1890. N°. 39. Dinsdag 1 April. 77sle jaargang. I De Secretarie der gemeente Bewaarplaats voor lompen «OESCHl De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Behalve aan ons Bureau wordon Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bijdeheeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. OPENBARE VERGADERING van den Raad fier gemeente Goes, op DONDERDAG den 3 APRIL 1890, des namiddags te 2 uren. Goes, den 31 Maart 1890. De Secretaris, HARTMAN. Ponten van behandeling: I. Notulen. II. Mededeelingen. III. Ingekomen stukken. IV. Voorstel van B. fn W. nopens de kiezerslijsten. V. Vaststellen van het kohier vaD den H. O. voor 1890. VI. Af- en overschrijving op de begrooting der kosten van da Schutterij voor 1889. zal op MAANDAG DEN 7 APRIL, uithoofde van den 2den Paaschdag, gesloten zijn. Tot het doen van aangiften voor den Burgerlijken Stand zal gelegenheid gegeven worden des voormiddags van II tot 12 uren. Goes, den 29 Maart 1890. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G d W. HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Bij Koninklijk Beslnit van 10 dezer no 26 is bepaald, dat voor het tijdvak van 14 April tot en met 26 April 1893 worden opgeroepen om in den wapenhandel te worden geoefend o a. van het regiment Grenadiers en Jagers de navolgende miliciens-verlofganger der lichting 1885 Pioter lzaak Rosier en Nicolaas Zandee. Zij worden opgeroepen om op MAANDAG DEN 14 APRIL, des namiddags vóór 4 aren, tegen woordig te zijn bij han corps, werwaarts zij zich rechtstreeks moeten begeven. Hij, die niet aan de oproeping voldoet, wordt als deserteur behandeld, en hij, die niet op den bestemden tijd onder de wapenen komt of niet voortdurend aan de oefening deelneemt, of wel achterlijk blijtt in het aanleeren van den wapenhandel, wordt zooveel langer onder de wapenen gebonden als de kommandant noodig acht. Goes, den 29 Maart 1890. De Burgemeester van Goes, J. G. d. W. HAMER. Door de firma Wed. M VAN DER REIT iB inge diend een verzoek tot uitbreiding van hare in het perceel C. no. 177, gelegen aan den Keizerdijk Het verzoek en de teekening liggen ter visie op de Secretarie, gedurende eiken werkdag van des voormid dags 9 tot des namiddags 2 uren, terwijl op Zaterdag den 12 April a. s. des namiddags te een uur ten Raad- huize gelegenheid zal worden gegeven tot het indienen en bespreken van bezwaren. Goes, den 29 Maart 1890. Burgemeester en Wethouderrs van Goes, J O- d. W HAMER. De Secretaris, HARTMAN GOES, 31 Maart 1890. De Zeeuw zou wenschen, dat wij namen noem den in zake het varkensargument bij de jongste verkiezing. Het blad zou dan mtêhelpen om hen, die zulke onware argumenten bezigden, aan de kaak te stellenHeel lief, maar wij zijn niet van plan aan dit belangstellend verzoek te voldoen. Het aan de kaak stellen van personen laten wij aan de Zeeuw over. Hat blad weet trouwens zelf ook wel, dat de soort kiezers, die uithoofde van de varkens voor Keuchenius gestemd hebben, doorgaans ongeneigd zijn officieel hun zegsman te noemen, en het lust ons niet, hen daartoe aantesporen, nu de verkiezing is afge- loopen en dus slechts onverkwikkelijke personaliteiten van die aansporing het gevolg zouden zijn. Het feit is ons desniettemin volkomen waar ge bleken, en wij hopen bij volgende verkiezingen ons voordeel te doen met de kennis ook van dit feit. Ovezand. Ook hier worden er pogiDgen'in het werk gesteld om een telefoon te verkrijgen. Er is althans een verzoek aan den Minister van Oorlog gericht om aansluiting te verkrijgen met de noorlogstelegraaf" te Ellewoudsdijk. Ierseke. Vrijdagavond hield de Afd. Ierseke ^ran de Vereeniging tot bevordering van de Ned. Visscherij eene vergadering. Daarin werd o. a. mededeeling gedaan van eene resolutie van den Min. van Buiteni. Zaken, houdende toezegging, dat aan de consulaire agenten zal woiden opgedragen hunne aandacht te wijden aan de oester cultuur en den oesterhandel in hunne respectieve dis tricten, en hunne bevindingen geregeld in hunne ver slagen mede te deelen. Nog werd medegedeeld eene resolutie van den Min. van P^insnciën als antwoord op het verzoek der ver eeniging, dat voortaan het zoogenaamde groot consent voor het bevisschen van de Schelde en Zeeuwsche stroomen (d. i. een consent ad. 5 voor ieder hoofd van een vaartuig) kosteloos zou worden uitgereikt, evenals zulks voor de Zuid-Hollandsche wateren ge schiedt het antwoord van dezen Minister luidde dat het verzoek op een misverstand berustte, wijl de Zuid- Hollandsche vischwateren verpacht zijn. Inderdaad zijn dan ook de Zeeuwsche stroomen slechts gedeeltelijk verpacht, en staan dus Zeeland en Zuid-Holland niet precies gelijk. De afdeeling had niet bedoold om de consenten ook voor de onverdachte wateren kosteloos te maken zij had evenwel nage laten dit uit te drukken. Het besloot nu op de eerstvolgende alg. verg. voor te stellen aan den Min. te verzoeken om kostelooze uitreiking van het groot consent voor de vaartuigen, welke hun bedrijf uitsluitend op de verpachte ter reinen uitoefenen. Wordt, wat te verwachten is, dit nieuwe verzoek ingewilligd, dan zal dia inwilliging moeten gepaard gaan met een wijziging van hot reglement op het bevisschen van de Schelde en Zeeuwsche stroomen, doch dit wordt der regeering gemakkelijk gemaakt, daar juist een nieuw reglement in bewerking is. Het bericht in ons vorig no. medegedeeld, dat in April het monument op het graf van II o b e i n te Vlissingen zal worden onthuld, is, volgens het R. N., onjuist. Dit zal plaats hebben in de maand Mei op een nader te bepalen dag. Een lichtteeken! dat ziet De Stand aard in de rede van den Minister van Financiën bij do voorstellen Borgesius c. s. Eindelijk bespeurt zij nu eenig uitzicht op actieve fiaancië8le politiek. Zij roept het uit met blijdschap, zij acht het voor het volk een wezenlijke verademing. Wel was de Minister uiterst voorzichtig, maar hij heeft dan toch een be lofte gedaan. Vóór we de varkiezirgen van 1891 tegengaan, zullen, juicht zij, de voorstellen zijn inge diend, die èn vermindering van accijnsdruk èa een belasting op het kapitaal in portefeuille brengen. Is het de liefde voor haar Minister, die De Stand aard blind maakt, of rekent zij op de onwetendheid van haar volkje, dat de Handelingen toch niet least? Zooveel is zeker, dat niemand dan De Standaard- redactie iets van die belofte heeft gemerkt. Als de onbestemde, weifelende, even snel teruggenomen als gegeven verklaringen van den heer Godin actieve politiek zijn, dan heeft men al een heel eigenaardig begrp van activiteit. Het Vad) Het bestuur van den algemeénen Bond van Roomsch-katholieke kiesvereenigin- g e n in Nederland, zich vereenigende met de con clusie van het, door de presidenten der Roomsch- katholieke kiesvereenigiDgen in Noord Brabant uitge vaardigde manifest van den 13 Maart 1890, heeft in zijne te Utrecht op 24 Maart jl. gehouden verga dering besloten eene algemeene vergadering der tot den Bond behoorende kiezersvereenigingen to doen houden te Utrecht op Miaudag 14 April e. k. ter beraming van maatregelen om tot de gewenschte overeenstemming te geraken. De Eerste Kamer is tegen Dinsdag 8 April des avonds bijeengeroepen. De heer L. "Van Riet, consul der Nederlanden te Buenos-Ayres, deelt in de Staats-Courant mede, dat de goede kansen voor landverhuizers Jnaar Argentinië in den laatsten tijd zeer zijn ver minderd. Dit is in de eerste plsatsjeen gevolg van de buiten gewone toenemiög d*r immigratie, welke vóór 1889 het nog nooit bereikte cijfer van 280.000 landverhui zers aanwijst, en in de tweede plaats van de fioan- ciëele crisis, waarin Argentinië met een goudagio van ver over de 200 pet. zich sedert eeoigen tijd bevindt. Op het vinden van passend werk onmiddellijk na aankomst mag volgens hem in 't algemeen niemand rekenen, behalve bekwame dienstboden, die ook goed betaald worden (een keukenmeid verdient van 40 en tot 60 per maand, een tweede meid van 25 tot 40). Met 't oog op de omstandigheid, dat ia 't afgeloopen jaar zoer vele slechte elementen uit Europa in Argen tinië aankwamen, wordt ten slotte nog opgemerkt, dat zij, die door eigen schuld in 't oude vaderland slechts armoede kenden, ook in dit nieuwe geen bestaan vinden, tenzij zij zich geheel en al verbeteren. De heer S. Te Gempt uit Callantsoog doet in het Nieuws een nieuw raiddel aan de hand om schip breukelingen behouden aan .wal te brengen. Hij schrijft: Ik zou een grooteren of kleineren luchtbol maken, gevuld met waterstofgas, die, van boord opgelaten aan een vertrouwbars lijn, door den wind gedreien wordt naar het strand. Aan dien ballon hangt de bakende reddingboei met broek, of desnoods twee, drie stroppen, waarin de manschappen plaats nemen. De achter- blijvenden vieren de lijn en halen straks den ontlasten ballon weder terug, en de laatsten stappen io de boei of de stroppen en komen onfeilbaar aan het strand. De inrichting en bediening van dit redmiddel kan plaats hebben in de moeielijkste toestander», is niet kostbaar en vereischt weinig ruimte aan boordhet kan gebezigd worden zonder eenige hulp, buiten de equipage, en werkt op zeer grooten afstand. pNu wil ik volstrekt niet beweren, dat het onfeil baar alle schipbreukelingen zal redden, maar het brengt toch, dunkt mij, het vraagstuk wat verder in de goede richting, nl. om ook op de schepen middelen ter hand te hebben in geval van nood. Was dit het geval ge weest, de »Loch Moidart" zou niet zoovele menschen- levens vóór Kallantsoog hebben doen verloren gaan". In zake het versthil van gevoelen tusschen den Gouverneur en de Koloniale Staten van Suri name merkt de minister van koloniën in zijn ant woord op het voorloopig verslag der Tweede Kamer over zijne begrooting het volgende op De aanteekeningen van het onderhoud tusschen den Gouverneur en vier leden der Staten, tovens ambte naren, zijn ter inzage voor de leden. Het adres, naar aanleiding van het bedoelde onderhoud door ingezetenen van Suriname ingediend, is 22 Februari jl. door den vorigen minister van koloniën beantwoord met de op merking o. a. dat vcor inbreuken van bestuurswege op de rechten van Suriname's ingezetenen te minder behoeft te worden gevreesd, naarmate, zoowel hunner zijds als door alle landsdienaren, meer burgerlijke zin, vaderlandsliefde en eerbied voor het gezag wordt be toond, en medegewerkt wordt om het bestuur tegemoet te komen in zijn moeilijke taakbevordering van het welzijn der kolonie en handhaving van gezag en orde. En ook omtrent de wijziging van het Surinaamsche regeeringsregLment wenscht de minister zich zijn oor deel voor te behouden. Omtrent het verleenen van vergunningen tot onder zoek naar goud in groote rivieren ontving koloniën geen bericht. Nopens de grensscheiding tusschen Neder), en Fransch Guyana worden nog onderhandelingen met de Frsnsche regeering gevoerd. Door den Minister van Oorlog is bepaald dat, behoudens bet voorgeschrevene in art. 53 van het Kon. besluit van 8 M«i '62, de beambten bij den telegraafdienst, telegrafisten, sssistenten en klerken bij de spoorwegen en bij stations, de instrumentmakers, stokers en machinisten, wijders bij voorkeur bij spoor weg- en rijswerkers, riet- of stroodekkers, alsmede diegenen die, overeenkomstig art. 7 van het Kon. besluit van 29 Februari '84, no. 13, wenschen te worden aangemerkt als adspiraat-milicien-opzichter der genie, bij het korps genietroepen worden ingedeeld. Door Gedeputeerde Staten van Gelderland is advies uitgebracht inzake de tweelingbroeders lotelingen der Militie voor de gemeente Wa- geningen, in dier voege, dat deze beiden onderling van nummer kunnen verwisselen, waardoor nu hij, die een laag nummer trok en voor den dienst geschikt werd bevonden, evenals zijn broeder, die vrijstelling heeft wegens gebreken, van den militieplicht wordt ontheven, wanneer deze met zijn broeder van nummer verwisselt. Vrijdag is in het Eogelscbe Lagerhuis weder gesproken over de belemmering dien de handel in Nederlandsch vee ondervindt. De voorzitter van het bureau voor landbouw, Chapün, verklaarde Er heerscht geen veeziekte in Nederland, maar wel zeer sterk iu Duitschland, niet ver van de Nederlandsche grens. Het uit Nederland komend vee wordt in hei binnenland van Groot Britannië toegelaten en is zelfs niet onderworpen aan slachten in de lossingsplaatsen doch uit aanmerking van het gevaar, dat de veeziekte aan de Nederlandsche grens kan worden overgebracht, ondanks de voorzorgsmaatregelen der Nederlandsche Regeering, honden de Engelscbe inspecteurs de beeston gedurende eenige dagen terug in de plaatseu waar zij aangebracht worden, om zich te vergewissen, dat zij aan geen ziekte lijden, en eerst dan wordt verlof tot verzending naar bet binnenland gegeven. Hst zou niet verstandig zijn, thans van dezra voorzorgsmaatregel af te zien. Naar men verneemt, zal Nederland door den hoofddirecteur van de posterij en de telegraphie, den heer J. P. Hofstede, worden vertegenwoordigd op het internationaal congres voor telegraphie, dat in Mei te Parijs bijsenkomt. Volgens een uit Konstautinopel aan de Londensche T.mes gericht telegram, zou het conflict te Bas- s o r a b, ontstaan door de schendicg van de Nad. vlag, door het binnendringen van h6t consulaat en aldaar op het personeel in dienst van den consul gepleegde mishandelingen, uit den weg geruimd zijn. Zr. Ms. stoomschip »Atjeh", dat naar Bassorah werd gedirigeerd, heeft dan ook nu order bekomen om, in afwachting van nadere instructiën voor de op te volgen bestemming, in de haven van Bender-Bushir (Perzische Golf) te ankeren. De oplossing van het geschil valt gelukkig, daar inmiddels gebleken moet zijn, dat de »Atjeh" niet naar Bassorah zou kunnen opvaren wegens de ondiepte van het vaarwater. Naar aanleiding van het schrijven van den Minister van Binnenlandsche Zaken hebben de ge zamenlijke onderteekenaars van het adres der officieren van deRotterdamsche schut ter ij, 15 in getal, hun ontslag ingediend, terwijl nog 15 andere officieren, die het adres niet onder teekenden, eveneens hun ontslag hebben genomen, omdat zij zich gekrenkt achten door de handelwijze van den Minister, daar deze namelijk voor zijn uit spraak niet beide partijen, doch alleen de beschuldigde partij heeft gehoord. Uit het jaarverslag der Vereeniging »h e t Buitenland" bleek, dat de Regeering de Ver eeniging blijft steunen. Het bestuur van Felix Meritis te Amsterdam schonk 6684, zijnde de helft der gelden na de liquidatie aanwezig. Uit 150 sollicitanten verleende de Vereeniging aan eenige g^schiktan hulp tot voltooiing hunner opleidingover plaatsing van jongelieden te Bombay en te Bangkok wordt onder handeld. Het totaal der ontvangsten met hoofdsubsidie van 3700 bedroeg 10,000, dat der uitgaven 6050. M»j. M. O. Du S a a r, wier promotie aau de Universiteit te Amstredam wij meldden, verdedigde haar proefschrift en stellingen tegen de opmerkingen van vijf hoogleeraren harer faculteit, en werd ten slotte cum laude tot doctor in de geneeskunde be vorderd. Bij het mededeelen van deze onderscheiding voegde de promotor, prof. Stokvis, een hartelijk woord van gelukwenschiDg, als betuiging van de ingenomenheid der geheele faculteit. Ook bij heerschend verschil van meening over de vraag of het ambt van arts in de practijk voor vrouwen gewenscht kan zijn, wees de hoogleeraar er op, dat in wetenschappelijke ontwikkeling ook de vrouw het hoogste kan bereiköD. Men leest in De Tijd, dat wegens de heerschonde ziekte het Comité der Nederlandsche Bedevaarten ge meend heeft het tijdstip der bedevaart te moeten ver schuiven. Des te gereeder werd tot dit uitstel besloten, wijl het tweede eeuwfeest van den zaligen dood van M. Marg. Alaccque het wenschelijk d;jed voorkomen, in Juni de bevoorrechte plek te bezoeken, waar Jezus Christus haar zoo dikwijls verschenen is. Het Comité noodigt daarom de katholieken van Nederland uit, den 16ien Juni, onder het octaaf van het feest van het H. Hart van Jezus, die bedevaart naar Paray-Ie-Monial en Lourdes te ondernemen. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beroepen te Enter en te Poortvliet ds. D. Bax, te Bunnik. Aan de school met den Bijbel te Overschie is benoemd de heer C. Sanderse te Middelburg. Bij de Vrijdagavond gehouden overgangsexamens aan de B. A. S. alhier zijn bevorderd Fan de le naar de 2e klasse Met den lsten graad: P. De Jonge, D. H. C. Ittmann en J. Beenhakker. Met den 2den graadC. Kuijper en J. C. Sloover. Met den 3den graadH. P. Schrijver, F. Faberij De Jonge en A. De Smidt. Van de 2e naar de 3e klasse. Met den lsten graadJ. Oudeman. Met den 2<ien graad: A. C. j. Geersen J. J Arnoldi. Met den 3den graadW. Knieriem en A. J. v. Mulle, Kortgene. Zahrdag 11. hield de ondei wijzers-ver- eeniging »Noord Beveland" haro eerste vergadering in dit jaar. De heer J. Vermeulen besprak met waar deering »De nieuwe Rekenschool" van den heer L. Heijboer, hoofd der school te Scherpenisse, van welk werkje reeds 2 stukjes zijn verschenen. De heer L. De Putter behandelde: Eenige opmer kingen bij sommige rekenkundige vraagstukken". Daarin hekelde hij sommige vraagstukken voer de hoogste klasse, die weinig of geen rekening met de praktijk houden, die scheeve voorstellingen geven tan usances in den handel of die, als bij mengingrekeningen, z. i, de onzëdelijkheid in de hand Werken. Met zeer veel aandacht werd zijn betoog aangehoord, al werd er ook na de lezing eene lans gebroken voor de eerste en de derde soort van vraagstuk k n. Eindelijk werd, na afdoening van eenige huisbou le lijke zaken, besloten, dat de on ierwijzersverga lering

Goessche Courant | 1890 | | pagina 1