1890. N°. 65 Donderdag 5 Juui. ste De uitgave dezer Courant geschiedt baandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1{75* Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Adverteatiën voor dit blad aangenomen bijdeheeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. De prijs der gewone advertentiën is vac 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. B.j directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs sleGht* tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 48 regels a f 1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meor dan 4 regels beslaande en contant betaald 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. GOES, 4 Juni 1890. «Het wil ons voorkomen, zegt de Stand., dat de bestrijders van de Stedenwet in het Voorloo- pig Verslag de schoone positie krijger, terwijl de verdedigers van deze wet min of meer in den hoek zijn geduwd. Waaraan ligt dit?" vraagt het blad. «De vraag is nogal nsief" zegt de Arnh. Ct. «eenvoudig daaroan, dat de bestrijders inderdaad in die gunstige positie verkearen. De Stedenwet toch is ontegenzeggelijk een partijwet, en hst zal altijd lichter vallen een wet, die dit karakter heeft, te bestrijden dan haar te verdedigen. Het verwondere dan ook niet dat de «vrienden," gelijk de Stand, onderstelt, «in de secties iets te flauw voor dit ontwerp zijn opge komen." Vóór stemmen gaat gemakkelijk, maar vóór spreken, dat heeft meer bezwaar in." De Haagsche correspondent der Zutph. Ct. bespreekt het doel der Stedenwet. Door de splitsing hoopt de antiliberale partij dat te Amsterdam in plaats van negen liberalen, gelijk thans, er ook twee of drie antiliberalen zullen worden gekozen. Maar, zegt hij, als dat doel nu oens niet wordt bereikt en de verknipping nu eens zoo geschiedt, dat er toch weer negen liberalon gekozen worden wat dan Wel, dan is het doel mislukt en zal men zoo schielijk mogelijk weer tot eeu nieuwe verknip ping moeten overgaanwant dan zal do groote minderheid, die zich te Amsterdam bevindt, evenmin tot zijn recht zijn gekomen als op dit oogenblik. In het systeem dar Regeering moet men dus niet maar op de raak af knippen, zonder er zich om te bekommeren welk resultaat het zal geven, maar moet men wel degelijk nagaan waar de meeste Roomsche en antirevolutionaire kiezers zitten en dan zóo knippen, dat die minstens in een paar districten de meerder heid kannen krijgen. Het zoogenaamde partijdig knippen is dus in het stelsel der Regeeriog zeer goed te ver dediger), maar de vraag is of bet stelsel wel deugt. Vreemd is het, dat de tegenwoordige Rsgeerings- partij, die het zoo vreeselijk vindt dat hare minder heden in Amsterdam en Rotterdam door een liberale meerderheid overstemd worden, er niets geen bezwaar in vindt, dat b.v. in N.-Brabant en Limburg alle liberale stemmen verloren gaan, omdat de laatste ver- knipping zóo heeft plaats gehad, dat het eetige district hetwelk nog een Protestant afvaardigen zoude, ineen Roomsch district is herschapen. Ook in Gelderland en Friesland hebben da liberalen, tengevolge van een districtsverdaeliog, die aan de antiliberalen ten goede komt, minder zetels dan waarop zij volgens het totaal der uit te brengen stemmen recht zouden hebben. Toch denkt men er niet aan daarin verandeiing te brengen. Kolijnsplaat. De werkstakingen, tegenwoor dig aan de orde van den dag, schijnen ook onze ge meente te naderen. Althans weiden er in 't begin dezer week alhier pogingen aangewend, om steenlossers te krijgen voor het groote zinkwerk aan het Zi rik- seesche hoofd, daar, naar 't schijnt, de steenlossers aldaar weigeren te blijven werken. Reeds hadden een 47tal personen besloten tegen 40 cents 't last daar aan 't werk te gaan, doch bij de aankomst van den schipper, die ben kwam afhalen, trokken er zich 5 terug wegens te wachten moeielijkheden met het andere werkvolk, waardoor ook de overigen besloten er niet heen te gaan. Wemeldlnge. De gemeenteraad alhier heeft met algemeeDe stemmen benoemd tot gemeente-geneesheer den heer D. Quakkelaar, arts, van St. Maartens dijk. Naar wij vernemen, zal de benoemde 1 Juli a. s. zijne betrekking aanvaarden. Door het Gerechtshof te 's-Gravenhage is, ter vervulling van een vacature van raadsheer in dat college, opgemaakt de navolgende alphabetische lijst van aanbevelingmr. W. H. 't Hooft, rechter in de arr.-rechtbank te Haarlemmr. H. Van Manen, president der arr.-rechtbank te Zieriksee, en mr. J. W. Van Oosterzee, rechter in de arrond.-rechtbank te 's-Gravenhage. In de Zaterdag jl. ten kantore der Koninklijke Maatschappij «De Schelde" te Vüssingen gehouden jaarlijksche algemeens vergadering van aandeelhouders waren slechts 8 aandeelhouders tegenwoordig, met 269 aandeelen, uitbrengende 40 stpmmen. De balans en winst- en verliesrekening ovor 1889 werden goedgekeurd. Uit het verslag van den directeur bleek, dat na aflossing van 14,000 van de obligatie- leening en na eene afschrijving op de goaderenrevening van 19,457,40, slechts eene winst word verkregen van 1998,47%, welk bedrag werd afgeboekt op verlies in vorige jaren geleden. Het aantal werklieden in 1889 is van 600 tot 900 gpklommen. De voornaamste werken in behandeling, zijnde de schepen der Kon. Pakketvaart Maatschappij, kunnen eerst over het jaar 1890 worden afgeboekt. Da in 1889 betaalde arbeidsloonen belipp-n pi. m. 429 000. De exploitatie der havenwerken gaf een nadeelig saldo. Di h^er F. G. Sprenger, die als commissaris aan de beurt van aftreden was, werd met alg^meene stem men herkozen. (N. R. Ct.) In strijd met de mededeeling, dat de leger- w e t tegen half Juni in de Kamer zou komen, zegt de Standaarddat daarvan nog nists met zeker heid bekend is. Vo'gens een gerucht door de Tijd vermeld, zou het rappoit van den R*ad van State betreffende bet wets ontwerp van legerorganisatie hoogst ongunstig luiden. Het blad schrijft: «Alle leden van den Raad, ve<haalt men, hebben eenparig bedoeld rapport onderteekend, waarin de plannen der Regeering ten sterkste worden afgekeurd." Io het gebouw van de Eerste Kamer der Staten- Gjneraal kwam Maandag, onder voorzitterschap van den heer Sickesz, de Staatscommissie bijeen, belast met het onderzoek naar den toestand van den landbouw enz. In een landbouwlezing te Haaksbergen he?ft de heer Marlet, landbouwkundige te Delft, aan het talrijk opgekomen publiek den volgenden raad gegeven Om goed hooi te verkrijgen, moet men het gras niet te lang laten staande beste maaitijd is die, als de grassen beginnen te bloeien. Heeft het gras reeds zaden, dan gaat spoedig met het zaai veel voedings waarde verloren en is ook de wortel niet zoo kracht g meer voor eene voordeelige tweede snede. Ook het drogen van gras moet niet te snel gaan, om goed hooi te erlacgen. Ten behoeve van de ansjovis-zouter ij, dip, door den aanvoer van soms millioenen stuks per dag, alle beschikbare werkkrachten vordert en een lacgeran weiktijd dan de arbeidswet als regel voor vrouwen en jeugdige personen toelaat, is naar de Avondpost meldt door den Minister van Justitie voor enkele gemeenten aan de Zuiderzee vergund, dat door de bevoegde autoriteit toestemming worde ver leend om twee uren langer per dag te doen werken, gedurende veertien dagen achtereen. Door dpn heer Henry Tindal is weder een adres aan de Tweede Kamer gericht, waarin hij, naar aanleiding der aannemiDg van de wet tot verleDgirg van den diensttijd van twee lichtingen der nationale militie, nogmaals terug komt op de zoo herhaaldelijk door hem besproken feiten. Adressant acht dien maat regel onvoldoende en diingt aan op betere waarborgen voor onze onafhankelijkheid. «Het is alsof men in Nederland met blindheid geslagen is. Men schijnt maar niet in te zien, wat alle onbevoordeelde deskundigen in het buitenland verklaren, dat ons land onherroepe- pelijk ten gronde moet gaan, wanneer men niet on verwijld besluit de meest energieke maatregelen te nemen." Naar het oordeel van de Tijd moet de oorzaak der benoeming van buitenlanders tot hoogleeraren aan onze universiteiten hierin ge zocht wordeu, dat men zekere categorieën van Neder landers om godsdienstige en politieke redenen prirci- piëel uit het Nederlandsche hoogleeraarskorps wil weren. Als men het vertoog, in de N. ft. C. voorkomende en nu de beschouwing van de lijd leest, zou men meenen dat onze universiteiten overstroomd worden door buitenlandscho hoog'eeraren. D<; inzage van den Staats-Almanak toont aan, dat er slechts zeer enkelen zijn. uitsluitend bij de geneeskundige faculteit. Medici nu zijn wel de laatsten om zich in gods dienstige of politieke strijdvragen te mengen en de onderstelling van de Tijd komt ons, zoolaDg zij zoo vaag is geformuleerd, hoogst onaannemelijk voor. (Arnh. Ct.) Naar de Standaard verneemt is het wet s- ontwerp in zake de vaccinequaestie reeds van den Raad van State terug ontvaogen, en kan de indiening hiervan in de Tweedo Kamer eerstdaags worden tegemoot gezien. Naar men verneemt, zijn de moeilijkheden tus- schen de R 'geering en het College der Zee- visscherij gerezen, nit den weg geraimd, en zal dientengevolge het College aanblijven. H. K. H. de Groothertogin van Saksen-Weimar, Prinses Sophia der Nederlanden, schonk ƒ100 aan het Hoofdbestuur der Vereeniging tot verbetering van het lot der blinden in Nederland en zijn Koloniën, en 50 aan de Prins Alexander-Stichting, inrichting voor jeug dige blinden van iedere geloofsbelijdenis op Midden- Eng, te Bennekom. De oprichting van het herstellingsoord voor drankzuchtigen is thans eene nieuwe phase ingetreden, daar het gebleken is, dat da ont vangen geldelijke steun op verre na niet voldoende was, het oorspronkelijke plan ten uitvoer te brengen 9n het geopende vooruitzicht, daartoe op min kostbare wijze te g'raker, als vervallen beschouwd mott wotd<?n. Hei uitvoerend comité, niet laDger kunnende wachten, aan de ontvangen opdracht te voldoen, heeft thans besloten, voorloopig op kleine schaal de inrichting tot stand te brengen, en in de eerste plaats een geneesheer directeur te benoemen, waartoe de oproeping zal ge schieden. De Javabode meldt da*, in wceiwil van den kleinen oogst, het Opperbestuur in Nederland, conform het voorstel van den Directeur van Binnenlandsch Ba- stuur, heeft toegestaan dat ook dit jaar in Iodië zullen worden verkocht 100.000 pikols gouvernements kof f i e. Alle legkoffie, die nog in de pakhuizen aanwezig is, zal naar Nederland gezonden worden om daar met den nog overigen voorraad verkocht te worden. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Ia de vergadering van gisteren is ingekomen een voorstel-Van Houten tot uitbreiding van hot onteige- niugsrecht voor gemeenten. Heden zouden in de afdeelingen worden onderzocht verschillende ontwerpen, o. a. de nadere verklaring m«t Frankrijk omtrent de grensscheiding in Suriname verhooging van uit te geven pasmunt in Indië, en nieuwe postwet. Morgen te 11 uur zijn de interpellatie-Van Gijn; de overeenkomsten betreffende de afschaffing van rech'en op het Noordzeekanaal, en het ontwerp houdende aan wijzing der hooge betrekkingen voor het lidmaatschap var. de Eerste Kamer aan de orde. Kerkelijke Ztken en Onderwijs. Te Nisse is tot pred. beroepen dhr. A. F. C. Pont, candiiaat bij het prov. Kerkbestuur van Noord- Holland;te Oosterland ds. J. J. De Kat Angelino, te Deil (Bituwe) te Sirjansland dhr. Chr. Broek huizen, cand. te Neerbosch, die voor het beroep naar Nieuwvliet heeft bedankt. Dienstdoende predikanten of candidaten tot den H. Dienst bij een Protestantsch kerkgenootschap, ge negen om in Oost-Indië als predikant werkzaam te ziju, worden uitgenoodigd, zich vóór 30 Jani a. s., met opgave van leeftijd, gezin, tegenwoordige of vroe gere betrekking enz. schriftelijk («n liefst in persoon), aan te melden bij dr. Van Koetsveli, predikant te 's-Hage, die ook tot het geven van inlichtingen omtrent den dienst in Nederlandsch-Iodië bereid is. Wie zich vroeger aanmeldden en in hun wensch vol harden, worden verzocht hun sollicitatie te herhalen Er hebben zich 16 sollicitanten aangemeld voor de betrekking van onderwijzer aan de openb. school, no. 2 te Wolfertsdijk (Oud-Sabbinge), op eene bezol diging van 500 gld. De gemeenteraad van Hoedeker.skerke heeft het tractement van het te benoemen hoofd der school vast gesteld op 700 en bepaald, dat de nieuwe titularis niet vóór 1 September in functie zal treden. Door de plaatselijke commissie van toezicht op het l. o. te Amsterdam is aan B. en W g°adziseerd tot het nemen van eene proef met het schoolt ai met douche-baden, en de wenschelijkheid betoogd om daarbij zoo min mogelijk inbreuk te doen maken op het onderwijsen de werkzaamheden, zoo mogelijk, optedragen aan hot onderwijzers-persone3!. Landbouw sn Vaeteelt. In de gewone drrmaandelijksche vergadering der landbouwvereeniging te Wolfertsdijk, g'houden op Maandagavond den 2 dezer, was van do punten ter behandeling gesteld dat van do verplichte hengsten- keurirg, wat het uitvoerigst besproken werd. Het resultaat hiervan was, dat men het al^moen wensche- lijk achtte dat eene hengstenkeuring wordt ingevoerd, waarbij mededeeling geschiedt van die hergoten welke aanbeveling verdienen, doch waarbij tevens de »f kpuriog der overigen m"t redenon wo*dt omkleed en deze niettemin tot dekking worden toegelaten. MM 'J—MWgTgfr.TTTT-.T'J. Boekaankondiging. Lijst der pachters en pachtsommen van de 23 psrcoelen weervisscherij en 278 peiceelen schelpdteren- visscherij in de Oosterschelde. Uitgave van D. Vogel te lerseke. Prijs 30 ets, Het boekje bevat, zooals de titel aanduidt, eene opgave, (naast elkander gedrukt) van de nummers, de pachtsommen en de namen en woonplaatsen der pachters van da op 28 April jl. en volgende dagen te Bergen-op-Zoom gehouden verpachting van perceelen in de Oo3terschelda. Hit boekje is doorschoten met wit papier om eventueele overdrachten gemakkelijk te kunnen aaDteekenen. Wij gelooven, dat zij, die bij de oesterteelt betrokken zijn, zich, door aanschaffing van dit boekske, een gemakkelijk overzicht kunnen bezorgen van den uitslag der verpachting van de vorige maand. Rechtszaken. Kantongerecht te Goes. Door dit Kantongerecht ziju veroordeeld, wegens openbare dronkenschap: D. K., zwervend, tot 2 b. 2 d. b. en P. B. te lerseke, tot 14 dagen hechtenis het aanwenden van pogiDgen om wild te bemach tigen door middel van een wildstrik J. P. te lerseke, tot 5 b. s. 4 d. h.het bejagen van eens anders jachtveld zonder schriftelijke vergunningG. F. M. F. X. B. De V. te Antwerpen, tot 5 b. s. 2d. h. het alsvoren zonder acte of vergunningM. S., J. De K., C. J. N., C. N., te lerseke, ieder tot 3maal 5 b. s. 4 d. h. voor iedere boete het toedienen van sterkedrank aan een kind van beneden de 16 jaar: S. A. v. S., te lerseke, tot ƒ3 b. s. 3 d.h.; het laten loopen van vee op eens anders met vruchten bezetten grond zonder daartoe gerechtigd te zijnJ. F., te lerseke, tot 3 b. s. 3 d. b. het buiten noodzaak uitoefenen van een beroep waartoe de wet eene toelating vordert zonder die toelating te hebben bekomen: J. L te Krabbendijke, tot ƒ3 b. s. 3 d. h.het op een openbaren weg laten staan van trekdieren zonder de noodige voorzorgsmaatre gelen tegen het aanrichten van schade te hebben genomenTh. v. H., te Goes, tot /I b. s. 1 d. h. het tusschen 40 uur 's avonds en 6 uur 's morgens laten loshxpen van een hond op de openbare straat te GoesD. V., te Goes, tot 0,50 b. p. 1 d. h. het in strijd met den last van B. en W. van GofS op de openbare straat te Goes laten losloopen van een bondJ. P. S te Goes, tot 1 b. s. 1 d. h. het slachten van vee te Goes op een plaats zicht baar van de openbare straatPh. J. J. v. H., te Goes, tot 3 b. 8. 3 d, h.het op een openbare plaats te Goes vervoeren van een zeis, zonder dat de scherpe kant voorzien was van een houten beugel C. K., te Goes, tot ƒ0,50 b. s. 1 d. h. Allen tevens in de kosten. De arr.-rechtb. te Middelburg veroordeelde gis teren J. A. S., 26 j., te Kolijnsplaat, wegels mishande ling, tot 8 boete subs. 6 dagen hechtenis en M. Da J 60 jte Wissekerke, wegens diefstal, tot 7 dagen gev.straf. UIT DE TITDTDOOS^ „Kerken", Al zweeit men ook niet bij al wat oud is, al brengt men gaarne hulde aan al wat nieuw en goed is, toch voelt men soms een eigenaardige en niet zelden min der aangename gewaarwording wanneer iets, wat tot- nutoe door ons als onomstootelijke wearheid werd beschouwd, bij meer nauwkeurig onderzoek blijkt, daarvan verre aftewijken. Mij tenminste is het vaak zoo gegaan. Er wordt wel eens geklaagd, dat onze eeuw de eeuw der twijfelzucht en ontkenning bij uitnemend heid is dat men heden ten dage alles op losse schroeven plaatst, wat honderden van jaren vaststond; dat men al wat groot en verheven is, van zijn voetstuk werpt, niet meer in geestdrift geraakt voor adel van hart en daad en daardoor slechts blijk geeft van eigen kleinzieligheid. En 2eker is er in die klacht veei waars, maar misschen evenveel overdrijving. De huidige we tenschap mot hare nauwkeurige nasporingen heeft on getwijfeld zeer veel dingen en menschen van glans beroofd; doch als deze tot bewaring van dien glans het volle licht van zich weren, dan is toch hun schoon heid slechts kaarsschoon, dus van luttel waardij. Het is een opvallend verschijnsel, dat in Zeeland zoovele plaatsen een naam dragen waarin het woord kerk wordt gehoord. In mijn j9ugd leerde ik en velen, zoo niet de meesten meenen dit nog, dat deze namen het bewijs waven voor den grooton wel- dadigen invloed, dien het Christendom in onze pro vincie eenmaal uitoefende. Immers, zoo zeide men, waar het hart vol van is, loopt de mond van over het was dus zoo goed als zeker, dat daar, waar men aan een plaats den naam eener kerk gaf, veel godsdienst zin moest wonen. Zoo dacht men er ook reeds in den ouden tijd over, in de dagen nl. toen alle schrifturen door monniken in het Latijn werden opgesteld en, over geschreven. In die oude stukken vindt men het'woord kerk bij pbatsnamen eenvoudig in die taal overgebracht als ecclesia. Nu, dit was zeker van kerkelijke of gods dienstige personon, als zij waren, niet te verwonderen. Doch het maakt een vreemden en verrassanden indruk, dat men in nog oudere geschriften of in zulk?, die blijkbaar van mser ontwikkelden dan gewone monni ken afkomstig zijn, deze vertaling geenszins aantreft. Zoo vind ik bij een geleerd schrijver in eea LU'jnsch

Goessche Courant | 1890 | | pagina 1