1890. N°. 64. Dinsdag 3 Juni. 77s" jaargang. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, xoo binnen als buiten Goes, f 1,75a Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advcrteniien voor dit blad aangenomen bijdeheeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. Da prijs der gewone advertentiön is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slecht' tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en da daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald 20 ct. Aanvragen om en vermelding van lieidegaven 5 cent per regel. Op verzoek van bestuurders, tevens collatoren van het Hendrik Naimes en Calrijii Epes-Leeo gevestigd te Bolsward, wordt bekend gemaakt dat eerlang zal worden overgegaan tot de begeving van een deel der inkomsten van het Leen, ten einde een jongeling uit het geslacht der stichters tot de studie op te leiden. Rechthebbenden, niet beneden de 12 en niet boven de 24 jaren oud, die uit eigen middelen de kosten der studie niet kunnen bestrijden, moeten zich vóór 24 Juni e. k. aanmelden bij den heer C. A. Dardenne Ankringa, ontvanger van het Leen te Bolsward, met overlegging van hunne geboorteakte, een bewijs van leering, afgegeven door het hoofd der school, waar zij onderwijs genieten, en, des gevorderd, later ook van een bewijs van afstamming uit het geslacht dier stichters. Goes, den 2 Juni 1890. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W, HAMER. De Secretaris, HARTMAN GOES, 2 Juni 1890. Iq de D. nJerdag te Zwolle gehouden vergadering van «Christ. Nat. Schoolonderwijs" kwam o. a. aan de orde het vooistel van de hulpvereenigiDg N.-Beve land De hulpvereeniging N.-Beveland, van oordeel zijnde, dat ook op de school met den Bijbel het onderwijs geenszins boven het gevaar van doorvloeiing verheven is te achten, stelt voor, dat de hoofdcommissie, door tusschenkomst van de districtsraden, er bij de aange sloten schoolbesturen op aandringe, om nauwlettend toezicht te houden, dat het schoolonderwijs in Bijbol- sche geschiedenis op hunne scholen gegeven worde naar de meening des H. Gecstes, opdat dit onderwijs steeds moge blijken in overeenstemming to zijn met hetgeen de gemeente onzes Heeren Jezus Chiistus door alle eeuwen heen, in «enigheid des goloofs ten aanzien van de openbaring Gods in den Bijbel heeft beleden. Het voorste] werd toegelicht door den heer C. D. Van Noppen, die deed uitkomen, hoe noodig het is tegen vervloeiing te waken. Prof. Fabius begreep da aanleiding tot het voorstel niet; werd het niet nader toegelicht, dan zou hij er tegen wenschen te stemmen. Na esnige discussie werd •en motie van prof. Rutgers aangenomen, waarin ver klaard werd, dat de aanneming van dit voorstel niet noodig is, wijl de vergadering vertrouwt in het toe zicht van de hoofdcommissie en der districtsraden. Bovenstaand duister verhaal vinden wij in de Stan daard van Zaterdag. Jammer, dat het blad de toe lichting? van den heer Van Noppen niet mededeelt. Wij zouden dan kunnen beoordeeleo, of 't al of niet eene guitigheid was van prof. Fabius, die na de toe lichting van dhr. Van Noppen eene nadere toelichting wenschte en de aanleiding niet begreep. Bovendien zou dan wellicht ook een gewoon mensch den zin van het Noord-Bevelandsche voorstel kunnen vatten, en begrijpen wat in dezen die «door vloeiing", welke iets later eene «vervloeiing" is geworden, beteokent. In ieder geval straalt uit het voorstel weinig ver trouwen in de zaak zelve door. Z. M. heeft pensioen verkend aan H. J. Rai- «inger, gewezen bewaarder in de strafgevangenis te Goes, ten bedrage van 274 's jaars. Iq hare vergadering van jl. Zaterdag bracht de commissie voor de (Economische spijsuitdeeliog alhier in tegenwoordigheid van B en W. dezer gemeente het volgende verslag uit over hare werkzaamheden gedurende den afgeloopen winter «Na het eindigen van hst vorig dienstjaar namen de heeron dr. J. Kooman en J. J. Ramondt hun ontslag als leden onzer commissie. De mededeelir.g van dit besluit werd door ons allen met leedwezen vernomen, eene herhaalde poging om deze heeren op hun besluit te doen terugkomen leed schipbreuk, on moest de commissie hun besluit eerbiedigen, onder hartelijke dankbetuiging aan de aftredenden voor het vele goede door hen in het belang onzer instelling bewezen, waaraan o. a. de heer dr. Kooman niet minder dan gedurende een tijdvak van 35 jaar onaf gebroken zijne beste krachten wijdde. De heeren J. J. Ochtman en S. J. J. De Jonge Mulock Houwer verklaarden zich, op aanzoek der overige leden, bereid de ledige plaatsen intenemen. De heer Ochtman werd daarna tot voorzitter gekozfiB. Na eenige voorbereidende werkzaamheden opende de commissie de spijskokerij op 26 Dscember voor een getal van 170 hoofden van gezinnen, bedeeld wordende met 319 portiën. Onmiddellijk bij den aanvang ontving de commissie aanvraag van 80 hoofden van gezinnen, welk getal tot half Januari was geklommen tot 99 gezinnen. Met het oog op het ongunstige najaar durfde de commissie de beoordeeling dier aanvragen niet lang uitstellen en besloot zij in de vergadering van 30 December, tegen 9 Januari op de rol te plaatsen 35 gezinnen met 110 portien en tegen 16 Januari even eens 35 gezinnen met 108 portien, terwijl van later icgtkomen aanvragen, op 23 JaDUari nog werden aan genomen 16 hoofden mat 46 portion, zoodat, telkens Smalen 's weeks, zijn bedeeldVan 26 December tot 4 Januari 170 gezinnen mat 319 portieD, van 6 tot 13 Jauuari 200 gezinnen met 426 portien, van 16 tot 25 Januari 235 gezianen met 527 portien. van 27 Januari tot 15 Maart 252 gezinnen met 574 por tien, van 27 tot 31 Maart 213 met 464 portion en op 6 April eeno extra-bedeeling van 252 geziDnen met 574 portien, alzoo van 26 December tot 31 Maart gadurende 15 w«ken een totaal van 23987 portien tegen 26400 het vorig winterseizoen, benevens 287 kilo tarwebrood. Tot bereidirg van bovenstaande portien is noodig geweest294/,o H L. Groene Erwten, 20 H.L. Bruine Booneo, 800 kilo Gort, 800 kilo Rijst, 670 kilo Spek, 300 kilo vleesch, 4 balen Bloem. Tegen het einde van het seizoen kwam de commissie in eene omstandigheid die haar aanleiding tot bezorgd heid g*f. Hot weder dat, tot op eind van Februari, betrekkelijk zacht was, begon plotsling zeer streng te worden, waardoor in plaats van, zooals aanvankelijk het oitzicht bestond, de rol der bedeelden intekrimpen, wij genoodzaakt waren extra-bedeelingen te doen. Bij h"t opmaken van den nog voorhanden zijnden voor raad, ia verband met den stand der ka», bleek het, dat bij lang aanhouden van het strenge weder, de fondsen niet toereikend zouden zijn voor extra-beda»- liugen, vooral wanneer men daarbij in aanmerking nam dat d« behoeften der armen toen grooter waren dan in het begin van den winter, dat hun eigen voor raad, die in het najaar met het zoogenaamde rapen wordt gewonnen, totaal was opgeteerd en dat door de staking der werkverschaffing van het Burgerlijk Arm bestuur, ook deze tegemoetkoming ophield. Gelukkig evenwel werd onze bezorgdheid spoedig opgeheven, daar de commissie door de ontvangst van 134 aan extra-giften en 4 balen tarwe bloem in staat werd gestold 6 extra-bedeelingen te doen. Het totaal der inschrijvingen bedroeg 1231 46, aan extra giften 202,27 waaronder 68,27 zijnde de netto-opbrengst eener uitvoering, gegeven door de gymnastiek-vereeniging «Volharding", benepens 4 balen tarwebloem. Da commissie kan met tevredenheid terugzien op den afloop harer werkzaamheden. Door de omstandig heid dat eene groote bron van verdiensten der arbeidende klasse uit deze gemeente is verplaatst en het najaar, door de vele regens, den veldar'oeider eene schrale verdienste had gegeven, bestond de zeer gegronde vrees dat zij voor moeilijke toestanden zoude geplaatst worden. Echter da overtuiging dat deze instelling de volle sympathie der meer gegoede stadgenooten bezit en deze, op oogenblikken wanneer de behoefte sprak, nimmer een beroep op da liefdadigheid onbeantwoord liet, deed haar de taak met moed aanvatten. Dank zij de krachtige ondersteuning, kon zij aan alle billijke aanvragen voldoen en gelooft zij, dat ook dit winter seizoen, de Spij8uitdeelirg veel heeft bijgedregeu tot voorkoming en tot leniging der armoede. De commissie brengt dan ook gaarne den dank aan allen die haar daartoe hebben in staat gesteld." Aan het einde der vergadering sprak de burge meester een woord van dank tot de commissie voor alles wat zij ook ditmaal weder in het belang der bedeelden had verricht en beval de goede zaak der (Economische Spijsuitdeeling bij voortduring in hare trouwe zorgen aan. In de vergadering der ingelanden van het wa terschap Baarland c. a. is als gezworen voor dien polder herbenoemd dhr. Corns. Meeuwse. Kruiningen. Ia de Zaterdag 11. alhier gehouden vergaderi'g der afdeeling Kruiningen van de «Maat schappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland" werd besloten tot verplichte heng- stenkeuring, met toelating tot dekking echter der afgekeurde hengsten, doch met bekendmaking van de gebreken der laatsten in de nieuwsbladen. Door den burgemeester van Rotterdam is met ingang van den 1 Juni op zijn verzoek eervol ont slagen de onderinspecteur van -politie 2de klasse C. D. v. d. Bussche. Op de lijst der 125 hoogstaangeslagenen in 's rijks directe belastingen in de provincie Zeeland komen, voor- zooveel Z.- en N.-Beveland betreft, do volgende personon voor met het achter hun naam gevoegd totaal bedrag: Mr. B. V. Van der Bilt te Kapelle 713,58; mr. J. C. R. Van der Bilt te Ileinkenszand 967,86; G. J. Van den Bosch te Kattendijke ƒ814,17; J. Bruijnzeol te Rilland-Bath 491,52M. Burger te Kloetinge 1385,69; J H. Bybau te Kolijnsplaat 705,13; J. Van Damrae te Wolfertsdijk ƒ448,17; P. Dekker Jz. te Wemeldinge 762,07J. Janse Van Eijkeren Sr. te 's-Heerenhoek ƒ555,25; J. A. BevierDeFouw te Goes 465,99 J. J. Van Gorsel te Rilland Bath ƒ422,16mr. J. G. De Witt Hamer te Goes 733,38; J. E. Mulock Houwer te Goes ƒ443,26; A. M. Peman Kabebeeka te Kloetinge 470,59J. M. Kakebeeke te Gops 1090,47J. Kakebeeke te Krabbendijke ƒ452,78; L Lucasse te 's-Heer Areudskerke 551,02 L. A. P-ardekooper Overman te 's-Graver-polder ƒ793,56; II. K. Persant Sooop te Kapelle 428,26 J. W. Vader te Kortgene 2417,91 mr. P. H. Saaijmaos Vader te Kapelle 1053,66; J. Vereeke te Kruiningen 726,32; dr. N. J. F. Verschoor te Goc-s 442,95A. Witkam te Goes 423,99. lerseke. Door de vergadering van ingelanden van den (vrijen) Molenpolder zijn Zaterdag de vol gende voordiachten gemaakt: voor dijkgraaf le. M. Van Stee (aftredend), 2a. A. Van der Burght, 3e. A. Zuijdweg; voor gezwori-n: le. A. Van der Burght (aftredend). 2e. E, De Jonge, 3-». J. II. O. Dominicus, de laatste te Kruiningen, alle andere te lerseke. Volgens sommige dagbladen zou Zaterdag vóór Pinksteren een ongeval hebben plaats gehad bij h*t station h-t Loo, waardoor H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Wilbelmina zouden zijn gevallen. Het volgende is gebeurd Bij het torugkesren van een rijtoer, liet H. M. het rijtuig ophouden, ten einde met H. K. II. uit te stappen, iets dat meermalen plaats heeft en zijn beide Vorstelijke personen Daar het paleis terug gewandeld. Dit ophouden had plaats vóór de rails van den locaal-sponrw^g bij het station. II. M. en H. K. H. zijn gelukkig niet blootgesteld geweest aan een ongeluk. (Dbl) Door de Commissie voor de Koninklijke sub- sidiën is vanwege Z. M. den Koning ter tentoonstel ling van kunstwerken van levende meesters in de Academie van Beeldende Kunsten te 's-Hage o. a. aangekocht: no. 339 Ingaog van het stad ja Goes, van W. Oppenoorth. In do Standaard komt een dankbetuiging voor van den heer Keuchenius aan hen, die bijge dragen hebben in de hem gebrachte hulde. De heer K. verklaart in die dankbetuiging o. a. dat hij in het hem geboden huldeblijk «ontdekt eeae open bare hulde aan de tegenwoordige regeering." Het Handelsblad merkt naar aanleiding daarvan op «Wij meenen te moeten herinneren, dat het hulde blijk, aan den heer Keuchenius door zijn geestverwanten gebracht, is voorgesteld als geheel afgescheiden van de Staatkunde. Men zal opmeiken, dat de h*er K. zelf zich daaraan niet heeft gehouden. Hij ontdekt in het geschenk, hem persoonlijk aangeboden, «ern open bare hulde aan de tegenwoordige regeering". Nog wel aan de regeering, die hem alleen gaan liet, die in de afkeuring van zijn beleid niet zag een aanval op hare richting en daarom aanbloef!" Zooals gemeld is, h*aft da gemeenteraad van Zijpe besloten zich ten tweeden mVe tot den Koning te wenden met bet verzoek van vrijstelling van de verplichte schoolgeldheffing op grond van de koste loosheid van het onderwijs der bijzondere r. k. school aan het Zand in de gemeente Zjpe. In een vandaar ontvangen schrijven komt naar het Volksblad moe- deelt o. a. het volgende voor «Wat de schoolgeld hefliag op de r. k. school ba- treft, die reden tot het vragen van ontheffing bestond ook toen het eerste adres werd behandeld, en nu bij de behandeling van hat tweede adres is door den heer Van Beusekom uitdrukkelijk verklaard dat op de r. k. school geen schoolgeld wordt geheven, doch dat het zeer onzeker is of dat zoo zal blijven, aan gezien bij hot bestuur dier school van hooger hand wordt aangedrongen om tot gemelde heffing over te gaan. «Wie «die hoogor hand" is, is niet gezegd, doch voor mij, en zeker ook voor u is 't geen raadsel mij zou het niet verwonderen zoo wij eerstdaags ver namen dat er op da r. k. school aan het Zand school geld wordt geheven." Iq verband met het bericht dat oen ontwerp tot w ij z i g i n g van de gemeentewet bij den Raad van State in on lerzoek is schrijft de Standaard Men wist, dat Minister De Beaufort aan de regeling der gemeentelijke fmanciën de eerste plaats op zijn toon nog sober program had ingeruimd. In de volg orde van den trein moest dus deze wet eerst voor komen, eer men op de indiening van verdere voor stellen hopen mocht. En op zich zelf én als voorluoper van wat daarna te komen staat, boezemt dit voorstel ons deswege het hoegste belang in. Da gemeenten moeten geholpen, maar ook de baan moet geëffend voor verdere voor stellen. Hat kapitaal in portefeuille wacht als een te zwaar gewold ooilam op de schaar van den scheerder. Splitsing der groote steden. Be Baniereen antirevolutionair weekblad, dat niet altijd met de Standaard meagaat, Inaft zich de p- merkiog veroorloofJ, dat de zoogenaamde «steden wa" van minister Lohmao, waarbij het stelsel van enkel voudige districten ook op Amsterdam enz. wordt toe gepast, niet strookt met de antirevolutionaire begin selen. Immers volgens die opvattiDg van het staatsrecht moet sieeds het oog worden gehouden op den orga- nischen samenhang van de onderscheiJme deelen der natie. En die samenhang wordt immers opgeofferd wanneer m°n geheele gemeenten in districten splitst. Be Standaard tracht zich uit deze moeielijkheid te redden door er op ta wijzen, dat de provinciën toch ook organische deelen der natie vormen en zij toch voor de verkiezingen zijn gesplitst, ja dat zelfs op de grenzen der provincie niet is gelet bij de rege ling der distrieten. Dat is echter geen antwoord, zegt het Handelsblad. Indien bij de provinciale indeeling en de kiesdistricten in 't algemeen is gezondigd tegen de antirevolutionaire leer, dan ligt daarin een aanleiding die zonde te doen verdwijnen, maar zeker niet er een nieuwe zonde tegen die leer bij te voegen. Maar de politieke kansberekening heeft ook een woord mee te praten 1 Laat de Standaard dit eerlijk bekennen, liever dan een lastigen partijgenoot, die beginselvast wil zijn, uit te maken voor iemand die enkel «de klok heeft hooren luiden." Men verwacht, dat tegen de helft van Juoi de legerwetten de Tweede Kamer zullen bereiken. Naar het U. D. verneemt, is door B. en W. aan de leden van den Raai medegedeeld, dat Z. E. de minister van bmnenlandsche zaken het door B. en W. ingediend program van eischen voor het te stich- ton Universiteitsgebouw te Utrecht heeft goedgekeurd. Hierdoor is de reden der vertraging, welke de voor bereiding van den bouw sedert Maart 1889 ondervond, opgeheven, zoodat het blad vertrouwt, dat nog dit jaar met het afbreken van het Leesmuseum en het andere door de gemeente aangekochte perceel een aanvang zal worden gemaakt. Thans is bij de Tweede Kamer ontvangen de memorie van antwoord van den minister van justitie omtrent het wetsontwerp tot waarborging van de vrije beschikking dar werklieden over hun verdiend loon. Blijkens een bij het departement van koloniën ontvangen telegram van den Gouverneur- Generaal van Naderlandsch-Iadië is da toestand in Eii ernstiger geworden en het aantal vijanden toegenomen. De radja wantrouwt zija eigen volk en vluchtte in ooze benting. Troepen versterkingen worden van Java gezonden. De Minister van Binnonl. Zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat het natuurkundig examen voor aanstaande veeartsen zal aanvangen op Vrijdag 20 Juni a. s. in de lokalen van 's Rijks veeartsenijschool te Utrecht. Op den 17en Jani zal eene ringvormige zoneclips plaats vinden, die bij ons a!s eene par- tiéole verduistering zal kunnen woiden waargeaomen. Ringvormig zal zij kunnen worden gezien in een gedeelte van noordwestelijk Afrika, van de Middel- landsche Zee en van Klein-Azië; verder nabij den zuidelijken oever van de Kaspische Zaa en in een gedeelte van het zuiden van A?ié. Bij ons zal tijdens de grootste verduistering ruim '/a van de middellijn der zon door do maan badekt worden. Da tijdstippen van begin, midlen en eind* der eclips zijn tennaastenbij Begin van do eclips: Juni 17 te 8 u. 48 m. vm Midden van de eclips: 17 9 u. 54 m. vm. Einde van de eclips: 17 11 u. 4 m. vm. Oolangs deelde de advocaat-generaal mr. Jolles, bij de toelichting van zijn requisitoir betreffende een jeugdigen misdadiger, aan het gerechtshof te Amster dam mede, dat hij niet in overweging zou geven, de plaatsing van den dader in een rijksopvoedings- gesticht te bevelen, omdat toch in geen dier ge stichten in den eersten tijd een plaats beschikbaar was. Naar aanleiding van dit op dat oogenblik juiste feit kan het U. B. thans mededeelen, dat in de eerste degen van de vorige maand in de twee rijksopvoedings gestichten voor jongens te zamen 34 plaatsen beschik baar waren. Namens den Koning is aan de 22 Raadsleden, die in een tegen-adres aan Z. M. hadlen verklaard niet in te stemmen met de grieven, die mr. G a 1 - landat Huet in een adres tegen den burgemeester van Haarlem hal uiteengezet, bericht gegeven, dat die grieven van den heer Gallandat Hnet oogegroni zijn bevonden. Da heer Gallandat Huet heeft den onlangs aan het einde eener raa is vergadering aan do leden rondga- deelden b.iaf «Am m.jne R ia is broeders" thxas i\dou.

Goessche Courant | 1890 | | pagina 1