1890. N°. 19. Donderdag 13 Februari. 77sle jaargang. de Directie eo het Kader der Brandweer GOES® 1 De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, mfr uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bijdeheeren NIJGH VAN D1TMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directs opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slecht* tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- «n doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. OPENBARE VERGADERING van den Raad der gemeente Goes, op VRIJDAG den 14 FEBRUARI 1890, des namiddags te 2 uren. Goes, den 12 Februari 1890. De Secretaris, HARTMAN. Ponten van behandeling: I. Notulen. II. III. IV. V. VI. VII. VIII. IX. X. Ingekomen stukken. Voorstel van Burg. en Weth. omtrent het ver zoek van A. Sterk tot afkoop van cijnsen en erfpachten. Rekening dor bank van leening over 1889. Voorstel van Burg. en Weth. tot onderhandsche verpachting van grond aan M. Labeur. Kohier der belasting op, de honden voor 1890. Benoeming van een leeraar in het Fransch aan de Hoogere Burgerschool. Idem van een lid van het Burgerlijk Armbestuur. Voorstel van Burg. en Weth. betreffende het verbouwen van het Sas. Tengevolge van het aan den heer M. D. Ramondt onder dankbetuiging voor de bewezen diensten, ver leend eervol ontslag als Brandmeester, en de gedane benoemingen, bestaan thans nit de navolgende functionarissen Generale Brandmeester. W. De Beste. Adjunct Generale Brandmeeter. E. Van den Bosch. Brandmeesters. M. D. Dekker, Spuit I..S Van der Peijl, Spuit III. J. F. De Jonge, II.. J. Snoep, IV. Onder-brandmeesters. J. D. Ramondt, Spuit 1. J.W.v.d.Weert Az Spuit III. J. Linse, idem P. Van der Meulen, idem. 1. G. J. Kakebeeke, SpuitlL.C. J. Koomao, SpnitlV. A. Hufkena, idem. ;J.W,v,d WeertW.Jz., idem. Tellers. Joh. De Jonge Az., Spnit I. C P. Qaadekker, idem. J. C De Beste Wz., idem. J. F. Palsenbarg, idem J. Adriaanse, Spuit II. W. A De Laat De Kantor, M. De Jonge Jz., L. De Beste Wz P. Verburg. Spuit III. D. Th. v. d. Vijver, idem. W. Teraperman Wz., idem. Ant. Feij, idem. M. Labeur, Spuit IV. Gust. Van der Hoek, idem. Jan Brouwer, idem. Ad. Lindhout, idem. J. M. Leen poel. C. Knieriem. idem. idem. idem. Boden. jj. Van der Does. IA. M. Sampen. Goes, 12 Februari 1890. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G d. W. HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 12 Februari 1890. Het Dagbl. v. Zuid-Holland en s-Gravenhage komt in een artikel met het opschriftEen protest" op tegen de agitatie, die de Standaard-partij in de pers onder de anti-revolutionairen tracht te verwekken. Het anti-liberale orgaan betreurt den val van den Minister Keuchenius, doch het keurt ten sterkste af, dit m n het wil doen voorkomen alsof de liberalen in de Eerste Kamer tegen het Christendom en voor het Mohammedanisme zouden hebben partij getrokken. Aangezien dit artikel in hoofdzaak ook onze meening vertolkt, meenen wij, dat tot juist begrip van de zaak een uittreksel daarvan hier op zijne plaats is. Het blad schrijft dan o. a.: Men maakt zich aan jammerlijke overdrijving schul dig, als men mr. Keuchenius als den Minister van Koloniën verheerlijkt. Het zou er wel treurig met Nederland en Indië uitzien, als van hem het wel of wee onzer nationale toekomst afhing. Kon geen anti liberaal Bewind zonder mr. Keuchenius bestaaD, dan zouden wij oordeelen dat het geen raison dyêtre had. Of kan men in hem den drager begroeten van de gemeene som der anti-liberale overtuigingen in ons vaderland De beantwoording van die vraag moet ontkennend luiden. Veeleer zou men kunnen zeggen dat mr. Keu chenius, als Kamerlid, een geheel bijzonder standpunt aan de rechterzijde innam. Bij de ingrijpende quaestie der Grondwetsherziening scheidde hij zich zelfs van zijne staatkundige vrienden af. Ook in zijn heftige oppositie tegen opvolgende Ministers van Koloniën stond bij, wel beschouwd, eigenlijk alleen. Als staatkundig man beheerschte hij dan ook aller minst de geheele groep der anti-revolutionairen. Haar leider is mr. De Savornin Lohman, wiens advies trou wens nog niet eenmaal steeds door geheel da rechter zijde van de fractie wordt gevolgd. De rechterzijde der Kamer wordt dus niet in haar hartader getroffen door het treden van mr. Keuche nius uit het Bewind. Trouwens in de Eerste Kamer bewaarde de geheele rechterzijde bij de behandelir-g van hoofdstuk X het stilzwijgen. Alleen baron Van Zuijlen koos op een be paald punt krachtig partij voor den Minister van Kolo niën. En de Minister-President, die bij de algemeens be raadslagingen het woord nam, ook in 't belang van zijn ambtgenoot van Koloniën, zweeg, toen diens be grooting aan de orde was. Zoo handelde hij zeker niet nit geringschatting van de beteekenis, welke aan mr. Keuchenius in 't Kabinet moest worden topgekend, doch, naar 'tons althans voorkomt, wilde hij de ge volgen van een mogelijke verwerping van 't Budget niet door zijn persoonlijk optreden als 't ware bepalen de Kabineti quaestie werdzooals wij van te voren reeds hadden vermoed, niet gesteld. Zulk een verklaring zou na de voor het Kabinet vleiende wijse, waarop de Senaat tegenover zeven der acht Ministe.s een votum van vertrouwen of welwil lendheid had uitgebracht, moeielijk zijn te verdedigen geweest. Elk element voor een Kabinetscrisis ontbreekt dus. Reden tot het uitlokken eener nationale beweging ter handhaving van de bedreigde rechten of vrijheden van Kroon, Regeering of Natie, bestaat niet. En toch, alleen waar zulk een aanleiding kan worden gecon stateerd, mag een Kabinet de verantwoordelijkheid voor een zoo gewicht'gen maatregel, als een beroep op de kiezers moet heeten, met vertrouwen op zich nemen. De Standaard-fractie der antirevolutionairen denkt daar geheel anders over. Haar advies luidde: Met mr. Keuchenius moeten alle Ministers terugtreden. Om steun aan dien eisch te verleenen organiseerde de Standaard een agitatie onder de anti-revolutionaireD. Misschien reeds met het oog op de mogelijkheid eener Kamerontbinding, deed de Standaard de tegen stelling als strijdleus hoorenVóór het Krais of de Halve Maau. Tegen dien wapenkreet teekeneu wij met al de kracht, welke in oos is, protest aan. Wij noemen dat spelen met vuur en een onvaderlandslievend bedrijf. De Standaard-antithese zou toch ddn alleen zijn te rechtvaardigenals het Senaatsvotum een getuigenis voor het Mohammedanisme was geweest. Wie zal dat echter durven beweren? Geen vijand schap jegens het Kruis w^rd getoond, geen uiting van sympathie voor 't Mohammedanisme bedoeld. Slechts de eenzijdigheid of de bekrompenheid kunnen aan die stemming over Koloniën den Standaard- uitleg geven. Da beweging, welke men in den lande onder de anti-revolutionairen in het leven roept, moet dus ernstig worden gewraakt, alleen reeds omdat zij niet op de waarheid berust, en elke onwaarheid is Gode een grnwel. Waar moet het heen vragen wij als men in ons vaderland den kreet doet schallen: Christus of Mohammed Tot welke gevolgen voor ladië moet dat leiden Zou men meenen, dat de inlandsche bevolking onkundig zou blijven van den strijd, welke hier werd gevoerd Heeft men ooit in Engeland, welks bevolking in Christelijken zin zeker niet voor de onze behooft onder te doen, van de tegenstelling gehoord met welke de Standaard thans de geloovigen ontrust? In welken geest de strijd, zoo die op practisch terrein bij de stembus ware gevoerd geworden, zou zijn be slist, steeds zou de worsteling een ramp voor ons vaderland zijn gebleken. Had de Standaard-fractie getriumfeerd, dan zou het fanatisme der Mohammedanen door zulk een natio naal getuigenis zijn aangevuurd en wave de Standaard- richting in de minderheid gebleven 't g^en te ver wachten ware geweest dan zou, naar buiten, zulk een stembusvotum, uit onbekendheid met de wezenlijke toedracht der zaak, een vreemden indruk met betrek king tot de gezindheid ontes volks hebben verwekt. Daarenboven zou ook die uitkomst bare werking onder de Mohammedaansche bevolking in Indië niet hebben gemist. De zending onder de Mohammedanen ware van dat oogenblik met onvruchtbaarheid geslagen ge weest. De aanleggers van de agitatie zouden hun doel zijn voorbijgestreefd. Gevaarlijker vermenging van godsdienst en politiek kunnen wij ons dan ook wel niet denken. Moest het in ons land dien weg op, dan gingen wij het nationaal verderf te gemoet. De zending onder de heidenen wij zijn dit eens met den minister Mackay kan met alle kracht geschieden. Die onder de Mohammedanen eischt, juist in belang van wel slagengroote behoedzaamheid. Met betrekking tot de Evangelisatie onder de Moham medanen geldt zeer zeker met grooten nadruk de uit spraak »Niet door geweld, maar door Mijnen geest zal het geschieden." Wat daarvan zij, zooveel staat echter vast, dat in mr. Keuchenius niet het beginsel der zending ge troffen werd. Zonder stemming heeft zelfs de Eerste Kamer de Bsgrooting van Nederl.-Indië voor 1890, waarin gelden voor religieuse doeleinden zijn uitgetrokken, goedge keurd. Verzet tegen die gelden werd niet geopenbaard. Nu dit alles zoo is, achten wij het 't toppunt eener gevaarlijke taktiek aan politiek mag zelfs niet worden gedacht om over het Senaatsvotum te schrijven wat in de Standaard van j). Zaterdag te lezen staatde Hadjis jubelen de zendeling zucht. Zulke woorden kunnen invloed oefenen op eenvoud'ge Christenen, die van de zaken niets weten en hen in den waan brengen dat voor de Hadjis, alzoo voor de Mohammedaansche priester-agitateurs, partij werd ge kozen en da zending belaagd. Voor den nadenkende is de onhoudbaarheid van die opvattirg aan geen twijfel onderhevig. Niet vóór de Hadjis of tpgen de zendirg verklaarde zich de Kamer. Alleen tegen mr. Keuchenius was de stemming gericht. Hoe betreurenswaardig dit zij, draagt toch dat votum geen regilieus of anti-regilieus karakter. Men verwekke dus geen religiehaat in ons vaderland ter wille van één Staatsman. Wil men hem sympathie betuigen voor zijn zendings ijver en protesteeren tegen het votum van den Senaat: daartegen bestaat zeke»' geen bezwaardoch men ont- houde zich van alle schadelijke overdrijving en brenge de eenvoudige Calvinistische luiden niet in den waan alsof de Halve Maan over Nederland gaat rijzen. De Staatscourant van heden bevat de goedge keurde statuten van de Vereeniging tot ontwikkeling van militieplichtigenafdeeling Goes van den dienst- plichtbond, te Goes, benevens de gewijzigde statuten van de liberale kiesvereeniging Eendracht maakt Macht" te Middelburg. Op grond van de goede resultaten, op de naburige dorpen daarmede verkregen, zal men ook te Goes trachten een m u s s c h e n g i 1 d e in 't leven te roepen. De landbouwers J. Zandoe en A. Hendrikse namen het initiatief tot de zaak, die de goedkeuring van vele anderen wegdraagt. De volgende week zal eene vergadering bijeen geroepen worden. De staat der kinderen in deze gemeente, geboren in de jaren 1878 tot en met 1883, die niet voorkomen op de staten van* ben, welke op 1 Januari 1890 lager onderwijs genieten, bevat 63 namen. Hiervan zijn er 27 nog op verschillende bewaar scholen12 zijn door de ouders om verschillende redenen reeds van de school genomen 3 genieten onderricht van hunnen vader; 3 zijn met 2 Januari 1890 op een der scholen toegelaten 4 zijn wegens geb-ekm niet in staat de school te bezoekpn 2 zijn schipperskinderen, die bestendig aan boord verblijven 2 zijn met hunne oulers eerst in het midden van December uit België gekomen2 geDieten Middelbaar onderwijs; 2 zullen met de eerstvolgende gelegenheid ter inschrijving worden aangegeven1 is nog niet gevaccineerd; 1 wordt wegens armoede te huis ge houden en 1 is wegens wangedrag van de school ge zonden, zoodat het getal onwilligen slechts 3 bedraagt, zijnde alle 3 kinderen van Jacobus Johannes Brusket en Maria Dirkse, wonende in de Bocht van Guinea. Ondanks alle pogingen, door het hoofd der school en vanwege het armbestuur aangewend, bezoeken deze kinderen zoo ongeregeld de school, dat het hoofd ze niet tot de schoolgaande leerlingen rekent te behooren. Gisteravond werd te Amsterdam de tweede jaar- lijksche vergadering gehouden van den »Nederlandschen Dien8tplichtbond", onder voorzitting van den rector van het gymnasium, dr. Van der Nes. Door den secretaris, jhr. A. T. De Savornin Lohman, werd verslag uitgebracht omtrent den toestand van den bond. Amsterdam is de bloeiendste van alle afdeelingen; te Hoorn zijn 10 leden te Haarlem, waar eene afdeelin? was opgericht, is zij opgegeven moeten worden bij gebrek aan deelneming, waarschijnlijk ten gevolge van eene daar ter stede gehouden lezing tegen den bond en zijn strevenllellevoets'uis is eene bloeiende af deeling Middelburg, eerst onlangs opgericht, telt 12 leden en zal pogen van geheel Walcheren eene afdee ling te maken te Goes wordt eene afdeeling opgericht ook te Utrecht en te Leidente Rotterdam is dit onlangs geschiedte 's-llage is men, door gebrek aan belangstelling, genoopt geweest van verdere propaganda af te zien; te Zwolle, Groningen en Leeuwarden is men bezig afdeelingen op te richtente Harlingen is een lid dat hetzelfde doel beoogtte Enkhuizen schijnt de oprichting van eene afdeeling met veel bezwaren ge paard te gaante 's-Hertogenbosch zijn 5 leden en bestaat er weinig uitzicht op toename, wijl zeide jhr. De Savornin Lohman ©gelijk bekend is, de invloed der geestelijkheid aldaar groot is, en deze den persoonlijken dienstplicht tegenwerkt." Het aantal leden van den bond, wiens toestand noch treurig, noch rooskleurig is, bedraagt thans 360maar vergeten mag niet worden, dat de bond slechts een groot jaar bestaat. Eene hernieuwde poging tot het wekken van be langstelling zal gedaan worden, en wel in den vorm van een circulaire aan de leerlingen te zenden van burgerscholen en gymnasia. Op de reclame van de bezoldigde jachtop zieners op Zuid-Beveland in dienst van particulieren ter bekoming van vrijstelling wegens patentrecht, ver meld in ons nommer van 19 September, is door Ged. Staten afwijzend beschikt, zoodat is uitgemaakt dat bedoelde personen terecht zijn aangeslagen en niet vallen in de termen van vrijdom van patentbelasting. (M. Ct.) Tot gemeente-bouwmeester te Ter-Neuzen is benoemd de heer J. B e 11 e 1 te Delft. Het militaire cordon, dat de oostelijke grens der provincie Limburg bezette, om invoer van vee uit Dnitschland te verhinderen, wordt op last der regeering heden ingetrokken. De troepen keeren naar hun garnizoen, Maastricht, terug. De heer G. A. Vorsterman van Oyen te Aardenburg is benoemd tot gewoon lid van het >His- torisch Genootschap" te Utrecht. Bij kon. besluit is benoemd, met ingang van 24 Febr., tot burg. van Ouwerkerk B. G. van der Have. In een particulier schrijven uit Suriname wordt bericht, dat aldaar het gerucht gaat, dat jhr. m r. M. A. de Savornin Lohman m9t de laatste maai zijn ontslag zou hebben aangevraagd als gouver neur vaa de kolonie. Nv. d. D.) De opbrengst van 'sRijks middelen ge durende de maand Januari II. bedroeg 6,995,952 30, tegen 7,359,997,85 ij2 in dezelfde maand van 1889. De raming voor éan maand bedraagt 9,390,691,59. Bij de viering van han dies is door Leidsche studenten ook een naamversje op Keuchenius verspreid, dat, men kan het niet ontkennen, vrij »dun" is uit gevallen. De Standaard stelt daarvoor hft geheele korps aansprakelijk en roept: »Die dit rijm de wereld inzonden zijn uw toekomstige rechters en staatsdienaars en burgemeesters en leeraren." Maar de Standaard vergeet, dat dit niet deeenige uiting van dien aard is, welke in de laatste halve eeuw voorkwam en toch leverden onze universiteiten met den ^geestelijken dampkring", waartegen de Standaard ieder waarschuwt, ook de fioe flaur van de orthodoxie en het behoud en tal van steunpilaren der Kerk. Dr. Kuyper, mr. Keuchenius en al de bekende antirevolu tionaire namen met mr. of dr. er voor, ontvingen aan Nederlandsche hoogescholen hunne opleiding en niemand zal beweren, dat ook in de dagen hunner jongeling schap geen enkele dwaasheid in woord of daad werd uitgehaald. ArnhCt.) Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beroepen te Brouwershaven ds. S. H. A. Bege- mann IMIzte Hemelum. Bedankt voor het beroep naar Deventer door dr. W. Haverkamp, te Bergen-op-Zoomnaar Wierden door ds. C. Plug, te Oostkapelle; naar Oost- en West-Souburg door ds. H. J. De Zwart, te Leersum. Naar men verneemt, zullen [de examens voor de akte van onderwijzer en onderwijzeres den 9en April e. k. aanvangen. Op de voordracht voor onderwijzer te Dreischor staat de heer Snouck te Goes no. 1. Gistermiddag waren in de feestelijk versierde zaal van het Schuttershof te Middelburg de leeraren, leerlingen en oud-leerlingen bijeen ter herdenking vaa het 25jarig bestaan der Rijks II. B school. Mede waren tegenwoordig de Commissaris des Konings en de griffier, B. en W., vele raadsleden enz. De directeur, de heer Vermeulen, sprak de feestrede uit, waarin hij de geschiedenis van het Middelbaar Onderwijs en van de feestvierende inrichting schetste. Verschillende toe spraken volgden daarop. De heer De Liefde sprak namens de leeraren, de heer Snijders namens de reü nisten, de heer Koning als een der drie leeraren, de heeren Vermeulen, Keyzer en Koning, die allen 25 jaren leeraar aan deze inrichting waren. Da Burge meester sprak daarna zijne beste wenschen uit voor den bloei der school. De heer Couvée sprak als presi dent der Vereeniging van Leeraren M. O. en de heer Fokker, die eerst leerling, later leeraar was en thans lid der commissie van toezicht, uitte ook zijne beste wenschen voor leeraren en leerlingen. Des avonds volgde een soiréa, gegeven door de leerlingen»

Goessche Courant | 1890 | | pagina 1