gevaar loopeu onder eene liberale ÏUgeering en dat wat banoemingen tot staatsbetrekkingen betreft, van eene Regeering als de tegenwoordige voor de katholieken ook niet veel heil is te wachten. Het eerste gedeelte van het artikel eindigt aldus Samengaan met de anti-revolationaire partij zou ons moeten redden van de liberale verdrukking UitmuntendMaar wat baat ons zulk eea xredding", wanneer de zoogenaamde »eischen van het moderne staatsleven" door de bondgenooten, krachtiger nog dan door de liberale partij zelve alleen met een Calvi nistisch vernisje overtogen ons worden gesteld? Vandaag krijgen wij persoonlijken dienstplicht, morgen vraagt men onsscheiding van Kerk eD Staat, en zoo verder. Waar trekt men de grens? Is het wel in het belang des vaderlands, is het overeen te brengen met de waardigheid niet alleen, maar ook met den plicht der Katholieke partij, dat zij aan de mannen van de anti-revolutionaire gauche die waarlijk riet alleen door de banden van het Calvinisme aan de revolutie verwant zijn voortdurend hoogere kracht •n grooteren invloed bezorgt? De opbrengst der Rijksmiddelen over de maand Maart jl, was 10,490,373,55 tegen 9,934,975,21 in dezelfde maacd van het vorige jaar. De opbrengst over de eerste drie maanden van dit jaar was 25,028,825,73 tegen 24,619,968,60 over de eerste drie maanden van 1889. Met het oog op de belangen van het openbaar lager onderwijs, na invoering der nieuwe schoolwet, worden in Den Haag stappen gedaan, om te komen tot oprichting van een tweede afdeeling der Vereeciging •Volksonderwij s", naast de bestaande, welke, zooals bekend is, grootendeels in handen van socia listen geraakt is. Door den minister van oorlog zijn maatregelen bevolen om, in afwachting van de behandeling der zoogenaamde noodwet, niet tot pasporteering over te gaan van de lichtingen van 1884 en 1885. Het Ebl. bericht, dat voorloopig geen werklieden van de Koninklijke Fabriek van stoom- en ondere werktuigen te Amsterdam meer zullen worden ont slagen. In het geheel hebben er in de vorige week niet meer dan 150 a 180 hun ontslag gekregen. Houdt de regearing zich aan hare overeenkomst met de fabriek omtrent den bouw van nieuwe oorlogsschepen, dan is er volop werk. Men zegt, dat dan voor ongeveer vijf millioen gulden verwerkt kan worden. In het in de Staats-Ct. opgenomen Kon. besl. tot oitvoering van art. 12 der onderwijswet wordt bepaald in art. 1Jaarlijks, in de maand December, wordt door Ons, tot een maximum van vijfhonderd gulden, het bedrag der Rijksbijdrage vastgesteld, dat aan gemeentelijke en aan bijzondere normaallessen en aan hoofden van scholen zal worden verleend voor sik der door ben in den loop van het daaropvolgende jaar ter opleiding tot onderwijzer aan te nemen per sonen, nadat deze de akte, bedoeld io art. 56 onder a der wet tot regeling van het lager onderwijs, zullen hebben verkregen. Voor hen, die bij het in werking treden van dit besluit ter opleidiüg tot onderwijzer zijn en die in den loop van 1890 zullen worden aangenomen, wordt het bedrag der Rijksbijdrage door Ons vastgesteld vóór 1 Mei 1890." Volgens art. 2 wordt om voor do rijksbijdrage in aanmerking te komen vereisebt, dat de personen, die de akte van bekwaamheid als onderwijzer hebben ver kregen lo. bij den aanvang der opleiding hun vijf tiende jaar waren ingetreden2o. gedurende ten minste twee jaren onafgebroken zijn opgeleid 3o. voor het geval de opleiding door het hoofd eener school geschiedt, gedurende ten mioste twee jaren vóór het afgelegd examen, onafgebroken op den voet van art. 8 der wet tot regeling van het lager onder wijs, in de school als kweekeling waren toegelaten. Volgens art. 8 geschiedt uitkeeriog van bijdragen op den voet van dit besluit voor de eerste maal wegens akten, in den loop van 1892 verkregen. Da Minister van binnenlandsche zaken brengt voorts ter kennis van de besturen van normaalh ssen en van de hoofden van scholen, die voornemens zijn aanspraak te maken op de Rijksbijdrage bedoeld in de wet tot regeling van bet lager onderwijs, dat is vastgesteld het model der lijst bedoeld in art. 4 van het Kon, besluit van 3 April j(. (Stbl. no. 34) en dat van 20 April a s. af een exemplaar van dat model is te ver krijgen bij den arrondissements-schoolopziener in wiens ambtsgebied de opleiding van kweekelingen tot onder wijzer geschiedt. De Algemeene Synode van de Ned. Herv. kerk heeft onlangs aan den Minister van binnenl. zaken het verzoek gericht, dat door de Regeer ing pogingen mochten worden aangewend om aan alle imichtirgen van lager, middelbaar en gymnasiaal onderwijs iedere week een of meer voormiddaguren beschikbaar te krijgen voor het godsdienstonderwijs aan da leerlingen dier scholen. Hierop heeft de Minister geantwoord, dat blijkens een door hem ingesteld on derzoek de tusschenkom8t der Regeerirtg in dezen niet noodzakelijk en evenmin doeltreffend zou zijn. Zij is niet noodzakelijk, omdat tot dusverre geen enkele klacht over of bezwaar tegen de bestaande regeling is vernomen. Buitendien is, zooal ooit, dan toch uiterst zelden een aanvraag tot regeling door de predikanten gedaan, zoodat het onbillijk is om, indien er geen genoegzame medewerking bestaat, dit aan de school besturen te wijten. Zij zou niet doeltreffend zijn, omdat •en algemeen geldend voorschrift of aanschrijving, in verband met de verschillende plaatselijke gebruiken en de onderscheidene godsdiensten, door mij bezwaar lijk zou kunnen worden gegeven. Wanneer dan ook vanwege eenige kerk of leer aar een regeling wordt gewenscht, dan is daarvoor de aaDgswezen weg, dat overleg worde gepleegd met het •chooltoezicht of met den directeur der inrichting van onderwijs. Mocht in dat geval de noodige medewei king ontbreken, dan zal de R g^ering doen wat binnen den kring harer bevoegdheid ligt, ten einde die mede werking te verkrijgen." In de vergadering der vereeniging voor Sta tistiek, Zaterdag onder leiding van mr. N. G. Pierson te 's-Hage gehouden, is besloten de regeering er kennis van te geven, dat de vereenigir.'g de wenschelijkheid handhaaft van een Statistisch Bureau van Regeeringswege. In de discussie werd de noodzakelijkheid daarvan nadrukkelijk betoogd. Kerkelijke Z&ken en Onderwijs. Nisse. Db. V. Roos te Breedevoort heeft voor het beroep naar deze gemeente bedankt. Beroepen te Heinoo c. a. ds. L. M. Van Noppen, te Zwartsluis. In da vergadering van Kerkvoogden der Her vormde gemeente te Wolfertsdijk op den 11 dezer is de heer C. Zuijdweg tot voorzitter van 't college ge kozen, en de daardoor opengevallen betrekking van secretaris is vervolgens opgedragen aan het nieuw be noemde lid de heer Fr. De Back. Aan de gemeente Ellewoudsdijk is door de Itegeering voor het loopende jaar een buitengewone subsidie ten bedrage van 800 toegekend, ter ge deeltelijke bestrijding van de gewone kosten van het openbaar lager onderwijs; de gemeenten Heinkenszand, Kapelle en Nis*e ontvangen respectievelijk 100, 1460 en 1000. Te Nieuw-Vosmeer heeft bet hoofd der school, de heer J. H. Holtzer, tegen 1 Mei a. s. pensioen aan gevraagd. Da Gemeenteraad heeft nu de jaarwedde van 825 op 725 teruggebracht. Rechtszaken. Het gerechtshof te 's-Hage bevestigde Zaterdag het vonnis der Middelburgscbe Rechtbank, waarbij een klerk van den ontvanger te Domburg tot 18 maanden gevangenisstraf werd veroordeeld wegens verduistering. Het Hof vernietigde de vonnissen derzelfde recht bank, houdende veroordeeling van lo. M. R., wegens meineed, en 2o. J. K., te Kloeting®, wegens diefstal van een rijtuiglantaarn. In beide zaken achtte het Hof de feiten niet bewezen eD sprak het de beklaagden vrij. Gelengde Berichten. Kruiningen, Op een der weegbruggen alhier werd do vorige week een stier van den heer M. Kostense gewogeD. Het dier had een gewicht van 917 kilogram. Jl. Zaterdagmorgen vroeg werd zekere K. te 's-Heer Areadskerke uit zijn slaap gewekt door het aanhoudend geschreeuw zijner kippen. Hij ging uit bed en wekte zijn jood, waarna beiden een onderzo-k instelden. Hierbij bleek dat het slot van het kippen hok verbroken was, vermoedelijk met de bedoeling de kippen te stelen. De dader had echter tijdig het hazen pad gekozen. Da ruim 80jarige weduwe K. te Zieriksea is. gisteren aan de gevolgen van hevige brandwonden overleden. Zij hield bijzonder veel van katten, van welke huisdieren zij een 7tal in huis had. Met een dezer katten spalende, werd de petroleumlamp omge worpen, tengevolge waarvan da kleederen der hoog- btjaarde vlam vatten. E«ne zeer gebrekkige dochter met wie zij samen woonde, kon geen hulp aanbrengen, noch zelfs om hulp roepen. Na een vreeselijk lijden is de ongelukkige bezweken. Zondag werd door de Ned. Gereformeerden te Borsele voor het laatst godsdienstoefening gehouden in hun hcuten kerkgebouw, dat sedert de oprichting der gemeente dienst deed, gedurende meer dan twintig jaren. De bouw der nieuwe steenen kerk is reeds zoo'er gevorderd dat tot slooping van het oude zal worden overgegaan om zijne bruikbare onderdeelen enz. te benuttigen. Ten behoove der telefoonlijn 's-Hearenhoek Borsele zijn thans reeds ai de palen geplaatst en is de draad gespannen, Aan den Thomaespolder hadden Donderdag twee belangrijke oever afschuivingen plaats. De een, tusschen de peilraaien 10 en 11, was lang 95 en breed 65 M.de andere, tusschen de peil raaien 12 en 14, 146 M. lang en 80 breed. Z:j strekten zich uit tot in en achter de onlaDgs aangelegde oeverwerken. (M. Ct.) Om rupsen uit roten te verdrijven, raadt een tuinman aan ze 's avonds te begieten met water en azijn (1 liter zuivere wijnazijn door 10 liter water) Driemaal in een week gedaan, zijo ze verdwenen. Reeds drie jaren heeft hij dit middel met goed gevolg toegepast. Op zijn lOOiten jaardag ontving de heer Lud- wig te Utrecht Vrijdag ook een bezoek van den oud sten inwoner zijner stad, den 103 jarigen heer Lorette. Dat te Zwolle de politieagenten goed geoefend zijn in het loopen, ble -k Dinsdagmiddag op verma kelijke wijze. Een hardlooper, die zonder toestemming zijn beroep uitoefende, werd door hen door verschil lende straten nagezeten, met het gevolg dat zij hem te pakken kregen en aan het politiebureau overbrachten. Bij Eestrnm (Fr.) geraakte een kind van een schipper overboord. Niemand bemerkte dit, uitgezon derd het kleine hondje, dat natuurlijk naar den schipper liep en onophoudelijk blafte, terwijl het nu en dan naar de plaats liep, waar het kind overboord gevallen was. De schipper werd daardoor op het ge beurde opmerkzaamhij sprong gekleed in het water en redde zijn kind. Bij de Maatschappij tot exploitatie van staat- spoorwegen zijn thans in gebruik acht gemengde ie en 2e, ésn 38 klasse en vijf postrijtuigen, voorzien van gasverlichting. Als een voorbeeld van de hooge prijzen, welke tegenwoordig voor het wol vee in Friesland worden betaald, meldt men dat dezer dagen te Gerkesklooster een schaap met lammeren voor ƒ100 werd verkocht. Lammeren w. rdtn zelfs gekocht vóórdat zij nog ge boren zijn en 5 a 6 weken oud met/ 10 a 12 betaald. Een üieuw toestel is in den handel gebracht, de »snelplakker" genaamd, waarmede de behangers in buitengewoon korten tijd, zonder behulp van schragen, planken en stijfselkwast, een kamer kun nen behangen. Dit werktuigje belooft voor hen in drukke tijden een ware uitkomst te zullen zijn. Het moet zeer eenvoudig wezen, zoodat ieder behanger het gemakkelijk leert gebruiken. Onder de vele raadsels in de natuur, die nog door niemand volkomen zijn opgelost, behoort ook het z. g. slaapwandelen. De slaapwandelaar staat in zijn slaap op, kleedt zich aan, loopt daar, waar hij anders niet zou durven gaan, klimt op daken en muren, en verricht zaken, die voor hem anders tot de onmoge lijkheden zouden behooreD. Het vreemdste is, dat hij daarbij eigenlijk het ge bruik zijner zintu gen mist. Dikwijls kan er een pistool dicht bij hem worden afgeschoten, zonder dat hij er iets van hoort. Zijn oog, hoewel geopend, is blind voor het lichtbij is in 't duister zelfs zekerder van hetgeen hij doet dan bij licht. Geheel zijn lichaam is meestal gevoelloos. Men haait gevallen aan, waarin men slaapwandelaars spelden diep in den arm heeft gestoken, zonder dat zij er iets van merkten. Een Italiaansch schrijver verhaalt van iemand, dat hij in zijn slaap opstond, in 't donker naar den kelder ging en wijn medenam uit een mand om die in zijn kamer op te drinken. In de omstreken van Bordeaux was voor eenige jaren een priester, die dikwijls in zijn slaap opstond en geheele preeken neerschreef. Een dokter verhaalt van een zekeren Castelli, die in zijn slaap geheele bladzijdtn van het Italiaansch in het Fransch vertaalde met b< hulp van een dictionnaire. Een ander geneesheer haalt gevallen aan van slaap wandelaars, die niets konden zien on hooren, maar toch alles gewaar werden, wat er rondom hen gebeurde. Een arbeider te Makkinga kreeg dezen winter een houtsplinter in de hand, waarover hij zich echter weinig bekommerde. Thans echter is de hand opge zwollen, en de geneeskundige, die ter hulp geroepen is, heeft verklaard, dat de hand binnenkort zal moeten worden afgezet. Te Appelscha is een zevenjarig knaapje, terwijl de ouders nog in de veenderij werkzaam waren, te dicht bij het vuur gekomen, waardoor zijne kleederen in brand geraakten. Toen er bulp kwam opdagen, was het knaapje reeds zoodanig met brandwonden over dekt, dat het eenige uren later, na een hevig lijden, stierf. Een zeilschip zeilt, een stoomboot stoomt; wat doet een schuitje, dat door electriciteit wordt voort bewogen Lord Bury, de voorz tter van de Electric Traction Company, vraagt in the limes een werkwoord, goed, kort e j duidelijk om het begrip aan te duideD. Dezer dogen hoorde een politie-agent te Parijs des ochtends te 4 uren een wanhopig hulpgeroep. Daar zat een vrouw, met een kind op den schoot, hetwelk zij weenend met kussen overdekte. Het kind, een knaapje van 10 juren, lag onbeweeglijk in haar armen; het hield zijn handjes tegen zijn verwrongen gezichtje gedrukt. Toen zij den agent zag komen, riep de moeder: Red mijn kind, het sterft 1" De agent nam den knaap in zijn armen en droog hem naar een nabijzijnd politie- bureol, waar men hem vruchteloos trachtte bij te breDgen hij was dood. Da moeder ve» klaarde Mariette Saulier te heeten, dertig jaar oud. Zonder werk, zonder biood, zonder woonplaats liep zij reeds verscheidene dagen en nachten rond, zich alleen voedt nde met den afval, dien zij in do Halles vond. De kleine jongen was ziek geweest en vruchteloos had zij hem in een hospitaal tracht<rn te doen opnemen. Uit St. Petersburg wordt het volgende geschre ven aan the Daily Telegraph Dat Salomo's rechtspraak nog wel voorkomt in de 19a eeuw, blijkt uit de volgende list door een Rus- sischen rechter gebruikt, om achter de waarheid te komen in een zeer lastige zaak In de universiteitsstad Dorpat vervoegde zich een burger bij den kantonrechter, omdat de gedaagde hem twintig roebels 24) had afgezet. »Ik kocht een koe van hem en betaalde die en vroeg hem vervolgens het beest van de markt naar mijn stal te drijven. Dit deed hij, maar toen de koe vlak voor mijn huis stond, weigerde hij een stap verder te doen vóór ik hem nog eens twintig roebels betaald had, want hij beweerde niets ontvangen te hebben. Dat was een leugen, want ik had hem al betaald." Waar zijn je getuigen?" vroeg de rechter. De eischer had geên getuigen. »B3n je betaald geworden?" vroeg de rechter aan den gedaagde. Deze verklaarde het tegendeel en de rechter zeide dus, dat de vordering van den eischer, niet door ge tuigen of bewijs gestaafd, niet-ontvankelijk was. De eischer scheen evenwel een eerlijk man te zijn en dus stelde de rechter voor een inschrijving voor hem te openen, waarop de rechter zelf het voorbeeld gaf door vijf roebels te storten en vervolgens den gedaagde uit- noodigende ook iets te geven. Deze hield zich goed en gaf een banknoot van drie roebels. Da rechter nam de banknoot op, bekeek die oplettend en riep uit: Durf je in een Keizerlijk Gerechtshof met valsche banknoten te voorschijn komen 1 Heb ja nog meer van die namaak bij je? Dat is een leelijk geval. Hoe kom je aan dat valsche geld T" De boer werd rood en wit en geel, gaf tallooze uitleggingen, die met elkander in tegenspraak waren en verwarde zich hoe langer hoe meer in zijn leugens. Eindelijk riep hij wanhopend uit: »Als gij dan de geheele waarheid wilt weten vadertje, die valsche banknoten zijn van den eischer. Hij betaalde er de koe mede, maar betaalde met valsch geld en dus heb ik gelijk dat hij nog niet betaalde cn is hij het die naar Siberië moet ais een valsche munter en niet ik, die onschuldig ben als een pas geboren kindl" Daarop velde de rechter zijn vonnis, want de bank noten waren niet valscb, maar zoo goad als eenige andere die in omloop zijn. Papieren hoefijzers. Tegenwoordig vervaardigt Julius Goldberg te Weizen bij Berlijü, hoefijzers van papierpap, die een zoodanige elasticiteit bezitten, dat de hoef zich onder het loopen vrij kan uitzetten, iets wat bij stijve hoffijzers een onmogelijkheid is. De papiermassa heeft het voordeel van niet te breken, haar taaiheid niet te verliezen en tegen water en stalvocht bestand te zijn. Terwijl metalen hoefijzers in het gebruik glad worden, verkrijgen de papieren door de afslijting een ruwe oppervlakte. Daarenboven is nog een gewichtig voordeel, dat de papieren hoeven aan den hoef van het paard worden vastgeplakt, zoo dat het spijkeren geheel vervalt, en zooals bekend is, is dit spijkeren lastig en dikwijls zeer gevaarlijk. Een jonge scheikundige te Dijon heeft een kruit voor de jacht uitgevonden, dat geen rook geeft, bijna geen geluid bij de ontploffing, de wapens niet dost roesten en goed blijft. Het hof van cassatie te Brussel heeft verworpen het hooger beroep van den heer CorviJain tegen bet vonüis waarbij hij, wegens de ramp van Antwerpen, tot 4 jaar en 7 maanden gavaogenisstraf was ver oordeeld. Amerikaansche proefnemingen. De Raad van Edgerton, Kansas, stelde het dagelijksch bestuur geheel uit zijn vrouwelijke medeleden saam de burge meesteres, de rechteres en mejuffrouw de com missaris van politie. Afloop Aanbestedingen en VerMisptagen. Het koffiehuis ïde Vriendschap" op de Groote Markt alhier, jl. Zaterdag ten overstaan van den notaris Ph. M. De Ronde Bresser geveild, is gekocht door M. D. Dekker, timmerman te Goes, voor P. J. Maartense, koffiehuishouder alhier, voor de som van 5210, benevens 100 voor toonbanken enz. en 42^2 pet. onkosten. Waarde. Jl. Zaterdag had de besteding plaats van de herstelliog der kerk te Waarde. Ingeschreven werd als volgt: door M. Kopmels te Waarde voor 3291 P. Dronkers te Kapelle voor 3890; M. Alewijn te Waarde voor 3895; J. M. Lammeree te Hansweerd voor ƒ4140 en L. Van Verre te Kruiningen voor 4285. Inschrijving voor de gewone werken aan den Oost-Bevelandpolder op 12 April, dienst 1890/91. A. Foudraine te Goes voor 2396B. Den Exter v. d. Brink te Krabbendijke voor 2421 H. De Groot te Scherpenisse voor 2520C. De Wilde te Katt«ndijke voor 2530; C. Bolier Cz. te Biuinisse voor 2570 en A. Van Popering te Bruinisse voor 2594. Aan den laagsten inschrijver is 't werk behoudens goedkeuring van hh. Ged. Staten gegund. Verkoopingen on Verpachtngen. Dfttnm. Plaat». Voorwerpen. Information. 16 April, '«-Heerenhoek, bouw- en weiland, Mnlock Houwer 16 f EHewoudadyk, hui» en tain, V. i. Kloe». Heinkenszand, 28 Ieraekendam, Wolfertsdijk, Ieraeke, Ierseke, Ierseke, Wemeldingo, Heinkenszand, houtwaren, molen, woonhui» en tuin, woonhuizen, woonhui», oestermaatschappij, woon- en winkelhuis, inboedel enz., Kloe». De Ronde Bresser. Mnlock Houwer. Mr. Liebert Prins. Mnlock Houwer. Peil®. Gallis Meren». Hollmann. Nisse, inspan en afbraak, Mnlook Honwer. Goes, vendutie, Hollmann. Heinkenizand, bouwland, herberg-inventari», meubilaire goederen, De Ronde Bresser. Schore, beestiaal. Gallis Merens. Bergen-op-Zoom, verp. visscheryen, Bestuur Visscherijen. Ovezand, afbraak, Hollmann. Te houden Aanbestedingen. Datum. Plaat». Voorwerpen. Informatièn. 17 April, Wolfertadijk, vervoer grint, Polderbestuur. 18 i Waarde, 25 Middelburg, 29 Bruinisse, onderhoud «werken, Polderbestuur, kaaimuur Zuid-Bev.-kanaal, Rijks-Ingenieur», pastorie, Kerkvoogden Herv. Gem. Watergetijen voor Ierseke. DAGEN. HOOGWATER. LAAGWATER. voorm. Nam. voorm. Nam. 15 April. 11.45 5.35 6.15 16 a 0.21 0.51 6 51 7 21 17 a 1.16 1.41 7.46 8.11 18 a 2.2 2.22 8.32 8.52 19 a 2 42 3.1 912 9.31 20 a 3.19 3.38 9.49 10.8 Marktberichten. ROTTERDAM, 14 April 1890. Naar Vlas op het land was vrij goede vraag. Door de hooge vraagprijzen is minder verkocht. Ter markt was 26871 steen blauw en 4200 steen wit, waarvoor goede kooplust bestond, zoodat helgrootste gedeelte tot vaste prijzen werd verkocht. Aard appelen: Zeeuweche ƒ1,75 a 2, Flakkeesche 2 a 2,50. Granen T a r w e de beste 10 a 20 ets. hocger, Rogge 20 ets. lager, Witte Boonen 25 ets. lager. Buitenlandsche zser vastMeel 25 a 50 ets. hooger. TARWEf 5,40 a f 7,50 ROGGE- 4,50 - 5,50 WINTERGERST- 4,25 - 5,10 ZOMERGERST- 3,60 a - 4,70 HAVER- 2,50 - 4,— PAARDENBOONEN 5,— a - 570 DUIVENBOONEN- 6,50 a - 7,25 BRUINE BOONEN- 6,75 t - 8 25 WITTE BOONEN7,50 a - 9 BLAUWE ERWTEN 7 a - 8 MESTINGERWTEN 5 50 625 KANARIEZAAD5'75 7'_

Goessche Courant | 1890 | | pagina 2