BIJVOEGSEL GOESOHE COURANT. BEHANGSELPAPIER DINSDAG 25 FEBRUARI 1890. No. 24. Rechtszaken. De gedetineerde P. D., 18 j., zonder beroep, tonende te Westkapellt, ter zake van verduistering san gelden en vervalsching in geschriften veroordeeld tot 18 maanden gevangenisstraf, heelt hooger beroep aangeteekend. Buiienlandsch Overzicht. Nadere bijzonderheden omtrent de Daitsclie ver kiezingen bevestigen, 't geen wij reeds Vrijdag onder de telegrammen vermeldden, dat de midlelpartijen (vr ij-conservatie ven en nationaal-liberaleD) zijn geslagen, zoo geslagen dat het kartell dood is. Hat aantal stemmen, dat de sociaal-democraten hebben uitgebracht, heeft de grootste verwachting overtroffen. Ia verschil lende klingen wordt met aandrang de raad gegeven man al de partijen om zich bij/de herstemmingen aan een te sluiten ten einde de anarchistische elementen te weren. Het laat zich echter niet aanzien, dat dit veel zal helpen, want de verbittering tusschen de partijen is te groot. Het aantal leden van den Rijksdag bedraagt 397. Thans is van 318 verkiezingen de uitslag bekend. Daarvan moeten 116 herstemmingen plaats hebben. Gekozen zijn: 42 conservatieven, 12 van de Rijks partij, 14 nationaal-liberaleu, 76 van het Centrum, 14 Daitsch-vrijzinoigen17 sociaal-democraten, 10 Polen, 1 wilde, 12 Elzassers, 3 democraten en 1 Deen. Uit Berlijn wordt gemeld, dat drie Nederlandsche socialisten, waaronder Van Beveren en Nieuwenhuis, aldaar zijn in hechtenis genomen. Zij bevonden zich reeds eenige dagen te Berlijn, naar het schijnt om het bedrijf der verkiezingen waar te nemen. Zij zouden Zaterdag over de grenzen worden gezet. Ofschoon er nog geen nadere bijzonderheden bekend zijn, zoo laat zich het gebeurde hieruit verklaren, dat te Berlijn, ingevolge de nog bestaande socialisten-wet, de zoogenaamde kleine staat van beleg heerscht, krach tens welke de politie, zonder nadere gronden aan te geven, eiken keobaren socialist, die haar verdacht voorkomt, over de grenzen kan zetten. Wanneer ten aanzien van buitenlandsche socialisten gelijktijdig in hechtenisneming plaats heeft, dan is dit om hunne verwijdering uit het land des te xekerdsr te doen ge schieden. Dat de in hechtenis genomen Nederlandsche socialisten in het bijzonder het misnoegen der politie hadden opgewekt, zal men misschien hieraan moeten toeschrijven, dat zij inzamelingen hadden gehouden voor het verkiezingsfonds der Duitsche socialisten. De Duitsche regeering moet de officiëele mededeeling van Zwitserland hebben ontvangen, dat deze mogend heid hare uitnoodiging tot het houden eener conferentie voor onbepaalden tijd verdaagt, ten einde in de daar bij betrokken quaestie aan Duitschland den voorrang t» laten. Het voornaamste onderscheid tusschen het Duitsche en het Zwitsersche conferentie-voorstel zal hierin be staan, dat Duitschland ook den maximalen arbeidsdag met een duur van elf uren op het programma voor de conferentie plaatst, wat niet verward mag worden met de vraag van ejn normalen arbeidsdag van negen aren, welke vraag Duitschland niet wenscht aan te roeren. Zooveel Is reeds zeker, dat Engeland in beginsel toestemt tot het houden der conferentie, en zij het dan ook onder zekere reserves, toch in vele vraag stukken tot internationale overeenstemming geneigd is Ook Frankrijk heeft zich op vertrouwelijke wijzo bereid verklaard, doch zal eveneens met bepaalde reserves verschijnen. In de eeiste plaats zullen vak- mannan door de afzonderlijke landen worden afge vaardigd om de verschillende vraagstukken te beoor- deelen. Eerst wanneer zij een algemesn bruikbaren en door de afzonderlijke regeeriogen geaccept*erden grondslag gevonden hebben, zal de verdere diploma tieke behandeling daaraan aansluiten. Van de Europeesche landen wordt, behalve Rusland, ook Spaüje als een niet-industriëel land niet nitge- noodigd. De Keizer wijdt dagelijks eenige uren aan eene nauwgezette stadie van het vraagstuk der bescherming van werklieden, en schijnt besloten te hebben om zelfs voor het geval dat eene internationale regeling op onverwachte moeial ij kheden stuit in de wetgeving van h»t eigen land zoover maar mogelijk is, in hat belang der werklieden voor te gaan. Vaa het Portngeesch-Engelsche geschil hoort men weinig meer, ook niet van het Portugeesche varzoek om eene cooferantie op grond van het Congo-tractaat. 't Heet nu dat da Portugeescln Rigeering de hoop nog niet haeft opgegevac, dat Engeland, rekening hou dend mat hare moeielijke positie, zekere concessies zal doen, waardoor zij op een schijn-succ-ïs kon wij zen om de publieke opinie tevreden te stellen. De Eogalsche Regeering verzekert, dat zij twee jaren ge leden reeds Portugal haeft gewaarschuwd, dat zij geen aanspraak op land onder Eogelsch protectoraat of van Eogalsche nederzettingen zou erkennen. Vroeger heeft da Eogalsche Regeering zich op dit punt wel eens minder beslist uitgelaten. Omtrent den Vorst van Bulgarije, Prins Ferdinand vaa Koburg, verklaarde de dezer dagen overleden Hongaarsche staatsman Andrassy een paar jaar ge leden, dat Prins Ferdinand een helderheid van oor deel had en znlk een mate van voorzichtigheid als hij xslden bij iemaad van dien leeftijd had aangetroffen. Als ik met hem sprak, zeide Andrassy o. a., kreeg ik den indrak van met een detective te doen te hebben, die mij wilde nithooren. Gemengde Berichten. Een twintigtal personen had Zaterdag gevolg gegeven aan de uitnoodiging om in »de Prins van Oranje" alhier, saam te komen ten einde alhier een musschengilde op te richten. De heer J. Zindee, land bouwer alhier zetts het doel der veresniging uiteen,- en het gevolg was, dat alle opgakomenen tot de ver eniging toetraden. Een ontworpen concept reglement bepaalde dat ieder lid minstens 20 musschen per jaar moet leveren sommigen gaven dat bedrag, uit eigen bewegiDg, vijfmaal zoo groot op. Wie beneden zijn getal blijft, betaalt voor iedere musch die ontbreekt éen cent boete. Wien de meeste musschen inbrengt zal een bijzondere onderscheiding te beurt vallen. Do bur gemeester, die vooraf met hst plan in kennis gesteld was, gaf in overweging de verdelging der schadelijke dieren ook tot ratten uit te strekken. Dit plan werd ten zeerste toegejuicht. Ook het dooden van zwarte mollen werd als doel der vereeniging in het reglement opgenomen. De contributie werd vastgesteld op/ 1.20 per jaar. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren J. Zandee, A. J. Hendrikse, J. de Dreu, M. Rijk en P. de Jonge Jz. De lotingsdag is hier Zaterdag alles behalve stil voorbijgaan. Des middags had op de Kaai een vechtpartij plaats, waarbij zelfs ouders, die kwamen opdagen, met hunne kinderen handgemeen werden. Des avonds trok een hoop jongens schreeuwende en tierende door de straten, mat zich voerende een wagen, waarop eenigan in bespottelijk costuum gezeten waren. Des nachts ging die drukte zelf» in baldadigheid over. Bij eenige ingezetenen en o. a. in het stationsgebouw werden ruiten stuk geslagen. Hansweerd. Het Nederlandsch poonschip genaamd v Dankbaarheid", schipper J. Msgiels, geladen met gerst en haver van Tolen naar Lillo bestemd is Zater dagavond onder Gorishoek gezonken. De bemanning is gered; het schip is niet verzekerd. Hansweerd. Ook hitr is een musschengilde opge richt onder den naam »Goed doel". Het telt bereids zeventien leden. B. en W. van Vlissingen hebben tot werkman bij het onderhoud der stadsplantsoenen aldaar benoemd M. Kuzee te Heinkenszand. Door de Duitsche regeering is aan K. Nieman, R. Kastelein, D. Van den Klooster, W. Van den Klooster, W. Bakelaar, (H. De Vos, A. Schravar en P. Van Wijk, varensgezellen, een som van 130 ge schonken, als belooning voor het redden, met de te Ouddorp gestationneerde reddingboot van de equipage van het Duitsche schip Mariakapitein Ulrichs, in December 1888. Bedoelde gelden zijn door den bur gemeester aan de redders uitgereikt. Volgens het T. v. Gen. heeft in Amsterdam de influenza betrekkelijkin vergelijking met Berlijn, Parijs en Wetnen, de meeste slachtoffers geëischt. Na Amsterdam was Parijs het meest geteisterd. In Waenen, waar de sterfte ook aanzisnlijk is gestegen, heeft zij nooit het dubbele van de normale sterfte bereikt. De epidemie heeft haar hoogste punt bereikt achter eenvolgens te Weenen, Berlijn, Parijs en eindelijk in Amsterdam. Vooral heeft de ziekte gswosd onder personen ouder dan 20 jaar. In de klasse 40—59 jaar en bij ouderen was de sterfte vooral groot. Donderdag werd te Vlissingen aan den workman A. J. Burgerhoff, van 's Rijks werf te Hellevoetsluis, wegens 36 jaren trouwen dienst, de gouden medaille met daaraan verbonden gratificatie van J 100 uit gereikt. Ia Utrecht bevindt zich een huisgezin, waarvoor viermaal per jaar gevlagd wordt. De man is namelijk gelijktijdig jarig met Z. M. den Koning, de vrouw op Koninginnedag, de dochter op Prinsessedag, terwijl de grootmoeder in hetzelfde gezin, indertijd tegelijk ver jaarde met Prins Hendrik. Dank zij eene aanzienlijke gift, voor het goede doel geschonken, is thans besloten te Amsterdam een aan do eischen voldoend volksbadhuis op te richten. Voor eenige dagen hebben wij de noodlottige wijze vermeld, waarop twee kinderen door het in storten van den vloer van eene timmerloods, boven het water van don O. Z. Voorburgwal te Amsterdam, verdronken. Begaan met het lot van den tot wan hoop gebrachten vader, schipper Keiler, van Aalsmeer, hielden twee bewoners van die gracht bij bunne buren eene collecte om de begrafenis der arme kleinen te bekostigen. Daarvoor kwamen verschillende giften in, ten bedrage van pl. m, ƒ350, waaronder van den burgemeester, die spoedig bij het ongelukkig voorval tegenwoordig was. Die onkosten bedroegen even ƒ85, zoodat aan den beproefden vader nog 260 kon worden ter hand gesteld. Te 's-Hage is Zaterdag een hangsteiger, waarin een verver en een verversjongen aan het werk waren en welke aan de dakgoot vastgehaakt was, losgeraakt en op straat terechtgekomen. De beide personen voelden den bak onder hun lichaam verdwijnen. De jongen had de tegenwoordigheid van geest zich met de handen aan de dakgoot vast te klampen, nit welken benarden toestand hij verlost werd zoodra het ongeval werd opgemerkt. Hij werd gegrepen en door het dak venster binnengebracht. De verversknecht stortte ongelukkigerwijze op straat, en werd in gevaarlijken toestand opgonomen en naar het ziekenhuis overgebracht. Te Arnemuiden ging het gernimen tijd met de visscherij niet voordeelig. Er werd bijna niets gevangen. De vorige week echter schijnt het blaadje gekeerd. Eene ruime hoeveelheid visch werd er aangevoerd, waarvan een groot gedeelte per trein werd verzonden en het overige aan de leuraters omgezet. De prijs van de schol bedroeg 6 en die van de scharren 4 per mand. De garnalenvloot, groot een veertigtal vaar tuigjes, is ook weder uitgezeild. Het zachte voorjaars weder deed de garnalenvisscher vroeger vertrekken dan gewoonlijk. Of de vangst bevredigend zal zijn, is nog twijfelachtig. Terwijl een vischkoopman zich te Oostburg in een herberg bevond, nam iemand die een oogenblik te voren visch van hem gekocht had, «en zoodje visch nit de mand en lei die in een paardenkrib. Kort daarop komt een man met kar en paard, spant zijn paard uit, bindt het aan de krib en gooit zonder de krib na te zien, daarin wat eten, juist op de visch. 't Paard, geen vischetend dier van nature, snuffelt, maar weigert iets van zijn portie te gebruiken. De eigenaar te ruggekeerd in de stal, staat ontsteld. Pas heeft hij een paard verloren, en dit weigert ook zijn eten Als 't ook eens stierfNaar binnen, om zijn ncod te klagen Algemeene belangstelling, onderzoek in loco. De paardenvoerbedervers worden ontdekt, tot groo- te geruststelling van dan eigenaar van den eenhoevige. Door dat onderzoek kwam er ruchtbaarheid aan de vischhistorie, de politis achtte het haar plicht om de zaak verder te onderzoeken en 't schijnt dat een proces-verbaal daarvan het gevolg zal zijn. (W. v. Z. VI.) Het feestje, Woensdag gegeven voor H. K. H. de Prinses, is best geslaagd. Er waren ongeveer 20 kinderen gevraagd uit Apeldoorn, Deventer en Zutphen. Alle kinderen kregen geschenken van een tombola Ten slotte konden de kleinen hun hart ophalen aan een bal. Na onderzoek naar de oorzaak der kruitont- plofliug te Bolswaid is gebleken, dat geene onvoor zichtigheid der bewoners daarvan de oorzaak is geweest. Er lag geen kruit op de kachel te drogen, zooals eerst werd vermoed, niemand der zwervermakers had gerookt. Achter de houten betimmering van den schoorsteen was een rattennest, dat vuur gevat had en waarvan vonken naar beneden vielen. Dit moet ook geschied zijn, terwijl de menschen rustig zaten te werken; de vonken vielen op een hoop afgewerkte zwervers en zoo sprong die kruitmassa in de lucht. De ongelukkige, wiens hoold zoo met brandwonden is overdekt, zat het dichtst bij de ontploffende massa. Hij werd geheel bedwelmd, en eerst toen zijn redder ten derden male in den kruitdamp zich waagde, mocht hem gelukken dezen te vinden en hem naar buiten te brengen. Woensdag zijn bij een brand in Bagotstreet te Kingston (Ontario) vier kinderen, van 4 tot 12 jaren, in hun bedjes verbrand. De vader en moeder konde* slechts twee kinderen, een van 7 jaar en een zuigeling, nit de vlammen redden. Uit Mexico wordt gemeld, dat de influenza daar zóo ontzaglijk veel slachtoffers maakt, dat vele lijken zonder kist moeten worden begraven, wijl het onmogelijk is een voldoend aantal lijkkisten te leveren. Een eigenaardig proces zal te Calcutta eerlang behandeld worden. Een Indisch heer, Madhub Roy, die het gebruik van zijn handen had verloren, ver zocht een vriend voor hem zijn testament te tee kanen. Da vriend bepaalde zich er toe een kruisje te zetten hetzij met opzet, of omdat hij niet schrijven konen nu doet zich de vraag voor of een kruisje, ter ver vanging van de handteekening, voldoende indien do erflater 't zelf zet, ook geldig is wanneer een ander het voor hem op het testament plaatst. In het kanton Bazel zullen alle burgers, die m'nd*r dan 600 gd. inkomen hebben, recht hebben op 26 weken gratis medische behandeling. Het kanton zal de medicijnen, de baden enz. bekostigen. Ia Wales wachtte een bruidegom met de zijnen te vergeefs op de komst van zijn aanstaande echt- genoote. Eindelijk ging men naar haar woning, waar men evenwel nist kon binnenkomen. De ouders van de bruid waren zeer tegen het hu welijk en hadden hunne dochter, die al voor de plechtigheid gekleed was, in haar kamer opgesloten, terwijl een van de familie mat een geladen geweer voor hare deur op schildwacht stond en ieder dreigde dood te schieten, die zou trachten bionen te komen. De gemiddelde lengte der menschen. E«n Fransch blad geeft een overzicht der gemiddelde lengten der menschen sinds 1610. In 1610 bedroeg deze 1 m. 75, in 1790 1 m. 68, in 1820 1 m. 66; thans bedraagt zij 1 m. 62. Uit deze cijfers heeft man berekend, dat de lengte van de eerste menschen 5 m. 10 heeft moeten bedragen; de gemiddelde lengte der menschen, omstreeks de geboorte van Jezus Christus, wordt op die wijze op 2 m. 74 en ten tijde van Karei den Groote op 2 m. 65 geschat. Berekent men omgekeerd, hoe lang de menschen over 2000 jaar zullen zijn, dan komt men tot de dwergachtige afmeting van 0 m. 38. Er zullen dan dus slechts Lilliputters bestaan. Het waardig einde der menschheid zal dus een totaal verdwijnen van den aardbol zijn 1 Vroolijk wederzien na lange jarenDezer da gen vond te Rome een verkooping plaats, waarin de nalatenschap van een overleden handelaar in oudheden werd verkocht. Een oude, grijze markies kocht een sterke, zware rotting met zeer eigenaardig gevormden knop. Nauwelijks had hij het voorwerp betaald en was het in zijn handen of 't was met de kalmte, die hij tot nog toe getoond bad, gedaan. Hij schroefde haastig den knop af en haalde nit de holle ruimte een prachtigen halsband van paarlen, verscheidene ringen met edelgesteenten en andere kostbaarheden. De verkooper wilde, in 't belang van zijn ordergevers, den verkoop thans ongeldig verklaren, maar dit gelukte niet, want de oude heer liet aan twee officieren der karabiniers, die toevallig aanwezig waren, eon docu ment zien, dat ook in de rotting aanwezig was en op zijn naam luidde, waaruit overtuigend bleek, dat hij eenmaal de eigenaar van den stok was geweest. Veertig jaren geleden was den markies, toen hij een reis door Sicilië maakte, zijn bagage, waaronder ook zijn stok, ontroofd. Geen der vele latere bezitters van het voorwerp had ooit vermoed, welke kostbaar heden het verborg en de bestolene dacht wel het allerminst, dat het hem gegund zou zijn, na verloop van zoovele jaren, zijn eigendom weder in handen te krijgen. Laatste en telegraphlsche berichten. 's Gravenliage. Heden ochtend is alhier overleden dr. N. B. Donkerzoot, die, zoowel in hetbinnen- als in het buitenland als psychiater zeer geëerd wasjarenlang was hij directeur van het krankzinnigengesticht te Dordrecht, hoofdredacteur van de Geneeskundige cou rant en van psychiatrische bladen. Hij was een let terkundige van talent. Den Haag. De Militiewet heeft de departementen verlaten en zou nog door Min. Mackay zijn geteekend. Berlijn, 24 Febr. Aan Domela Nieuwenhuis en Van Beveren is, wegens medevoering van verboden geschriften, het verblijf op het stadsgebied ontzegd. Reclames. Wie een degelijk, fraai en goedkoop koopen wil voor weinig geld, moet lijn in de WIJNGAARDSTRAAT in het Magazijn tan IE. J. Van Noppen alhier. Ook VENSTERGLAS, VERFWAREN, VERNISSEN enz. zijn daar tegen fabrieksprijzen verkrijgbaar. Verkoopingen en Verpachtingen. Dvtum. Plaat». Voorwerpen. Information. 26/27 Febr., Borsele, inspan, V. d. Kloe» 26 Febr., Kamperland, inspan, Roelof. 26 Goes, inboedel en bibliotheek, Gallis Merens. 26 i Goes, beestiaal, Pilaar. 26 i Kattendijke, woonh. en erfpachtsr., Mulock Houwer. 27 i Ierseke, inspan, Mulock Houwer. 27 Krabbendijke, diversen, Prins. 28 Zuid-Kraaijert, inspan, Pilaar. 28 Kruiniugen, inspan, huisraad, Prina. 28 n Driewegen, woonh. en meub. goederen, V. d. IQoes. 28 Kloetinge, meubilaire goederen, De Vos. 28 Wemeldinge, huizen, tuingrond, aaudeel oestermaatschroerende goederen, Gallis Merens. 28 Ierseke, zaaioesters, Mulock Houwer. 28 Ierseke, plantoester», Pelle. 1 Maart, VHeer Arendsk., bouw- en weiland, De Ronde Bresser. 8 Kapelle, inspan, Mulock Houwar;. 3 Baarland, hofstede en laud, Pelle en Lansen Croin. 4 Goes, hui» eu erf, Mulock Houwer. 5 Kattendijke, inspan, Pelle. 5 Ierseke, onroerende goederen, Gallis Meren». 5 Kruiniugen, woonhuizen, Prins. 5 f nabij Kapelle, inspan en meubelen, Pelle. 5 Nisse, meubelen, V. d. Kloef. 5 Ellewoudsdjjk, huizen en laud, Mulock Houwer. 6 's-Heerenhook, inspan, De Ronde Breuer. 6 Kruiniugen, meubelen, Prins. 6 Ellewoudsdijk, hout, meubels, aandeel weegbrug, Mulock Houwer. 7 Heinkenszand, inspan, Ds Rondt Brester. 7 Ierseke, boereuinspan, Gallis Meraus. 8 'a-Heer Arendskerke, beestiaal, HolLmanu. 11 Goes, huizen, erven, koffiehuis, De Vos. 13 Driewegen, huizen eu meubels, P. Overman. 18 Goes, woon-en winkelhuis. Pilaar. 14 Ierseke, plaatoesters en loods, Pelle. 14 Kruiningen, heesten- en paardenpenen, Prins. 14 Borsele, huis, bouw- en weiland, V. d. Kloes. 14 Schore, loopvarkens, Pelle. 14 Ierseke, zeeften, zaaioesters, hoogaarsje enz., Mulock Houwer. 15 's-Heer Arendskerke, huie en land, De Ronde Bresser, 17 Borsele, inboedel, V. d. Kloes. 17 Kloetinge, gezaagd hout, Pelle. 19 Baarland, inspan, Pelle. 21 Wissekeike, beestiaal, meubelen enzDe Ronde Bresser. Watergetijen voor Ierseke. DAGEN. HOOGWATER. LAAGWATER. VooRU. Nam. VOORM. Nar. 25 Februari. 6.42 7.3 0.53 1.12 26 7.23 7.46 1.33 1.53 27 8.13 8.42 2.16 2.43 28 9.17 10.1 3.12 3.47 1 Maart. 10.50 11.34 4.31 5.21 2 0.12 6.4 6.42 3 a 0.48 1.18 7.18 7.48 Marktberichten. ROTTERDAM, 24 Febr. 1890. In Vlas op het land ging de vorige week weinig om. Ter markt was 44910 steen blauw en 4849 steen wit, meest van geringe, zeer droge qualiteit waarvan de helft tot flauwen prijs verkocht werd. Het vriezend weder had grooten invloed op de quali teit. Aardappelen: Zeeuwsche 1,75 a 2, Flakkeesche /2a/ 2,50. Granen Bnitenlandsche vaster, Meel vast. TARWEf 5,— a f 7,10 WINTERGERST- 4,60 - 5,60 ZOMERGERST- 3,60 - 4,60 ROGGE- 4,60 - 5,60 HAVER- 2,— - 3,70 PAARDENBOONEN - 4,70 - 5,75 DUIVENBOONEN- 6,50 - 7,25 BRUINE BOONEN- 6,75 - 8,25 WITTE BOONEN- 7,— - 9,— BLAUWE ERWTEN - 7,— - 8,— MESTINGERWTEN 5,50 - 6,25 KANARIEZAAD- 5,75 - 7,— Druk F. Kleeuwan» Zoem Goot.

Goessche Courant | 1890 | | pagina bijlage 1