1890. N°. 48. Donderdag 24 April. GOESCH De uitgave deaer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f |,7&, Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij do heer.n NIJGH VAN D1TMAR te Rotterdam en verder 2Ö42 bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. Da prijs dar gewone advertentiën is van i5 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald 20 et. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. GOES, 23 April 1890. Het Hbl. brengt, naar aanleiding der indiening van het wetsontwerp tot wijziging der kiestabel, in herioDeriDg, dat het Ministerie reeds bij zijn eerste optreden in Mei 1888 een naiere regeling van het kiesrecht in 't algemeen op zijn program heeft ge plaatst. De gebreken, die bij de toepassing van de voorloopig vastgestelde wijzigingen in de kieswet zijn aan den dag gekomen m?n denke slechts aan de kamerbewoners leverden toch reden genoeg om die belofte gestand te doen. De Regeering is echter blind voor die fouten, doof voor de rechtmatige klachten welke da onvoldoende regeling van 1887 heeft uitge lokt. Zij heeft enkel oog en oor voor het éene «onrecht", dat volgens haar is gelagen in het behoud van een vijftal meervoudige districten En hoe wordt dan nog voorgesteld dat onrecht wrg te nemen l De Regeering heeft zich niet eens de moeite gegeven het vraagstuk in zijn geheel te overzien en te regelen. De voorname reden immers, waarom men tot enkelvoudige districten is overgegaan, is geweest dat men daarmede een billijker behandeling der minder heden beoogde. Da bescherming der minderheden, hoofddoel der splitsing, geldt niet alleen voor de ver tegenwoordiging des lands. Zij laat even krachtig hare stem hooren bij de Provinciale Staten en bij de ge meentebesturen. Maar daarover bekommert de Regeermg zich niet, zij bepaalt zich tot de splitsing enkel voor de keuze van Kamerleden. De bedoeling ligt voor de hand. De rechterzijde gevoelt zich zwak en wankelend. Behalve de arbeids wet en de schoolwet heeft zij gedurende haar twee jarig bestuur nagenoeg niets van eenige beteekenis tot stand gebracht. Hare gebleken onmacht, gevolg van verdeeldheid in eigen boezem, heeft tal van kiezers, die in 1888 voor de candidaten der rechterzijde stem den, van haar vervreemd: in 1891 vreest zij menigen latei te verliezen. Als tegenwicht moet nu do splitsing der groote gemeenten dienst doenwellicht dat zoo doende het verlies, dat elders dreigt, kan worden op gewogen. Evenals bij de provinciale indeeling van het vorige jaar het geval was, is partijberekening de drijf veer van het tegenwoordig voorstel. Ware het anders, de Regeering zou zich niet hebben bepaald tot dit enkele onderdeel der kiesrechtquatstie. Zij zou dit gewichtig onderwerp, dat slechts ia zijn geheel behoorlijk kan worden geregeld, ook in zijn geheel hebben ter hand genomen. Maar in plaats van de noodzakelijke hervormingen geeft de Regeering een «politiek" voorstel, snkel berekend op het partijbelang, een brokstuk van een regeling, waaraan het voornaamste en dringendste ontbreekteen billijker verdeeld kies recht. Voor brood geeft zij steenen. Naar |ie iV.' R. Ct. meldt, zal te Goes geen af zonderlijk lelegraafdirecteur meer benoemd worden, doch de post- en telegraafdiensten zullen ver- een»gd worden onder het beheer van één ambtenaar. Ierseke. In de gisteren gehouden raadszitting, die door slechts 4 leden werd bijgewoond, waren o. a. ingekomen Van Gedep. Staten de goedkeuring der gemeente- bsgrooting voor 1890 in ontvangst en uitgaaf op 24021,22. Van den gemeente-opzichter eene begrooting van kosten voor het veranderen van den grintweg van het dorp tot de gemeentegrens in een keiweg. Deze kosten waren geraamd op f 22500. Da behandeling werd aangehouden. Een verzoek der heeren J. Molhoek en P. Sandee alhier, om een weegbrug of fairbank bij de haven te mogen plaatsen op een bij overeenkomst te bepalen plaats. B, en W. wenschten zich betreffende dit verzoek van praeadvies te onthouden, omdat id een vorige vergadering (welke de Voorzitter niet bijwoonde) een dergelijk verzoek van een paar andere ingezetenen van de hand was gewezen. De heer Sauer herinnerde, dat dit verzoek alleen geweigerd was, omdat de Raad bezwaar had tegen de plaats welke in het adres werd genoemd. De Voorzitter antwoordde, dat hij ook niet inzag, waarom B. en W. hunne meening in dezen niet zouden mogen zeggen. Daarom sprak hij zijn eigen opinie uit en somde de voordeelen van een weegbrug op, waar geen nadeelen tegenover stonden. Het voornaamste voordeel was wel mindere risico voor de landbouwers die suikerbieten telen, daar deze na de weging voor rekening van den fabrikant komen. De meeat geschikte plaats achtte hij en de aanvragers den N.W.-hoek bij ds haven. De heer Sauer achtte een weegbrug nuttig, maar wilde daarbij ook de belangen van de gemeente be hartigd zieD, door van de ondernemers erfpacht voor den grond te vragen. De Voorzitter wilde het onderhond van het aan grenzend gedeelte van den dijk op de aanvragers werpen. Dize hadden daar trouwens reeds genoegen mse genomen. Da heer Sinke was ook niet tegan de weegbrug, maar hij achtte het voorloopig afgebakend terrein Diet groot genoeg. Ook wenschte hij een jaarlijksch verslsg van de gewogen goederen, waarnaar de havenmeester kaairecht kon heffen. De Voorzitter had dit punt reeds met de aanvragers besproken en deze hadden daarin volkomen toegestemd. Er werd nu eerst voorgesteld tot da plaatsing der brng een terrein af te staan groot 4.50 bij 4.60 M., doch de heer Sinke vreesde, dat bij die afmetingen d# brug in den weg zou staan voor de wagens, die van de hooge naar de lage kade moeten, voor zoover zij namelijk bij dien rit niet zelf op de brug moeten zijn. Hij verlangde daarom een nader onderzoek. De Voorzitter wijzigde daarom zijn voorstel in dien zin, dat het terrein zou worden afgestaan, indien de brug den voertuigen niet tot hinder kan zijn en be loofde een nauwkeurig en volledig onderzoek. Dit voor stel werd met algemeen» stemmen aangenomen. In de volgende vergadering zal een rapport van het onderzoek en zoo noodig een concept-overernkomst met de ondernemers worden overgelegd. Daarna deelde de Voorzitter mede, dat naar de leening ad 1500 slechts éen firma had ingeschreven, nl. de heeren Van Heel en Co. te Goes tegen 99% pet., aan wie de leening was gegund. Ten slotte werd voorgelen een verzoek aan het Polderbestuur van de Breede Watering om den Varkens dijk en den Kruiningschen Zanddijk, welke meestal in een slechten staat verkeeren, te begrinten, wijl de staat der gemeente-financiën niet gedoogde, dat de gemeente dit voor hare rekening doet. Bij de rondvraag vestigde de heer Sinke de aan dacht van den Raad op een paar ijzeren landvesten in het steiger bij de haven van den heer Job Bom, welke, hoe nuttig ook, voor dé uit-en invarende vaar tuigen gevaarlijk zijn. De Voorzitter meende dat dit door de plaatsing van een of twee palen kon verbeterd worden, waarmee de heer Sinke instemde. YTemeldinge. ïn de Maandagavond gehouden ver gadering van de aandeelhouders eener weegbrug aan de Bonzijbrug alhier, werd, na goedkeuring der door het bestuur ontworpen statuten, tot weger benoemd Joost Ruisaard en tot hulpweger A. Dominicus Fz., beiden hier woonachtig. Na met gunstig gevolg het toelatingsexamen tot de 21e afdeeling der krijgsschool te hebben afgelegd is bij die inrichting o. a. gedetacheerd met ingang van 1 October a. s. de le luitenant der artillerie Van Visvliet. In de Maandag gehouden zitting van den ge meenteraad van VlissiDgen is met 9 tegen 5 stemmen afwijzend beschikt op een adres der doleerende ge meente tot afschaffing der kermis. De burgemeester der gemeente IJzendijke beeft bij den officier van justitie eene aanklacht ingediend tegen den gemeente-secretaris, op grond dat hij on rechtmatig kolen der gemeente gebruikt heeft, ter verwarming der secretarie. De secretaris meende in zijn recht te zijn omdat de secretarie een publiek lokaal is, dat tevens dienst doet als wachtkamer voor gemeentebode, veldwachter en publiek. In de aanbe stedingsvoorwaarden wordt evenwel enkel gewag ge maakt van raadzaal en gemeentescholen. Bevorderd tot doctor in de geneeskunde aan de rijks-universiteit te Lriden de hser J. L. Hage, ge boren te St. Maartensdijk, met acad. proefs. getiteld «De verkorting der Ligamenta Rotunda bij liggings afwijkingen van den Uterus". In de maand Juni a. s. zal weder een examen worden afgenomen voor adspirant-ge m.-s e c r e- taris en ambtenaar ter secretarie. Het schriftelijk gedeelte zal plaats hebben te Utrecht op een nader te bepalen dag. Uit de residentie wordt aan de Zw Ct. geschreven: Van ons stel ministers mag de heer H a v e 1 a a r wel het meest een man van de daad heeten. Over zijn spoorwegwet moge groot verschil van gevoelen heerschen, zij getuigt in ieder geval van den moed om groote zaken aan te pakken. R^eds voor maanden schreef ik, dat de Rijnspoor zich ontegenzeglijk erg duur verkocht, en het financieel bezwaar weegt dan ook 't meest in de bestrijding van het wetsvoorstel. Toch drijft de opvatting boven, dat de wet daarop niet vallen «al, omdat de staat geen rechtstratksche offers zal behoeven te brengen. Het is intussehen te hopen, dat deze zaak, die bij uitnemendheid handel, nijverheid en verkeer betreft, niet bij zuivere partijstemming wordt beslist iets waardoor wel eenig gevaar be staat, omdat het schijnt, dat de heer Havelaar met zijn ontwerp staan of vallen wil. En het is duidelijk, dat het ministerie een nieuwe break niet wel zou kunnen overleven. De door den Hoogen Raad aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal ingezonden lijst van aanbeveling van zes cai)did»ten, ten einde daarop te kunnen acht slaan bij het opmaken dar nominatie voor de vacature eener raadsheersplaats in genoemden Raad, ontstaan door het overlijden van den Raadsheer mr. C. D. Asser, bestaat uit de heeren mrs.4o. S. M. S. De Ranitz, raadsheer in het gerechtshof te 's-Gravenhage2o. D. S. Mom Visch, raadsheer in het gerechtshof te Arnhem 3o. jhr. S. Laman Trip, vice-presidant van de arron- dissements-rechtbank te 's Gravenhage 4o. A. Telders, advocaat-generaal bij hst gerechtshof te 's-Gravenhag®; 5o. W. Van der Kaaij, kantonrechter te Leiden6o. C. Asser, rechter in de arrondissfments-rechtbank te 's Gravenhage. Men schrijft aan de H. Ct. In de pensioenwetten is bepaald, dat recht op pensioen hebben allen, die een vaste aanstelling hebben. Maar waarom hebben zij, die een tijdelijke aan stelling hebben, dat recht niet? Wanneer een vaste ambtenaar 10 jaren het Rijk heeft gediend, dan heoft hij recht op pensioen «n bij overlijden zijn vrouw en kinderen ook maar een tij delijk ambtenaar, die het Rijk 20 jaren heeft gediend, krijgt niets en zijn vrouw en kinderen evenmin. Beiden hebben het Rijk gedienddó een krijgt het, de ander nietWaarom In eene Maandag te Utrecht gehouden vergade- riog van beambten werkzaam aan de ontvang kantoren en contróles der d i r. belastingen, invoerr. en accijnzen in Nederland is besloten, een adres aan te bieden aan den Minister van financiën, waarin de aandacht wordt gevestigd op den ongun- stigen toestand waarin adressanten verkeeren, en ver zocht wordt, de betrekking van rijks-klerk bij genoemde middelen in te stellen. In de te Utrecht gehouden vergadering van de indertijd te 'a-Bosch, op initiatief van het bestuur van den BoDd van het Metalen Kruis zich gevormd heb bende commissie tot het oprichten van een onder steuningsfonds voor behoeftige oud-strijders van 1830 31, is besloten, dat ondersteuning uit het te stichten fonds zal worden verleend aan alle dragers van het metalen kruis en van de citadel-medaille, voor zoover zij behoeftig zijn. De hoofdzetel zal gevestigd zijn te Utrechtin ipder gewest zal een «provinciaal comité" bestaan, en voorts zullen plaatselijke commissiën in de verschillende voor naamste steden werkzaam zijn. Op last van Z. M. den Koning moeten iedere maand de conduite-staten van alle officieren van het regiment grenadiers en jagers naar Het Loo worden opgezonden. Op grond van het door den schuttersraad te Zutfen gewezen zachte vonnis in de bekende zaak der onderofficieren van de dd. schutterij aldaar, die zich tegenover den hear H. E*ekink Jr. aan insubordinatie hadden schuldig gemaakt, heeft deze thans eervol ontslag gevraagd als kapitein bij de tweede compagnie dier schutterij. De rechtbank in Den Haag heeft een belangrijke beslissing genomen. Een drietal professoren van het seminarium te Katwijk, die als inwonende lodgers plaatsing op de kiezerslijsten hadden verzocht en wien dit was geweigerd, zijn door de rechtbank in het gelijk gesteld. De plaatsing hunner namen op de kie zerslijsten is thans door de rechtbank bevolen. Het bericht, volgens hetwelk de Gouverneur van Suriname, jhr. De Savornin Lohman, zijn ontslag zou hebben aangevraagdwordt door het Dagblad op grond van alleszins vertrouwbare inlich tingen tegengesproken. IJdelheid der ijdelheden, alles is ijdelbeid. Vele jaren geleden kwam in een onzer Nederlandsche kerkeraden de vraag ter sprake, of men bij de Gods dienstoefening de giften «voor armen en kerk" zou inzamelen op een open schaal dan wel in een zakj». Vele kerkeraadsleden waren voor het zakje, daarbij uitgaande van de gedachte, dat «de eene hand ni»t mocht weten wat de andere deed" en dus de giften in het verborgen moesten geschonken en ontvangen worden. Anderen pleitten daarentegen voor de open schaal, omdat dan ijdelheid en grootspraak velen zouden be wegen meer te geven, dan zij zouden doen, wanneer de hoeveelheid der gift door collectanten, noch buren werd opgemerkt. Er werd veel over en weer geredekaveld, totdat eindelijk de zaak in stemming kwam en de stemmen staakten. Nu had de Voorzitter, een hoogst achtenswaardig en menschkundig man, de beslissing. Deze aarzelde niet lang en verklaarde «De inzameling m«t «en zakje bevordert de vrek heid, die met een open schaal de ijdelheid en aange zien na vrekhiid en ijdelheid beiden ondeugden zijn, mooten wij van deze twee die kiezen, welke althaös dit voor heeft, dat zij komt ten bate onzer armen en onzer kerk. Daarom zal er voortaan ingezameld worden op open schalen Wij zijn bet met den Voorzitter eens. Wie geld, veel geld wil ontvangen voor een goed doel, en dit betreft zoowel den tegenwoordigen als den goeden alonden tijd, moet de inzameling zoodanig weten te regelen, dat ieder zijn gift op de schaal legt, terwijl de bride boren voor den drempel van hun huis staan en de hoeveelheid der gift aan hun scherpziend oog niet ontgaat. Wij zouden daarom wenschen in overweging te geven de open schaal weder in alle kerken te doen invoeren. Wij voorspellen voorbeeldig succes. UtrDagbl.) Uit Heerenveen schrijft m»n aan de N. R. Ct. «Indertijd gaven we m dit blad eene beschrijving van een door onzen plaatsgenoot, den heer A. W. Zanstra, uitgevonden zelfwerkend remtoe- 8 t e 1, waardoor het gevaar voor spoorwegongelukken tot een minimum werd teruggebracht. Zooals men zich herinneren zal, kwam het in hoofdzaak neder op een tasschen de rails aangebrachte ijzeren staaf, die hori zontaal ligt, wanneer het sein veilig, doch verticaal staat, zoodra het onveilig aanwijst. Die staaf, in aan raking komende met een aan de Westinghouse-rem aangebrachte kraan, opent deze, waardoor de lucht toestroomt en de rem in werking komt. Als bezwaar tegen de toepassing van deze uitvinding werd door deskundigen aangevoerd, dat die kraan ge makkelijk defect zou worden en dan óf niet óf ontijdig werken zou. Thans heeft de uitvinder eene zeer een voudige verbeteriDg aangebracht, waardoor dit bezwaar geheel opgeheven wordt. In plaats van een kraan, brengt hij een gesloten buis van stevig glas met den remtoestel in verbinding. Staat nu het sein op onveilig en dus de tusschen de rails aangebrachte staaf verti caal overeind, dan grijpt deze da bedoelde glazen bnis en verbrijzelt haar, waardoor de lncht in de geleidings- buizen van het remtoestel toestroomt en dit derhalve in werking wordt gebracht. Door deze wijziging is in de aangewezen leemte geheel voorzien. De heer Z. hoopt nog steeds in de gelegenheid te worden gesteld om altans de deugdelijkheid zijner uitvinding proef ondervindelijk te bewijzen". Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. In de gisteren gehouden vergadering is besloten heden in de afdeelingen te vergaderen tot het onder zoek o. a. van de wetsontwerpen betreffende voorko ming van aanvaring in openbare wateren. Indische credieten, verklaring met het Duitsche rijk gewisseld betreffende den z.g. handel in vrouwen en meisjes, en voorts morgen in openbare vergadering te behandelen: de wetsontwerpen tot ruiling van grond met Maassluis, tot vaststelling der begrooting van koloniën voor 1890 en betreffende de verzekering der toepassing van de vrijheidsbeneming. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Op het drietal te Vlaardingen staat ook ds. J. Ossewaarde te Sluis. Beroepen te Leidschendam ds. L. M. Van Noppen te Zwartsluis. Uit een drietal, bestaande uit ds. H. Van Selms te Kralingen, ds. S. L. Van Steijn Callenfels te Heerde en ds. J. C. Montijn te Chaam s te Kloetinge tot predikant beroepen ds. H. Van S>Ims. De heer M. W. Snoep, theol. cand., deed Zater dag aan de universiteit te Utrecht met goeden uitslag kerkelijk voorbereidend examen. Dr. J. H. Gunning JHz.. pred. te Gouda, heeft in het predikbeurtenblad van Amsterdam, in een open brief aan het kiescollege der Ned. Herv. gemeente aldaar, verzocht, zijn naam van het geformeerde drietal af te nemen. Voor een talrijk gehoor aanvaardde Maandag dr. P. J. Muller het professoraat in de theologie aan de Amsterdamsche universiteit, met eene rede, getiteld «Dichten of denkeneene dogmatische vraag be antwoord." Vóór het uitspreken zijner rede, had de heer Maller in handen van den president der synode de door het synodaal reglement op het Hooger Onderwijs tot vor ming van evangelie-dienaren voor de Nederlandsche hervormde kerk voorgeschreven belofte afgelegd, en was hij met eene gepaste toespraak in zijn ambt bevestigd.

Goessche Courant | 1890 | | pagina 1