1890. N°. 59. Dinsdag 20 Mei. 77sle jaargang. %p&mm "V" erlmjListij cl BEVOLKINGSREGISTER, PATENTRECHT Da uitgave dezer Conraat geschiedt Saandag, Woeusdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnon als buiten Goes, 1,76a Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen m Advertentiön voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. -gy— Da prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 oent, elke regel meer 10 ceat. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing dcrzolfde advertentie wordt de prijs slecht* tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet moer dan 4 regels beslaande en contant betaald 20 et* Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Met bet oog op den worden de ingezeteneo op nieuw herinnerd aan hunne verplichtingen tot het doen van aangifte voor het verzuim waarvan gestraft wordt met hechtenis van ten hoogste 14 dsgen of eene geldboete van ten hoogste Honderd guldeu. De verplichtingen zijn hoofdzakelijk de ^volgende: Bij vestiging lu de Gemeente Hij, die zich in de gemeente vestigt, doet daarvan aangifte aan het gemeentebestuur binnen éene maand sa zijne aankomst. BU het verlaten der Gemeente: Hij, die de Gemeente metterwoon gaat verlaten, doet hiervan eene verklaring aan het Gemeentebestuur. Bij verhuizing binnen de Gemeente Elk hoofd van een gezin of afzonderlijk levende doet, binnen acht dagen na zijne verhuizing binnen de Gemeente, daarvan aangifte aan het Gemeentebestuur. Ten aanzien van inwonende personen. Elk hoofd van een gezin of afzonderlijk levende geeft uiterlijk binnen acht dagen aan het Gemeentebestuur kennis van ieder lid, dat in zijn gezin wordt opgenomen of daaruit gaat, inwonende dienst- en werk- boden daaronder begrepen Algemeene Voorschriften. Elke aangifte of verklaring gaat vergezeld van de opgaven, ter invulling van het bevolkingsregister nood'g. leder, door het gemeentebestuur daartoe opgeroepen, is verplicht tot het doen der opgaven, zoo even vermeld. Elke eigenaar van gebouwen of erven is verplicht de wijkletter en het nummer, daarop geplaatst, in goeden staat te onderhouden. Goes, den 17 Mei 1890. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W HAMER. De Secretaris, HARTMAN Het 4e kwartaalskohier no. 7 van het voor deze gemeente, voor het dienstjaar 1889—90. is op heden ter invordering gesteld in handen van den ontvanger dier belastingen binnen deze gemeente en i» ieder verplicht zijnen aanslag ten gestelde tijde te voldoen. Goes, den 19 Mei 1890. De Burgemeester van Goes, J. G. d W. HAMER GOES, 19 Mei 1890. Zooals onze lezeis weten is tusschea Frankrijk en Nederland geschil over de grensscheiding in Suriname. Het conflict geldt een stukjj grondgebied van Guyana, gedeeltelijk ingesloten door de rivieren de Tapanahoni en de Lawa, tot aan da noordergrens van Brazilië. Dat stukje grond, daar diep ia 't Zuiden van Guyana, is eerst in de laatste jaren iets begeerlijks gswordon. Zooals men weet wo.dt de grens tussohen Sariname en Cayenne gevormd door de rivier da Marowijne, van welke dus de linkeroever ons toebehoort. Op dien oever zijn goudgronden, waarvan de exploitatie sinds eenigen tijd met toenemecden ijver is ter hand genomen. Hoe verder man nu naar 't Zuiden gaat, des te rijker worden die goudveldeD, en naarmate dit werd ontdekt, is ook het aantal vermeerderd van hen, die een goudconcessie begeerden. Tal van kleinere rivieren werpen op den linker oever haar water in de Marowijnehoe verder men zuidwaarts komt, des te grooter wordt de beteekenis van die voediogskanalen, omdat het land daar rijst. De bovenloop van den hoofdstroom is, volgens de Nederlandèche lezing, de Lawa; verderop ontvangt hij het water van de Tapanahoni. Zooals gezegd is, ligt het betwiste goudland daartnsschen. De Franscheu beweren echter, dat de Tapanahoni de eigenlijke Marowijne, dus de grens is, en de Lawa een rechter-bijrivier dienovereenkomstig zou de laatste op Fransch grondgebied liggen en het bedoelde district een Fraasche bezitting zijn. Zoolang dit conflict han gende is, wordt door de wederzijdsche koloniale gou vernementen het mogelijke gedaan, om botsingen te voorkomen, zoodat de exploitatie der goudvelden van het Lawagebied niet kan plaatshebben detache menten militairen hebben in last eventueels gouddelvers te weren voordat het geschil beslecht is. Hot behoeft geen betoog, dat de grensregeling, die vijf-en-twintig jaren geleden eene formaliteit zou zijn geweest, thans eene zeer belangrijke zaak is geworden en het laat zich begrijpen, dat de regeeringen der beide landen het hieromtrent niet zoo gemakkelijk eens werden. Zij riepen dus eau scheidsrechter in, die te beslissen zou hebben of de Lawa dan wel de Ta panahoni als de aanvang van de Marowyne moest woiden beschouwd. Da scheidsrechter, de Czar van Rusland echter, wei gerde zulk een bepi-rkt mandaat en nu werd door de diplomaten, die met de onderhandeling belast wa ren men mpg onderstellen met voorkennis en me3c- weten hunner rrgeeringen, dus ook van onzen minister van buiteolandsche zaken, een nieuw uitgebreider mandaat ontworpen en den arbiter bevoegdheid veriaend om eene grensregeling te maken, onafhankelijk van de quaestie, die het van den aanvang af gegolden had. Daze verklaring werd den 28 April jl. door onzen gezant te Parijs en door den Franschen minister van buiteDlandsche zaken geteekend. Hoe onze regeerirg tot die geheeJe verandering van bet mandaat is overgegaan begrijpt de Arnh. Crt. niet. Het blad vermoedt dat de Tweede Kamer, bij hare tegenwoordige samenstelling, waar alles aangenomen wordt wat er van de groene tafel uitgaat, ook deze regeling zal goedkeuren. Dat de waardigheid van ons land hierdoor wordt opgehouden, gelooft het niet en evenmin, dat het belang des lands er door wordt be vorderd. De Standaard schreef over het besluit der Tweede Kamer tot aanneming van het wetsontwerp om een zevende lichting der militie in dienst te houden: x>Men schatte de bateekenis vau deze Kamerzitting Diet gering. Want inderdaad, hoe men het ook beii.?, steeds zal moeten erkend worden, dat de militaire organisatie, waarnaar zoo lang reikhalzend is uitgezien, door deze beslissing een schrede nader is gekomen. Da legeering had het militiewetje" ingediend, maar tegelijk met de indie ning daarvan werd indirect de vraag gesteld: »wi!t gij, Tweede Kamer, ons steunen in onze defensie-plannen door uitbreiding der levende strijdkrachten ïEq de Kamer? Zij heeft op die vraag een beves tigend antworrd gegeven, dank zij onze anti-revo lutionaire Kamerclub, dar.k zij ook eerige liberalen èn een paar roomsch-katholieke afgevaardigden. De regeering kan nu rustig voortgaan op den weg der militaire hervormingen op de meerderheid der Kamer mag zij rekenen. »Men ral toegeven, dat dit resultaat niet gering isvooral niet als in het oog wordt gehouden, dat het deel der Kamer, hetwelk blijkbaar niet van een dergelijke organisatie onzer levende strijdkrachten wil weten, aangevoerd werd door geen minderen dan dr. Schaepman en mr. W. H. De Beaufort." Da Maasbode merkt naar aanlc-iding hiervan op: Men zou haast vragen of de vreugde zoo overweldigend was, dat de anti-revolutionaire militairist niet meer wist wat hij schreef. De militaire organisatie, zoo beet het, is een schrede nader gekomeD, Indirect werd de vraag gesteldwilt gij uitbreiding der levende strijdkrachten De Kamer heeft daarop toestemmend geantwoord. De regeeriDg kan nu voortgaan, zij heeft eene meerderheid in de Tweede Kamer. Dit resultaat is niet gering. En een oogenblik later heet de wet een noodwet, die in geenen deele op de latere legerwet vooruitloopt, een onschuldig wetj*, alleen ingediend om in de tijde lijke behoefte te voorzien. Doch die tegenspraak zij voor rekening van de Standaard. Niet ieder blijft in groote vreugde of groote smart geheel en al meester over de uitdrukking zijner gedachte. Wij benijden het blad zijn geluk niet en vragen niet eens of het niet even er over heelt nagedacht, hoe die luide ontboezeming zijner vreugde de r.-katholieken, die zijne bondgenooten heeten te zijn, grieven moet; of het niet weet, dat de goede toon reeds somtijds eischt, dat men zijne vreugde voor anderen verborgen houdt. Wij weten nu eenmaal, hoe veel liefde de Calvinist den roomscheD, ook zijn room- schen landgenoot, toedraagt. 't Is dan ook voor de r.-katholieken alleen, dat wij op deze diDgen wijzen om hun nog eens af te vragen, waar wij met de antirevolutionairen heen moeten. Zij, onze bondgenooten, vereenigen zich met de linker zijde en brengen ons eene nederlaag toe, helaas onder aanvoering van een Roomschen minister van oorlog. Dat noemen zij eene meerderheid in de Kamer, ook voor de latere legerwet. Door ons in de Kamer gebracht, vereenigen zij zich met de liberalen om ons to treffen in een quaestie, waarover heel het r.-katholieke Neder land eenstemmig zijne meaning heeft uitgesproken, en na ons in een voorpostengevecht overwonnen te hebben, verklaren zij rondweg, dat zij niet alleen den strijd op dezelfde wijze zullen voortzetten, maar reeds vol komen zeker zijn van het succes. 't Doet wel niets af aan da houding van den Stand. maar zoover is het toch nog niet. liet nu gebeurde geeft nog geen absoluut recht, om over het lot der latere legerwet te beslissen. Da gezondheidstoestand van Z. M. den Koning blijft steeds bevredigend en geen noemenswaardige afwijkingen zijn waar te nemen. Het in do maand Juni aanstaande te houden onderzoek der in Zeeland zich bevindende verlof gangers van ds militie te land, om bet even uit welke provincie zij afkomstig zijn, zal betreffen hen dio vóór 1 April jongstleden in het genot van onbepaald verlof zijn gesteld, onverschillig tot welke lichting zij behooren, zoodat daaraan ook onderworpen zijn do verlofgangers der lichtingen 1884 en 1885, vermits aan dezen het bewijs van ontslag nog niet is afgegeven. Het onderzoek zal plaats hebben in de ge meenten en op de dagen en uren, als hieronder zijn aangewezen Kortgene: Donderdag 12 Juni desvm. telOu. Kats, Kolijnsplaat, Kortgene, Wissekerke. Goes: Vrijdsg 13 Juni des vm. ta 9 u. Baarland, Borssele, Driewegen, Ellewoudsdijk, Goes, 's-Graven- pold'r, 's Hter Abtskerke, 's Heer Arendskerke, 's-Hee- renhoek, Hoinkenszand, Hoedekenskerke, Kattendijke, Kloetinge, Nisse, Oudelande, Ovczand, Wolfertsdijk. T o 1 e n Maandag 16 Juni des vm. te 10 u. Oud- Vosmeer, Poortvliet, Scherpfcnisse, St.-Annaland, St.- Maartensdijk, St.-Philipsland, Stavenisse, Tolen. Kapel le: Dinsdag 17 Juni des vm. te 9 u. Ka palle, Wemeldinge, Ierseke, Kruiningen, Krabbendijke, RillaudBath, Schore, Waarde. Ellewoudsdijk. Bij het jl. gehouden examen voor ambtenaar bij 's rijks directe belastingen is o. a. ge slaagd de heer A. L o o y A z. alhier. Icrseke. Ia de Vrijdagavond gehouden vergadering van de afdeeling Ierseke der Ned. visscberijvereeniging werd tot afgevaaidigdu ter algemeen* vergadering, den 28en dezer te Dordrecht te houden, gekozen de heer dr. F. L. De Leeuw te Wemeldinge en tot zijn plaats vervanger de heer J. S.nke Jz. alhier. Hat bestuur deed het voorstel op rekening van de kas in don loop van den zomer met de ledon en fa milie een plezierreisje per stoomboot te gaan maken, tevens nut het doel de verschillende oesterbanken in oogeoschouw te nemen. Daar de vergadering niet tal rijk bezocht was, werd besloten htt voorstel tot eene volgende vergadering aan te boaden. Door Ingelanden vaa den Nieuwen Westkraaiort- polder onder Borsele is tot plaatsvervangend dijk graaf herbenoemd de heer W. A. Rimija te 's-IIeer- Arendtkerke. Z. M. heeft pensioen verleend aan R. O C. Aitton, emor. pred. der Horv. gemeente te Baarland, ten ledrage van 822, ingaande 1 April 1890, Vrijdag hielden de ledon der Landbouwveveeni- ging in Noord-Beveland te Cortgene in hun gewoon lokaal eene vergadering onder presidium van den heer H. Meulenberg. Tegenwoordig waren 20 leden. Aan- genomon werd het voorstel om rechtspersoonlijkheid voor do vereeniging aan te vragen. Vervolgens werd ter sprake gebracht het aanwenden van pogingen bij de bevoegde autoriteit om op den steiger te Cortgene eene overdekte staanplaats te verkrijgen voor het vee, dat langs dien weg wordt vervoerd. Na eene drukke bespreking dezer zaak werd echter besloten vooralsnog hiertoe niet over te gaan. (Af. Cf) Do Staatscommissie in zake de arbeids- enquête is in drie afdeelingen gesplitst, elk bestaande uit vijf leden, waarvan voorzitters zijn de heeren Ro- chussen, Veegens en Kerdijk. Aan elk dezer afdeelmgen is het onderzoek in een deel des lands opgedragen. D3 openbare middelen van vervoer en de verzekerings fondsen, die niet aan eene bepaalde onderneming ver bonden zijn, zijn gebracht onder het onderzoek der eerste afdeeling waartoe ook Zeeland behoort. Naar het U. D. verneemt, houdt het Centraal comité voor Nationale feestdagen zich on ledig met het voorbereiden van een plan tot feestelijke heïdenking van den 75n verjaardag van den slag van Waterloo op 18 Juni a. s. H. M. de Koningin heeft aan de werklieden vereniging »Neerland's Werkman" te Amsterdam/100 geschonken. De minister van waterstaat heeft een kon, be sluit uitgelokt, van niet weinig belang voor onze v i s- s c h e r ij. Voortaan nl. wordt voor visschersvaartuigen, bekend onder de namen van hoogaarts, blazer, hengst, botter of schokker het product ter bepaling van het aantal tonnen met Va verminderd. Als men in aan merking neemt, dat patentrecht, haven- en kadegelden enz. berekend worden naar den tonneninhoud, dan begrijpt men ook, dat dit besluit van beteekenis is voor onze vissehers. Io verband met en ten vervolge op een vroeger hierop betrekking hebbend geplaatst bericht diene thans nog het volgende: Mot ingang van 1 Juli 1890 wordt van Rijkswege lo. de gelegenheid gegeven, op de door dec Mi nister van Waterstaat, Handel en Nijverheid te bepalen voorwaarden, tot het aan een postkantoor in ontvang nemen door een of namens den geadresseerde van de voor hem bestemde stukken (busrecht) 2o. tusschen- komst veriaend tot het verkrijgen van abonnementen op nieuwsbladen en tijdschriften 3o. voor zoover de Minister hiertoe aanleiding mocht vinden, gelegenheid gegeven tot het vooraf stempelen der adresstioeken van gedrukte stukken. Het busrecht zal verder naar een nieuwen maatstaf geregeld worden. De gelegenheid om zich te abonneeren op binnen- en buitenlandsche couranten en tijdschriften zal ge schieden tegen vooruitbetaling van het abonnements bedrag. "Voor bet gemis der voordeelen, door de ambtenaren der posterijen uit bovenstaande bepalingen voortvloei ende, is bepaald dat zij zullen genieten een jaarlijksche toelage berekend naar het gemiddelde der emolumenten over 18871889. Deze toelags vervalt voor de direc teuren bij verplaatsing, alsmede bij een nieuwe regeling vau hun traktementvoor de overige ambtenaren, bij benoeming tot directeur, bij plaatsing in een betrek king, waaraan op 30 Juni 1890 geen emolumenten verbonden zijn, alsmede bij een nieuwe regeling van de traktementen der ambtenaren van hun rang. "Voor de brievengaarders zijn de bepalingen niet van toepassing. Het D. v. Z.-H. dringt, nu de pensioenwetten voor burgerlijke ambtenaren en hunne weduwen en weezen ziju aangenomen, met de heeren Rengers en Van Lier, die dit punt in di Tweede Kamer ter sprake brachten, er op aan, dat de pensioenregeling voor gemeente-ambtenaren ter hand moge worden genomen. Terwijl zeer vele gemeentebesturen op loffelijke wijze zorgen voor het pensioen hunner ambtenaren, komen vele andere in dien plicht te kort, terwijl de burgemeesters volstrekt geen pensioen genieten. Dit laatste is zeker onbillijk, altijd voor het geval, dat iemand onafgebroken, gedurende een groot aantal jaren, als hoofd van het gemeentebestuur fungeert. Meest rationeel zou het D. v. Z.-H. vinden, dat een burgemeester voor een zeker aantal dienstjaren, als minimum tijd, officieel een pensioen werd toegekend, voor de helft door het rijk en voor de wederhelft door de gemeente te dragen. D i burgemeester is toch evenzeer vertegenwoordiger van het centraal gezag als hoofd van het plaatselijk bestuur. Bij de wet, die dit regelde, zou dan tevens kunnen worden bepaald, welk een bijdrage over de jaren, die vóór de invoering der pensioenwet verliepen, door een burgemeester zou moeten worden betaald. Die burgemeasters-pensioen- quaestie is, dunkt het blad, al zeer gemakkelijk tot oplossing te brengen. Voorts is het D. v. Z.-H. het gevoelen toegedaan dat den secretarissen en ontvangers der gemeenten ook een pensioen moet worden verzekerd. Aan hen echter niet alleen. Al de gemeante-ambtenaren, dus ook de leeraren bij alle instellingen van onderwijs, die een gemeentelijk karakter dragen, moaten in het genot van pinsioen worden gesteld. Hartelijk hoopt het D. v. Z.-H. dat de korte be spreking der pensioenwetten in de Eerste Kamer een gewenschte vrucht voor de gemeente-ambtenaren zal dragen. Bij Koninklijk besluit dd. 29 April jl. is aan J. L. Geolen, J. J. Baart en J. H. Klein, allen te Holset (gera. Vaals), eene belooning toegekend tot een bedrag, voor de twee eersten ieder van 75 en voor den laatste van 50. wegens het vrijwillig en uit eigen beweging met levensgevaar aanhouden van een gewapenden dader van een gequalificeerden diefstal, met levensgevaarlijke verwonding van den bestolene gepleegd, en welke aanhouding geschiedde niettegen staande die dader, ten einde te trachten te ontvluchten, aan de twee eerstgenoemden ernstige wonden had toe gebracht. In de Staats-Courant van Zaterdag is opge nomen de Wet van den 9en Mei jl., houdende ver bodsbepalingen tegen het dragen van wapenen. Het kan nuttig zijn te herinneren aan art. 1 dezer wet, dat aldus luidt Het is verboden op den openbaren weg of op eenige voor het publiek toegankelijke plaats een wapen bij zich te hebben. Onder wapenen verstaat deze wet: geweren, kara- bijaeo, revolvers, pistolen en andere vuurwapenen, windroeren, dolken, dolkmessen, sabels, degens, degen stokken, priemstokken, wapenstokken en dergelijke voorwerpen. Overtreding van bet verbod in dat artikel gesteld, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste 7 dagen of geldboete van ten hoogste honderd gulden. Zou, vraagt de Haagsche Gt.r de Nederland- sche Bank nu niet eens willen doen wat voor bet Rijk onmogelijk schijnt te zijn, nl. den waren weg in slaan om zoo spoedig mogelijk den valschen mun ter te betrappen Het middel kost eenig g#ld, maar is afdoende, nl i

Goessche Courant | 1890 | | pagina 1