1890. N°. 56. Dinsdag 13 Mei. De Secretarie der gemeente Den Schutterplichtig-en, De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaai, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75a Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH VAN DITMAR ta Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. Dg prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 48 regels a 1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald 20 ct« Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. zal op a. 8. DONDERDAG DEN 15 MEI, uithoolde van den Hemelvaartsdag, gesloten zijn. Tot het doen van aangiften voor den Burgerlijken Stand zal alleen des namiddags van 1 tot 2 uren gelegenheid gegeven worden. Goes, den 10 Mei 1890. Burgemeester en Wethouders van Goes, j. g d w hamer. De Secretaris, HARTMAN. die ten vorigen jare voorwaardelijk zijn vrij gesteld, of die meenen redenen van vrijstelling te hebben verkregen, wordt herinnerd, dat de Commissie van onderzoek op Donderdag den 22 Mei a s. des middags te 12 uren in de raadzaal eene zitting zal houden Goes, den 10 Mei 1890. Burgemeester en Wethouders van Goes, J G. d W HAMER De Secretaris, HARTMAN Bij het gemeentebestuur is door ABRAHAM ZONNE- VIJLLE alhier ingediend een verzoek tot oprichting van een BAKKERSOVEN in het perceel wijk A no. 127, gelegen aan de Kreu kel markt. Het verzoek en de teekening liggen ter visie op de Secretarie, gedurende eiken werkdag an des voormid- dags 9 tot des namiddags 2 uren, terwijl op Zaterdag den 24 Mei a s des namiddags te 1 een uur ten Raad- huize gelegenheid zal worden gegeven tot het indienen en bespreken van bezwaren. Goes, den 10 Mei 1890 Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G d. W HAMER De Secretaris, HARTMAN GOES, 12 Mei 1890. Bij kon. besluit is op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan J. K o o m a n A z. als off. van gezondh. 3e kl. bij d« dd. schutterij te Goes met den pers. rang van off van gezondh. 2e kl. en benoemd tot off. van gezondh. 3e kl. bij die schutterij J, F. Bax, thans schutter. Naar man ons mededeelt zal op 20 Mei a. s. aan den ex-minister van koloniën mr. L. W. C. Keuchenius het geschenk worden overhandigd, waarvoor destijds van antirevolutionaire zijde een in schrijving tot vrijwillige bijdragen geopend werd. Het zal bestaan in een buste van Groen van Prinsterer, en eenige werken over geschiedenis en letterkunde. Door vrijzinnigen uitleg der testamentaire be schikking van wijlen den heer I. Hurgronje, waarbij aan elke protestaotsche jonge dochter te Heinkenszand, die zich in het huwelijk begeeft, eene gift van/100 wordt verleend, deelt thans voor het eerst in dat genot een protestantsch meisje, dat gehuwd is met iemand eener andere gezindte. Tot dusver was bedoelde gift alleen verzekerd aan protestantsche echtelieden. {M. Ct) Voor den Hoogen Raad werden Vrijdag de pleidooien gevoerd in zake mr. E. Fokker, griffier der Staten van Zeeland, eischer, tegen den Staat der Nederlanden. De qaaestiën in deze zaak zijn lo. Of, aangeno men al eens ofschoon dit bepaald wordt ontkend de eischer in zijn qualiteit van griflier der Staten van Zeeland, gehouden is tot betaling van de zegelrechten van zijn repirtoire, de gedaagde alsdan bevoegd was het bedrag van 3,75 ten behoeve van particulieren in te houden van des eischers tractement2o. of de Staat zich ten deze op compensatie kon beroepen en 3j. of de Hooge Raad bevoegd is van een reconven- tioneele vordering ten bedrage van ƒ3,75 kennis te nemenzoo ja, of die vordering in casu voor toe wijzing vatbaar is. Do eischer lichtte zelf de zaak toe en beriep zich, tot handhaving zijner rechten, op de ten deze geldende grondwettelijke bepalingen en de rechterlijke organi satie, alsmede op de jurisprudentie, Koninklijke be sluiten en oen aantal schrijvers. Voor gedaagde trad op mr. Tuorbecke, die de vordering evenmin ontvankelijk als toewijsbaar achtte. Adv.-gen. mr. Van Maanen zal over 14 dagen in deze zaak conclusie nemen. Hat Haagsche Dagblad herinnert, dat op 18 Juni e. k. 75 jaar zijn verloopen, sedert den slag van «Waterloo Napoleons lot voor goed besliste, en »de zaak der Europaescha vrijheid was behouden". Ofschoon op die laatste bewering wel wat valt af te dingen, en van 1815 juist voor de meeste landen van Europa eea langdurig tijdvak van reactie en schrome lijke onderdrukking der volksvrijheden dagteekent, blijft de gedenkdag van Waterloo zeker een zeer merkwaar dige dagteekeniog. Niet 't minst voor ons land, welks pas herwonnen onafhankelijk beslaan door de neerlaag van Napoleon werd bezegeld. Van dat standpunt den fcerinneringsdag beschou wende, sluiten velen zich zeker gaarne aan bij den wensch van het Dagbladdat dit jaar de 18Je Juni met eenige feestelijkheid worde gevierd. Intusschen denkt het blad in de eerste plaats aan degenen, die in dat gewichtige jaar 1815 deel hebben genomen aan den veldtocht. Slechts zeer weinige dragers van het »Zilveren Kruis" zullen thans nog in leven zijn;'t zijn allen ongeveer honderdjarigen. Voor de enkelen, die thans nog leven, en ondersteuning behosven, zal deze zeker niet tevergeefs worden gevraagd. Voorts kan men overal de vlaggen uitsteken en schoolfeesten houden en door een godsdienstige viering op den voorafgaanden Zondag belangstelling toonen. Volgens het Haarl. Dagblad zijn op het oogen- blik bij het miuistarie van oorlog plannen aanhangig voor een b ij zonder stelsel van kustverde diging. Ten eerste zou er ten heirbaan worden aangelegd van den Hoek van Holland over Schereningen, Kat wijk aan Zee, Zandvoort en IJmuiden, van IJinuiden verder door tot Helder. Om nu dit werk niet voor rekening van het departement van oorlog te laten doorgaan, zou het worden uitgevoerd door waterstaat. De weg dient om het troepenvervoer sneller te doen plaats hebben en betere communicatie te verkrijgen met de verschillende posten. Met den aanleg zou reeds in 1891 een begin worden gemaakt. Deze weg zou echter slechts hat begin zijn van een veel omvattender werk, nl. van den aanleg van een kustspoorweg, welke dezelfde punten zou verbinden als de heirbaan. Deze lijn zou in oorlogstijd bereden worden door pantsertreinen, welke door zijlijnen onmiddellijk het strand zouden kunnen bereiken. Het groote voordeel van zulk een kustspoor springt in het oog, daar men met betrekkelijk weinig oorlogsmateriaal een uitge strekte kuststreek kan beschermen. Zoo b.v. in den morgen een vijandelijke scheepsmacht een aanval op eenig punt der kust zou doen, dan zal, zoodua men de manoeuvres van den vijand heeft vorkend, onmid dellijk een pantsertreia op bet bedreigde punt zijn. Da geheels afstand vau den Iloek van Holland tot IJmuiden zou in twee uur p6r spoor afgelegd kunnen worden. Natuurlijk heeft deze kustlijn verbinding met de verschillende spoor- en tramlijnen van de verschillende plaatsen waarlangs zij loopt, zojdat in zeer korten tijd de grootste garnizoenen mede in het vuur kunnen gebracht worden. De twaalfde jaarvergadering van De Unie »Een school met den Bijbel" zal op Donderdag 5 Juni, in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen, te Utrecht gehouden worden. Behalve een aantal huishoudelijke bezigheden, o. a. de verkiezing van 5 bestuursleden, tengevolge van het bedanken of periodiek aftreden dar heeren jhr. mr. A. F. De Savornin Lohman, J. C. Fabius, A. baron Van Dadem, ds. H. Pierson en mr. A. W. Van Boeck Galkoen, zijn de volgende voorstellen en vragen aan de orde gesteld Van het locaal-comité te Goes: a. De vergadering spreke hare ingenomenheid uit mot de indiening, en den wensch tot onverwijlde be handeling van het ontwerp tot wijziging der wet op de besmettelijke ziekten afschaffing van den vaccine- dwang. b. Er bestaat gevaar, dat de christelijke school zal worden een toevluchtsoord vau onderwijzers en onderwijzeressen, die voor de openbare school zijn opgeleid. De Unie berame middelen tot afwending van dit gevaar. Van het bestuur der Unie 1. De jaarvergadering betuige hare instemming met »De voorloopige organisatie voor de scholen met den Bijbel" en bekrachtige de genomen besluiten van het bestuur der Unie. Art. 3, tweede lid, worde gelezen »Da Augustus- of Unie-collecte is eene voortdurende dankbare her innering aan het Volkspetitionnement van 1878." Van het locaal-comité te Alblasserdam Is het, na de wijziging der schoolwet, nu nog ge- wenscht de Unie-collecte te houden Van het locaal-comité te Leiden: De Augustus-collecte worde op eenen anderen dag dan op den 17den gehouden zij worde niet meer ge houden als protest en niet langs de huiten van alle ingezetenen. Van het locaal-comité te Bolsward De Augustus-collecte blijve, doch worde besteml a. ten behoevo van steun voor minvermogende kinderen b. voor hulpbehoevende scholen. Van het locaal-comité te Buiksloot Kan nu nog, onder da nieuwe wet op het lager Oi'derwijs op grond van eene bestaande plaatselijke ver ordening, de jnarlijksche Unie-collectie gestuit wordent? Zoo ja, moet dan eene zoodanige verordening niet als strijdig met de rijkswetten of het algemeen belang, ter vernietiging aan Z. M. den Koning worden voor gedragen Bij het departement van binnenlandsche zaken zal welhaast een vergelijkend onderzoek gehouden worden van hen, die tot tweede klerk wenschen te worden benoemd op eene jaarwedde aanvankelijk van 400. Tot dit onderzoek worden uitsluitend toegelaten zij, wier aanvragen wegens uitmuntend handschrift bij zonder aandacht verdienen. Belanghebbenden moeten niet ouder zijn dan 23 jaren. De verdere vereischten om tot het examen te worden toegelaten vermeldt de St.Ct. van 10 Mei. De minister van marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat voor vier studenten in de medic ij nen aan de Nederlandsche universiteiten gelegenheid bestaat om, voor rekening van zijn de- paitement, in o p 1 e i d i n g te worden aangenomen, met bestemming voor de betrekking van officier van gez. 2e kl. bij de zeemacht, onder genot eener sub sidie van 7000, overeenkomstig het reglement, vast gesteld bij Kon. besluit van 6 Mei 1886, no. 41, en gewijzigd bij besluit van 12 April 1889, no. 66. Belanghebbenden zullen zich, onder overlegging van de bij gemeld reglement gevorderde bescheiden, bij gezegeld request behooren te wenden tot het departe ment van marine. Reads thans is bepaald dat de Tweede Kamer op Dinsdag 3 Juni e. k. tot hervatting der werkzaamheden zal terugkeeren. (F.) Hat hoofdbestuur der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering der pharmacie heeft zich tot den Minister van binnenlandsche zaken gewend met het verzoek, eene permanente Pharmacopea- commissie aan te stellen. Da taak van zoodanige commissie zou dan zijn het beproeven of aangeven van nieuwe of verbeterde wijzen van onderzoek, zoowel van reeds gebruikelijke als van nieuwe geneesmiddelen, ten einde naar gelang der gebleken behoeften een bijvoegsel aan de Pharmacopea samen te stellen. Kerkelijke Zafeen tn Onderwijs, Willieliiiinadorp. Tot predikant alhier is beroepen de heer F. Gjerling, candidaat te Utrecht. Klootlnge. Gisterennamiddag hield de heer Warn- 8inck, tot Febr. 11. predikant bij de Ilerv. Gsm. alhier, zijne afscheidsrede naar aanleiding van II Corintbe 12 vers 20 en 21a. Aandoenlijk was dit laatste woord, dat de achtens waardige grijsaard tot zijne voormalige gemeente sprak, wie hij 34 jaren naar zijn beste vermogen het Evan gelie had verkondigd. Menig gemoed werd bewogen, menig oog vochtig. Het vrij ruime kerkgebouw kon de talrijke schare, ook van elders opgekomen, niet bevatten. Aan het einde der godsdienstoefening zong zij staande den schei denden leeraaar de bekende zegenbede uit Ps. 134 toe. De plechtigheid werd zear verhoogd door het schoone en indrukwekkende orgelspel van den heer Kooiman organist te Goes. H it candidaats-examen theologie 2e god. is te Amsterdam afgelegd door don heer J. Groeneweg. Het kiescollege te Biervliet deed Donderdag toe zegging van beroep aan den heer J. II. Schuarmans Steekhoven, predikant te Rouselaere. Na colloquium is Zijn Earw. beroepbaar, waartoe de Synode het vorige jaar nog geene toestemming kon verleenan. De heor Schuurraars Steekhoven had de toezegging bereids aangenomen. 't Is de eerste maal in dit jiar, dat het beroepings- werk weer aanvangt en het zal vermoedelijk ook de laatste maal zijn, zoo de beroepen leeraar woord blijft houden. (F. N. Ct.) Krniningen. Ia de Zaterdag gehouden raadsver gadering werd met algemeene stemmen besloten den heer J. Verhage, hoofd der school te Hansweerd, als zoodanig over te plaatsen aan de school op het dorp. Voor de school te Hansweerd zal eene oproeping ge daan worden van sollicitanten, bevoegd tot het geven van onderwijs in de Fraasche taal. Het tractement is op 900 gulden bepaald. Voor het eind-examen der H. B. scholen in Zae- land hebben zich aangemeld 8 candidaten uit Middel burg, 3 uit Goes en 8 uit Zieriksee. (Al. Ct.) Te Nieuw-Vosmeer is m°n het Daar 't schijnt niet etns kunnen worden over het benoemen van een hoofd der school zonder vergelijkend onderzoek, daar, naar wij vernemen, de sollicitanten tegen Maandag 12 dezer (heden) voor dat onderzoek zijn opgeroepen. (2v. A. v. B.-o.-Z.) Rilland Batli. Door het provinciaal college van toe zicht is vergunning verleend tot het aar gaan van eene geldleening groot 3000, noodig voor de verplaatsing der Ned. Herv. kerk van Bath naar Rilland. De leening zal in 30 aandeelen elk van/100 worden uitgeschreven. Rechtszaken. De Middelburgsche rechtbank heeft uitspraak gedaan m de zaak van een herbergier te Sint Jansteen, die op 16 Juli jl., bij gelegenheid van een verkiezing voor leden van den raad dier gemeente, twee kiezers heeft omgekocht, door hun een gift van 50 ct. te betalen, als zij stemden op P. Ds Kerf, welk stem briefje, aldus ingevuld, door hen ook in de bus is geworpen. De rechtbank heeft beklaagde veroordeeld tot ƒ50 boete, subs. 21 dagen hechtenis, en hem tevens 5 jaren ontzet van het recht van kiezen en verkiesbaarheid bij krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven ver kiezingen. Het gerechtshof te 's-Gravenhage bevestigde Zaterdag het vonnis der rechtbank te Zieriks je waarbij P. B. en J. H. van D. wegens mishandeling van een ambtenaar veroordeeld warden. De straf tegen eerst genoemde werd evenwel in 7 dagen veranderd. Gelangde Berichten. 's Heer Arendskerke. Vrijdagmiddag had op eene hofstede in den Schengepolder onder deze gemeente het navolgende ongeluk plaats. Een ruim anderhalfjarig kind van den landbouwer De J., dat slechts enkele oogenblikken zonder opz;cht had loopen spelen, werd verdronken gevonden in den koe- of waterbak. Rillaud-Bath. Op Hemelvaartsdag zal een concours gehouden worden door de handboogschutterij »Ons Genoegen" alhier. Aangesteld tot rijksveldwachter der 3Je klasse (jachtopziener) A. LMinis, rijksveldwachter der 31e kl. te Veore, standplaats Veere. Da heer J. C. Borel, horlogemaker te Wage- ningen, had de onvoorzichtigheid den 28 April 11. een door mej. de wed. Ohrtman te VeenendaaJ hem toe vertrouwd dames remontoir-horloge niet aangeteekend per post naar Veenendaal te verzenden. Dit hjrloge is aan het postkantoor te dier plaatse niet aangekomen dus vermoedelijk gestolen. Da politie h9eft een nauw gezet onderzoek ingesteld. Da postdirecteuren te Wage- ningen en te Veenendaal zijn gehoord. Als een bijzonderheid dient varmelding, dat bij een landbouwer te Velp een zeug 9 biggen heeft ge- worpeD, waarvan een geheel rood is met zwarte vlekkeneen zwart met roode en witte vlekkenen een wit met roode vlekken. Alle zijn, zooals bij land bouwers bekend, dagvarkens. Dezer dagen moest in een gemeente een dag vaarding worden overhandigd aan een machinist en de deurwaarder begaf zich naar het lokaal, waar de man op zijn machine zat uit te blazen. Zoodra de machinist den deurwaarder bespeurde, liet hij de vei ligheidsklep werken en vulde het gebonw met een ondoordringbaren damp. Toen de damp eindelijk ver dween, was de machinist ook verdwenen (R. Nbl.) Oader Zavenaar en omstreken lijdt men weder veel last en schade van de meikevers. Vrijdagmiddag ongeveer een uur ontlastte zich een hevig onweder bovan de gemeente Bergh. Da bliksem sloeg in de woning van een landbouwer in de buurtschap Stokkum onder die gemeente. Diens huis werd met een groot deel van den inboedel een prooi der vlammen. Te Emmerik sloeg de bliksem in een koren molen, en drie kinderen van een spoorwegarbeider, welke daarin een schuilplaats hadden gezocht, worden door den bliksem getroffen. Eon er van was onmid- delijk dood, een tweede was met brandwonden over dekt, zoodat men voor zijn leven vreest. Het derde was geheel bewusteloos, maar is nu hestellende. Van den molen werden de roeden tot splinters geslagen. Er ontstond geen brand. Vrijdagavond sloeg de bliksem in de openbare lagere school te Dedemsvaart, wijk F, scheurde het plafond van een der lokalen, en wierp een paar dek sels van zinkputjjs, die het water uit de geleidings buizen opvangen, eenige meter ver weg, doch veroor zaakte overigens geen schade. In het Westland werd nabij Poeldijk een pia*d dat in de weide liep door den bliksem ge? rollen en gedood.

Goessche Courant | 1890 | | pagina 1