werkvolk naar het terrein, waarvoor de heer Feller concessie had gevraagd, maar op wiens aanvage nog geen beslissing was genomen. Deze vroeg toen conces sie voor een ander terrein en mocht wederom geen antwoord bekomen. Mogen zulke dingen blijven voortduren Is dan de Gouverneur oppermachtig heer en meester Is zijn plicht niet in de eerste plaats den bloei der kolonie te be vorderen (Amh. Ct.) De Argosy van Demerara schrijft in haar nom- mer van 12 April 11.dat de autoriteiten van Ca yenne het totnutoe betwist terrein in de Lawa in bezit hebben genomen, en dat zeer vele expeditiën naar de goudvelden zijn gezonden. De heer Henry des Houx, redacteur van de Matinheeft in zijn onderhoud met prins Bismarck over velerlei zaken gesproken, ook over politiek, en inzonderheid over den Duitsch-Franschen oorlog. De heer Houx zegt Nogmaals betoogde de prins, dat Duitschland nooit aanvallend tegen Frankrijk zou optreden. vEn met welk doel zouden wij anderen den oorlog aandoen Wij hebben niets te verlangen van Neder land Hier maakte den journalist een gebaar van ver wondering. Neen, wij willen niets van Nederland, evenmin als van de Oostzeeprovinciën. Ze zouden te moeielijk te verteren zijn(Arnh. Ct.) Naar de Volksstem verneemt heeft de heer D u T o i t aan de regeering van Transvaal een schrijven gericht, in hetwelk hij, op grond eener ongesteldheid zijner echtgenoote, welke hem vooralsnog verhindert naar hier terug te keeren, aan het gouvernement vrij heid van handelen geeft, in zake de door hem geoc- copeerde betrekking van Super-intendent van on derwijs. Met zeer veel genoegen constateeren wij het geval, aangezien wij uit dit welwillend bedanken van den heer Du Toit mogen verstaan, dat de regeering hem over zijne uitingen te Londen gestrengelijk heeft geïnterpelleerd en hij thans liever vrijwillig geeft het geen hem anders weldra ontnomtn zou zijn geworden. Op eene politieke bijeenkomst te Lijdenburg gehouden, geraakte het bloed aan het gisten, toen het bezoek van den heer S. J. du Toit naar Euro pa, ter sprake kwam. Zijne handelingen in het oude werelddeel werden ten strengste afgekeurd en het alge meen gevoelen was, dat, wanneer mocht blijken dat de verklaringen door hem in een Ecgelsch blad ge daan, werkelijk door hem gedaan waren, hem dan verboden moest worden deze republiek binnen te komen. (De Volksstem Rechtszaken. Arrondissementsrechtbank te Middelburg. Heden is veroordeeld J. v. d. S., 23 j. te Krab- bendijke wegens mishandeling tot 3 of 3 dagen. Viijgesproken werd L. B., 28 j te 's-IIeer Abts- kerke, beklaagd van diefstal. Landbouw en Veeteelt. De afdeeliDg Zeeland der vereeniging vHet Nederlandsch Paarden-Stamboek hield eergisteren te Zieriksee in het koffiehuis x»het huis van Nassau" eene algemeene vergadering, die door 5b personen, zoowel leden als niet-Ieden der vereeniging, werd bij gewoond. De Voorzitter, de heer Job Van der Have, opende de vergadering met een woord gewijd aan den toestand waarin de vereeniging thans verkeert. Het deed hem genoegen te kannen mededeeleD, dat het ledental na de algemeene vergadering te Middelburg gehoaden van 266 tot ruim 300 geklommen was, eene ver meerdering, die van een goeden vooruitgang der ver- eenigicg getuigt. Wanneer eene voortdurende toename plaats vindt, dan mag met grond verwacht wordeD, dat de vereeniging in de toekomst rijke vruchten zal afwerpen. Om tot dat doel mede te werken zal het bestuur voortgaan eene ledenlijst in de afleveringen van het Afdaelings-Stamboek te doen opnemen, aan gezien dit den leden aanleiding kan geven anderen op te wekken ale lid tot de vereeniging toe te treden. Ingevolge het le punt van de agenda deed de Voirzitter mededeeling dat van de 123 ter keuring opgekomen paarden 89 geschikt (10 hengsten en 79 merriëü) en 34 ongeschikt waren geacht om in het stamboek te worden opgenomen, welke uitslag over de verschillende eilanden als volgt was verdeeld In Tholen en St. Philipsland waren van de 17 gekeurde paarden geen hengsten en 10 merriën aan genomen en 7 afgewezenin Walcheren 2 paarden 1 hengst en 1 merrie aangenomenin Zeeuwsch- Vlaanderen (Oostel. deel) 6 paarden3 hengsten, 2 merrien aangenomen on 1 afgewezen in Zeeuwsch- Vlaanderen (Westel. deel) 19 paaiden: 3 hengsten, 12 merriën aangenomen en 4 afgewezenin Zuid- Beveland 31 paarden 1 hengst, 21 merriën aangeno men en 9 afgewezenin N,>ord-Beveland 7 paarden 5 merriën aangenomen en 2 afgewezen in Schouwen en Duiveland 41 paarden 2 hengsten, 28 merriën aangenomen en 11 afgewezen. Na deze mededeeliDg werden da notulen van de vorige vergadering gelezen en goedgekeurd, waarna de Voorzitter den heer B. G. Van der Have te Ouwer- kerk, lid zijnde van de commissie belast met het onderzoek van de rekening over 1890, uitnoodigde daaromtrent rapport uit te brengen. Post voor post werd de rekening voorgelezen en deze bleek ten slotte in ontvang te bedragen ƒ776 en in uitgaaf f 545,32 en derhalve tc sluiten met een batig saldo van f 230,78, waarop zij onder dankzegging tot de commissie voor de genomen moeite werd goedgekeurd en gearresteerd. Naar aanleiding van het 3e punt op de agenda deelde de Voorzitter mede, dat noch in het huishou delijk reglement, noch in de statuten eene bepaling vjorkomt. dat eenmaal ingeschreven paarden aan eene herkeuring moeten onderworpen worden. Niet temin is dit zeer noodzakelijk, aangezien het toch kan voorkomen, dat een paard eenmaal in het stamboek opgenomen zijnde, later gebreken krijgt waardoor het dier voor de fokkerij ongeschikt wordt, en derhalve niet meer waardig blijvende eene plaats in het stamboek in te nemen, daaruit dient gerooieerd te worden. Teneinde hierin te voorzien werd aan de vergadering in overweging gegeven, dit punt op de eerstvolgende vergadering van het hoofd bestuur ter sprake te doen brengen door de afgevaar digden, en een daarop betrekking hebbend voorstel in te dienen: dat jaarlijks de hengsten herkeurd zullen worden. Dit wordt algemeen goedgevonden. Voorts wordt besloten een minimum leeftijd van 3 jaar vast te stellen, wil het paard ter inschrijving in het stamboek aangenomen kunnen worden. Bij een geringeren ouderdom was men eenstemmig van oor deel, dat het paard dan nog in een stadium van ont wikkeling verkeert, waarbij men nog geen vast oordeel kan vellen, want dan is de lichaamsbouw door den groei nog te zeer aan veranderingen onderhevig. Alsnu kwam aan de orde: bespreking der wensche- lijkheid eener verplichte hengstenkeuring, een onder werp dat tegenwoordig alle aandacht verdient, en om zijne belangrijkheid ook door deze vereeniging ter sprake behoort gebracht worden. De Voorzitter deelde mede, dat het bestuur ge meend heeft tot ondersteuning van de pogingen, die van vele zijden in het werk worden gesteld, om zoo genaamde reglementeering in te voeren voor onze provincie, een adres te richten tot de Staten, hou dende aanbeveling van eene verplichte hengstenkeuring te beginnen met 1891, en eerst in 1893 of 1894 daaraan de bepaling toe te voegen, dat bij provincialo verordering zal belet worden dat afgekeurde hengsten voor het publiek ter dekking beschikbaar worden ge steld. Met medewerking van de door het hoofdbestuur uitgeloofde bewarings- of aanhoudingsprijzen voor jarige hengsten en merriën, mag men verwachten dat, alvorens de maatregel in werking zal treden, voldoende goed fokmateriaal aanwezig zal zijn om reglemen- teering mogelijk te maken, hetgeen in de gegeven om standigheden en bij de ervaring in de practijk opge daan, de eenige, zekere, rationeele weg is, die tot verbetering van ons paardenras leiden kan. De heer B. G. Van der Ilava zegt, dat hij als een voorstander van persoonlijke vrijheid niet zoo direct bedacht is geweest op de wenschelijkheid der invoe ring van reglementeering in zake de paardenfokkerij in deze provincie. Aanvankelijk had spreker gemeend dat reeds aanmerkelijke verbetering der paardenfok kerij in onze provincie zou ontstaan door de uitloving van flinke prijzen onder zekere verbindende voorwaarden. Wanneer spreker echter let op het verschijnsel zich in de practijk voordoende dat slechte hengsten ter dekking dienst doen uithoofde van een laag dekgeld, zoo geheel indruischende tegen de beginselen ven een rationeel fokken van paarden, dan mo'-t men wel tot de conclusie komen, dat deze fout alleen opgeheven kan worden door eene verplichte hengstenkeuring met wering der afgekeurde hengsten, zoodat derhalve door den drang der omstandigheden aan eene vrijheid en gemakkelijke beweging in eene zaak eene beperking moet worden gesteld, wil men met eenige zekerheil kunnen verwachten goede vorderingen te zullen maken op het gebied van paardenfokkerij in onze provincie. Zonder hoofdelijke stemming wordt besloten het denkbeeld in dien geest volgens het plan van het bestuur in de Provinciale Staten te brengen. Ter voorziening in de vacatures ontstaan door de periodieke aftredingen van de heerenJob Van der Have, M. W. Van Arenthals en I. G J. Van den Bosch, welke laatste niet meer in aanmerking wenscht te komen, worden de beide eerstgenoemde personen her benoemd, terwijl de heer N. W. Hocke te Ellemeet tot verdere aanvulling van het bestuur wordt aange wezen. Nadat de drie benoemden zich bereid hebben verklaard de aangeboden betrekking te aanvaarden, werd door den voorzitter tot den afgetreden secretaris nog een woord van dank gericht voor de wijze waarop hij zich van zijne taak heeft gekweten, hetgeen door dezen werd beantwoord onder dankzegging voor den steun en de medewerking hem door de leden zoo ruimschoots betoond. Tenslotte werd St.-Maartensdijk bepaald als de plaats waar de volgende vergadering zal gehouden worden, en tevens medegedeeld dat de afd. Hulst der Zeeuwsche Landbouw-maatschappij de kas met eene bijdrage van f 25 heeft verrijkt, teneinde van hare ingenomendheid met de vereeniging te doen blijken. Na gedane rondvraag of niemand meer iets in het belang van de vereeniging in het midden heeft te brengen, werd de vergadering op de gewone wijze gesloten. Waarde. Over het algemeen kan men zeggen, dat de stand der veldvruchten goed is. Het Koolzaad, hoe wel niet veel gezaaid, staat uitmuntend. Tarwe gerst, haver en rogge beloven een goeden oogst. De erwten staan dun en weinig belovend. Aardappelen en ajuin staan goed en kunnen wanneer de zomer gunstig is een ruim beschot geven. De suikerpaen? nu ja! die zijo aan het komen en als de boeren niet met zaad beet genomen zijn, dan zal onze gemeente haar meer dan bescheiden deel wel voor de fabriek leveren, want suikerpeen is hier het hoofdproduct van vele land bouwers. Gemengde Berichten. Icrseke. Het traktement van den brieven- en tele grambesteller J. Hubregtse is met ingang van 1 Juli a. s. met 50 verhoogd. St. Kruis. Donderdagmiddag omstreeks een uur brak brand uit op de hofstede van den landbouwer B. onder deze gemeente. Zijne beide schuren werden in de asch gelegd. Alles ging zoo plotseling, dat aan redding van vee niet te denken viel; vier paarden, twee varkens en al het hoornvee een-en-twintig stuks kwamen in de vlammen om. Alles is verzekerd. Da oorzaak is tot nogtoe onbekend. De spuiten van Aardenburg, St. Kruis en St. Laureyns (België) waren spoedig ter plaatsedoch men kon alleen ver hinderen, dat het huis niet door het vuur aangetast werd. Yll»!ngen. Op de werf der Kon. Maatschappij »de Schelde" alhier is de kiel gelegd van een van de twee voor rekening der Rotter damsche Lloyd" te bouwen mailstoombooten op Indië. Dit schip zal, evenals de vroeger voor rekening dier maatschappij gebouwde stoombooten »Bromo" en »Merapi", 3000 ton meten, en den naam dragen van »Ardjoeno." Middelburg. "Van Zondag 1 Juni a. s.J af zal hier eiken Zondag 14 maal achter elkaar een plei- zierboot met Belgische pleizierreizigers aankomen, met reizigers uit Brussel, Antwerpen, Mechelen, St.-Nico- laas, Gent, Leuven enz. Hierdoor zal dezen zomer heel wat drukte worden veroorzaakt. Zondag 1 Juni zal in het Schuttershof door het muziekkorps de Pom piers van Temse een matinée worden gegeven. Te RijpweteriDg wilde Zondagnamiddag een ze venjarig meisje eens uit de vaart drinken. Hiermede bezig zijnde, gleed het van den kant voorover in het water, dreef naar het midden der vaart en zonk weldra. IotU8schen waren vele menschen, de meesten van het mannelijk geslacht, getuige van dit ongeval, zonder, wat onverklaarbaar is, eenigerlei poging tot redding in het werk te stellende vaart toch was op dit punt nog lang geen manslengte diep en het gevaar, om te verdrinken, voor een man niet groot. Het scheelde weinig, of de moeder van het kind ware te water gesprongen. Dit was echter niet noodigde geneesheer van de plaats, die in de nabijheid woont van de plek, waar het kind gezonken was, kwam op het rumoer aansnellen, vernam het gebeurde, gaf zijne verbazing te kennen, dat nog niemand zich te water begeven had, sprong toen zonder aarzelen in de vaart en stiet, al wadende, met den voet tegen de drenke linge, die hij weldra op het droge bracht. De levens geesten van het kind schenen aanvankelijk uitgebluscht, doch door eene doelmatige behandeling gelukte het den geneesheer die weer op te wekken, zoodat hij zijne menschlievende daad met het gewenscht succes mocht bekroond zien. De keurmeesters van het vleesch ent. te Kra- lingen hebben Woensdag weder het vleesch van twee runderen, bestemd voor de consumtie, afgekeurd. De beesten waren van elders ter slachting naar Kralingen ingevoerd. Een daarvan was ziek uit Zeeland per stoomboot te Rotterdam afgeladen. Aan schipper D. Van der Klooster en zijnen knecht II. De Vos, te Ouddorp, is namens de Z.-H. Maatschappij tot redding van schipbreukelingen eene gratificatie van f 20 uitgereikt voor het redden met hunne blazerschuit Onrust O. D. 10" van de be manning van de tjalk »De drie Gebroeders", tehuis behoorende te Barendrecht in België, welk schip is gezonken. Dezer dagen ontving iemand een bankbiljet van f 25, waarop twee naamstempels waren afgedrukt onder éen daarvan stond geschreven failleert spoedig" en onder den anderen »is insolide." Misschien eene goede manier om dat ongepaste middel van reclame tegen te gaan Een aantal inwoners van Spandau ontvingen dezer dagen brieven en drukwerken, die in 1881 op de post waren gedaan. De post-administratie was echter zoo beleefd de reden van die vertraging op le geven. Een zak met brieven, naar genoemde stad bestemd, was achter een binnenscbot van een spoor weg-postwagen gevallen en is eerst dezer dagen bij h6t sloopen van dien wagen voor den dag gekomen. Bij Royau (Beneden-ChareDte) is een geheel gezin, bestaande uit zeven personen, door het gebruik van giftige paddestoelen zoo ziek geworden, dat de moeder, een jongen van 14 jaar en een klein meisje reeds overleden zijn. Men wanhoopt aan het behoud van den vader en de drie overige kinderen. Volgens Figaro wil msn te Parijs een hospitaal oprichten voor zieke en gewonde Franschen en Hollan ders, die te Parijs gevestigd zijn. De Nederlandsche consul-generaal, de heer Van Lier, staat aan het hoofd der personen, die daarvoor werkzaam zijn. Reeds heeft hij tal van dames-patronessen voor de zaak ge wonnen. Eene som van 300,000 fr. wordt noodig ge acht om de weldadige enderneming voorloopig tot stand te brengen. Een jonge dame vertelde aan de passagiers van de stoomboot »Iris", op de lijn WeenenPest, het varhaal van haar ongelukkige liefde voor den kapitein van dit schip. Toen het verhaal uit was sprong zij in de Donau. Alle pogingen werden gedaan om haar te redden, maar zij antwoordde, dat zij alleen door den kapitein wilde gered worden. Deze sliep en vóór hij gewekt was en op dek verscheen, was het jonge meisje reeds verdronken. Ingezonden Stukken. „Kerkhistorische bijdrage over de Hervormde gemeente te Bruinisse, bij gelegenheid van haar 300jarig bestaan". Aldus luidt de titel van een geschrift, dat de heer J. Van der Baau te Wolfertsdijk, dezer dagen, het licht deed zien. Het bevat eene historische naamlijst van de predi kanten, die in de gemeente sedert hare oprichting in 1590 tot heden gevestigd waren, eene dergelijke lijst van schoolmeesters, eenige kerkelijke bijzonderheden en eene naamlijst van to Ambachtsheeren van Bruinisse. Zeker kon niemand beter de samenstelling dezer feest gave op zich nemen dan de heer V. d. B., die gedurende eene lange reeks van jaren met onverdroten ijver ver zamelde wat hem, vooral op kerkhistorisch gebied, merkwaardig voorkwam. Aan »alle ingezetenen der gemeente Bruinisse", aan wie het boekske door den schrijver wordt opgedragen, in de eerste plaats, maar zeker ook aan menig ge schied vorscher zal het welkom zijn. Do prijs van 50 cent lokke menigeen tot koopen aan, te meer daar druk en uitvoering tot aanbeveling strekken en de pers van de firma Mooy Sc Mommaas te Zieriksee gunstig kenmerken. D. H. M. K. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. 's Gravenpolder. Ten overstaan van Notaris Prins te Kruiningen is Donderdag 11. in de herberg bij Zaaijer verkocht 1.96.60 HA. bouwland in Middelzwake, ge meente 's Gravenpolder aan den heer M. Burger te Kloetinge voor 345.het gemetis den hoop ƒ1728.52 behalve de onkosten van verkoop a 12%% Breede watering bewesten Ierseke. Afloop der aanbesteding op 22 Mei 1890 van het navolgende: le perceel, het leveren van 250 scheepston gesor- teerden Vilvoordschen steen, ingeschreven door: A. Van den Zegen den Beer te Hoofdplaat voor ƒ1324, J. M. Dekker te Sliedrecht voor 1310 en J. Van Eek te Hardingsveld voor ƒ1303; niet gegund. 2e perceel, het binnen scheepsboord leveren van 1190 M\ grint, waarvan 140 Ms. te lossen: A. Van den Zegen den Beer te Hoofdplaat voor 2875, H. Laroij te Scherpenisse voor 2263 en M. Dekker te Sliedrecht voor 2250gegund aan M. Dekker te Sliedrecht. 3e perceel, het maken van een oververdedigingswerk, ter gezamenlijke oppervlakte van 5420 M\, tusschen de peilraaien 71a en 75: P. J. Visser Pz. te Hans- weerd voor 17428, J. Roskam Cz. te Sliedrecht voor 16650, C. De Wilde Az. te Kattendijke voor 16585, M. Van den Hoek te Ter-Neuzen voor 15900 en J. Van der Plas te Hardingsveld voor 15300; gegund aan J. Van der Plas te Hardingsveld. 4e perceel, het leveren van 3720 scheepston gewonen Doornikschen steen en 3720 scheepston afval Doornik- schen steen: P. A. Van de Velde voor 17667 en C. Van der Hooft voor 16788, beiden te Ter-Neuzen gegund aan C. Van der Hooft te Ter-Neuzen. 5e perceel, het eeDjarig onderhoud der sluizen enz.: J. Lindenbergh Cz. te Wemeldinge 2347, P. Dronkers te Kapelle voor ƒ2325, A. Goedemont te Kruiningen voor 2280 en W. Van de Linde te Kattendijke voor 2224gegund aan W. Van de Linde te Kattendijke. Gisteren zijn door den heer W. Pelle voor zijne principalen te Ierseke publiek verkocht: 250,000 oesters voor f 2050 80,000 id. voor ƒ472; 150,000 id. voor f 892,50 40,000 id. voor 396 70,000 id. voor 17560,000 id. voor/"246; samen 4231,50, alles onverminderd 10 pet. onkosten. Borsele. Donderdag had alhier plaats de opening der inschrijvingsbiljetten voor de aanbesteding der onder houdswerken van het waterschap Ellewoudsdijk Borsele, dienst 1890/91. Raming 23646. Daarbij bleek dat was ingeschreven door: P. J. Verbist te Hontenisse voor ƒ25700; A. Van Popering te Bruinisse voor 24460C. De Wilde Az. te Kat tendijke voor 23990; J. C. Den Exter v. d. B>iak te Krabbendijke voor 23570D. Tholens te Ter- Neuzen voor 23480 M. Van den Hoek te Ter-Neuzen voor 23400; H. Da Groot te Scherpenisse voor ƒ23297; P. J Visser Pz. te Hansweerd voor 23286 J. F. Adriaansens Polfliet te Hontenisse voor 22957 J. Jansen te Ter-Neuzen voor 22900. Een biljet kon niet in aanmerking komen. Behoudens goedkeuring van heeren Gedeputeerde Staten is het werk aan den minsten inschrijver gegund. Poldervergaderingen. 28 Mei. Polder Hoedekenskerke. 29 Mei. Polder 's-Gravenpolder, 's morgens 10 uren, bij Zaaijer. Posterijen. Staat van brieven, verzonden door het postkantoor te Goes, waarvan de geadresseerden op de plaats van bestemming onbekend zijn, over de 2e helft der maand April 1890. J. Pijnbroek, Ierseke. Van Krabbend ij ke: H. Kaan, Houtrijk en Pol. Van Wemeldinge: Gebr. Hoogendijk, Leiden. Amerika. G. M. De Broekert, Rothville. België. Van K o 1 ij n s p 1 a a tJ. De Reijk, Brussel. Te houden Aanbestedingen. Datum. Plaats. Voorwarpen. Information. 24 Mei, Wilhelminadorp, onderhoudswerken, Bestuur Wilhelminapolder. 28 Goes, havenkom, los- eu laadplaats, Sluiswachter Centze, Zimmermanpolder. 29 Goes, bouwen uitwateringsluis. Bestuur Willem-Adriaanpolder. 30 Waarde, verlagen suatiesluis Bestuur Waterschap Waarde. 30 Ierseke, bestrating, Gemeentebestuur. 7 Juni, Goes, sluis-en dijkwerken, Ingenieur Prov. Waterstaat, Goes, Verkoopingen en Verpachtingen. Datum. Plaats. Voorwerpen. Informatiën. 28 Mei, Hoedekenskerke, huis enz., Van der Kloai. 28 Wemeldioge, logement, woonhuis enz., I)e Vos. 80 Nieuwdorp, inspan enz Prins. 30 Ierseke, oesters, Pelle. 2 Juni, Nieuwdorp, klavers, hooi enz. Prins. 2 's-Heerenhoek, huish en meubil, goederen, Hollmanu. 4 Goes, gras en nagras, Gallis Merens, 5 Hansweerd, woonhuis en erf, Prins. Nieuwdorp, vruchten te velde, Prins. Watergetijen voor Ierseke. DAGEN. HOOGWATER. LAAGWATER. Voorn. nin. Voorn. Nan. 24 Mei. 5.57 6.18 0.7 0.27 25 v 6.41 7.5 0.48 1.11 26 9- 7.32 8.— 1.35 2.2 27 9 8.31 95 2.30 3.1 28 9 9.43 10.20 3.35 4.13 29 9 10.52 11.23 4 50 5.22 30 9 11.51 5.53 6.21 Druk F Kleeuweai Zoon Goe».

Goessche Courant | 1890 | | pagina bijlage 2