief en leed heeft gedeeld en gedragen, dan is het niet te verwonderen, dat men een jaartje in de war geraakt. Dit is het geval geweest met het paar, dat jl. Zondag hier zijn 65 jarig huwelijksfeest vierde. De onverbiddelijke registers van den burgelijken stand hebben aan het licht gebracht, dat het bedoelde paar den 15 Juni 182f? getrouwd is en dus het 65 jarig jubilé een jaar te vroeg heeft gevierd. Hopen wij, dat het volgend jaar het feest nog eens, en niet dunnetjes, kunne worden overgedaan. Tijdens de inspectie der schutterij alhier verschrok hedenmiddag een voor een licht wagentje gespannen en aan de hand geleid paard van den heer Van W. uit Wolfertsdijk van het tromgeroffel. In volle vaart rende het dier met den kop tegen den muur van de wonirg van den heer ontvanger der registratie, waar het, bedwelmd door dien stoot, bloedend nederstortte. De beer Van Mervennés verleende hulp. Naar men verneemt zal het dier, dat naar het plein van «de Prins van OraDje" is vervoerd, aan de bekomen ver wondingen spoedig sterven. Persoonlijke ongelukken hadden er gelukkig niet plaats, ondanks er eene menigte menschen aanwezig waren. Door de dochters vaa de heeren R. en L werden rog tijdig een paar kinderen gegrepen en ver wijderd, waarbij zij echter zeiven struikelden en ter nauwernood aan het gevaar ontkwamen. Voor het concours van de handboogschutter^ «de Batavieren" te Kloetinge op 28 Augs. a. s. en voor dat der «Vrije schutters" op 30 Aug. a. s. worden belangrijke prijzen in geld uitgeloofd. Krniningeu. Ruim een honderdtal leerlingen van het Pensionaat te Huijbargen (N. B brachten bege leid door hunne onderwijzers, gisteren een bezoek aan onze gemeente. Des middags te een ure werden zij met een negental wagens van het station afgehaald. Na op de hofstede van den heer Van Hootegem ruim schoots onthaald te zijn, werd een rijtoer naar Hans- weerd gemaakt. Met den trein van 6.50 keerden de jongelui opgewekt huiswaarts. Maandagavond had de rietdekker A. S. van 's-Ileerenhoek het ongeluk van een schuur in de Kraaiert onder 's-Heer-Arendskeike te vallen, waarbij hij zoo ernstig werd verwond dat hij per voeituig huiswaarts moest gebracht worden. Spoedig ingeroepen geneeskundige hulp mocht helaas met bateü. Dinsdag namiddag is hij aan de gevolgen overleden. Hij laat eeno weduwe doch geen kinderen na. Te 's-IIeerenhoek ontstond Dins lagmorgen brand in de woning van den arbeider M. B. waar alleen de kinderen thuis waren. Het onheil w=ird spoedig bekend, xoodat het aan de brandweer mocht gelukken den voortgang tijdig te stuiten. De brand is begonnen in een stookkeetje, vermoedelijk toe te schrijven aan onvoorzichtigheid. In Westelijk Zuid-Beveland is men hier en daar bezig met het snijden van kanthooi, eene werkzaam heid, die in den regel gepaard gaat met tamelijk warm weer, zoodat de snijders gedurende het grootste deel van den dag zeer licht gekleed zijn. Thans levert de da maand JuDi een ander gezicht op. Ii plaats van kleeren uit te trekken wordt nog een tweede rok meegenomen evenals in Maart» terwijl in de lange vruchten bcschermiag gevonden wordt tegen de koude winden. In een buitenherberg aan het station te Wouw had Zondagmorgen een treffend ongeluk plaats. Terwij) eenige boogschutters aan het schieten waren, had een knaap de onvoorzichtigheid de baan over te loopen, met het ongelukkig gevolg dat een pijl hem onder het oog trof. Voor het leven van den knaap werd aanvankelijk zoodanig gevreesd dat hem nog dien dag de H. H. Sacramenten zijn toegediend. Volgens latere berichten is het knaapje echter veel beter en zal zelfs bet oog behouden blijven. Paarden als brievenbestellers! Twee inwoners van Raelof-Arendsveen hebben een goedgeslaagde proef genomen, om paarden, evenals postduiven, berichten aan hun meester te laten brengen. Bedoelde heeren hadden zich bij den huurkoetsier De Graaff, onder Woubrugge, van paard en tilbury voor zien, om een uitstapje te maken naar Ter-Aar. Daar ter plaatse aangekomen, werd hun reisplan in dien zin gewijzigd, dat zij hun vervoermiddel konden ontberen. Ze hebben toen het paard uitgespannen, ontdaan van het overtollige tuig, en het voorzien van een missive, waarin den eigenaar beduid werd het rijtuig den volgenden dag in Ter-Aar terug te halen. Onze rosi- nant, zich zóo vrij en frank kunnende bewegen, heeft in gestrekten draf den terugtocht aangenomen, welke hij in zeer korten tijd volbracht, zoodat hij naar be- hooren en met veel succes uitvoering gif. aan zijne zending. Bij het Hemrikken-vallaat (Fr.) viel een kind van den bakker aldaar te water. Een slager zag dit en begaf zich te water om het kind te redden. De meid van den bakker, die het kind in het kanaal zag, kwam uit het huis loopen en sprong hals over kop ook in het water. Dit zag een timmermansknecht, die de meid nasprong, terwijl toen nog een arbeider te water ging, om hulp te bieden. Het vijftal kwam gelukkig behouden aan wal. Te Bennebrook is een vermoedelijk geval van hondsdolheid voorgekomen5 kinderen zijn gebeten, en ook eenige honden. Hat dolle dier is afgemaakt en de muilkorvenwet onmiddellijk aldaar en in omlig gende gemeenten afgekondigd. De kinderen gaan op 's Rijks kosten naar Pasteur. Een spiksplinternieuwe match Drie wielrijdeis te Heeren veen hebbm Zondag 8 Juni een stout stuk ge waagd. Zij wenschten te probeeren of zij den luchtballon «PriDses Wilhelmina", waarmee de lucht- reiz'gar Leon Antenne (uit 's-Hage) opsteeg, konden bijhouden, die, voor het oog althans, langzaam naar het Zuidoosten dreef. Ons drietal reed zoo vlug het kon naar Oranjewoud, doch toen had de ballon al zoo'n grooten voorsprong, dat zij gingen estriken". Tegen zoo'n grooten mijnheer, met een buik van 600 M3. inhoud, die altijd van uit de hoogte op ons neder ziet, die op zijn weg geen tolboomen ontmoet, geene gemeenteverordening kgnt, zou zelfs Pim het moeten afleggen. (N. Sp Ook te Zutfen heeft men op een 6 jarig knaapje, dat sinds zijn derde jaar veel last van een lintworm heeft, het vermelde middel toegepast. Zaterdag ochtend liet de vader hem de melk van eene versche kokosnoot drinken, terwijl hij Zaterdag namiddag de halve Doot heeft opgegeten. Het eenvou dige middel heeft uitstekend gewerkt. Zondag ochtend acht uur kwam een gedeelte en korten tijd later de rest van den lintworm te voorscbijü, zonder dat het kind er nadeelige gevolgen van heeft ondervonden. Van een onzer «buitengewone" correspondenten ontvingen wij het volgende berichtmijs heer heede avonl bij de R. K. Kerk stont een koet sier met open coles hij schude zijn hoof stel af en ging er van deur hij sloeg de slik scher me kapot hoofstel en als vreeze lijkte onge lukke stonde te wag te bij prom menade sloeg hij zijn agter poote over het meelon er wier ge grep de rij tuige wis te geen raat hoe zij uit zoude hale. Het was het paart van piet. Vad Mevrouw vraagt dekens op zicht De Haagsche kouter der Pr. Gr. Ct. maakt melding van h?t volgende, dat de vorige week in de residentie plaats had a's Middags bomt de meid van mijnheer X. een bekend magAzijn van bedden en dekens binnen en verzoekt, nameüs hare mevrouw, dadelijk met mooie fijne wollen dekens te zenden. Onmiddellijk voldoet de magazijnhouder aan het verlangen. Den volgenden na middag ontvangt de knecht, die om antwoord op de dekons komt, ze alle terug met de boodschap Mevrouw zal wel zelf komen. Mevrouw bleef echter weg, en bij nauwkeurig onderzoek der ter bezichtiging gezonden dekens bleek het, dat éen daarvan, de duurste en fraaiste, gebruikt was; de deken droeg daarvan de onmiskenbare sporen. De koopman onderzocht nu de zaak verder en nu kwam het uit, dat de bewuste mevrouw een logé had gehad en, bij gebrek aan een deken, deze op eon zeer oorspronkelijke wijze in het magazijn geleend had!" Ten gevo'ge van het vermoorden van een Christen door eenen Turkschen majoor het ft er te Apokorina een gevecht plaats gehad. De dorpsbewoners zijn te wap-*n geloopen en hebben de Nizams aangevallen. Daarna hebben zij zich tot een korps van opstandelin gen vereenigd. Het bericht hiervan heeft op Creta groot opzien gebaard. De berichtgever van de lndépendance te Londen meldt dat Stanley alle aanbiedingen afgeweken en den post van gouveneur-generaal van den Kongo taat aan genomen heeft. Hij zal dien, als er niets bijzonders tusschenbeide komt, eerst in het begin van 1891 aan vaarden maar heeft in zijn contract voor het honden van voordrachten in Amerika eene bepaling doen op nemen, krachtens welke hij bevoegd is zijne verbin tenissen te verbreken indien de koning van Belgie door onverwachte gebeurtenissen genoopt mocht worden hem plotseling op te roepen. Den bekenden natuurkundige Lord Raleigh is het gelukt icstantané-photographiën te maken bij het licht van eene electrische vonk. IIij vervaardigde o. a. photographiën van waterstralen in minder dan Vioiooo seconde. De Duitsche kellnerinnen, die dag aan dag anderen laven, lijden zalven geen dorst. Een dezer Hebe's, die onlangs in eeD dor Berlijnsche gasthuizen werd opgenomen wegens geelzucht, antwoordde op de vraag, of zij ook geestrijke dranken gebruikte, dat zij slechts zeer weinig dronk: «maar tien glazen bier per dag". Op de vraaghoeveel dan de andere kellne- rinnen wel dronken, antwoordde zij, dat die gemiddeld tusschen de 25 en 30 glazen bier per dag dronken en daarenboven nog eenige glaasjis cognac en een flesch wijn. Vrijdag werd te Londen het Albert Palace in veiling gebracht, een gebouw, grootendeels van ijzer en glas, zes jaar geleden gebouwd ten koste van 24 tonnen gouds en beslaande 4% acres oppervlakte. Er deed zich geen kooper voor. Da familie van Garibaldi heeft haar terreinen op Caprera voor 300,000 frs. verkocht, met uitzonde ring van het huis en het graf van Garibaldi. Naar het voorschrift van Bellamy, den schrij ver van «Looking Backward", willen een aantal wel gestelde Engelschen te Springfield, Illinois, een kost huis stichten, waar gezinoen, di i geen eigen huishouding willen hebbeD, omdat zij het gehaspel met dienstboden moe zijn, te zamen zullen wonen. Daar wordt voor gemeenschappelijke rekening huisgehouden en de be woners eten en drinken allen te zamen* zoodat er in zekeren zin gemeenschap van goederen zal heertchen. Een Marokkaansch gezantschap van 30 personen, onder leiding van Sid Hagi el Maati el Mezanozi, een bloedverwant van den Sultan, is te Rome aangekomen om Koning Humbert namens den Sultan 12 prachtige paarden aan te bieden. Een eerewacht was opgesteld en de straten waren afgezet. Een eerbiedwaardige ouderdom. Te Sidi-Bel- Abbès, in Algerië, is op 114 jarigen leeftijd overleden Mozes-Ben-Amour. Gedurende de Afrikaaosche oorlogen was hij de particuliere wapensmid van Abd-el-Kader, dien hij op al zijn tochten vergezelde. Zijn vrouw, die nog in leven is, telt reeds 117 zomers. Laatste en telegraphlschs berichten. 's-Gravenliage. TWEEDE KAMER. Bij het voort gezet debat werden de spoorweg overeenkomsten be streden door de hh. Schepel en Yan Houtenook de hh. Bahlmann, Rutgers en Tak hielden hunne be zwaren vol. Verdedigd werden zij door de hh. Mufc- saers, Van Kerkwijk en de Regeering. Ten slotte zijn de overeenkomsten aangenomen met 48 tegen 37 stemmen. Watergetijen voor lerseke. DAGEN. HOOGWATER. LAAGWATER. VOORM. Na». VOORH. Nam. 19 Juni. 3.52 410 10 22 10 40 20 4.28 4.46 10 58 11.16 21 5.4 5 23 11.34 11.53 22 5 41 6.— 0.11 23 6.20 6 30 0.30 0.50 24 7.3 7 26 1. 1.33 25 7.51 817 1.56 2.21 Te houden Aanbestedingen. Datum. Plaats. 19 Juni, Rilland-Bath, Voorwerpen. Informatiën. begrinting, Sluiswachter Centso. 20 Sas van Goes, bouwen sluiswachterswoning, Van der Vegt, Sas van Goes. 's-Heer Arsnöskerke, steenenduiker, F. Sturm. Wissekerke, verzwaring zeedijk, Bestuur Thoornpolder. Kapello, onderhoudswerken, Bestuur Willem Annapolder. Juli, Schen$polder, boerenwoning, Iiannink. 27 V&rSfOopingen es» Vefpachtrnfjo, Datum. Plaats. Voorwerpen. Informatiën. 21 Juni, lerseke, grasgewas, Hollmann. 21 lerseke, vlas, klavers, De Ronde Breseer. 21 Wilhelminadorp, meubelen, afbraak enz., Mulock Houwer. 25 Kattendijke, vruchten te veld#. Pelle. 26 Goes, panden. Bank van Leening. 26 Baarland, vruchten, Pelle. 26 Borsele, afbraak, Pelle. 26 Krabbendijke, oesterzaak. De Ronde BresseT. 30 Heinkenszand, bouwland en vruchten, Prins. Nieuwdorp, vruchten te velde, Prins. m lerseke, hooi gras, Hollmann. Kloetinge, klavers, Hollmann. Juli, Kattendijke, vruchten, Pelle. Kattendijke, inspan, Pelle. i Serooskerke, hofstede, B. A. Verhef. 2 Wemeldinge, woonhuis en erve, Pelle en Lansen Croin. 2 i Kolijnsplaat, klavers en weihooi, Noordijke. 3 's-Gravenpoldar, verp. houw- en weiland, P Overman. 4 - Hoedekenskerke, beestiaal en veldvruchten, Pelle. 4 i Antwerpen, hofstede, Gheijsens. TOOr da WA8SCIIERIJ aal plaatshebben 2» JUNI a. s. VOORRADIG Bedden- en Matrassen fabriek. Drub. F. KI-envr*ns Zoon Go s.

Goessche Courant | 1890 | | pagina bijlage 2