1890. N°. 68. Donderdag 12 Juni. 77ste jaargang. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen 6u Advsrtentiën voor dit blad aangenomen bijdeheeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekvarkoopors en Postdirecteuren. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. B.j directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slecht tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald 20 ot. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnon als buiten Goes, 1,7k GOES, 11 Juni 1890. Van bevoegde zijde wijst men er ons op, dat het bericht in oes vorig nommer betreff nde de aan besteding te Waarde tot misverstand kan aanleiding geven. Blijkbaar is onze correspondent verkeerd inge licht geweest en wij deelen daarom mede, dat geene bestekswijziging heeft plaats gehad. Het bestuur heeft het werk in twee perceelen gesplitst, nl. het verlagen van den sluisvloor en het verdiepen der geul, waarna het eerstbedoelde, geheel conform de besteksbepalingen, is besteed aan de firma Van de Weert en Zonen te Goes voor 6900. Omtrent de verdieping der buiten geul zal nog eene nadere overeenkomst worden aan gegaan. Zooals uit de in dit nommer voorkomende advertentie blijkt is aan het programma der Congies- feesten een nieuw nommer toegevoegd en wel om op Vrijdagavond van de Congresweekop het zoogenaamde Ravelijn een vuurwerk te ontsteken. Gisteren hield de afdeelicg H/inkenszand der Zeeuwsche landbouw-maatschappij eene vergadering onder praesidium van den heer E. Van den Bosch. Deze begon met de madededling, dat zijne verwach ting omtrent het aantal der inzendingen op de a. s. tentoonstelling niet alleen niet is beschaamd, maar zelfs overtroffen. Dj voorbereidende werkzaamheden voor de tentoonstelling en het congres zijn afgeloopen en we staan thans aan den vooravond van beiden. Het was hem zeer aangenaam te kunnen medeJeelen, dat van de ter bijwoning van het congres uitgenoodigde auto riteiten bertiis gunstig antwoord is ingekomen van Z. E. den minister van W., H. en N., die bovendien van zijne belangstelling had blijk gegeven door te be werken, dat van regeeringswege een gouden en twee zilveren medailles zijn uitgeloofd. Van Z. E, den mi nister van BiDn. Zaken wordt nog antwoord ingewacht, terwijl de oud-minister van Binn. Zaken, minister van Staat, rar. J. Heemskerk Az., die zooveel in het belang van den landbouw heeft gedaan door do beteugeling van de veepest, heeft bericht gezonden, dat hij ver hinderd is te komen. De eere-voorzitter der Maat schappij, jhr. mr. W. M. Da Brauw, Commissaris des Koning^ dezer provincie, zal de tenstoonstelliog met zijne tegenwoordigheid vereeren, terwijl de leden van het Gedep. college en B. en W. van Goes mede zijn uitgenoodigd. Alsnu werden de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd. Het nieuwbenoemde bestuurs lid, de heer J. Van Nieuwenhuijzen, werd daarna door den voorzitter wolkom gohaeten en geïnstalleerd, waarna de nieuwbenoemde zijn dank betuigde voor de op hem uitgebrachte benoeming. Tot afgevaardigden naar de zomervergadering van het hoofdbestuur werden be noemd de voorzitter en de straks te benoemen secre taris van het afdelingsbestuur. Alvorens over te gaan tot de benoeming van een nieuwen secretaris der afdeeling, teDgevolge van het nemen van ontslag van den heer Iman G. J. Van den Bosch, die wegens eene lange buitenlandsche reis zich daartoe genoodzaakt ziet, sprak de voorzitter een hartelijk woord van afscheid tot den aftredanden secretaris, die getoond heeft den landbouw een warm hart toe te dragen. Hij sprak den wensch uit, dat hij, wanneer hij uit Amerika mag zijn teruggekeerd, zal zijn toegerust mot al de keinis en ervaring, die men in een eventueelen directeur van den Wilhelmina- polder mag eischen. De leden betuigden luida hunne instemming met deze toespraak, wat den heer Iman Van den Bosch aanleiding gaf da vergadering zijn hartelijken dank daarvoor te betuigen. Voor de vervulling van de betrekking van secretaris droeg het bestuur voor dhr. A. M. Kakebeeke, ge zworen van den polder ede Breede Watering bewesten Ierifke", vooral omdat men voor deze betrekking be hoefte heeft aan iemand, die, behalve beken iheid met landbouwzaken, ook de gave bezit vaa behoorlijk de pen te kunnen hauteerec. Andere candidaten werden niet genoemd en daarna werd do beer Kakebeeke met 43 van de 44 stemmen benoemd. Op den heer J. Oele Hz. was 1 stem uitgebracht. Hierna nam de voorzitter het woord om oenige mededeelingen te doen nopens het congres en de ten toonstelling, welke mededeelingen bereids in dit blad onder de gewone berichten of in de advertentie-kolom- men zijn gepubliceerd. Hij wekte daarbij de leden der afdeeling op vooral ook niet te verzuimen de congres- vergaderingen bij te wonen. Waar zoovele landbouwers van elders hierheen zullen komen, mogen zeer zeker de Zuid-Bevelandsche landbouwers niet ontbreken. Er worden tal van belangrijke punten door der zake vol komen kundige personen ingeleid, zoodat er veel we tenswaardigs zal te hooren zijn. Spr. had tot zijn spijt tevergeefs getracht een programma machtig te worden van het congres van 1851, te Goes gehouden. Het zou anders zeker de moeite loonen eens nategaan hoe daarop vragen behandeld waren, die nu reeds lang geene vrag-n meer zijn. Zoo 2ulleo ook vele der punten, die nu behandeld zullen worden, over 38 jaren tot volkomen oplossing geraakt zijn, maar dit neemt niet weg, dat het toch van het hoogsté' belang kan zijn nu ie:ds te vernemen, wat deskundigen daarover in het midden hebben te brengen. Voorts wees spr. er op, dat het congres niet slechts voor mannen, maar ook voor vrouwen en dames" toegankelijk is en dat, met name de eerste en de laatste vergadering, in de laatste jaren door vele dames zijn bijgewoond. Hij hoopte, dat dit ook thans het geval zou zijn. De voorzitter bracht verder hulde aan den directeur van den Wiihelminapolder voor het besluit om de inzendingen uit dien polder niet te doen mededingen, waardoor een groot bezwaar voor vele inzenders was vervallen en deelde voorts mede, dat meest al het rundvee, dat op de tentoonstelling zal verschijnen, ingeschreven is bij de Zeeuwsche afdeeling van het ruudveestamboek en dat dit ve-, na da bekroniug, zal vereenigd worden en zoo bijeengeplaatst ter be zichtiging zal worden gesteld. Hierna deed de secretaris de volgende opgaven omtrent de inzendingen. Er zijn ter inzending aangegeven 124paarder, 113 stuks rundvee, 24 schapen en 20 varkens (hieronder is de inzending van den Wiihelminapolder begrepen), samen alzoo 281 stuks, 12 inzendingen boter en be langrijke inzendingen op het gebied van het hoefbeslag. Aan de wedstrijden zullen deelnemen100 ploegen, 13 wanmolens en 11 trieurs. De firma wed. J. C. Massee Zn. alhier gaf eene belangrijke inzending vau landbouwwerktuigen aan. Eindelijk nog deelde de secretaris mede, dat bij ge legenheid der tentoonstelling ook eene keurirg van paarden vanwege het paardenstamboek zal plaatshebben. De paarden, die op de tentoonstelling zullen worden ingezonden, zijn meest allen op dat stamboek inge schreven. Na de bekroning zullen ook zij collectief worden tentoongesteld, evenals hierboven van het rund vee is gezegd. Aan de rijks-universiteit te Leiden is het theo retisch geneeskundig examen afgelegd door dhr. H, J. L. Sicherer. Bij Kon. besluit is bij de dienstdoende schutterij te Goes, op zijn verzoek, eervol ontslae verleend, wegens woonplaatsverandering, aan A. S. Fransen Van de Putte, als 2e luit. Z. M heeft benoemd bij de rijkspolitie op de Schelde en Zeeuwsche stroomen tot opzichter 2e klasse W. M. W e s d o r p thans opzichter 3a klasse. Dezer dagen is onder leiding van den inspecteur chef van den technischen dienst der rijkstelegraaf met goed gevolg een telegraafkabel gelegd tus- schen Vlissingen en Breskens, waardoor de directe electrische gemeenschap met de telegraaf kantoren in Staats Vlaanderen nog voor het einde der maand Mei jl. kon worden hersteld. Volgens de Standaard gaat de heer H. D e Wilde, redacteur van de Oranjevaanmet 1 Augus tus a. s. in gelijke functie over bij de Boodschapper te 's-Hage. De verkiezing van leden der Eerste Kamer, torgevolge van de periodieke aftreding van éen derde gedeelte der leden, zal dit jaar op Dinsdag 8 Juli geschieden. In Zeeland treedt ditmaal geen lid af. Met ingang van 10 Juni is te Borsele gjopend het rijkstelegraafkautoor, ÏDgericht met telefoondienst, waarvan de diensturen zijn geregeld als volgtop werkdagen van 9 tot 12 uren des voor- en van 3 tot 6 uren des namiddagsop Zon- en feestdagen van S tot 9 uren des morgens. Da Haagsche berichtgever van da Zaanl. Cf. geeft in overweging, om den Atjeh-oorlog commissoriaal te maken. Hij wil dat aan eenige hooggeplaatste officieren, dia hij met name noemt en die persoonlijk met den toestand bekend zijn, advies zal worden gevraagd wat er gedaan moet worden terugtrekken of met kracht den vijand aanvallen Het denkbeeld is theoretisch goed, maar wat com missies in bet leven roepen, weet men bij ondervin ding. Wij zouden ook hier rapporten met nota's misschien krijgen, en zij zouden druk besproken en van alle kanten bestreden misschien ook onder steund worden, maar of op die wijze eene beslis sing zou worden verkregen, dia tot eene handeling lijdt het is zeer te betwijfelen. Van de 38 candidaten, die zich voor hat examen voor aspiraut-gemeeute-secretarissen of ambtenaren ter secretarie hebben aangemeld, hebben 32 deelgenomen aan het schriftelijk gedeelte, en zullen 21 opgeroepen worden tot deelneming aau het mondeling gedeelte. De correspondent der N. R. Crt. te Londen meldt dat de onderhandeling tos*chen de Britsche en de Ntderlandsche regeering o?er de grensregeling in Oostelijk Boineo thans te Londeu hervat wordt op den grondslag van eene scheidsrechterlijke uitspiaak. De bij deze zaak belanghebbende sultan van Balangan neemt, als vasal der Indische regaining, daarmede genoegen. Eenige heeren, behoorende tot den defcigen hacaehstand te Rotterdam en Utrecht, hebben zicb vereen gd, om na te gaan, of de door de Staatsspoor wegambtenaren gestelde eischen tot verbetering hunner maatschappelijke positie al dan niet door de directie zullen worden ingewilligd. Is dit niet het geval, dan stelltn zij zich voor met het oog op de aanstaande organisatie dier Spoorweg maatschappij, de aandacht der Hooge Rageering hierop te vestigen, daar het niet kan uitblijven, dat dergelijke teleurstellingen een bepaal ie nonchanlance onder het personeel moeten teweegbrengen, waaronder èa de veiligheid van het verkeer èa de behandeling van het goederenvervoer zullen te wenschen overlaten. AmstCrt.) Aan geagreëarde klerken der poster ij en wordt de gelegenheid geopend zich voor 1 Juli a.Js. aan te melden tot deelneming aau het in den loop dier maand te houden onderzoek om voor benoeming tot klerk bij de rijkstelegraaf in aanmerking te komen. De heer Willem Van Zuylen beeft een tooneelstuk in vier bediijven geschreven, waarvan Hildebraud'g beroemde novelle »De familie Kegge" den grondslag uitmaakt. Hat stuk zal opgevoerd wor den door het gezelschap van de heeren De Vos en Van Korlaar, terwijl de heer Van Zuylen zelf daarin de rol van den heer Kegge zal vervullen. (Af. Cf.) Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. In de zitting van gisteren is het debat over de Spoor wegovereenkomsten aangevangen. Als inleider trad op dhr. Farncombe Sanders, wiens bezwaren niet onbekend waren. Al mocht hij dan ook eenig leed gevoelen over de bestrijding van dit grootsche werk van den Minis ter, met de aandeelhouders der spoorwegmaatschappij betoogde hij geen meewarigheid te bezittm. Hij ont wikkelde in een rede, die de geheele voormiddagzitting in beslag nam, tegen deze overeenkomst een viertal bedenkingen. Hij verlangde staatsexploitatie der spoor wegen er, kon hij dit niet krijgen, behoud van 3 maatschappijen in het bi-lang van een gezonde con- cuirentie, waarbij alleen de handel gebaat is, waarbij nog kwamen zijne bezwaren tegen de practische uit voerbaarheid der overeenkomst en zijn fioacciëele be zwaren. Waar hij op het standpunt der staatsexploitatie nader aandrong, stelde hij vooral de groote macht der particuliere maatschappijen in het licht. De geheele regeliüg vond hij ontzettend gecompliceerd en het gemeenschappelijk gebruik niets dan een wassen neus. Aan het dwangmiddel van naasting hechtte hij ger inge waarde. De Regeering kan wel de tarieven verlagen, maar het tariefstelsel niet veranderen. Da heer S njffardt kreeg verlof den Mm. van Oorlog te interpelloeren omtrent de regeling van het hoogero bevel en de verantwoordelijkheid en de machtsbevoegd heid van d=n hoogeren bevelhebber van het leger. Kerkelijks Zaken sn Onderwijs. Bedankt voor het beroep naar Oudelande door den boer A. F. Ch. Pont, cand. te Utrecht; naar de Chr. Ger. gemeente te Ierseke door ds. L. Bouma te Tornouzen. Dinsdag 17 Juni zal te Middelburg de predi kanten-conferentie der Chrijt.-Gdreformeorden in Zee land gehouden worden. De volgende referaten zullen o. a. gehouden worden Iemand den duivel overgeven, volgens het formulier van afsnijdirg, door ds. C. Steketee, te Veere. Mogen locate gemeenten der Hervormde kerk ook als valsche kerken beschouwd worden 7 doi r ds. L. Bouma, te Terneuzen. (Af. Ct Rechtszaken. Bij bevelschrift der arrondissements-rechtbank te Middelburg van den Oden dezer is naar de openbare terechtzitting dier rechtbank verwezen J. B., oud 29 jaar, zonder beroep, geboren en wonende te Kloetioge, thans te Middelburg in hechtenis, beklaagd dat zij in de maanden Maart en April 1890 te Kloetinge haar kind Jannetje Biio, oud ongeveer 6 maanden, opzet telijk en met voorbedachten rade op verschillende tijdstippen heeft doen inslikken eens een grintsteen en vervolgens telkenmale een spijker, met het doel om het kind daardoor van het leven te berooven, de uit voering van welk voornemen echter alleen daardoor niet is voltooid, dewijl de voorwerpen zich laügs den natuurlijken weg uit het lichaam hebben verwijderd. Als verdediger is ambtshalve aan beklaagde toe gevoegd mr. W. A. Van Hoek, deken der orde van advocaten te Middelburg. Bij vonnis der rechtbank te Middelburg is N. N., oud 26 jaren, werkman, geboren en wonende te West- kapelie, vrijgesproken van het hem bij akte van dag vaarding ten laste gelegde: het valscbelijk en in strijd met de waarheid opmaken eener geneeskundige ver klaring tot erlanging van uitkeering van het bij de Maatschappij »de Schelde" te Vlissingen bestaand ziekenfonds. OPENBARE VERGADERING van den Raad der gemeente Goes, op DINSDAG den 10 JUNI 1890, des avonds te 8 uren. Voorzitter de heer mr. J. G. Da Witt Hamer, Burgemeester. Tegenwoordig alle leden en de Secretaris. I. De Notulen der vergadering van den 22 Maijl. worden gelezen en goedgekeurd. II. Da Voorzitter doet d«s volgende mededeelingen, die allen, zooveel noodig met goedkeuring, voor notifi catie worden aangenomen: a. dat op Zaterdag den 7 Juni de aanbesteding heeft plaatsgehad van de Sluis- en dijkwerken aan den mond der haven van Goes, en dat daarvoor zijn inge leverd twaalf biljetten, als(reeds vroeger in dit blad medegedeeld) terwijl het werk is gegund aan den minsten inschrijver A. Van der Meijden Az., onder borgtocht van C. Verheul en T. Van der Meijden, allen aannemers te Hardingsveld, voor de som vau 157978. b. dat op Zaterdag den 31 Mei jl. door de Com missie voor de (Economische Spijskokerij rekening is gedaan van haar beheer over het jongste seizoen en de Burgemeester bij die gelegenheid de Commissie heeft dank gezegd voor hare bemoeiingen in het belang der armen, met aanbeveling van het lot dier armen in hare zorgen voor een volgend jaar, waaraan weder bereidwillig zal voldaan worden; c. dat aan het congresbestuur, voor de vergaderingen der afdeelingen, is vergund het gebruik van trouw- en raadzaal ten Raadhuize. III. Als ingekomen stukken worden ter tafel ge bracht a. Missive dd. 30 Mei jl. no. 2385/19, waarbij goedgekeurd wordt teruggezonden het Raadsbesluit tot wijziging der begrooting van de gemeente voor 1889, ter buitengewone aflossing van twee aandeelen in de geldleening van 1885, waarvan afschrift aan den ont vanger is uitgereikt. bDe jaarverslagen van onderscheidene gemeenten, die in de boekerij zijn geplaatst. Alles voor notificatie aangenomen. IV. De Voorzitter herinnert nu, dat reeds voor de vorige vergadering aan de orde was gesteld het ver zoek van den heer G. J. Wolters, om eervol ontslag als directeur der gasfabriek, 'wegens benoeming te Zaandamdoch dat dit toen niet kon behandeld wor den, dewijl het advies der gascommissie nog niet ont vangen was. Hij voegt er bij dat dit later is inge komen, zoodat nu tot het verleenen van ontslag kan worden overgegaan, en laat daarop deze mededeelingen volgen. Als sollicitant heeft zich aangemeld de heer D. De Koning, gemeente-bouwmeester en leeraar in het teekenen aan de inrichtingen voor middelbaar on derwijs, dio zich bereid verklaart, de betrekking te vervullen voor dezelfde jaarwedde als welke hij nu in de betrekking van leeraar geniet, en dus voor 300 minder dan de tegenwoordige jiarwedde van den gas- directeur, zullende hij dan ontslag als leeraar aan vragen en onder voorwaarde, dat hij niet aan de fabriek behoeft to wonön. Hierop is het gevoelen der gascommissie ingewonnen, die geene bezwaren had, om de betrekking van directeur-boekhouder aan den heer Da Koning optedrag^n, on ofschoon het beter achtende, dat de directeur aan de fabriek woont, overtuigd was, dat de woning, bij het kinderental van dhr. De Koning, voor dezen niet geschikt is, evenwel met het oog op de nabijheid zijner tegenwoordige woning, geen onover- komelijken hinderpaal in de gewenschte voorwaarde xiet. Ook de omstandigheid, dat de heer Da Koning op dit oogenblik nog geen bepaald deskundige is, acht de commissie niet overwegend, nu de fabriek onder zijn toezicht geheel verbouwd en ingericht is zoodanig, dat zij op eene gemakkelijke wijze kan gedreven worder, terwijl de bekende ijver en goeie hoedanigheden van dhr. De Koning een waarborg zijn voor de richtige 'behartiging dezer zaak ea zijne technische opleiding hein spoedig volkomen op de hoogte der gasfabrikatie zal doen zijn. Als raadsleden tevens lettende op audere belangen der gemeente, meenden de leden der com missie, dat ook wegen mocht de omstanligheil, d*k

Goessche Courant | 1890 | | pagina 1