leden der Indische Rekenkamer. Vervallen is de ver kiesbaarheid van de pres. der Ned. Bank, van de voorzitters van het College voor de zeevisscherijen en van de Kamais van Koophandel te Amsterdam en Rotterdam, zoomede van den hoofd-inspecteur van cultures in Nederlaudsch-Indië. Nederlandsche Bank. Naar wij ver nemen zal het dividend over het afg.doopen boekjaar zijnde het eerste onder het nieuwe charter 85 per aandeel bedragen. (Ned, Fin.) De Regeering stelt voor 3000 subsidie te geven aan de tentoonstelling te Amsterdam tot bevordering van veiligheid en gezondheid in fabrieken en werkplaatsen. Met 1 Oct. dezes jaars is er gelegenheid tot plaatsing van leerlingen aan de Rijkskweekscholen voor vroedvrouwen te Amsterdam en te Rotterdam. Nadere inlichtingen bevat de -Sf.cf. no. 102. Naar men verneemt, zal hef aantal in de Tweede Kamer aangevraagde interpellatiën wellicht nog met ééne worden vermeerderd, aangezien een der militaire afgevaardigden het voornemen heeft den Mi nister van Oorlog inlichtingen te vragen omtrent het commando over het veldleger. In verband met de artikelen 15 tot en met 22 der herziene Rijnvaaitakte Staatsblad no. 75) van 4869, en met de bepalingen van het koninklijk besluit van 29 Juni 1869 (Staatsblad no. 110), worden be- langhebbenden herinnerd aan de verplichting voor alle schippers, die den internationalen Rijn willen bevaren, om voorzien te zijn van een Rijnschippers- patent en van een scheepspatent, welke stukken, op schriftelijk verzoek, worden afgegeven door het ministerie van waterstaat, handel en nijverheid. Stsct Da leider* der volksbeweging opl Mei wijzen er met fierheid op, dat alles zoo rustig is af- geloopeu en lachen zelfs om de voorzorgsmaatregelen van overheidswege genomen om de rust te handhaven. Wij zullen niet beweren, dat ongeregeldheden zouden uitgaan van hen, die de samenkomsten en optochten belegden, maar bij het op de been brengen van zoo vele duizenden, zou het niet zoo te verwonderen zijn geweest, indien van minder vredelievende zijde misbruik ware gemaakt van de heeischende drukte. De machts ontwikkeling van de handhavers van het openbaar gezag heeft uitspattingen voorkomen en die machts ontwikkeling was dus volstrekt zoo noodeloos en dwaas niet. Zij zijn ook voor het vervolg aan ta bevelen. (Arnh. Ct.) Door de regeering is aan de Nederlandsche Heidemaatschappij opgedragen een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid om onze zeeduinen te bebosschen. Daargelaten de verbetering van acclimatoiische toestanden, zou daarmede eene wijze van vastleggen der duinen verkregen kunnen worden, verreweg goedkooper dan de thans gevolgde door het poten van helm terwijl het, door de tengevolge daar van ontstaande bescherming tegen den zeewind, ook voor de bezitters der daarachterliggende gronden mogelijk zou worden, deze eveoeons met houtgewas te bezetten. Blijkens een Zaterdag bij het departement van koloniën cDtvaugm telegram van den gouverneur- generaal van Nederland sch-Indië is op 29 April jl. eene vijandige bende, 200 man sterk, nabij Edi (Atjeb) na een vuurgevecht verdreven. Onzerzijds werden gewond de officier van gezondheid dr. J. "Van der Wa', en acht mindere militairen de vijand had zeven dooden en vetmig gewonden. De Javabode meldt, dat de blokkade te Atjeh zal worden uitgebreid over de gfheele Noord oostkust, terwijl met verstel king der zeemacht, de afsluiting definitief zal zijn. Men hoopt, dat daardoor de aanhangers der Kemsla- P®rtij gebrek aan oorlogsmateriaal zullen krijgen en dit hen zal dwing«n tot pacificatie. Het stoomvehip »Van Speijk" is telegrapbisch van Siboga teruggeroepen, om deel te gaan nemen aan de blokkade van Atjeb. Ds Eugelsche postadministratie heeft de over eenkomst met de Fransche en Italiaansche post administratie tot verzending der Brit6ch-Iadiscbe post over Brindisi voor 2 jaren vernieuwd. De vroeger verspreide geruchten, dat het voornemen bestond de Britsch-Indische en Nederlandsch-Iodische post (per Eogelschen dienst) over Belgrado—Salonika te ver zenden, zijn daarmede ongegrond gebleken. Xerfealiike Zaken en Onderwijs- Beroepen te Poortvliet ds. A. F. Simons, te B.rgschenhoek. Bedankt voor höt beroep naar Heinoo door de. Van Noppen, te Zwartsluis. Aan deD predikanten-nood zal w<-l spoedig een einde komen. Voor da studie der godgeleerdheid zijn aan de verschillende Universiteiten in ons land inge schreven 338 studenten: Leiden 55; Utrecht 120; Groningen 36; Amsterdam 56; Vrije Universiteit 70. (W. Ct.) Krabbendijke. Aan den heer H. J. Van der Be), sinds 1881 onderwijzer aan de openbare school, is eervol ontslag uit zijne betrekking verleend. Wegens den min guustigen toestand der gemeente-financiën kou de raad zijne goedkeuring niet verleenen aan een voorstal om voor de vacante betrekking onderwijzers met de hoofdakte op te roepan. Da jaarwedde werd op ƒ400 vastgesteld. Krulniugen. In de Zaterdag gehouden raadsver gadering werd aan d>*n heer J. Van der Bel, op verzoek, eer?oI ontslag verleend als hoofd der school. Verder werd besloten eene oproeping te doen voor sollicitanten, bovoegi tot hit goven vm ouderwijs in da Fransche taal en wiskunde, terwijl het tractement op 1000 epaaÜ werd. Benoemd tot onderwijzer aan de school met den Bijbel te Middelburg de heer M. Koole, kweekeling aan de rijkskweekschool voor onderwijzers aldaar. (M. Ct.) Bij kon. besl. is vrijstelling van port verleend voor de briefwisseling over dienstzaken tusschen de besturen der bijzondere lagere scholen en de besturen der bijzondere kweekscholen en normaallessen ter op leiding van onderwijzers en onderwijzeressen ter eenre en de inspecteurs van hst lager onderwijs, de distiicU- en arrondissements-schoolopzieners binnen het ressort ter andere zijdealsmede tusschen de besturen dor bijzondere lagere scholen ter eenre en de commissarissen des Konings en de Gedeputeerde Staten der provinciën ter andere zijde. iTanvrt i\MEH&vr.n»T«rn.f.1- inf m i -.er Rechtszaken, Hat gerechtshof te 's-Gravenhage bevestigde de vorige week het vonnis der Middelburgsche rechtbank, waarbij een koopman uit Ileinkenszand tot 1 jaar ge vangenisstraf werd veroordeeld wegens heling van schapende voorloopig ondergane straf werd in min dering gebracht. Landbouw an Veeteelt. Het programma van de algomeene vergaderiDg en den wedstrijd van ploegen en graanzuivmngsv/erk- tuigen, te houden den 1719 Juni 1890 bij gelegen heid van het 43ste Nederl. Lacdhuishoudkundig Congres te Goes, door de Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland, benevens van de tentoonstellirg van paarden, rundvee, schapen, varkens, boter, paardentuig enz., te houden den 20 Juni 1890 te Goes op een weiland van den heer M. De Bokx aan den 's-Heer Ilendrikskinderendijk, door de afdee- lirg Heinkenszacd van bovengenoemde maatschappij, bevat het volgende: Maandag 16, Dinsdag 17 en Woensdag 18 Juni wedstrijd van ploegen, op het ploegveld gelegen in den Wilhelminapolder, aan eten weg naar hot Katsche veer en van de graanzuiveringswerktuigen op het tentoon stellingsterrein. Woensdag 18 Juni, des namiddags rijtoer, aange boden door leden der afdeeling Heinkenszand aan hunne medeleden buiten de afdeeling woonachtig en aan de leden van het congres. Des avonds te half acht uren, bijeenkomst van het hoofdbestuur. Donderdag 19 Juni, algemeens vergadering der leden op het »S!ot van Ostende" bij den heer J. J. Koens. Des namiddags te drie uren, beproeving der be kroonde ploegen. Vrijdag 20 Juni, tentoonstelling der bekroonde graan zuiveringswerktuigen, van paarden, rundvee, schapen, varkens, werktuigen etc. Des namiddags gemeenschappelijke maaltijd. Op de algemeens vergadering zal o. a. plaatshebben de bespreking van de volgende onderwerpen lo. Kan de wijze, waarop de psarden-veredeling thans in Zoeland is terhand genomen, ook in verband met de beschikbare gelden voldoende worden geacht, of is eene verplichte hengstenkeuring meer gewenscht en gebiedend noodzakelijk In te leiden door den heer B. G. Van der Have te Oawerkerk. 2o. In Noord-Holland vindt men in schier elke gemeente een of meer zoogenaamde padbtieren, die geleid worden ter dekking van de koeien der gemeente- naren en eigendom eener vereeniging zijn. Zou der gelijke inrichting ook in deze provincie kunnen worden ingevoerd In te leiden door den heer E. Van den Bosch te Goes. 3d. Ver keuring aan de grenzen. In te leiden door den heer G. A. Vorsterman van Oijen teAardenburg. Bij den wedstrijd en de tentoonstelling woiden de volgende prijzen uitgeloofd Wedstrijd voor ploegen. (Mot opgaaf vau minimum- verkoopprijs.) I. Ploegen voor gewone bewerking (tot 25 c.Mkleigrond. Eerste prijs 100, tweede prijs 25. II. Diapploegen zonder voorschaar (boven 25 c M.) kleigrond. Eerste prijs 100, tweede prijs 25. III. Ploegen met voorschaar (boven 25 c.M) Eerste prijs 75, tweede prijs 25. IV. Meerscharige- ploegen. Eerste prijs 75, tweede prijs 25. V. Ondergronds-plo gen. Eerste prijs 75, tweede prijs 25. Wedstrijd voor graanzui vering werk tuigen. (Met op gaaf van minimum-verkoopprijs). I. Wanmolens. Eerste prijs 50, tweede prijs 25. II. Wanmolens met zeven. Eerste prijs 50, tweede prijs 25. III Graan- lezers (trieurs). Eerste prijs 75, tweede prijs 25. Landbouwpaarden, onverschillig van welk ras. 1. HengsteD, minstens 3 jaar oud, geboren \óor 1 Juni 1887. Eerste prijs 50, waaraan wordt toegevoegd een pnjs van 50 door de afdeeling Zeeland der vereeniging »Het Nederlandsch Paarden-stamboek", onder voorwaarde, dat de hengst in het Stamboek ingeschreven is, of ingeschreven zal worden. Tweede prijs 25 2. Hengsten, 2 jaar oud, geboren vóór 1 Juni 1888. Eerste prijs 30, tweede prijs ƒ15. 3. MerrPpaarden met hunne veulens. Eerste prijs./ 30, tweede prijs ƒ15. 4. Mirriepaarden, minstens 3 jaar oud, geboren vóór 1 Juni 1887. Eerste prijs 20, benevens 25 uitgeloofd door de Afdeeling Zeeland, der vereeniging»Het Nederlandsch Paarden-siamboek", onder voorwaarde, genoemd onder no. 1, tweede prijs 10. 5. Merriepaarden, 2 jaar oud, geboren vóór 1 Juni 1888. Eerste prijs 15, tweede prijs 7,50. 6. Ruinpaarden, minstens 3 jaar oud, geboren vóór 1 Juni 1887. Eerste prijs 20, tweede prijs 10. 7. Spannen werkpaaiden, onverschillig van welk ge slacht. Esrste prijs 20, tweede prijs 10. Rundvee. 8. Springstieren, minstens 2 jaar oud, onverschillig van welk inlandsch ras. Eerste prijs 30, waarbij komt 15 uitgeloofd door de Afdeeling Zee land der vereeniging Het Nederlandsch Rundvee- stamboek", onder voorwaarde dat de stier ingeschreven is in het stamboekof ingeschreven zal worden tweede prijs ƒ20, dorde prijs 10. 9. Springstieren, minstens 1 jaar oud, onverschillig van welk inlandsch ras. Eerste prijs ƒ20, waarbij komt ƒ40, uitgeloofd door de Afdeeling Zeeland der vereeniging liet Ne derlandsch Rundvee-stamboek", onder voorwaarde, ge noemd bij no. 8, tweede prijs 10. 10. De beste springstier van gekruist of volbloed Shorthorn ras. Eerste prijs 30. 11. Minstens 3 stuks melkkoeien van éénen eigenaar, onverschillig van welk inlandsch ras. Eerste prijs ƒ20, tweede prijs ƒ10, derde prijs ƒ5. 12. Minstens 3 s*uks melkkoeien, van ééoen eigenaar, gekruist ras. Eerste prijs 20, tweede prijs ƒ10, derde prijs ƒ5. 13. Melkkoeien, enkelvoudig aangebracht, onverschillig van welk inlandsch ras. Eerste piijs 15, tweede prijs 10, derde prijs 5. 14. Melkkoeien, enkelvoudig aangebracht, van gekruist ras. Eerste prijs ƒ15, tweede prijs ƒ10, derde prijs 5. 15. Tweetands vaarzen, onverschillig van welk mlandsch ras. Eerste prijs 10, tweede prijs 5. 16. Tweetands vaarzen van gekruist ras. Eerste prijs f 10, tweede prijs 5. Schapen, onverschillig van welk ras, geschoren, behalve een flinke vlok wol die aan een der voor bouten moet aanwezig zijn. 17. Springrammen min stens 2 jaar oud. Eerste prijs ƒ10, tweede prijs 5. 18. Springrammen minstens 1 jaar oud. Eerste prijs ƒ10, tweede prijs ƒ5. 19. Ooien, minstens 3 stuks, van éanen eigenaar, met hunne lammeren. Eerste prijs ƒ10, tweede prijs ƒ5. Varkens. 20. Beerc-D, onverschillig van welk ras. Eerste prijs 10, tweede prijs 7,50. 21. Zeugen, onverschillig van welk ras. Eerste prijs ƒ10, tweede prijs 5. Paardentuig en hoefbeslag voor den landbouw. 22. Het doelmatigst en deugdelijkst paardentuig. Eerste piijs 10. tweede prijs 5. 23. Hoefbeslag, volledigste verzameling hoefijzers, prijs ƒ10. 24. Het beste stel hoefijzers, prijs 5. Boter. 25. Drie pond boter, in Zeeland gemaakt, vijf prijzen, achtereenvolgens van 5, 4, 3, 2 en 1 gulden. In vorenstaande prijzen is welwillend bijgedragen door: den heer jhr. mr. W. M. De Brauw, Commis saris des Konings in Zeeland ƒ50, den Algemeenen Voorzitter mr. J. Moolenburgh 50, den Voorzitter van het 43ste Ned. Landh. Congres dhr. G. J Van den Bosch 20, den vice-Voorzitter van het 43ste Nod. Landh. Congres dhr. J. M. Kakebeoke ƒ20, dhr. J. II. Snijders, Eerelid der Maatschappij ƒ10, den vice-Voorzitter mr. L. A. Bybau ƒ10, den Alg. Penningmeester dhr. J. J. Van Weel ƒ10, den Alg. Secretaris dbr. I. G. J. Kakebeeke 10, den Voor zitter der Afdeeling dhr. E. Van den Bosch ƒ10, den Penningmeester der Afdeeling dhr. L. A. Van Weel 10, den Secretaris der Afdeeling dbr. I. G. J. Van den Bosch 10, dhr. C. J. Labrijn ƒ5, dhr. M. De Jager ƒ5, dbr. C Koert ƒ5, dhr. C. Zuidweg 5, dhr. J. De Dreu ƒ2,50, dhr. M. de Bokx ƒ5, allen bestuursleden, dhr. A. Padmos ƒ2,50. BdlaniandaoÊJ Overzicht Uit nadere berichten blijkt, dat de le Mei toch niet overal zoo rustig ia voorbijgegaan als aanvan kelijk gedacht werd. In enkele plaatsen van Frankrijk, o. a. teTroyas, droeg de demonstratie op 1 Mei een bepaald oproerig karakter, zoodat de zich verzettende manifesteerendon door de militaire macht moesten worden uiteengedreven en dat de commissaris van politie gewond werd. TMarseille was het mede zeer rumoerig. Een 20,000 personen verdrongen zich in da nabijheid der arbeidsbeurs, waar de syndicale kamers vergaderden. Hier werd besloten, dat da besturen zich met de gemachtigden naar de pr< fectuur zouden begeven. De stoet werd weldra gevormd. Antide B yer, om hangen mat zijne sjarp als afgevaardigde, en eenige leden van den Gewestelij k"n Raad stelden zich aan het hoofd. Er waren meer dan 50,000 personen in de straten. Op da Cannabière kwam een commissaris van po litie, gevolgd door eene afdeeling agenten, naar hen toe, om Boyar te zeggen dat hij de manifastearenden niet verder zou laten gaan. Da gendarmes te paard voerden eene charge nit, en het gelukte hun den stoet iu tweeën te scheiden doch de manifesteereuden hadden een paar karren midden in do straat ge plaatst, zoodat de gendarmes belemmerd werden in hunne werking. De stoet kwam ten slotte op het plein der pre fectuur, en nog steeds groeide de menigte aan. Antide Boyer maakte aan de d."ur der prefectuur aan den commiséaris van politie, die hem den toegang verbood, bekend met het doel der komst. De prefect besloot de gemachtigden der syndicale kamers slechts bij groepen van tien personen te ontvangen. Hiermede werd geen genoegen g nomen. Aotide Boyer wilde er niets van hooren, en hij gaf nu den raad om de petitiëi aan den concierge der prefectuur ter hand te stellen. Dit komt op hetzelfde neer, sprak hij tot dé zijnen. Hij maande voorts aan tot rustons doel, zeide hij, is bereikt. De troep ging vervolgens weer naar de arbeidsbeurs. Te Barcelona in Spanje waren de ongeregeldheden zoo ernstig, dat de gouverneur van Barcelona het bestuur over die stad heeft overgedragen aan den legerbevelhebber, die den staat van beleg heeft afge kondigd. Ernstige ongeregeldheden zijn voorgevallen te Valencia, waar de troepen hot spoorwegstation bezet en de straten vrij houden, terwijl de regeering de plaatselijke overheid gemachtigd heeft zoo noodig den staat «an beleg aftekon-iigen. In de provincies Saragossa, Huelva en Catalonië nomen de ongeregeldheden toe. Aan de Cortes is een wetsontwerp ingediend, waarbij de wettelijke werkdag van acht uren ingevoerd en aan de spoorwegen de verplichting opgelegd wordt werklooze en werkzoekende ambachtslieden voor niets te vervoeren. In alle districten zullen arbeiderscom missiën ingesteld worden tot behartiging van de be langen der arbeiders. G^engde Berichten. Krabbendijke. De hoofd vogel der handboogschut terij »St. Sebastiaan" alhier, die tot mikpunt diende op de koningschietmg voor dit jaar, werd 1!. Zaterdag, na eerstens door den keizer" Jacs. Van Eleiicker te zijn afgeschoten, wederom bemachtigd door dhr. Joh. Buijsrogge, zoodat de laatste de eer behaalde van gchutterkoning te zijn. In een onzer Zuid-Beveïandscbe dorpen arriveerde dezer dagen een blief van een voormalig bewoner uit onze omgeving, geschreven uit Chacabuco in Zuid- Amerika aan zijn familie, waaraan het volgende is ontleend Chacabuco bevindt zich op 6 uren afstand eporens van Buenos-Ayres. Da kolonie, waar zich de brief schrijver met familie enz. heeft nedergezet, is vier uren verwijderd van eerstgenoemde plaats. Het is er een gezond klimaat en niet heet. De bodem is goed voorzien van best drinkwater, in diepe putten die nimmer uitdrogen. De grond bestaat uit weiland, bezet met gras van meter lengte. Bedoelde familie heeft 30 hectare land aangekocht voor 135 per hectare, te voldoen in vijf jaren met de halve opbrengst van den oogst, die dit jaar bestaat uit maïs, aardappelen en boontjes. De bewerking van den grond heeft plaats met drie paarden, die gratis doch ongedresseerd verstiekt werden. Een volgend jaar zullen tarwe, gerst en koolzaad gezaaid worden. Voor winkelwaren krijgt de familie 15 per maand. Vleesch 8 pond per dag. Ean paard kost 25, een koe 30, een wilde koe 15 a 16, een schaap 2, biggen 3 en kippen 1 per stuk. Onderhoud vau vee wordt gratis verkregen, daar alles in het kamp vrij rond loopt en eet, onder toezicht van wachters te paard. Wilde paardeu, koeien en schapen worden gevangen door Spanjaarden, die daarin geoefend zijn. Lakten zijn er onbekend. Reizen te voet kent men evenmin. Elke verplaatsing geschiedt per paard. Het landwerk wordt uitgeoefend van 610 uur 's morgens en van 46 uur 'b namiddags. Des Zondags wordt niet ge werkt. Het plan bestaat de eerste school en kerk ta bouwen. Een arbeider verdient 1 a 2 pur dag boven den kost. Het koken van eten en drinken ge schiedt buiten in een blikken bus. Het vuur wordt gestookt met mest en maisbollen, die kosteloos verkrijg baar zijn. In huis gaat het met klompen en schoenen en opschik ontbreekt er geheel en al. Te Vlissingen is Vrijdag een ajbeider bij het rangeeren der waggons bij de ponton-hal tusschen de buffers geraakt en ernstig aan het hoofd gewond. Iemand, die Donderdag van Vlissingen met een der booten tan de Castlelijn naar Afrika moest ver trekken, seinde uit Utrecht: >trein gemist, kom met volgenden trein, laat boot wachten." (sicl) Een zeer zeldzaam jubilé. Willem Koopman te Kampen is gedurende 72 jaren onafgebroken en met trouw en ijver werkzaam geweest in de masteDmakerij van de firma Ten Dam. Men ziet er den 82jarigen krassen man nog met ijver bezig. Tien jaar geleden werd hem vanwege de Maatschappij tot nut van 't nl gemeen de zilveren medaille toegekend. Van een koloniaal, die Zaterdag uit Iudië te Rotterdam aankwam, is een kist met goederen en ongeveer ƒ100 ontvreemd. Om wollen goed te wasschen neme men lauw, vet zeepwater en wascht hierin de kleederen stuk voor stuk, zondor ze vooraf te hebben laten trekken. Men herhaalt dit met schoon zeepwater en voegt voor rokken hier een weinig blauwsel aan toe. Dan hangt men de stukken, zonder ze uil te wringen, terstond te drogen. Op deze wijze behandeld, blijft bet wollen goed helder en zacht. Ean brouwersknecht te Baarloo geraakte tusschen de boomrn zijner kar en een muur bekneld. Kort daarop bezweek bij aan de bekomen inwendige kneuzingen. Weest op uw hoede In enkele plaatsen van Limburg zwierven dezer dagen personen rond, die schilderijen, voorstellende de martelaren van Gorkum, te koop aanboden, tegen den prijs van ƒ0,60 per stuk. Deze vielen nog al in den smaak van het publiek, en de koopwaar vond goeden aftrek. Zoodra die kooplieden een woning verlieten, werden ze door een ander persoon gevolgd, dia verklaarde de gekochte schilderij, tegen matigen prijs, van eene nette lijst te willen voorzien. Dit aanbod werd door velen aangenomen. Da man nam de schilderij mede eo zcide ze spoedig, in lijst gezet, terug te brengen. Hieraan is echter niet voldaan, en men ziet thans in, dat men in handen is gevallen van sluwe oplichters. De heer Van A., werker voor den handel te Am sterdam, werd Diasdagnacht naar zijn woning Prinsen gracht bij de Brouwersgracht gaande, aangesproken door een man en vrouw. »Hoe laat hebt u het al, mijnheer vroeg de juffrouw. Spottend wees mijnheer op de Noorderkerkklok. De ander drong op hem toe met de woorden»Zegje mot m'n vrouw niet bedtoen op 't zelfde oogenblik de gewaande schoone met een basstem uitriep: »Laat maar loopen, 't ia baas A., daar heb ik in 't dok al vroeger van op me falie gehad." Onder verwenschingen vervolgde het tweetal zijn weg. Het geval, dat voor den heer Van A. goed afliep, kan strekken tot waarschuwing voor anderen. (Nbl. v. Ned.) Met het stoomschip »Prinses Wilhelmina", dat gistermiddag om éen uur aan de Handelskade te Amster dam verwacht werd, zou ontschepen de fuselier Fran- ciscus Cornelia Adolf Buijs, die bij de schermutseling bij Kota Toeankoe op Atjeh, waar de le luitenant Veerman het leven liet, zich zoo kranig heeft onder scheiden. Nadat o. a. die geheele patrouille nagenoeg was neergeveld en ook Buijs een schot in het been had gekregen, kwam er uit de verte hulp opdagen. Buijs, ziende dat de vijand zijn gewonden luitenant en com mandant Veerman medevoerde, schreeuwde het uit, dat hij met dozen dapperen officier wilde vallen of hem terugbrengen. Hinkende en uit zijne wonde bloedende, snelt hij den vijand achterna, en ontneemt hem niet zonder eene hevige worsteling het lichaam van zijn dapperen aanvoerder, doch mocht slechts het lijk aan de handen der Atjehers ontrukken. Voor dit zoo heldhaftig gedrag werd aan Buijs bij" Kon. besluit van 16 Maart no. 30 het ridderkruis van de Militaire Willemsorde 41e klasse toegekend. Dit eereteeken zou hem gisteren bij aankomst, voor het front van het garnizoen der marine, aan de Handels kade opgesteld, door den geueraal-majoor Den Beer

Goessche Courant | 1890 | | pagina 2