1890. N°. 33. Dinsdag 18 Maart. 77s,e jaargang. J. H. C. HEIJSE, De Lijsten der Kiezers De schoonmaakwerken Kiezers J. H. C. HEIJSE GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, "Woensdag en YrilJdagaTond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, xoo binnen als buiten Goes, f 1,76. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij deheeren NIJGH Sc VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en oontant betaald 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. voor leden van de Tweede Kamer, der Provinciale Staten en van den Gemeenteraad zijn herzien en heden vastgesteld. Bij die herziening zijn geschrapt: Gerard.ua Johannes Anten. Adriaan Koekkoek. Marinua Bartelse. Jan Wilhelm Van Jacobus Batui. Kogelen berg. Leendert De Beate Wz. Anthonie Cornells Adriaan Van der Bliek. Koopman. Arnoldus Wijnand Den Boer. Dirk Kuijper. Benjamin Den Boer Wz I Jacobus Johannes Kuijper. Robbert Martinus Van den Murk Leverland. Boogaart. Gerardus Van Boren. Andries Bruinshoofd. Cornells Abraham Compeer. Jan Cornelisse. Nicolaas Corstanje. Johannes Dekker Lz Jacobus Gillis Dobbelaere. Adrianus Marinus Van Driel Marinua Gerardus Van den £nde. Marinus Ereraard. Cornelia Faase. Willem Gerard Albert Feltzer. George Freni. Jan Gerritse. Wouter Van der Graafï Louis Adrianus Tindal Hallungius. Marinua Johannes Harinck. Gorert Van der Heijden. Piater Van der Hoeff Marinus HoffiuB. Zeger De Hond. Jacobus Gerardus Janssen. Jan Jeronimus. Gelein Jurry. Lode wijk Gerard as Kakebeeke. Marinua Van Lier. Jacob Van Liere. Adriaan Nagelkerke. Dingenie Pieter Maar tense. Anthonie Overweel. Cornelis Pieper Iz. Johannes Plazier. Gerrit Jan Van der Poll. Pieter Quist. Marinus Franciscus Van der Raaf. Marinus Adriaan Ramondt. Dirk Komijn. Pieter De Ronde. Jacob De Ruijter. Johannes Pieter Rijke. Cornelis Schouwenburg. Cornelia Schrijver Pz. Marcus Slimmens. Hubertus Van der Straate. Jacobus Anthonie Van de Velde Willem Verhoeven. Jacobus Arie Visser. Josias Johannes Visser. Hubrecht Vos. Pieter De Vreugd Jr. Cornelis Johannea Vroegop. Gilles Warrens. Hendrik Windhorst. Jacobus Zahn Hendrik Kayser. Adriaan Kieboom Da herziene en vastgestelde kiezerslijsten zijn aan geplakt en zullen met de bij de wet gevorderde stukken gedurende veertien dagen ter Secretarie voor een ieder ter inzage liggen, gedurende welken tijd de eventueele bezwaren tegen die lijsten, door de noodige bewijs stukken gestaafd aan den gemeenteraad kunnen worden ingediend. Goes, den 13 Maart 1890. Burgemeester en Wethouder van Goes, J G d W HAMER. De Secretaris, HARTMAN. van de openbare gebouwen en scholen zullen worden aanbesteed op Zaterdag den 22 Maart 1890 des namid dags te 1 uur, ten Raadhuize Bestek en voorwaarden liggen van hedea af ter Secretarie ter inzage voor belanghebbenden, op eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's namiddags 2 oren. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. O. d W. HAMER. De Seeretaris, HARTMAN. Op ZATERDAG DEN 29 MAART a. sdes namid dags te 1 uur, zal ten raadhuize, opnieuw getracht worden te verpachten-. De faecale stoffen, in de gemeente vallende, met de inzameling daar van, in drie perceelen, bestaande in a. het ophalen van de haardasch en vuilnis; b. het baggeren in de vesten rondom de bebouwde kom der gemeenteen c. het verrichten van het nachtwerk of ophalen van den beer, gier en urine zulks voor den tijd van 7 jareningaande den 1 Jali 1890. De verpachting zal geschieden bij eenvoudige in schrijving, voor elk perceel afzonderlijk, of geheel of gedeeltelijk gecombineerd. De voorwaarden liggen ter inzage ter secretarie van de gemeente, eiken dag van des morgens 9 tot des na middags 2 uren, en zijn in afschrift, tegen betaling der kosten, verkrijgbaar gesteld. Inschrijvingsbilietten worden bij den burgemeester ingewacht voor aen 29 Maart a. i. Goes, den 15 Maart 1890. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W HAMER De 8ecretaris, HARTMAN Hoe men in Indfë zelf denkt over inr. Keuchenius. Het Bat. Handelsblad meent, dat dank zij de tus- schsnkcmst der Eerste Kamer het Kol. beleid is ge zuiverd o van den giftigen klerikalen kiem, welken de afgetreden Minister bezig was daarin te ontwikkelen." De Javabode zegt te gelooven, dat. indien alleen de hinderlijke Calvinistische neigingen van den Minister tot oppositie hadden uitgelokt, men enkel daarom aan het kabinet geen moeilijkheden zou hebben berokkend, maar dat dit laatste bij de meeste liberale leden minder heeft gewogen dan het heil der Koloniën, nu het ten duidelijkste was gebleken, dat de heer Keuchenius niet berekend was voor de taak, die hij had op zich ge nomen en dat hij in de vervulling der door hem bij zijn optreden gedane beloften na twee jaar nog geen stap verder was gekomen en die vervulling zelfs Diet in uitzicht stelde. Men zou zoöder twijfel in den Mi nister diens kerkelijke en theologische aspiratièn hebben over het hoofd gezien, tevens trachtende ze onschadelijk te maken, indien men ook maar de geringste aanleiding had gehad om van hem een oplossing te verwachten van de vele hangende vraagstukken, maar nu de heer Keuchenius in het eene opzicht tot monomanie over sloeg, in het andere zich onmachtig heeft bekend, liet men hem vallen en moet zijn aftreding een opluch ting zijn geweest zoo voor hem zeiven als voor zijn ambtgenooteu. Ia het mailoverzicht van het Batav. Handelsblad lezen wij «Uit de oppositie aan het bewind gekomen, had zijn plaats nemen aau de groene tafel slechts ziD, zoo lang hij toonde pal te staan voor de politieke begin selen, als afgevaardigde door hem verdedigd. Uit dien hoofde stond of viel hij mat de hervormingsbeloften, door h«m afgelegd bij zijn optreden en derhalve ver oordeelde hij zich zeiven, toen hij van lieverlede en bij de jongste koloniale begrooting zoo duidelijk mogelijk zijn oorspronkelijk politiek program oploste in een overdreven kerkelijk. Van deze dissolving view hebbeD de niet tot 's Ministers partij behoorende Kamerleden niet gediend willen zijn, en terechtwijl zij slechts strekte tot afleiding der nationale aandacht van de aanhangige) een oplossing vereischende, koloniale quaesties. Door zijn bovennatuurlijke aspiraties stond de Minister bovendien den natuurlijken gang van zaken in de koloniën in den weg, zoodat van siju in de calvinistische orthodoxie verdronken beltid voor de toekomst geen heil hoegenaamd te verwachten, maar daarentegen het in alie fanatismus schuilend gevaar te duchten was. »Haar oordeel over dien toestand heeft de Eerste Kamer uitgesproken met de verwerping van hoofd stuk X en, wel verre dat dia uitspraak gewraakt is door de partij des Ministers in de Tweede Kamer, is zij door haar blijkbaar zoo zeer gerechtvaardigd dat het Ministerie geen termen heeft gevonden om van het gebeurde een kabinetsquaestie të maken. Verwon dering baart zulks niet en veeleer schijnt het natuur lijk, wijl de afstemming van het zoo even genoemde hooHstuk de richting van het Kabinet onaangetast laat en slechts vonnis velt over het bedrijf des Minis ters van Koloniën van zijn kerkelijke, met het staats gezag kwalijk vereenigbare aspiraties bot te vieren, ten koste immers ter ontwijking zijner zuiver wereld- sche politieke plichten." In h6t Batav. Nieuwsblad wordt uiteeDgezet, dat de Roomsch-kath. partij niet langer saam kon gaan met een staatsman, die telkens de leus van het orthodox protestantisme liet weerklinken. Men ziet uit een en ander, dat men ook in Indië zelf den tijd gekomen acht, dat mr. Keuchenius eene welverdiende rust gaat genieten en dat men van zijn weder betreden van het staatstooneel geen heil verwacht. Wij Iiebben, na hetgeen wij in ons verkiezings- nointner over de verkiezing van een lid der 2e Kamer op morgen, Dinsdag 18 Maart, geschreven hebben, U alleen nog optewekken 0111 trouw ter slembus te komen. Ter aanbeveling van den heer hebben wij niets meer aan ons artikel van jl. Zaterdag toetevoegeu. De beste aanbeveling voor zijne candidatuur is ongetwijfeld, dat onze tegen standers niets tegen hem weten aantevoeren. Konden zij dit, voorzeker men zou het van anti revolutionaire zijde niet nalaten. Hun stilzwijgen over hem is daarom wel liet beste bewijs hoe uitnemend dhr. HEIJSE als vertegenwoordiger van ons district in 's lands raadszaal op zijne plaats zou zijn. Daarom nogmaals, komt trouw ter stembus en, mogen wij misschien ook al de zege niet wegdragen, toouen wij dan door een groot aantal stemmen op den heer HEIJSE uitte brengen, dat er althans eene zeer sterke minderheid in ons district is, die, nauw aaneengesloten, bereid is te getuigen tegen de politieke richting van eene partij, die haar vertegenwoordiger zoekt in een man als onzen tegencandidaat. Alle weidenkenden rekenen op uwen steun door uwe stemBrengt die daarom morgen uit op dhr. lid van Ged. Staten van Zeeland. De stembus is geopend van 94 uren. Ter secretarie van de gemeente kunnen de kiezers een nieuw stembiljet ontvangen voor het geval zij het hun toegezondene hebben verloren of dit om de een of andere reden mocht onbruikbaar geworden zijn. Een eens geschreven uaam mag worden doorgehaald en een andere daar boven of beneden geplaatst worden. Elk bi'jet moet twee stempels bevattenéen van het hoofdkiesdistrict en éen van de gemeente. Een paar curiosa. Dat de redactie van de Zeeuw geen hoog donkbeeld koestert van de ontwikkeling der kiezers blijkt uit het extra-veikiezing6nommer, dat zij jl. Maandagavond verspreidde. Zij achtte het noodig den naam van haren c&ndidaat daarin in schrijfletters af te drukken, dan hadden de kiezers hem maar na te schrijven. Zelfs al kan men in het geheel niet schrijven dan heeft men die figuurtjes maar na te trekken. Men moet het den menschen gemakkelijk maken. In het bijvoegsel van de Zeeuw van jl. Zaterdag komt oen ingezonden stuk voor, waarin zekere C. H. uit Zierikzee eraan herinnert, dat in 1888 te Brou wershaven dhr. Heijse gezegd heeft, dat haat het cement is, dat de anti-revolutionairen en katholieken toenmaals aan elkander verbond. Dhr. J. C. Boot schijnt daarop de aanmerking gemaakt te hebben, dat dit al een raar soort van cament moest zijn, want cement dient om iets hechter aan elkander te verbinden en haat geeft integendeel altijd tot verdere verwijdering aanleiding. Op gezag van den inzender aannemende, dat dhr. Boot dit werkelijk gezegd heeft, dunkt ons deze op merking van dhr. Boot op zijn zachtst genomen nog al curieus. Haat tusschen twee personen leidt onge twijfeld tot verwijdering; maar «gemeenschappelijke haat" (en dit bedoelde natuurlijk dhr. Heijse) tegen een derde verbindt wel degelijk hen, die in dien haat samengaan. Een hoofdonderwijzer, zooals dhr. Boot schijnt te zijn, zal dit toch wel begrijpen. Of heeft dhr. Boot wellicht bedoeld, dat «gemeenschappelijke" haat slechts een zwak bindmiddel is, dat spoedig zijn kracht verliest? In dat geval is hij, zooals thans reeds blijkt, een profeet geweest en dient hij daarom in zijn eigen land geëerd te worden, wat volgens het spreek woord met profeten anders slechts zelden het geval is. GOES, 17 Maart 1890. De Kamper Ct. schrijft o. a. Hoe weinig ernst het der anti-revolutionaire partij is met de belangen des lands, blijkt hieruit, dat de heer Keuchenius candidaat voor de Tweede Kamer gesteld is te Goes. Geen verstandig mensch, dis niet oordeelen zal, dat na het mislukte ministerschap van Keuchenius zija politieke loopbaan een einde behoort te nemsn. Zoo ooit zijn kennis van de Indische aangelegenheden hem eenig prestige heeft gegeven, dan heeft hij zelf dit prestige thans vernietigd door zijne werkeloos heid, al dan tijd, dat hij Minister is geweest. Welke waarde kan voortaan nog zijn critiek op regeerings- handelingen hebben Den heer Mackay, die hem aan het departement van koloniën opvolgde, bewijst men zeker een slechten disnst met den heer Keuchenius weder iu de Kamer te brengen. In de Vrijdagavond, onder voorzitterschap van den heer Z. D. v. d. Bilt La Mjtthe gehouden gecom bineerde vergadering der Gymn.-vereen. »G. O. E. S.", «Volharding" en «Hercules" is met algemeene (38) stemmen besloten tot combinatie der 3 verschillende vereenigiDgeD, terwijl al de aanwezigen zich bereid verklaarden lid der nieuwe vereeniging te worden. Den 14 afwezigen leden zon men dit besluit mee- deelen, vertrouwende dat ook zij zich bereid zouden verklaren. Tot ontbinding der nu bestaande vereenigingen ging men nog niet over. Eerst wilde men zich verzekerd zien van den steun der Goescbe burgerij. Wel werd op voorstel van den heer La Motthe een commissie benoemd voor de voorloopige werkzaamheden, bestaande uit de voorzitters en secretarissen der verschillende vereenigingen, terwijl aan de commissie als advisee- rende leden werden toegevoegd dhrn. V. d. Bilt La Motthe en P. v. d. Meulen. Nadat de voorzitter der vereeniging «Hercules" dhr. La Motthe had dank gezegd voor zijn optreden in deie zaak, die hij verder in zijn steun aanbeval en de aan wezigen staande hun turnlied gezongen hadden, sloot dhr. La Motthe de vergadering. Naar men ons mededeelt heeft dhr. H, J. R o s k e s zijn ontslag genomen als instructeur bij de hier gevestigde afdeeling der vereeniging van voor standers van den persoonlijken dienstplicht en zal voortaan als zoodanig optreden de agent vau politie Valkenburg alhier, In de op 14 dezer gehouden Algemeene verga dering der Zuid-Bevelandsche Onderlinge Veeverzekering-maatschappij, gevestigd te HeiDkenszand, is verslag uitgebracht over den toe stand gedurende het dienstjaar 188990 en is ge bleken, dat op den 1 Maart 1888 het getal deelheb bers bedroeg 14, en de verzekerde waarde 43850. Bij het begin van het dienstjaar 188990 telde de Maatschappij 18 deelhebbers, en was voor eene waarde van 57835 verzekerd, en bij het begin van het dienstjaar 189091 waa het aantal deelhebbers ge klommen tot 28 en het verzekerd kapitaal tot eene waarde van 73065, waarvan de inleg is belegd bij het Departement, Westelijk gedeelte van Zuid-Beveland der Maatschappij «Tot nut van 't Algemeen". Aan schadeloosstelling werd betaald 352, waarvan door verkoop van de overblijfselen der gestorven en afgemaakte dieren de som van 140 is terug ont vangen, zoodat do werkelijke uitkeering bedraagt ƒ212. De ontvangsten over het dienstjaar 188990 be droegen 1543,22%, dewijl de uitgaven beliepen eene som van 475,41%, sluitende dit dienstjaar alzoo met een goed slot van 1067,81. Da hoofdelijke omslag tot dekking der uitgaven is voor dit jaar bepaald op ongeveer ƒ0,53 voor iedere 100 verzekerde waarde, dus circa *7»oo In deze vergadering is het bestuur, bestaande uit de hh. C. A. Remijn, directeur, J. Braamse en P. Vau Stee Nz., commissarissen, en Jac. Van den Dries Pz., secretaris-penningmeesterherkozen. Tot agent is weder benoemd C. P. Serrarens te 's Heerenhoek. Thans is in die vergadering besloten dat, wanneer een deelhebber uit nood de maatschappij moet ver laten, zijn ingelegde gelden met de daarop gevallen intrest a 3 teruggegeven wordt. Volgens de ter lezing liggende begrooting van het calamiteuze waterschap EUewoudsdijk-Bor- sele zijn de inkomsten ea uitgavea voor 1890/91 geraamd op ƒ57288,70 voor ieder. Wegens dijkge- schot is uitgetrokken ƒ55894,20 en voor andere in komsten als pachten, opcenten van aannemingssommen enz. 1394 50. De uitgaven bestaan in kosten van beheer 6237,25 kosten der zeewering en oeververde diging 24121,97 72 renten, lasten enz. 5643,27,/1 en onvoorziene uitgaven ƒ21286,20. Bij beschikking van dan minister van financiën zijn met ingaDg van 1 April verplaatst de heeren W. M. De Wilde, commies-verificateur bij 'srijks belastingen, van Hansweerd naar ZwolleJ. H. D e r e c x, idem van Roermond naar Hansweerd. De lichting der militie voor het j \ar 1890 bedraagt 11,000 man, waarvan 600 man voor den dienst ter zee bestemd wordt. De provincie Zeeland moet daaraan een contingent van 519 man leveren. Aan de universiteit te Leiden is tot arts be vorderd de heer J. L. Hage, geboortig van St. Maartensdijk. De R-geering heeft afwijzend beschikt op het verzoek van den Raad der gemeente Oosterland om ontslagen te worden van de verplichting tot heffing van schoolgeld. Naar het Vad. verneemt heeft de heer F a b i u s benoemd inspecteur vsn het lager ouderwijs, tegen 1 April ontslag uit den militairen dienst verzocht, terwijl hij eerstdaags zijn ontslag neemt als lid der Kamer. Daaruit volgt dus, dat zijn non-activiteit slechts vau zeer korten duur is en klaarblijkelijk alleen de bedoeling heeft een verplichte aftreding als gemeenteraadslid ta Delft te voorkomen. Over de benoeming van den heer J. C. Fabius tot inspecteur van het lager onderwijs schrijft de antirevol. Vaderlander «Ofschoon de motieven, die tot deze keuze hebben geleid, niet oöiciëel bekend zijn, zoo liggen ze toch voor de hand. Eén antirevolutionair moest inspecteur worden. Nu hebben wij dus: éen roomschen, éen liberalen en éen antirevolutionairen inspecteur. «Christelijke" bladen juichen daarin, als in een ideaal van echte liberaliteit. Wij d >en daar niet aan m Wij vrageo integendeel i Waar blijft hier de scheiding van Kirk en Staat? I Hoe kunnen bdijiers vat hst E'angalie jiici°n als mannen, van wie min weat of vermeit, ia' ij a.in

Goessche Courant | 1890 | | pagina 1