1890. N°. 55. Zaterdag 10 77"* jaargang. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en "Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75» Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Adve.rtentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 5 regels 50 cent, elke regel meer 10 ©ent» Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald 80 et» Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. GOES, 9 Mei 1890. Tot directeur der stedelijke gasfabriek te Zaandam is met ingang van Aug. a. s. benoemd de heer G. J. W o Iters, directeur der gasfabriek te Goes, mat 12 stemmen. De heer Heuvelink bekwam 2 stemmeD. In ons vorig nommer deelden wij mede, dat de Belgische regeeiing een wetsontwerp had inge diend, houdende strafbepalingen tegen het misbruiken van het hypnotisme voor bedriegelijke doeleinden. In verband daarmede vestigen wij de aandacht onzer lezers op het feuilleton, waarmede wij in dit nommer een aanvang maken en waarin het noodzakelijke van dergelijke strafbepalingen in het licht wordt gesteld. Jhr. mr. A. J. Van Citters, gezantschaps secretaris in algemeenen dienst, die gedurende eenige maanden tijdelijk bij de NederlandscheVgatie te Berlijn werkzaam was, is wederom aan het Kabinet van den minister van buitenlandsche zaken toegevoegd. Bij het te 's-Hage gehouden examen voor com mies-verificateur is o. a. geslaagd de heer C. Geluk rijks-ambtenaar, thans te Rozendaal. De onthulling van het monument voor Jacob H o b e i n heeft gisteren te Vlissingen overeenkomstig het medegedeelde programma plaats gehad, onder be gunstiging van heerlijk lenteweer. Te 2 uren kwam de stoet op de begraafplaats. De vice-admiraal Geerling sprak over het totstand komen van het monument en richtte het woord tot de familieleden, dm gemeenteraad, den burgmeester, enz. Er werden kransen op het monument gelegd van wege de gemeente Vlissingen, de vereeniging »Van Speijk" en de vereeniging voor Indische oud-strijders. Het woord werd nog gevoerd door de heeren Gers- hagen voor de vereeniging Admiraal de Ruij'er"; Leeuwendaal voor de Indische oud-strijdersBos voor de vereeniging »Van Speijk"; een lid d«r Militaire Willemsorde Reedijk voor de vereeniging »Eereteeken voor krijgsverrichtingen", en ten slotte door een der familieleden. (N. R. Ct.) Naar de IV. R. Ct. verneemt, zal er een telegraaf- kabd gelegd worden tusschen Vlissingen en Breskens, beginnende bij het Foit de Nol te Vlissingen en ein digende te Nieuwesluis, waardoor met het 4e en 5e district van Zeeland eene tweeledige telographische verbinding wordt gevormd, nl. de bestaande kabel WemeldingeWalsoorde en de geprojecteerde kabel VlissiDgenBreskens. In het ontwerp der nieuwe postwet worden alle bestaande wetten omtrent dezen tak van dienst samengevat. De wijzigingen betref!*n o. a. het port van dag- en weekbladen, waarvoor nu een halve cent wordt bepaald voor 35 gram en bij hooger gewicht 1 cent per 100 gram. De heffing van dit port kan ook bij abonnement geschieden op de wijze door de Regeering te bepaleD. De bepaling van het maximum-gewicht is niet meer in de wet opgenomen en vervallen is ook de bepaling, dat bij de berekening van het port der ontoereikend gefrankeerde brieven de breuken van 5 cents tot het volle bedrag van 5 cents worden aangevuld. Het port der gedrukte stukken is gebracht op 1 cent per 25 gr., opklimmende met 1 cent voor 2550, 5075, 75100, 100150; voorts met opklimming van 2% cent voor het gewicht van 150250 250 500, 5U0750, 7501000 en voorts voor elk gewicht van 1000 gr. of gedeelte daarvan 2% cent. Het recht der gewone postwissels zal voor bedragen boven een nader te bepalen minimum worden verlaagd. Da post zal voortaan ook wisselbrieven, assignation en handelspapier kunnen invorderen. Een tweeledig recht zal daarvoor worden geheveneen vast recht van 5 cents voor elke waarde afzonderlijk en een op klimmend recht, gelijk aan dat der postwissels, voor het ingevorderde bedrag, ook voor quitantién dus 5 cents. In vei band met de voorgenomen afschaffing van de zoogenaamde emolumenten der postkantoren wordt de gelegenheid om zich door tusschenkomst der post t« abonneeren op een courant of tijdschrift en tot ge bruikmaking van het droit de boi'e bestendigd tegen een bepaald recht, nader vast te stellen. Voor het examen tot toelating als adelborst aan het Koninklijk Instituut voor de Marine te Wil lemsoord hebben zich 141 jongelieden aangegeven. Het getal opengestelde plaatsen bedraagt 30. Voor de 3 plaatsen van adelborst voor de mariniers zijn 34 j mgelieden aangegeven. Het moet in de bedoeling van de regeering liggen om ook bij ons leger strenge bepalingen tot het be perken van het duel tusschen officieren te ma ken. De M. v. O. heeft te dezer zake van hooge zijde een wenk gekregen. Staten-Generaal. EERSTE KAMER. Gisteren is aangenomen met 34 tegen 10 stemmen het voorstel-Reekers (opheffing van het verbod om te visschen met den wonderkuil in de Zuiderzee.) De Minister van Waterstaat verklaarde nog niet te hebben geadviseerd op de ontslagaanvraag van het college der zeevisscherij en het wenschelijk te achten, dat op het verzoek werd teruggekomen. Voorts werd aangenomen met 37 tegen 2 stemmen de wijziging der wet op de inkwartieringen, voor levering van paarden in oor logstijd. TWEEDE KAMER. In de gisteren gehouden zitting is afgedaan de pensioenregeling voor daggelders, na verwerping van een amendement-Saret, om na 20j»rigen diensttijd aan de op verzoek ontslagen werklieden op GOjarigen leeftijd een pensioen te verzekeren. Da eindstemmng werd aangehouden. De Kamer besloot de beantwoor ding der interpellatie-Guyofc, over de waarborgen voor staatseigendom (schepen) op in financiëele moeilijk heden verkeerende fabriek- en stoomwerktuigen to Amsterdam te verdagen, nadat de Minister van Marine verklaarde dat 's lands belang eene beantwoording ver bood. Op de interpellatie-Heldt over het onvoorzichtig optreden der politie tegenover de werkstakers te Hoo- geveen verdedigde de Minister van Justitie het kalm beleid der politie tegenover ruwe en slecht ter faam bekende personen. De Minister nam de volle verant woordelijkheid voor de houding der politio op zich. Op de vragen der heeren Glinderman en Lucasse verklaarde de Minister van Waterstaat, dat eene nieuwe telegraafkabel wordt gelegd ter verbinding met Zeeuwsch-Vlaanderen. De storing zal niet lang meer duren. De interpellatie-Kerkwijk over het gebeurde te Bassorah werd geschorst, totdat de Minister het rapport over het ingesteld onderzoek van den kom- mandant van de ïAtjeh" zal hebben ontvangen. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Door het provinciaal kerkbestuur van Zeeland zijn tot predikant toegelaten de heeren J. P. Van Melle, wonende to Bergen-op-Zoom, G. Timmer, wonende t3 Alkmaar en W. Stoel, allen theol. cand. te Groningen, en C. D. Moulijn, theol. cand. te Utrecht, wonende te Rotterdam. De heer Van Melle ontving toezegging van beroep naar Renswoude, Oudehaske en Oisterland, terwijl de heer Moulijn zich nog niet beroepbaar stelt. Beroepen te Katwijk aan Zee ds. C. Plug, te Oostkapelle; te Dreischor de heer H. R. Off'rhaus, cand. te Ulrum; te Oost-en West-Souburg ds. J. C. G. Gobins du Sart, te Benthuizer. De algemeene jaarvergadering van de Vereeni ging voor Christelijk Nationaal Schoolonderwijs zal op 29 Mei te Zwolle gehouden worden. O. a. zal behandeld worden het volgende voorstel van de holp- vereeniging Noord-BevelandDe hulpvereeniging van N.-Beveland van oordeel zijnde, dat ook op de school met den Bijbel het onderwijs geenszins boven het gevaar van doorvloeiing verheven is te achten, stelt voor, dat de hoofdcommissie, door tusschenkomst van de districtsraden, er bij de aangesloten schoolbestnren op aandringe, om nauwlettend toezicht te houden, dat het schoolonderwijs in de Bijbelsche geschiedenis op hun scholen gegeven wordt naar de meening des H. Geestes, opdat dit onderwijs steeds moge blijken in overeenstemming te zijn met hetgeen de gemeente des Hoeren door alle eeuwen heen, in eenigheid des geloofs, ten aanzien van de openbaring Gods in den Bijbel heeft beleden. Rilland-Bath. Da hear B., die zich vóór eonigan tijd bij het gemeentebestuur had beklaagd over het wegzenden van de school van zijn zoontje wegens het herbaalde malen niet maken van opgegeven strafwerk, maar door dat college in liet ongelijk was gesteld, had zich toen tot den Minister gewend, van wien thans eveneens een ongunstig antwoord is ontvangen. Landbouw en Veeteelt. Man verzoekt ons het onderstaande onder de aandacht onzer lezers te brengen: Hardkokende erwten. Volgens mededeelingen, die mij toekwamen zoowel uit het Oosten als uit het Westen der provincie Gro ningen lijn er ten vorige jare hier bijna geene goede erwten gewonnende meesten waron hardkokend. De vraag, die zich dus van zalf voordeed was: welke reden kan dit verschijnsel hebben. Er schijnt hieromtrent nog weinig bekend te zijn. Evenwel wor den er twee verschillende oorzaken voor aangegeven de eene wordt gezocht in het gebruikte zaad, de andere in den bodem. Wat de eerste betreft, men heeft waargenomen, dat uit hardkokende erwten gewoonlijk weer bard- kokende gewonnen worden. Slechts in weinige gevallen krijgt men er weder goed zachtkokende uit. Deze laatste soort daarentegen schijnt, onder bepaalde om standigheden bij de cultuur, licht in hardkokende over te gaan. Deze ongunstige verandering wordt door Ritt Ilausen voor een groot deel aan den bodem toegeschreven, waarop de erwten groeieD. Op sommige bodemsoorten veranderen in weinige jaren de zachtkokende in hard-, kokende. Deze geleerde gelooft, dat dit vooral op zulke grondsoorten plaats heeft, welke gebrek aan pboshorzuur hebben, of die een te grooten rijkdom aan kali en salpeterzuur bezitten. Kreusler kon, in verband hiermede, ook aaotoonen, dat de asch van hardkokende erwten minder phosphorzuur bevat dan die van zachtkokende. Ik heb reden te gelooven, dat de door boveDge- noemden geleerde uitgesproken meening juist is. Door tusschenkomst van den heer A. V. Ter Meulen te Blijham ontving ik een monster hard- en een monster zachtkokende erwten. Deze laatste bleken bij het koken wel zachter te zijn dan de anderen, maar geheel goed zachtkokend waren ze toch niet. Evenwel kon in de zachte een phosphorzuurgehalte der asch geconstateerd worden van 33.74 pet., in de harde daarentegen van slechts 28.4 pet., dus een verschil van rnim 5 pet. De heer Ter Meulen was zoo welwillend, mij op eene vraag daarnaar het volgende mede te deelen. De hard kokende erwten waren verbouwd op ouden kleigrond, dia zoo goed als nimmer wordt bemest. Ook op zand grond en gemengde zavelgronden, vooral wanDeer deze laatste niet met Dollartslijk zijn bemest, worden slechts bij uitzondoring zachtkokende erwten verbouwd. En eindelijk nog dit, dat de hardkokende ook uit zoo danige waren gewonneD. Dit sluit dus goed op het bovengemelde. Da oude kleigronden, die zeer weinig bemest worden, zijn waarschijnlijk in den loop der jaren arm aan phos- phorzuur geworden. Daar hardkokende erwten als voedsel voor den mensch minder aangenaam zijn, worden zij in vele gevallen als veevoeder aangewend. De vraag was daarom niet minder van gewicht, hoe het met hunne voedingswaarde gesteld is, vergeleken bij die der zachte. Voor zoover mij bekend, zijn hierover nog geene waarnemingen gedaan. Er werd dus begonnen met zoo wel de harde als de zachte erwten op de gewone wijze te analyseeren. Hieruit bleek, dat er enkel in bet ge halte aan ruw vezelstof een vrij groot verschil tus schen beide soorten bestond. De zachte toch bevatten daarvan 10.44 pet., de harde 14 52 pet., dus ruim 4 pet. meer. Nu zou dit verschil zeker nog veel aan zienlijker zijn geweest, indien de mij ten dienste staande zachte werkelijk geheel zacht geweest wareo. Want voor goede erwten wordt, gemiddeld genomen, een ruwvezelgehalte van 56 pet. aangegeven, wat dus met het hier voor harde gevondene 89 pet. zou verschillen. Men mag dus aannemen dat in harde erwten minder phosphorzuur en meer ruwvezelstof aanwezig is dan in zachte de eersten staan derhalve in voedingswaarde bij de laatsten achter. In beide soorten werden onge veer evenveel eiwitstoffen gevonden, nl. 22,5 pet. Het scheen van belang te onderzoeken, of deze wel in beide evengoed verteerbaar zijn. Proeven daaromtrent genomen volgens de methode van Stutzer met kunstmatig maag sap, gaven tot resultaat, dat er geen verschil in ver teerbaarheid van beider eiwitstoff -n bestaat. Er bleef slechts 1 pet. als onverteerbaar, zoowel bij de zachte als bij de harde terug. Eindelijk werd nog onderzocht of er verschil viel op te merken in gehalte aan niet eiwitachtige stikstofhoudende stollen, zoogenaamde amideachtige verbindingen, omdat aan deze eene belangrijk kleinere voedingswaarde dan aan de eigenlijke eiwitstoffen wordt toegeschreven. Oik de uitkomst van dit onderzoek leverde geen verschil op voor de twee soortenin beide word slechts zeer weinig van dergelijke verbindingen aangetroffen. Wat in de erwten zelve de oorzaak is van het hard zijn, waag ik niet te beslissen. Het hoogere gehalte aan ruwvezelstof doet vermoeden, dat hier eene sterkere ontwikkeling der celwanden in het spel is zonder twijfel ware het wenschelijk, dat hiernaar een microscopisch onderzoek werd ingesteld. Het is te hopen, dat er een volgend jaar (dit jaar is het waarschijnlijk te laat) op een der in de pro vincie aanwezige proefvelden, over den invloed van den bodem, bemesting en soort zaad op de qualiteit der erwten proeven zullen kunnen genomen worden. Intusschen ware het van groot belang indien zij, die over deze quaestie reeds ervaringen hebben opgedaan, die aan schrijver dezes wilden mededeelendaarmede zal alsdan zooveel mogelijk rekening gehouden word *n en bestaat er meer kans, dat de te nomen prooven tot oplossing dezer vragen zullen kunnen bijdragen. Groningen. A. F. HOLLEMAN. (N. G. Ct.) Rechtszaken. Kantongerecht te Goes. In de zitting van heden Vrijdag 9 Mei 1890 werden de navolgende personen veroordeeld wegensopenbare dronkenschap: J. Ote Goes, tot 3 b. s. 3 d. h., L. C., te Heinkenszand, tot i b. s. 1 d. h.het geen voldoende zorg dragen voor het onschadelijk houden van een onder zijne hoede staand gevaarlijk dier: B. v. H., te Hansweerd, tot ƒ3 b. s. 1 d. h.; het op een tot verkoop van waren bestemde plaats voorhanden hebben van een gewicht niet voorzien van het goedkeuringsmerkC. K., te Heinkenszand, tot 1 b. s. 1 d. h.het zonder recht beloopen van eens anders grond waartoe de toegang op blijkbare wijze verboden was: M. K., P. O. en C. R., te Wissekerke, ieder tot fi b. s. 1 d. h.; het als lid der brandweer te Goes niet tegenwoordig zijn bij eene oefening A. v. d. B. en F. S., beiden te Goes, ieder tot 1 b. s. 1 d. h.het overtreden van een algemeen voorschrift van politie, krachtens de gemeentewet in buitengewone omstandig heden door den burgemeester uitgevaardigd en afgekon digd A. E., J. G., J. W. v. A., M. P., I. B. De K., A. D., J. Z., P. v. d. W., J. v. L., B. H. De K., A G., J.L.D., J. Z. J. v. D., D. De L., M. P., J. M. v. d. P., C. Z. en M. P. Mz. allen te Ierseke, ieder tot 25 b. s. 5 d. h.J. K., J. S., M. SG. G L. S. en A. S. Fz. allen te Ierseke, ieder tot 10 b. s. 5 d. h. en A. S. te Ierseke, tot 3 b. s. 3 d. h. Allen tevens in de kosten. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Heden zijn veroordeeld A. K., 16 jen W. G., li j., beiden te Wissekerke, wegens aanranding der eerbaar heid, de le tot 7, de 2e tot 3 dagen gevangenisstraf. Vrijgesproken werden J. C., 23 j., te Goes, beklaagd van vernieling; L. G., 16 jE. J. S., 15 j., L. v. G., 16 j., D. d. R., 16 jA. M., 16 j., allen te Kolijnsplaat, en C. v. d. V., 13 j., en O. K., 14 j., beiden te Wisse kerke, beklaagd van aanranding der eerbaarheid. Gemengde Berichten. Wemeldinge. Het lijk van den voor een paar weken over boord gevallenen Wemeldinger D. M. is Maandag te Antwerpen opgevischt en, na door de weduwe, van hier derwaarts opgeroepen, voor dat van haren man te zijn herkend, aldaar Woensdag ter aarde besteld. Om te bepalen waar een lek in de gasleiding is, doet men het best, zoodra men de gaslucht ruikt, na te zien of al de gaskranen gesloten zijn en daarna ook den meter af te sluiten. Als men dan na verloop van een paar uren den meter weer openzet en de lichten aansteekt, zal bet licht, in welks nabijheid het lek is, met een blauwachtige vlam branden. De juiste plaats van het lek kan dan met een lucifer of kaars gevonden worden. Gas op zichzelf is niet ontplofbaarhet wordt ont plofbaar als het met lucht vermengd is in de ver houding tau 1 tot 15 deeien. Een lek in een gaspijp is reeds waar te nemen door een onaangenamen reuk als het in de lucht is n de verhouding van 1 op 3000. Zoodra het lek wordt waargenomen, moeten terstond alle vensters geopend worden en moet men de grootste zorg dragen, dat geen licht komt bij de plek, voordat men zekerheid heeft dat er geen gevaarlijke opeen- hooping van gas meer is. Zdbl Vele huisvrouwen verkeeren in de dwaling, dat een petroleum-lamp of kooktoestel minder olie zal verbranden, wanneer de pit lager gedraaid wordt. Ge woonlijk slagen zij er slechts in, een afschuwelijken reuk in bet vertrek te doen ontstaan. Zich werkelijk te overtuigen, dat het hoofddoel der bezuiniging be reikt is, daaraan wordt niet gedacht. Deed men dit, dan zou do uitslag slecht de verwachtiag bevredigen. Een deskundige betoogde onlangs in een technisch blad, dat de hoeveelheid gas, uit de petroleum door d« hitte der vlam ontwikkeld, tot de grootte dier vlam in geen verhouding staat. Het komt m dit geval uitsluitend op de verhitting van den bovenrand der pit aan en deze vermindert, door de pit lager te draaien, bijna niet. De gevolgen dezer averechtsche poging om te bezuinigen zqn daardoor geen noemenswaarde be sparing van olie, verontreiniging der kamerlucht met niet of slecht verbranden petroleumdamp en een door dringends, voor da gezondheid schadelijke reuk. Te Leeuwarden is voor eenigs dagen een scha renslijper dood in zijn bad gevonden, als waarschijnlijk gevolg van het misbruik vau sterken drank. Da vader, die in hetzelfde kwaad was vervallen, werd in het stadsziekenhuis opgenomen als lijdende aan delirium tremens. Daar is deze nu ook overleden. De toestand van vervuiling en verwaarloozing, waarin beide personen verkeerden, gast alle beschrijving te boven. De woning moest worden gereioigd en ontsmet. Beide slachtoffers van den sterken drank hebben verleden week een hunner laatste meubels, een spiegel, te gelde gemaakt, om mt de opbrengst hun dranklust te voldjta.

Goessche Courant | 1890 | | pagina 1