1890. N°. 54. Donderdag 8 Mei. Yacciiieereu of Hervaccineeren. GOESCH De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75, Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bijdeheeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 45 regels 50 cent, elke regel meer 10 eonta Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 48 regels a f 1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald 20 ct« Aanvragen om en vermelding van lieldegaven 5 cent per regel. De heer J. F. BAX, genees- en heelkundige dezer gemeente, zal te beginnen Zaterdag 10 Mei en volgende Zaterdagen telkens des middags te 1 uur precies, in het Gasthuis (ingang naast de vroegere meelfabriek) zitting houden tot het gratis De ingezetenen worden dringend uitgenoodigd om van de aangeboden gelegenheid gebruik te maken. Goes, den 7 Mei 1890. Burgemeester en Wethouders ran Goes, J. G. d W. HAMER De Secretaris, HARTMAN. GOES, 7 Mei 1890. Men verzoekt ons te vermelden, dat het 3a con cert van de afdeeling Goes der Maatschappij van Toon kunst alhier zal plaats hebben op Woensdag 14 Mei a. s. Zooals bereids uit de advertentie in ons vorig nommer bleek zal dan nu toch eerlang met den ver bouw van het huis op de hoek van de Groote Markt en de Lombardatraat alhier, dat tot post- en telegraaf kantoor wordt ingericht, een aanvaDg worden gemaakt. Voor zooverre het voor den publieken dienst zal zijn bestemd, kunnen wij omtrent de inr.chting van het gebouw de volgende mededeelingen verstrekken De deur komt in den rechterhoek van den voorgevel (aannemende, dat men met het gelaat naar het gebouw gekeerd op de Groote Markt staat). Links van de deur heeft men aan da voorzijde dan achtereenvolgens een wachtkamer voor het publiek met éen breed raam, een seiukamer met twee ramen, een telefoonvertrek met éen raam. la het verlengde van den ingang komt een portaal, dan eene ruimte, die Diet voor den pu blieken dienst is bestemd en daarachter het bestellers lokaal links daarvan het lokaal voor de postillons en postboden en weder links daarvan met éan raam io de Lombardstraat het kantoor van den directeur. Tusschen dit vertrek en de seinkamer zal het eigenlijke post kantoor (brieven- en pakketpostlokaal) met drie ramen in de Lorabardstraat komen. Achter het telefoon vertrek vindt men dan nog een kamer voor de batterijen met éen raam in genoemde straat. Aan de achterzijde links komen bergplaatsen voor de wagens en da brandstoffen. In de Lombardstraat komt nog een afzonderlijke ingang voor de ambtenaren, bestellers en bodenin dezelfde straat komt ook de brievenbus. Het gebouw zal in oud-hollandschen stijl worden opgetrokken en ongrtwijfeld een sieraad van onze stad worden. Door de afJealing «Noord-Beveland" der Maat schappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland is besloten bet volgende jaar op dat eiland een landbouwtentoonstelling te houden. De gemeente waar zal later uitgemaakt worden. Persoonlijke dienstplichtl De heer Haffmans verklaart in zijn Katholiek Ven- loosch Weekblad de redeneD, waarom de Katholieken zich verzetten tegen de invoering van den persoonlijken dienstplicht, o. a. als volgt In den laatsten tijd is de vraag opgeworpenwaarom zijn toch de Katholiekon in ons land zoo vierkant tegen afschaffing van de plaatsvervanging, terwijl libe ralen en anti-revolutionairen zich daarom weinig schij nen te bekreunen? Het ligt voor de hand, dit toe te schrijven aan de vrees voor een mogelijke opneming in het leger van onze aanstaande priesters. Zonder twijfel is dit een reden. Maar er zijn nog zooveel andere redenen, die tegen de afschaffing pleiten, dat het niet aangaat te zeggen: Dit of dat is de reden, die de Roomschen beweegt. »Bovendieü, wat doet het er toe, waarom de Ka tholieken tegen persoonlijken dienstplicht zijn Het alles afdoende feit is, dat zij er tegen zijn. Waarom gaat niemand aan. Afschaffing der plaatsvervanging is zoo goed als overlevering aan bet militairisme, aan Pruisificatie. Ziedaar de hoofdreden, waarom de Katholieken er tegen zijn. Zij willen vrije Nederlanders blijven". Ons dunkt, dat na die duidelijke uiteenzetting alleen nog deze vraag te beantwoorden blijft: Waarom zijn toch de Katholieken in onB land zoo vierkant tegen afschaffing van de plaatsvervanging?" Morgen zal op da algemeene begraafplaats te Ylissingen onthuld worden het gedenkteeken op het graf van wijlen J. H o b e i n. Bij deze plechtigheid zullen eenige hooggeplaatste marine-autoriteiten tegenwoordig zijn. Ta 1 uur 's middags stelt zich voor het stadhuis een stoet te zamen, bestaande uit leden van het ma rine-, infanterie- en schutterij korps, iVlissingsch Man nenkoor", de laden van het Nederlandsch en die van het Belgisch loodswezen, benevens deputatiën van on derscheidene vereenigingen. Tijdens de onthulling zal »Viissingsch Mannenkoor" Op het Kerkhof en Bij de Groeve van De Vlicgh ten gehoore brengen. Het lid van de Eerste Kamer, da heer H u y d e- coper Van Maarsseveen, is ernstig ongesteld. Het Hbl. brengt, naar aanleiding van het regee- ringsantwoord op bet voorloopig verslag over het wets ontwerp tot aanwijzing van do hooge en gewichtige betrekkingen, welker bekleeders benoembaar zijn tot lid van de Eerste Kamer, in herinnering, dat bij de grondwetsherziening de heer De Savornin Lohman zich er tegen verzet heeft, dat de regeering naast de hoogst aangeslagenen enkel ambtenaren verkiesbaar wilde maken. Men had derhalve van den heer Lohman, nu hij onlangs werd geroepen aan het hoofd van het departement van binnenl. zaken, mogen verwachten, dat voor zooveel van hem afhing, de keus van leden der Eerste Kamtr behalve de hoogst aangeslagenen, niet schier uitsluitend op ambtenaren behoefde te vallen. Het tegendeel is echter geschied. Terwijl in het voorloopig verslag der Tweede Kamer de be denking was geopperd, dat aan de volkskeus te weinig invloed was gelaten, reageert de minister in sommige opzichten nog tegen het ontwerp van zijn voorganger, waartegen die bedenkiüg was gericht. Hij schrapt niet alleen alle door de volkskeus aangewezen ver tegenwoordigers van handel en nijverheid van de lijst, maar ook die welke van regeeringswege worden aan gewezen. De president der NederlaDdscbe Bank zal als zoodanig niet benoembaar zijn, wat de minister Mackay wel had voorgesteld, (maar met voorbijgaan van den president der Javasche bank) doch de voor zitter van het Munteollege wel. De voorzitter van het college der Zaevisscherijen zeker wel een aan zienlijke betrekking waarbij een gawichtig volksbelang is betrokken wordt door den minister Lohman mede ter zijde gesteld. Wellicht omdat men het ge- heele college wil opheffan Het gewijzigd ontwerp is, dankt het Hbl., geen ge lukkig ontwerp. Niet gelukkig voor den minister, die zonder eenige goede redenen zijn gevoelen van 4887 loslaat, en vooral niet gelukkig voor het land, welks groote belangen er niet in zijn behartigd. De Minister van Oorlog heeft den wensch te kennen gegeven, om de landbouwtentoonstellingen in ons land te bezigen, teneinde de eischen, aan het militaire paard gesteld, te leeren kennen. De Minister is genegen bij die gelegenheden een compleet aangespannen stuk met 6 paarden ter bezichtiging te stellen. De ontvangst in het vaderland van den fuse lier B u ij sdie op Atjeh een zoo treffend bewijs heeft gegeven van trouw aan zijn Koning en Vader land, moed in den strijd en liefde voor zijn superieuren, waarvan we in ons vorig no. melding maakten, heeft Zondag geheel volgens het voorgenomen plan plaats Om éen uur was aan de Handelskade te Amsterdam een talrijke menigte verzameld, om getuige te zijn van de aankomst der uit Indië teruggekeerde militairen, onder wie men in Buijs een held in den volsten zin des woords zon begroeten. Toen het stoombootje met de Indische krijgers naderde vermengden zich met de tonen van het ge liefde volkslied de hoera's door duizenden aangeheven. Buijs stapte aan wal. Bij het aanschouwen van de schier tengere en niet groote gestalte kon men niet aan buitengewone lichaamskrachten denkeu, die het individu somtijds moed geven, maar uit dat flinke oog en die ferme houding spreekt een vastberadenheid, die indruk maakte. De generaal-majoor Den Beer Poortugael, bevel hebber der ie militaire afdeeling, sprak den dapperen fuselier in diepgevoelde bewoordingen toe en hechtte hem daarna het ridderkruis, de hoogste illusie van iederen militair, op de borst. Terwijl het vieve de Koning!" vhoera" en de fanfares klonken, volgde toen een aandoenlijk oogenblikde moeder van Buijs, want beide zijne ouders waren bij de plechtigheid tegenwoordig, omhelsde met tranen in de oogen haren zood, op wiens bezit zij terecht trotsch mag zijn. Dit tooneel maakte op de omstanders een diepen indruk en menige snorbaard begreep, wat die moeder io dit verbeven oogenblik moest gevoelen. Daarna sprak de kolonel der mariniers den nieuwen ridder toe, wien vervolgens door de aanwezige ridders de broederhand werd gedrukt. Toen stelde zich de stoet in beweging en voorafge gaan door huzaron, de muziek aan het hoofd, de held van den dag in een open rijtuig met twee paardeD, gezeten naast den generaal, tegenover de kolonels van de mariniers en het regiment infanterie, trok men stadwaarts, naar de kazerne Oranje-Nassau, waar Buijs in de onderofficiers-kantine, na een toespraak van den chef van het regiment infanterie, de eerewijn werd aangeboden. Dien middag was hij de gast der onderofficieren, die hem een feestmaal aanboden. Door den Minister van Justitie zijn nieuwe modellen van jacht- en vischakten vastgesteld. Daarbij is gevolgd het in Duitschland gevolgd wor dende modelze zijn op linnen geplakt en breed 44, lang 44 centimeter. Deze akten zijn met verschillende kleuren gestempeld naar gelang van de verschillende doeleinden, waarvoor zij worden aangevraagd, en wel: zwart de groote jachtakte tot uitoefening van alle geoorloofd jachtbe drijf; groen de groote jachtakte tot uitoefening van alle geoorloofd jachtbedrijf met uitzondering van de laDge jacht en de valkenjacht; blauw de kleine jacht akte tot uitoefening van de jachtbedrijven, genoemd in art. 4 5, lett. e, f en g der wet van 43 Juni 4857 (Staatsblad no. 87)bruin de kleine vischakte tot uitoefening van de visscherij met éen geoorloofd visch- tuigzwart, de groote vischakte tot uitoefening van de visscherij met alle geoorloofd vischtuig. De achter zijde der jachtakten is donkergroen, die der vischakten grijs gekleurd. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een wets ontwerp tot regeling van de brievenposterij. Tot leden van het hoofdbestuur der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen zijn gekozen de heeren C. J. M. D ij k m a n 8 te Amsterdam, en prof. dr. W. Koster, te Hilversum. Dit jaar heeft de militieraad to Groningen op diartoe van den commissaris des Konings ontvangen uitnoodiging eene derde zitting gehouden voor het onderzoeken van plaatsvervangers en num- merverwis8elaars. De omstandigheid, dat vele lotelingen gedupeerd waren door een commissionair in plaatsvervangers en nummerverwisselaars, die, zich ver bonden hebbeDde in de 2 Je zitting van den militieraad een plaatsvervanger of een numraerverwisselaar voor hen aan te bieden, die aangegane verbintenis niet nakwam, deed den voorzitter van den militieraad tot het houden dezer extra-zitting besluiten. Aangeboden werden in het geheel 464 plaatsver vangers en 403 nummerverwisselaars van dezen werden afgekeurd niet minder dan 83 plaatsvervangers en 95 nummerverwisselaars. Nog nooit werden zoovele plaatsvervangers en num merverwisselaars afgekeurdvoor sommige lotelingen tot zelfs 3, 4, 6 en 42 plaatsvervangers en nummer verwisselaars toe. Ea niettegenstaande de op 4 Mei gehouden nazitting van den militieraad hebben nog een 42tal lotelingen zich niet in den dienst kunnen doen vervangen. Aan hen is door den provincialen adjudant, op daartoe door den commissaris des Konings gedaan verzoek, na hunne inlijving, een verlof voor den tijd van zes weken toegestaaD, ten einde alsnog met toestemming van den KoniDg een plaatsver vanger aan Ged. Staten aan te bieden. (V. ff. Ct) Men schrijft over de werkstakingen in de Friesche venen aan de N. R. Ct. Algemeen werd in de laatste dagen verzekerd, dat er in de zienswijze der werkstakende arbeiders eene algeheele orakeering gekomen was. Om mij van de waarheid daarvan te overtuigen heb ik meer dan een van die werklieden gesproken, en in ierdaad allen zongen hetzelfde lieduit één mond verklaren zij zich door hunne goedgeloovigheid en hun misplaatst vertrouwen op Domela Nieuwenhuis c. s. te hebben laten mis leiden. Vooral de vrouwen zijn neerslachtig en ver bitterd tevens. Den geheelen winter door", aldus sprak eene barer, •heeft mijn man weik gehad. De verdienste was wel niet groot, maar hij bracht toch eiken Zaterdag 4,50 thuis en zoo zijn wij met ons achten den winter weer doorgekomen. En verder moest de zomer het g08d maken. Wij moeten in M*i een half jaar huishuur betalen, en de kinderen en wij zeiven ook, we moesten toch wat nieuwe spullen hebben, maar dat kan alles wel ook. Verleden jaar verdiende mijn man in het voorjaar 45 in de week en nu is die heele mooie Aprilmaand voorbij en hij heeft geen 40 thuis ge bracht. Meer dan drie weken loopt hij ten minste zonder werk dat is een verlies van 50 en nu is de beste tijd voor verdienen alweer voorbij". Is het ta verwonderen, dat deze bezorgde huismoeder de tranen ia de oogen stonden, dat ze met angst de toe komst te gemoet zag Maar", waagde ik te antwoorden, •waarom dan het werk zoo lichtvaardig gestaakt, waarom de eischen ten opzichte van het liggeld zóó hoog gesteld, dat de bazen ze letterlijk niet konden toestaan Ach wat", antwoordde de man, »maar meent gij dan, dat we dat vrijwillig doen Oader de tien werk lui zijn er nog geen drie, die het werk zouden staken, als ze er niet toe gedwongen werden. Maar we moeten wel. Hat wordt nu Maandag drie weken, dat 't spul begoD. We hadden den heelen ochtend nog gewoon doorgewerkt en tot 's middags te eten, toen drie van de onverschilligste kerels de keet binnenkwamen. •Uit scheien hoor", zeiden zij, »van middag wordt er niet moer gewerkt We gaan bollen] igen." Wij hadden daar niet veel zin in en prsatten nog wat tegen. Toen schopten zij de pan met eten over den grond en be gonnen te vloeken en op te spelen. Nu wat zal je dan doen We pakten ons rommeltje bij mekaar en gingen er van door." En hadt je geen bescherming kunnen krijgen?" vroeg ik. •Wat zal ik daarvan zeggen zei bij, ®toen we weggingen, kwamen we twee politie's (dat is in Fries land de algemeene naam voor alle politie-ambtenaren) tegen. »Is het weer zoo", vroegen ze ons, »leg jullie het werk weer neer?" We moeten wel", antwoordden we, en we vertelden hun, wat er gebeurd was. Toen vroegen ze ons wie die kerels waren. We zeiden maar, dat wij hen niet kenden, want we pasten er wel op, dat wij hunne namen niet noemden." Op mijne vraag waarom ze die niet noemen wilden, antwoordde de man: »Dat zou ik voor geen vijf-en- twintig gulden doen, want die beginnen zijn meestal de onverschilligste kerels, die je je denken kunt en za zouden dat je later leelijk inpeperen." Ea dat is juist het leelijke van de zaak. De goed gezinde arbeiders durven geen gebruik te maken van de hen ten dienste staande bescherming. Iotusschen had, naar veler oordeel, het gezag krachtiger kunnen en moeten optreden, en waren de maatregelen vóór twee jaren veel meer afdoende dan thans, ofschoon het karakter van de werkstaking ditmaal veel kwaad aardiger was. Vooral cavalerie huzaren en bereden marechaussees kunnen in zulke omstandigheden goede diensten bewijzen. Op mijne vraag, of zij meenden, dat hunne eischen om loonsverhooging billijk waren, gaven de werklieden, die ik sprak, zooder uitzondaling een bevestigend antwoord. «Da turf", aldus spraken zij, »is duurder dan ze in jaren geweest is en de bazen konden best een dubbeltje meer geven. Maar", voegden sommigen er aan toe, »dat zoaden ze ook wel gedaan hebben, als de socialen er zich maar buiten hadden gehouden". •Van der Zwaag ea Van Zinderen Bakker", zeide een der arbeiders, rijn er nu al handig uitgezet en als die Drachtster snijer (Stienstra) weer komt, kan hij er op rekenen, dat we hem eeDS oen broekje aan zullen meten. En voor mijo part kan Domela Nieuwenhuis ook wel wegblijven. Als hij een flinken zak guldens meebracht, was het nog wat, maar met al zijn praatjes krijgen wij den buik niet vol". Nu gelooven we wel, dat er onder de arbeiders zijn, die thans eene andere taal spreken dan drie weken geleden, maar het staat vast, dat velen slechts hoogst ongaarne zich schikken in hun gedwongen rust. Ea dan komt de vraag bij ons op, of het niet mogelijk zon zijn meer afdoende maatregelen tot tijdige be scherming der goedgezinde werklieden te nemen, of men ook niet krachtiger tegen de belhamels zou kunnen optreden." Landbouw en Veeteelt. Gisteren werd in het koffiehuis »de Prins van OraDje" alhier eene vergadering gehouden van de af deeling Heinkenszand der Maatschappij tot bevordering van landb uw en veeteelt in Zeeland. Nadat de notulen der vorige vergadering waren g-dezen en goedgekeurd, deed de voorzitter, de heer E. Van den Bosch, rapport omtrent het verhandelde in de hoofdbestunrsvergade- riog, gehouden 44 April jl. Daaruit bleek, dat tusschen den algemnenen voorzitter der Maatschappij en den heer Van Rijckevorsel overleg had plaats gehad omtrent mogelijke samenwerking der landbouwmaatschappijen in de drie zuidelijke provinciën en daarbij vooral was besproken om een drietal consulenten te benoemen. Daar dit echter groote fioanciëele offers zou eischen was men nog tot geen resultaat gekomen. Voorts was in die vergadering besloten aan de afdeeling Kruiningen weder eane subsidie van 25 te verleenen ten behoeve van den landbouwcursus te Rilland, die thans 7 leer lingen telt. De heer Van der Have deed raededeeling van de gunstige resultaten van den cursus in het maken van hoefbeslag, waaraan vanw< ge de afdeeling Zieriksee door éan j mgmonsch was deelgenomen, van wien op de aanstaande tentoonstelling te Goes door hem vervaardigde ijzers ten gebruike bij verschillende hoefgebreken zullen worden tentoongesteld. Een voor stel van de commissie voor de paardenfokkerij om de hoogte der merriën te brengen van 4 50 M. op 4.54 M. en die van hengsten van 4.60 M. op 4.58 M. was aangenomen. Nog was in die vergadering behandeld een voorstel van de redactie van de Midd. Ct. om geregeld publiciteit te geven aan het verhandelde in de hoofdbestuursvergadering. Sommige leden meenden echter, dat de afgevaardigden aan hunne afdeelingen geregeld verslag daarover uitbrachten en toen bleek, dat dit niet overal geschiedde, achtte men het toch bezwaarlijk de Midd. Ct boven andere bladen in de provincie te begunstigen, waarom dan ook het voor stel met 40 tegen 0 stemmen was verworpen. Om trent de qiaestie der proefvelden, waarover ook in oene vorige vergadering van de afdeeling Ha nkensiani

Goessche Courant | 1890 | | pagina 1