Rechtszaken. BEHANGSELPAPIEREN Ter openbare terechtzitting der Arrondissements- Rechtbank te Middelburg van Dinsdag den 1 April 1890 zal worden behandeld de zaak tegen: J. S, 26 jaar oud, koopman, geboren te Harlingen, wonende te Makkum, ter zake dat hij met het oog merk om zich of den persoon in wiens gezelschap hij was, wederrechtelijk te bevoordeelen, vergezeld van zekeren A. Sluijs, als knecht van wien hij zich voor deed, zich op den 22 Augustus 1889 des voormiddags tusschen 10 en 11 uur heeft vervoegd ten huize van Jan Schouwenaar te Wemeldinge en aldaar diens huis vrouw Plona Van Dalen heeft bewogen van hem een lap zwart laken en eene rol linnen te koopen en hem daarvoor te betalen de som van 85, door valschelijk voor te geven, dat de persoon, als knecht van wien hij zich voordeed, naar Amerika ging en daarom uit verkocht dat het best linnen was, terwijl hij er tevens bijvoegde, dat hij voor die goederen eene plaats wist waar •r 40 op te verdienen was dat hij in den namiddag het goed zoude komen terughalen en zij dan ook iets van de winst zoude krijgen, terwijl hij haar, op hare vraag waar hij dan het goed zoude brengen, om het met 40 winst te verkoopen, antwoorddevals je nu je geld maar krijgt, dan hebt je er verder niets mede te maken", baar te gelijkertijd een rijksdaalder ter hand stellende, zeggende: mijnheer heeft geld genoeg". Vanwege het Openbaar Ministerie zijn C getuigen •n 1 deskundige gedagvaard. Biitenlandsoh Overzicht Bij de Fransche Kamer van Afgevaardigden is door den heer Arène een wetsvoorstel ingediend om de afgevaardigden voortaan voor zes jaren te verkiezen en de Kamer niet in eens, gelijk thans het geval is om de vier jaren, geheel te vernieuwen, maar om de drie jaren voor de helft. De voorsteller wijst er op, dat bij eene vernieuwing der helft van de Kamer om de drie jaren al hetgeen aan wetgevenden arbeid ver richt, maar niet ten einde gebracht is, onafgebroken voortgezet kan worden, terwijl bij het thaDs bestaande stelsel de ontwerpen, die vóór de bijeenkomst der nieuwe Kamer onafgedaan zijn, blijven liggen om weer in beraadslaging te komen, van meet af aanhangig moeten worden gemaakt en al het voorbereidende werk, zooals het onderzoek en de reeds uitgebrachte rapporten nutteloos werk geworden is. Er zou dus, met andere woorden, veel nationale tijd gewonnen worden. Verder wijst Aiène op het voordeel, dat bet land bij eene gedeeltelijke vernieuwing der Kamer minder dan tegenwoordig door de verkiezingskoorts ïal zijn aangegrepen. Er zal minder beroering zijn, omdat men, wetende dat de helft der Kamer blijft» begrijpen zal dat de quaestievoor of tegen de Repu bliek, opgehouden heeft allee te beheerschen. De Kamer heeft een nieuwen ondervoorzitter ge kozen in plaats van den heer Develle, die tot Minister van Landbouw benoemd is. De heer Spulier, de afge treden Minister van Buitcnlandsche Zaken, is gekozen met 163 stemmen. Da rechterzijde had den heer Amagat, vroeger een radicaal, candidaat gesteld. Deze bekwam 112 stemmen. Bijna de helft der Kamer heeft zich van stemming onthouden. In de Kamer heeft zich een deel der rechterzijde, onder den naam van sdroite constitutionnelle" gevormd tot een nieuwe groep, die de principiëela oppositie tegen den republikeinschen regeeringsvorm opgeeft en zich plaatst op den grondslag der bestaande toestanden, welke zij niet alleen feitelijk maar ook rechtens erkent. De blijkbaar uitnemende organisatie der werklieden partij in Engeland, welke bij de jongste dreigende werkstaking het duidelijkst aan het licht is gekomen, geeft velen eene reden tot ongerustheid. Twintig, ja zelfs tien jaren geleden, zegt de Times zou het niet mogelijk zijn geweest 350.000 werklieden zoo te besturen, dat zij op een bepaald oogenblik op houden te werken en op een ander den arbeid hervatten. Dat zulk eene macht in swriuige, slechts half ver antwoordelijke handen" is, is een groot gevaar. Er zullen niet veel schokken, als na de groote werkstaking in de Londensche dokken, meer noodig zijn om den handel te gronde te richten. Nu de kolenwerkers hun zin hebben gekregen, zullen anderen volgen. Reeds hoort men, dat pogingen worden gedaan om eene al gemeens werkstaking van het personeel der spoorwegen te orgaDiseeren. De scherpe toon van de Nordd. Allg. Zeit., het orgaan van Bismarck, tegen den Duitschen Keizer maakt de Berlijnsche bladen van alle richtingen gram storig. Zij beseffen, dat, al moge het orgaan van Bismarck in vele opzichten gelijk hebben, aan de waar digheid van de natie door de uitiDgen van gekrenkte eigenliefde te kort wordt gedaan en dat er slechte verbittering en verkeerde vooretelling door worden aangekweekt. Het Berl. Tagebl. dreigt zelfs zou men bijna zeggen met een proces a la Arnim, indien Bismarck voortgaat met botvieren van zijn toorn. De Norddeutsche kan slechts spreken zooals zij doet, wanneer zij ambtsgeheimen kent en deze kunnen alleen door Bismarck zijn verstrekt. Het heet dat de Keizer heden Bismarck in afscheids- audientie ontvangen zou. Gemengde Berichten. Door een twintigtal jongelieden werd gisteravond alhier een Chr. xangvereenigiog voor gemengd koor opgericht. Aan de nieuwe vereenigiDg werd de naam Kunstmin" gegeven. BiUand-Bath. Dezer dagen werd in den Engelschen polder reeds een meikever gevangen. Heinkenszand. Door een landbouwer alhier werden dezer dagen in een korenhoop een enorm aantal muizen gevonden, waarvan men er circa 600 kon vangen en dooden, terwijl nog eene ontelbare menigte wist te ontsnappen. Het is te begrijpen dat die diertjes, die zich den geheelen winter in zulke korenhoopen op houden, heel wat graan verslinden. Maandag kwam een arbeider te Borsele zijn 17e kind voor den burgerlijken stand aangeven. Te WiQ8um is een valsche rijksdaalder ingebeurd, met het j »artal 1863. Voor de betrekking van adspirant-admimstrateur bij de Nederlandsche Amtrikaansche Stoomvaartmaat schappij te Rotterdam, opengesteld voor jongelieden tusschen de 20 en 25 jaren, hebben zich niet minder dan 364 sollicitanten aangemeld. Er zijn 6 plaatsen opan. Te Drouwenerveen staat sedert eene maand «en eenvoudig, doch net hnisje onbewoond, omdat men den geheelen winter een lichtje boven de schuur had gezien. De eigenaar heeft thans zijn intrek genomen in een zoden hutje, op korten afstand van het andere gebouw, dat, volgens zijne meening, spoedig eene prooi der vlammen zal worden. Wel een bewijs, dat men daar nog niet alle bijgeloof heeft afgelegd. Volgens de Kerk. Ct. is de gevangenis van Ken- dal, op verzoek van het bestuur der graafschap van Westmoreland in Engeland, gesloten, wijl er geene gevangenen waren. Men mag vragen, waar zijn nog meer zulke geluk kige landstreken t Een verplaatsbaar restaurant, uit papier vervaar digd, is dezer dagen m de haven te Hambui g opgesteld. De wanden bestaan uit een dubbele laag papier, iu ramen gevat. Van binnen is de stof onontbrandbaar gemaakt en van buiten zoo toebereid, dat zij geen vocht opneemt. Buitendien beschermt een dun hout- laagje het gebouw tegen de invloeden van het weer. Het geheel zit met haken en scharnieren in elkander, kan snel afgebroken, gemakkelijk vervoerd en spoedig weer opgetrokken worden. De eetzaal, die 22 vensters en 4 ramen aan den bovenkant beeft, kan 150 per sonen bevatten en wordt door twee vrijstaande kachels verwarmd. Dit eigenaardige gebouw heeft ongeveer 15,000 gekost. Het vraagstuk van photographseren in de natuur lijke kleuren is eindelijk opgelost en wel door den photograaf Verescz, te Klausenberg (Zevenbergen). Prof. Eder, die in een natuurwetenschappelijke ver- eeniging een voordracht over deze uitvinding hield, verklaarde, dat nog wel niet alle kleuren even levendig worden weergegeven (het best gelukken de schakee ringen tusschen donkerrood en oranje), maar toch de proefnemingen welke nog steeds worden voortgezet voorloopig goed gelukt zijn en het vooruitzicht geven op een volkomen welslagen. Te Ala in Tyrol ontdekte de politie dezer dag?n 5 kleine jongens in een spoorwagen, die zaten te weenen. De man, die hen vergezelde, bekende dat hij ze van hun ouders gekocht had voor 10 francs het stuk en een beetje olijvenolie. Hij wilde hen ge bruiken om pleisterbeelden voor hem te venten. De politie zond de jongens naar Lucca terug, waar hunne ouders woonden. De Wiesbadensche Badmaatschappij heeft de door dr. Mezger voorgestelde schikking aangenomen. Dr. Mezger heeft onmiddellijk van het hem daarbij toegekende recht gebruik gemaakt en alle betrekkingen met de Maatschappij afgebroken. Hij zal echter Wies- baden niet verlaten, duch blijft daar zijne practijk in het Rheinhötel uitoefenen. Men heeft Barnum gevraagd iets nieuws te be denken voor de Amerikaansche wereldtentoonstelling van 1893. De reclamekoniDg heeft daarop het volgende plan voorgesteld In het mus um te Boolak, in Egypte, ligt het ge balsemde lijk van Ramses II, met dat zgner dochter, die Mozes opvoedde, en andere personen van de Pharao- familie uit dat tij Iperk. Barnum wil nu eenige dezer mummiën van de Egyptische Regeering te leen vragen, om te Chicago aan het volk der 19e eeuw de personen, die 2000 of 3000 jaren geleden een rol speelden in een van de belangwekkendste bedrijven der wereld geschiedenis, in eigen gedaante te laten aanschouwen. Over den naam van het Spaansche geslacht Punonrostro (vuist in 't gezicht) meldt de Revue inter nationale De stamvader van dit geslacht was jager van Karei V. Op zekeren dag schoten de Keizer en zijn jager op het einde van de jacht tegelijk op een vogel. Het dier viel getroffen neer. »Wie heeft hem geraakt?" vroeg de Keizer. »Ik, Sire", antwoordde de jager. »Dat lieg je", riep de Keizer. »Dat is niet waar", antwoordde de jager en gaf den Keizer een vuistslag in het gezicht. De man werd ter dood veroordeeld. Op den dag vóór dieD, waarop het vonnis zou worden uitgevoerd, liet de Keizer den veroordeelde bij zich komen, onder hield hem over zijn gedrag en gaf hem te kennen dat hij gratie moest vrageD. Maar de jager antwoordde dat hij, al moest hij 100 maal door beulshanden ster ven, zelfs den Keizer in 't gezicht zou slaan, als deze hem een leugenaar noemde. Toen schonk de Keizer hem gratie en verhief hem tot graaf van Punonrostro. En graaf Vuist in 't ge zicht werd zijn vertrouweling. Het Eogelsche blad Woman meldde dezer dagen, dat te Saltcoats, in Schotland, zekere miss Hanna Millar in den ouderdom van 82 jaar overleden was, die zich kon beroemen gedurende verscheidene jaren het bevel gevoerd te hebben over den brik sClitus". Zij had daarenboven in dit ambt hare oudere zuster opgevolgd, die gedurende meer dan dertig jaren op hetzelfde schip het ambt van kapitein vervuld had. Haar vader was een rijk koopman van Saltcoats, kleine haven op de kusten van Ayrshire. De dood verraste hem op een oogenblik, dat zijn zaken erg achteruit gegaan waren, en hij liet zijn kinderen niets achter dan de brik »Clitus", gemaakt van de stukken van een oorlogsschip, dat op de kust vergaan was. Miss Betsy nam het bevelhebberschap der brik op zich, en gedurende 30 jaren bestuurde zij de zaken met het beste gevolg, zoodat zij haar zusters goed kon groot brengen en haar een aardig sommetje nalaten. Een fabrikant te Brussel heeft tabak van de Congo verwerkt tot sigaren en tot rooktabak en is van oordeel, dat deze tabak een groote toekomst heeft. De qualiteit is verschillend naar gelang van de plaatsen van herkomst en in het algemeen is de tabak van den Boven-Congo, waar de grond droger is, beter en vooral fijner van blad dan die van den Beneden- CoDgo. De cultuur wordt bezorgd door menschen, die volstrekt niet op de hoogte zijn van tabaksbouw, en van tërmenteeren is geen sprakede qualiteit kan dus nog heelwat verbeteren. Le Fumeureen vakblad, vraagt waarom de Congo- tabak dan nog niet aan de Antwerpsche markt komt, evenals het ivoor, en gelooft dat men goed zal doen eerst dan over de qualiteit te oordeelen als de Congo- tabak in groote hoeveelheden verwerkt is. Op weg naar Decatur, Indiana, [ontplofte dezer dagen een transport nitro-glycerine. De koetsier, de paarden en de wagen verdwenen zonder eenig spoor achter te laten dan een gat in den grond en een paar stukjes vleesch, die in boomtakken werden gevonden. Een moeder en kind, in *en huisje op eenigen afstand gelegeD, werden eveneens gedood. Laatste en telegraphlsche berichten. 's-Gravenhage. TWEEDE KAMER. De heer Keuche- nius is beëedigd. De Minister van financiën heeft de belastingvoorstellen-Borgesius in hun geheel bestreden. Zijn program is: vermindering van de personeele be lasting, die dit jaar zal voorgesteld worden, verlaging van den zoutaccijns, behoud van het patent en een uitvoerbare belasting op het roerend vermogeD, omtrent den vorm waarvan hij zich volkomen viijheid voor behoudt. Vele replieken volgden o. a. van den heer Domela Nieuwenhuis, die voor art. 1 zou stemmen als motie. Ingezonden Stukken. ZUIVELBEREIDING. Botergebreken. II. Bittere boter. Deze ontstaat: I. door voederstoffen, die eenen bitteren smaak bezitten. II. door bittere melk, die, zooals wij reeds besproken hebbeD, afkomstig kan zijn van oudmelkte koeien. III. door een karnsel te bewerken, dat niet versch is. IV. door gebrekkige karnemelk, of zuren room, die men gebruikt, om het karnsel kunstmatig aan te zuren. V. door onreinheid der melkvaten, lokalen, van den koestal enz. Ter bestrijding van dit gebrek handele men op de volgende wijze Ad I Door verwisseling van voederwijze (erwten en wikkenstroo, mangels, in groote hoeveelheid, hooi van oude lucerneweideD, vervaDge men door ander voedsel). Ad II. Men doet in dit geval beter in 't geheel niet te karnen, doch hieraan dient toegevoegd te worden, dat onze tong niet altijd in staat is, om te constateeren, dat eene melk bitter" is, hoewel zulke melk in werkelijkheid toch bitter kan zijn. Wel kan men zulke melk kokeD, en dan in het huishonden gebrniken. Ad III. Het afroomen moet in den zomer na ver loop van 12, hoogstens 24 uren, in den winter na 24, hoogstens 36 aren geschieden. Ad IV. In plaats dat men het karnsel met karne melk kunstmatig aanzuurt, (waardoor reeds ontstane botergebreken van het eene karnsel op het andere worden voortgeplant) verdient het veelmper aanbeveling, het aanzuren met azwak gezuurde" volle melk. Ad V. Bij onreinheid der melkvaten, emmers, van den koestal enz., moet eene ontsmetting plaatshebben met carbolzuur. Oudmelkscheboter. Deze bezit ook eenen zwak bitteren smaak, en in de meeste gevallen eenen reuk. Zij komt het meest voor in den winter en het voor jaar, en ontstaat meestal op de volgende wijze: I. wanneer men de melk te lang laat staan, en zij reeds min of meer zuur is, vóórdat de afroomiog geschiedt. II. wanneer hooi en stroo of ander krachtvoeder in eenigszins beschimmelden toestand gevoerd worden, terwijl hierbij is op te merkeD, dat, al naar gelang de voederstoflen in meer of mindere mate beschimmelden toestand gevoederd worden, ook de boter afwisselend meer of minder bitter wordt. Op alle boerderijen en zuivelbedrijven, waar beschim meld voeder geboigen is, komt steeds >oudmelksche- boter" voor. Kaasachtige boter. Deze is niet alleen mager, en van geringe vastheid, maar ze is ook niet zelden zuur achtig, daar de karnemelk moeilijk uit zulke boter kan verwijderd worden. Zij heeft een hoog gehalte aan kaasstof, dat 3 pet. en meer kan bedragen en laat daarom bij het smelten (buiten het zout) eene in ver houding zeer belangrijke boeveelheid kaasstof op den bodem achter, wfcarna de boter spoedig tot bederf overgaat. De kaasachtige boter verkrijgt men, wan neer men den room van de melk genomen heeft, toen laatstgenoemde reeds zuur was. Wanneer men buiten dien zulken room nog 24 uur in het roomvat laat staan, vóórdat men karnt en vooral daarbij in den zomer de temperatuur boven 18° C. stijgt, verkrijgt men deze voor consumptie ongeschikte boter. Het kaasachtig worden der boter komt het meest voor op kleine zuivelbedrijven, omdat bier zoete afroomii-g, zwakke aanzuring van het karnsel, juiste karntempe- ratuur enz. zelden in acht worden genomen. Kaasachtige boter neemt zeer gemakkelijk tot 25 pet. water in zich op. Daar zulke waar in den regel in détail ver kocht, of door den zoogenaamden »kleine man" gekocht en gegeten wordt, zou het vaD groot belang zijn, dat in zulke gevallen de wet op vervalsching van levens middelen werd toegepast. Komt deze gebrekkige boter uit groote fabrieken, dan is meestal als oorzaak op te geven, dat men den room te sterk aanzuurde, en de temperatuur gedurende het zuringsproces te hoog was. Vooral in den zomer doet zich het gebrek voor, en verdienen de beschrevene oorzaken van het ontstaan der kaasachtige boter, de opmerkzaamheid van zuivel- bereiders. Wordt vervolgd.) W. J. VAN DEN BOSCH. Afloop Aanbestedingen en Verfcooplngen. Bij de aanbesteding ten behoeve van het weeshuis alhier van brood is da levering daarvan gegand voor 10 a/2 cents aan P. 0. v. Melle, en van rundvleeseh voor 72 cents en kalfsvleesch voor f 1 beiden aan J. Bannet. Uitslag der door het bestuur der waterkeering van den cal. polder Anna Friso gisteren gehouden aanbesteding van zinkwerk en steonbestorting. Inschrijfers waren de heerenJ. Van Eek te Hai- dingsveld voor 140,000M. Van den Hoek te Terneuzen voor 139460 C. De Wilde Az. te Katten- dijke voor 138800; J. F. Adriaansens Polfliet te Walsoorden voor 138450; P. J. Visser Pz. te Hans- weerd voor 137900; J. A. Dekker te Giessendam voor 137000 en J. Roskam Cz. te Sliedrecht voor 134800. Begrooting 127797.25. Burgerlijke Stand Goes van 24 tot 26 Maart 1890. Geboren: 26, Dingenus Josephus, z. v. Adriaan Jacobs en Maatje Kosten. Reclames. DE GROOTSTE KEUZE VAN vindt man in het Magazijn van H. J. Van Noppen te Goes. Watergetijen voor lerseke. DAGEN. HOOGWATER. LAAGWATER. Voorm. Nam. voorm. Nam. 27 Maart. 6 50 7.11 0.58 1.20 28 7.34 83 1.41 2.4 29 8.37 9.15 2.33 3.7 30 10.2 10.50 3.45 4.32 31 11.33 5.20 6.3 1 April. 0.11 0.43 6 41 7.13 2 1.9 1.29 7.39 7.59 Te houden Aanbestedingen. Datum. Plaats. Voorwerpen. Informatiën. 3 April, Goes, verbouwen woonhuis, Hannink. 12 Willielminadorp, onderhoudswerken, Bestuur Oost-Bevelandpolder. Verknopingen en Verpachtingen. Datum. Plaats. 27 Maart, Kapelle, lerseke, lerseke, Kruiningen, Nisse, lerseke, 28 Voorwerpen. Informatiën. bouwland, Mr. Liebert. zaaioesters, Pelle. oesterput, Pelle. mangels en paardenpeeu, Prins, mangels, hooi enz., P. Overman, groote oesters, Pelle. 28 81 'a-Gravenpolder, woonhuis, P. Overman. 2 April, Nisse, mangels, varkens enz., Pilaar. 2 lleerenhoek, diversen, De Ronde Bresser 2 Wemeldinge, inspan, paard enz., Gallis Merens. 2 Middelburg, hoornen, heesters enz., Verheij. 2 's-Heerenhoek, woonhuis, De Ronde Bresser. 8 Hoedekenskerke, varkens, P. Overman. S Wemeldinge, huish en winkelgoederen enz., Hollmann. 3 Kolijnsplaat, woonhuizen, Noordijke. 8 Kolijnsplaat, inboedel, Noordijke. 9 Krahbendijke, oesters en huisraad, De Vos. 11 lerseke, meubilaire goederen enz., De Voa. 12 Goes, koffiehuis, De Roude Bresser. 14 Bergea-op-Zoom, verp. weghalen mosselzaad, perceel no. 82, Bestuur Visscherijen. 19 Wemeldinge, woou- en winkelhuis, Gallis Merens. 23 Nisse, inspan, Mulock Houwer. 28 Bergen-op-Zoom, verp. visscherijen, Bestnur Visscherijen. KOERS DER AMSTERDAMSCHE BEURS van Dinsdag 25 Maart 1890. INDUSTR. EN FIN. ONDERNEMINGEN. N.-Afrik. Handelsv. aand. Amst. Hypotheekbank, Pandbr. dito dito dito dito dito dito Gemeente Crediet Obl, dito dito 's-Grav. Hypotheekbank, Pandbr. dito dito dito dito dito dito Holl. Hypotheekbank, Pandbr. dito dito dito dito dito met premie dito dito zonder premie Koloniale Bank Aand. dito Pref. dito dito dito Obl. K. Ned. Stb.-M. Aand. Nat. Hypotheekbank, Pandbr. dito dito dito dito dito dito dito dito dito N.-Amer. Landm. Pandbr. Nederl. Bank Aand. Nederl. Handelm. Aand. dito dito Cert. v. Aand. dito Landb.-Maatsch. Obl. Rott. Hypotheekbank, Pandbr. dito dito dito dito dito dito Stoomvaart Nederl. Obl. dito Zeeland pref. Aand. dito dito Obl. Utr. Hypotheekbank, Pandbr. dito dito dito Zuid-H. Hypotheekbank, Pandbr. dito dito dito Duitscjiiland, Rijksbank Aandeelen dito dito Cert. «dm. Ami Hongarije, Pandbr. Hypotheekbank dito Temes-Béga-Thal O. Oostenrijk, O. Hypotheekbank Rusland, Pandbr. Hypotheekbank Amerika, N. W. Pac. Pandbr. PCt. PCt. 120 454 10154 4 100?4 3% 9954 4 10254 3 94 54 454 101 4 101 3% 9954 4* lots 4 10054 3% 10154 3* 0954 57% 7654 5 103 124 5 102 454 10254 4 101 354 9954 5 104 247 149 54 14953, 5 106* 454 102 4 100% 354 99* 5 113 3 81S 454 101% 4 101 4 100* 454 101* 1.— 135 5 87 S 84* 131* 454 9754 f

Goessche Courant | 1890 | | pagina 2