1890. N°. 20. Zaterdag 15 Februari. 7?t0 jaargang. Personeele Belasting (iOËSCU De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75, Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bijdeheeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- on doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald 20 ct» Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Het kohier no. 6 van de voor deze gemeente, over het dienstjaar 1889—1890 is op beden ter invordering gesteld in banden van den ontvanger dier belasting binnen deze gemeente. Goes, den 14 Februari 1890. De Burgemeester van Goes, G. d. W. HAMER GOES, 14 Februari 1890. Hat voorgenomen Gala-diner ten paleize »Hat Loo" voor het Hof en andere autoriteiten uit de resi dentie zal den 20sten dezer plaats hebben. Voor de genoodigden is des avonds een extra-trein tot terug keer naar 's-Gravenhsge beschikbaar. De Gemeenteraad van Zieriksee heeft aan de heeren Mulock Houwer en Hammelink concessie verleend voor den aanleg en de exploitatie eener drinkwaterleiding a'daar. Bij beschikking van den minister van binnen- landsche saken is, met wijziging der beschikking van genoemden minister van 24 December 1889, met in gang van 1 Mei, de gemeeote Dordrecht aangewezen als standplaats van den districtsveearts Th. G. Van R ij 6 s e 1thans voorloopig gevestigd te Klaaswaal. Bij den Raad van State, afdecling voor de ge schillen van bestuur, is ingekomen een koninklijk be sluit, strekkende tot het, met vernietiging van bet besluit van Burg. en Weth. van Ter-Neuzen van 20 Sept. 11., alsnog verleonen aan R. Platteeuw van ver- gunniog tot het vergrooten zijner kalkblusscherij wn bewaarplaats van ongebluscbte kalk. De hser mr. Ka Iff, lid van het bof van justitie in Suriname, belast met eene zending van den gouver neur, is te 's-Graveubage aangekomen. Volgens te 's-Hage uit Curasao ontvangen be richt is de beer Van den Brandhof, gouverneur der kolonie, na er 8 jaren aan het hoofd der regeering te hebben gestaan, voornemens tegan 1 Mei te repra- triëeren, na bekomen ontslag uit 's rijks dienst. De begrootings-credietwet voor het departement van kolouiëa is naar den Raad van State gezonden. De Ministers zijn "Woensdag in buitengewone vergadering bijeengekomen, welke vergadering gisteren is voortgezet. Als een bewijs dat de lust tot deelneming bij het instructie-bataljon te Kampen blijft toenemen, kan worden vermeld, dat over de vacatures voor de op roepingen van 20 Februari en 2 April e. k. reeds nu is beschikt. Bovendien moest voor de oproeping van 14 Mei a. s. reeds een twintigtal jongelteden worden bestemd. Voor die oproeping zijn slechts 30 plaatsen beschikbaar. Behalve bovengenoemde oproepingen, worden nog over pl. m. 90 jongelieden brieven gewisseld betreffende aanvraag om stukken of completeering daarvan. Bij de herstemming voor den gemeenteraad te Amsterdam is gekozen de heer G. Vas Visser (libe raal) met 4566 stemmen. Da heer P. Strater (ultra- montaan) had er 3169. Het Italiaansche gouvernement heeft zich alles zins bereid verklaard, aan de Nederlandsche regeeiing de door deze gevraagde toestemming te verleenen, om ds overblijfselen van prins Frederik Geotge Willem van Orarje uit de hoofdkerk van Padua naar den koninklijken grafkelder in Nederland over te brengen. Alleen hecht men er te Rome aan, het gedenkteeken, op het graf geplaatst een zeer merkwaardig werk van Canova te behouden. Naar men verneemt, heeft de Duitsche regeering van haar voornemen doen blijken, om ook Nederland uit te noodigen tot bijwoning van de voorgenomen internationale conferentie ter bespreking van het ar beidersvraagstuk. De gezant zou voorloopig van onze regeering de bereidverklaring ontvangen hebben om harerzijds mede te werken tot e8ne eventueele inter nationale arbeidsregeling. Aan het Departement der spoorwegen, posterijen en telegraphie in Balgië is het plan in studie om eeü vierden dagelijkscheu poststoomvaartdienst tusschen Ostende en Dover in werkiDg te stellen. Ook zal de tweede dienst van Ostende naar Dover later vertrekken, doordat de trein, die tegenwoordig te 8.20 's avonds van Bazel vertrekt, van 1 April af drie uur later van daar vertrekken, en daardoor aansluiting zal vinden met den trein uit Italië door den St. Gothard. De trein, die tot nu toe te 7.30 's morgens van Brussel vertrekt, 2ou dau om 10.20 vertrekken. De reizigers en post, met dien trein vertrokken, komen dan te 7 uur 's avonds le Linden aan. Het schijnt, dat deze niouwe trein, oan de Bslgische spoorwegen en aan de lijn OztendsDover, ook het groote reizigers-, goederen- en postvervoer zou verze keren van Weenen en het Zuiden van Zuid-Duitachland komende. De nieuwe veranderingen zijn het gevolg van besluiten genomen op da internationale spoorweg conferentie te Rome. (D.) Door de firma Haeck te Zwolle is eene prijs vraag uitgeschreven voor een reclamebord voor vlekken- zeep. De uitgeloofde prijs is eene medaille ter waarde van 100. De irgekomen antwoorden worden te Zwolle tentoongesteld. Ieder bezoeker ontvangt eon stembiljet. Aan het ontwerp, dat de meeste stemmen erlangt, wordt de prijs toegekend. Het entiéigeld is voor de armen. KerkQffjke Zaken en Onderwijs. Doopsgezinde Kerk. Zondsg 16 Februari 's voor middags 10 uur: dr. Job. Dyserinck van Rotterdam Beroepen bij de Ned. Hsrv. gemeente te Ilein- kenszand ds. Van Spankeren, te Vollenhoven. Bedankt voor het beroep naar Kromraeniedijk door ds. S. Te Gempt, te Callantsoog. Kapelle. Bestond aanvankelijk het plan, dat de bevestiging van onzen predikant ds. E M. Van IJzendijk zou geschieden door den heer Weddink, em. pred.kant te Arnhem, door omstandigheden is hierin verandermg gekomen. Deze plechtigheid zal nu op 2 Maart aan staande plasts hebben door den consulent ds. Van den Hamme, predikant te Wemeldinge. Men schrijft aan de Standaard Het classikaal bestuur van Sneek der Ned. Herv. Kerk heeft, zooals zich wachten liet, afwijzend beschikt op bet verzoek van dr. J. W. Lieftinck om eene acte van eervol ontslag, overwegende, dat het bij zijne uit spraak van 6 Mei '89 de tegen dr. L. ingebrachte bezwaren gegrond heeft verklaard, op gronden, die tot dusver door geen enkel ander bestuur zijn weerlegd, en wijl het dezen beroepene met zijne bekende gevoelens niet op eervolle wijze kan ontslaan en hem toebidden, »dat hij ook in zijne nieuwe gemeente en classis aan de uitbreiding van het rijk van Christus bevorderlijk moge zijn." Voor een der vacatures van inspecteur van het lager onderwijs wordt volgens bet L. Dbl. de heer J.' C. Fabius genoemd. Baarland. De cursus voor het teekenen alhier, die voor een tweetal jaren door het hoofd der school, den heer P. Lrijs, werd opgericht, is thans opgeheven bij het inwerking treden der gewijzigde wet op het onder wijs, daar dit leervak nu op de school wordt onder wezen. Een negental leerlingen hebben van genoemd onderwijs gebruik gemaakt en uit de vorderingen van hen, die het geregeld bijwoonden, blijkt genoegzaam hoe nuttig dit nieuwe leervak is en tevens, dat het tee kenonderwijs op onze dorpsscholen volstrekt niet behoeft te ontaarden in een onvruchtbaar gekrabbel, zooals wel eens beweerd wordt dat het noodzakelijk zal doen. Alles zal natuarlijk in dezen afhangen van den weg, dien men bij dit onderwijs inslaat. Daar het teekenen een nisuw leervak is, verdienen voorzeker bijeenkomsten als die van eenige hooflen van scholen iu het arr. Oostburg aanbevelingdoor onderlinge be spreking toch zal men gemakkelijker den juisten weg kunnen vinden, die behoort te worden ingeslagen, want bij de vele teekenmetboden van de meest uiteenloopende strekking, die tegenwoordig verschijnen, dreigt men het spoor bijster te worden. Landbouw en Veeteelt. Eenige landbouwers te Oosterwolde hebban in den afgeloopen zomer eene proef genomen, die uitstekend geslaagd is. Ze hebben nl. eene groote hoeveelheid zoogenaamd paardsch gras, dat anders ten eenenmale onbruikbaar is, ingekuild, dat thans een gezond en door het vee zeer gewild voedingsmiddel blijkt te zijn. Rechtszaken. J. H. (alias Joost den Duivel), bij vonnis der Arrondissement» Rechtbank te Middelburg dd. 31 Ja nuari 1890 veroordeeld tot 5 jaren en 4 maanden gevangenisstraf, heeft ter griffie dier Rechtbank hooger beroep aaDgeteekend. Arrondissements-Rechlbank te Middelburg. Heden zijn veroordeeld: M. R, 19 j, te Ierseke, gedetineerd te Middelburg, wegens meineed tot 9 maanden gevangenisstraf met bepaling, dat de tijd, door hem in verzekerde bewaring doorgebracht, in mindering za! worden gebrachtD. v. d. K., 22 j., te Wolfertsdijk, wegens mishandeling tot 3 of 3 dagenJ. K., 41 j., te Schore, wegens diefstal tot 2 maanden gevangenisstrafP. J., 24 j., te Wemeldinge, wegens diefstal tot 14 dagea gevangenisstraf. OPENBARE VERGADERING VAN DEN itaail «Ier gemeente Goes, op VRIJDAG den 14 FEBRUARI 1890, des namiddags te 2 uren. Voorzitter de heer mr. J. G. De Witt Hamer, Burgemeester. Tegenwooidig 12 leden en de Secretaris. Afwezig met kennisgoviDg do heer C. L. M. Lam- brechtsen. I. De Notulen der vergadering van den 23 Januari jl. worden gelezen en goedgekeurd. II. De Voorzitter doet de volgende mededeelingen, die allen voor notificatie worden aangenomen: a. dat aan den heer M. D. Ramocdt, op zijn ver zoek, en onder dankbetuiging voor de bewezen diensten, een eervol ontslag is verleend als brandmeester, en dat zijn benoemdtot brandmeester da heer S. Van der Peijl en tot onderbrandmeester de heer P. Van der Meulen b. dat de benoemde geneeskundige, de heer J. F. Bax, den 2 Februari jl. zijne betrekking heeft aan vaard c. dat aan de agenten van politie Adriaan Vink, Hendrik Siraon Valkenburg en Jan Zwama commissiën als onbezoldigd rijksveldwachter zijn uitgereikt d. dat wegens overlijden van J. W. Van Kogelenberg is bevorderd tot lijkdrager de adsistent N. Melieste, en is benoemd tot adsistent M. Dronkers. III. Als ingekomen stukken worden ter tafel ge bracht en voor notificatie aangenomen a. Missives van Ged. Staten dd. 31 Januari, houdende bericht der goedkeuring van de Raadsbe sluiten tot het verleenen eener bijdrage in da kosten van het 43» landhuishoudkundig congres en 'aneenö personeele toelage aan de kweekelinge C. E. Linse b. Bericht van de Commissie van toezicht op de inrichtingen van middelbaar onderwijs, dat tot voor zitter en secretaris zijn herbenoemd de heeren mr. J. G. De Witt Hamer en Pb. M. Vnn der Mandere; c. Verslag van de commissie tot bevordering van getrouw schoolbezoek van hare verrichtingen over 1889, dat bij het jaarverslag der gemeente zal wor den opgenomen. d. Eenige aanvragen om remissie van plaatselijke belasting over 1889, die ter behandelirg worden voorbereid. IV. Aan de orde is het voorstel van Burg. en Weth. omtrent het verzoek van A. Sterk tot afkoop van cijnzen en erfpachten. Dit voorstel wordt, met het daarop ingewonnen «dries van de fioanciëele commissie, gelezen en zonder beraadslaging of hoofdelijke stemming aangenomen, waardoor aan A. Sterk vergund wordt, de cijnzen, drukkende op een gedeelte van den grond bij het ravelijn, tegen penning XX. aftekoopen, en de erf pacht, waarin een ander gedeelte van dien grond is uitgegeven, tegen penning XXV in eigendom te ver wisselen. V. Alsnu komt in behandeling do rekening van de administratie der bank van leening over 1889 en wordt deze goedgekeurd in ontvang op8972,01 in uitgaaf op1101 57 alzoo verschil van f 7870,44, zoodat aangezien het fondkapitaal bedraagt 7600, er een batig saldo is vanf 270,44 dat in de gemeentekas zal worden gestort. (De behandeling van dit punt had plaats buiten tegenwoordigheid van de heeren Ramon it en Hilder- nisse, directeuren der bank.) VI. Vervolgens wordt op voorstel van Burg. en Weth. en behoudens goedkeuring van Ged. Staten aan M. Labeur in onderhandscha pacht afgestaan een stukje grond bij de Zonstoof tegen een jaarlijksche pachtsom van /8. Het kohier van de belasting op de honden voor 1890 wordt daarna zonder beraadslaging en zonder hoofdelijke stemming vastgesteld met 141 honden tot een gezamenlijk bedrag van 564, VIII. Alsnu is aan de orde de benoeming van een leeraar in de Fransche taal en letterkunde aan de Hoogere Burgerschool, tijude op de lijst van benoem baren geplaatst de heeren A. L. Hondius te Delft, L. P. J. Vermeulen te Breda en A. Fabries te Am sterdam. Bij de opening der briefjes blijkt, dat benoemd is de heer Vermeulen met 7 stemmen. Op den heer Hondius waren 5 stemmen uitgebracht. IX. Nog moet voorzien worden in de vacature van een lid in het armbestuur, dooy het eervol verleend ontslag aan dr. J. Kooman A«., en waartoe door het armbestuur worden aanbevolen de heeren H. J. Baning en G. H. Van der Meer Mohr. Er worden uitgebracht 9 stemmen op den heer Baning, zoodat deze is benoemd. De heer Mohr be kwam een stem-, 2 briefjes bLnco. X. Eindelijk wordt gelezen een rapport van B. en W. omtrent de voorbereidende maatregelen tot de ver bouwing van het Sas, en waarbij zij voorstellen lo. den heer C. L. M. Lambrechtsen, ingenieur van den Provincialen waterstaat alhier, den bouw der nieuwe sluis op te dragen, in den geest van het door hem ontworpen plan, zooals dat is vervat in het door dien ingenieur aan B. en W. op 30 Juni 1888 ingediende rapport betrekkelijk het Gjesche Sas; 2o. aan B. en W. op te dragen het noodige per soneel voor dagelijksch toezicht in overleg met den ingenieur aan te stellen en te bezoldigen en verder alles te doen wat voor een richtige uitvoering van den voorgenomen sluisbouw noodig zal zijn. De Raad vereenigt zich eenparig met deze voor stellen, waarna de vergadering gesloten wordt. Gemengde Berichten. Ei meerderjarig niet onbemiddeld meisje te '«-Heer Hendrikskinderen had eenigen tijd geleden vrijage met een jongeling uit Goes maar de ouders gaven daartoe geen toestemming. Sedert Maandag jl. bu heeft zij de ouderlijke woning verlaten en is met een ander op den loop gegaannaar men zegt met een gehuwd man en vader van twee kinderen. Volgens een reeds door haar geschreven brief moeten zij van plan zijn de reis naar N.-Amerika te ondernemen. Driewegen. Evenals in vorige jaren heeft de hier bestaande zangvereeniging »Nut en Genoegen" het plan 's Koning8 verjaardag door eene openbare uit voering te gedenken. Wel bestond er eenige vrees, dat zulks dit jaar niet zoo zou wezen. Enkele leden toch konden door kleine ongesteldheden op de jongste vergadering niet tegenwoordig zijn, terwijl een ander lid door de griep, die hier gelukkig in lichten graad en sporadisch heeft geheerscht verhinderd werd aan de wekelijksche oefeningen deel te nemen. Het besef evenwel, dat iedere feestelijke herdenking van den 19den Februari, met het oog op 's Konings hooge jaren, wel voor tien mag geteld worden, heeft aan bet besluit van 't gezelschap den doorslag gegeven. Krniningen. Het fanfarengezelscbap »E. M. M." alhier heeft het plan, op 27 Februari a. s. zijn tweede en laatste winteïconcert, te geven, waarop behalve een zestal nieuwe muzieknummers, door de Reierijkers- tereeniging zal worden opgevoerd: Vriend Fritz", van Erckman-Chatrian en het blijspel »Het kamertje van een waschmeisja". Baarland. Woensdag jl. hield de vereemging »Spaar- zaamheid" hare jaarlijksche algemeene vergadering, waarin rekening en verantwoording werd gedaan over het afgeloopen boekjaar. Het aantal leden der ver- eeniging was met 18 vermeerderd, terwijl vier leden uitgetreden waren, zoodat zij thans 106 leden telt. In '89 waren aan de leden te Baarland geleverd 1533 1IL. steenkolen 64 ct. per HL, aan die te Onde- lande 700 HL. d 68 ct., terwijl in de bergplaats 480 HL. worden gelegd, die door de leden tegen 69 ct. per HL. konden worden afgehaald. Met het goed slot over 't afgeloopen jaar vertegenwoordigt de reservekas thans eene waarde van 319,30. Deze reservekas blijkt meer en meer de steun der vereeciging te zijn. Wel is waar wordt zij een bezwaar voor nieuw toetredende leden, deze moeten nu een inleggeld van 310,30 106 f 3,01 betalen; zij toch hebben geen aan spraak op de reserve, daar deze door de bestaande leden gevormd is. Dit bezwaar weegt echter niet op tegen het nut van eene reservekasdoor haar toch worden voor de vereeniging bezwaren weggenomen, welke niet gering te schatten zijn. De aftredende bestuursleden, de heeren G. Moerdijk en Abr. Traas, werden respectievelijk als vooizitter en commissaris van toezicht herkozen. De heer Van G., voorlezer bij de Ned. Herv. gemeente te Delftshaven, is door den kerkeraad voor 6 weken in zijne betrekking geschorst, omdat hij ge meend heeft aan het verlangen van den kerkeraad, om voortaan de gemeente letterlijk den bijbel volgens de oude spelling voor te lezen, niet te kunnen voldoen. Bij avond schelde te Rotterdam een als fatsoenlijk werkman gekleed persoon aan en stelde de dienstbode, die de deur opende, een couvert ter hand, met verzoek den inhoud daarvan aan mevrouw te laten lezen. De dienst bode liet den man, die verzocht op antwoord te mo gen wachten, in de vestibule en begaf zich met den brief naar hare meesteres. Mevrouw opende het couvert, vond daarin een stukje blanco papier, en inmiddels was de onbekende man met eene der jassen, aan den standaard hangende, verdwenen. Een hartstochtelijk liefhebbar van rooken te Amsterdam is daarvan bijna het slachtoffer geworden. Met de brandende pijp in den mond begaf hij zich te bed en viel ongemerkt in slaap, waaruit hij kort daarna met schrik weid gewekt, toen hij bemerkte, dat zijne pijp hem uit den mond gevallen was en zijn bed in brand stond. Gelukkig behield de man zijne tegenwoordigheid van geest en bluschte den brand.

Goessche Courant | 1890 | | pagina 1