BEHANGSELPAPIER FEU1LLKTOA'. Levensbericht van W, J. Van Gorkom, Bt'itenlandsch Overzicht. Officieus wordt bericht, dat de Dnitsche Rijkskan selier, indien de herstemmingen niet naar zijn zin uitvallen de bedoeling gluurt er al te duidelijk doorheen wenscht af te treden. Een oorlog der Fransclien met den Koning van Dahomey dreigt binnenkort uit te breken. Die Koning heeft niet lang geleden de regeering aanvaard, maar het geschil dateert van vroeger. Zijn voorganger heeft een Franschen afgezant, den heer Bayol, slecht be handeld, toen hij kwam klagen over invallen en "roof tochten in het onder Fraosche bescherming staande gebied. De Koning zette de vijandelijkheden voort en eischte bovendien de teruggaaf van de haven Kotonou, die in 1887 door de Franschen was bezet. De jonge Koning schijnt nog vijandiger tegen Frank rijk te zijn gezind dan zijn vader. Vijfhonderd zijner krijgslieden hebben de Fransche bezetting van Kotonou aangevallen, maar werden met een verlies van 60 man verdraven. De Bnlgaarsche Regeering zal in het dossier van het Panitza-proces een wapen tegen Rusland vinden. De commissie moet uit brieven en dépêches tot de overtuiging zijn gekomen dat de samenzweerders de Russische Regeering verzocht hadden, een vastberaden, in Bulgarije bekenden Russischen generaal te zenden, die na den val de Regeering de teugels van het bewind in handen zou nemen. Deze generaal was werkelijk reeds op weg naar Bulgarije toen de zaak ontdekt werd. De bewijzen moeten voorhanden zijn dat deze generaal, die tijdens de bezetting van Bulgarije door Rusland een deel der troepen kommandeerde, werkelijk op verzoek der saamgezworenen afgezonden werd. Gemengde Berichten. Even voor het uitgaan der school kwam heden morgen een span paarden, met een boerenwagen beladen met huisraad, hollende door de Nieuwstraat, over de Beestenmarkt en door de Wijngaardstraat. Even voorbij ds L. P. v. d. Spiegelstraat worden de dieren door Bokelaar, die in de nabijheid was tot staan gebracht en bij J. De Jager opgenomen. Da voer man, de zoon van d^n landbouwer B. Van Liere uit Abbekinderen, had geen letsel bekomso, daar hij ciet op den wagen was gizeten toen do paarden onder 's-Heer Hendrikskinderen op hol sloegen. Het ongeluk bepaalt zich dus gelukkig alleen tot maüeriëele schade. Door den aannemer dar oeverwerkou aan het calamiteuze waterschap EllewoudsdijkBorsele werd Donderdag vóirden staartcol van den polder Borsele met goed gevolg een stuk gezonken. De lengte bedroeg 40 M. en do breedte 20 M. De steen voor belastir g en zie king werd gelost uit drie tjalken en «en hoogaarts. De u tvoering had plaats in tegen woordigheid van den Rijks- cn Prov. Waterstaat, het dijksbestuur en zijne ambtenaren henevens een lid ▼an den dijkraad. Te Borsele werden Woensdag bij de veiling van een boerininspan acht paarden verkocht voor ƒ2280, acht koeien voor ƒ1460, tian runderen voor ƒ1042 en vijf kalveren voor ƒ142. Het beste paard biacht 405 op en de beste koe 235. Twee zeugen met 18 biggen voiden koopers voor ƒ163. Kruiningen. Gisteren gaf het fanfaren-gezelschap «Eendracht maakt macht" op de bovenzaal bij dhr. v. d. Linde voor een zeor talrijk publiek zijn laatste winterconcert. Eerst werden een zestal muzieknummers ten gehoore gebracht en daarna werd «Vriend Fritz", toonetl8pel in drie bedrijven van Erckman-Cbatrian, opgevoerd. Het stuk mocht veel bijval verwerven, waartoe zeker de uitstekende wijze waarop de rollen vervuld werden veel zal hebcn bijgedragen. Als na- stukje werd opgevoerd: «Het kamertje van een wasch- meisje", terwijl met een g animceid bal de avond besloten werd. Wemeldinge. Gisteren wjrd van wegi da Nuts- vereeoiging «Goed Rond, Goed Zeeuwsch" alhier aan de meest betoeftige gezinnen 100 pond spek uitge deeld. Gieda wijn behoeft ge6n krans. Toch kunnen wij dm wensch niet te-ruffhundm, dat die verppniging die I* '"II'H—o u t»nmi DOOR 2) Dr. J. B. KAN. Evenwel wi3t Van Gorkom zich een weg te banen tot gezelschappen, die voor zijne ambtsbroeders en beroepsgenooten tot nog toe gesloten waren, zoowel om hunne persoonlijkheid als om hun ambt of bero*p. Want evenals iedere geïsoleerde stad, was het is reeds boven opgemeiktook Groningen txclueief; er waren verscheidene ciikels, die elkander te nauwer- nood raakten. Wee decgene, die meende in zijn ciikel niet thuis te behooien en die daarom trachtte den omtrek te overschrijden! Van Goikom voelde zich in den zijnen niet thuis. Hij wist dat zijn horizon uaar- buiten lagzijne algemoene kennis, zijno aaDgename vormen, zijne beschaafde taal en ongroninguche uit spraak, zijn gemak in den omgang verschaften hem recht op verkeer in de hoogste standen Mm gevoelde zijn overwicht en kon het echter slechts noode van zich verkrijgen om dit te erkennen dit is de vlo.k van zijn leven geworden. Hij besefte, dat men in hem den begaafden en beschaafden schoolmeester, maar dts ietti min altijd deo schoolmeester zag; dat men van hem niets mem en niets beters wenschte en wilde, dan dat bij van 's morgens vroeg tot 's avonds laat jongens zou drillen in de allereerste gronden der schoolwetenschappen hij gevoelde dat al, wat hij verder wist en wenschtp, d ior vele bekrompene lieden niet slechts nijt begrepen maar zelfs afgekeurd werd. Immers wat is zulk een kostschoolhouder andeis dan een leer- of lesmachine, die het noodige werk moet verrichten aan kinderen van ouders, door wie hij betaald wordt, en van wie hij voore in zekere, vooral niet te hooge, sints 27 jaren, stil en zonder ophef, haren weg be wandelt, nog tal van jaren moge bloeien. Kolijnsplaat. Schipper P. Vendeville van Kolijns- plaat, met pannen geladeü, had Woensdagavond door den feilen Noordelijken wind het ongeluk bij de oes terput van den heer M. van Oosten met zijn vaai tuig tegen de steenglooiing te worden aangeslagen zoodat, het schip spoedig vol water liep. Dadelijk is men gaan bergen, wat te bergen was. Naar we vernemen, was niets geassureerd. Verledi n week is aan de Paulina- en Thomaes- polders te Biervliet eene oeverufschuiving ontstaan, die aene lengte van 144 bij eene breedte van 40 Meter heeft, en deze week had weder eene oeveiafschuiving aan laatstgemelden polder plaats, die 55 meterlengte en 13 meter breedte had. Hierdoor werd een groot gedeelte van het onlangs gemaakte zinkstuk aangetast en leed het rijshoofd schade. Tijdens den brand van den Stadsschouwburg te Amsterdam bevond zich in het kantoortje van den bureaulist een ouderwetsche ijzeren geldkist, waarin zich ruim duizend gulden bevonden aan bankpapier, goud en zilver, van de reeds gtïnde gelden voor de voorstelling van ArnoldsoD. Die gelden zouden als ge woonlijk op den avond der voorstelling worden afge dragen aan den gemachtigde van den heer Desuiten, die de zaal van «Het Nederl. Toneel" voor dien avond had gehuurd. Het bankpapier is in deze geldkist na- geroeg verbrand gevonden, en het goud en zilver hebben veel geleden. Wie moet de schade dragen (Hbl,) Te Kampen sprong Woensdagochtend omstreeks 3% uur een der stoomketels in de papiei fabriek van den heer C. Kolf. De stoker werd letterlijk vermor- seld, en drie andere personen ernstig gewond. Da overige weiklieden waren gelukkig nog niet in de fabriek aanwezig. De verwots'.iig in de fabriek is groot. Muren zijn omvergeworpen, en de machinerieën zijn voor een groot deel vernield. Dankbare heeren Door de heeren Spakler en Tetterode te Amster dam is aan den burgemeester dier gemeente gegeven 1000 voor het brandweer- en 1000 voor het politie- fonds, als dank voor hun optroden waardoor bij den brand van den Stadsschouwburg de suike; fabriek op de Lijnbaansgracht gespaard bleef. Te Tiel is een jonge d.ima onder hevige pijnen bezweken aan de gevolgen van e.«n jammerlijke ver gissing. Zij gebruikte namelijk een hoeveelheid poets poeder, vau meening zijnde dat het bruispoeder was. Wat een melkkoe al niet kan opbrengen Apiil 1889 wierp de koe van den heer E. B. to Stroobos een kalf. Dit werd 8 weken gemest met de moedermelk en toen verkocht voor 65., Een tweede kalf werd gekocht voor ƒ11 en na 10 weken ver kocht voor 68. Een derde kalf werd gekocht voor 10,50 en verkocht na 11 weken voor 56. Een vierde kalf werd gekocht voor ƒ11 en na 10 wekan verkocht voor ƒ71. De verschillende kalveren werden gevoederd met de melk van diezelfde koe en bovendien werd voor huise lijk gebruik van de melk genomen. Men heeft hier alzoo verkregen een opbrengst van ƒ260 bij een uit gaaf van 32,50, derhalve een zuivere som van ƒ227.50 plus de molk voor eigen gebruik. De rechtbank te Leeuwarden heeft een koemelker schuldig verklaard aan dierenmishandeling en veroor deeld tot 5 boete of 5 dagen hechtenis, omdat hij een schaap, dat naar zijn zin niot vlug genoeg liep, verscheidene malen tjgen het onderlijf geschopt en getrapt, tegon den grond gegooid en op don kop ge trapt heeft. Tegen een kermisreiziger, die in do Helmers- straat to Amsterdam m^t een aap vertooningen gaf, is wegens mishandeling van hot dier proces-verbaal opgemaakt. Te Utrecht wilde Maiudag een paavd niet loopen en was noch met slagen, noch met woorden daartoe te bewegen. Ten einde raad, ging de koopmaD, die met den trein van den Rijnspoorweg mede moest, een wagen huren waarin vee ver>oerd wordt. liet onwil lige paard werd nu met behulp van een zestal per som de zorg voor de lichamelijke en geestelijke ont wikkeling hunner spruiten overneemt. Het dwangbuis sluit nog nauwer, wanneer de gemeente zelf de voor waarden stelt on haudhaaft. Zulk een man behoort geen geest te hebben, hij mag zich evenmin met theologie als m t politiek bemoeien. Hij heeft te gi- looven wat het credo zijner betaalsheeien is en ook op staatkundig gebied mag hij geene ketterijen ver kondigen. Niet, dat men het Van Gorkom te Groningen lastig maakte, omdat hij zich ook in dezen eene per soonlijkheid toonde ik geloof zelfs het tegendeel maar zijn gevoel heeft hem zeker niet bedrogen als het hem zeide, dat hij in zijne betrekking daar niet op zijo plaats was. Wel in de school. Volgens het oordeel van allen, wien een oordeel toe komt, was hij een uitstekend docent. Kort, bondig en duidelijk waren do taalregels, die hij in de vaak harde hoofden zijner leerlingen wist te prenten en de boeiende, levendige voordracht, die hem als aangoboron was, bande de vorvelirg, die moeder der wanorde, uit zijne school. Hij zalf had echter ander voedsel noodig dan de droge kost van het zoogenaamde uitgebreide lager onderwijshij zocht een uitgebreiien werkkring, mis schien ook om aan zijr.e eerzucht te voldoen en hij vond dien in de moeielijke studie van het «prachtige rijk van Insulinde, dat zich daar slingert om den evenaar als oen gordel van smaragd, van het land daarginds, waar meer dan dertig millioencn onder daken onzes konings worden mishandeld ea uitgezogen" «MultatuliY' woord, ik wil gelezen worden en ik zal gelezen worden, was in vervulling gekomen zijn Max Ha«fhar deed een schok gaan door geheel Nederland en er trilden snaren, wier bestaan vroeger onbekend was, bij de basten niet het minst. Wat onderdrukking is. wat vrijheid beteekent, wie wist het beter dan onze Wilhelm, wiens levenservaringen, reeds iQ zijne jeugd aonen in den wegen'geduwd en liet zich rustig naar het station brengen, terwijl zijn baas er naast liep. De schrijvers in den Nieuwen Gids vinden gelukkig niet veel navolging in het schromelijk misbruiken onzer schoone moedertaal. Weer is iemand in dit tijdschrift aan het «dichten" geweest. Den klinkklank en groven onzin want dat is 't inderdaad dien hij uitkraamt, legt hij in de vol gende regelen neer «Het is weebleekerig grijs Het regent wat, De wind zingt een arme wijs, De daken zijn nat. Menschen gaan langzaam aan, Noemen het werken, Ernstig dagelijks gaan Zonder te merken. O, om een lichte, bleeke meid Die nu opbloeie, Wat weeiege lelieheid, Wij warme, Jpioeie". Wie er meer van begrijpt dan dat het «wat" regent en de daken nat zijn, verdient een medaillezegt het Rolt. Nieuwsbl. Een straatmaker te Deventer heeft een das in den giond gevonden, welke aan de boeren veel last veroorzaakt had door het rooven van kippen, konijnen, eieren, enz. Toen het dier werd uitgegraven, beet het den man een gedeelte van den duim af. Met behulp vun een ander persoon werd de das echter levend gevangen en mede naar huis genomen. Het dier leeft nog en wordt gevoed met hetzelfde voedsel, dat een hond gebruikt. In zijn hol vond men een paar konijnen, hazen en vole eieren. Uit de jongste aflevering van Eigen Haard blijkt, dat het rooken een voorbehoedmiddel is tegen ver scheidene ziekten. Een natuurkundige, de heer Tassenari, beschrijft de volgende proef. Hj blies den rook van een sigaar of van een sigoiet in een gesloten ruimte, die den vorm had van een dubbelen trechter of van twee met de grondvlakken te^en elkander geplaatste kegels en ging daarmede 30 a 35 minuten voort, totdat er vijf gram tabak verbruikt was. In die ruimte had hij vooraf aan een platma-draad een smal linnen lapje opgehangen, dat gedrenkt was in eene met microben bevolkte vloeistof. Liet hij nu, na da proef, het lapje vallen in een huisje n et van microben geheel vrije, maar hunne ontwikkeling sterk begu stigende oplos sing van gelatiae, dan ontwikkelden zich daarin die microscopische wezentjes niet of slechts zeer laDgzaam. Hij vond zelfs, dat èa de cholerabaccil èn die van typhoï ie-koorts geheel onschadelijk word gemaakt. Deze proeven brengen het door eenige Amerikaansche geneesheeren vermeld feit in herinnering, dat rookers in den regel gevrijwaard zijo voor de gele koorts. Het koepeldak van 't nieuwe kristallen paleis in de Flora te Hamburg is, terwijl men bezig was met 't af te werken, ingestort. Twee weiklieden vonden daaibij don dood en zevan zijn zwaar gekwetst. Volgons bet Neue Wiener Tagebl. zijn te Weenen dezer dagen drie gevallen van »nona", de eerst onlangs te Mantua ontdekte slaapziekte, voorgekomen. Er deden rich verlammingen bij voor en al de drie gevallen ein digden met den dood der ingesluimerde paiënten. Toen Zaterdagavond do termijn voor het hooger beroep was verstreken, liet de hertog van Orleans zijn rekening vragen bij den koflhhuisboudcr in de buurt van de concierg^rie, die den prins zijn maaltijden had bezorgd. E -.nige bladen deelen mode dat dezo rekening 1400 francs bedrog voor tien dagen toch reeds een goed som met ja maar de Eigarowelke hot Weten kan, verzekeit dat deza som cog verre beneden het werkelijke bedrag der rekening is. De goheele som wil het bhd niet noemen, ten einde den koffiehuis- houder te spaveu, maar toch deelt het blad een prijs mede, die voor eenige maaltijden werd betaald. Een konijn kostte 25 fr., een kip 25 fr., een omelet 6 fr., oen tong 10 fr., een kreeft 25 fr., 1 portie salade 3 freen eendvogel 25 fr., 6 kreeften 15 fr. en e>n schaaltje vruchten 15 fr. Bovendien werd nog opgedaan, hem bij elk onrecht, dat ter sprake kwam, de vuist deden ballen cn wiens oog fonkelde, zoodra er hulp gezocht werd voor of door een zwakke, die gevoelde in den ongelijken strijd tegen een krachtigen maar onmeedoogenden tegenstander het onderspit te zullen delven. Hem viel het zwaar, zich te bukken voor de wettig gestelde machtenhoe ongelukkig diep gevoelde hij het moest niet het lot zijn dier diep rampzalige slachtoffers van domme, onrechtvaar dige, onchristelijke staatkunde, die hare baatzuchtige willekeur door allerlei schoonschijnende en edel klin kende drogredenen voor de eenige waarachtige vader landsliefde en edele menschenmin, zoowel in als buiten de Kamers, wilde doen doorgaan. «Ik wil barmhartigheid en niet otfersnde", eene wekstem aan Nederland tot rechtvaardigheid en plicht betrachting jegens den Javaan, was motto en titel van den Open brief, waarmee dr. W. Bosch in 1866 de nieuw gestichte maatschappij «Tot nut van den Javaan" aan het Nederlandscbe volk aanbeval. Noode onthoud ik mij van enkele aanhalingon uit het zoo warm geschrevene boekje, waarin gezegden voorkomen, door leden van onze Eerste Kamer gebe zigd, getuigende vau een r.yaisme, waarvoor de be schaafde taal schier geene woorden beschikbaar heeft. Da nieuwe maatschappij telde spoedig ettelijke leden, die, zooals bet gewoonlijk met dergelijke stichtingen gaat, eenige jaren contribueerden en langzamerhand ophielden dit te doen, of door den dood verhinderd werden verder geldelijkeu steun aan eene goede zaak te verleenan, zonder dat anderen de door hen ledig gelatene plaatsen innamen. Van Gorkom deed moer den enkel lid der maatschappij worden. Hij behoorde onder do vo >rste en vurigste strijders voor hare be ginselen. Zijne kracht bestond niet zoozeer in de werken, die hij voor haar schreef, als wel in de woorden, die hij voor hare beginselen sprak. Vol geestdrift trad hij op in groote stelen en in kleine dorpen, overal waar de «bediening" in rekening gebracht. Er ontbrak nog maar aan, dat de herbergier gedaan heeft als de kok in het blijspel, die op de rekening zettegeen des sert 8 fr. De hertog mocht niemand bij zich aan tafel hebben en daarbij was het hem niet veroorloofd het overschot der spijzen aan de bewakers te geveD. Alles, wat er overbleef, ging dus weer naar den koffiehuishouder, die het den volgenden dag weer tegen dezelfde ont zaglijk hooge prijzen in rekening bracht. De rekening was gesteld op naam van «Zijne Majesteit Lodewijk Philips Robert, hertog van Orleans". De hertog De Luynes wilde deze rekening eerst niet betalen, maar de hertog van Orleans zeide«Kom maakt nu geen bezwaren. De regeering heeft mij koste loos verblijf verschaft, laten we dus niet twisten over het e*en". De hertog van Luynes betaalde toen de rekening en gaf bovendien nog 500 fr. namens den hertog van Orleans aan de armen. L&atsto et: felegraphlsche berichten. 's-Gravenhage. TWEEDE KAMER. Benoemd tot commies-griffier mr. R. J. H. Patijn, advocaat te VGravenhage met 44 stemmen tegen 40 stemmen op dhr. Vos De Wael te Zwolle. Dhr. A. Van Dedem zal nader interpelleeren over de ministeriëele crisis. Daardoor verviel eene interpellatie-Tak over de ver schuiving in het Kabinet. Het algemeen debat over de pensioenwetten is afgeloopen. Dinsdag artikelen. Reclames. Wie een degelijk, fraai en goedkoop koopen wil voor weinig geld, moet zijn in de WIJNGAARDSTRAAT in h6t Magazijn van II. J. Tail Noppi'U alhier. Ook VENSTERGLAS, VERFWAREN, VERNISSEN enz. zijn daar t^gea fabrieksprijzen verkrijgbaar Ingezonden Stukken. Goes, 28 Februari 1890. Mijnheer de Redacteur Ik verzoek u vriendelijk voor onderstaande een plaatsje in uw veelgelezen blad. Heden werd de eerste jaarvergadering gehouden der Wfikmansvereemging «de Landbouw". Hst was een feit, waarnaar werd verlangd en daarom doet mij de treurige sfbop der zaak van harte leed. Nadat ter vergadering reeds eenige punten behandeld waren, werd het duidelijk dat de president een bijzonder doel be oogde, waarom hij dan ook slechts luttele aandacht aan het gesprokene schonk. Dit doel was het verplaatsen der vereeniging en zulks om een reden te belachelijk om bekend te maken. Doch al spreek ik van*Iachen, het is toch onaangenaam voor het weldenkende deel dar leden zich gedwarsboomd te zien en te bemerken, dat in eene vereeniging zulk een persoonlijke haat heerscht, dat er zelfs werd besloten, het vaandel ta verkoopen. Ja, de onmin steeg zoodanig, dat twee leden, namelijk de secretaris en de penningmeester, hun ontslag als lid namen. Hoewel ik het betreur, verwonderen doet het mij daarom niet, want als men een boer het bestuur over een vaartuig geeft moet hat gewis te gronde en zoo is het ook in dit geval. Treurig is het, maar niettemin is het waar, dat dit het resultaat is dar eerste en wellicht ook der laatste vergadering van de werkmansvereeniging «de Land bouw." M-jnheer do Redacteur U bij voorbaat dank zeg gende voor de geschonken plaatsruimte blijf ik met hoogachting Uw dn. P. G E L U K J z. Atioop A&nbsafedingen en ïaricoopingon. Woensdag werden door notaris Mulock Houwer voor de erven M. Roose ta Kattendijk*», verkocht twee woonhuizen met het erfpachtrpcht van den grond, de belangen der Javanen ter sprake konden komen. Jammer maar, dat het gewoonlijk zoo moeielijk valt den invloïd, door een spreker geoefend, na te gaan. De gangbare tegenstelling tusschon het «levend woord" en het ioode schrift" overdrijft misschien, maar behelst toch in den grond eene niet genoeg er kende waarheid. Dat hij zich op de hoogte van den vrij ingewik- kelden stand der Indische zaken wist te stellen, blijkt ten volle uit de door hem schriftelijk bdhanlelde onderwerpen. Door al zijne geschriften (recensies en dagblad artikels, loopt een roode draad van ironie, die niet zelden tot sarcasme wordtman voelt en tast bij iederen regel, dat hij het geloof in het voortbestaan van het bestaande bij eerlijke en kundige lieden als onmogelijk beschouwt. Er moet verandering komen in het gezegende land, dat wij tot een broeinest van onze ongerechtigheden gemaakt hebben het zal bevrijd worden van den vloek, door onze domme hebzucht onder de mom van chris telijke liefde en op het voorbeeld van Jan Companie, onzen voorzaat, daarover gebracht. Hij geloofde vast, dat de evenaar eindelijk naar den kant van het goede moest doorslaan. Diep verontwaardigd, dat onze vertegenwoordiging zoo weinig besefte, hoe rechtvaardigheid eon volk ver hoogt, maar de zonde de schandvlek eener natie is, vatte Van Gorkom de pen op, om Nederland nogmaals te wijzen op zijne verplichtingen en hij besluit aldus «Eu onze schatkist Die worde gevuld door ons zeiven, niet door den Javaan Illusie? Ja, indien Nederlander te zijn hetzelfde beteekent als niets geleerd en niets vergeten te hebben; neen, indien ook in Nederland is de triomf aan de weten schap en de triomf aan 't geweten." (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1890 | | pagina 2