A.d'srertentieri. Woensdag is bij de politie aangifte gedaan dat tu8«chen den 4en en den lOen dezer 4 schapen zijn ontvreemd ten nadeele der gebr. Karelse, landbouwers in den Zuidkraaiertpolder, uit de schaapskooi staande in den Van Citterspolder of uit den mestput op de hofstede. Het is dus onopgelost waaruit ze eigenlijk ontvreemd zijn, waaruit mag worden afgeleid, dat de 19jarige herder niet iederen morgen het getal schapen der kudde telt. Te Borsele werd Woensdagavond in de Hervormde kerk eene samenkomst gehouden voor de oprichting van eene hulpvereeniging tot behartiging van de be langen der militaire tehuizen, die uitgaan van den Ned. Militairen bond te Utrecht, opgericht den 1 October 1874 en als rechtspersoon erkend bij K. B. van 10 Mei 1875. Na een inleidend woord van den consulent der gemeente ds. J. Willemse, predikant te 's-Heevenhoek, deelde de heer J. Donner uit Goes als secretaris der Vereeniging aldaar het een en ander ter zake mede, waaruit o. m. bleek dat reeds 17 militaire tehuizen in Nederland zijn opgericht en dat het voornemen bestaat er o. a. ook dit jaar een te vestigen te Bergen- op-Zoom, waar zich 2000 militairen bevinden. De belangstelling was niet bijzonder groot. Vele huisgezinnen waren niet vertegenwoordigd. Aan het eind der toespraak werden inschrijvingsbriefjes rond gedeeld voor het verleenen van geldelijke bijdragen, waaraan hat lidmaatschap is verbonden. Daar dit bij een aantal hoorders een goed onthaal vond, kan de hulpvereeniging als gevestigd beschouwd worden. De sedert Donderdag 6 dezer te Borsele vermiste dertienjarige knaap kwam Woensdagavond, tot groote blijdschap van zijne ouders, op het onverwachtst terug. Als hij in zijn mondeling verslag niet met spek heeft geschoten dan deed hij een handelsreis door Walcheren, Schouwen en Rotterdam, waartoe een ruime ontvangst op bedoelden Donderdag hem wel in staat had gesteld. Zijne vroegere handelwijze in de negotie, gepaard aan zijn uitstapje met een goede som gelds zonder verlof, zullen vermoedelijk den jeugdigen koopman wel eene degradatie berokkenen, waartoe ontneming van het beheer der financiën zal behooren. - Volgens een van den Gouverneur-Generaal van Ntderlandsch-Iudië ontvangen telegram van 7 Februari wordt de gouvernements-koflleoogst op Java voor dit jaar op 189,440 pikols geraamd. Het jongste open baar gemaakte telegram van 20 Januari 11. noemde een cijfer van 583,458 pikols. Omtrent het verschil van deze opgaven is inlichting gevraagd en tot ant woord ontvangen dat alleen het laatste telegram be trof de raming van den oogst van 1890; het andere den werkelijken oogst van 1889. Door de Amsterdamsche politie is de hand ge legd op vier personen, die er hun werk van maakten, zonder de daartoe vereischte vergunning van het hoofd van het gemeentebestuur, collecten langs de buizen der iDgezeteoen te houden, zoogenaamd ten behoeve der nagelaten betiekkirgen van bij rampen en onge lukken omgekomen personen, doch waarvan de op brengst door hen ïd werkelijkheid meest ten bate van zich zeiven en hunne gezinnen werd aangewend. Behalve te Amsterdam, hebben deze personen zich ook in verschillende andere der voornaamste plaatsen van ons land aan dezelfde overtreding schuldig gemaakt. Anderhalve eeuw geleden werd te Boxmeer een jonge dame uit het water gered en uit dankbaarheid bepaalde haar vader dat er jaarlijks op vastenavond een uitdeeliDg van bier, brood en worst plaats zou hebben. Daaraan heeft de vereeniging Do Metworst" haar ontstaan te daDken. Zij zal thans haar 150jarig feest vieren, o. a. door het houden van een optocht. Voor het examen om benoemd te worden tot commies 4e klasse bij 's Rijks belastingen hebben zich meer dan 300 persoLen aangemeld. Te O «stkapelle is een meisje van acht jaren, toen het de school verliet, door een bollend paard overreden en zoo gowond, dat het onmiddellijk een lijk was. Woensdag sloeg te 's-Hage de hoofJagent van politie der tweede klasse V., die in burgerkleediDg op het voorbalcon was gestap* van een tramwagen, eenige boomen verder, terwijl hij in den zak tastte om te betalen, waaiscbijnlijk door een toeval getroffen eens klaps over het slijkbord op den grond. Da koetsier van de tram stopte in een oogwenk, zoodit de wielen er van niet het lichaam van dtn ageLt raakten. Wel bleek bij nader ord rzoek dat de trede van den wagen de borst van den man beklemde. Spoedig werd hij uit zijn pijnlijken toestand verlost, maar bij aankomst in den Schouwburg, waarheen hij ■werd gedragen, had de ongelukkige reeds deo geest gegeven. V. was gehuwd en een zeer oppassend beambte. Te Parijs is een bijzonder fraai, door Margaretha van Valois in renaissancestijl, gebouwd hotel uitge brand. Een der bewoners, de graaf Van Oiborce, die 's ochtends te 7 uren in zijn bed bij eene kaars cou ranten lag te lezen, liet de kaars valleD, welke de bedgordijnen vlam deed vatten. In tien minuten stond het gebouw in biand en slo gjn de vlammen uit vijftien vensters tegelijk. De bewoners moesten grootendeuls over de daken ontvluchten, en de allerkostbaarste boekerij des heeren Osborne, welke vier salons vulde, is geheel verloren. De helft der stad Burke (Idaho) is door sneeuw- lawinen vernield, die in hunnen val groote rotsblokken hadden meègesleept. De stad ligt aan den voet van hooge bergen, en de inwoners, voorziende wat er ge beuren giDg, daar er io de laatste dagen ongelooflijk veel sneeuw gevallen was. hadden bijna allen hunne woningen verlaten. De stoffelijke schade in Burke wordt op meer dan een millioen gld. geschat. Een andere sneeuwval viel geheel onverwachts op omtrent 5 mijlen van Burke, en trof een alleenstaand huis, waar verscheidene mijnwerkers woonden. Zes werden onder het puin gedood en begraven en de anderen werden allen gekwetst. Iemand, die bepaald met zijn tijd geen raad weet, heeft berekend, dat al het garen, dat per dag in alle spinnerijen in het Engelsche graafschap Lancaster vervaardigd wordt, een draad zou vormen, waarmede men 7000 maal de aarde zou kunnen omspannen. Om echter een draad te verkrijgen, waarmede men de meest nabij geplaatste ster zou kunnen bereiken, zou men de productie noodig hebben van het geheele graafschap, gedurende vierhonderd jaar, zonder dat één oogenblik met spinnen werd opgehouden. Een ijzeren kerk, in zuiver gothischen stijl, door een Belgische fabriek geleverd, werd kort geleden naar Manilla verzonden. Men kwam op het denkbeeld zulk een kerk te maken, omdat de Philippijnsche eilanden vaak en hevig door aardbevingen worden geteisterd en de vroegere, uit steen gemetselde kerken telkenmale geheel werden verwoest. Men hoopt in het ijzer een grondstof gevonden te hebbeD, die aan de natuurver schijnselen weerstand kan bieden. De kerk is 54 M. lang, 22 M. breed, en in het schip 20 M. hoogde twee torens zijn ieder 20 M. hoog; het geheele ge wicht bedraagt 1,600,000 kg. Toen Dinsdag de Londensche Graafscbapsraad juist vergaderd was, traden Miss Cobden en Miss Cons de zaal binnen en gaven gevolg aan het voornemen, dat zij den Voorzitter vooruit schriftelijk gemeld had den, haar zetels te bezetten. De Voorzitter, Lord Roseberiy, hoopte dat de dames in den stap dien zij gedaan hadden, good geraden waren en dat het haar bekend zou zijn dat zij strafbaar zouden wezen, zoo het blijkt dat zij onwettig zitting genomen hebben. De dames antwoordden daarop dat, aangezien baar verkiezing binnen het jaar niet gewraakt was, zij zoo goed leden meenden te zijn als de aanwezige heeren. Te Castiglione (in Toskane) werd in een school een tooneelvoorstelling gegeven. Meer dan 450 personen waren in hot lokaal aanwezigde vloer bezweek en allen stortten naar beneden; 15 toeschouwers verloren het leven en meer dan 50 werden gewond, sommigen zeer ernstig. Uit Johannesburg, in de Transvaal, wordt ge meld, dat er tegen deu heer Rod way, gewezen redac teur der Johannesburg Daily Newseen bevel tot gevangenneming is uitgevaardigd, wegens hoogverraad tegen het Transvaalsche gouvernement. Niet weinig opschudding is onder de Hindoesche bevolkiDg der residentie Madras, in Britsch-Indië, ver oorzaakt door de schuldigverklaring aan diefstal van den Mohunt" of hoogepriester van Tripati. DeTiipati- tempel is een der heiligste plaatsen in Zuid-Indië en de Mohunt een der hoogste geestelijken in het land. Eenige jaren geleden werd in de nabijheid van den tempel een groote schat begraven gevonden en onder beheer van den Mohunt geplaatst. Kort geleden gaven de onthullingen van een ondergeschikte aanleidiog tot vermoedens, dat het daarmede niet in orde was. De Mohunt trachtte eerst zich tegen een onderzoek te verzetten, op grond dat de tempel daardoor ontheiligd werd. Dit hielp echter niet en men vond, iu paats van goud, een aantal koperen munten met een dunne laag good bovenop. De Mohunt is daarop tot 3 jaren gevangenisstraf veroordeeld. Yoor eenige dagen drong een dief in de villa van den hoer X. te Colombes, bij afwezigheid van den eigenaar. Daar deze veel aan hoofdpijn lijdt, had hij gewoon lijk een geneesmiddel daarvoor in huis om goed te kunnen slapen, en de flesch, dat geneesmiddel bevat tende, stond dien nacht op den schoorsteen der eet zaal. Toen de dief al de voorwerpen van waarde die hij kon meedragen had bijeengezameld, kreeg hij dorst. Hij zag de fljsch staan, proefde eens, het smaakte en hij dronk er een geheel glas van. Toen wilde hij zijne pakken cpaemen, maar hij voelde zich door onover- winnelijken slaaplust overvallen, hij kg ie zich op eene rustbank en toen hij wakker werd zat hij in de gevangenis. Dd heer X. was tehuis gekomen, had den dief slapende gevonden en de gendarmen gehaald, die den slaper ongehinderd naar de gevangenis overbrachten. Sii.sniandsch Overzicht. Omtrent de behandeling der strafzaak tegen den hertog van Orleans wordt nog gemeld, dat de aange klaagde vei klaarde, dat hij alleen naar Frankrijk was gekomen om als gemeen soldaat te dienen. Hij be moeide zich niet met de staatkunde, deze was de zaak van zijn vader, wiens toegenegen zoon en trouw die naar hij was. Hij was niet in de Kamer vau Afge vaardigden verscheen, maar in de militiezaal. Hij wist, waaraan hij zich blootstelde, maar dit hield hem niet terug van zijn plan. Is dit een misdaad l Hij beminde zijn vaderland, is dat een vergrijp Neen, hij hield zich niet voor schuldig en wilde zich niet verdedigen. Hij dankte zijn raadgevers voor hunne toewijdicg en verzocht ook huD, hem niet te verdedigen, la zijne verbanning had hij de autoiiteiten van zijo land keien eeieu en hij zal hunne besluiten eerbiedigen. Hij verwachtte niets van hunne zachtheid, maar hield zich overtu gd, dat 200,000 militieplichtigen, die ge lukkiger zijn dan hij, hem zullen vi ijspreken, ook al werd hij verooideeld. Het Openbaar Ministerie bepleitte de volle toepassing der wet. De hertog werd veroordeeld tot twee jareD gevangenisstraf. Gisteravond zou de heer Labouchère in h6t Engel sche Lagerhuis een amendement toelichten op het adres vau antwoord op de troonrede, met de strekking, het geschil met Portugal aan arbitrage te onderwerpen. Dit stemt overeen met de besluiten, genomen op eene meeting, bijeengproepen door de Peace Society" en andere vereanigingen te Londen, welke de internatio- arbitrage voorstaan. Parnell zal de benoeming voorstellen eener parle mentaire enquête-commissie, ter zake van de bedrieg* rijen vau wijlen Pigott. De Diario te Lissabon meldt, dat de Portngecsche regeering zich voorneemt, de verdedigingswerken der hoofdstad spoedig te voltooien, vier kruisers en even veel torpedobooten aan te koopen en zoowel leger als vloot te hervormen. Het blijft daar te lande nog steeds oproerig onder de bevolking. Laatste en telegraphlsche berichten. Heden werd voor de arrondissements-rechtbank te Middelburg behandeld de zaak tegen Schippers, be klaagd vaD moordaanslag op Helene Van Schaik op 1 Janunri jl op den 's-Heer Hendrikskinderendijk al hier gepleegd. In deze zaak werden 8 getuigen, een deskundige en 5 getuigen a décharge gehoord; 8 getuigen be vestigen het feit, 5 verklaren dat beklaagde steeds een braaf, oppassend mensch was tot op 30 December, toen hij suf en lusteloos was, doch volstrekt geen misbruik van sterkedrank bad gemaakt. Op den dag van het feit had beklaagde volgens zijn zeggen 6 borrels gebruikt; hij verklaarde eenige dagen onuit staanbare hoofdpijn te hebben geleden en weet van h*t feit zich niets te herinneren; hij wist niet wat in hem omging. Daarna kwam de ambtenaar van het Ministerie aan het woord. Hij zeide, dat geen jaloerschheid, maar de lust van beklaagde om zijn slachtoffer een les te geven voor de verbroken vrijage hier in 't spel was de les was zeer zeker zoowel voor haar als voor hem zeer duur. Het speet sprdat de voorbedachte rade uit de dagvaarding moet vallende getuigen a decharge versterkten de meening, dat het gebruik der borrels moest strekken om heni mosd te geven voor het vol brengen van het, beraamde feit. Beklaagde wist wel wat hij deed. Hat wettig en overtuigend bewijs ge leverd zijnde, vorderde het O. M. de veroordeeling van S. wegens poging tot doodslag tot eene gevangenis straf van drie jaren. De verdediger zeide, dat het goen verwondering kon baren, dat beklaagde, die smoorlijk verliefd was en zonder motief werd verstooten, zich dit sterk had aangetrokken. Opgewonden en niet gewoon aan het gebruik van sterkedrank sprak hij haar we der aan en werd wedvrom verstooten. Toen ge raakte beklaagde zijne zinnen kwijt en pleegde hij het feit zonder zich rekenschap te geven van de gevolgen. Bekende schrijvers wijzen op dergelijke toe standen. Beklaagde heeft steeds bij de instractie en ook thans volgehouden van de feiten niets le weten. Een individu, door bijzondere gebeurtenissen geprik keld, wat nog vermeerderd wordt door drankmisbruik gaat volgsns deze schrijvers over tot ongehoorde feiten. Hij besluit met te zeggen, dat hij beklaagde ontoe rekenbaar acht en hij verzocht dat een geneeskundig onderzoek omtrent beklaagde's toestand zou worden ingesteld. Het Openb. Ministerie, repliceerende, zegt dat de deskundigen niet constateeren dat da toestand van beklaagde aanleiding gaf tot bet plegen van het feit. De veidediger handhaaft zijn verzoek. Uitspraak heden over 8 dagen. 's-Gravenhago. Men verneemt omtrent de minis- triëele crisis dat, bij goedkeuiing der gedane voor dracht, alleen mr. Keuchenius vervangen zal worden, doch niet door eene koloniale specialiteit. Ingezonden Stukken. ZUIVELBEREIDING. Melkgcbrekctu III. II et kaasachtig worden der melk is een gebrek, dat, meest in de warme zomermaanden, daardoor bemerkbaar wordt, dat de melk of de daar uit in zoeten toestand gewonnen roem nog vóór vol- komene oprooming stoltde room vormt dikke vlokkeD, vóórdat een zuurworden der melk plaatsheeft. Laat men den room, onder de gebruikelijke temperatuur, tot karnen staan, zoo wordt zij ten laatste zuur, en zij gaat tot bederf over. Het karnen van zulke ge zuurde melk gaat met moeilijkheden gepaard, daar de karn of in 't geheel niet »af gaat", of slechts een zeer kleine hoeveelheid boter bevat die spoedig olie achtig wordt. Deze gebrekkigo melk komt altijd op de weide voor, slechts hoogstzelden in don staltijd. Aan onreinheid is het euvel niet toe te schrijven, daar op vele bedrijven, waar men van het kaasachtig worden der melk last hal, de uiterste zindelijkheid heerschte. Ook over het ontstaan is veel geschreven en gesproken, en men heeft ten laatste aangenomen, dat de grondgesteldheid van groot gewicht op 't ont staan van het gebrek is. Tot bestrijding wende men voorloopige stal voedering aan, gebruike men gemeDgd voer, men maaie de weide af, en diene aan deze een bemeiting van Stassforter Kalizout met ammoniak- superphoshaat toe. Bittere melk komt zeer dikwijls voor, vooral in den herfst, ii een gedeelte van den winter, en veroorzaakt op zuivelbedrijven groote verliezen. Al naar gelang de oorzaak, waaruit zij ontstaat, verschilt zij in reuk, smaak en kleur. Bittere melk kan soms slijmig, meer of miadar gee', dan weer dikvloeiend zijn, of een dierlijken reuk bezitteneindelijk ook kan zulke melk in 't begin zoet, op 't laatst in hooge mate bitter zijn. Da oprooming en bet karnen gaan öf zeer langzaam, öf zeer onvolkomen en geven eene wegens haren bit teren smaak onbruikbare boter. Wanneer men eene bijzondere ziekte der melkdioren buiten rekeDiog laat, kan bittere melk op drieërlei wijzen ontstaan lo. door planten; 2o. bij oüdmelkta koeien 3o. door gebrek aan onreinheid of het te lang ba- waren der melk. ook wel door beiden. A. Bittere melk kan ontstaan door planten. Voedert men bedorven voedsel, zure wei, of eten de koeien boomloof, boterbloemen, haver- en wikken- stroo, groene klaver, rapen, zoo ontstaat dit gebrek en kunnen ook de dieren, die dit voedsel gebruikten, ziek worden. Verder kan min of meer beschimmeld stroo het ontstaan van bittere melk te voorschijn roepan, en ook de oorzaak van andere melkgebreken zijn. De voedering verdient daarom onze bijzondere oplettend heid. Voedert men goed gedorschen gerst^stroo in eene hoeveelheid van 5 pond daags als bijvoeder, dan levert dit plotseling eene bittere en moeilijk te karnen melk. Men heelt dit verschijnsel dikwijls op boerderijen waargenomen, waar men wekenlang gerstestroo voe derde. Vervangt men dit voeder door baverstroo, zoo verdwijnt deze zieke melk binnen 57 dagen. {Het is den lezer duidelijk, dat alleen verandering van voeder dit onheil kan afwenden, ofschoon het den landbouwer dikwijls moeielijk zal vallen, om (vooral bij weidegang) te weten, welke planten zijne beesten als voedsel ge bruikt hebben. Het geven van een wainig zoutzuur kan de kwaal, wanneer de oorzaak daarvan spoedig wordt weggenomen, dikwijls belangrijk verkorten. B. Bittere melk bij oudmelkte koeien komt in twee verschillende wijzigingen voor: In het eerste geval is de melk, direct na 't ver laten van den uier, meer of minder bitter en bevat zij veel eiwit. In het tweede geval is zij slechts voor ofV< gedeelte bitterachtig, terwijl het overige zoet schijnt te zijn. Bewaart men echter deze »zoete melk", zoo begint zij na 12 uur bitter te worden. Deze bitterheid neemt in verloop van 1012 uur aanmerkelijk toe, en heeft na 2024 uur haar toppunt bereikt. Gaat het ook langzaam, zoo kan men toch nog boter uit zulke melk bekomeD, doch deze bszit ook een bitteren smaak. Soms wordt het karnen door het schuim (een gevolg van het hooge gehalte aan eiwit) dat voortdurend uit de karn spat, geheel on mogelijk gemaakt. Vooral bij de wijziging b (dus wanneer de melk slechts gedeeltelijk zuur is) heeft men dikwijls met groote moeilijkheden en verliezen te kampen, daar men door toeval juist niet het eerste gedeelte der melk proeven kan, dat zoet is, en men dus gelooft dat de melk gezond is, haar bij de andere werkelijk goede melk voegt, met het resultaat, dat de gezonde door de zieke melk aargi stoken, en voor verdere bewerkiDg ongeschikt wordt. Wordt da koe, waarvan deze bittere melk afkomstig was, intusschen drooggemaakt of heeft zij gekalfd, dan verdwijnt plotseling het melkgebrek, en vergeet men het verschijnsel, zonder de daaraan schuldige koe als oorzaak te hebben ontdekt. De oorzaak van deze zieke melk ligt in de een of andere ziekte der dieren, en het zijn vooral oude, met groote uitzondering ook j >nge koeien die kalven moeteD, van welke deze afkomstig is. Io den regel wordt de melk bij zulke beesten 2, 3, 4 maanden voor het kalven bitter, terwijl zij na het kalven weer normaal wordt. Bij deze eigenaardige verschijnsels, die meestal een geio'g van ziektetoestanden der melk- geefsteis zijn, blijft het geven van medicijnen zonder gunstig gevolg; daarentegen heeft men bij de ver schijning b, (dus wanneer de melk slechts voor H bitter is) met gunstig gevolg het opkoken der melk direct na het melken to< gepast, waardoor een later bitter woiden der mvlk zich niet meer voordeed. Zulke gekookte melk is wel niet voor boterbereiding, maar wel voor het huis houden te gebruiken. Vindt zulke melk haar ontstaan in gebrek aan zindelijkheid, dan dienen koestal en vertrekken ontsmet en de uier der dieren steeds schoon gehouden te worden. W. J. VAN DEN BOSCH. Liefdadigheid. DIAKENEN der Ned. Rerv. gemeente alhier be richten dat heden bij den laatstondergeteekende is ontvangen een gesloten couvert, inhoudende een Munt biljet groot tien gulden, met bijschrift Dankoffer", waarvoor zij ook namens hunne armen den geachten gever haitelijk dank zeugen. Goes, 13 Februari 1890. Namens Diakenen voornoemd: C. SNOEP, Voorzitter. I. WESSEL, Secretaris. Burgerlijke Stand, Goes van 42 tot 44 Febr. 1890. Getrouwd: 13, Frans Bookelaar, 27 j., jm. en Theodora Knogt, 27 j., jd.Hendnkus Van de Velde, 21 j., jmte Kattendijke en D<na Schrijver, 18 jjd., te Goes. Geboren: 12, Cornelia, d. v. Pieter Den Hollander en Catharina De Hamer. Overleden: 43, Pieternella Maria De Vreugd, 39 jgehuwd met Arie Van der BurgtSusanna Adriana De Beste, 73 jongehuwd. Correspondentie. Het ons toegezonden adres zal Maandag worden opgenomen. Heden was daarvoor geene ruimte. De uitgebreidheid, de late bezorging en het aan beide zijden beschrijven van het papier zouden bovendien voor heden te veel oponthoud hebben veroorzaakt. Marktberichten. MIDDELBURG, den 13 Februari 1890. De aanvoer uit Walcheren was ruim, meestal Tarwe en Witte Boonen Puike nieuwe Tarwe gevraagd en gekocht van f6,60 tot 6,75, mindere qualiteit f6,30 a 6,40. Rogge f 5,40 a 5,50. Wintergerst 20 a 30 ets. hooger, f5,90 a 6. Zomergerst begeerd en 10 a 20 ctz. hooger gekocht van f4,90 tot 5. Bruine Boonen met wat meer vraag en gekocht van f 8,25 tot 8,50 naar qualiteit Puike Witte Boonen gewild en betaald van f 9 tot 9,10- Paardeuboonen f5,50 a 5,60. Tuinboonen f5,30 a 5,40 Groene Erwten goed van kook f 8. Winter en Zoraerzaad opgeruimd. Raapolie f37,50. Patentolie f39,50. Lijnolie f24 por vat op 6 weken, contant fl korting. Boter l 1,08 a f 1,12 per X.G. Eieren f 3,60 per 100 stuks. Y Getrouwd J. A. FRÉDÉRIC L'HOSTE en CATHARINA MARTINA DE BROEKERT, die tevens hunnen hartelijken dank be tuigen voor de vele bewijzen van belang stelling, bij gelegenheid van hun huwelijk ondervonden. Parijs Februari 1890. Dordrecht

Goessche Courant | 1890 | | pagina 2