FEUILLETON. Door vreemden wil beheerscht. Mocht men meenen dat Spanje en Turkije de •enige landen in Europa zijn, waar de salarissen aan de ambtenaren niet worden uitbetaald, ook in Neder land doet zich dit geval voor, namelijk in de Drentsche gemeente Vries, waar de gemeenteambtenaren nog steeds wachten op hun driemaandelijksch traktement. Een aannemer, aan wien de gemeente tot nog toe de 4000 ni«t uitkeerde voor het bouwen eener school, h««ft thans op eenige gemeente-eigendommen beslag gelegd. Om gedroogde erwten den smaak van nieuwe te geven, begiet men ze met koud water en laat ze hierin een nacht weeken, giet de» morgens het water er af, en plaatst de vochtige erwten toegedekt op eene vrij warme plaats. Na tweemaal 24 uren beginnen zij te ontkiemen en in dezen toestand moeten zij worden gekookt. Zij smaken dan niet alleen zoet, maar koken ook gemakkelijk week. Een beer, die te Amsterdam in het circus Carré vertoond werd, heeft Dinsdagavond na de voorstelling zijn baas zoodanig in het been gebeten, dat de man Woensdag met het gezelschap de reis naar 's-Bosch niet kon mee maken. Door de politie te Delft is in beslag genomen een valsch kwartje, met bet borstbeeld van Koning Willem III en het jaartal 1889. Het volgende voorval moet plaats gehad hebben bij gelegenheid eener onlangs hier te lande gehouden fancy-fair. Een eenigszins slordig gekleed landedelman, die om zijn gierigheid bekend is, wandelde langs de tafeltjes der verkoopsters. Hij betaste alle tentoonge stelde zaken, zonder nochtans geneigd te zijn aan de liefdadigheid een offer te brengen. Een der dames, bij wier uitstalling hij reeds eenige minuten had door gebracht, vroeg hem Wil mijnheer niet een por tefeuille koopen Dank u, ik heb er geen noodig, was het antwoord. Een mooi potlood? Dank u, ik schrijf niet. Misschien een kleine bonbonnière Dank u, ik snoep nooit. Een weinig teleurgesteld zei de gnitige verkoopster: ik zou u nog wel een stuk zeep aanbieden, maar ik ben bang dat u zoudt zeggen dank u, ik wascb me nooit. De heer af, maar het kleine samenspraakje was spoedig bekend en het tafeltje der aardige koopvrouw was het eerst van allen uit verkocht. Nabij Goeree is een matroos van de sleepboot Zieriksee in zee gevallen eo verdronken. Hij zou juist Woensdag bruidegom geworden zijn. Men schrijft nit Hoofdplaat aan de Ter-Neuz. Ct. Hoe zegenrijk bet bewind onzer werbstakende raads leden geweest is blijkt het duidelijkst in de fiaanciën. Geen brandende lantaarns, geen lantaarnopsteker, geen vuilnisman, geen steenkolen en desalniettemin een aanslagbiljet van hoofdelijken omslag over 1889, dit jaar nog te volgen door een dergelijk papiertje voor het dienstjaar '90. Het vorige jaar werd niets ver richt, ook geen hoofdgeld geiad, zelfs geen belasting biljetten uitgereikt. Hoe plezierig de belastingbetalers zich gestemd ge voelen, zal men licht kunnen vatten uit de inzage van biljet no. 1, a hooger in bedrag dan vorige jaren. Hat ontvangerskantoor voelt den tegenzin door weinig bezoek. Menig ingezetene gelooft, of hoopt, onverplicht te zijn tot betaling voor een jaar, waarin de readsleden geen kohier enz. wilden opmaken. Velen nemen ongevraagd uitstel van betaling. De jongeling T. V., werkzaam bij een landbouwer te Papendrccht, zou Maandag als naar gewoonte met zijne roeiboot, geladen met vaatjes melk, over de Maas naar de boterfabriek aan het Willigenbosch gaan. Hij werd door eene stoomboot op sleeptouw genomen, maar ongeveer bij den mond der Kalkhaven gekomen zijnde, maakte men eersklaps het touw los, zoodat V.'s roeiboot een oogenblik onbestuurd voort- schoot. Vóór de jongeling gelegenheid had de riemen uit 1) Uit het Duitsch van Oskar Meding (Gregor Samarow). Eerste Hoofdstuk. Een heerlijke voorjaarsnacht was nedergedaald op de in de Middellandsche Zee vooruitspringende rots, waarop de hoofdstad van het kleine vorstendom Monaco, waar het geslacht Grimaldi regeert, is gebouwd. De aterreu schitterden aau den donkereu hemel eu de volle maan steeg als een gouden schijf boven de toppen der statige pijnboomen en cypressen, die, in afwisse ling met overoude aloëplanten en reusachtige cactus sen, de parken tooiden van den aanleg op de terrassen der rots. Een zeer elegant gezelschap, bestaande uit leden der aristocratie en der demi-monde uit verschillende landen, bewoog zich langs de paden van het terras. Men zag er oude en jonge mannen en vrouwen, die volop van het leven genoten, gekleed iu de rijkste en meest smaakvolle toiletten, die de eerste ateliers van Parijs en Londen weten te leverenen die schitterende ge parfumeerde wereld ging daar lachend en onbezorgd en vroolijk pratend in schier alle talen van Europa op en neder, nu eens langs den oever, dan weder in kleine groepjes in de scha luw der laneD, waarin de stralen der maan slechts op enkele plaatsen, en dan ■og maar even, door het donkere, geurige lover der boomen konden doordringen. Schitterend licht stroomde daarentegen door de ven sters en de glazen deuren van het casino over het ■choone in het duister liggende landschap. De prach tige zalen van het overal beroemde brandpunt des vermaaks van de naar Monaco trekkende reizigers blonken door de overal aangebrachte schitterende kleu ren en het rijke verguld, waarin de prachtige schilde rijen waren gevat. Opwekkende muziek klonk uit de danszalen, de eetzalen waren bezwangerd met den geur te brengen, kwam zijn vaartuig dan ook vlak voor de in tegenovergestelde richting aanstoomende schroef stoomboot Oscar II, welke hem letterlijk overvoer. De roeiboot met al wat daarin was ging geheel onder de kiel der Oscar door, maar weer boven gekomen zijnde wist V. een der achterstaDgen nabij de schroef te grijpen, terwijl de bemanning der schroefboot hem onmiddellijk een haak toestak. Op die wijze wist hij het hoofd boven water te houden, totdat een met zijne roeiboot in de nabijheid zijnd Zwijndrechtsch tuinder hem redde. Hij heeft niet het minste letsel bekomen en kon zich eenige uren later weer aan het werk begeven. Yan de 34 te water geraakte vaatj;s werd slechts de helft teruggevonden, terwijl van de overige de inhoud verloren ging. Naar men weet, zegt de Zoc., is de resident van Ternate, Bansbach, onlangs naar Tidore geweest om «en verzoening tot stand te brengen tusschen den sultan van Tidore en den sultan van Ternate, tusschen wie reeds lang een veete bestond. De resident slaagde hierin naar wensch en dezer dagen bracht de sultan van Tidore een bezoek aan dien van Ternate, ten bewijze der verbeterde verstandhouding, bij welke gelegenheid de sultan van Ternate een luisterrijk diner gaf. Yolgens een te Samarang ontvangen particulier schrijven, moet de kroonprins van Ternate, oudste zoon van den sultan, den dag na het diner plotseling zijn overleden. Dat dit ongeval op de bijgeloovige be volking van Ternate een voor den sultan van Tidore ongunstigen indruk heeft gemaakt, is licht te begrijpen. De Vo8s. Zeit. vertelt, dat Keizer Wilhelm op het feestmaal bij het sluiten der zittingen van den Staatsraad een der gasten vroeg, hoe deze over de socialistenwet dacht. De gast antwoordde, dat hij die wet in hooge mate nadeelig achtte omdat zij de ar beiders verbitterde en het aantal sociaal democraten vermeerderde. Indien het hem veroorloofd was «en raad te geven, dan zou hij wenschen, dat men de socialistenwet op 30 September liet ailoopen, zonder er een woord meer over te verspillen. »Dat ia mijne meening ook," zou de Keizer daarop geantwoord hebben. Dezer dagen werd te Parijs een jonge bedelaar op krukken, die er allerellendigst uitzag, opgebracht, bij wien eene som van 1500 fres. gevonden werd, welke hij pas van eene Bank had opgevraagd. Ta zijnen huize trof men, verborgen in een stroomatras, nog aan een effect van 1000 frc. en 12000 fres. aan spoorwegobligatiën. Ook de vader van den bemiddelden bedelknaap (die zeer goed ter been bleek te zijn en bij zijne inhechtenisneming een kruk op den rug vaD een der agenten stuksloeg) is gevangen genomen. Deze heer, een vermogen bezittende van 27000 fres., genoot onderstand \aa verschillende vereenigingen van weldadigheid. Em vroegere kellner te Amsterdam, maar die nu zelf baas is in eene inrichting te Brussel zou ver leden week trouwen. Alles was klaarHollandsche familieleden en kennissan waren overgekomen, de maal tijd, de rijtuigen, de bloemruikers enr. besteld. Men wachtte nu maar op het bruidje om naar het stadhuis te gaan, toen er een laconiek telegrammetje kwam met de woorden »Niet op mij wachten, ben er van door met een ander. Adieu, Adèle." Het gezicht der gasten laat zich denkengelukkig was onze »Jan" een filosoof. Hij koos de wijste partij en in gezelschap van zijn invités togen zij naar de bruiloftszaal en deden den maaltijd eer aan. Zijn ingenomenheid met den huwelijksstaat is wel eenigszins verminderd. Maandag vond men in de Friedrichsstrasza te Berlijn een danseres van den koninklijken schouwburg dood op haar bed liggen. Een geneeskundig onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat haar dood moet toegeschreven worden aan het te sterk rijgen van het corset. Een waarschuwing voor andere dames, die een zwak hebben voor dunne middeltjes. der voortbrengsden van eene tot d<n hoog6ten trap van volmaaktheid gestegen kookkunst en iedere leeftijd vond hier de gelegenheid voor het meest verlokkende genot van een snelvlietend leveD. In de met schier drukkende pracht vers:erde groote speelzaal heerschte eene diepe stilte, terwijl donkere kappen stroomen lichts op de groote groene tafel wierp, waarover de roulette giog. Op een verhoogde zitplaats troonde de croupier, die onvermoeid de ballen op hun weg om het rad der fortuin deed rollen; de overige beambten der bank, in keurige kleedij ge stoken, waren steeds gereed ora met de lange haken de verloren inzetten naar zich toe te halen of het gewonnen geld uit te betalen. Om de tafel heen zag men heeren en dames van allerlei leeftijd en allerlei landaard, dames uit de eerste standen en uit de demi-monde in even schitterende toiletten en even ijverig bezig met hare goudstukken op de nommers van de tafel of de velden met de roode en zwarte kleuren te zetten. Hier speelde eene oude Russische dame, schitterend van de juweelen, met rollen gouds, die een achter haar staande bediende baar uit eene cassette toereikte, hevige verwenschingen en zelfs be- leedigingen en bedreigingen uitende als zij verloor, maar toch altijd weder opnieuw met rollen gouds het spel voortzettende. Gindar wierp een Engelschman met de onverschilligheid van een volmaakt gentleman een banknoot van duizend pond op het kleed, terwijl de blondlokkige dame, die hem vergezelde, wel aDgstig, maar toch aangetrokken" door de bekoring van het spel, het rollende balletje met de oogen volgde. B jaarde heeren teekenden met fijne naaldjes ijverig op kleine kaarten de kleuren eu nummers aan, die gewonnen hadden, teneinde daarnaar hunne bereke ningen te maken, die echter altijd bleken onbetrouw baar te zijn, want ieder goudstuk, dat zij inzetten, viel onherroepelijk aan de bank ten deel. En eindelijk zaten daar in het spel verdiept, met strakke blikken en bevende handen, terwijl het angstzweet op hun voorhoofd parelde, de spelers, die niet een inzet waagdon uit aardigheid of om zich te vermaken, maar die waren overgeleverd aan de macht van den goudduivel en die het eene oogenblik groote stapels goud zich zageu ophoo- pan, om ze het volgende oogenblik weder te verliezen. Bij Staunton, in Virginië, is Maandagochtend een slaapwagen van het spoor geraakt, omgevallen en van een steilte afgestort. In dezen wagen bevonden zich al de voornaamste leden van een operagezelschap. Louis Harrison, «en van de bekendste tooneelspelers der Vereenigde Staten, brak beide armen en men vreesde voor zijn leven. Mej. Myrtle Knox, de prima donna, kwam om en verscheidene anderen werden ernstig gekwetst. Zestien jonge meisjes, behoorende tot voorname familiën, zijn Zondagnacht uit een klooster-kostschool te Venetië ontvlucht. Daar er geen gondel bij de hand was, waadden zij door de laguna. Haar spoor is nog niet teruggevonden. Zooals men weet, of ook niet weet, is het in Engeland gewoonte, dat door een persoon, in een openbare of gesloten vergadering een onderwerp of nieuw voorstel aan de orde wordt gesteld en dat e6n tweede dit ondersteunt. Nu gebeurde het, dat de voorzitter van eene ver- eeniging (de naam doet er niets toe) in Nieuw-Zeeland de vergaderingen weinig belangrijk vond en er de voorkeur aan gaf om niet te verschijnen. Zijn gedurig wegblijven wekte ontevredenheid en een der leden stelde voor de censuur op hem toe te passen, welk voorstel volgens gebruik door een tweede werd onder steund, en algemeen werd aangenomen. Nauwlijks vernam de geachte voorzitter, een sterke beestenkoopman, dit besluit, of hij riep eene vergadering bijeen en na de gebruikelijke opening sprak hij »\Vie onder u heeft voorgesteld de censuur op mij toe te passen »Ik," antwoordde de voorsteller niet zonder aar zeling. »Aha!" en een magistrale vuistslag daalde op den voorsteller neder, zoodat die naast zijne zetel nederviel. »Wie heeft het voorstel ondersteund?" vervolgde de ijzersterke voorzitter kalm. Niemand deed natuurlijk een mond opende vraag werd herhaald, dezelfde stilte bleef heerschen. Heeft niemand het voorstel ondersteund hernam de ossenkooper koelbloedig dan is da maatregel onwettig en het besluit van nul en geeoer waarde. Hij scheurde het blad, waarop het besluit genotu leerd was, uit het boek en de vergadering liep verder rustig af. (Sport.) In de fabriek-Deiss, te Ranspach, staakten ver leden week de werklieden voor 5 minuten den arbeid. De patroon, die namelijk gemerkt had, dat er iets onder de werklieden broeide, hield zelf de machine stil en vroeg den werklieden, wat zij wilden. Een werkdag van elf in plaats van twaalf uur, was het antwoord. Toegestaan, de machine zette zich weder in beweging en allen hervatten het werk, alsof er niets was voorgevallen. De fabriek te Elizabeth, New-Jersey, waar de welbekende Singer-naaimachines vervaardigd worden, is geheel verbrand Drieduitend werklieden zijn nu zonder verdiensten. De schade bedraagt meer dan twee millioen dollars. De vennootschap heeft reeds een contract gosloten voor den herbouw in twee maanden tijds. Door de domheid van eenige boeren heeft te Gladbach een treurig ongeluk plaats gehad. De lucht ballon ïStolwerk", die te Keulen was opgestegen en een inhoud van 900 kub. M. had, daalde nabij eerst- geno°mda plaats neer, na met een sneeuwstorm eu andere avonturen te kampen te hebben gehad. Drie personen, waaronder eene dame, hadden de reis met den ballon medegemaakt. Toen de ballon was neder gedaald, verzocht de kapitein te vergeefs de boeren om hun pijpen uit te dooven. Een van hen stak zelfs een lucifer aan, waardoor het gas, dat uit den ballon werd gedreven, in brand geraakte, wat een hevige ontploffing tengevolge had. In scherpe tegenstelling met deze door hartstocht verwrongen gezichten was het koude, waskleurige gelaat van den croupier, die, zonder een spier te ver trekken of zijne half gesloten oogen op te slaan, met volmaakte onverschilligheid duizenden gouds'ukken op s'reek of even zoovele met een kunstigen worp aan de winners toewierp. Tegenover den croupier, die de roulette draaide en wiens bleek gelaat baast doorzichtig scheen, terwijl zijne handen bij het werpen der ballen een weinig beefden, stond een groote, slankgebouwde man van ongeveer veertig jaar in onberispelijk toilet; zijn ge laatskleur had de lichtgele tint van de zuidelijke volkenkort geknipt ravenzwart haar omlijstte het breede, bijna vierhoekige voorhoofd, zware wenkbrau wen, die boven den neus samen liepen, overschaduwden de diepliggende oogen, waarvan de donkere pupillen zich scherp afteekenden tegen het hun omringende parelmoerkleurige wit. De blik dier oogen, die meestal achter de zware wimpers half verscholen waren, scheen gewoonlijk onverschillig over alle voorwerpen hoen te glijden, zonder aan iets bepaald blijven hangen. Doch wanneer die blik zich strak op eenig voorwerp vestigde, vernauwden zich de pupillen, zooals dit het geval is bij een roofdier, dat zijn prooi door de verblindende stralen zijner oogen verlamt, vóór het deze bespringt. De fijngevormda mond van dezen man was door een kleinen zwarten baard omgeven zijn gelaatstrekken waren zeer regelmatig, ja men zou ze schoon hebben kunnen noemeD, indien niet de koude onverschilligheid van dit geelbleeke gelaat een bijna angstigen indiuk had teweeggebracht. Hij speelde niet, hij beschouwde alleen de spelers om zich heen en af en toe kwam er een trek van verachtelijk medelijden om zijn mond. Maar indien de spelers minder iu hun spel verdiept waren geweest, dan hadden ze wellicht opgemerkt, dak deze bleeke, onbewegelijke man, op het oogenblik, waarin het »rien ne va plus" weer klonk, met zijne verwijde pupillen denj croupier strak aanstaarde en dat dan de hand, die den bal in beweging bracht, als door een electrischen schok trilde. Aan de overzijde van de tafel zat een jonge, blonde man van ongeveer dertig jaar, eveneens zeer elegant gekleed, hoewel zijn toilet in wanorde waa geraakt Verscheidene personen, die den aëronaut hadden willen helpen, bekwamen ernstige verwondingen. In de Keizersstraat te Frankfort aan de Main heerschte Woensdagmorgen geweldige opschudding, door een zeer ongewoon schouwspel. Drie heeren, keurig gekleed met zwarte rokken, hooge hoeden, witte dassen en handschoenen, droegen twee groote koffers van het Centraal Spoorwegstation naar een logement, in de nabijheid van den schouwburg, waar zij met luid hoezee werden ontvangen, Het gold een weddenschap van driehonderd gulden, die ten bate van de armenkas gewonnen werd. Boven dien moest de verliezer met twaalf flesschen champagne over de brug komen, die door de weddende partijen smakelijk werden opgedronken. Buitenlandse!) Overzicht. In de op 15 Mei a. s. te openen internationale telegraaf-conferentie zal dr. Stephan, de Duitsche Mi nister van Posterijen, een voorstel doen, dat, als het aan genomen wordt, de internationale gemeenschap met de telegraaf zal vereenvoudigen, versnellen en goedkooper maken. Het voorstel is het denkbeeld, dat aan de wereldpoBtvereeniging ten grondslag ligt, ook op de telegrafen van toepassing te maken. De tijd is, volgens den Minister, gekomen om in het tegenwoordige stelsel eene grondige verandering te brengen. Elke admini stratie zal, volgens zijn voorstel, hare eigene telegraaf- inkomsten behouden en slechts aan het transiet-land 60 centimes per bericht uitkeeren. Bovendien zal men een uniform internationaal tarief van 121/2 en 45 centimes per woord, naar gelang van omstandigheden, verkrijgen. De Belgische Minister van Landbouw en Handel, Da Bruijn, heeft de delegatie ontvangen, die hem kwam spreken over de plannen ter verbinding van Brussel met de zee. De Minister ei kende, dat deze in het belang des lands zou zijn, maar oordeelde, dat de stad haar behoorde tot staud te brecgeu, behoudens eene Rijkstoelsge van een vierde der kosten voor de kanaalwerken. De burgemeester Buis, die deel uitmaakt van de dehgatie, 's Ministers erkentenis van het algemeen belang bij de zaak van groote bs- teekenis achtende, vond toch de beloofde toelege on voldoende, temeer omdat het land, zeide hij, zich veel grooter offers getroost had voor Gent en Ant werpen en nog zou getroosten voor Brugge. Hierop volgde eene nadere gedachtenwisseling, waarbij de Minister te kennen gaf, dat hij, als hij van de nood zakelijkheid overtuigd werd, tot meer bereid zou ge vonden worden. Laatste en teleyraphlsche berichten. A. s. Zondagnamiddag zal ds. Warnsinck te Kloetinge zijn afscheid prediken. Bii die gelegenheid zal het geheel gerestaureerde orgel worden ingewijd door dhr. J. Kooiman van Goes. Ierseke. OESTERBEURS. Verkocht: zaaioesters van 6 centimeters ad 9.50 en afsteeksel ad 1.35 en ƒ1.40. 's-Gravenliage. EERSTE KAMER. Zonder stemming is aangenomen het hoofdstuk Koloniën, na een uit voerig debat over de beteekenis der afstemming van de begrooting van dhr. Keuchenius. De minister ont kende dat partijbelang bij de oplossing van de crisis had gegolden. De Kamer is op reces gescheiden. 's-Bravenhage. TWEEDE KAMER. Aangenomen is met 40 tegen 38 stemmen hot door de Regeering nader gewijzigd ontwerp tot indiensthouden van 7 lichtingen land- en 5 lichtiDgen zeemilitie. Zij verwierp een amendement Schaepman-Haffmans om voor laud en zeemilitie 6 en 5 lichtingen in dienst te houden. Mede is aangenomen de pensioenregeling der daggelders van de militaire werkplaatsen en daarna is de Kamer op reces uiteengegaan. door de heftige bewegingen, die hij in het vuur van zijn spel maakte. Zijn blond haar hing verward over zijn voorhoofd, zijne blauwe oogen volgden in angstige spanning den loop der ballen, zijn schoon en aristo cratisch gelaat was verwelkt en ingevallen en op zijn wangen vertoonde zich die sterke blos, die alleen door hevige zenuwprikkeling kan te voorschijn geroe pen worden. Hij had eenige belangrijke inzetten verloren. Het stapeltje twintigfrancstukken, dat naast hem lag, werd al kleiner en kleiner. Afentoe won hij weder eens wat, maar telkens keerde zijne winst naar de bank terug. Eindelijk zette hij zijn laatste goudstuk en ver loor het evenals zoovele voorgaanden. Met een onbe- schrijfelijken blik keek hij zijn laatsten inzet na, toen de croupier het onverschillig met zoovele anderen voor de bank tot zich namhij streek met zijn baptisten zakdoek laogs het voorhoofd, waarop het angstzweet in dikke druppels parelde, stond daarna met een diepen zucht op en verliet met het hoofd op de borst de speelzaal. De persoon, die tegenover den croupier stond, had juist dezen speler bijzonder scherp gadegeslagen. Toen deze opstond, verliet ook hij zijne plaats en volgde hem op een afstand. De jonge blonde man, die zoo ongelukkig bij het spel was geweest, liep naar buiten op het terras, maar hij scheen geen oog te hebben voor de donkere pijn boomen en de cypressen of voor de in het maanlicht schitterende zee, evenmin als voor de lachende en pratende menigte, die zich op het terras heen en weder bewoog. Hij liep langzaam naar eene eenzame plaats onder de hooge pijnboomen op een vooruitstekend gedeelte van de rots en viel daar op e*n steenen bank neder met het hoofd in de hand, terwijl hij een diepen zucht slaakte eu zijne lippen op schorren toon onsamenhan gende woorden prevelden. Bij het hooren van lichte voetstappen op het kiezelzand hief hij het hoofd op. De man, die hem uit de speelzaal gevolgd was, trad uit het maanlicht in de schaduw, groette beleefd en zette zich aan de andere zijde van de bank neder. (Wordt vervolgd)

Goessche Courant | 1890 | | pagina 2