ƒ5 per 100 kilo en van 't invoerrecht op geraffineerd zout van 12 op 7. Het verlies, dat de schatkist daardoor zou lijden, tal, naar luid van de toelichting, worden gecompen seerd door de opbrengst van de graanrechten, door het te niet gaan van den smokkelhandel aan de gren zen en rondom de fabrieken, wanneer namelijk ten aanzien der laatsten het stelsel der bestaande wet in dien geest zal worden gewijzigd, dat het stelsel van heffing der wet wordt veranderd in het stelsel van heffing der beperkte kringen rondom de fabrieken. Te Vianen werd Maandag bij de gehouden open bare verkooping van het kersengewas on geveer van 7 tot 10 ct. per halve KG. op den hoorn besteed. De kersen komen dit jaar in die streken niet zoo overvloedig voor als andere jaren. De oorzaak hiervan is, dat reeds kort na het zetten der vrucht zich in secten in de boomen vertoonden. De prijzen der kersen, op het hout verkocht te Vechten den 7 Juni 11., beliepen door elkaar gerekend van 5 tot 6 centen per half kilogram, terwijl op de verkoopng te Cothen die prijs iets minder was. Te Wijk bij Duurstede en te Werkhoven liepen ze zeer weinig uiteen; er werd besteed 6 a 6% cent per halve kilogram. De volste boomgaarden zijn over 't geheel genomen nog 't goedkoopst verkocht. Men zal zich herinneren, dat er onlangs in de Transvaalsche berichten zeer scherpe oordeelvellingen voorkwamen tegen den heer S. J. Du T o i twgens een gesprek, hetwelk hij te Linden heeft gehad met een der redacteuren van de Pall Mall Gazettedie het toen in dat blad heeft openbaar gemaakt, en uit welks inhoud werd afgeleid dat de heer Du Toit ge neigd was om in de Transvaal den Engelschen invloed te doen overhperscheD. De heer C. W. Van der Hoogt, bij wien de heer Du Toit tijdens zijn verblijf te Amsterdam heeft ge logeerd, heeft thans aan het Handelsblad het verslag gezonden van een gesprek, dat zekere A. te Londen dezer dagen met den Zuid Afrikaanschen staatsman heeft gehouden om inlichtingen te vragen omtrent de juistheid van hetgeen in de Pall Mall Gazette was medegedeeld. De heer Du Toit zeide, dat hij inderdaad een gesprek van vier uren met den redacteur van de P. M. G. had gehouden, zonder dat deze iets opteckonde. Zijn verzoek het verslag vooraf te mogen lezen, werd om verschillende redenen niet ingewilligd. De heer Du Toit ontkende nu, ooit te hebben gezegd dat de Transvaal binnenkort een Eagelschan piesident zal hebben. Hij had zijne meening te kennen gegeven, dat na KiÜger een vertegenwoordiger van het kapitaal in aanmerking zou kunnen komen en als voorbeeld •Robinson genoemd, die wel een Engelschen naam draagt en van Eogelsche afkomst is, maar sedert jaren Transvaalsch burger en evenmin Engelschman, als Krüger Duitscher of Joubert Franschman. Diens vader of oudere broeder was dan ook reeds vóór Krüger candidaat tegenover Burgers. Evenmin heeft hij beweerd, dat het Engelsch de taal van Transvaal zou worden alleen heeft hij gezegd, dat, gelijk voor het HolUndsch element in de Kaap kolonie de billijkheid eischte aan het Hollandsch gelijke rechten als aan het Engelsch te geven, ook in Trans vaal die billijkheid tegenover het Engelsch moest worden toegepast. Ook andere verkeerde uitleggingen van zijne woorden werden door den heer Du Toit verklaard. Dat hij vóór 8 Mei niet naar Transvaal teruggekeerd was, had teu oorzaak de ziekte zijner vrouw, die niet ver voerd kon worden. De heer Du Toit, is Woensdag te Amsterdam aan gekomen en zal in de volgende week de voorgenomere reeks lezingen aanvangen. Uit in De Loc. opgenomen brieven van suiker- fabrikanten in Midden-Java aan de V r. van Suiker- fabrikanten te SoQrabaja schijnt te blijken, dat de sereh zich dit jaar minder do>-t gevoeLn dan vorige jaren. Alleen de heer Van Soest van Kalibagor con stateerde dit jaar meer sereh dan in 1889, maar toch slechts in het gehevl pi. m. 3 pCt. Algemeen is het gevoelen, dat die ziekte, door het op groote schaal importeeren van bibit, veel van haar kracht heeft verloren. De suikerproductie van 1890 wordt dan ook, zoo De Loc. wel is ingelicht, op slechts 4 pCt. minder geraamd dan die van het gunstige jaar 1887. In de Vorstenlanden zijp, volgens de brieven, de verpachtingen minder gunstig dan in de genoemde gouvernements-residentiën. Dat gezonde bibit, schoon een goeden eersten aan plant gevende, in da 2e generatie weer riet geeft vol sereh schijnt een algemeen verschijnsel. De kostbare importatie van bibit zal dus ieder jaar moeten worden volgehouden een niet onaanzienlijke nieuwe post op de onkosten-rekening. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Bij het gisteren voortgezet debat over de spoorweg- overeenkomsten verdedigde de heer G. Van D?dem de contracten, bepaaldelijk met het oog op een gewenschte concurrentie onzer spoorwegen met het buitenland. De heer Tak betoogde, dat de overeenkomsten te zware lasten leggeu op de natie, waartegenover geringe voordeelen staan. Belangrijke offers van de schatkist worden gevraagd en tusschen den staat en de maat schappijen wordt een rechtstoestand in het leven ge roepen, die den staat geheel afhankelijk maakt van dt ondernemingen, zonder dat het middel van naasting kan worden aangewend, terwijl naasting, werd zij toe gepast door de Regeering, tot rampzalig geachte staats exploitatie zou leiden. Het gemeenschappelijk gebruik is voor het buiten land niet verzekerd en de treinenregeling is niet opge lost. De toestand van bet personeel wordt niet verzekerd •n de verzekering zal moeielijk zijn. De onvolledige gebrekkige regeling zal worden ver kregen, zonder h t volle lig voordtel vin concentratie en concurrentie. Ook de koopsteden worden benadeeld, zonder winst voor het landsbelang. Aan het einde zijner rede drukte de heer Tak er op, dat wij door deze regeling, wat het verkeer en den handel betreft, geheel afhankelijk zouden worden van Pruisen en ons zelfstandig volksbestaan bedreigd zou worden. Hij zag in deze regeling voor ons volk een groot en dreigend gevaar. De heer Heemskerk verdedigde de overeenkomsten en wees op sterke tegenstrijdigheden op alle punten bij de bestrijders. De heer Domela Nieuwenhuis verklaarde zich voor staats-exploitatie en zal daarom tegen de ontwerpen stemmen. Kerkslijfee fttëen en Onderwijs Beroepen bij de Ned. Ger. kerk (doleerende) te Rotterdam ds. Klaarhamer te Middelburg. Bedankt voor Yeere door den heer Th. G. C. Rappard, candidaat te Wijk (bij Heusden). Woensdag arriveerde Z. D. H. Mgr. Bottemanne, bisschop van Haarlem, te 's-Heerenhoek ten einde het H. Vormsel toe te dienen aan een 250tal kinderen. De fraaie kerk was rijk versierd, teiwijl hier en daar eerebogen met toepasselijke opschriften waren aan gebracht. Gisteren verrichtte Z. D. H. dezelfde plechtigheid te Ovezand, waarna hij des avonds naar Zieriksee is vertrokken. Wemoldinge. Onze geachte predikant ds. J. F. F. Van den Hamme vierde jl. Woensdag zijn 25jarig jubilé. Van den vroegen morgen tot den laten avond stroomden oud en jong, arm en rijk de gastvrije pas torie binnen om den beminden en beminnelijken man geluk te wenschen. Vele en kostbare geschonken werden hem vereerdde groote en prachtvolle schil derij van h.h. predikanten o. a. verdient vermelding. Jammer, dat de keurige schrijftafel, namens de bur gerij te Rotterdam voor den jubilaris aangekocht en van daar per staatsspoor vervoerd, zoodanig gehavend te Vlake aankwam, dat men haar niet aanbieden kon. Dit zal nu later geschieden en het geschenk zal ver gezeld zijn van een kenrig album met de namen der gevers en geefsters. Zondag 15 dezer zal Z.Eerw. des namiddags den voor hem gewichtvollen dag in do kerk herdenken. Door het provinciaal kerkbestuur van Zeeland is geon toestemming verleend voor het beroep van ds. J. II. Schuurmaas Steekhoven te Roes-daire, in België, naar de Ned. Herv. gemeente te Biervliet. De kerkeraad der Ned. Ger. kerk te Oostkapelle hoeft, na op 8 Juni jl. door den consulent, ds. Wolf van Serooskerke, in zijo ambt te zijn bevestigd, kracht en geldigheid verleend aan de Dordscha Kerkenorde van 1618/19. (St.) Benoemd tot hoofd der school te Zuidzando de beer M. Blankert, onderwijzer te Bolsward, met 4 van de 7 uitgebrachte stemmeD, waarvan zich 2 op den beer P. Van Aartsen, onderwijzer te Zuidzande, ver- eenigden, terwijl de heer Hack, onderwijzer aan de rijksleerschool te Middelburg, 1 stem verkreeg. Overgeplaatst als le hulponderwijzer van Buiten zorg naar Soerakarta de ondarw. 2e kl. A. Rooze. Landbouw en Veeteelt. Landbouwpaarden. De regeering heeft een wetsontwerp (Pcrton. belas ting) ir gediend van den volgenden inhoud Art. 1. Aan artikel 22 der wot van 29 Maart 1833 (Staatsblad l° 4) wordt toegevoegd>.e. Hengsten wier laatste melktand nog niet vervangen is door een snijtand, en hengsten die als dekhengsten gehouden worden". Art. 2 De bepaling, bij art. 14 der wet van 24 April 1843 (Staatsblad n°. 15) aan 4 van art. 27 vsn voormelde wet toegevoegd, words vervangen door het volgende Land bouwers, die krachtens 4 van artikel 20 dezer wet een of twee paarden in de derde klasse hebben aangegeven, zijn geen vei hooging van recht vei schuld gd na. wegens afwisselend gebruik van die paarden met paarden voor den landbouw bestemd Db. wegens paarden wier laatste melktand nog niet vervangen is door een snijtand en die tot africhting oader den zadel word n gereden, of wel alleen, geza menlijk of met een ander paard worden gespannen voor rijtuigen, mits niet voor zoodanige rijtuigen als bedoeld bij het laatste lid van bovengemelde 4. DÜnder landbouwers worden voor de toepassing dezer bepaling uitsluitend verstaan zij, die voor zich zelf of voor een ander hat land bewerken of gewoon lijk de werkzaamheden vaö het landbouwbedpijf gedu rende het geheele j rnr op de plaats, waar het gevestigd is, dagelijks leiden en wier dienst- en werkboden geeD livrei-teekenen dragen". Art. 3. Deze wet treedt in werking met den dag harer afkondiging. Westelijk-Zeeuwsch* Vlaanderen. De te velde staande gewassen staan over 't algemeen schraal, ongetwijfeld door de droogte en betrekkelijke hitte der laatste vier weker. Het vlas o. a. staat ver beneden het middel matige. Ojk de klaver, erwten en boonen hebben tot nog toe weinig hun weer gehad, ofschoon de talrijke bloesems der laatste nog iets beloven. De rogge daar entegen staat hier en daar schoon, de tarwe middel matig. - Door de afdeeling Tolen (Landbouw- en veeteelt) ig besloten ingeval de rijkssubsidie niet wordt inge trokken voor 7 jaar proefvelden aan te leggen, eene verplichte provinciale hengstenkeuring met f891 te verkrijgen en de aanschaffing van eene machine ter bestrijding der aardappelziekte fiaanciëel te steunen. Rechtszaken. Door de Arr.-rechtbanlt to Middelburg is heden veroordeeld M. v. d. E., 30 jte Heinkenszand. wegens mishandeling en vcrbiekieg van afsluiting tot 14 dagen gevangenisstraf. Gemengde Berichten. Heinkenszand. Dezer dagen worden alhier en in de omstreken enkele koeien afgemaakt omdat zij lijden aan de kalfziekte, die veel in dezen omtrek heerscht. Het vleesch der dieren schijnt echter voor de con sumptie geschikt te zijn. 's-Heerenlioek. Bij de handboogsociëteit aConcordia" alhier had Zondag 11. het koningschieten plaats, bij welken wedstrijd de tegenwoordige koning Jan West dorp zijn koningschap heeft behouden. Ierseke. Een knaap alhier had een masker voor gedaan en dreef daarmee een klein kind op de vlucht. Onder het loopen struikelde het en kwam onder een paard, «aardoor het ernstig aan het beentje bezeerd werd. Ierseke. De besmettelijke vlekziekte onder de varkens heeft zich hier weer vertoond. Deze week zijn twee van die dieren, volgens verklaring van den districts veearts aan die ziekte lijdende, op de gebruikelijke wijze afgemaakt. Ierseke. In den nacht van Dinsdag op Woensdag heeft iemand de baldadighoid gehad de windvaantjes, die op de luchtkokers van het Heilslegergebouw staan, mot geweld af te breken. Voor eeDigo dagen is met zoo iets gedreigd. De fruithandelaar H. Slabbekoorn te Biezelinge pachtte deze week uit da hand den boomgaard, weiken hij sedert 1840 elk jaar op gelijke wijze huurde en die gedurende dien tijd het eigendom van dezelfde familie is geweest. Door de ansjovisvisschers is te Tulen oen prijs van ƒ90 ƒ105 per ton gemaakt. Kolijnsplaat. De bijna twintigjarige lijderes aan febris typhoidea, waarvan in dit blad van Dinsdag 11. melding gemaakt werd, is Woensdagmiddag over leden. De noodige maatregelen tot ontsmetting zijn dadelijk genomen. Dit treffend sterfgeval wekt in deze gemeente veel deelneming. Te Rotterdam heeft een vreeselijke moord plaats gehad. Op een bovenverdieping woonde de OOjariga weduwe D. Ten Pierik. Haar zoon Johan Cornells, die vroeger gediend had als onder-officier bij het regiment grenadiers en jagers, had zich, na paspoort genomen te hebben, in het huwelijk begev. n met Anna Hopman. Dit huwelijk was al zeer ongelukkig, want Ten Pierik geraakte aan den drank verslaafd, zocdat huiselijke oneenigheden aan de orde waren en uitliepen op een tijdelijke scheiding van man en vrouw. In den morgen van Dinsdag 10 Juni werden in de woning van de bejaarde weduwe Ten Pierik pogingen aargewend cm het echtpaar weder mc-t elkander te verzoenen. Op eeD weigerend antwoord van de vrouw, die met haar dri j^rig kind voor de tafel zat, schoot Ten Pierik zijn echtgenoote met een revolver dood, terwijl het kind weinig letsel ontving. Daarna trachtte hij zichzelf met het eigen wapen van het leven te berooven, door zich in het hoofd te schieten. Gewond werd hij naar bet nabij gelegen politiebureau in de Meermanstraat gebracht en vervolgens naar bet Zieken huis. Het gerechtelijk onderzoek is thans in vollen gang. Door een pold'rjongen moet, naar men zegt, Maandagmiddag te Utrecht van een der stadsscholen een jongetje van ongeveer zes jaran, dat niet zijn kind is, zijn afgehaald en medegenomen. Ds politie stelt, wordt beweerd, een streng onderzoek naar den dader van dit misdrijf in. Onder Veur zijn vier meisjes, die bruidsuikers opraapten, die door een pas gehuwd paarlje waren ge- strooi I, onder dt-u stoomtram gekomen. Een d*r meirjes moet gedood zijn, de drie anderen werden zwaar ver wond. Dezer dagen stonden honderden menschen op de Oude Vest te Leiden met blijkbaar welgevallen naar een baggerman te kijken, die op zijn schuit midden in het water aan het vereffenen van een klein reke- ninkje met de politie trachtte to ontkomen. Aan beide zijden van het water stonden agenten, die echter tever geefs den weerspannige in hun macht poogden te krijgen. Er weiden tot dit doel zelfs dreggen gebruikt. Nadat dit eenigen tijd geduurd had, kwam de zoon van dan baggerman met een roeibootje, waarin papa overstapte en zich naar de Lammermarkt begaf Ook nu had men weer van dreggen gebruik gemaakt, om de pogingen van den zoon te verijdelen, maar terwijl de vader roeide, zorgde de zoon ze los te maken. De Lammermarkt bereikt hebbende, sprong de vader aan wal en liep al wat hij loopen kon, zoodat hij weldra in veiligheid was, terwijl zijn veelbelovende jongen de handen wrijvende van genoegen, in het bootje de agenten stond uit te lachen. èèh goed einde leiden. He Minister van Financiën verdedigde de financiëele zijde der regeling. Spandau, 13 Juni. Heden ontploften in de drogerij der kruitfabriek 26 vaten kruit. De gebouwen werden vernield en ook in de stad zijn vele beschadigd; vele werklieden werden door rondvliegende splinters ge kwetst, doch er zijn geen dooden. föaristberlcliten. MIDDELBURG, 12 Juni 1890. De aanvoer uit Walcheren was heden klein, en be stond meest, in Tarwe, die werd gekocht van f 7,25 tot f 7,50 van de beste; mindere van f 7 tot f 7,15- Rogge, Winter- en Zomergerst en Kookerwten niet geprezenteerd. Bruine Boonen f 9,25. Puike Witte Boonen f 9,40 a f 9,50. Paardenboonen f 5,40 a f 5,50. Raapolie f 36,50, Patentolie f 38,50, Lijnolie f 25 per vat op 6 w, contant f 1 korting. Boter 10,85 a f 0,95 per K.G. Eieren f 3,30 per 100 stuks. Burgerlijke Stand Goes van 11 tot 13 Juni 1890. Getrouwd: 12, Janus De Jonge, 28 j., jm. en Maria Bustraan, 22 j., jd. Geboren 11, Barendina, d. v. Johannes Maartense en Jozina Van de Piasse. Advertontien. 65-jarige Echlvereeniging van PIETER WESSEL HUBREGTJE CORNELIA VAN DEN BERGE, op Zondag 15 Juni a. s. Eenige belangstellenden. Bevallen van een MEISJE: S. M. JONGEPIERKrijger. Heinkenszand, 12 Juni 1890. Laatste en telegraphlsche berichten. Nisse. Dhr. Pont, candidaat, heeft het beroep naar deze gemeente aangenomen. Ierseke. OESTERBEURS. Verkocht: afsteeksel 16 m.M. en daarboven a 1,55; aangegroeid afsteeksel 90 cents. 'S'Gravenliage, Een Regeeringstelegram meldt dat 11 Juni is opgerukt tegen de vijandelijke stellingen op de heuvels van den linkeroever der Edirivier en de vijand is verdreven. Deze liet 80 dooden achter. Onzer zijds zijn gewond 2 officieren en 22 minderen. 's-Gravenliage. TWEEDE KAMER. Ingekomen is een overeenkomst betreffende de oprichting van een reparatiewerf met dokgelegenheid te Tandjong Priok. De spoorweg-overeenkomsten werden bestreden door den heer Bahlmann wegens gemis van waarborg voor het binnenland, en verdedigd door den heer Mutsaers, terwijl de heer Donner betreurde het gemis eener regeling van den Zondagdienst. De Minister van Water staat nam ten volle de verantwoordelijkheid op zich, verdedigde de overeenkomsten als in het belang van handel en nijverheid in het binnenland en met het buitenland. Het medegebruik was naar het advies van alle deskundigen zonder gevaar. Coalitie was niet te duchten. Het overleg met Duitscbland zou zeker tot Ondertrouwd F. Q. C. DEN HOLLANDER en C. J. SANDIJCK. Goes, 13 Juni 1890. 4* Heden overleed tot onze diepe droefheid, na een langdurig, doch geduldig lijden, onze geliefde zoon, broeder en be- huwdbroeder FRANS, in den jeugdigen ouderdom van ruim 20 jaren. Uit aller naam, wed. J. FELIUS. Wemeldinge, 9 Juni 1890. Eenige en algemeene kennisgeving. Heden overleed zacht en kalm, doch onverwacht, onze geliefde dochter en zuster CORNELIA LAURENTIA FRANCINA, in den ouderdom van ruim 19 jaren. Bargen-op-Zoom, 10 Juni 1890. Weduwe J. M. SMELTZER— Pilaar. J. C. SMELTZER. Voor de vele blijken van belang stelling, ontvangen op 10 Juni, betuig ik aan allen, doch inzonderheid aan heeren leden der Gascommissie, den heer Direc teur en verdere geëmploieerden aan de Gas fabriek, mijn welgemeenden dank. Goes, 13 Juni 1890. S. P. VISSER. V Aan allen, zoo hier als buiten de gemeente, en inzonderheid aan den heer L. C. P. BOOGAERT, bij wien onderge- teekende vóór 30 jaren als huishoudster in dienst trad, brengt zij bij deze haren oprechten dank voor de treffende blijken van belangstelling, die haar den 2en Juni tot een waien feestdag hebben gemaakt. ELISABETH PAAUWE. Driewegen, 12 Juni 1890. V Ondergeteekende betuigt zijn harte- lijken dank voor de huldebewijzen, zoo van hier als elders, aan zijne trouwe dienstbode ELISABETH PAAUWE toegebracht. L. C. P. BOOGAERT. Driewegen, 12 Juni 1890. Erkentelijk voor de vele blijken van deelneming in het door ons geleden verlies, betuigen wij daarvoor, ook namens onze kinderen, onzen welgemeenden hartelijken dank. Wij ontvingen die bewijzen van deel neming van zoovelen en van zoovele zijden, dat het ons niet mogelijk is onzen dank aan ieder afzonderlijk te betuigen wij ver trouwen daarom, dat allen die ze ons toe zonden, deze dankbetuiging wel zullen wil len aannemen, als ware zij aan hen per soonlijk gericht. L. M. DE LAAT DE KANTER. Pu. A. P. DE LAAT DE KANTER— De Kanter. Leiden, 10 Juni 1890. Wie iets te vorderen hebben van, of verschuldigd zijn aan de nalaten schappen van Marinus en Adriaan Osse- waarde, overleden te Wilhelminadorpre spectievelijk op 7 Mei en 23 April jl., ge lieven daarvan opgave of betaling te doen ten kantore van Notaris MULOCK HOU WER te Goes) vóór 20 Juni a. s.

Goessche Courant | 1890 | | pagina 2