1890. N°. 34. Donderdag 20 Maart. 7?,e jaargang. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75* Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bijdeheeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. C01RANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ceat« Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slecht* tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en eontant betaald 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. GOES, 19 Maart 1890. Oader de C h r i s t e 1 ij k e verkiezings-prak- tijken, te deser stede aangewend, verdient ditmaal bijzondere vermelding, dat men sommigen kiezers had wijs gemaakt, dat zij geene varkens meer mogen houden en dat dit de schuld der liberalen is. Als men waet, dat niemand verhinderd wordt een varken te houdendat de nieuwe bepalingen omtrent varkenshokken, in verband met de hier voorgekomen trichinen, hoofdzakelijk het gevolg zijn van aan schrijvingen van den tegenwoordig en Minister Mackay; dat de betrokken verordening door den Raad met algemeene stemmen is vastgesteld, dan weet men waarlijk niet wat meer te bewonderenöf de driest heid van da zoogenaamde Christenen, die in over treding van het bijbelsche gebod«gij zult niet liegen, noch valsche getuigenis afhggen van uwen naasten", blijkbaar geen bezwaar zien als het het toereldsthe partijbelang geldt, öf. de domheid van die kiezers, welke zoo'n leugen gelooven en tevens zoo'n schrome lijk bewijs geven van alleen door eigenbelang bij de verkiezingen gedreven te worden. Voor de verkiezing van een lid der lie Kamer zijn gisteren alhier ingeleverd 471 stembriefjes. De lijst volgens welke gestemd ward bevatte nog 632 namen van inwonende kiezers. Een tiental van in den loop des jaars nit de gemeente vertrokkenen zijn expres- selijk voor de verkiezing overgekomen. Van de Katho lieken namen slechts enkelen aan de stemming deel. Volgens ons verstrekte opgaven hebben in het ge- heele district 2772 kiezers gistsren aan de verkiezing deelgenomen, terwijl bet geheeld aantal stemgerech tigden, volgens de kiezerslijsten van 1889/90, 4042 bedraagt. Omtrent het orgel in de Ned. Hert. Kerk alhier deelt men ons de volgende bijzonderheden mede, die wellicht voor velen niet onbelangrijk zijn. Het orgel werd op 12 November 1641 aanbesteed aan Willem Diaken, orgelmaker te Haarlem, voor/6000, onder belofte van cene gratificatie, indien bij tich loffelijk van zijne taak kweet. In December 1643 was het voltooid en het werd bij onderzoek zoo uitstekend bevonden (de maker bad drie registers meer aange bracht dan in het bestek was bepaald), dat hij eene toelage ontving van 2000. Het orgel is geplaatst in een «welgeordonneerde" kast, voorzien van deuren met zinnabaelden beschilderd. Io 1710 werd het aanmerkelijk gerepareerd door I. Cool, orgelmaker te Goes. In 1827 werd het opnieuw hersteld door I. v. d. Wiele, orgelmaker te Middelburg, en in 1833 door V. Oakela, van Groningen, die er een Vox Humana in bracht. Het orgel heeft 28 «stemmen", vrij pedaal en 5 blaasbalgen. Io zijne «verzameling van dispositiën" geeft Hess als datum van den bouw op 5 September 1710 door Cool. Het orgel is echter ruim vijftig jaar ouder. Zooals men zich herinneren zal is er ten vor gen jare door J. J. v. d. Bijlaardt, orgelmaker te Dor drecht, ook eene herstelling aangebracht. Toen zijn op het hoofdmanuaal twee nieuwe registers aangebracht bazuin, 16 voet, en violoncel, 8 voet, en op het 2e manuaal twee nieuwe registers: Prestant, 8 voet, en fluit traverse, 8 voet, terwijl tevens de windlade is vergroot, wat met het oog op de nieuwe registers noodzakelijk was. Het geheele werk heeft toen eene uitgaaf gevorderd van 680. Met ingang van 1 April zijn benoemd tot post bode tusschen Goes en Wolfertsdijk M. J. Stokman, thans wonende te Wissekerke N.-B., en tot postbode tusschen Goes en Kattendijke F. J. F e 1 i u s. Het traktement van den postbode Jeronimus, dienst tusschen Kortgene en Wolfertsdijk, is van 225 ge bracht op 400. Een Mohammedaansch zendeling zal, aldus meldt de Indische Tolkeerlang nit Britsch-Indië naar Europa komen om de Christenen te bekearen tot de leer van Mohammed. Umjuman Ahbab, van Bombay, heeft een inzameling van gelden gehouden voor het bekostigen van de reis In de Haagsche Kout der Prov. Gron. Cl. leest men, dat de «bekende ex-predikant", die in Nederland zoo de eerste viool speelt, dat bij de ver schuiving in het kabinet zijn advies boven alles ge golden moet hebbeD, zich in Delft candidaat zal stellen, om ook in de Kamer van Honderd de leiding zijner partij op zich te nemen en met «den doctor" de vrijzinnigen te bestrijden. Men beweert dat dr. K. eigenlijk reeds op den zetel voor Goes het oog bad gevestigd en dat daarom bij mr. Keucheniu* vooraf geen aandrang mocht ge bezigd wordenmr. K. was echter aan dat oor doof. De off. van adm. 2e kl. D. G. Krol Van der Hoek ie bevorderd tet officier va^i adm. Ie kl. Ierseke. Het vlaggen van den Iersekschen Heilso- cLiat liet nog een derde uitlegging toe; bet publiek heeft het blijkbaar als eene uittarting beschouwd, en zoo werd het de aanleiding tot nog grooter ongere geldheid. Zondagavond werd namelijk in en vóór het gebouw van bet Heilsleger zoodanig kabaal gemaakt, dat voortzetting der godsdienstoefening onmogelijk was. Op het platform werd gedanst in plaats van gebeden. De politie bevorderde zooveel mogelijk eene geregelde ontruiming van het lokaal. Dat ging ook vrij goed, want het was alleen om dsn man van de vlag te doen. Zoodra deze buiten kwam, ward hij door de menigte omsingeld en uitgejouwd en hij bekwam me- nigen stomp en duw. De politie kon hem evenwel onder baar hoede krijgen en naar huis geleiden. Daarmede was evenwel de strafoefeoiDg niet afge- loopen. Werden Vrijdagavond slechts een paar ruiten ingeworpen, nu bleef er biina geen enkele heel. Ook een zijner broaderg bleef niet geheel oDgedeerd. Het gelukte de politie niet een der daders te betrappen of later te ontdekken. Nadat de man in veiligheid was gebracht, trok de menigte zingende een deel van het dorp rond, maar girg op eene waarschuwing der politie terstond uiteen. Den vorigen nacht 12 nur was de verordening tegen samenscholingen buiten werking gesteld. Maandagavond werden de ongeregeldheden hernieuwd. Niet minder dan vijf woonhuizen moesten het ont gelden. O. a. werden ook bij den kapitein en den luitenant van het Heilsleger weder ruiten ingeworpen, waarom deze hunne ramen door planken tegen verdere schade beveiligden. Gisternamiidag werd de verordening tegen samen scholingen weder afgekondigd, en dank zij dezen maat regel kon dien avond de orde gemakkelijk gehandhaafd worden. Het was spoedig alles rustig. Naar aanleiding van het votum der Liberale Unie over het voorstel der heeren Borgesius c. s. brengt de Standaard in herinnering, dat de belastiDg van het vermogen io portefeuille, eene der «geledingen" uitmaakte van het program van actie der antirevo lutionairen, terwijl vermindering van den druk der accijnzen, o. a. zont en zeep, eene andere «geleding" vormde. Maar wat heeft men aan die «geledingen" op bet papier, als er niets van blijkt in de practijk en geen enkel antirevolutionair zelfs maar zijne stem, hoe voorwaardelijk ook, ter aanbeveling van het beginsel der voor6tell*n-Borge8ius doet hooren Die «geledingen" moesten dienst doen bij de stem bus, maar als de verkieziDg achter den rug is, laat men ze rusten. (Arnh. Ct.) De Standaard zelf vraagt dan ook waarom niet een antirevolutionair dit pleit bij de overheid begon. Het Sociaal Weekbl. schrijftDe eene week na de andere verstrijkt, en vruchteloos nog steeds blijft men uitzien naar de benoeming der staatscommissie, die het onderbroken werk der parlementaire enquête commissie heeft te hervatten. Wat van die vertraging de reden wezen mag Dat niet zoo maar dadelijk na het optreden der tegenwoordige regeering de wetsvoordracht, die voor het instellen der staats-commissie noodig was, uit het bandje beslagen kon worden, spreekt vanzelf. Dat het het tot stand komen der wet, nadat het ontwerp bij de Staten-Generaal was aanhangig gemaakt, langer heeft geduurd dan men had kunnen wenschen, is de schuld der regeering niet. Doch na zooveel oponthoud was er aanleiding te moer om te hopen, dat de uit voering der wet zoodra mogelijk zou volgen op haar afkondigingopdat eindelijk het onderzoek kunne worden voortgezet. H. M. de Koningin en Prinses Wilholmina reden Zondagmorgen van Het Loo met hot plan om een toertje door Deventer te maken. Bij de Teuge brak het rijtuig. Ongelukken werden niet veroorzaakt. Ko ningin en Prinses kwamen met den schrik vrij. De jockeys baalden een rijtuig van den stalhouder Sonnen- berg en reden van de Teuge met de Vorstelijke per sonen naar Het Loo terug. Naar aanleiding der ongunstige berichten in buitenlaDd8che bladen omtrent den gezondheidstoestand van Z. M. den Koning, kan bet U. D. uit volkomen zekere bron die geruchten niet alleen tegenspreken, maar er bijvoegen, dat de toestand van Z. M. voor het oogenblik zóó gunstig is, als men maar eenigszins mag verwachten. Z. M. is den geheelen dag bezig en vervult zijne regeeringsplichten met ijver «n opgewektheid, zoodat men alleszins reden heeft, om zich over den tegen- woordigen toestand ten zeerste te verheugen. In verband met de nieuwe regeling betreffende de exploitatie van de Staatsspoorwegen is bepaald, dat indien en zoodra de tegenwoordige Exploitatie- Maatschappij zou hebben opgehouden te bestaan, ten gevolge van naasting door den Staat, alle overeen komsten, die thans door particulieren wegens huur van terrein, stationsbuffetten enz. met genoemde Maatschappij zijn of worden gesloten en na 31 Dec. 1890 neg van kracht zullen zijn, alsdan van rechtswege vervallen kunnen worden verklaard, of wel dai de Staat de bevoegdheid zal hebben, zich als contractant in de plaats van de Exploitatie-Maatschappij te stellen. Bij de Regeering is iügediend een wetsontwerp, strekkende tot indiensthouding tot na 1 Mei 1890 van twee lichtingen, nl. de landmilitie van 1 884 en 1 885, en de zeemilitie van 1885 en 1886, in afwachting van de ontwerpen op den verplichten krijgsdienst en met het oog op de toenemende uitbreiding der legersterkte in de Euro- peescbe landen. In het laatst des vorigen jaars wendde het hoofd bestuur van de Friesche Maatschappij van landbouw en veeteelt zich tot den minister van binnenlandsche zaken, met verzoek om intrekking of wijziging van de wettelijke bepalingen tegen de besmettel ij ke varkensziekte, op grond dat, naar het oordeel van het hoofdbestuur, die bepalingen, blijkens de daarvan verkregen ondervinding, niet leiden tot beteugeling van genoemde ziekte, en de krachtens die bepalingen in het leven geroepen maatregelen zeer onbillijk zouden werken en daarbij onuitvoerbaar zouden zijn. Nadat de Minister zich van deskundige zijde had doen voorlichten, is thans aan het hoofdbestuur te kennen gegeveD, dat de ervaring omtrent de uitwerking der bedoelde maatregelen nog niet voldoende is ge vestigd, om aan het gedane verzoek gevolg te geven. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. In de gisteren gehouden zitting is bij de aan hangige wet tot wijziging der wet op de inkwartie ringen gewijzigd het artikel der Rageering, waardoor in de wet zijn opgenomen de regelen omtrent de keuring van paarden in vredestijd voor oorlogsdoeleinden, aangenomen met 53 tegen 26 stemmen. Taxatie in vredestijd is vervallen. Het ontwerp is aangenomen. Koloniën. De Deli-Courant ontving den 13an endenlöen Februari de volgende telegrafische berichten: «Batavia, 13 Februari. Atjeh openkappen terrein Pakankroëng Tjoet diie minderen gesneuveld tweede luitenant infanterie Fer guson, (officiëele telegram meldt laatste echter niet.) kapitein Staf van Heutz eerste berichten doodelijk ge wond, latere toestand iets beter," Nadere bijzonderheden omtrent het gebeurde bij openhakken terrein Pakankroëng Tjoet, via Penang ontvangen en welke wij onder reserve mededeelen, vermelden eveneens het overlijden van kapt. v. Heutz. Het aantal gewonden bedroeg 17 minieren. Zoowel v. Heutz als Ferguson waren gehuwd. Mevrouw v. Heutz was op Atjeb, mevrouw Ferguson te Batavia. De begrafenis heeft op Kotta Radja plaats gehad. Naar aanleiding van verschillende beschouwingen in de laatst ontvangen Nederlandsche bladen over het conflict tusschen den gouverneur en de Koloniale Staten van Suriname, zegt de West-Indiër onder andoren dit «Opmerking verdient het, dat de Minister van Ko loniën, die mede de weigering van den gouverneur, om inlichtingen aan de Staten te geven, niet heeft kunnen goedkeuren en daarbij getracht zooveel mogelijk ver- schoonende omstandigheden voor den heer Lohman te pleiten, zich bediend heeft van middelen, die volkomen de zwakheid van zijne verdediging in het oog stellen. «Om het onnut te bewijzen van de beantwoording der gevraagde inlichtingenlegde de Minister een schrijven over, namens de Parabevolking, door K. H. Bergen, op 13 December 11., aan den gouverneur gericht. «Wij hebben reeds vroeger, bij het vernemen, dat een zoodanig stuk van K. H. Bergen aan het bestunr zou zijn ingediend, er op gewezen, hoe tal van bewo ners van Para, destijds in de stad vertoevende, aan geloofwaardige menschen verklaard hebben, dat zij dien persoon niet alleen niet kenneD, maar dat naar hnn weten de overige bewoners van Para aan Bergen nooit eenige opdracht tot zijne handeling hebben ge geven." De gouverneur heeft een ontwerp-verordening in gediend, waarbij de census van het kiesrecht wordt verlaagd van 40 tot 20. Uit de toelichting blijkt, dat van de 575 personen, die in 1889 volgens 't be staande reglement kiesgerechtigd konden zijn, 181 niet in 't burgerregister ingeschreven en 140 hun belasting niet betaald hadden, zoodat er maar 250 kiezera waren. Bij een censns van 20 zouden er 934 kiezers kunnen zijn. Weigering van belastingbetaling is wederom voor gekomen, thans op den grond Rac a R*c in Boven- Suriname. De hoofdbewoner dwong de politiebeambten tot den aftocht, doch is daarna gearresteerd en tot 6 maanden gevangenisstraf veroordeeld. De gouverneur heeft toch vergunningen verleend om gedurende een jaar met stoombaggermachines onderzoek te doen naar de aanwezigheid van gond en andere metalen in de beddingen der Suriname- en Saramacca-rivieren. Vorige gouverneurs hebben steeds geweigerd beddingen en oevers van bevaarbare kreken of stroomen in consessie te geven, als in strijd met het Regeering8reglement. Tot lid van de Koloniale Staten ter vervulling van de vacature, door het bedanken van mr. Heylidij ontstaan, is gekozen mr. O. H, Van Meurs met 80 van de 158 geldige stemmen. Op den heer H. Barnelt waren 70 stemmen uitgebracht. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Door het provinciaal kerkbestuur van Zeeland is aan den heer R. O. C. Aitton, predikant bij de hervormde gemeente te Baarland, eervol emeritaat verleend na 41 jarigen dienst met ingang van 1 April eerstkomende. Hoedekenskerke. Zondag jl. vierde ds. W. Te Gempt zijn 25jarig jubileum kerkelijk naar aanleiding van Mattheus 13 vers 3, het laatste gedeelte. Zijn Eerw. bracht deze woorden in verband met zijne werkzaam heid in deze gemeente, terwijl hij zijne rede verdeelde in drie deelen, nl.het zaad door hem uitgestrooid, den bodem, waarop het nederviel en de gevolgen. Na de godsdienstoefening werd door de gemeente den bekenden psalm gezongen. Benoemd tot onderwijzeres te Oosterland mej. M. Waale van Zieriksee. Landbouw en Veeteelt. In de op jl. Maandag te Wolfertsdijk gehouden driemaandelijksche vergadering van de Vereeniging: «Landbouw en Veeteelt" aldaar ward eerst de rekening over 1889 nagezien en gearresteerd, met een goed slot van 107,57%, waarna de afgevaardigde ter ver gadering te Rozendaal van de Landbouwers-vereeniging voor de suikerbieten-teelt een mondeling verslag uit bracht van het op 28 Nov. jl. aldaar verhandelde. De sedert ingekomen mededeelingen van het Bestuur dier vereeniging gaven aanleiding tot eenige bespreking. Na de gewone verloting van een drietal voorwerpen werd goed gevonden, zulks af te schaffen, als blijkende niet bevorderlijk te zijn aan het doel daarmede beoogd. Ten einde te gemoet te komen aan het geopperde be zwaar van een viertal leden uit 's Heer Arendskerke tot het voldoen van de volle cont-ibutie, naardien zij bezwaarlijk de vergaderingen der vereeniging steeds kunnen bezoeken, werd algemeen goed gevonden, dat, zonder de bepaling van het reglement te schenden, hnn telkens, als gratificatie, de helft daarvan zal ge restitueerd worden tot goedmaking van de reiskosten. Na nog een geruimen tijd met belangstelling een en ander besproken te hebben, werd de gezellige vergade ring door den voorzitter gesloten. Rechtszaken. De rechtbank te Middelburg eischte gisteren voor Hoare 3 en voor Phillips 1 jaar gevangenisstraf, wegenB diefstal van een zakboek en heliog ain boord van een stoomschip der Maatschappij «Zeeland" (zaak der Engelsche zakkenrollers). De verdedigers eischten vrijspraak. Sulteniaidsch Overzicht. Het aftreden van Bismarck, niet alleen als Pruisisch Minister-president, maar ook als Dnitsch Rijkskanselier schijnt thans een feit te zullen worden. Maandagmiddag verspreidde zich te Berlijn het ge rucht, dat Bismarck met 1 April, wanneer hij 75 jaar wordt, van al zijn betrekkingen zal worden ont slagen en wel omdat het ver.' ch 1 van meening tusschen den Keizer en hem blijkt te g oot te zijn om samen werking mogelijk te achten. Dat het gerucht vrij gegrond is, blijkt uit den Maandagmiddag gehouden langdurigen ministerraad. Betrouwbare berichten zijn er na dien ministerraad niet ontvangen en men kan daaruit opmaken, dat de zaak nog niet geheel beslist is. Dat er in elk geval zeer ernstig sprake is van het ontslag van Bismarck, is reeds erg genoeg. Wij behoeven nauw op te merken van hoeveel ge wicht het feit is, ook wanneer later blijkt, dat het slechts een gerucht is geweest met eenigen grond. Neemt Bismarck zijn afscheid, dan treedt in Duitschland allerwege onzekerheid op, want de jonge Keizer is niet de man om een vaste hand te hebben. In de Franscho Kamer heeft Freycinet de minis- triësle verklaring voorgelezen. Het Kabinet beseft zijne verantwoordelijkheid ten volle en zal zijne houding regelen in overeenstemming met de wenschen des lands blijkens de laatste verkiezingen. Het zal mat kracht

Goessche Courant | 1890 | | pagina 1