1890. N°. 42. Donderdag 10 April. 77s" jaargang. AANBESTEDING Personeele belasting en Patentrecht, DE SCHOUW Slooten, Heulen en Duikers, GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond^ uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo fa inn ai als buiten Goes, f 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. De prijs der gewone advertentiën is van 45 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. TA* het leggen van nieuwe riolen in de St. Adriaanstraat, de Stalstraat en de Rijfelaarstraat en het verleggen van het riool tusschen den zinkput op den Zuid-Westhoek der Groote Markt en den put over de Schoolstraat op Zaterdag den 19 April aanstaande, des namiddags te een Hur, ten Raadhuize. Bet bestek ligt ter inzage op de secretarie, eiken werkdag van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 uren, terwijl de bouwmeester de noodige inlichtingen verstrekt en op Woensdag bevorens des namiddags te 11/2 nrer, aanwijzing zal doen. Goes, den 5 April 1890. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G d W. HAMER. De Secretaris, HARTMAN. De aanvang van bet beschrijvingswerk voor dienstjaar 1890/91, is bepaald op Donderdag den 8 Mei 1890. De beschrijvingsbiljetten voor de personeele belasting zullen worden opgehaald den achtsten dag na de uitgifte, doch in geen geval voor den 17 Mei. Wegens elk opgehaald beschrijvingsbiljet zal een bewijs van ontvang worden afgegeven Door niemand dergenen, die de biljetten uitreiken en ophalen, mag voor de invulling der verklaring van de belastingschuldigen eenige belooning gevorderd worden. Bij art. 5 der wet van 9 April 1869 (St.bl no. 59) is van de personeele belasting vrijgesteld de eenige vrouwelijke bediende, overigens naar de eerste, derae of vierde klasse belastbaar, in dienst van een belasting plichtige, welke geen andere bedienden houdt en vier of meer eigen of aangehuwde kinderen, kindskinderen en pupillen bij zich heeft inwonen, die op den 1 Mei des jaars, waarover de belasting loopt, jonger dan een en twintig jaren zijn Bij art. 7 dier wet zijn de eerste twee paragrafen der wet van 29 Maart 1838 iSt.bl. no. 4) zondanig gewijzigd, dat hij, die na den 15 Mei een perceel in gebruik neemt, voor dit perceel de belasting naar de vier eerste grondblagen verschuldigd is voor den tijd van het dienstjaar, die dan nog overblijft, terwijl aan hem, die een perceel geheel verlaat, ontheffing wordt verleend. Om als tegenschatter van de zijde der belastingschul digen te dienen, ingeval van herziening van het aan gegeven bedrag van de huurwaarde of het aantal deuren en ven6ters of haardsteden, zijn de volgende personen aangewezen WILLEM DE BESTE, WILLEM FREDER1K VAN RIET, PI ETER BUITENDIJK en MAR1NUS DIGNUS DEKKER. De aangiften of verklaringen tot verkrijging van patent zullen worden uitgegeven van den 8 tot en met den 16den Mei en behooren ingezameld te zijn den 31sten dier maand. Bij de inschrijving valt op te merken lo. Ten aanzien der patentplichtigen, in de eerste 15 tabellen der wet van 21 Mei 1819 (Staatsblad no. 34) omschreven dat, met uitzondering van de patenlplich- tige slijters, tappers, kroeghouders en kofliehuishouders, die niet in de gewone beschrijving zullen worden begrepen, maar aan welker huizen, zoodra mogelijk na den ingang van het dienstjaar, en zonder de gewone beschrijving af te wachten, een declaratoir zal bezorgd worden, hetwelk na verloop van drie dagen zal worden afgehaald, en welke verplicht zijn dadelijk de helft van hunnen aanslag te voldoen, waarna het patent op vertoon der quitantie, alsmede van het bewijs, dat hun des wegens verschuldigde over het voorgaande jaar ten volle aangezuiverd is, ter secretarie onmiddellijk verkrijg baar zal zijn. 2o. Ten aanzien der eigenaars, vaste huurders, of andere vaste gebraikere van binnenvaartuigen, dat zal moeten worden gehandeld overeenkomstig de resolutie van den Minister van Financiën van 20 April 1852 no. 162 (Prov.blad no 67 van dat jaar) 3o Ten aanzien van de kramers.- dat zij zullen gehouden zijn om bij het doen hunner aanvragen om patent op te geven de onderscheidene goederen, welke zij voornemens zijn te koop aan te bieden, zoomede de wijze, op welke zij hun beroep uitoefenen, naar aanleiding der onderscheidingen bij S 1 der 7de tabel, gevoegd bij de wet van den 16 Juni 1832 (Staatsblad no. 30)alsmede de gezamenlijke inkoopswaarde der door hen te koop aangeboden wordende goederen, zullende dien onverminderd door de patentplichtigen die hunne goederen in de herbergen of bergplaatsen huizen en andere gebouwen van derden uitstallen, op- Save moeten geschieden van den tijd der during van an verblijf in de gemeente en door hen, die hunne waren in openbare veilingen, buiten hunne winkels, bij koopen van doorgaans beneden de f 25 ieder, doen verkoopen, van dien der te houden verkooping, terwijl, zoo zij de wijze van dien verkoop veranderen, de waarde hunner waren vermeerderen of den duur des verblijf8 of der te houdene verkooping verlengen, zij daarvan op den voet van art 13 der wet van den 2L Mei 1819 en op de boete, bij art 37 bepaald, aangifte zullen doen in de gemeente, alwaar zij zich bevinden, en zoodanig aanvuHingsrecht voldoen, als van hen bij in werkelijkheid toegenomen belastbaarheid zoude kunnen worden gevorderd; 4o. En eindelijk, ten aanzien van de bedoelde kra mers, benevens de debitanten van loterijbriefjes, dat zij, krachtens het Kon. besluit van den 17 October 18Ï0 (Staatsblad no. 22), op de boete van 1 en 2, van art 32 der wet van den 21 Mei 1819 bepaald, verplicht zijn steeds hun patent met zich te voeren. De sluiting van de registers der patentplichtigen zal geschieden den 17 Juni aanstaande Het werk der zetters behoort te zijn afgeloopen voor den 26 Juni daaraanvolgende. De ingezetenen, die zich met hunnen aanslag in de personeele belasting of het patentrecht bezwaard achten, zijn verplicht bij hunne bezwaarschriften over te leggen een duplicaat van hun aanslagbiljet, tegen betaling van 5 cents bij den rijksontvanger verkrijgbaar gesteld. Goes, den 5 April 1890. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. O. d. W HAMER. De Secretaris, HARTMAN. ingevolge art 41 van het Provinciaal reglement op de wegen en voetpaden, zal op DONDERDAG DEN len MEI 1890 en volgende dagen plaatshebben. Goes, den 5 April 1890. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G d. W. HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 9 April 1890. Het overgaan van den minister Mackay naar het departement van koloniën vindt scherpe afkeuring bij het Dataviaasch Handelsbl. Zelfs een schoenmaker", zegt dit blad o. a., »iou het niet wag»n van leest te veranderen, zooals de heer Mackay. Dit bewijst, dat de politiek en vooral de naar hare meening bovennatuurlijk geïnspireerde anti-revolutic- naire, tot het onnatuurlijke in staat is, en dat wei ióó goed, dat zij, wat nog nooit gebeurd is, het Indisch beleid, hoe gecompliceerd en hoe veeleischend ook, in goede handen oordeelt bij hem, die van toeten noch blazen weet. Voor hen die, zooals wij, den van nature reinen godsdienst ten strengste afscheiden van de uit haren aard altijd smoetsige (sicpolitiek, zijn kunst stukken als het door den heer Mackay thans vertoonde waagstuk, experimenta in corpore vilieerst mogelijk geworden, sedert aan het kabinet des Konings de scherpzinnige waakzaamheid van wijlen zijn vroegorcn directeur jhr Frits Da Koek is ontvallen." »Schuilde in de regeerings-partijen in Nederland nog een greintje vaderlandslitfde, aldus besluit het B. Hbl. dan had het door de anti-revolutionairen gevormde kabinet-Mackay onherroepelijk moeten af treden na de afstemmirg van hoofdstak X der Neder- landsche begrooting, uit over wegiDg. dat het niemand had om de door don heer Keucheniua verspeelde portefeuille van koloniën des bevoegd te aanvaarden. Met dit voorbij te zien, hebben de premier en de leden van het anti-revolutionair kabinet getoond rch te hebben laten verblinden door den hoogmoed, wtlke ten val leidt." Da Javabode meldt het volgende De koffieoogst laat zich dit jaar zeer slecht aanzien: terwijl de gouvernementsoogst op Java ge raamd wordt op een derde van den vorigen, zullen de meeste particuliere ondernemingen zulk een cijfer waarschijnlijk niet eens bereikeD. Over 1889 werden over het algemean met de koffiecultuur goede winsten gemaakt. Ook de suiker gaat een minder voordeefig jaar tege moet do prijzen zijn tot nog toe lager en de sereh vertooDt zich in den Oosthoek in tuinen waarin zij tot nog toe niet voorkwam. Iq overeenstemming met het vorenstaande bericht omtrent de koffie is een particuliere correspondentie aan de N. R. Ct. uit Batavia dd. 8 Maart »Het is - zoo luidt het daarin o. a. alsof de koffiecultuur zegt: wanneer de regeering mij mot wil opheffen, dan zal ik zoo vrij zijn dat zelf mair te doen". De nieuwe oogst is geraamd cp 188,000 pikols. Die zal nu wel weer gevolgd worden door eeo die grooter is; maar in doorsnede gaat de oogst achteruit en zal hij blijven achteruitgaan. Het tekort in de financiën zjI het volgende jaar vele millioenen bedragen, en de gewone tekorten zullen hoe langer hoe grooter worden. AI spreekt men nu niet dadelijk van een staatsbankroet, het is zeker dat het zoo niet kan voortgaan, en dat zelfs de oprechte conservatieven in onzen hoogen ambtenaarsstand zullen moeten toe gaven dat er verandering moet komen. Zeker, het is voor de inlandsche bevolking hoogst nuttig dat de koffiecultuur wordt geregeld op eene wijze die haar het minst druktmaar het is voor de huishouding van den staat noodig, dat alle regelingen dienaangaande op het oog hebben de inkomsten in overeenstemming te brengen met de uitgaven, en bij afschaffing van die inkomsten andere in het laven te roepen. Het geld is nu eenmaal de ziel van de negotie. Er blijft slechts over middelen te zoeken, die de belastingen, hetzij dan in geld of in arbeid, direct of indirect zoo weinig mogelijk drukkend en belemmerend maken voor den handel en nijverheid". Op 15 Nov. II. is met Duitschland eene verklaring uitgewisseld ropens de dezer- en generzijds te nemen maatregelen tot het tegengaan van den 7g. handel in vrouwen en meisjes. Deze verklaring is, op grond van de 2e al. van art. 59 der Grondwet, aan de goedkeuring der Staten- Generaal oid"i worpen. De maatregelen, waarvan in die verklaring sprake is, zijn intusschen uitdrukkelijk beperkt binnen de grenzen der bij de wet aan de justitie en politie toe gekende bevoegdheid. Iq art. 1 is bepaald, dat de bewuste peisonen zoo veel mogelijk aan een verhoor worden onderworpen, ten einde te doen blijken van waar zij komen en wie haar heeft doen besluiten het laDd te verlaten. In art. 2 en 3 is het voorbehoud gemaakt, dat de wettelijke gienzen niet zullen mogen worden over schreden, waar van het verleenen van hu'p sprake is. De bi inwisseling tusschen de overheden der beide landen betrekkelijk de terugzonding zal niet langs den omslachtige diplomatieken weg, maar zooveel mogelijk rechtstreeks worden gevoerd. Ingeval de kosten, veroorzaakt door het onderhoud en de terugzending van die vrouwen en meisjes tot aan de grens niet kunnen worden terugbetaald door die vrouwen en menjes zeiven, noch door hare echt- genooten, ouders of voogden, zullen zij gedragen worden door den staat, die de terugzending heeft bewerkstell'gi. In eene vergadering der Roomsch-katholüke kies- vereeniging te Hulst werd omtrent een ingekomen ver zoek van presidenten van R.-K. kiesvsreenigingeu in Noord-Brabant om instemming met hunne motie tegen de invoering van persoonlijken dienst plicht, op voorstel van den heer Van Waesberghe Janssans, eene motie aangenomen, waarin het gevoelen wordt uitgesproken, dat met volle vertrouwen aan de R.-Katb. leden der Staten Generaal moet worden over gelaten, om met eendrachtig beleid te beslissen, op welke wijze bij de behandeling van aanhangige of aan hangig te maken wetsontwerpen mo't worden geageerd. Hierna hield de heer mr. Walter, lid der Tweede Kamer, eene redevoering, waarin hij de m- ening uit sprak, dat niet te stesk mocht worden geageerd, daar dit mannen van anti-revolutionaire en liberale begin selen, die eveneens tegen den persoonlijken dienstplicht zijn, van de Katholieken zou vervreemden. (N. R. Ct.) Het hoofdbestuur van den vOranjetond" heeft eene circulaire verspreid, waarin het, krachtens het doel van oprichting van den boni en het onpartijdig standpunt waarop deze staat, daar als leden kunnen worden aangenomen alle rechtgeaarde meerdeijarige Nederlanders, aanhangers van het Oranje-vorstenhuis, zonder onderscheid van godsdienst, rang, geslacht of politieke kleur, zijn besluit kenbaar maakt, om nooit of te nimmer steun te verleenen aan candidaat-Karaer- leden, die tot de invoering van d^n persoonlijken dienstplicht zouden medewerken. Benoemd tot rijksontvanger te 's-Gravenpolder de heer G. Meerdink, thans te Leek. Wemeldinge. Tot tijdelijk gimeente-geneesheer alhier is door den gemeenteraad in zijne vergadering van jl. Zaterdagavond benoemd de heer F i d e 1 d ijaits te Ierseke. Het rijkstelegraafkantoor te Kort gene en het telefoonkantoor eener bijzondere onderneming te Kolijnsplaat zijp, te rekenen van 8 dezer, op werkdagen open van 81/2 tot 12 uren voor- en van li/2 tot 3 lj2 en 4lj2 tot 7 uren namiddags, De diensturen op Zon- en feestdagen blijven onveranderd. Met ingang van 20 April 1890 zijn benoemd tot griffier bij het kantongerecht te Snoek, mr. C. Van Booven, thans griffier bij het kantongerecht te Zienkseetot griffier bij het kantongerecht te Zie- riksee, jhr, mr. W. A. De Jonge, tbais substituut- officier van justitie bij de arrondissements-rechtbank te Rotterdam. De gemeenteraad van Zieriksee heeft Zaterdag behandeld het advies der raadscommissie omtrent de verphehtirg der gemeente om in de kosten der voor- zieringswerken aan het Westhavenhoofd 1/3 gedeelte bij te dragen. Met 9 tfg>n 2 stemmen werd beslotor, dat de gemeente d«* b-taling van dat 1/3 der werken op zich neemt, zon Ier praejadica voor het vervolg. Tot voorzitter van het zZeeuwsch Genootschap der Wetenschappen" te Middelburg is, in plaats van dr. F. P. J. Sibmacher Zijnen, benoemd dr. H. J a p i k s e. Door den gemeenteraad van Tolen is besloten de gasfabriek, behoorende aan den heer Pook van Baggen te Apeldoorn, niet te koopen. Heden wordt te Amsterdam gehouden het 3e congres van spiritisten. Op de agenda komt o. m. voor1het, oprichten van een hulpfonds voor hulpbehoevende geestverwanten2. op welke wijze is er eenheid te verkrijgen in de beoefening van de spiritistische leer, bij het belangrijke verschil van leeringen, die door de geesten tot ons komen 3. op welke grondslagen berust de spiritistische gemeenschap met de geestenwereld en 4. welk practisch nut is van de beoefening der gemeenschap met de geestenwereld voor onze maatschappij te verwachten. De beeldhouwer Bart Van Hove te Amsterdam heeft een buste van Prinses Wrilhelmina en basreliëf ontworpen, die door de firma Fr. BufFa en Zonen aldaar in den handel is gebracht en door sprekende gelijkenis uitmunt. Volgens De Tijd is de heer Van Hove thans bezig aan een borstbeeld van de Koningin. Volgens vrij zekere berichten wordt het geheele gezelschap der directie A. v. Lier te Am sterdam met primo Mei ontbonden, Nu de behandeling der overeenkomsten betreffande de nieuwe regeling van de spoorweg- exploitatie in de Staten-Generaal niet kan zijn afgeloopen vóór den termijn van 1 Mei a.s., in die overeenkomsten gesteld, heeft de Regeering aan elke der drie betrokken spoorweg-maatschappijen voorgesteld dien termijn te verlengen tot 1 Aug. a.s. Naar het Hbl. verneemt, hebben onderscheidene hoofdofficieren en kapiteins der infanterie van boven de 55 jaren vanwege den minister van oorlog een vingerwijzing" ontvangeD, in den loop van dit jaar hun pensioen aan te vragen. Te Barneveld is op de leden-vergadering van da Vereeniging tot oprichting en instandhouding van scholen met den Bijbel besloten, de subsidie voor bijz. scholen niet aan te vragen, daar de vergadering de aanvrage in strijd achtte met het beginsel, dat de ouders en niet de Staat moet zorgen voor de opvoeding der kinderen. Uit goede bron verneemt het RTV. ^dat de anti-rev. partij te Delft als candidaat voor het lid maatschap der Tweede Kamer zal stellen den heer G. Van Herwaarde, gepensionneerd kapitein ter zee, wonende te Arnhem. Overeenkomstig het verlargen van wijlen haar echtgenoot, heeft mevr. de wed. H. H. Uloth aan de Maatschappij tot opvoeding van weezen in het huis gezin duizend gulden geschonken. Lord R e a y (D. J. baron Mackay van Ophemert) is door de Koningin van Engeland bij gelegenheid zijner terngtreding als Gouverneur vau Bombay benoemd tot ridder en grootkruis der meest verhevene orde van de Ster van Iodié (G. C. S. I.) Kerkelijke Zaken en Onderwijs. ElleTrondsdijk. Ter beroeping van een predikant bij de Ned. Herv. gemeente alhier is het volgende tweetal samengestelddd. H. Damsté, te Etten Lear en J. H. Tijl te Terheijden. Ds. J. Ossewaarde te Sluis staat thans ook op het zestal voor pred, te Vlaardingen. Ellewoudsdijk. Tot ouderling der Ned. Herv. ge meente alhier is in plaats van wijlen A. Moerdijk gekozen A. Hnijzen. Z. M. de Koning heeft 1000 geschonken voor den bouw eener nieuwe hervormde kerk te Apeldoorn. Rilland-Bat li. In deze gemoente wa-en op 1 Jan. 249 kinderen van 6 tot 12 jaar aanwezig. Daarvan gingen 217 school. In andere gemeenten gingen daarvan 7 kinderen ter school, terwijl in deze gemeente 7 kinderen uit andere gemeenten onderwijs ontvingen. Door den gemeenteraad van Tolen is besloten wat het toelaten op de openbare school betreft den leeftijd te bepalen van 6 tot 15 jaar. Op 1 September e. k. kannen bij de rijkskweek scholen vcor onderwijzers te 's-Hertogenboscb, Haarlem, Middelburg, Deventer, Groningen en Maastricht kwee- kelingen worden geplaatst. Zij moeten zelf in de konten van huisvesting en verpleging voorzien; onderwijsboeken en leermiddelen worden hun van rijliswege kosteloos verstrekt. Zij, die voir plaatst g in aanmerk'n* willen komen, mo ten zich voor 15 M i e. k. a ir malden bij den ëir-cteir der kweekschool die tij waisc'aen to bojoeken.

Goessche Courant | 1890 | | pagina 1