Jz. BEHANGSELPAPIEREN UIT DE OUDE DOOS. Nagekomen Advertentie. Kiezers van Baarland! Rechtszaken. Gisteren is door de arrondissements-rechtbaDk te Middelburg veroordeeld wegens mishandelingC. v. d. B., 22 j., te Kolijnsplaat, tot 5 b. s. 5 d. b. Vrijgesproken werd C. v. d. W., 20 j., te Kam perland, beklaagd van mishandeling. BuitenSaodscii övsrzletrê, De buitengewone huldebetuigingen, die Bismarck zoowel bij zijn aftreden als Rijkskanselier als bij zijn jongste geboortefeest uit verschillende oorden van Dultschland zijn ten deel gevallen, moeten niet doen vermoeden, dat hij boven het oordeel der menschen en der pers verheven is. Het bericht toch der Hamb. Nachrichtendat Bismarck voornemens is zoowel in het Pruisische Hoerenhuis als in da bladen zijne denk beelden over den staatkundigen toestand te ontwikkelen, geeft den meesten bladen aanleiding daarop critiek uit te oefenen, voor het meerendeel in weinig gun- stigen zin. Veie bladen ontveinzen zich niet, dat dit tot hunne teleurstelling gelijkstaat met het voort zetten" van den strijd tegen den Keizer. De National-Zeit. is van meening, dat de staats man, die het Duitsche Kijk heeft gesticht, van de rechten waarop hij als burger aanspraak kan maken, slechts in zoover gebruik zal maken, als de belangen van het vaderland dit gedoogen. De Kreuzzeit. ver langt, dat Bismarck nu ook de, zoo dikwijls door hem geprezen, trouw aan het Huis Hohenzollern zal hand haven en den Keizer onomwonden zijn raad zal mede- deelen, wanneer deze dien noodig heeft. Wanneer Bismarck echter, hstgeen totdusver cog geen Minister heeft gedaan, tot de oppositie overgaat, dan zal hij zijn eigen gezag het meest benadeelen. De conserva tieve Reichsbote is van hetzelfde gevoelen. Het blad zou het zeer nadeelig achten voor het aanzien, hetwelk Bismarck nu geniet, indien hij tegen zijn opvolger oppositie ging voeren. De liberale Vossische Zeit. meent, dat Bismarck recht heeft om zijn medewerking te verleenen aan de dagbladen en in da Volksvertegen woordiging op te treden. Of hij daardoor echter het vaderland en zich zehen een dienst zal bewijzen, is een geheel andere za^k. De sociaal-domocratische Volkszeit. herinnert er aan, dat Bismarck zelf do Ministers, als zij aftraden, noopte zich niet met de politiek in te laten. Do Freis. Zeit., het orgaan van Eugen Richter, zegt, dat, iodieu Bismarck zij q opvol ger gaat aanvalleD, zij zich aan de zijde van Caprivi zal scharen. Volgens hetzelfde blad hesft B.smarck bij de ontvangst van eene deputatie uit de centrale ver- eeniging van Duitsche industriëelen, o. a. ia antweord op de leedbetuigingen der deputatie over Bismarck's aftreden, verklaard dat hij zijn ontslag niet genomen, maar het gekregen had, en dat hij zeer gaarne Kaa selier gebleven ware, indien de Keizer het had gewild. Hij klaagde over de ondankbaarheid der weiechen. Hij meende namelijk reden te hebben om te gelooveu dat eaa minister, die aan hem zijne gehocle opkomst te danken had (men vermoedde dat Von Eötticher hiermede werd bedoeld) tegen hem bij den K'izer bad gestookt. Om dit te verhinderen, had hij eene kabinets order van 1852 voor den dag gehaald, welke den omgang der ministers met de Kroon onder de controle stelt van don minister-president. Do Keiz-r had hem zijn onderhoud met Windthorst tot een verwijt gemaakt. Hij echter moest het als een recht vp.n dao Kanselier beschouwen, met elkan rijksbode" (deze uitdrukking bezigde Bismarck) zelfstandig te verkeeren. Thans geloofde hij dat hem met dit ondeihoud een strik gespannen was geworden. Windthorst had namelijk dit onderhoud verlangd, doch had daarbij zulke onbe schaamde eischen gesteld, dat dezo inderdaad niet ernstig gemeend konden zijn. In zakelijk opzicht was er tus- schen den Keizer en hem slechts over de arbeiders- quaestie verschil van meenirg gerezen. Zijns inziens moest de thans aangenomen houding der R^geering juist tot eene teelt vun sociaal-damociatcn leiden. Al deze uitingen zouden hebben plaats gehad ten aanhoore van eeneu talrijken kring van personen, die niet den indruk ontgingen alsof Bismarck ze onder stoelen en banken wilde schuiven. Bij he?t afscheid zou voorts nog graaf Herbert Bismarck gezegd hebben, dat hem zeiven int ontslagen worden uit dm tred molen der politiek welkom geweest w?s, doch dat het hem speet voor zijnen vader, die gaarne nog Kanselier gebleven ware. Serpa Pinto, de Portngeesclie Afrikareitiger, is met zijn mede-onderzoekingsreiziger Cordon dan 20sten dezer te Lissabon aangekomen. Eene ontzaglijke menigte stond hen op te wachten toan zij aan wal stapten. Da geestdrift was groot. Het aardrijkskundig genoot schap en andere vereenigingen waren op de landings plaats bijeen om de reizigers te vt>rwelkom«n en aan hunne ontvangst zooveel mogelijk luister bij te zetten. Ook de ministers van marine en van koloniën lieten zich op het terrein vinden. De minister van marine had zijn rijtuig ter beschikking gesteld om de reizigers bij zich aan huis t« brengen. "Van vele huizen wap- p»rd» te hunner «tere de nationale vlag. Serpa Pinto is zeer vermagerdhij heeft veel geleden door de Afrikaansche koortsen. Eane wacht van omstreeks veertig politiedienaren was in de nabijheid van het Eng&lscha consulaat ge plaatst, om zoo noodig aldaar ongeregeldheden to keer te gaan. Maar het is daar volkomen rustig gebleven. Doch op eenige plaatsen moet er geroepen zijn »Weg met Engeland Volgens berichten uit Dahomey was een onlangs gehouden gevecht tusschen Franschen en inboorlingen (bij Kotosu) uiteist verwoed. De aanvallers, 1800 a 1900 mannen en vrouwen sterk, naderden kruipende den Franschen post, overvielen de schildwachten, sneden hun met groote vaardigheid de hoofden af en wendden zich toen tot da intusschen gealarmeerde hoofdmacht. De Sanogambische scherpschutters echter ontvingen dan vijand met warmte, maar toch zouden de Franschen het onderspit hebben moeten delven, ware niet juist tijdig eene Fransche kanonneerboot gearriveerd, wLr geweldig grauaatvuur de aanvallers eindelijk deed af deinzen, 5 a 600 doodeu achterlatend. Da Franschen halden 14 dooden ea 15 gewon len, onder welke 6 Europaaneu. De Dahomiyiche negers en negerinnen vochten met eene aan het verwoede grenzende hard nekkigheid. Zondag had weder een gevecht plaats. 350 Fransche soldaten deden eene verkenning, en stietten daarbij op de Dahomeyanen, onder bevel van hunnen koning Bsdazon, op twee uren gaans van Porto Novo, waar zij eene bezetting van 450 man hebben. Na een gevecht dat 2% uur duurde, trok de troep naar Porto Novo terug, tot halverwege door den vijand gevolgd. Var volgens keerden ook de Dahomeyanen terug. De Fran schen hadden een 50tal licht gekwetsten. De vijand heeft aanzienlijke verliezen geleden. .j-re, <.magJorr.iJKBirHy3iB«B»i»a^aaaa3»oatta Gelengde Berichten. De duurte der steenkolen begint meer en meer een nadeeligen invloed op de scheepvaart uit te oefenen. De meeste sleepkanen komen in grooter getale dan ooit te voren ledig af, om te Rotterdam of Amsterdam vracht te zoeken naar Duitschland. Het gevolg hiervan is, dat de handelaars van de overgroote voorhanden zijnde scheepsruimte profiteeren en voor een geringe vracht hunne waren op de bestemmingsplaatsten krijgen. Bij voortduring van den tegenwoordigen toestand zullen vooral de kleine vaartuigen moeielijk kunnen blijven bestaan en zal menige schipper weldra naar een ander middel van bestaan moeten uitzien. (R. N.) Volgens het 2. v. Gen. zijn de uitkomsten, ver kregen in het dronkaardsasyl ®DaIrymple Home" zeer gunstig. Daar zijn thans 183 personen verpleegd. De meesten warwn &040 jaar oud. Van 14 verpleegden, habitueels dronkaards, waren de ouders krankzinnig van 29 dronkaards waren de ouders, van 7 de groot ouders, van 11 de broeders, en van 29 de ooms aan den drank verslaafd. Van de verpleegdsn zijn 88 geheel genezen, verbeterd waren 5, niet verbeterd 57, terwijl 1 krankzinnig werd 6n 7 stierven. H. M. de Koningin heeft een belangiijke gelde lijke bijdrage ter hand doen stellen aan de leiders van den ten behoeve van de vacantie-koloniën in Den Haag gehouden bazar. De toestand te Enschede wordt meer gespannen. Er heerscht groote beweging in de straten. Maandag zijn aangekomon zestig infanteristen. Schutterij, ma- réchausfés en politie doorkruisen de stad. Er hebben reeds enkele arrestaties plaats gehad. Nauwelijks was het detachement infanterie in zijn kwartier, of de militairen werden door zekeren J. Spits Jz. uitgescholden. Hij werd in hechtenis genomen en naar het politiebureau gebracht, waar nu weid» a bleek dat men te doen had met een gewezen schutter, die nog zes vonnissen te ondergaan of 168 boete te betalen had, zoodat hij onmiddellijk op last van den auditeur bij den schuttersraad werd gearresteerd om in provoost-arrest te worden overgebracht. Tot h«t ondergaan van dit arrest werd hij naar Almelo overgebracht door den bode van den schuttersraad, met begeleiding van maréchaussees. Door drie broeders van den gearresteerde weid in do Hengoloosche straat eene poging gedaan om hem te bevrijden, waarbij tegenwoordig was het hoofd der politie, de burgemeester v. d. Zee. Alle drie werden, nadat de maréchaussees genoodzaakt waren geworden van hunne wapenen ge bruik te maken, gearresteerd. Naar vernomen wordt zal op 8 Mei e. k., dea morgeus, de Kouingin van Engeland per extra-trein te Vlissingen aankomen, en onmiddellijk de reis naar haar rijk voortzetten. De nieuwe mailstoombootan, die binnenkort op de werf der Kon. Mij. »De Schelde" te VhssiDgen voor de Rotteidamsche Lloyd in aanbouw komen, zullen de namen Ardjoeno en Salak dragen. Een barbier te Ganemniden bericht per adver tentie h«t overlijden van een klant, dien hij gedurende 52 jireo als barbier mocht bedieuo», eerste kJant is geweest aldaar, en tevens de laatst overgeblevene sedert het begin zijner bediening. Do interr ationale tentoonstelling van katten, die op 10 Mei te Amsterdam iu het Paleis voor Volksvlijt geopend wordt, vindt veel bijval. Ook uit het buiten land komen er tal van inzendingen, mot name uit Brussel, Antwerpen en Leipzig. Onder het opschrift »Ook een normale arbeids dag" deolt het JNieuwsbl. voor Nld. mede: Het onderwerp is aan de orde van den dag. In 't Groningsche zijn de daglooners c-r reeds mee begonnen. Eenige raddraaiers wisten h9n te overreden, dat zij het eigenlijk veel te hard hadden. Ze wisten het zeiven niet, maar toon men hot hun verzekerde»jao, den ?èl 't wel waor sim ook 1" Maar boe moesten zij bet dan hebben Wel zoo luidde het antwoord van de raddraaiers ge moet eischen een uur later te beginnen. »Harjennig jao, een uur laoter!" Ea de eifch werd gesteld. Nu moet men weten, dat de Groningscho boer een oolijkerd was. Toen dus de daglooners met hun eisch voor den dag kwamen, begreep men al dadelijk, uit welken hoek de wind waaide. »Een uur laoter, zeg-ie? Wel, daor hé'k slevel niks tegenmaar zèl-ie dan ook een uur laoter blieven Daar was niet over beraadslaagd. De daglooners keken elkaar eens aan. Een uur Jater Liever d^den zij dat niet. Maar nu zij niet onder den invloed der raddraaiers wareD, scheen het hun toch toe, dat het eigenlijk billijk was. Als ze een uur later begonnen, moesten ze ook een uur later eindigen. Dat ging niet anders, en dus >Dat spièkt boer!" was het antwoord. »Den is 't mi om 't éven l" En de Groningscha daglooners hebben nu hun nor malen" arbeidsdag van 's morgens vijf tot 'i avonds zeven in plaats van vier tot zes 1 Da Manchester Examiner meldt, dat het Ber- lijnsfch Isreëlietisch kerkbestuur aan de verschillende groote Israël ietische gemeenten van Europa heeft voor gesteld een internationale conferentie te beleggen, om te overwegen wat de oorzaken zijn van de snti- scmietische standjes in vele Europeesche Staten. Het voorstel zou goed zijn ontvangen en de conferentie zou nog dit jaar to Londen bijeenkomen. I Een gierigaard, die een half millioen kronen bezat, is dezer dagen te Kopenhagen van honger ge storven. De man, Fleischer genaamd, was zeven jaren geleden uit Noorwegen gekomen, en had al dia jaren bijna mat getn mensch gesproken. Hij woonde in een arbeidershuisje en leefde schraler dan de armste bedelaar. Aan een Tracsvaalsch blad ontleent het Nieuws dat de gevangenis te Johannesburg in een niet al te bevredigenden toestand is, vdaar een l6r, die met zijn kop tegen den muur liep, er zulk een gat in stootte, dat hij er uit kon wandelen". »Dit dunkt ons niet zeer doelmatig", voegt de be richtgever daaraan op Transvaalsch-droge wijze toe. Edison en Eiffel moeten hebben aangeboden voor de wereldtentoonstelling te Chicago een toren te bouwen, 500 voet hooger dan de Eiffsl toren te Parijs. Het kapi taal voor den bouw zouden zij kunnen krijgen. Het torentje zou met een millioen gekleurdo lichten worden geïllumineerd. LaaJïïe sa teSegraptilsche berichten. Middelburg. In de heden gehouden zitting van den gemeenteraad is vastgesteld bet kohier der plaatselijke directe belasting op de inkomsten voor 1890 tot een bedrag van 72,158,40; de hvffing bedraagt 2.88 pet. van het vermoedelijk inkomen, tegen 3 pet. in het vorig jaar. Delft. Bij de gisteren gehouden verkiezing van «en lid der 2e Kamer werden uitgebracht 2670 geldige stemmen. Gekozen werd mr. H. A. VAN DE VELDE (a.) met 1393 stemmen. Jhr. mr. A. P. C. Van Karnebeek (1.) bekwam 1274 stemmen. Weeuen, 23 April. Te Wagstadt (Si ezie) hadden zeer ernstige ongeregeldheden plaats. Tien huizen werden geplunderd en drie rijke joodsche families van alles beroofd. Ook de werkstakers uitten anti-semieti- scho kieten. Reclames. DE GROOTSTE KEUZE VAN vindt men in het Magazijn van H. J. TanNoppeu te Goes. De Middelburgsclic abdij en Zuid-Beveland. Velen weten, dat de beeiea abt-n van bovengenoemde kerkelijke stichting heel wat vin de melk te brokk«n" hadden; want behalve over haa6t gansch Walcheren strekt» n hun macht en invloed zich over een deel van Zuid-Beveland, een stuk van Noord-Beveland en later zelfs tot in Holland uit. T«m bewijze hi ei von geldt een brief van bisschop Jan I van Utrecht uit het jaar 1271, dus een kleine eeuw na het geschrift, waarvan ik laatst melding maakte. Deze brief is gericht aan gemelden abt en bevestigt hem iu het bezit van alles wat tot zijn abdij behoorde met de daaraan verbonden voorrechten. Nu is dit bisschoppelijk schrijven juist daarom merkwaardig, wijl het de onderhoorig- heden alle met name opnoemt. Ik behoef voor mijn lezers alleen te wijzen op datgene; wat Zuid- en Noord-Bevelaud raakt. Vooreerst dan was aan de abdij onderworpen vde kerk van Subburgh (dat is Souburg) met hare onderboorjgbeden, namelijk Sub burgdike, dat is Kaz en Zinoudskerka, Vlissinghe, Kommkorka. Riethem, met alle tiende en alle offer anden van het altaar en al het land tot dezelve be- hooroude Ten tweede: »Weatmonstre (ook genaamd de St. Maartenskerk, die weleer binnen Middelburg stond) een half deel, met een half deel van de tiende oo een half deel van het bij gifte bewaakte land, en een balf deel van de offerande van het altaar op de hooge feesten, paschen, pinksteren, allerzielen, de ge boorte des Heeren, Maria's purificatie, de kerkwijding en vrouwen-introductie, met de ondeihoorighed*n, na melijk (eerst eenige plaatsen op Walcheren en dan) in Zuid-Beveland Versvlict, Gerbernisse en Everdeys- dic." Ten derde: ïOostkapelle geheel, met hare onder- hoorigheden (weer plaatsen op Walcheren, benevens) in Neord-Bevtdand KatnpenkerkaSotelenkerkaTen vierdeWellemet alle tienden, geschonken landen en alle offeranden van het altaar, met hare onder- boorigheden Kortekine (dat is Kortgene) en North- welle." Nu volgen nog plaatsen op Walcheren, voor mijn doel van geen belang. Een paar schrijvers hebben het bovengenoemde Sub- burgdike voor een plaats op Walcheren aangezien maar eon ander geleerde spreekt dit tegen, naar mijn oordeel met recht. Hij zegt, dat Subburgdike niets anders beteekent dan de bodijkingeD, door en namens de kerk van Souburg ondernomen. Hiertoe behooren dan ook Kats en Sinoutskerke. Do kloosterbewoners van den ouden tijd deden nog meer dan zich alleen bezighouden met vrome overpeinzingen en kerkelijke diensten; het waren inderdaad praktisehe mannen. Zij waren er op uit om de streek, waarin hun klooster stond, te beveiligen tegen watergewelden zoodra dit gedaan was, betwistten ze aan de zee ook andere stukken grond. Met andere woorden, de eerwaarde vaders trokken uit met spade en schop en weiden dijk werkers. Zij vooral zijn het geweest, die belangrijke stukken gronds in Zeeland, en vooral in do beide Bevelanden, zooals uit bovenstaande blijkt, tot vrucht baar land hebben gemaakt door er dijken om te leggen. Die zeeweringen zullen in den beginne wel tamelijk gebrekkig geweest zijn en lang zoo stevig niet als de tegenwoordige. Het schijnt bijv., dat de eerste dijken een zeer steile glooiing hadden en daardoor menigmaal al te veel van de woede der zee hadden te lijden; maar als men weet, dat niet veel vroeger dan in deze eeuw de dijken iu dit opzicht een belangrijke verbete ring ondergingen, dan kan men dit dien eersten be dijkers volstrekt niet kwalijk nemen. Integendeel, zij verdienen voor hun kloeken arbeid niets dan lof. De kerk van Westmonster kreeg volgens genoemd stuk slechts de helft van tienden, landopbrengsten en offeranden van haar onderhoorigheden. In die kerk nl. waren twee pastoriën, waarvan de eene onder den abt van Middelburg behoorde en de andere onder de abdij van St. Paulus te Utrecht. Gezamenlijk deelden zij de inkomsten. Evenals Kats en Sinoutskerke be dijkingen waren van da kerk te Souburg, zoo waren Versvliet, Gerbernisse en Everdeijsdijk dit van de WestmoDsterkerk. Versvliet is de oude naam voor 's-Heer-Abtskerke. Zooals ik straks zeide, gebeurde het meermalen bij den gebrekkigen toestand der dijkeD, dat een gedeelte lands overstroomde. Nu schijnt dit ook het geval geweest te zijn met de bedijking van 's-Heer-Abtskerke; en toen men dit land weder van dijken had voorzien en het zeewater zooveel mogelijk geloosd had, toen dus zooals men destijds zeide de grond beverscht was, heeft deze waarschijnlijk den naam Versvliet ontvaDgen. Van de kerk te Ooatkapelle waren o. a. afhankelijk Kampenkerka en Sotelenkerka. Beide lagen op Noord- Beveland het eerste was het bekende Kampen, in de nabijheid van het tegenwoordige Kamperlandhet andere, dat ook wel genoemd werd Schotelingskerke en Soetelinkskerke, lag, waar zich nu de Soelfkerke- polder bevindt. Alle totnutoe genoemde plaatsen bezaten slechts dochterkerken, behoorende onder de daaibij vermelde hoofd- of moederkerken. Anders was dit met Welle, dat zelf een hoofdkerk bezat. Dit Welle lag op Noord- Beveland, tusschen Kortgene en Kolijnsplaat, in den tegenwoordigen Nieuw-Noord-Bevelandpolder, ter plaatse waar de grintweg van Kortgene in dien polder komt. Het is echter evenals Kampen, Sotelankerke, Vliete en zooveel andere plaats»n op Noord-Beveland vergaan. Welle werd in het jaar 1280 door den abt van Mid delburg afgestaan aan graaf Floris V, in ruil tegen de kerk van Monster in het Westlaad bij 's Gravenhage. Zoo kwam het, dat de genoemde abt gezag kreeg in Holland en dit gezag was zeer uitgebreid, want tot die kerk van Monster behoorde heel wat, nl.'s Grave- zande, Loosduinen, Eikenduinen, ja zelfs Den Haag en Schevenirgen. Onder Welle ressorteerden Kortekine of Kortgene en Northwelle. Men weet niet juist, of er ooit een Noordwelle op Noord-Beveland gelegen heeft, dan wel of men hierbij Noordwelle op Schouwen op het oog had. In het bfgin zeide ik, dat een paar schrijvers Sub burgdike voor een plaatsje hadden aangezienzij hadden er geen rekeniDg mee gehouden, dat er achter stonddat is Katz, enz. Hoe slordig men soms vroe ger met dargoüjka dingen omging, kan nog blijken uit het volgende. In een ander stuk komt voor Subburgdike of »Katz et Zins". (Het is geschreven in het Latijn.) Dit Znn is natuurlijk Sinoutskerke; maar een afschrijver maakte ervan: »Kaz, Etzine", en liet het zoodoende voorkomoD, alsof er een plsats in Zeeland lag, die Eteino heette. Dezelfde sinjeur maakte van Ritthem (op Walcheren): Uithem. Men zou er lang naar kunnen zoeken. BAVO. Ingezonden Stukken. Goes, 22 April '90. Redactie Qoesche Courant. Mijnheer Bij aanleiding van de verschillende geruchten, die omtrent mij in omloop zijn, wensch ik voorloopig slechts te constateeren, dat ik ten volle de werkelijk heid blijf erkennen van de feiten van het spiritisme en spiritualisme, maar er overigens volkomen mede gebroken heb. WaDneer ik daartoe het oogenblik gekomen acht, zal ik allen, die er naar vragen, gelijkelijk in het openbaar antwoorden. Aangenaam zal het mij zijn als ook andere bladen dit bericht willen overnemen. Uw dw. dn. P. HU ET. Poldervergaderingen. 28 Mei. Polder Iloedekenskerke. Burgerlijke Stand Goes van 21 tot 23 April 1890. Geboren: 22, Comeüs en Jan, tweelingzonen van Jakob Loggers en Wilhelmina Duvekot. Voréoüpiüüeii en Verpachtingon. Datum. Pl&ati. Voorwerpen. Iaforaatiën. 24 April, Heinkenszand, bouwland, herberg-inventaria, meubilaire goederen, l)e Ronde Breaser. 24 Scbore, beeatiaal, Gallia Mereus. 24 Iereeke, meubels en huia, Mnlock Houwer. 25 Ierseke, oeatermaatschapp\j, Gallis Mcrena. 25 Goe9, houtwaren, Hoffmann. 26 'a Heer Arendskerke, mangels en gerstestroo, De Ronde Bresser. 28 Bergen-op-Zoom, verp. visscherijen, Bestuur Visscherjjen. 28 Ovezand, afbraak, Hoffmann. 29 Goes, woon- en winkelhuis, pakhuis, Mnlock Houwer. 30 Wolfertsdijk, inboedel, Pilaar. 2 Mei, Vlissingen, lading en inventaris, Van Uije Pieterse en Benier. 2 Ierseke, oesters, Pelle. 7 - 'a-Heer Arendskerke, woonhuia en bouwland, Mnlock Houwer. 8 - Heinkenazand, broodbakkery en inboedel, De Ronde Breaser. 10 Wolfertsdijk, klaver, Pilaar. Steurt U niet aan de strooibiljetten, die aangeven voor den Raad te 6temmen Gillis Moerdijk, maar stemt met ons LANDBOUWER. Vele Kiezera.

Goessche Courant | 1890 | | pagina 2