FEUILLETON. Door vreemden wil beheerscht. f 450.000 aan land en volk onttrokken. Zou het Europeesch bestuur niet zijn veel vermogende tus- •chenkomst kunnen verleenen, dat de Mekkagangers uit sluitend gebruik maken van booten onder Nederlandsche vlag varende De Nederland en de Lloyd bieden daartoe toch een zeer geschikte gelegenheid. Over het algemeen genieten de hadjis aan boord van die booten •en uitstekende behandeling. (J. B.) Uit Bantam schrijft men aan het Wkbl. N. 1* dat de pogingen der Regeering om de vrome inlanders van een bedevaart naar Mekka, met het oog op de daar heerschende pest en cholera, terug te houden, vreinig uitwerking hebben gehad, want er waren in hat begin van Maart in dia residentie reeds ruim 500 passen aan Mekkagangers afgegeven. Wat meer is, die fanatieke lieden beschouwden het als een voorrecht te Mekka te mogen sterven en haastten zich daarheen te komen. Boekaankondiging. Jantje Ftef. Een kijkje aan de Scheldeboorden. Levensschets van etn Zuid-Bavelandschen wees, door Valknis. Uitgegeven ten voordeele der veraenigiog tot weezanverpleging voor Zuid- en Noord-Beveland. Goes, F. Kleenwens en zn. Zooals de titel reeds aangeeft behandelt de schrijver in bovengenoemd verhaal den levensloop van een platte landswees uit onze omgeving en alleen reeds om de goede strekking en met het oog op het goede doel, dat door den schrijver met de uitgave wordt beoogd, durven wij het boekske zeer ter lezing aanbevelen en hopen wij, dat het in veler handen moge komen. Wanneer het een groot debiet heeft zal het der ver- eeniging voor weezenverpleging op Zuid-Beveland zeer ten goede komen, en zal het ongetwijfeld velen ook opwekken om die vereeniging financiéel te steunen. Mocht dit het resultaat zijn dan voorzeker zal de schrijver sicb ruim beloond achten voor zijne moeite. De prijs (ingenaaid 1,25, gebonden 1,50) kan voor niemand een beletsel zijn om zich het bovkje aan te schaffenen dit te minder omdat het door den verdienstelijken teekenaar, den heer P. J. Geill, luitenant-adjadant te Bergen-op-Zoom, met een zestal aeer goed geslaagde plaatjes is voorzien. Het werkje is door den schrijver opgedragen »aan den onvermoeiden weezenvriend J. A. Geill." Gemengde Berichten. De Kon. handboogvoc. »Jacoba van Beijeren" alhier heeft besloten een concours te geven op Doq- derdag 28 Aug. a. s. (Goesche kermis) Hiervoor zullen een aantal prachf'ge medailles worden uitgeloofd. Krabbendijke. B j gelegenheid van den tweeden Pinksterdag had hier een welgeslaagde openbare uit voering plaits van ons fanfarengezelschap van onze j ugdige zangvereniging en van het zanggezelschap te Waarde. De laatste vereeniging stelde ons ook in de gelegenheid haar prachtig nieuw vaandel te bewonderen. Alle nummers werden flink uitgevoeid en een talrijk, aandachtig luisterend publiek wojnda tot het einde toe de uitvoering bij. Voorzeker zullm allen met een woord van hartelijken dank iustammen dat wij bij dsze aan de uitvoerenden aanbidden. Wanneer we nagaan met hoevela moeielijkheden dergelijke vereeni- gingen op bet platte land nog te kampen hebben, moeielijkheden voortspruitende uit onverschilligheid, onkunde, verkeerde geloofsopvatting enz., dan moeten ws den moed, de volharding en de bekwaamheid van de directeuren oier gezelschappen, de hb. J. L;jbaart, W. de Kok en J. de Jager, bewonderen cn mag een woord van buide hun niet onthouden worden voor de verrassende resultaten, die zij, in zoo korten tijd, reeds verkregen hebben. 8) {Vervolg.) Van achter een boachje trad op dit oogenblik in •enigs* pr gebogen maar toch waardige houding een geestelijke te voorschijn, gekleed in den zwarten tot aan den hals toegeknoopten jas. Hij telde ongeveer Matig jaar. Zijn glad, kalm, vriendelijk gelaat had e*n frissche, gezonds kl< ur; zijne grijsblauwe heldere oogen getuigden van die vriendelijke kalms rust, die men gewoonlijk kan waarnemen bij de geestelijken der katholieke kerk, vrij als zij zijn van de zorgen des levens voor zooveel hun eigen parsoon betreft. Daar komt onze goede pastoor", riep de vorst opstaande om den ouden heer, die groetend nadertrad, tegemoet te gaan. »Ik weet zeker, eerwaarde vriend", vervolgde hij, »dat gij mij gelijk geeft, dat ik mij niet, zooals mijne vrouw wenscht, in den maalstroom van d« politiek werp, waartoe ik noch eerzucht noch neiging gevoel." De pastoor tan het op een half uur afstand gelegen dorp Hohenwartburg antwoordde lachend, na de vorstin da hand ta hebben g-geven»Zeer zeker geef ik u daarin gelijk, want ik ben evenmin als u een vriend van den strijd op politiek gebied. Ongetwijfeld heeft hij nut afgeworpen voor zooveel betreft de verdediging onzer rechten, maar tevens heeft hij ons op een weg gevoerd, die ge«aar oplevert dat de zucht naar strijd den vrede op den achtergrond dringt, die toch het doel moet zijn van alle menschelijk streven op aarde." Dit onderwerp van gesprek scheen den pastoor •venwel niet aangenaam to zija. Althans hij liet het behendig vares, sprak over enkele kleine gebeurtenissen uit den omtrek en luisterde daarna met belangstelling ■aar de mvdedsehng van dan vorst over het bezoek van den Italiaanschen markies, die in de bibliotheek van het kasteel zijne nasporingen betreffende den dertig jarigen oorlog wilde voortzetten. Hij meende ook uit het archief zijner kerkelijke gemeente daaromtrent nog belangrijke gegevens te kunnen verschaffen. Kostelijk, kostelijk" riep de vorst. »Ik verheug mij reeds bij voorbaat over onze studiën en ik hoop, Helnkenszand. Wegens vertrek uit de kom der ge meente is in plaats van J. v. d. Dries tot onder brandmeester alhier benoemd A. L. De Jonge. Aan Johannis van Sabben, geboren te Borsele, gewezen soldaat bij het 3e regiment huzaren, is wegens bekomen lichaamsgebreken bij het verrichten van mili taire diensten esn tijdelijk pensioen verleend van 200 'sjaars. Kapelle. Aan het met den 2den Pinksterdag door de Handboogschutterij »de Edele Handboog" alhier gegeveu concours werd door 17 sociëteitea, uitmakende 87 schutters, deelgenomen en wel als volgt«Willem Teil" te Ovezand met 9 schutters»L'union fait la force" te Bergen-op-Zoom met 5»de Pauw" te Biezelinge met 3«Sint Bastiaan" te Krabbendijke met 10; »Jacoba van Beijeren" te Goes met 2•Vic toria" te Kwadendamme met 2»de Vrijheid" te Bergen-op-Zoom met 2; «de Edele Handboog" te Kapelle met 8«Vooruitgang zij ons streven" te Kwaden damme met 1 »Concordia" te 's-Heerenhoek met 6 de 3 Korenbloemkens" te Kruiuingen met 5; »Sint Sebastiaan" te 's-Heerenhoek met 2; de Vrije Schut ters" te 's-Heerenhoek met 6»de Batavieren" te Kloetmge met 11 »Sint Sebastiaan" te Kwaden damme met 1»Soranus" te Heinkenszand met 13 •Sint Bastiaan" te Ierseke met 1. De 3 prijzen van 15, 10 en 5 gulden welke werden uitgeloofd voor het hoogste aantal punten bij het schieten naar de klep werden respectievelijk behaald door Charles Apers van «Sint Bastiaan" te Krabben dijke, J. Van der Reit van de Batavieren" te Kloetinge en Jos. Loooen van de Vrijheid" te Bergen-op-Zoom da 2 zijvogels voor welke 10 per vogel werd uitge loofd werden geschoten door J. C. Van Dries van •Soranus" te Heickenszand en J. Hoogstrate van »de Edele Handboog" te Kapellevan de 6 kallen voor welke 2,50 per vogel werd uitgeloofd werden ge schoten 2 door J. Van Elsacker van Krabbendijke, 1 door B. Rijk van Willem Tell" van Ozezand, 1 door J. Hoogstrate van Kapelle, 1 door C. Pieterse van «Soranus" te Heinkenszandterwijl de 6* of laatste kal bij loting ten deel viel aan A. De Jonge van Willem Tell" van Operand. Er werden in 't ge heel 56 kleine vogels afgeschoten zoodat nog 31 onder de schutters verloot werden. Het vroeger aangekondigde concours naar den lossen vogel, to geven door de handboogsociëteit Het doel naar hooger," te Wolfertsdijk, op Pink stermaandag, is, uithoofde van het op dien tijd be paalde concours te Kapelle, verdaagd tot op Zaterdag van de Hrinkenszandsche kermisweek. Naar de M. Ct. verneemt, heeft de firma wed. J. H. C. Kakebeeke aldaar haar geheele personeel tegm ongevallen verzekerd. De vereenigmg Het Volksbad te 's-Gravenhage heeft eene inschrijving geopend tot het bijeenbrengen van een kapitaal groot 12,000 tot stichting van eene gelegenheid voor den we»kman en zijn gezin tot het nemen van een goed en goedkoop bad. De aandeelen zijn 100 groot. Door het comité van stichting zijn reeds 30 aandeelen genomen, terwijl de gemeente 200 subsidie jaarlijks heeft toegezegd. Eene der giraffen in Artis is overledenzij had haren nek verrekt, 't Is jammer, maar te ver wonderen is het niet; met zulk een nek heeft men daarop alle kans. Zwemhandschoenen. Bij de nadering van het badseizoen mag een eenvoudig hulpmiddel om het 8nelzwemmen te bevorderen, hier niet onbesproken blijven. Dit middel bestaat uit een paar handschoenen, welke gemakkelijk zijn te maken. Óp een dubbel stuk linnen plaatst men de hand met uitgespreide vingers en knipt het- volgens den buitenomtrek af; m«n teekent dat de vreemde geleerde veel belangrijks bij ons vulden en daarom lang bij ons blijven zal." Men hoorde thans een rijtuig op den straatweg aankomen en kort daarop kondigde Reinhold de oude kamerdienaar van den vorst, die met zijn ietwat stijve maar tevens eerbiedige gestalte als het toonbeeld van een ouden getrouwen dienaar kon gelden, het bezoek aan van den president van de rechtbank von Riesen. Wij spraken zoo even juist over onze eenzaamheid" zeide de vorst, »en nu brengt ods deze avond zulke aangename gastenwant dat zija zij, vriendelijke gasten, omdat ik weet, dat zij alleen komen, omdat zij gaarne bij ons vertoeven. In de groote steden kan men dat niet altijd zeggenvan wie ons komen bezoeken." Oader de veranda verscheen thans een ernstige, streng uitziende man van ongeveer vijftig jaar; hij geleidde een vriendelijk goedig vrouwtje van omstreeks denzelfden leeftijd aan den arm aan zijne andere zijde merkte men een jong meisje op met blond haar en blauwe oogen, waaruit de vroolijke onbezorgdheid van een gelukkige jQugd u tegenstraalde. Achter deze drie personen vertoonden zich twee joDge cavalerie officieren. •Overtuigd van uwe vriendelijke gastvrijheid" zeide de president, hebben wij ons dezen prachtigen avond ten nutte gemaakt om een uitstapje hierheen te maken. De heeren von Meiaenberg en von Velsan hebben ons ta paard vergezeld. Maar indien wij soms niet gelegen mochten komen, verzoeken wij u ons weder weg te jagen de opwekkende rit door deze heerlijke streek zullen wij ons daarom toch niet beklagen." •Niet gelegen komen" antwoordde de vorst, terwijl wederzijds groeten gewisseld werden, »hoezou daarvan sprake kunnen zijn Iedere gast is ons welkom, die het bij ons voor lief nemen wil." Het gezelschap zette zich onder den lindeboom neder. Men sprak over alles en nog watmen roerde de politiek van den dag aan, vertelde esnige anec dotes uit de samenleving in Steinau, een provincie stadje op een unr afstands van het slot en eindelijk stelde de vorst «ene kleine wandeling door het park voor. H-»t gezelschap verdeelde zich in groepjes. De vorst was weldra met den president in een druk gesprek, want niettegenstaande zijne veelomvattende rechterlijke betrekking stelde deze toch veel belang in allerlei vraag stukken van den dag. De pastoor onderhield zich met da vrouw en de dochter van den president en de ook de plaats der vingers af, en naait de beide stukken tegen elkaar, hierdoor een linnen want vormende. Langs de vingers stikt men de beide stukken op elkaar vast en vormt aldus een handschoen, veel gelijkende in maaksel op een eendepoot, waar de vingerleden door zwemvliezen zijn verbonden. Uit een gemeente in Zeeland Dominé: pDirk, zeg jij eens, wie waren de eerste me»8chen op deze aarde Dirk; »Ja, da's wel watmoeielijk dominé; 'kweet niet eens, wie de eerste menschen op dit dorpje waren." RN.) Te Bergen-op-Zoom is in het oude •Markiezen hof", welke thans ingericht is als kazerne, bij het aftikken eener dikke teer- en kalklaag van een fraai gehouwen zaDdsteenen boog, boven de poort, toegang verleenende boven den oude kapel en de daarnaast gelegen woning van den adjudant-onderofficier, een opschrift te voorschijn gekomen, dat veler aandacht trekt. In sierlijke Fransche letters prijkt op de boog 6hambre du Chn de garde. De Chn. wordt door kenners eene verkorting genoemd van »chatelain" en het geheel zou dus beteekenen kamer van den bevel hebber der wacht van het kasteel." In zekeren zin is het tegenwoordige verblijf nog als zoodanig te beschoawen, daar de adjudant-onderofficier, die er thans verblijf houdt, nog bevelhebber van het kasteel genoemd kan worden. Da oude kapel met een prachtig kruisgewelf, waar van de ribben rusten op fiaai gebeeldhouwde draag- kussens, doet thans dienst als eetzaal voor de onder officieren. In de Heldersche Courant van 11 Mei en in De Echo van 17 Mei kwam een artikel voor, waarin de luitenant ter zee le kl. S. T. Land, lid van de Tweede Kamer, op krachtige wijze protesteert tegen de willekeurige handelwijze vzn den commandant van het torpedoschip »Marnix", die het den gehuwden onderofficieren van rijkswege toekomend rantsoen in houdt, wanneer de mannen aan wal bij vrouw en kiDd gaan eten, Naar aanleiding hiervan meldt een der schepelingen van het wachtschip te Nieuw6diep aan de Echot dat de commandant, zoodra genoemd artikel was verschenen, alle onderoffiieren tot zich riep en o. a. zeide: »dat schrijven in de courenten zal ik jelui wel aflaeren ik heb oogluikend toegestaan, dat jelui het rantsoen mee naar huis neemt, maar nu je slapende honden wakker maakt, zal ik hera ten strengste met provoost of degradatie straffendie voortaan zijn rantsoen medeneemt." Men schrijft in de Tijd uit Doesburg dd. 22 Mei Onder de miliciens van de jongste lichting schijnen nog al eenige socialisten te zijn, die door bun on verschilligheid en onbeschaamdheid een zeer ongustigen indruk maken. Een van hen waagde het een korporaal zonder het militair respect te naderen en daarin te volharden, ondanks de hem gegeven waarschuwing. Da kapitein der compagnie strafte hem onmiddellijk met acht dagen provoost, om den aaderen dag krom gesloten. In de Cantelo's broedmachine van »Artis" te Amsterdam heeft men het ei van een struisvogel kunstmatig uitgebroed. Het jonge beestjo is reeds zoo groot als een kleine hen. Er worden nu op dezelfde wijze nog twee andere struiseieren uitgebroed. Bij de ontgravingen buiten de Wittepoort te Leiden komen in vrij grooten getale steenen tabaks pijpjes voor den dag, zooals de Spanjaarden ze tijdens de belegering veel gebruikten en zooals er ook op het stedelijk museum aldaar een paar worden bewaard. Een sigarenhandelaar op de Haarlemmerstraat heeft er een 40ul van weten te koopen, waaronder er zijn met allerlei afbeeldingen. {L C.) luitenant von Veleen sloot zich bij hen aan. Luite nant von Meisenberg begeleidde de vorstin en scheen met voordacht wat achtertebhjven alsof hij afzonderlijk en onbeluisterd een gesprek met baar wilde voeren. Hij was omstreeks vier- of vijf-en-twintig jaar zijn eonigszins bleek gelaat had fijne regelmatige trekken en groote donkere oogen, waarmede hij soms dwepend kon zitten starendit alles gepaard met zijne ridderlijke elegante gestalte gaf hem iets bijzonder aantrekkelijks en innemends. Een veelbeteekenend lachjs speelde om do lippen van de vorstin, toen zij bemerkte, dat hij met voor dacht zijne schreden inhield en zelfs meermalen schijn baar toevallig stilhield, teneinde op eenigen afstand van het overige gezelschap te blijven. Daarna begon hij druk maar met fluisterende stem te spieken. De vorstin boog afentoe het hoofd naar hem toe, keek hem met een blik vol vriendelijke deelneming aan en gaf hem eindelijk, als ware zij vermoeid, een arm om nog beter het gesprek te kunnen voortzetten. Ongeveer een half uur had men door de laantjes van het park rondgewandeld; het was bijkans geheel donker geworden en de maansikkel steeg langzaam boven de boomtoppen aan den hemel. De vorst en de president ble?en onder den lindeboom de overigen wachten. Het laatst verschenen de vorstin en luite nant von Meisenberg. •Mijne vrouw schijnt bijzondere geheimen met mijn heer von Meisenberg te hebben", zeide de vorst, vzeker weder een kom plot om het jonge volkje gelegenheid tot dansen te geven. Wij moeten op onze hoede zijn, mijnheer von Riesen, want als er zoo iets op touw gezet wordt, krijgen wij het zwaar te verantwoorden". •Zien wij er dan uit als samenzweerders vroeg de vorstin, terwijl zij licht kleurde en hare hand uit den arm van den officier trok, »zoo gevaarlijk was ons gesprek anders niet. Wij spraken over plantkunde en tuinbouw en mijnheer von Meisenberg leerde mij voor iedere bloem de juiste plaats en den juisten grond kennen". •Ik moet u verschooniag vragen, dat wij heden avond iets later dan gewoonlijk souperen" zeide de vorst tot zijn gasten»maar ik verwacht nog iemand, met wien gij zeker met belangstelling zult kennis maken". Hij vertelde daarna van het bezoek van den markies Salantieri en het doel dat deze daarmede beoogde. Van een alleenwonend persoon, dezer dagefi te Zevenaar overleden, werd zijn huisraad, beddengoed en lijfgoed, niets uitgezonderd, verkocht voor twee gulden. Een droevig voorval had de vorige week te Leiden plaats. Een halfwaanzinnige keek naar de exer citiën der recruten op den Rijnsburgersingel tegen over het Schutterslandhij greep plotseling het hoofd deksel van een der soldaten en vloog er mee naar deu waterkant. De recruut volgde hem en werd door den waanzinnige aangegrepen en in 't water geduwd, waarna de ongelukkige eveneens te water ging om hem onder te houden. Men wist hem den soldaat te ontwringen, doch van hem Z6lven kon men kort daarna slechts het lijk ophalen. In een kleine gemeente bij Utrecht had dezer dagen het volgende tragisch-komische voorval plaats: Een boerenknecht, die erg stottert, doch, zooals meer voorkomt, bij het zingen de woorden vlug kan doen volgen, werd door zijn patroon met paard en wagen uitgezonden om een vracht hout te halen. Een onweder kwam opzetten en het paard, schrikkende voor een donderslag, sprong in de vaart, wagen en voerman medeslepende. De knecht wist zich te redden, doch kon, daar hij geen hulp had, bet paard en den wagen niet op het droge brergen. IJlings liep hij terug om zijn baas met het gebeurde in kennis te stellen, doch, tegenover hem staande, kon hij er niets anders uitbrengen dan »ba ba a baas ba". De patroon, die zeer ongerust was en zijn geduld niet langer kon bedwingen, zeide«kan je 't niet zoowat zingen Na eenige aarzeling begon de knecht op de wijs van »alle eendjes" te zingen •Peerd en waogen liggen in 't water, Baassie kom is kijke Omtrent den brand van de naaimachine-fabriek der Singer-maatschappij te Eiizabethport (New-Jersey) wordt thans gemeld, dat van het hoofdgebouw slechts een deel word verwoest, waar hoofdzakelijk de maga zijnen van naalden en andere deelen gevestigd waren en van de beide uitgebreide zijvleugels van het kolos sale gebouw slechts het dak over een lengte van 200 voet. De eigenlijke fabrieksgebouwen met de machine- riën, alsook de kantoren hebben niet geleden, terwijl ook de bewaarplaatsen van afgewerkte machines en houtwaren van het vuur verschoond bleven. De fabrikatie ondervindt dan ook in het minst geene belemmering. Mevrouw Bulkley is te Freiburg, in Breisgao, in hechtenis genomeü, wegens aanzetting tot moord en aanhitsing tot laster. Volgens berichten uit New-York bestaat er eene groote spanning tusschen Noord-Amerika en de rood huiden. Men vreest voor een algemeenen Indianenkrijg. Zij zeggen, dat het gioot opperhoofd aanstonds zal verrijzen om Noord-Amerika voor de Indianen te her overen. De regeering bereidt de zending van troepen naar het Westen voor. Laatste en telegraphlsche berichten. Amsterdam. De algemeens vergadering der Maat schappij tot Nut van het Algemeen nam onder groote toejuiching de voorstellen van het hoofdbestuur aan om met •Volksonderwijs" handelend op te treden om de gevolgen der gewijzigde schoolwet na te gaan en af te wenden. 833e Staatsloterij, 5e kl. Prijzen van 100 en dasrboven. Trekking van Dinsdag 27 Mei. 9e lijat. No. 7937 25000. Nob. 3626, 10782 en 10908 elk /1000. Nos. 7584; 10846, 13645 en 14216 elk 400. Men had zich intusschen onder de veranda neder gezet en thans trad de oude Reinhold nader en zeide tot den vorst •De markies Salantieri zal dadelijk de eer hebben zich aan uwe doorluchtigheid voor testellen. Hij wenscht zich even van zijn reiskleeding te ontdoen". •Is de markies aangekomen V' vroeg de vorst. Waarom is mij dat niet dadelijk medegedeeld, dan had ik hem kunnen begroeten •De markies heeft dit bepaald verboden en is on middellijk naar zijne kamers gegaan". Het gesprek liep nu over den vreemdeling, tot de oude Reinhold de deur opende en den markies aandiende. Salantieri trad met kalmte en zelfvertrouwen binnen. Het scheen wel, dat hij volstrekt niet bemerkte, dat aller blikken in dit oogenblik op hem gevestigd waren en dat zoowel zijn geelbleek gelaat en zijne donkere oogen met hun eigenaardigen blik, die als van onder een sluier heenschoot, als zijne onberispelijke zwarte kleedij aan een scherp en nauwkeurig onderzoek wer den onderworpen. Zijn blik gleed als een bliksemstraal over het gezel schap heen. Zonder een oogenblik te aarzelen schreed hij op den vorst toe en dankte hem in zuiver DuitRch, zij het ook met een eonigszins vreemd accent, voor de hem zoo welwillend aangeboden gastvrijheid. Daarna verzocht hij aan de vorstin te mogen worden voorge steld, terwijl hij zich ook thans weder onmiddellijk en zondor de minste aanwijzing van de zijde van den vorst tot de juiste persoon wendde. Gedurende het korte gesprek, dat uit eenige alge- meene beleefdheden bestond, schoot er af en toe een eigenaardig licht uit zijne oogen en het scheen alsof der vorstin onder dien blik onwillekeurig eene zachte rilling door de leden voer. Zij streek, als wilde zij eene plotseling opkomende duizeling weerstand bieden, met de hand langs het voorhoofd. Salantieri werd vervolgens aan da overige gasten voorgesteldhij richtte tot ieder eenige woorden, die, ofschoon zij slechts eenige beleefde opmerkingen be vatten, toch altijd meer dan zinledige gazegden in hielden. ledereen was verrukt over da houiing en de manieren van den balangwekkenden vreemdeling en dit te maer, omdat de gemakkelijke wijze waarop hij zich in het Duitsch uitdrukte, bat gebruik van de door hen gehate Fransche taal vanzelf onoooiig maakte. Wordt vervolgd

Goessche Courant | 1890 | | pagina 2