1890. N°. 38. Zaterdag 29 Maart. 77ste jaargang. GOESCHI De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75» Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bijdeheeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder <^^5= bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. MANT. Be prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent* Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald 20 ct« Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. GOES, 28 Maart 1800. Da zekerheid, dat de rechterzij la der2aKamar in hare numeri-ke maerderhaid eenparig de voorstellen Borgesius c. s. zou verwerpen, wekte niet op om bij de debatten daarover gevoerd langdurig etil te staan. Evenwel hebben d«ze debatten toch dit goede opge leverd, dat de Minister van Financiën, van wiens optreden partijgenoot en tegenstander de hoogste verwachtingen koesterden, maar die tot nntoe niets heeft gedaan, heeft te kennen gegeven wat van hem op het gebied van belastinghervorming is te ver wachten. Wij laten daarom hieronder in het kort zijne uitspraak hooren. Da Minister ii niet tegen afschaffing of verminde ring van den zout-accijns. Hij acht dia vermindering gewenscht, evenwel niet omdat zij de armen het meest drukt, den druk bij centen tegelijk acht hij zoo zwaar niet, maar wel om de smokkelarij tegen te gaan. Afschaffing van de patentbelasting kturt de Minister af. Afschaffing van de mutatierechten ten bate van landbouw en nijverheid acht de Minister niet doel treffend. Eene inkomstenbelasting is z. i. onbillijk, omdat het inkomen reeds door personeel en successie recht wordt belast. Eene progressieve inkomstenbelas ting is den Minister een gruwel. Wat is derhalve in de toekomst van don Minister van Financiën te verwachten, wanneer hij zich tot hervorming van ons belastingstelsel zet Vermindering van den zout-accijns met het oog op den smokkel handel. Voorts zeide de Minister toe, dat hij in den loop des jaars dsnkt te komen met een voorstel tot ver minlering van de personeels belasting; maar aange zien hij niet liet blijken op welke wijze hij daarvoor een equivalent meende te kunnen vinden, bestaat er grond om te vermoeden, dat de plannen van den Minister in dezen nog zeer vaag zijn. Eindelijk be loofde hij nu de drang daartoe ook door sommige leden der rechterzijde op hem is uitgeoefend te zullen denken over de invoering van eene belasting op het roerend vermogendoch de aard en de wijze van heffing dier belasting waren hem zelf nog onbe kend, zoodat hij nog niet eens kon verklaren of het zou zijn eene directe of indirecte, eene persoonlijke of zakelijke, eene kapitaal- of renUbelasting, of zij zal moeten geheven worden bij het leven of bij den dood. De anti-liberale Kamerleden hebben zich eenparig met deze sobere toezegging van den Minister tevreden gesteld en dus zich vereenigd met het niets-doen op het punt van belastinghervorming. Daartegenover is van liberale zijde eene afgeronde belastinghervorming voorgesteld, waaraan zeer zeker fouten kloven, welke echter door amendementen konden worden weggeno men, zonder te raken aan het hoofdbeginsel, nl. h -t invoeren van eene inkomstenbelasting en het afschaffen van verschillende andere belastingen, die zwaar drukken op den kleinen borger en op handel en industrie. Ieder onbevooroordeelde zal nu toch moeten erkennen, dat ook op financiësl gebied van de liberalen meer verwacht kun worden dan van de rechterzijde, die een Minister als de heer Godin De Beaufort steunt in zijn niets-doen. In de Standaard van gisteren toont dr. Kuyper zich dankbaar voor den vklaren wijn", dien de Zuid en Noord-Holl. kiezersbond omtrent het vraagstuk van den persoonlijken dienstplicht schenkt in het manifest, dat wij in ons vorig nommer mededeelden. Dr. K. hoopt en vertrouwt, dat de antir. Kamerleden, die met behulp der Katholieken gekozen zijn, zich evenwel niet zullen laten intimideeren en liever hun Kamerzetel zullen willen opofferen dan een beginsel prijsgeven, waarom ze in 1888 zijn gekozen. Voorts laakt de Standaard de houding van de N. Delftsche Cf. en de Tijddie, met het oog op de a. s. verkiezing van een Kamerlid te Delft, aanraden aan den antir. candidaat niet te vragen of hij voor of tegen persoonlijken dienstplicht is, maar alleen of hij bereid is zijne stem aan het voorstel-Bergansius te onthouden, zoolang de kazernes en schepen van oorlog geen meer deren zedelijken waarborg bieden. Dr. Kuyper noemt dit terecht een vonwaardige uit vlucht", omdat het leven in de kazernes en op de oorlogsschepen niet afdoende te verbeteren is; althans niet zoolang de persoonlijke dienstplicht niet is inge voerd. Het komt ons voor, dat dr. K. zich hier op het juiste standpunt plaatst en dat het voor zijne eerlijk heid pleit, dat hij op dit punt van het antir. program van geen transactie wil weten, 't Is voor zijne partij te hopen, dat de eventuëele antir. Delftsche candidaat er ook zoo over denken zal 1 Ia de Kamerzitting van Woensiag was voor het eerst de heer Keuchenius aanwezig. Wel was tegen zijne verkiezing een bezwaarschrift ingekomen van den heer Hartman, gemeente-secretaris te Goes maar bij monde van den heer Van der Kaaij oor deelde de commissie, in wier handen de geloofsbrieven van dhr. Keuchenius waren gesteld, dat de daarin ont wikkelde bezwaren de toelating niet mochten beletten. Die bezwaren bestonden hierin, dat in de gemeente St. Philipsland da nieuwe kiezerslijst op 44 Maart gesloten was, terwijl de kiezers volgens de oude lijst hadden gestemd, en dat te Wolfertsdijk de nieuwe kiezers gestemd hadden, 'niettegenstaande de nieuwe kiezers lijst daar pas op 10 Maart was vastgesteld, en de kiezers da oproeping niet acht dagen \óor den verkiezings dag hadden kunnen hebben. Wat het eerste bezwaar betrof, meende de commissie, dat men te St. Philips land volkomen correct had gehandeldde kieswat schrijft toch voor, dat elk kiezer ten minste 8 dagen vóór den tijd der verkiezing de oproeping met een stembriefje moet ontvangen. Daar nu de verkiezing op 48 Maart moest plaats hebben, kon men de op roeping op den door de wet bepaalden tijd niet anders dan tot de oude kiezers richteD. Omtrent Wolfertsdijk merkte de commissie op, dat het niet onmogelijk was, dat de nieuwe kiezers de oproeping op 10 Maart, dus 8 dagen voor den dag der stemming, hadden ontvangen maar dat, al ware dat niet zoo, daarop geene straffe van nietigheid der stemming gesteld was. De commissie concludeerde dus tot toelating van den heer Keuchenius, en de Kamer vereenigde zich daarmede, waarna het nieuw gekozen lid voor Goes de vereischto eeden aflegde en zijne plaats aan de rechterzijde, thans echter wat hooger dan vroeger, innam. De cursus, vanwege de afd. Goes van den Neder 1. dienstplichtbond in het leven ge roepen, begon met 42 leerlingen. Achtereenvolgens bleven er 8 weg, zoodat slechts een 4tal overbleef. Deze 4 namen Woensdag deel aan het examen, met het gevolg dat drie hunner slaagden, waardoor zij in het genot kunnen komen van de gunstige bepalingen, daaromtrent bij Koninklijk besluit vastgesteld. Hat examen liep over de vakken van het gewoon lager onderwijs. Z. M. heeft benoemd tot kantonrechter-plaats- vervanger in het kanton Goes J. Ter Pelkwijk, ontvanger der registratie en domeinen te Goes. Da le luit. der inf. F. E. II. Liebert, thanF op non-activiteit te Rotterdam, wordt in actieven dienst hersteld. Reeds deelden we mede, dat de gemeente-veld wachter van Philippine J. B. R a e s is aangesteld tot rijksveldwachter 3e klasse (jachtopziener) te Kapelle. In de Tern. Ct. betuigt een correspondent uit Philip pine daarover leedwezen en zegt dan verder»Steeds voorkomend en vriendelijk, gereed om ieder met goeden raad bij te staan, verliezen wij in hem een kundig politiemaD, die ondanks zijne nauwgezetheid in dan dienst toch de achting van alle weldenkende burgers wist te verwerven." Kapelle. Ook in deze gemeente wil men trachten een f a i r b a n k of weegbrug op te richten. In de vergadering der fandbouwvereeniging Vooruitgang is ons streven" is een commissie benoemd, om zich op de hoogte te stellen van de kosten, de opbrengst enz. van elders bestaande weegbruggen, alsmede om te trachten een geschikt terrein, zoo mogelijk bij het station, te verkrijgen. Van het binnen kort uit te brengen rapport dier commissie zal dan afhangen, of het plan al of niet verwezenlijkt zal worden. Kolljnsplaat. Tengevolge van het optreden van den heer J. Donner van Goes in de Christ. Gereform kerk en daarna van ds. G. E. Meloen in het kerkgebouw der Ned. Herv. gemeente is alhier eene hulpvereeni- ging opgericht der Goesche vereeniging »tot beharti ging van de belangen der militaire tehuize n." Deze hulpvereeniging telt reeds omstreeks 400 leden. Hebben de Zaeuwsche militairen, dio dat wenschen, hunne militaire tehuizen reeds in Middelburg en Vlis- singen, thans zal men trachten ook zulk een tehuis te Bergen-op-Zoom te verkrijgen. Een gedeelte der gelden tot oprichting is reeds voorhanden. De plannen tot vergrooting der haven te Brui- nisse vinden onverwacht eene belemmering, doordien de ambachtsheer van Bruinisse 3000 vraagt voor de inbezitneming van voor de vergrooting benoodigde waardelooze slikken. (N. R. Ct.) Ruim een honderdtal inwoners van Suriname, waaronder ook de voorzitter en de vice-voorzitter der Koloniale Staten, hebben aan Z. M. den Koning een adres gericht, waarin zij 9«n uitlating weerspreken van den vorigen Minister van Koloniën in de Eerste- Kamerzitting van 30 Jan. jl. De Minister van Koloniën heeft toen naar aan leiding van een vraag van een der leden over de voor stellen door den oud-gouverneur van Suriname, mr. Smidt, ingediend, tot opbeuring der kolonie ver klaard, dat die voorstellen niet hebben de goedkeuring van eenige ingezetenen van Sariname en men dit voor namelijk toeschrijft aan den tegenstand van de Kolo niale Staten of aan vooringenomenheid van sommigen tegen den oud-gouverneur Smidt; dat de herinnering, die de heer Smidt bij enkelen heeft achtergelaten, hen er afkeerig van maakte een zaak te ondersteunen, met zooveel ijver, in het belang der kolonie, door hem verricht. Dit nu ontkennen adressanten ten stelligste en zij merken daartegen op, dat de Minister in gebreke is gebleven tot staving van deze beweringen iets aan te voerenwant hoe dit alles zou gebleken zijn uit een rede, eenigen tijd geleden door een lid der Koloniale Staten gehouden, welke rede tot de hierbedoelde zaak niet in het minste verband staat, begrijpen zij niet. Zij verklaren, dat aan de zijde van de ingezetenen tegen de voorstellen in beginsel van geen tegenstand gehoord werd, terwijl nergens blijkt, dat in den boezem der Koloniale Staten een oordeel daarover werd uit gesproken. Algemeen wordt volgens het adres dankbaar erkend, dat de bedoelde voorstellen van den oud-Gouverneur een krachtige poging bevatten tot bevorderiDg van het belang der kolonie. Om daarvan te doen blijken, hebben de onderteekenaars zich tot Z. M. den Koning gewend. De Minister van Binnenl. Zaken heeft bepaald, dat de verkiezing van een lid der Tweede Kamer in bet hoofdkiesdistrict Delft zal plaats hebben op Dinsdag 22 April en de herstemming, is die noodig, op Dins dag 6 Mei. De directeur der rijkspostspaarbank is tot de ervariog gekomen, dat er in de boekjes, die tot hat doen bijschrijven der rente te zijner directie worden ontvangen, meermalen bank- of muntbiljetten worden gevonden, ja zelf6 zilvergeld wordt aangetroffen, blijkbaar daarin gelegd met de bedoeling om het gelds-. waardig bedrag dier stukken op die boekjes als inleg te doen icschrijven. Hij acht zich verplicht, tegen die insluiting van geldswaarde te waarschuwenlo. omdat zij gevaar voor verlies oplevert; 2o. wijl de centrale directie zich met het doen van inlagen ten behoeve der inleggers niet kan belasten. Aan haar is het administratief beheer der instelling opgedragen, terwijl voor het in ontvaDgst nemen van spaarpenningen de kantoren der posterijen zijn aan gewezen. Uit Enschedé wordt aan de IV. R. Ct. geschreven: Het bericht van het ontdekken eener steen- k o 1 e n 1 a a g aan de grenzen bij Ahaus is met blijd schap in gindsche streken vernomen, vooral ook wegens de hooge vracht, die op de van Dortmund komende kolen rust. De ontdekte kolen zouden van eene bij zonder goede qualiteit en in aanzienlijko lagen voor handen zijn. Reeds is authentiek vastgesteld, dat de lagen zich van onze grenzen over Ahaus en Darfeld tot aan Osnabruck en Borgloh uitstrekken, en het is te vermoeden dat zij zich ook in Zuidwestelijke richting voer onze grenzen uitbreiden. Van de hand des heeren H. Thoe Schwart- zenborg en Hohenlandsberg, voormalig bestuurslid van de Blindeninrichting te Utrecht, is eene brochure verschenen, waarin genoemde heer enkele mededeelingen doet en ophelderingen geeft omtrent het bekende confbct tusschen hem en het bestuur der bovenbedoelde inrichting. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. In de zitting van gisteren verklaarde de heer A. Van Dedemdat hij wel tegen art. 4 (beginsel der rijksinkomstenbelasting) zou stemmen, doch daarom niet geacht wil worden onder alle omstandigheden tegen een rijksinkomstenbelasting te zijn. Da heer v. d. Kaaij begreep niet hoe de Minister hervorming der personeole belasting kon beloven, waar nog zooveel daaraan moet voorafgaan en die zaak steeds aan hervorming van het kiesrecht is vastgemaakt en betoogde, dat in 's Minsters eigen stelsel opheffing van het door alle partijen erkende privilege der onbelast baarheid van het roerend vermogen urgent is. Dj heer Cremers kwam op tegen het streven om de grondbelasting niet in de inkomstenbelasting te d >en bijdragen en achtte een zoodanige heffing hoogst billijk waar zoovele vermogeus nog onbelast zijn, daarbij de liberale partij verdedigende tegen het verwijt dat zij op belastinggebied stil is blijven zitten en niets gedaan heeft tot vermindering van den druk der volksklasse. Was er niet meer tot stand gekomen, het lag aan de voortdurende oppositie der rechterzijde, die elke her vorming tegenhield. De heer Iravaglino lichtte nog nader de afscheiding van zijne vrienden toe, waar zij het roerend vermogen willen belasten, en de heer Gleichman wenschte iets meer te weten van 's Min. voornemen, omtrent de regeling van het gemeentelijk belastingstelsel en of vormindering van den zoutaccijns mogelijk is iu verband met de te houden suikerconfe rentie. De heer Vermeulen bestreed den heer Schaepman, die den Min. van Fin. had aangemoedigd tot belasting van het roerend vermogen door te doen uitkomen, dat het volstrekt niet zeker is, dat de rechterzijde eenstemmig de noodzakelijkheid van die belasting in ziet. Hij aarzelde niet den aandrang daartoe als een verderfelijke politiek te brandmerken. Hij is meer voor toepassing van kleine middelen, dan die waarmee zoo genaamd eer is te behalen, maar die den belasting schuldige niet ten goede komen. De Minister ga behoed zaam te werk en luistere niet naar de stem van den heer Schaepman, die hem voorwaarts toeroept. De heer Zijlker verdedigde krachtig de liberalen en hunne maatregelen en bestreed de onrechtvaardige verwijten van den heer Domela Nieuwenhuis en anderen. Den afgevaardigde van Schoterland verweet hij, dat deze alles wegcijfert en de politieke geschiedenis van ons land eerst bij zich zelf laat aanvangen. De heer Borgesius verdedigde nogmaals uitvoerig zijne voorstellen tegenover den minister en vele sprekers, speciaal tegenover den haer Domela Nieuwenhuis. Nadat de minister van financiën nog verklaard had dat voor zijn deel de regeling der verhouding tusschen de financiën van het rijk en de gemeenten gereed is, werd art. 4 van het ontwerp verworpen met 47 tegen 43 stemmen. Voor stemden alle liberalen en de heer Domela Nieuwenhuis. Hierop zijn de ontwerpen door de voorstellers ingetrokken. Korkelijke Zaken en Onderwijs. De te Heinkenszand beroepen predikant J. D. Van Sprankeren hoopt 8 Juni a. s. aldaar zijne intrede te doen. Beroepen bij de Herv. gem. te Oost- en West- Souburg de heer D. W. Teljer, predikant te Helle- voetsluis. Beroepen te Veere ds. J. Van Dijk, te Buurse. Z. D. Hoogw. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan te Schiedam (O. L. Vr. Visitatie) dhr. H. G. Klaphakete Goes dhr. B. A. Diekmann. Van de 44 adspiranten voor het eindexamen der B. A. S. alhier zijn er 40 geslaagd, nl.J. C. Sinke, I. J. Sloover, J. Hoogesteger, H. Snoep, A. C. Mat- thijsen, J. F. Siervogel, A. Rogge, J. M. Verburg, W. J. v. d. Dungen en J. J. F. Snoep. Benoemd tegen 4 April tot onderwijzer aan de Ned. Herv. diaconieschool te Aagtekerke de heer K. Wielemaker te Biggekerke. Heden is voor het eerst aan de universiteit te Amsterdam naar den dokterstitel gedongen door eene vrouwelijke student. Mejuff. M. C. Du Saar, arts en adsistente bij prof. W. M. Gunning, is heden in de geneeskunde gepromoveerd. De Minister van Binnenl. Zakengelet op de artikelen 44 en 42 der wet op het hooger onderwijs; noodigt hen, die zich in 4890 aan een der bij ge noemde wetsartikelen vermelde examens wenschen te onderwerpen, uit daarvan vóór 4 April e. k. te doen blijken aan den inspecteur der gymnasia te Amsterdam, met opgave van hunne woonplaats en van de faculteit waarvoor zij het getuigschrift verlangen, en met ver melding of zij leerlingen zijn der zesde klasse van een gymnasium, en of zij aan het eindexamen van éan der gymnasia dan wel aan het examen voor eene Staats commissie wenschen deel te nemen. Tot deskundigen bij de voorj aars-examens ter verkrijging van de akte lager onderwijs voor onder wijzers en onderwijzeressen in deze provincie zijn aan gewezen: voor paedagogiek dhr. W. Van Kamer te Vlissingen; voor lezen en Ned. taal dhrn. P. G. De Jager en W. M. Morren; voor vormleer dhr. A. Canse; voor kennis der natuur dr. H. Japikse; voor zingen dhr. A Lijsen, allen te Middelburgvoor rekenen dhr. G. A. Vorsterman Van Oijen te Aardenburg; voor geschiedenis dhr. A. Van Schelven te Goesvoor aard rijkskunde dhr. J. Swart te VGravenpoldervoor handworken de dames S. H. W. Klaar en J. Barende, beiden te Middelbuig. Uit de rekening en verantwoording van het Nederlandsche Onderwijzersgenootschap over 4889 blijkt o. a.Aan contributie is ontvangen van gewone leden 3972,50, van voorstanders 285, van de afdee- lingen en gewestelijke voreenigingen 219,37721 van algeraeene leden 891; te zamen 5367,871/2. Het beschikbaar saldo was 4465,29. De kosten van het Correspondontie-blad hebben be dragen 2897,24. Het hoofdbestuur stelt voor, de jaarlijksche subsidie van het Nederlandsche schoolmuseum van 450 te brengen op 200. Rechtszaken. Da arrondissemsnts-rechtbank te Amsterdam veroordeelde Christina Goedvolk, weduwe van H. J. Jut, wegens diefstal van twee parapluies en een stukje zeep in den Franschen Bazar, tot 2 j iren gevangenisstraf»

Goessche Courant | 1890 | | pagina 1