1890. N°. 61. Zaterdag 24 Mei. 77s,e jaargang. Bij dil nommer behoort een bijvoegsel. De Secretarie der gemeente Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advortentién voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekvorkoopers en Postdirecteuren. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent* Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet moer dan 4 regels beslaande en contant betaald 20 ct. Aanvragen om en vermelding van lieldegaven 5 cent per regel. De uitgave dezor Courant geschiedt Maandag, Woon «dag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Uithoofde van het PINKSTERFEEST zal a. s. Maandag geen no. van dit blad verschijnen. zal op MAANDAG DEN 15 MEI, uithoofde van den 2den Pinksterdag, gesloten zijn, en zal er alleen van 11 tot 12 uren des voormiddags tot liet doen van aangiften voor den Burgerlijken Stand gelegenheid gegeven worden. Goe», den 22 Mei 1890. Burgemeester en Wethouders van tioe9, J. G. d W HAMER De Secretaris, HARTMAN. Brieven uit de Ganzestad. XIX. Warnwr het waar is, wat ik onlangs las, dat het leven eene aaneenschakeling is van indrukken, en men houdt daarbij in het oog dat iedere indruk, dien wij ontvangen, op d9 hersenen wordt overgebracht, dan kan het geene verwondering baren, dat er zooveel menschen met ingedrukte hersentjes rondloopen, waar uit evenwel niet mag worden afgeleid, dat zij het juist zijn, die de meeste en krachtigste indrukken hebben ontvaDgen. Maar hoe dit zij, ik geloof wel met zekerheid te mogen beweren, dat eenzelfde persoon of zaak niet onder alle omstandigheden eenzelfden indruk op ons maakt en dat velerlei oorzaken invloed oefenen op ons oordeel over het een of ander. Wanneer ik mij b. v. herinner hoe aangenaam het mij was na het verschijnen mijner eerste brieven van verschillende zijden te mogen vernemen, dat ik niet al te slecht geslaagd was in mijn pogen om min of meer belang rijke onderwerpen zoodanig te behandelen, dat men lust gevoelde mijne epistels te lezen en ik vergelijk dat streelend gevoel met de indrukken, die ik in de laatste weken ontving, toen sommigen mijner lezers behoefte gevoelden van hunne belangstelling op dit punt te doen blijken, dan kan ik niet meer zeggen, dat dat gevoel er een is van onvermengd genot. O, zeker, wanneer men navraag doet naar het ver schijnen van een eerst volgenden", met de bijvoeging, dat mijn lang stilzwijgen zeker te wijten is aan een familielid, dat vover" is, dan is die belangstelling mij meer aangeDaam dan begrijpelijk maar wanneer die sympathie zich nit, zooals onlangs het geval was, in de behoefte om mij deelgenoot te maken van de wen- schan van anderen, teneinde die in een brief als de mijne te vertolken, zie dan wordt het mij wel een beetje benauwd. Een man, wiens naam ik niet noemen mag, deed mij een paar onderwerpen aan de hand, welk* betrekking hebben op een tweetal zaken, die hij bepaald noodig vindt en waarvan hij hoopt, dat ze mijne sympathie zullen hebben. Maar, man, wiens naam ik niet noemen mag ge begrijpt toch wel, dat, wanneer ik over alles en allen wilde schrijven, dat en die mijne sympathie hebben, dan schreef ik over na genoeg al mijne stadgenooten, u daaronder begrepen, en over zooveel andere zaken, dat ik wel alleen een courant kon vullen. Daarom, man, wiens naam ik niet noemen magverschoon mij van uwe adviezen, stel n ermede tevreden, dat ik mij bepaal tot het normen van é»n der door u noodig gevonden woidende" onder werpen, nl. het geven van h,»t schoolfeest vanwege het comité tot wering van schoolverzuim op 31 Augustus (weet ge wel, dat dit een Zordag is) 's prinsesjes tienden jaardag binnen Goes en veroorloof mij, met verzwijging van wat u verder op het hart ligt, te schrijven over wat mijz- lf uit het hart writ. Ik keer dus tot mijne eigeno indrukken terug en onder deze is er éen, die in de laatste dagen her haaldelijk op deo voorgrond treedt, namelijk de indruk, dien da tegenwoordige handhaving van de Zondagswet op mij maakt. Ik zat Woensdag 44 Mei 'a avonds gezellig met vrouw en kroost te schemeren, toen onze goede Bet kwam vragen of ze den volgenden morgen naar da kerk mocht. Z* zou zorgen, dat vóór half tien alles in orde was, de bedden opgemaakt, de boel aan kant. de gang geschuurd •Maar, Betjn" riep ik, »wil je dan morgen, op een kerkdag, op een erkend Christelijken feestdag, de gang schuren 't Zal niet gebeuren in mijn huis. Wat denk je wel, de menschen zouden er kwaad van spr*ken •Kwaad spreken" antwoordde onze gedienstige, •ze zullen het wel laten. Iedereen werkt morgen, waarom zou ik het dan niet doen •Omdat ik het niet wil. Wat drommel, heb ik dan niets meer te zeggen in mijn eigen huisWeet jij niet dat er eene wet is, die verbiedt om op Chris telijke feestdagen in het openbaar te arbeiden Maar, meneer, 't is morgen geen feestdag. Ja, daar wordt wel kerk gehouden en voor de Roomschen is het wel een «hooge" dag, maar de Protestanten werken allemaal." •Dat is te zeggen" merkte ik op, »dan zu'len ze toch eerst permissie moeten vragen aan den burge meester? Eu ben jij soms van plan om aan den bur gemeester te vragen of je morgen de gang en de stoep mag schuren •Heere mijn tijd, meneer dat is nou ook een vraag. De man zou me zien aankomen. Maar ik kan toch morgen vroeg wel gauw even •Neenik wil het niet. 't Is morgen Hemelvaarts dag en daaimee uit". Ik wist niet, dat meneer zoo vroom geworden was" riep de meid brutaal. Mijne vrouw meende zeker, dat het nu tijd werd tugschen beiden te komen. •Maar, beste man1*? sprak ze, »de gang dient toch schoon te zijn. Allicht komt er morgen met zoo'n halven Zondag eens visite Daar", riep ik boos, »au is 't morgen weèr wel Zondag. Als het dan Zondag is mag er niet geschuurd worden". •Na ja", antwoordde mijne wederhelft, »Zond9g en Zondag is twee. 't Is wel geen Zondag, maar het heeft er toch wel zoo'n beetje van. 't Is eigenlijk zoo'n rare dag". Ik gaf den strijd op en de gang is op Hemelvaarts dag geschuurd. O, als Da Vries en Te Winkel niet aan vaste taalregels waren gebonden geweest, ze had den zeker het woord consequentie" nooit vrouwelijk gemaakt. En toch, mijne vrouw bad gelijk. »'t Was zoo'n rare dag". Toen ik Donderdags eene wandeling maakte kwam ik menschen tegen in sierlijken hoogtijdos en zag ik straatmakers aan het werk waren verschil lende winkels gesloten en stonden andere vol klanten liep de een naar het bedehais en metselde de ander aan een steenen muur. Onwillekeurig rees bij mij de vraag of nu werkelijk allen, die ik aan den arbeid zag, vergunning daartoe zouden hebben en zoo ja, of die dan gegrond was op de »noodzakelijkheid", waar van de wet spreekt. Mij dacht en ik ben nog niet van meening ver anderd dat hoeveel urgentie er ook moge zijn bij het in orde brengen van ons straatplaveisel, of bij het opbouwen van een hois, éen dag toch niet veel daaraan zal toe- of afdoen en dat het zeer zeker niet in de bedoeling der wet ligt om ieder die het vraagt ver gunning tot den arbeid te ge en. Men decke niet, dat ik persoonlijk zulk oen voor stander van de Zondagswet ben. Betje wist het wel, dat meneer zoo vroom niet is. Maar Hemelvaartsdag is een Christelijke feestdag of hij is het niet. In het eene geval mag cr niet gewerkt worden, in het andere geval mag iedereen werken. En ik geloof juist, dat bij eene strenge toepassing van de Zondagswet hot spoedigst zou blijken, dat slechts weinigen die meer begeeren in stand gehouden te zien en dat er van zekere zijde wat minder hard zou worden geroepen, dat die wet naar het hart is van het meerendeel des volks. En hiermede ga ik eindigen. Ik heb vandaag reeds m^er dan acht uren gewerkt en dat is na 1 Mei eigenlijk niet meer zooals het behoort. Die acht-uur arbeidsdag heeft mij trouwens den laatsten tijd weinig rust gegund. Vermoedelijk omdat ik er veel over heb nagedacht vervolgde hij mij soms in den slaap en droomde ik de meest dwaze dingen. Eens kwamen we op eene wandeling omstreeks 4 uren Befje tegen ïheel netj'S aangedaan", die beweerde acht uren gewerkt te hebben en nu eens kuierde, terwijl het eten in de keuken stond aan te branden. Een andermaal zag ik den postbode vlak voor mijn huis omkeeren, den brief weder medenemende, dien hij voor mij iu de hand had, en toen ik hem achterna liep om dien in ontvangst te nemen, keek hij mij aan met een gezicht alsof hij mij een grooten vriendschapsdienst bewees. De brief zelf bevatte de tijding, dat ik voor de zooveelste maal oom geworden was, maar mijn neef niet de jong geborene, maar diens vader schreef er bij, dat ze erg veel moeite hadden gehad om eene baker te vinden, die langer dan acht uur daags wilde, wat die menschen werken" noemen. Een derden keer eindelijk alle goede dingon bestaan in drieën droomde ik in de kerk te zijn en juist riep de dominee in eene keurige improvisatie over het gewicht der tegenwoordige tijden daarom, mijne hoorders, houdt de lampen brandende", toen de koster den gasmeter dichtdraaide, op grond, dat zijn acht uren om waren. Het waren gelukkig maar droomen. Toch kan er misschien uit blijken, wat de gevolgen zouden kunnen zijn van de invoering van een normalen arbeidsdag en dat eene dwaasheid evenmin als een ongelak ooit alleen komt. ADSPIRANT GOES, 23 Mei 1890. Aan het programma van het 43ste Nederlandsch Landhuiriioudkuudig Congres dat eerst gisteren -(Don Ier dag) aan de verschillende bladen werd toege zonden met beleefd verzoek daaruit het een en ander te willen overnemen ontleenen wij het volgende: Maandag 16 Juni. Ontvangst van het bestuur en de leden van het coDgres door het gemeentebestuur ia de groote raadzaal van bet stadhuis 's avonds te 8^2 uren. Vorming der afdeelingen en verkiezing harer besturen. Dinsdag 17 Juni. Vergadering der afdeelingen, '8 morgens te 9 uren. Eerste algemeene vergadering en opening van het congres 's namiddags te 2 uren. Woensdag 18 Juni. Vergadering der afdeelingen 's morgens te 9 uren. Tweede algemeene vergadering '«morgens te 12 uren. Te 2 uren: rijtoer, door de Zuid-Bevelandsche landbouwers den congresleden aan geboden. f Donderdag 19 Juni. Gecombineerde vergadering der beide afdeelingen 'smorgens te 9 uren. Te 11 uren: algemeene vergadering der Maatschappij tot bevorde ring van landbouw en veeteelt in Zeeland, waartoe ook de congresleden toegang hebben. Vrijdag 20 Juni. Vergadering der afdeelingen's mor gens te 9 uren. Darde algemeene vergadering des middags to 12 uren. Sluiting van het congres. Na •floop: bezichtiging der tentoonstelling. De algemeene vergaderingen zullen gehouden worden in de groote zaal der sociëteit »Van Ongenuchten Vrij". De afdeelingen vergaderen ten raadhuize. Da te behandelen vraagpunten zijn 40 in getal en wel inde eerste afdeeling 21, waaronder 5 over zuivel bereiding in de 2e afdeeling 12 waaronder éan over dat onderwerp, terwijl op de gecombineerde vergadering van de 7 vraagpuntea 2 insgelijks daarop betrekking hebben. Ook de belangen van den graan- en bieten- bouw, de plantenziekten en de hnlpmeststolfen nemen eene briaogrijke plaats in. Ook vragen over landbouw- crediet, landbouwonderwijs, hagel- en veeverzekeringen, proefvelden, als steeds meer op den voorgrond tredende onderwerpen, ontbreken niet, terwijl de persoonlijke inleiding der te behandelen vragen door de inzenders zelve een degelijke wisseling van denkbeelden waarborgt. Omtrent de feestelijkheden vermeldt het programma het volgende Maandag 16 Juni te 8^2 uren 's avonds, ontvangst van 't bestuur en de loden van het congres, door het gemeentebestuur, ten raadhuize. Daarna: concert op de Groote Markt door de harmonie »Euphonia". Dinsdag 17 Juni. Des avonds te 8 uren in den tuin der sociëteit »Van Orgenuchten Vrij", concert der harmonie •Euphonif" en verlichting van den tuin. Woensdag 18 Judi. Des namiddags te 2 uren, rijtoer door de Zuid-Bevelandscbe landbouwers den leden van het congres en der Zaeuwsche landbouw-maatschappij aangeboden. De rit is vastgesteld als volgtVan Goes door den Wilhelminapolder en Kattendijke naar de gemeente Wemtldinge. Receptie aldaar door den burgemeester den hrer P. Dekker Jz. Terugreis over de dorpen Kapelle en Klootinge. Na afloop van den rijtoer te 6 uren, congrestafel, in de feestzaal der sociëteit Van O. genuchten Vrij". Des avonds te 8 uren, in dén tuin van »De Prins van Oranje" concert door het harmomiegezelschap te KruiDingen «Eendracht maakt Macht". Verlichting van den tuin. Donderdag 19 Juni. Des avonds te 8 uren, groot militair concert door de stafmuziek van het 3s regiment infanterie te Bergen-op-Zoom, in den tuin der soeëteit Van Ongenuchten Vrij". Verlichting van den tuin en den vijver. Na afloop bal in de feestzaal. Vrijdag 20 Juni, van 24 ur«-,n matinée musicale, op het terrein der tentoonstelling door de stafmuziek van het 3e regiment infanterie te Bsrgen-op-Zoom. Te 5^ uren gemeenschappelijke maaltijd, in de nieuwe zaal van »De Prins van Orarje". Te 8 uren, slot- concert in den gtïllumineerden tuin der sociëteit »Van Ongenuchten Vrij", ze geven door hot harmoniegozel- schap »Euphonia". Gisteravond hield de afdeeling »Goes" van den dienstplichtbond, vereeniging tot ontwikkeling van militieplichtigen, in het koffiehuis »De Prins van Orarje" alhier hare eerste algemeene vergadering. De belaDgstelliDg was nog niet groot, daar zich behalve het bestuur sl.chts éen lid verwaardigd had ter ver gadering optekomen. In het jaarverslag der afdeeling, dat werd uitge bracht, wordt herinnerd aan de oorzaak van het tot stand komen der afdeeling en wordt voorts medege deeld, dat een twaalftal jongelieden zich ten vorigen jare hadden aangemeld om van de theoretische en practisehe lessen, vanwege de afdeeling gegeven, te profiteeren. Tengevolge daarvan werd eene vergadering belegd, waarin de heeren D. Stigter, A. Van Schelven en J. Molhoek, resp. tot voorzitter, secretaris en penningmeester werden gekozen. Er werd vervolgens een beroep gedaan op den fiaanciëelen steun der inge zetenen, tengevolge waarvan zich 7 donateurs en 9 leden aanmeldden. De heer Roskes belastte zich geheel belurgeloos met het oiderwijs in de exercitiën, tot een onderofficier uit Middelburg die taak van hem overnamdeze werd in Februari vervangen door den oud-sergeant Valkenburg, agent van politie hievter stede. De heer Van Schelven nam op zich de toekomstige miliciens de noodige verstandelijks ontwikkeling te doen deelachtig worden, noodig om te kunnen deelen in de gunstige bepalingen voor den verkorten diensttijd. Vier jongelieden hebben zich aan het daartoe vereischte examen onderworpen, waarvan drie met gunstigen uitslag. Daardoor hadden zij het voorrecht van do keuze van het wapen en van de garnizoensplaats. Een hunner koos de zeemilitie, de beide anderen kozen de vesting-artillerie. De heer Van Schelven heeft zich bereid verklaard ook in dit jaar met de jonge lieden, die zich daartoe aanmelden en dia in de termen vallen om in 1891 te loten, een cursus te doorloopen. Nadat dit jaarverslag onder dankbetuiging aan den secretaris was goedgekeurd, werd de rekening over hst afgeloopen dienstjaar goedgekeurd in ontvang op 35, in uitgaaf op 42,63 en alzoo met een nadealig saldo van 7,63, terwijl de begrooting voor 1890 werd vastgesteld op ƒ38 in ontvang en uitgaaf. Den penningmeester werd dankbetuigd voor zijn gehouden beheer. Nadat vervolgens de heer Molhoek, die aan de beurt vau aftreding was, tot bestuurslid was herbenoemd, deelde de voorzitter mede, dat o. a. was ingekomen een schrijven van het hoofdbestuur, waarin werd ter kennis van de afdeeling gebracht, dat aan Z. E. den minister van oorlog het verzoek was gedaan dezen zomer een kamp te mogen betrekkendat dit verzoek zeer waarschijnlijk zal worden ingewilligd; dat alsdan zal betrokken worden van 1424 Juli a. s. een kamp op de heide bij Haren (Noord-Holland) en dat daar voor de kosten zullen bedragen6 tot aanschaffing van een uniformjas en pet volgens op te geven model en 10 voor huisvesting, vervotr enz. Alvorens de vergadering te sluiten sprak de voor zitter nog een hartelijk woord van waardeering tot den heer Van Schelven voor de belangelooze moeite, die deze zich in het afgeloopen jaar getroost had, om, niet altijd onder de gunstigste omstandigheden, den jongelieden, die zich bij de afieeling hadden aange sloten, onderwijs te geven. Hij dankte hem tevens voor zijne toezegging om deze taak ook dit jaar weder op zich te nemen en hoopte dat de pogingen van den heer Van Schelven met schitterend succes zullen bekroond worden. Op Woensdag 18 Juni a. s., den 75sten gedenk dag van den slag van Waterloo, zal alhier over da dd. schutterij eene inspectie worden gthouden, bij welke gelegenheid de nieuwbenoemde officier van ge zondheid 3e kl. de heer J. F. Bax zal worden gtïa- 8talleeid. De zomerdienstregeling op de Staats spoorwegen, die met 1 Juni a. s. in werking treedt, is, wat betreft de lijn VlissingenRoosendaal, geheel gelijk als de thans nog in werking zijnde wiuterdienst- regeling. Iorseke. Iq de gisteren gehouden vergadering dar kiesvereeniging »B u r g e r p 1 i c h t" werd tot presi dent verkozen de heer Joos Sandee Pz. in de plaats van den heer E. Muller, die bedankt had. De aftredende bestuursleden A. Zuijdweg (vice-pres C. A. E. Sauer (pennirgm.) en T. Cupéry (secr.) werden allen als zoodanig herkozen. Middelburg. Uit het verslag van den toestand dezer gemeente over 1889 door burgemeester en wethouders aan den gemeenteraad uitgebracht, blijkt, dat de be volking dezer gemeente op 31 December 11, bestond uit 7767 m. en 9342 vr., te zamen 17109 personen, tegen 16743 op datzelfde tijdstip in 1888. De gemeente-begrooticg over 1889 bedroeg zoo in ontvang als in uitgaaf 350,883,92de kosten vau het lager onderwijs bedroegen 52,776,71 tegen eene ontvanRst aan schoolgelden \an 11,195,83% en ƒ13,796,47 van de 30 pet. rqksvergoeding. Voor de Burger-avondschool word uitgegeven 6876,58 aan schoolgeld werd slechts 423 ontvangen. De uit gaven van het gymnasium beliepen 20,337,28; aan schoolgelden werd ontvangen ƒ4966,66 en/ 7532,60 subsidie van het rijkhet getal leerlingen beliep 51, waarvan 2 gratis. Ten behoeve van het armwezen werd een subsidie van ƒ24,900 uit de gemeontekas toegestaan. In de gemeente-apotheek werden 28403 recepten of 222 meer dan het vorig jaar gereedge maakt. Het saldo der exploitatierekening vau de gas fabriek bedraagt 19109,82%; het aantal gasverbrui- kers bedroeg op 31 Dec. 731 met 765 Meters; door de Meiers geleverd, werden 541.322 M\ gas verbruikt, tpgen 484.358 M3. in het vorig jaar. De Zaeuwsche spoorboot tusschen Middelburg en Z'eriksee deed 382 reizendoor da atoomba-gedienst tusschen dezj ge-

Goessche Courant | 1890 | | pagina 1